Leden-Vergadering Wilt U lagere uitgaven? SPORT. WIELERSPORT. De onderhandelingen over den Oost- Chineeschen spoorweg. FELLE BRAND IN ZUID-LIMBURG. TWEE APEN WREKEN HUN MEESTER. Een bekentenis aan het graf. Advertentiën. WITTE KRUIS IS Baars en Oosterman Hierboven een snapshot van de opening der G.A.M.I.T.-Tentoonstelling te Alk maar. Boven de officieele opening. (Men zie ook het verslag elders in dit nummer) ANNA PAULOWNA, N.A.S.B.-voetbal. Do R.R.. die met 10 man, waaronder eenige inval ler5, uitkwamen togen de voetbalclub uit Schagen, van den Arbeiders Sportbond, verloren met 16. Ken mooi succes voor do club uit Schagen, die toch pas kort bestaat. A.P. won den toss en verkoos iegen den sterken schuin over het veld staanden wind te spelen. Bij het aardig vlugge spel was Schagen meestal in de meerderheid en reeds na vijf minuten, toen een A.P.- hack over den bal heentrapte, maakte een toeloo- pende Schngcnaar het eerste doelpunt. Voor de rust moest de Poldersche doelman nog driemaal vis- schcn, terwijl de 11.11. slechts enemaal, bij een doel- worstcling, wisten te scoren. Na de rust ging de strijd weer gelijk op, verkeerden beide doelen beurtelings in gevaar, maar Schagen was productiever en bracht den eindstand van den prettig gespeelden wedstrijd op 16. Ken paar A.P.-spelers, zoowel in voorhoede als midenlinic, vervielen nogal eens in de fout den bal te lang bij zich te houden in plaats van aan een ongedekt staanden medespeler over te geven. VEBNHUIZEN. V.C.L. 1 ving de competitie aan met een uilwed strijd tegen Schellinkhout I. Door den harden wind was goed voetbal onmogelijk, tc meer daar het ter rein van de v.v. Schellinkhout buiten den zeedijk ligt. De eerste helft had V.C.L. eenig windvoordeel en behaalde een voorsprong van 41. Na de rust paste V.C.L. het K.F.C.-systeem toe, waardoor de stand onveranderd bleef, al wisten de overige 3 voorhoedespelers nog menigmaal tot het vijandelijke doel door ic dringen, zoodat dit een paar maal nog ternauwernood aan een doorboring ontsnapte. De stand bleef 4—1, en hiermee waren de eerste puntjes binnen. Het 2e elftal speelde thuis tegen Strandvogels 3. Met de rust was do stand 1—0 voor V.C.L. Het einde kwam echter met 21 voor de bezoekers. OUDESLUIS. DOSKO. 1 breekt met de traditie, door lnplaats, van, zooals gewoonlijk de competitie met een over winning in te zetten, begint zij thans met een groote nederlaag, nl. 91 tegen H.R.C. 4. Voor de rust is het een aardige wedstrijd, waarbij aan beido kanten aardige aanvallen worden opgezet, doch H. was voor 't doel gelukkiger, zoodat de rust Ingaat met 31 voor H. Nog was D. vol goeden moed, temeer omdat zij den wind, welke dwars op 't veld stond, toch iets- mee krijgt. Het kwam echter niet best af. want D. begon al slechter en H. al beter te spelen en on danks dat de D.-backs hardnekkig stonden te ver dedigen, wist H. toch den stand tot 91 op te voe ren. D. zal, wil zij in de toekomst succes boeken, het spel veel meer open moeten houden. H.R.C. beschikt over een goede ploeg, welke het yer zal schoppen. JULIANADORP. J.V.Ck-nienws. De eerste dag van de competitie is voor J.V.C zeer gunstig verloopen. Van de zes winstpunten kwamen er vijf binnen. J.V.C. I speelde 's morgens om 10 uur tegen Helder III, welke wedstrijd eindigde in een gelijk spel n.1. 2—2, wat heel goed de verhouding weergaf. Do straffe wind deed heel wat afbreuk aan het spel. Daarna kwamen de J.V.C.-adspiranten in het veld tegen H.R.C. d. J.V.C. speelde eerst voor den wind en wist voor de rust een 60 voorsprong te behalen. Na de rust wisten ze uog tweemaal tegen den wind op te tornen en nog twee doelpunten aan de score too te voegen. Even voor het einde wist H.R.C d, de eer tc redden, zoodat de uitslag 81 was. Het tweede elftal keerde met een 5—2 overwinning uit Barsingerhorn tegen D.E.S. I terug. Goed zoo jongens, de inzet was goed. De volgende Zondag alle vier elftallen weer aan den slag. WIERINOEN. J.l. Zondag organiseerde de wielersportclub „Wie- ringen" een trainingsrit. Dit is het eerste actieve werk van de nog jeugdige club. Er waren 16 deelne mers, waarvan 10 per racefiets en 6 per toerfiets.De voorzitter do heer J. Bosker sprak de deelnemers voor den start toe in hotel Centraal. De route werd nog eens bekend gemaakt, en vooral werd gewezen op de noodzakelijkheid do regels van den weg te handhaven. Precies om half drie had de start plaats. Enkele honderden personen waren hiervoor naar het markt plein gekomen om van deze voor Wieringen zijnde nieuwigheid getuige te zijn. De voornaamste punten der route laten we hier volgen: Startplaats Markt plein Hippolytushoef, Zandburen, Noordburen, Stroe, Bierdijk, Molgerdijk, Oever. Oosterland, Polder W.N., Hippolytushoef Ooster- en Westerklief, Houkcs, Wes Ierland, Dam, Noorderbuurt, Koningsweg, Beltstraat, Elft, Slingerweg, Pompsteeg met als eindpunt bij ga rage O. J. Bosker. Langs den weg was ook overal veel publieke be langstelling en er werd ook flink gespurt; hoewel de sterke wind voor velen een handicap was. Over dc af te leggen route waren elf controleposten uitgezet, welke de deelnemers moesten controlceren. Zoo gezegd er was veel belangstelling, doch wat niet verwacht werd, was dat de afstaand van ongeveer 25 K.M. in ongeveer één uur werd afgelegd. De uitslag is als volgt; Groep racefietsen. 1. T9. Klink in 60 min., 2. M. v. d. Wal 61 min. 3. H. Bo- dewitz 62 min. en 30 sec., 4. D. Smit 63 min. en 30 sec.; 5. S. Lont 64 min. De overige vijf deelnemers vie len uit. Groep toerfietsen. 1. TJ. Vlas 69 min.; 2. J. Lont Mz. 69 min. en 1 sec.; 3. C W. Hegeman 69 min. en 2 sec.; 4. 11. Smit 69 min. en 3 sec.; 5. S. Rotgans 70 min.; 6. P. R. Plooy 73 min. Met een toepasselijk woord werden de prijzen, be staande uit medailles, in Hotel Centraal uitgereikt door den voorzitter der club. Het succes van dezen dag werd gememoreerd, waarbij een opwekkend woord word gesproken. De gouien medaille, aangeboden door het Bestuur der fietsclub, verkreeg de heer D. Klink. De medaille aangeboden door de wielerclub werd gewonnen door den heer M. v. d. Wal. Gouden medaille, aangeboden door den heer S. Kaan Pz., verkreeg Tj. Vlas. De medaille, aangeboden door den heer P. Kreljger, verkreeg J. Lont Mz. Alzoo een succesvollen dag voor de jonge vereeniging. Overeenstemming over den prijs. Londen. Uit Tokio wordt gemeld, dat volgens een bericht In Nitsjl Nitsji overeenstemming Is be reikt over den verkoopprijs van den Chineeschen Oosterspoorweg. De onderhandelingen zijn te Tokio gevoerd tusschen den Sovjet Russischen ambassa deur en de officieele Japansche instanties. Vier loodsen van de Gebr. Turlings te Pey afgebrand. f 100.000 schade. Pey (L.). Gistermiddag zijn vier hout- loodsen van de firma Gebr. J. Turlings te Pey (bij Echt) tot den grond toe afgebrand. Omstreeks half twee ontstond door tot nu toe on bekende oorzaak brand in een der houtloodsen van dc Gebroeders TurJings. De brandweer, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, kon bij gebrek aan water niets uitrichten. Zij heeft zich dan ook bepaald tot het behouden van de belendende perceelen De brand was ontstaan aan de Zuidzijde der lood sen en breidde zich door de windrichting Noord waarts uit. Zoodoende werden vier loodsen der Ge broeders Turling door het vuur aangetast. Zij brand den alle tot den grond toe af. Een groote voorraad hout werd een prooi der vlammen. De schade, welke geschat wordt op f 100.000, wordt door verzekering gedekt De loodsen hebben ieder een lengte van 30 meter en zijn vier meter hoog. De brandweer was om vier uur gistermiddag nog bezig het vuur te bestrijden, hetgeen nog geruimen tijd in beslag zal nemen. Scherpe critiek van Prof. van HAMEL Het „neen" van Nederland over de toetreding van Rusland tot den Volkenbond een ernstige fout. Dezer dagen is prof. dr. J. A. van Hamel van een uitgebreide reis door Sowjet-Rusland hier te lande teruggekeerd Aan een vertegenwoordiger van het Ned. Corr. heeft prof. Van Hamel eenige bijzonderheden om trent zijn reis medegedeeld. Prof. Van Hamel legde er den nadruk op, dat hij deze reis geheel ter eigen oriënteering en los van eenige uitnoodiging of opdracht ondernomen heeft; evenzeer los van elke neiging ten aanzien van het stelsel der Sowjets. „Ik ben alleen van meening, dat men in een land als het onze niet onverschillig kan blijven staan tegenover hetgeen plaats grijpt op een gebied dat een zesde van het aardoppervlak omvat, dat een bevolking van honderd vijftig mi 1 li- oen zielen beheerscht en vol is van belangen, die ook een land als Nederland raken" „Het verblijf in een zoo geheel op een krasse revo lutie gegroeide en van socialisme doortrokken sa menleving is natuurlijk een uiterst merkwaardige ervaring. Er is daarin allerlei wat hapert en zij le vert voor landen als het onze geen enkel bewijs om trent de voortreffelijkheid van die beginselen. Wel worden echter allerlei sociale hervormingen doorge voerd. Men moot alles beoordeelen in vergelijking met de vroegere Russische toestanden. Dit neemt niet weg, dat met name de actie tegen Kerk en Gods dienst ons gemoed stuitend aandoet. Het gezinsle ven daarentegen bleek mij 'weer de normale grond slag der samenleving geworden te zijn. Het is een aparte misrekening dat binnenkort de Sowjtstaat weer tot den ondergang zou zijn opgeschreven. Sow jet-Rusland is een zeer klemmende gevestigde en in levendige werking verkeerende realiteit, die be zig is zich meer en meer in de overige wereld in te schakelen, en ook al weer in verscheidene opzichten zich weet aan te passen. Slechts een buitenlandsch conflict zou een ineenstorting kunnen meebrengen met onberekenbare gevolgen. Afgezien daarvan ont wikkelt zich Sowjet-Rusland als een nationaal-com- munistisch geheel, dat over buitengewoon rijke hulp bronnen beschikt, merkwaardig economische mo gelijkheden opent en waarmede verscheidene andere natiën al weer contact gekregen hebben. Internationale revolutionnaire actie is geheel op den achtergrond geraakt. Wat zijn ontwikkelings- drang betreft, staat het huidige Sowjet-Rusland hoe paradoxaal dit klinken moge en ondanks alle verschil veel minder ver van het Rusland van Czaar Peter den Groote dhn men zou denken. Dit is misschien voor den Nederlander een niet onbelang rijk gezichtspunt Bij de opheldering van een moord, die in de nabij heid van Calcntta gepleegd werd, verrichtten twee apen uitstekende diensten als detectives. Een schier niet te gelooven voorbeeld van dierenintelligentie, wanneer zulks niet in de officieele bescheiden vermeld zon staan. De kleine Indische zigeuner Naho Benda was op een feest geweest, dat in de nabijheid van Calcutta plaats vond: met twee apen en een primitieve viool. Hij had een paar roepijen verdiend, voldoende om de volgende weken door te komen. Hij had haast. Nog vier uur en dan zou hij thuis zijn. Toen hij door de jungle schreed vielen schoten, die aan zijn leven een eind maakten. Misschien waren zijn laat ste gedachten bij zijn kleine vrouw geweest. Zij zou lang op hem moeten wachten. De beide mannen, die de beide schoten gelost hadden stormden naar voren, trokken den doode van het smalle pad en rukten het geld uit zijn borstzak. In de zachte.bodem begroeven zij hem. Wie zou hen van deze misdaad kunnen beschuldigen? Nooit waren er minder getuigen geweest bij een misdaad. Maar in de boomen zaten twee apen - de ge dresseerde apen van Naho Benda. Toen de schoten vielen waren zij angstig gevlucht. Met verschrikte oogen hadden zij gezien hoe hun meester meegesleurd werd. Door de boomen volgden zij hun. Nu beroofde men hem, van het geld, dat zij zelf op het feest in gezameld hadden. Deoji Dhasadya en Bhaguabi, de beide apen hiel den zich rustig, toen zij zagen hoe de doode begraven werd. Maar dan, terwijl de moordenaars luidruchtig Heden overleed nog onver wachts, onze geliefde Echtgenoot en Vader Nicolaas Slot, In den ouderdom van bijna 52 jaar Zijn diepbedroefde Echtgenoote en Kinderen, Wed. N. SLOT-Meurs. J. SLOT, T. SLOT. Warmenhuizen, 22 Scpt. 1934. Heden overleed tot onze diepe droefheid, nog onverwachts, onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom NICOLAAS SLOT, in den ouderdom van bijna 52 jaar. Wed. IAC. SLOT-de Rapper, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Warmenhuizen, 22 Sept. 1934. afdeeling Schagen. Algemeene weggetrokken, gingen zij rechtstreeks nanr 't zTgeu nerkamp voor Calcutta. Do vrouw van Naho Benda zat voor het kamp en was verbaasd de apen zonder haar echtgenoot te zien. Met de beesten was iets niet in den haak. Zc wa ren zoo onrustig. Ze schreeuwden en trokken de vrouw aan haar kleercn. Zij namen geen voedsel tot zich. Daar moest iets met Naho Benda gebeurd zijn. De jonge Indische vrouw besloot de apen te vol gen. Zij beweerde later voor den rechter, dat de apen haar eerst naar de politiepost meegesleept hadden cn pas toen zij daar verteld had, dat haar man niet naar huis gekomen was, maar wel de apen, hadden deze direct de leiding van do politietroep op zich go nomen. Zoo vlug als de ambtenaren konden volgen, gin gen de apen naar dc jungle terug. Men had geen flauw idee wat er gebeurd kon zijn; een tijger, een plotselinge ziekte, een slang, een misdaad De zon was intusschen hoog aan den hemel ge stegen. Anders rustte men In deze heete dagen op dat uur uit en ook thans deed de politiepatrouille dat. Kort nadat de patrouille mot de huilende vrouw in de herberg waren gekomen, gebeurd* iets dat ab soluut eenig is in de kriminalistiek van Voor Indië. De apen zaten in een hoek en staarden, hun ha ren rechtovereind, naar twee andere Indische gasten, smerige kerels, die hun rijstebler dronken. Plotseling stormden de apen op hen los en spron gen hen in het gezicht. En nu hieven de apen zulk een geschreeuw aan, dat de ambtenaren opsprongen. De vrouw van Naho Benda, die de dieren reeds lang kende, zeide onmiddellijk „deze mannen weten iets van Naho af!" De ambtenaren fouilleerden ben. Ze hadden geld bij zich, cn de een droeg de geldbuidel van Naho Benda bij zich. Zij beweerden natuurlijk geld en bui del gevonden te hebben. Dit toeval zou buitengewoon geweest zijn en toen men zelfs een Engelsche pistool op hen vond, wer den ze gearresteerd. Nog had men niet voldoende bewijzen, zoolang Naho Benda niet gevonden was. Toen het koeler was brak men met do apen en de beide verdachten op naar de Jungle. De apen weken niet van den weg af en leidden precies naar de plaats waar de doode begraven lag. Men groef hem op en bemerkte, dat hij gedood was met eenzelfde kaliber, dat het wapen van de eeno Indieër had. Nu bekenden (le gearresteerden hun daad. Officieel kunnen ook in Indiö dieren niet als ge tuigen optreden. Thans zal men een uitzondering ma ken, want zonder hen zouden de moordenaars niet achter de tralies zitten. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Sept Aangevoerd 4450 Kg. aardappelen: Bevelanders f 2.70—2.90, 24000 Kg. uien f 1.70-2.10, dricl. f 1— 1.10, grove f 2.10—2.30, gele nep f 1.70—1.90. 3350 Kg. peen f 0.60—1, 3800 Kg. slabooncn f 2—8.10, 60 Kg. snijboonen f 5.60—7.80, 0600 Kg. bieten f 0.40—1.96 14000 Kg. roodc kool f 1.10—3.30, 8000 Kg. gele kool f 1.30—2.40, 44000 Kg. witte kool f 0.60—1.30, 55Ö st. bloemkool f 4.90—7.70, 2e soort f 1.50—2.40. NOORDSCHARWOUDR. 24 September. 6500 Kg. aardappelen: Bevelanders: 2.30, R. duken 1.50—1.60, 11400 Kg. uien 1—1.90, driel. 0.90—1.10, grove 2—2.10, gele nep 1.60—1.80, 8400 Kg. sperrie- boonen f 4.508.30, 43500 Kg. witte kool f 0.80—1.40, 200 Kg. gele kool f 2.30, alles per 100 K.G. Wat de kwestie der erkenning ..de fure" aangaat, verklaarde prof. Van Hamel, dat dit een kwestie is die voor de verantwoorde lijkheid onzer Regeering blijft evenals trou wens de stemming over de toelating tot den Volkenbond. „Ik vrees, dat het neen" te Genève een ernstige fout zal blijken te zijn welke zich wreken zal. Van een land als het onze, dat zoozeer alerwegen steeds „er op uit" moet en op 't aanknoopen van betrekkingen en nieuwe verbindingen is aangewezen, is dit niet te begrijpen. Evenmin van de Oost- Aziatische Groote Mogendheid, die Nederland is. En tegen onnationale en communistische gevaren ligt niet hierin de afweer. Het is voor ons zeker noodig naar eiken kant aan de Stille Zuidzee prikkeling te vermijden; doch daar voor ware stomonthouding de aangewezen weg, wel ke ook andere regeeringen hebben gekozen. Mis schien zint men nog op nieuwe wegen, nu het fait accompli er eenmaal is." op Donderdag 27Sept. a s 's avonds 8 uur, ten huize van den heer J. K. BOONTJES alhier. AGENDA: 1. Opening, notulen en mededee- ling ingekomen stukken. 2. Behandeling beschrijvingsbrief algemeene ledenvergadering der hoofdvereeniging. 3. Benoeming afgevaardigde. 4. Verkiezing bestuursleden we gens periodieke aftreding van de heeren L. Bolte. U. W. Nan- ninga en J. Schoorl Pz. (Her kiesbaar). Verkiezing van een Voorzitter. Rondvraag en sluiting. Schagen, 21 Sept. 1934. Het Bestuur: J. SCHOORL Pz., Voorzitter P. BRONDER, Secretaris. Heden overleed, zacht cn kalm, voorzien van de H. Sacrementen der stervenden onze innig geliefde Vader J. Castricum, in den ouderdom van ruim 86 jaar. Uit aller naam: Familie Castricum Schagen, 22 September 1934. VERLOREN: een autoband, 30X3'/* met velg. van Ford. Adres: WIJN, Bakkerij, Moerbeek. SLAGERSLEERLING gevraagd, bij S. HARTMAN, Bar singerhorn. B.z.a. een net Mels]e, voor hecie of halve dagen, leeftijd 18 jaar. Brieven letter A, Hulppostkan toor St Maartensbrug. Gevraagd voor direct: Een vrouw van middelb. leeftijd, bekwaam om huishouding van twee menschen waar te nemen, een zieke op tc passen. Brieven onder letter P. Bureau v. d. blad. JE ADRES voor Fijne Vleeschwareo en diverse Worstsoorten Wij hebben onze prijzen gebaseerd op de beroerde tijd. Prima imitatie chroomleeren Tabakszak met ritssluiting, hierbij cadeau '/a ons tabak. 50 cent. Tabakspijpen 35 en 30 cent. De oude „Modjo" sigaar 3 cent. Grootste sorteering sigaren, sigaretten en tabak. Alles droog en prima kwaliteit. Denkt U er tevens om. een SCHAGER LOT mede te nemen. Beleefd aanbevelend H. STARREVELD, *a. Arie van Twuijver Sigarenmagazijn Landbouwstraat

Schager Courant | 1934 | | pagina 3