Vreugde in het Italiaansche ineshuis. firoote brand te Noord- Scharwoude. KIJKEn is KO0PEn bij CLOECK Postrekening No. 23330 Int. Telef No. 20 8 PAGINA'S. 46 KINDEREN GEWOND. PRINSES MARIE JOSé VAN DOCHTERTJE BEVALLEN. Bij een te kort aan gras CONFERENTIE VAN HET GOUDBLOK. Dinsdag 25 September 1934. SC1UE1 77ste Jaargang. No. 9560 Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent, ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent vbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Geweldige paniek tijdens een bioscoopvoor stelling te Hilversum. - In een zaal met 180 kinderen. Gistermiddag heeft zich tijdens een film voorstelling, welke in het sedert eenige maanden in gebruik zijnde gebouw van de R.K. Werkliedenvereeniging een buitenge woon ernstige gebeurtenis afgespeeld: het projectietoestel, dat onoordeelkundig was op gesteld, geraakte door ontvlamming van den film in brand. Het vnur greep in de zaal, waarin zich naar ooggetuigen beweren onge veer 180 kinderen waren, zeer snel om zich heen, met het gevolg dat veertig kinderen brandwonden opliepen. Dertien werden er in de ziekenhuizen opgenomen. Ook een pater, die de voorstelling leidde, werd ernstig ge wond. Naar verluidt is de toestand van geen der gekwetsten levensgevaarlijk. Omtrent dit noodlottig ongeval worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: De aanwezige kinderen waren van 5 tot 14 jaar oud. Door nog onbekende oorzaak vloog plotseling de film in brand.. Uit het ontzaggelijk brandbare cel luloid schoten groote vlammen te voorschijn, de kleertjes van eenige kinderen raakten eveneens in brand en in ontzetting en paniek renden de klein tjes door elkaar, daarbij met hun brandende kleeren het vuur een steeds grootere uitbreiding gevende. Brandbluschapparaten waren niet aanwezig. Ook schijnen slechts zeer weinig volwassen personen ter bewaking in het zaaltje te zijn geweest. Tot over maat van ramp weigerden de nooddeuren te fundi- onneeren. Hoe dit mogelijk geweest is staat nog niet yast, doch de politie stelt er een streng onderzoek naar in. Intusschen breidde het vuur zich steeds meer uit, terwijl de kinderen zich letterlijk in het Jtleine zaaltje opgesloten bevonden. De ijzeren ra men konden niet worden geopend en een eenige ©ogenblikken zag dc toestand er wel zeer fataal uit. Gelukkig slaagde men er eindelijk in eenige ruiten kapot te slaan en zoo goed en kwaad het ging een aantal kinderen daar door heen naar buiten te wer ken. Dat verschillende kleinen hierbij verwondingen door glasscherven bekwamen ligt voor de hand. Toe geschoten burgers en agenten van politie forceerden ten slotte de deur, zoodat de redding der in vreese- lijke pngst zinneloos tusschen de vlammen rondloo- pende kinderen vlotter verloopen kon. Na veel moeite had men eindelijk alle omstreeks 180 kinde ren in veiligheid gebracht. Gelijk reeds gemeld, wa ren hiervan echter 50 deerlijk door brandwonden en wonden van glasscherven overdekt, 13 hunner zijn beslist ernstig verwond, hoewel voorloopig voor geen hunner levensgevaar schijnt te bestaan. De gewonden werden opgenomen in het Diaconessenhuis en de R.K. Ziekenverpleging, in welk laatst gasthuis ook de filmoperateur, de genoemde missionaris, werd 'opgenomen. Deze had eveneens zeer ernstige brand wonden bekomen, daar hij, onmiddellijk toen de vlammen uit het filmapparaat schoten, getracht had nog zooveel mogelijk te blusschcn. Zijn toestand is zorgwekkend. Het gebouw van de R.K. Werklieden vereeniging, St. Clemens, dat van steen is opgetrok ken en overdekt is met een houten kap, is volko men vernield. Een noodlottige eerste filmvertooning. Paniek onder 145 kinderen. Hartver scheurende tooneelen. Een speciale verslaggever meldt uit Hilversum: Vreeselijk zijn de gevolgen geweest van den brand, die Maandagnamiddag in het gebouw van de R.K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph", afd. „St. Clemens" aan de Boschdrift te Hilversum heeft gewoed. Ongeveer vijftig kinderen hebben brand- of andere wonden opgeloopen en de overige bijna honderd kinderen, die in de zaal aanwezig waren, zijn met ontzetting uit het als een fakkol branden de gebouw gevlucht. Gezien echter de omstandig heden, is het vrecselijke ongeluk toch nog goed afgeloopen. De zaal, waar de film werd gedraaid, was in het geheel niet ingericht voor bioscoopvoorstellingen. De vertooning geschiedde dan ook met een koffcr- kino, terwijl naar wel schijnt vast te staan geen of onvoldoende beveiligingsmaatregelen waren genomen. Vroolijk zaten de kinderen allen leerlingen van de St. Clemensschool en de Gerardus Majella-school bijeen'; gramofoonmuziek verhoogde nog de stemming. Te vier our in den middag was de voor stelling aangevangen en voor zes uur zou hij ge ëindigd zijn. Toen er niet meer dan nog ongeveer vijftig meter film moest worden gedraaid, gebeurde het vreese- Jijke. Reeds hadden verschillende bestuursleden van het gebouw de zaal verlaten, zoodat alleen nog de meisjes, eenige onderwijzeressen, pater Buys en broeder Duimcl aanwezig waren, toen door tot nu toe nog niet vastgestelde oorzaak de film in brand vloog. Broeder Duimel, die bij het filmapparaat had gestaan, had zich er van verwijderd, om pater Buys er bij te laten, die, daar de film bijna ten einde was, het apparaat moest stilzetten. Toen hij, bij de kinderen gekomen, zich omdraai de, zag hij tot zijn grooten schrik, dat het geheele filmtoestel in brand stond. Nog voordat hij iets kon doen. schoten te vlammen, die in dc film gretig voedsel vonden, naar alle kanten uit. Het vuur deelde zich onmiddellijk mede aan het meubilair, de stoelen, de op den grond liggende loopers en *an de op de eerste rij zittende kinderen. Huiveringwekkend was de paniek, die volgde. Gillend vlogen de kinderen door elkaar, wier pen de los-staande stoelen omver en versperden elkaar den weg. Het ergste was, dat de hoofd ingang versperd was, doordat het filmtoestel juist daar voor was opgesteld en de vuurhaard zich dus daar bevond. De nooduitgang aan de andere zijde van de zaal was gesloten, althans, de deur kon niet worden geopend .In het mid den van de zaal was nog een smallere deur, die toegang gaf tot een smalle zijgang. Deze wilde eerst ook niet open, doch bij een tweede poging ontsloot zij zich. Over elkaar holden de kinde ren de gang in, naar voren en achteren. Aan beide zijden bevonden zich daar uitgangen, doch deze waren te smal om de gillende en hollende meisjes vlug genoeg doorgang te geven. Van buiten af trachtte men tegelijkertijd het gebonw binnen te komen en slaagde men er in de nood uitgang open te breken. Zeer snel greep het vuur om zich heen: alles vatte vlam. Pater Buys, die ernstige brandwonden aan de beide handen had opgeloopen, was zich volkomen bewust van de dreigende ramp. Zich zelf volkomen meester sloeg hij met zijn verbrande handen de ven° sters in de zijgang in. Buiten, aan den zijkant op een grasveld, met een hek gescheiden van den grond, rondom het gebouw, stroomde het publiek toe: wanhopige ouders, die hun kinderen zochten. Binnen, achter de stalen ra men, stonden tientallen kinderen, waaronder meis jes, wier haren in brand stonden, en daarachter de steeds feller oplaaiende vuurzee. Door de nauwe vensterramen, tusschen de stalen roeden, werden de kinderen naar buiten getrokkenmet den meesten spoed, om te redden wat er te redden viel Het mag een wonder heeten, dat er geen dooden te betreuren zijn. Pater Buys en broeder Duimel traden in het brandenfle gebouw als de redders der kinderen op. Te hulp. gesnelde omwonenden had den aan den kant van* het gebouw, waar de zijgang lag._een ladder tegen den muur geplaatst. Op der: ladder stond de heer D. Does, die de kinderen naar buiten trok en naar beneden wierp, waar de veld wachter G. Otten en andere hulpvaardigen de arme kleinen opvingen en voorloopig op den grond legden Hulp kwam van alle kanten opdagen. Inluschen was er van alle zijden hulp komen op dagen. De brandweer arriveerde spoedig met twee motorspuiten en tastte het vuur met kracht aan. Voor het helpen der slachtoffers snelden direct de zusters van het op korten afstand gelegen Zuster huis „St. Joseph" toe, terwijl verder voor het ver- leenen van eerste hulp dr. G. Esselink en de direc teur van den Gem. Geneeskundigen Dienst Dr. A. Th. Planten, met verplegend personeel en een auto brancard spoedig arriveerden. Intusschen waren de eersten slachtoffers reeds binnengebracht ten huize van den in de nabijheid wonenden heer G. Bouwhuis, die een Eerste Hulp post hee.ft. Zijn hulpmiddelen reikten echter niet toe en toen de stroom van gewonden bleef aanhou den, werden de patientjes voorloopig naar het Zus terhuis gebracht. Niet minder dan ongeveer vijftig kinderen waren gewond: velen hadden brandwonden, doch nog meer hadden snij- en andere verwondingen opgeloopen. In den loop van den avond waren in het Diaco nessenhuis drie kinderen en in de R.K. Ziekenver pleging acht kinderen ter verpleging opgenomen. Ook Pater Buys, die er het ergst aan toe is, is in laatstgenoemde ziekenverpleging opgenomen. ROME, 25 September (V.D.): De kroonprins van Italië, Marie José, heeft Maandagavond 24 September, om 11 nor 50, het leven geschonken aan een meisje, dat Maria Pia zal worden ge noemd. Groote vreugde heerscht te Napels, de stad, welke bekend is voor haar groote aanhankelijk heid aan. het Italiaansche vorstenhuis. De span ning der 'afgeloopen weken maakte plaats voor royalistische betoogingen voor het paleis, terwijl godsdienstoefeningen werden gehouden. De bevolking der stad heeft, naar ond gebruik, de wieg voor het koningskind geschonken. Te Rome hebben 50 saluutschoten het volk kond gedaan van de blijde gebeurtenis in het huis Savoye. De doopplechtigheid zal tusschen 13 en 18 October worden verricht door kardinaal-aartsbis- schop Ascalesi van Napels. Hoewel de toestand van Pater Buys en eenige kinderen zeer ernstig is, bestond toch tegen midder- dernacht voor geen van allen direct levensgevaar. Toen alle kinderen en ook de volwassenen het ge bouw hadden verlaten, brandde dit als een fakkel. De zaal. waar de brand is ontstaan, is totaal leegge- brand. Ook de overige vertrekken van het gebouw zijn geheel verwoest. Van de meubileering is nage noeg niets meer over. Op tal van plaatsen zijn de vlammen door het dak geslagen. Slechts de muren zijn blijven staan, met boven den ingang een somber uitziende ronde toren, van boven eveneens uitge brand, en een op vele plaatsen doorgebrand en weg gezakt dak. Tot laat in den avond stonden vele nieuwsgierigen naar het sombere geraamte te staren, druk het ge meurde besprekend. Het verhaal van een moeder. Mevrouw A. Magnin, de moeder van een der kinde ren, die in de R.K. Ziekenverpleging is opgenomen, vertelde, dat zij te ruim half zes naar het St. Jo- sephsgebouw ging met een manteltje voor haar kind. daar het regende. Alleen stond zijn voor het gebouw, wachtend Kwart voor zes hoorde zij lawaai in het gebouw. Zij dacht eerst dat de kinderen lachten Toen. plotseling, kwam een aantal meisjes naar buiten gehold, gillend, dat er brand was uitgebroken. „Ik vloog naar binnen om mijn kind te redden. Toen ik met veel moeite hij de zaaldeur was geko men. zag ik een groote vlajn, mijn haar schroeide van de hitte en ik moest terug Mevrouw Magnin, diep geschokt door het gebeur de en zenuwachtig, wachtte éven, zeide niets meer.... „Ik holde naar den zijkant van het gebouw, waar men reeds bezig was met het reddingswerk. Daar voor de vensters, voor de stalen roeden, gelijk tra lies. zag ik mijn kind. Zij was een der laatsten, die er uitgetrokken werd. Het arme meisje was vooral aan het gelaat ver brand en zij is ter verpleging opgenomen. Gelukkig echter schijnt haar toestand niet zoo ernstig te zijn. Het is komen vast te staan, dat bij de vertooning geen brandweer aanwezig was. Ook ontbraken een emmer water, natte dweilen en andere brandblusch- middelen. De montagebruggen, die dienst hebben gedaan bij den opbouw van den nieuwen verkeersweg over den Rijn te Arnhem, konden gemist worden en zijn van de pijler gonomen. Door middel van bijsebkranen zijn ze op dekschuiten geladen, waarop zij naar Viansn vertrokken zijn, om daar weder gebruikt te wor den voor den hrugbouw. voedert U ln de welde het voor- deeligst Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Bertels' Ratio-koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bij Uw voederhande laar of aankooporganlsatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Het Langendfjker Warenhuis uitgebrand. Hulp gevraagd van alle omliggende gemeenten. Maandagavond tusschen half ,12 en 12 uur is brand uitgebroken in het Langendijker Warenhuis der firma A. Groot; eigenaar de heer K. Boot. Vlug werd alarm gemaakt en de brandweer was spoedig aanwezig, zoodat het blusschingswerk een aanvang kon nemen. De motorspuit van de lichtbe- drijven was eveneens spoedig op het terrein van den brand en werd van twee kanten water gegeven. Aanvankelijk bleef, de brand beperkt tot binnens- huis en dacht men dat het bij een binnenbrand zou blijven. Doch na eenigen tijd bleek dat het vuur in de vele aanwezige goederen gretig voedsel vond en sloegen de vlammen weldra het dak uit. i De brandweer van de naburige gemeenten Zuid- scharwoude en Oudkarspel werden inmiddels ge waarschuwd en verleenden assistentie. De situatie werd steeds gevaarlijker. Een ware vonkenregen spatte uit naar alle kanten en vreesde men het erg ste voor de belendende huizen aan de Oostzijde. Er was tamelijk veel wind, wat den toestand niet ver beterde en zoo besloot men om ruim half één nog de hulp te vragen van Heerhugowaard en Alkmaar. Heerhugowaard was 't eerste aanwezig met de mo i torspuit, die vanaf de Noordzijde begon water te go- ven. Ook Alkmaar was zeer spoedig aanwezig on der leiding van commandant Ringers, eveneens met de motorspuit. Er werd nu enorm veel water in het brandende pand gespoten en kon men den brand tenslotte be dwingen. Het was toen half 3. Het perceel is bijna geheel uitgebrand. Oorzaak' onbekend. Verzekering dekt de schade. Besprekingen worden heden voortgezet. Genève. Gistermiddag hebben de vertegen woordigers van de landen, die tot het z.g. goudblok behooren, te weten België, Frankrijk, Italië, Luxem burg, Nederland en Zwitserland, hun eerste be sprekingen gehad over do mogelijkheid van eert nauwe samenwerking op monetair en oeconomisch gebied. Nederland was vertegenwoordigd door mr. J. A. N. Pat ij n en prof. mr. J. P. A. Frangois. De beraadslagingen werden geleid door den Belgi schen vertegenwoordiger Jaspar, die ook het ini tiatief tot deze bijeenkomst had genomen. Met het oog op de afwezigheid van den Zwitserschen ge delegeerde konden de besprekingen gister nog slecht» in het algemeen worden gevoerd. Vermoedelijk zal de conferentie vandaag besluiten tot de benoeming van een deskundigen-commissie, die onder ander» een paar Belgische denkbeelden te bestudeeren zal krijgen, diegister door Jaspar werden ter sprake ge bracht. Omirent den aard dezer denkbeelden wordt het stilzwijgen bewaard, doch het ligt voor de hand dat zij een vermindering beoogen van de ook tus schen de staten van het goudblok zich steeds uitbrei dende handelsbelemmeringen. Met het oog op de meestbegunstigingsclausule zou het niet doenlijk zijnjj dat de staten van het goudblok uitsluitend aan el-' kaar tariefverlagingen zouden toestaan. Daarentegen' heeft de practijk er toe geleid, dat op het stuk der contingenteering de meestbegunstigingsclausule als niet van toepassing wordt beschouwd en de statea van het goudblok zouden dus zonder gevaar voor verwikkelingen met andere staten op grond der meestbegunstigingsclausule bepaalde verzachtingen hunner contingenteeringspolitiek kunnen bewerken. De besprekingen worden vandaag voortgezet. Daar na zal Jaspar den deelnemers een dejeuner aan bieden,

Schager Courant | 1934 | | pagina 1