Reuzen van den Oceaan te water gelaten voor de Jury KIJKEI) is KO0PEn Gij CLOECK Het nieuwe schip van de Cunard lijn. Koningin doopt het schip met haar eigen naam. Minister Oud voor de microfoon. TELEFOONTARIEVEN VERLAAGD. NA DE GROOTE STAKING IN AMERIKA Kerkgangers bijna gestikt. Jeugdige beurzendief. Nieuwe ontdekking door de politie. FOKVEEDAG TE HOORN. De reis van Rakowski naar Tokio. Donderdag 27 September 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9562 CDVIAIVT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. jj j j Londen. - In aanwezigheid van het koninklijk echtpaar, den prins van Wales en een reusachtige menschenmassa ls gistermiddag te ruim drie nor het nieuwe schip van de Cnnard Line, de 75000 ton me- tende „531" door koningin Mary met goed gevolg te wa ter gelaten en gedoopt „Queen Mary". Reeds vroeg in den morgen had zich een groote menigte aan de beide oevers van de Clyde en in de omgeving van de scheepswerf van de firma John Brown en Co. opgesteld, waar do romp van het reus achtige schip als een grijs gevaarte omhoog rees. Het weer, dat in den ochtend betrokken was, was tegen de middag opgeklaard, doch na 2 uur trokken zich opnieuw grijze regenwolken boven de Clydo samen en weldra viel een dichte regen boven het ter rein van de plechtigheid. Dit moge voor de toeschouwers minder aange naam zijn geweest, de ingenieurs en technici bleken uitermate verheugd over het feit, dat de wind zoo goed als geheel was gaan liggen. De koning en dc koningin, die gistermorgen per extra trein van Batmoral naar Glasgow waren ver trokken, arriveerden kort voor 3 uur op het terrein van de scheepswerf, waar zij door vertegenwoordi gers en directeuren van de firma John Brown en van de Cunard Line en door den burgemeester van Glasgow werden ontvangen en den prins van Wa les, die even eerder was gearriveerd, konden be groeten. Tengevolge van den regen duurde de rondgang, die de scheepsbouwers niet den koning en de konin gin om het schip makten, slecnts kort en toen de koninklijke familie op het platform, vanwaar de plechtigheid zou plaats vinuen, verscheen, zette de muziek het „God save the King" in en steeg een luid gejuich uit de menigte op. De koningin was in het odnkerblauw gekleed en zoowel de koning als de prins van Wales droegen do uniform der marine. Ecnigc directeuren van dc werf en andere lieden werden aan den Koning en de Koningin voorgesteld. Dan zegt Lord Aberconway, president-commissaris van John Brown: „Uit naam van al onze mededi recteuren en het geheele personeel van onze werf, heet ik Uw Majesteit van harte welkom op Clydesi- de, want uwe aanwezigheid is voor ons een bewijs dat gij onzen durf en ondernemingsgeest in deze ook voor onze scheepsbouwnijverheid zoo moeilijke iyden hebt gewaardeerd." De toespraak van den Koning. Dc Koning antwoordde: Ik dank u allen voor uw adres van welkom. Als zeeman is het mij ccn bijzonder genoegen om hier tegenwoordig te zijn bij het te water laten van dit groote schip, dat door Hare Majesteit gedoopt zal worden. Meer dan 100 jaar geleden ging de eerste Cunard- boot over den Oceaan. Het was een scheepje van 1150 ton, maar toch reeds groot voor die tijden. Vandaag zijn wij verheugd, het grootste en mooi ste schip van dezelfde vloot in zijn element te kunnen brengen cn ik dank allen, wier werkzaam heden tot dit groote succes hebben bijgedragen. Drie jaren heeft de romp hier op de werf gelegen, zonder dat het werk voortgezet kon worden. Mijn gedachten gaan in de eerste plaats uit naar hen, die in die drie jaar veel leed en ellende door hun gedwongen werkloosheid geleden hebben, en ik dank hen voor hun moed en offervaardigheid in dit tijdperk van harde ontbering. Het voorschip van den geweldigen Oceaanreus, die nog heel wat „voor den boeg heeft". Eindelijk verheugden we ons dat door de hulp van mijn regeering een einde aan dit tijdperk van op schorting was gekomen en dat door den wil van de natie dit prachtige schip voltooid is kunnen worden. Laat ons hopen dat, bij de verbetering van den in ternationalen handel aan beide zijden van den Oce aan, ook dit schip op waardige wijze zijn taak ver vullen zal. Samuel Cunard vervoerde do eerste post stukken naar Amerika, dit schip zal duizenden pas sagiers heen en weer brengen van de stranden der beide groote Engelsch sprekende volkeren, die door zijn toedoen elkaar nog beter zullen leeren kennen en waardeeren. Thans zal ik Hare Majesteit verzoeken dit schip te doopen en het aan zijn element toe te vertrouwen om vriendschap te brengen tusschen de volkeren. Een luid hoera volgde op deze toespraak, waarna de Koningin met heldere slem zeide: „Ik doop u Koningin Mary". Op hetzelfde oogenblik begon de kolos, on der de toejuichingen der tienduizenden, lang zaam en statig van dc helling te glijden. Het bleek dat alle berekeningen volkomen juist waren geweest en in nauwelijks 2 mi nuten lag het gevaarte in zijn element en zachtjes schommelend door den wind gleed het langzaam de monding van de Cart bin nen. Onmiddellijk begonnen de sleepbooten de Queen Mary vast te maken en trokken de zilvergrijze Koningin der Golven de Clyde over naar het natte dok, waar zij verder zal worden afgetimmerd Onder voortdurend gejuich van de menigte verlieten do vorstelijke personen de tribune. De muziek speelde het volkslied, eonige vlieg tuigen cirkelden rond en de plechtigheid was weer afgeloopen. Zooals bekend, werd de „Queen Mary" met sub sidie van de Engelsche regeering voltooid. Het schip is 310 meter lang, heeft een waterverplaatsing van 70.000 ton en wordt voortbewogen door machines, die in totaal 200.000 P.K. kunnen ontwikkelen. Bouw van een soortgelijk schip aange kondigd. Glasgow. Bij de plechtigheid der te-water-lating van het Cunardschip „Queen Mary" bevestigde de president van de Cunard-Iijn de aankondiging, dat werkzaamheden voor don bouw van een nieuw schip van hetzelTde type als de „Queen Mary" zoo spoedig mogelijk zullen beginnea De aandacht wordt nog eens gevestigd op de hedenavond van 20 tot 21 uur door Mi nister mr. P. J. Oud te houden radiorede over de miilioenennota en den algemeenen financieelen toestand des lands. De rede, die in een voor ieder begrijpelij- ken vorm zal worden gehouden, wordt over beide Nederlandsche zenders uitgezonden. Locaal gesprekkentarief wordt van lYz op 2 cent gebracht. Het staatsbedrijf der P.T.T., overtuigd van de noodzakelijkheid, dat juist in de huidige oeconomische omstandigheden de tarieven voor het verbruik van de P.T.T. diensten zoo laag behooren te zijn als met een richtige exploitatie maar overeen te brengen is, heeft, toen de begrootingscijfers voor het vol gend jaar gunstig bleken, onverwijld stap pen gedaan tot een ingrijpende verlaging van de telefoontarieven. Deze verlaging, welko reeds 1 October a.s. ingaat, omvat in de eer ste plaats het locale gesprekkentarief, dat van 2J4 ct. wordt teruggebracht tot 2 ct. per gesprek. De bestaande kortingen op den prijs boven een bepaald aantal gesprekken komen hierbij te vervallen. In het interlocale verkeer worden de gesprek kosten eveneens verlaagd en wel voor een gesprek van 3 minuten over afstanden tot 10 K.M. 6 cent (thans 10 cent), van 1015 K.M. 12 ct. (thans 15 ct), van 15--35 K.M., 30 ct. (thans 35 ct.) en boven 35 K.M 40 ct. (thans 50 ct.). Ook het tarief voor interiocalo gesprekken wordt eveneens verlaagd. Grorman richt een ernstige waarschuwing tot de werkgevers. - De ontslagenen moeten binnen 24 nnr weer aangenomen zijn. Washington. De leider van de inmiddels geëindigde textielarbeidersstaking heeft gis ter een scherpe waarschuwing aan de werk gevers gericht. Hij geeft den werkgevers vier en twintig uur tijd, om de ontslagen van ar beiders weder in te trekken. Gorman schat het aantal gediscrimineerde arboi- ders op honderd duizend. Hij is vastbesloten bij pre sident Roosevelt een scherp protest in te dienen, indien zijn waarschuwing van heden zonder uitwer king zou blijven. Over de massa-ontslagen heerscht onder de arbei ders groote ontevredenheid Vooral in de zuidelijke staten is de toestand eenigszins gespannen. In dc fabrieksstad Columbus in den staat Georgia heeft de gevolmachtigde van do vakvereeniging van textiel arbeiders verklaard, dat de arbeiders opnieuw in staking zullen gaan. indien niet onverwijld iedere arbeider, die voor de staking werk had, weder in dienst genomen wordt. Dominee ontdekte dat het zoo merkwaar dig stil was gedurende zijn preek. In een kerk te Christchurch (bij Auckland in Nieuw-Zeeland), viel het den dominee op, dat gedu rende de preek zijn auditorium merkwaardig stil was. Tot zijn schrik ontdekte hij, dat de heele gemeen te in slaap gevallen was. Hijzelf echter voelde ook een groote loomheid over zich komen. Hierdoor op merkzaam geworden, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat do kerk gedeeltelijk gevuld was met doodelijk koolmonoxyde gas. Doordat de dominee het noodlottig resultaat bijtijds bespeurd had, redde hij het leven van zijn toehoor ders. Een aanhouding te Haarlem. Twee scholieren te Haarlem hebben bij de politic aangifte gedaan, dat Zaterdag tijdens een wedstrijd op het gemeentelijk sportterrein aan de van Oosten de Bruynstraat uit hun kleeren, die in het kleed lokaal hingen twee beurzen zijn ontvreemd. Deze bevatten ongeveer f2.20. Gistermiddag deelde de tereinbewaker aan de politie mede, dat wederom twee beurzen werden vermist. Er werd direct een onderzoek ingesteld en dit leidde tot de aanhouding van een 14-jarigen jongen. Hij werd naar het poli tiebureau overgebracht waar hij bekende gistermid dag drie beurzen uit het kleedlokaal te hebben weg genomen, inhoudend een bedrag van 2 gulden. Dit had hij nog in zijn bezit en werd in beslag genomen. Voorts bekende de jongen op verschillende data beurzen te hebben gestolen uit het kleedlokaal van de voetbalclub Edo en het terrein van Haarlem. Bij een huiszoeking werden onder den vloer van dc ouderlijke woning zes beurzen gevonden benevens een zaklantaarn, die dc jongen ook van genoemde sportterreinen had gestolen. Alles is door de politic in beslag genomen. Tegen den jongen is proces verbaal opgemaakt. NOG MEER BELASTEND MATERIAAL VOOR HAÜPTMANN. ZIJN AANSTAANDE BERECHTING. NEW YORK: Vergezeld van tal van de tectives, verscheen kolonel Lindbergh giste ren voor de jury-rechtbank van het New- Yorksche stadskwartier Bronx. Een duizendkoppige menschenmenigte wachtte voor het gebouw, waar de jury zit ting zou houden, de komst van den beroem den vliegenier af. Lindbergh's verklaringen, welke ongeveer een hali uur in beslag namen, werden onder doodsche stilte aangehoord. Hanptmann in staat van beschuldiging gesteld wegens afpersing; opnieuw geld van den losprijs gevonden. De groote jury in het district Broux, aldus meldde Reuter gisteravond uit New York, heeft formeel be sloten Hauptmnnn in staat van beschuldiging te stellen wegens afpersing, nadat zij met gesloten deu ren een lange verklaring van Lindbergh had aange hoord. Lindbergh en Hanptmann zijn niet geconfron teerd. Hauptmann blijft ontkennen op ecnigorlei wij ze bij de ontvoering van het kind van Lindbergh be trokken te zijn en geeft slechts toe, dat hij in liet be zit is geweest van het geld, dat men bij hem gevon den heeft en dat afkomstig was van den losprijs, dien Lindbergh betaald heeft. Dit geld is hem over handigd door zekeren Fischer, die sindsdien overle den is. De gevangenisautoriteiten verklaren, dat men Hauptmann 's nachts in zijn cel heeft hooren hui len. Nieuwe ontdekking in de garage van Hanptmann. De politie deed gisteren nieuwe sensationcclc ont dekkingen, welko Hauptmann nog meer belasten. In de garage van Hauptmann, waar reeds groote be dragen, welke van het indertijd door hem geïnde los* geld afkomstig waren, gevonden werden, ontdekte de politie bij nader onderzoek nog meer bankbiljetten ten bedrage van gezamenlijk 840 dollar, welke even eens deel uitmaakten van het losgeld. Bovendien werd een geladen automatische revol ver gevonden. Het geld alsook de' revolver werden in gaten in den muur gevonden, waarop plakkaten vastgehecht wa ren. Op de gehouden Fokveedag te Hoorn werden aan houders van fokvee in onze omgeving de volgende bekroningen toegekend: lVfc-jarigo stieren: 3e pr. Roosevelt van II. C. Kooy te Harenkarspel en W. v. d. Oord te Barsingcrhom; 2%-jarige stieren: 4c pr. Frans Wodan 25 van II. Nobel te Barsingcrhom; 3Vfc-jarige stieren: le pr. Hendrik van W. Jim- mink Hz. te 't Zand. Drie pinken van één vaderdier: 2e groep van Frans Wodan 9, C. W. v. d. Oord te Barsingerhorn. Viertallen fokschapen, geboren in 1933: lc pr. G. Glas te Hoogwoud. Varkens (geregistreerd Groot-Yorkshire ras). Bee- ren, geboren vóór 2 SepL 1932: le pr. 505 Alb. de Wit te 't Zand; Beeren, geboren na 1 Sept. 1932: le pr. 644 P. Borst te Heerhugowaard; 3e pr. 740 II. Reijne Jr. te Hecr- hugowaard; 4c pr. P 743 Alb. de Wit te 't Zand. Drachtige zeugen geboren vóór 2 Sept. 1932 2e pr. 1498 P. Borst te Heerhugowaard. Drachtige zeugen geb. na 1 Sept. 1932: 1ste prijs 1737 P. Borst to Heerhugowaard. Zeugen geb. na 1 Maart 1934 met biggen (niet ou der dan 85 dagen): 1ste pr. 1837 .T. Portegys Sz. te 't Zand; 2e pr. 1652 P. Borst te Heerhugowaard. 3 tallen jonge fokvarkens uit één toom, geboren In 1934: lsto en 3e pr. S. Borst te Heerhugowaard; 2e en 4e pr. D. Miller te Oude Niedorp. In bijzondere opdracht? Moskou. Met den Siberië-express is gister als leider van een delegatie van het Roode Kruis naar Tokio vertrokken de vroegere Sovjet-Russische ambassadeur te Londen en Parijs, Rakowski. Op liet station waren aanwezig vertegenwoordigers van het Volkscommissariaat van Buitcnlandsche Zaken en van de Japnnsche ambassade. Hoewel officieel wordt verklaard, dat de missie van Rakowski geen politieke beteekenis beeft, zal de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, dc missie ontvangen. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN STOSCH SARRASANL Naar Duitschland. Naar Reuter uit Sao Paulo in Brazilië meldt is het Duitsche s.s. Siërra Nevada Dinsdag met het hoffelijk overschot van den bekenden Duitschen circusdirecteur Hans Stosch (Sarrasani) naar Duitschland vertrokken. De dochter van Stosch, mevr. Hedwig Brendt, is meegegaan om het lijk over te brengen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1