De noodlottige brand te ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM VALSCHE KWARTJES. Mededeeling van het gemeentebestuur. Hevige regenval in het taifoengebied van Japan. NIEUW SCHANDAAL TE PARIJS. Dokter en politie omgekocht? De „Queen Mary". DOOR KLOOSTERBALSEM De fabriek te Muiderberg. WEER EEN CIRCUS IN NOOD. Gleich te Praag gestrand. Wat er in Polen verwoest werd. Drama in een D-trein. Een msmakelijk zaakje. Omtrent de aangevraagde vergunning voor het houden van een filmvoorstelling. Naar aanleiding van den noodlottigen filmbrand te Hilversum is door het gemeentebestuur het vol gende communiqué verstrekt. De constructie van het gebouw. Bij een bespreking van het bouwplan van het ver- eenigingsgebouw tusschen den commandant van de brandweer en den architect heeft deze te kennpn ge geven, dat het niet in de bedoeling lag het podium als tooneel te gebruiken, zoodat daarop geen loo- neelaccommodatie als coulissen, kleedkamers, e.d. en bergruimten voor tooneelartikelen zouden ko men. Het op het plan aangegeven scherm was dan ook geen brandscherm, doch meer bedoeld als separatie- wand om het platform van de zaal te kunnen af scheiden en bijvoorbeeld als vergaderzaaltje, be stuurskamer, enz. te kunnen gebruiken. Het gebouw was hoofdzakelijk bedoeld als vergaderzaal en als centrale voor gezellig verkeer. Keuken en buffet waren niet in het bouwplan opgenomen. Van het podium af konden vergaderingen worden geleid, voordrachten worden gehouden, kamerstukjes en muziekuitvoeringen worden gegeven. Onder deze omstandigheden meende de comman dant van de brandweer geen bijzondere eischen te moeten stellen, inzake de inrichting van platform, zaal en balcon, en het aanbrengen van waterblusch- gelegenheden. Er kon worden volstaan met de na volgende bepalingen: 1. Alle zaal- en buitendeuren moeten naar buiten 'draaiend worden opgehangen en voorzien worden van met één handgreep gemakkelijk te bedienen ontsluiting. De buitendeur bij den entree aan den zijwand moet in den dag ten minste 0.90 M. ,die aan den achterwand moet als dubbele deur worden uit gevoerd en in den dag ten minste 1.20 M. wijd zijn; 2. in de zaal moet bij den uitgang een brandblusch- ftpparaat ten genoege van de brandweer, zijn opge hangen; 3. indien stoelen in de zaal worden gebruikt, moe ten de zijgangen langs de uitgangen en de midden gang ten minste 1.20 M. breed zijn; voor en achter de stoelenrijen moet een vrije gang van 1.50 breedte blijven; 4. op het balcon mogen ten hoogste 4 rijen stoelen van 7 stoelen per rij worden geplaatst, zoodanig, dat de gang bij de trap ten minste 1.20 M. breed blijft. De trap naar het balcon moet ten minste 1 M. breed zijh; 5. het balcon moet aan de onderzijde brandvrij Worden bekleed; 6. te bepalen, dat in de zaal en op het balcon te zamen niet meer dan 130 personen mogen worden toegelaten. Deze voorwaarden hebben B. en W. uitdrukkelijk gesteld bij de vergunning voor de oprichting van het gebouw. Ware bekend geweest, dat ïn bef gebouw regelmatig bioscoopvoorstellingen zöudèn worden gegeven, dan zouden geheel andere en strenger eischen zijn gesteld, zooals zulks voor bioscopen steeds geschiedt. Aan den elsch, dat alle zaal- en buitendeuren naar buiten draaiend moesten zijn, is voldaan. Ofschoon op zichzelf met een enkele handgreep de deuren konden worden geopend, is het een fout geweest, dat deze sluiting zoodanig was geconstrueerd, dat de deuren konden worden afgesloten met een sleutel. I Aan de voorwaarde sub 2 was niet voldaan, terwijl !n afwijking van de toezegging, dat geen buffet zou Worden geplaatst toch een buffet aanwezig was in Iden achtergang, die daardoor waarschijnlijk niet meer de vereischte breedte had. Overigens is aan de voorwaarde op behoorlijke wijze voldaan. ■rtMU De aanvraag voor het honden van een filmvoorstelling. Waf nu aangaat de politioneeïe vergunning voor bet geven van de filmvoorstelling ls gebleken, dat daarvoor op verschillende data twee aanvragen van (verschillende zijden zijn ingediend. De eerste aan- Vraag kwam op 17 September ƒ.1. bij de politie in. Daarop is gunstig beschikt. Deze aangelegenheid Was door den inspecteur van dienst behandeld. Do commissaris was daarvan onkundig en vernam zulks 'eerst later. Aan de vergunning werden, gelijk dat bij zoodanige filmvoorstellingen in lokalen, welke niet in het bijzonder daarvoor zijn goedgekeurd.'^le navolgende voorwaarden verbonden, n.1. dat tijdens de filmvertooning een emmer water en een dweil onder het onmiddellijk bereik van den operateur aanwezig is en dat do films voor en na het gebruik ln de daarvoor bestemde koffers zijn geborgen. Bovendien is de leider van de filmvoorstelling door een agent van politie mondeling op de naleving van de voorwaarde om een emmer met water en een dweil beschikbaar te houden, gewezen. De ver gunning is door den aanvrager rechtstreeks naar XJden gezonden, zoodat de verklaring, dat de leider deze vergunning in zijn bezit had, als juist moet Worden aangenomen. De tweede aanvraag kwam btj de politie in op 20 September j.1. Hierover was aan den commissaris van politie een rapport in gunstigen zin uitgebracht, waarbij werd in overweging gegeven de vergun ning te verleenen onder de gebruikelijke voorwaar den voor eventueel brandgevaar, maar daarop was nog geen beschikking afgegeven. Door het bovenstaande wordt verklaard, daf de commissaris,, die alleen maar oog had op laatstbe doelde aanvrage, in de meening verkeerde, dat nog geen vergunning was afgegeven. Vast staat intusschen, dat de voorstelling slechts mocht plaats hebben met inachtneming van de aan de eerste vergunning verbonden voorwaarden. Tokio: In het gebied, dat door den taifoen Is geteisterd, regent het thans sedert twee dagen zeer hevig. In het bizondcr is groote schade aangericht te Osaka. De bevolking, welke grootendeels nog in ten ten is ondergebracht is wanhopig, te meer daar liet aantal dvsenterie-gevallen, ondanks de door de auto riteiten genomen voorzorgsmaatregelen toeneemt, ER ZIJN 42.964.000 ITALIANEN. Rome:'Volgens de onlangs gepubliceerde sta tistische gegevens telt de bevolking van Italië thans ongeveer -12.964.000 zielen. ONTHULLINGEN VAN EEN PARIJSCH BLAD INZAKE DEN MOORD OP DUFRENNES. Naar Reuter uit Parijs meldt, is het niet uitgesloten, dat thans ook het geval van den moord op Dufrennes, den Parijschen theater directeur politieke gevolgen zal hebben. De Action Frangaise heeft als den dader aan gewezen, den zoon van den afgevaardigde Malvy, die als voorzitter van de Financieele Kamercommissie op den voorgrond is getre den. De zoon van Malvy zou namelijk, evenals Dufren nes, psychische afwijkingen vertoond hebben. Tij dens een twist zpu Dufrennes Malvy zwaar gewond hebben, en deze laatste zou toen in zekeren zin uit noodweer Dufrennes hebben gedood. Malvy is langen tijd in een particuliere kliniek te Parijs verpleegd, en woont thans in een klein plaats je in de nabijheid der hoofdstad. Het stilzwijgen van den behandelenden geneesheer zou met 400.000 fr. zijn afgekocht. De „Action" Franqaise" haalt voorts nog een aan tal gebeurtenissen aan, waaruit zou moeten blijken, dat verschillende politieambtenaren zijn omgekocht om te verhinderen, dat zij het geheim van den dood van Dufrennes zouden verraden. Een ziekenverpleegster, die Donderdag zou wor den gehoord, heeft verklaard, dat zij den moorde naar van Dufrennes kent, want zij is de vriendin van de ziekenzuster, die Malvy in de kliniek heeft verpleegd. Zij heeft een aanklacht ingediend tegen twee per sonen, vermoedelijk inspecteurs van politie, die haar in de nabijheid harer woning hebben aangehouden, en verzocht, zich niet meer met het geval Dufrennes te bemoeien. Zij werd gedwongen een brief aan den rechter van instructie te schrijven, waarin zij haar beschuldi gingen introk. Weigerde zij dit, dan zou zij in een krankzinnigengesticht worden opgesloten. In Spanje i.s een dezer dagen een zekere Laboric gearresteerd, als verdacht van den moord op Dufren nes. Donderdag zou zich bij den vader van Labo- rie, naar deze verklaarde, een zekere inspecteur van politie Melo hebben vervoegd, die hem den raad had gegeven zijn zoon dood te schieten, daar deze het voornemen te kennen had gegeven dat hij zijn vader wilde vermoorden. De „Action Franraise" verklaart dit aldus, dat de politie er belang bij heeft, dat Laborie uit den weg wordt geruimd, om dan te kunnen verklaren, dat deze zich uit angst voor de straf van het leven heeft beroofd. De geheele affaire is thans nog eenigszins ver ward, doch men verwacht, dat de verklaringen van de hoofdgetuige, de reeds genoemde verpleegster, meer licht op de zaak zullen werpen. DE LUFTHANSA HEEFT ZIJN MILLIOENSTE PASSAGIER VERVOERD. Naar de Deutsche Lufthansa mededeelt, heeft zich Donderdag de milliocnste passagier opgegeven voor een vlucht Munchen—Berliju. Dezen passagier is een oorkonde overhandigd. De proefvaart April 1936. Volgens een mededeeling van de werf mag de proef vaart van de Queen Mary in April 1936, dus over an derhalf jaar, tegemoet worden gezien. Nu het schip niet meer op de helling ligt, zijn nog 500 arbeiders noodig voor de aftimmering. De Amerikaansche bladen laten zich gunstig uit over de te waterlating van de Queen Mary en over het feit, dat de uitzending van Daventry zoo goed geregeld was, dat een groot deel van de woorden des Konings te New York cn Boston duidelijk verstaan baar waren geweest. De New York Times schrijft: „Om de zeereis Li- verpool—New York met slechts een paar uur op zijn hoogst te kunnen bekorten, zijn duizenden paarde- krachten en miljoenen ponden besteed, maar als het er op aan komt ora ondernemingsgeest en durf te be wijzen, dan heeft Old England weer het schip, de menschen en het geld. Het is nu waarschijnlijk, dat de Queen Mary den Blauwen Oceaan wimpel, die 20 jaar van de Mauretania gewapperd heeft, zal her overen. Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben Ik had den geheelen dag door regen achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mjjn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf'waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nachtof tri 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. Alf KFD'C ORIGINEEL TER INZAQR „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bjj brand-en snU wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijzen wordt verhoogd met bijslag voor Omzetbelasting. Toevallige ontdekking van de Amsterdamsche politie. Donderdagmiddag omstreeks half twee werd op het Muntplein te Amsterdam door een Rijks- en een gemeenteveldwachter uit Muiden een man aangehouden, van wien zij wisten dat hij nog een vonnis moest onder gaan in verband met een overtreding. Op het bureau Singel werd de man gefouil leerd, waarbij bleek dat hij een vijftal val- sche kwartjes bij zich had. Op vermoeden, dat hij valsche kwartjes vervaardigde of althans dat hij ze uitgaf, werd Donderdagmiddag door de recherche der centrale inzake de falsificaties een ondei> zoek ingesteld in de woning van den man te Muiden. Dit hoeft nog resultaat gehad in dien zin, dat verschillende ingrediënten gevonden werden, welke geschikt zouden zijn als hulp middelen bij de vervaardiging van valsch geld. In dit verband is ook de vrouw van B. aangehouden, aangezien het wel vast staat, dat zij van de practijken van haar man op de hoogte was of hem daarbij behulpzaam is geweest. I Nadere bijzonderheden. Vondsten in den grond. Omtrent het onderzoek te Muiderberg worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Naar aanleiding van het ernstige vermoeden, dat de man zich aan het misdrijf van valsche munterij had schuldig gemaakt, werd de valschgeïd-centrale gewaarschuwd. Nog des middags is door Amster damsche rechercheurs, bijgestaan door de Muider politie en den veldwachter van Muiderberg, in de woning van den gearresteerde, zekeren B., aan de Paulinastraat in laatstgenoemde gemeente, een on derzoek ingesteld. In de kamers en in de aangren zende schuur weid alles overhoop gehaald, een en ander zeer tot misnoegen van de vrouw des huizes, die zich zeer vlot betoonde in het maken van scham pere opmerkingen aan het adres der politiemannen. In de schuur en daarachter onder den grond heeft men kleine stukken van een of meer matrijzen ge vonden. Of deze bestemd zijn geweest voor het ma ken van valsche munten, zal nader worden onder zocht. B., die er behoorlijk van leefde, zonder dat men precies wist, hoe hij aan het geld kwam, is in het bureau Singel te Amsterdam ingesloten. Het korte verhoor, waaraan hij is onderworpen, heeft geen belangrijke resultaten opgeleverd. Het onderzoek, dat geleid wordt door commissaris K. H. Broekhoff van de Nederlandsche Centrale in zake falsificatiën, gaat mede in de richting van evon- tueele medeplichtigen. Het. schijnt echter wel vast te stean, dat men hier niet te doen heeft met een valsche munterij op groote schaal. Nieuwe arrestatie. Hilversum. De Muider politie heeft hier den 28-jarigen L. V. aangehouden, eveneens in vei> band met de kwestie der valsche munt. V. woonde bij B. te Muiderberg in huis. VERMOEDELIJK ZAL OOK DIT CIRCUS ONTBONDEN MOETEN WORDEN. Hierboven nog een imposante opname van de te water lating van de „Queen Mary", het reusachtige nieuwe schip der Cunard Line, welke plechtigheid door een ontzaglijke me nigte werd bijgewoond. Het is een slechte tijd voor het circus. Of het zijn roem heeft overleefd, of de menschen in dezen tijd van mechanisatie hun belangstelling voor het dier verloren hebben, dan wel of het slechts als dure vermakelijkheid meer nog dan andere vermakelijk heden van de crisis te liiden heeft, wie zal het zog gen? Misschien werken die factoren samen. Hoe het zij, het eene groote circus na het andere ziet zich door financieele moeilijkheden genoopt zijn deuren to sluiten. Thans komt uit Praag 't bericht, dat Gleich daar gestrand is. Op een tournée door Tsjecho-Slowakije was het al in moeilijkhe den geraakt met den fiscus, die eenige malen tot executie overging, omdat de belasting niet werd betaald. Praag, de hoofdstad, had de financieele verliezen goed moeten maken, maar deed het niet. De inkomsten dekten nog niet de dagelijksche uitgaven. De parti culiere schuldeischers werden bezorgd voor hun duiten en begonnen nu ook beslag te leggen, de fiscus had weer nieuwe vorde ringen en ten slotte ontbrak het geld voor de gage der artisten en voor het voer van do dieren. Men vreest, dat het circus ontbonden zal moeten worden. De directeur vertoeft echter in het buiten land om een ommegang door Roemenië voor te be reiden, en vermoedelijk ook wol om te trachten geld te vinden, zoodat nog niets vaststaat. Voor de dieren wordt, althans voorloopig, gezorgd. De vereeniging voor dierenbescherming laat ze voe deren. Een deel der dieren is geen eigendom van het circus, doch van h5t dierenpark Stellingen, wat de financieele kwestie nog ingewikkelder maakt. Klaarblijkelijk gaan de zaken al lang slecht. Zelfs de tent, geleverd door een Keulsche firma, blijkt nog niet, of niet ten volle, betaald te zijn. Men schat de schulden op 2 millioen Tsj. kronen, dat is dus bijna 125.006 gulden. Gevolgen van de overstrooming. Warschau: De groote overstroomingsramp, die in Juli Galicie en Midden-Polen heeft geteisterd, heeft volgens voorloopige berekeningen een materieele schade van meer dan 100 millioen Zloty veroorzaakt. Honderd vijf en zeventig bruggen werden vernield en 250 beschadigd, 2900 vierkante kilometer land werden overstroomd, 1300 dorpen met 220 duizend inwoners werden door de overstroomingsramp getrof fen. Door vrijwillige collecten en gaven is tot nog toe 6.3 millioen Zloty bijeengebracht. Lugubere vondst in één der conpé's. In den sneltrein ParijsVentimiglia heeft zich des nachts een drama afgespeeld, dat nog niet opgehel derd is. Bij zijn rondgang ontdekte een conducteur twee lij ken. Hij waarschuwde onmiddellijk den hoofdcon ducteur, die do politie alarmeerde. Na het eersto politie-onderzoek werd de wagon, waarin de lugubere vondst was gedaan, afgekoppeld. Men kan de identiteit van de slachtoffers niet na gaan. Het schijnen buitenlanders te zijn. revolver gevonden werd. Men vermoedt, dat men met een moord en zelf moord te doen heeft, aangezien naast de lijken een De lijken herkend. Nader uit Parijs: Het i3 gelukt de lijkon te iden- tificeeren van hot treindrama. Het bleken die van een 43-jarigen handelaar uit St. Denis en van een 36ja- rigen handelsman te Parijs to zijn. Beiden waren den avond tevoren in den trein gestapt, en hadden den conducteur van den slaapwagen opdracht gegeven, hen om half acht te wekken. Bij het onderzoek, dat te Parijs is ingesteld, blijkt, dat de politie uit Rijssel ongeveer 3 weken gele den aan de woning van den Parijschen handelsman is geweest, om daar inlichtingen over hem in te win nen. Paardenmest in plaats van thee. De Amsterdamsche politie heeft Donderdagmiddag een buitengewoon onsmakelijk zaakje te behandelen gekregen, namelijk een geval waarbij in plaats van thee paardenmest verkocht werd. Een bewoner van de Boomstraat, aldus lezen wc in het „Alg. Hsbl:" kreeg dezer dagen bezoek van eenige personen, die op „voorbeeldige wijze", zooals dat heet, vijf kisten thee ter overname hadden aan te bieden. Den winkelier lachte dit goedkoope aan bod buitengewoon toe, want voor de vijf groote kisten werd slechts driehonderd gulden tezamen gevraagd. Daar de winkelier niet kapitaalkrachtig genoeg was om alleen dit bedrag te fourneeren, wendde hij zich tot andere personen en tezamen bracht men het be drag biieen. De kisten werden gistermorgen in het Spaarndammerkwartier gehaald. Bij het openen der deksels bleken zij paarden mest te bevatten. Van deze onsmakelijke geschiedenis is zooals ge zegd aangifte gedaan bij de politie, die thans naar de daders speurt.

Schager Courant | 1934 | | pagina 11