Ontzettende mijnramp2000 ll00ll!Lin in Engeland Nieuwe ontdekkingen in het rama Tragisch ongeval te Alkmaar Ook Amerika in den Volkenbond Door vlammen verrast Generaal 0'Duffy afgetreden. Bloembollenschuur afgebrand. VEERBOOT GEKAPSEISD. Engelsch vliegtuig neergestort. Maandag 24 September 1934. Postrekening No. 23330 SC11GEB 77ste Jaargang. No. 9559 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ibewQsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het zwarte goud eischt opnieuw 260 dooden De reddingspogingen opgegeven; de mijn is verzegeld. - Alle hoop om de opge sloten mijnwerkers nog te red den opgegeven. Een ontzettende mijnramp, zooals in geen Jareo >s voorgevallen, heeft in het Engelsche steenkoolge- bied van Zuid-Wales plaats gehad. De steenkoolmijn te Gresford, nabij Wrexham is door een hevige ontploffing geteisterd, welke gevolgd werd door een brand. In de mijn bevonden zich op het oogenblik van de ontploffing 400 arbeiders, waarvan 156 in het deel, waar de ontploffing woedde. Eerst na drie uur slaagde de reddingsbrigade er in het lijk van een slachtoffer omhoog te brengen. Het reddingswerk werd aanzienlijk bemoeilijk door de uitslaande vlammen. Gisteravond werd uit Londen gemeld: Men heeft vanavond alle hoop opgegeven r de 200 mijnwerkers, die ten gevolge van brand zijn opgesloten in de Gresford-mijn (Cheshire) te bergen. De reddingsmanschap pen hebben hun werkzaamheden opge geven. De mijn is verzegeld. De reddingspogingen. Een ondoordringbare muur van vuur heeft het binnendringen der reddingsbrigades in de mijn on mogelijk gemaakt. De enkele die uit deze hel van vuur en vlammen wist te komen, verhaalt van de verschrikkingen, die daar op groote diepte en op 2000 meter afstand van de mijnopeningen hebben plaats gehad. Van de del vers, die op het oogenblik van de ont ploffing in de mijn waren, konden er een groot aan tal de oppervlakte bereiken. Tegen den avond had men tien dooden naar boven gebracht. De moed en de zelfverloochening van den Britschen mijnwerker bij rampen als deze zij nvveer ontroerend aan den dag getreden. Den ganschen dag hebben dozijnen ar beiders, die even te voren zelf den dans waren ont sprongen, telkens weer hun leven gewaagd door zich in de vlammen en de verstikkende gassen van de mijn te begeven, in hoop verlossing te kunnen bren gen aan hun kameraden. Bij dozijnen ook, moesten zij, door gas bedwelmd, weer naaf de oppervlakte worden gebracht. Maar even snel als de mannen van de reddingsploegen genoodzaakt waren den strijd op te geven, kwamen nieuwe vrijwilligers zich aanmel den, om hun plaats ln te nemen in de verstikkende onderaardsche gangen. Helaas hebben deze bovenmenschelijke pogingen niet mogen baten. Slechts enkele lijken konden ge borgen en die waren totaal verkoold. Het aantal dooden nog grooter. Volgens de laatste berichten zou de cata- strophe nog van veel ernstiger aard zijn dan zich in den beginne liet aanzien. Volgens de laatste opgaven bedraagt het aantal doo den en vermisten 260. Tot nu toe heeft men geen lijken meer ge vonden. De brand is bedwongen. De directeur van de mijn, Sir Henry Wal- ker, Is vanochtend de mijn ingegaan om het verdere onderzoek te leiden. De Textielstaking in Amerika geëindigd. Heden wordt het werk hervat. New-York. De vakvereenigingen van tex tielarbeiders hebben Zaterdagmiddag besloten de staking te beëindigen. De arbeiders worden opgeroepen, het werk met ingang van Maandag a.s. te hervatten. De leider der staking, Gorman, verklaarde, dat de arbeiders de staking in hoofdzaak hebben gewonnen. De onrechtvaardige structuur van de Nira aldus Gorman is uiteengerukt en de arbeiders hebben zich bevrijd van de hun opge legde lasten. Slachtoffers van de typhoonramp Tokio. De cijfers omtrent het aantal slachtof fers van de typhoon-ramp, voor zoover tot Zondag middag bekend, melden 1926 dooden, 5553 gewon den en 180 vermisten. Daar het aantal slachtoffers met het uur schijnt te stijgen, verwacht men, dat er nog meer slacht offers zijn. Het onderzoek in de ruines naar moge lijke teekenen van leven of naar meer slachtoffers, worden voortgezet. De typhoon had" nu en dan een snelheid van 130 meter per seconde. Uit Osaka worden hulptreinen gezonden om de slachtoffers levensmiddelen en kleeding te ver strekken. Telegrammen van rouwbeklag zijn ontvangen van Koning George van Engeland, Koning Haakon van Noorwegen, president Roosevelt van do Vereenigde Staten, president Moscicki van Polen en andere bui- tenlandsche staatshoofden. REEDS MEER DAN 2000. Nader uit Tokio: Het Japansche ministerie van binnenlandsche Zaken deelt mede, dat bij de taifoenramp 2064 personen om het le ven zijn gekomen, terwijl 13.335 personen gewond zijn. Het aantal vermisten bedraagt 238. De ontzettende kracht van den typhoon Vier Britsche torpedojagers licht be schadigd. Tokio, 23 September (V.D.) Vier Britsche tor pedojagers zijn tijdens den typhoon van hun ankers geslagen en tegen de kust gedreven. Men verwachtte reeds, dat do oorlogsbodems zouden stranden, toen de wind van richting veranderde en het gelukte de schepen te houden. Do vier oorlogsschepen zijn licht beschadigd. De groote kracht van den tijphoon blijkt ook uit het feit, dat te Osaka een schip van 4000 ton tegen de kade werd gesmeten; een ander schip werd een kanaal in geduwd; weer een ander kwam in een douanekantoor terecht. De materieele schade van de scheepvaart schat men thans op ongeveer drie milliocn yen, de ove rige schade op bij benadering 500 milliocn yen. De Keizer van Japan heeft een boodschap aan het volk uitgevaardigd, waarin hij oproept tot we deropbouw van de vernielde gebieden. DE VERMOEDELIJKE DADER HAUPTMANN ZAL MET DEN HEER EN MEVROUW LINDBERGH GECONFRONTEERD WORDEN. Los Angele s. Kolonel en mevrouw Lindbergh zijn per vliegtuig naar New-York vertrokken, waar Hauptmann met hen zal worden geconlronteerd. Omtrent het onderzoek in de zaak wordt nog ge meld, dat bij de ontvoering van de baby van Lind bergh waarschijnlijk een vrouw betrokken was. Het schijnt ook, dat Hauptmann, voordat hij het mis drijf pleegde, aan iemand, die zich thans in de ge vangenis bevindt, een brief heeft geschreven, waarin hü zijn voornemen te kennen gaf om het kind van Lindbergh te ontvoeren. Verdere bijzonderheden omtrent Haupt- mann. Berlijn. Uit Kamenz wordt gemeld, dat Bruno Hautpmann, die in Amerika is gearresteerd in ver band met de ontvoering van het kind van Lind bergh, volgens mededeelingen van zijn moeder voor nemens was het volg^id jaar naar Duitschland te rug te keeren. Zij verklaarde, dat haar zoon niet tot zulk een misdrijf in staat was. Hauptmann en zijn vrouw zouden naar Duitschland komen om in Juni aanwezig te zijn te zijn bij haar TOsten ver jaardag. Hanptman blijft ontkennen. Na een verhoor, dat bijna ononderbroken vier da gen is voortgezet, heeft Hauptman, die gearresteerd werd in verband met de ontvoering van het eerste kind van Lindbergh, vastgehouden aan zijn eerste verklaring, dat hij noch iets met de daad zelf noch iets met het losgeld te maken heeft. Intusschen heeft men een aantal nieuwe ontdek kingen gedaan. Zoo is een aantal brieven vergeleken met de expresse-brieven, die Lindbergh na de ont voering heeft ontvangen. De deskundigqe is van meening, dat al deze expresse-brieven door Haupt mann geschreven zijn. De brief van Hauptmann. Columbus (Ohio). De autoriteiten te Columbus hebben Zaterdag bekend gemaakt, dat is komen vast te staan, dat Bruno Hauptmann tevoren het plan voor de ontvoering van de baby van Lindbergh heeft vastgesteld en aan een derde heeft meegedeeld. De brief, in code geschreven, was gericht aan een ge vangene George Paul, en was geteekend Bruno. Volgens de verklaringen van Paul hield deze brief de mededeeling in: ..Zal de baby van Lindy ontvoeren." Paul verklaarde verder, dat een vrouw het plan voor de ontvoering heeft samengesteld. Twee kinderen onder een neerstor. tenden muur bedolven en gedood. (Van onzen correspondent.) Zaterdagmiddag had in de Perronstraat te Alkmaar een ernstig ongeluk plaats, dat de beide zusjes Johanna en Laurentia Bu ren het leven heeft gekost. De beide kinderen waren aan het spelen aan den voet van een mnnrtje tegenover hun woning, toen dat plot seling bezweek onder den druk van een par tij grint, dat er aan den anderen kant tegen aan was gestort. De kleinen moeten op slag dood zijn geweest, de hoofdjes waren door de vallende brokken puin ingedrukt. We zijn ter plaatse eens een kijkje gaan namen. De Perronstraat is een stil hoekje, het drukke verkeer komt niet verder dan de groote garage op den hoek van het straatje en den Stationsweg. Van uit de verte dringt het rumoer van de woelige stadsdrukte door, maar hier heerscht rust. De straatklinkers zijn er schoon en gaaf. Ze worden niet glad geslepen door de voertuigen. Aan het eind, waar het straatje doodloopt tegen het spoorwegemplacement, waar men zich veilig waant voor alle gevaren van den moder nen jachtenden tijd, is het gebeurd. De meisjes hebben er gespeeld aan den voet van het noodlottige muurtje. Wie zou daar nu iets ach ter hebben gezocht? Plotseling heeft het 't begeven, het brak af al3 glas onder den druk van het grint en twee jonge leventjes waren te betreuren. We hebben het muurtje bekeken. Een simpel half- steensmuurtje was het, aan één kant aanleunend tegen een huis. Het leek ons soliede gebouwd, Maar toch, het was te zwak. Doodonschuldig ligt er de hoop grint, daarnaast de brokstukken puin, de zwijgende veroorzakers van de rouw in de woning daartegenover. Gen nltnoodiging aan de Vereenigde Staten om toe te treden. De president van den Raad van den Volkenbond, de Zweedsche minister Sandler, heeft Zaterdag een radiorede gehouden, waarin hij de Vereenigde Sta ten uitnoodigde toe te treden tot den Volkenbond. Dit is de eerste maal, dat de president van den Raad een directe uitnoodiging aan de Vereenigde Staten heeft gericht. AFSCHUWELIJK ONGELUK OP DE SLAKKEN- STORTPLAATS VAN EEN POOLSCHE MIJN. VIERENDERTIG ZWAARGEWONDEN. Kattowitz. Op het terrein van de mijn Uda is Zaterdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier en dertig menschen zwaar gewond werden. Zooals meer het geval is, waren op een hoop sin tels, waartusschen zich op vele plaatsen gloeiende metaalslakken bevonden, vele werkloozen bezig met het verzamelen van kolen. Deze menschen werden daarbij verrast, doordat bij het afladen van een nieuwen voorraad sintels plotseling over een groote oppenlakte vlammen uit de sintelhoop opstegen. 34 Werkloozen bevonden zich midden tusschen de vlammen. Onder afschuwelijk hulpgeroep liepen de ongelukkigen, die op brandende fakkels geleken, uit elkaar, terwijl zij tevergeefs trachtten, zich van de brandende kleeren te ontdoen. Eenigen stortten zich in een in de nabijheid lig gende vijver. Alle 34 hebben ernstige brandwonden opgeloonen, 10 hunner verkecren in hopeloozon toestand. Een onderzoek naar de oorzaak wordt in gesteld. Zes dooden, 28 gewonden. Nader uit Kattowitz: Uit Chorzow wordt gemeld, dat op de lijn Char les Emanuel. waar 34 personen hij het afladen van een voorraad sintels door brand werden verrast, zes personen om het leven zijn gekomen en 28 ernstig gewond. Nog vier personen in levensgevaar. Tenslotte wordt nog gemeld, dat van de 28 em- *iig gewonde werkloozen vier in levensgevaar ver kecren. Men vreest, dat in het geheel 10 personen om het leven zullen komen. Dublin Ge neraal O'Duffy is is afgetreden als leider van de Blauwhemden- organisatie. Hij weigerde zich over de motieven van zijn aftreden uit te laten. Zijn op* volger is reeds be noemd. Orkaan boven Denemarken, Woedt reeds sedert Zondagmiddag. Esbjerg. Boven dc Noordzee en Jutland woedt sedert Zondagmiddag een storm met orkaankracht, welke in verscheidene plaatsen van Zuid-West-Jut land overstroomingen heeft veroorzaakt. Eenige schepen hebben averij opgeloopen. Er bestaat groote bezorgdheid voor de opvarenden van eenige schepen, die Zaterdag zijn uitgevaren en waarvan men reeds bericht had venvacht. Ernstige autobotsing in Spanje 36 ernstig gewonden. M a d r i d. Tusschen Gerona en Barcelona is een vrachtauto tegen een autobus opgebotst. 36 per sonen zijn ernstig gewond. Schade 40 50.000 gulden. Noordwijkcrhout. Zondagavond omstreeks ze ven uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in do groote bloembolelnschuur, eigendom van do firma F. Guldemond en verhuurd aan dc firma Ver- degaal te Sassenheim. De schuur was geheel met plantgoed gevuld. Aangewakkerd door den sterken Zuidwestelijken wind breidde het vuur zich snel uit en weldra stond het geheele gebouw in lichter laaie. Aan blusschen viel niet te denken. Het perceel brandde tot den grond toe af. Aan de groote schuur was nog een kleinere vnstgebouwd. Ook deze is ge heel door het vuur vernield. De schade, welke 40 50.000 gulden bedraagt, wordt door verzekering ge dekt. Groot aantal personen verdronken. I Poe na Britsch-Indië). In de buurt van Ma- noeso (hij Bombay) is een veerboot gekapseisd. 200 personen worden vermist. Men vreest, dat zij ver dronken zijn. Ongeveer 100 slachtoffers. Nader uit Poena: Bij het ongeluk met de veer boot op de Krisna-rivier in het district Belgaum zijn van de 225 passagiers 93 verdronken. Ongeveer 100 konden worden gered. Meer dan 30 worden ver mist BELGISCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT Brussel. Gistermiddag is te Perck bij Vilvoorde een militair vliegtuig ten gevolge van een explosie die plaats had op een hoogte van 800, in brand ge* raakt, en neergestort. De heide inzittenden, de ad* judants Thessin en Paquet werden gedood. Het toe stel is geheel vernield. VREESELIJKE VONDST VOOR VADER. Dirk Puin te Kortenhoef kwam Zaterdag om twaalf uur van zijn werk en was vlak bij huis, toen hij in de vaart een kind zag drijven. Hij herkende tot zijn ontzetting zijn zoontje van twee jaar. Hij heeft het er met behulp van buren uitgehaald. De dokters Boerc en Burk werden gewaarschuwd, maar zij konden, ondanks vele pogingen, het kind niet meer in het leven terug roepen. De moeder had bij de drukke Zaterdagochtend-bezigheden het kind even uit het oog verloren. Toen de vader het vond, moet het nog geen 10 min. in 't water hebben ge legen. luchtvaart; Vier dooden. Londen. Het vliegtuig, dat is opgeste gen om het toestel van Cobhara en Helmore in de lucht van brandstof te voorzien. daar na neergestort en in brand geraakt. De vier inzittenden kwamen om het leven. Engelsche non-stopvlncht mislukt. Malta. De nonstnpvluchf, die door de Engelsche vliegers Cobhani en Helmore was ondernomen naar ".aratsii. is mislukt, daar het vliegtuig ou Malta een noodlanding heeft moeten maken wegens defect aan de benzineleiding.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1