VAN D1TEN VAN DAT EN VAN ALLES WAT S De Zeereis van Herman Handig. V 3 5- 6 3 4 L 13 Zé 30 Kruiswoordraadsel. DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE llillllllll Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 29 September 1934. No. 9563. ZATERDAGAVONDSCHETS Een verhaal in briefvorm, .vrij bewerkt naar het Engelsch, door SIROLF. (Nadruk verboden). Brief van den heer Herman Han dig, Prinsestraat 347III, aan de Noordster Scheepvaart Maatschap pij: Mijne Heeren. Hierbij neem ik de pen op om U een plan voor te leggen, dat naar ik meen rijke Vruchten voor Uw maatschappij kan afwerpen. Ik ben namelijk schrijver, hoewel ik op dit oogen- blik nog niet zoo heel erg hekend ben. Om U de waarheid te zeggen, ben ik bij het grootc publiek nog heelemaal niet bekend, om de een voudige reden dat mijn eerste boek nog niet geschreven is. U zult met mij eens zijn, dat het feit, dat ik nog geen boek geschreven heb, na tuurlijk aan mijn beroemdheid als schrijver ernstige belemmeringen in den weg legt. Nu heb ik onlangs een prachtig idee voor een boek gekregen. Het zou een beetje over dreven zijn om te voorspellen, dat dit boek een enorme „Schlager" zal zijn. Maar ik voor mezelf ben er zeker van dat het een goede kans maakt en ik spreek met ken nis van zaken, want ik heb al een heel hoofdstuk ervan geschreven. Nu op dit oogenblik echter kan ik niet verder, omdat het mij aan kennis omtrent een speciaal onder werp ontbreekt. En nu kom ik aan het plan, dat Voor U van zooveel belang is. Het heele verhaal speelt namelijk aan boord van een luxe-stoomer op een reis door de Middellandsche Zee naar Egypte, en het luxueuse en prettige leven van plezier aan boord van zoo'n prachtig schip wordt er op levendige en aantrek kelijke wijze in beschreven. Nu zeg ik dit: als dat boek suc ces heeft en duizenden menschen deze beschrijving van zoo'n heerlij ke tocht naar Egypte lezen, dan zullen duizenden menschen voor hun vacantie zoo'n tocht met één van Uw schepen gaan maken. Het is dus een mooie reclame voor Uw scheepvaartmaatschappij, vooral omdat ik het verhaal laat spelen aan boord van Uw mooiste en meest luxueuse schip de „Stella Mare", waarvan ik plaatjes heb ge zien, die mij zeer aantrekken. Nu begrijpt U wel, dat als ik een boek schrijf waarin de „Stella Ma re" voorkomt,, ik natuurlijk iets over dat schip moet weten. Ik was van plan met mijn vrouw zoo'n reis met de „Stella Mare" naar Egypte te maken. Doch, eerlijk ge zegd mijn financiën late dit niet toe. In deze tijden is het natuurlijk geen schande als men wat beperkt is in zijn middelen. Ik ben niet de eenige literator die daarmee te kampen heeft. Tenslotte zijn de meeste schrijvers van naam en rijkdom, heel arm begonnen. Zooals gezegd, kan ik niet verder met mijn boek, omdat ik niets van zeereizen afweet. Ik zou de heldin van mijn verhaal daardoor in de gekste situaties kunnen brengen. Om dus maar ronduit met mijn verzoek voor den dag te komen kunt U mij uit deze moeilijkheid helpen? Tenslotte kan het U niets anders dan groot voordeel opleve ren. Hoogachtend, Herman Handig." De Noordster Scheepvaart Maat schappij aan den heer Herman Handig. Mijnheer, Uw schrijven d.d. 13 dezer ontvangen. Uw voorstel inte resseert ons. Hoewel al onze sche pen voor reizen naar Egypte volge boekt zijn, is reclame natuurlijk al tijd goed. Inderdaad kan het voor ons voordeel opleveren, als wij U uit Uw moeilijkheden helpen. Wij begrijpen ten volle dat een schrij ver een schip moet kennen, wan neer hij erover schrijft. Ik heb deze zaak aan den heer R. E. Cla- me ter afdoening overgedragen, van wie U dus wel binnenkort na der zult hooren. Hoogachtend, Pietersen, President Noordster Sch.-Mij. Herman Handig aan de Noord ster Scheeepvaart Maatschappij. Mijne Heeren. Dank voor Uw antwoord op mijn voorstel. Deze dient om U te vragen, den heer R. E. Game te verzoeken, bij zijn regelingen op twee personen te re kenen mijn vrouw en mij. Mijn vrouw werkt meestal samen met mij en helpt mij bij mijn literairen arbeid als mijn secretaresse. Veel van mijn werk dicteer ik haar. Hoogachtend, Herman Handig. Herman Handig aan MeJ. Ver schaal, Pension Zeelust, te Drie dak aan Zee. Mej. Ik vrees dat ik de kamers met pension die ik voor twee we ken besproken had, zal moeten af zeggen. Mijn vrouw en ik gaan voor onze vacantie namelijk een zee reis naar Egypte maken. Hoog achtend, Herman Handig. Mevrouw Handig aan de „Vra- genbus" van „De Vrouwenwereld". Zoudt U mij ook kunnen opge ven, wat voor klecren men moet meenemen voor een zeereis van vier weken naar de Middellandsche Zee en Egypte? Kunt U ook eenige niet te dure patronen verschaffen? Hoogachtend, Mevrouw Handig. Fragment uit een brief, zooals mevrouw Handig die aan verschil lende van haar vriendinnen schreef. Herman en ik hebben thans onze plannen voor de zomervacan- tie gemaakt. We gaan niet weer naar Driedak aan Zee in pension. Dat werd ons heusch wat al te eenvoudig. We gaan nu een zee reis maken naar Egypte, met de „Stella Mare", één van de werkelijk echt luxueuse booten Noordster Scheepvaart Maat schappij aan den heer Herman Handig. Mijnheer, Van den President kreeg ik Uw brieven, waarin U me dedeelde, dat U een boek over ons schip de „Stella Mare" wilt schrij ven. Ik heb de volgende regeling voor U gemaakt. Volgende week ligt de „Stella Mare" in dok. Als U en me vrouw Handig dan naar het dok willen komen, op een middag, zal een bootsman U gaarne over het schip rondleiden en U alle ge- wenschte inlichtingen verschaffen, Hoogachtend, R. E. Game. f f i 1o 41 - 45 49 Ai li 1* 24? 11 XX ZH is t* Horizontaal: Voldoende Meertje in de heide Haak Plaats in Italië Verlangen Plaatsje in Drente Schiereiland in Rusland Meervoud van uur Grieksch priester Rondzwervend Arabier Plaats in Italië Statenbond Hollandsche schilder Broer van Romulus Waterplaats in de woestijn Romeinsche keizer Overste' van een abdij Afkorting senator Verticaal: 1. Zijne Koninklijke Hoogheid 2. Rijstbrandewijn Hijschinrichting Dulden verdragen Hetzelfde Afk. meisjesnaam Eilandengroep in Australië Japansche eilandengroep Kaap in Spanje Paar Ned. Omroep-Vereeniging Deel van het lichaam Halsdoek Deel van den dag Stad in Frankrijk Rivier in Hongarije Fransch departement Een der Z.W.-cilanden (Ned. Oost-Indië) Ned. Staatsman (gest. 1875). Oplossing van de vorige week. Horizontaal: 1. Deil; 4. Rang; 7. Nor; 8. Hel; 9. Renn; 10. Neen; 11. Gerda; 14. Mies; 16. Stap; 17. Asem; AKKOORD, VAN PUTTENI Van Putten was de naam van een kastelein te Hellcvoetsluis, die ach ter de rasters van het dok woonde en tot omstreeks het jaar 1822 een koffiehuis hield, dat uitsluitend door zee-officieren bezocht werd. Hem was het woord akkoord als in den mond bestorven. Hij schonk veel op crediet, maar sabelde jong en oud ongemakkelijk, volgens het alge meen gebruik in de zeehavens. Zelfs kon hij bij terechtwijzigingen, die zich de belanghebbenden ten aan zien van sommige grove vergissin gen veroorloofden, niet nalaten te zeggen: Akkoord, mijnheer!" Hij schreef hoogst zelden van zijn reke ning iets af, vreezende, dat hij an ders zijn krediet als accuraat boek houder verliezen zou. Ook beweerde hij, dat hij alleen op deze wijze de wanbetalingen dekken kon, door overlijden of vertrek veroorzaakt. „Akkoord, van Putten!" werd van toen af een algemeene spreekwijze, vooral gebruikt, wanneer de zeeva renden, in andere havens komende, door de kasteleins aldaar nog erger gevild werden, en toch eindigden: „pour 1'honncur du pavillon" met betalen. Dan dacht men aan de le venswijsheid van den Hellevoeter en herhaalde met nadruk: „Akkoord, ja akkoord, van Putten?? Wetenswaardigheden. Is het U bekend: d a t de oorcanen genoeg zout bevat ten om Amerika met een laag zout van 3000 meter dikte te bedekken? dat sommige hotels in New York een dagblad uitgeven, uitsluitend voor hun gasten? dat deit blad eiken dag om 5 uur 's middags onder de deur van alle hotelkamers geschoven wordt? dat het Blazoen in de wapen kunde de naam is voor het volle dige wapen? dat Gebhard Leberecht Blücher, vorst van. Wahlstatt, de meest po pulaire held uit den Duitschen vrijheidsoorlog, te Rostock geboren werd op 16 December 1742? d a t er in het Victoria and Albert Museum twee stukjes hout bewaard worden, die afkomstig heeten te zijn van het kruis van Christus? 19. Riesa; 21. Rand; 23. Neel; 25. Eed; 26. Ice; 27. Noen; 28. Etna. Verticaal: 1. Durf; 2. Inn; 3. Lon- gobarden; 4. Renaissance; 5. Ale; G. Gong; 13. Tot; 15. Epe; 17. As; 18. Kran; 20. Elsa; 22. Nee; 24. Eet. Gast: Dit 9tuk kabeljauw is lang niet zoo lekker als wat ik verleden weck had. Kellner: Het moet toch net zoo lekker zijn, meneer, het is van do- zelfde kabeljauw! Rie: Ze zeggen, dat je met Henlc gaat trouwen? Fie: Ik denk er niet aan! Hij danst niet, tenninst niet, chauf feert niet Rie: Ja, maar hij zwemt uitste kend! Fie: Nou ja, maar ik kan toch' geen man nemen, die je in een aquarium moet houden?! Reiziger (aanstalten makend zijn koffer met monsters open te ma ken): Ik wilde U een paar aardige artikelen, toonen Winkelier (nadrukkelijk): Nee, nee, ik heb geen interesse Reiziger (met klem): Maar mag ik ze U niet even laten zien? Winkelier: Nee nee, geen sprake van, ik heb absoluut geen interes se! Reiziger (peinzend): Tja, maar, hm, zou U er iets op tegen hebben, als ik ze zelf even bekijk? Ik heb in geen drie weken de kans gekre- jjen er ook maar een glimp van te zien De gids heeft een gezelschap door een heerlijke bloemententoon stelling geleid. Men was verrukt en nadert nu den uitgang. „En dit hier, dames en heeren", legt hij met verheffing van stem uit, „dit zijn vergeetmijnietjes..." d a t de rivier de Donau 3000 K.M. lang is? dat hij door landen stroomt waar 52 verschillende talen en dialecten worden gesproken? d a t er met het bloote oog ongeveer 6000 sterren te zien zijn? d a t er met kijkers ongeveer 15 millioen sterren zijn waar te ne men? I d a t de gevangenen in de Engcl- sche gevangenissen Wormwood Scrubs zich niet alleen met een gi- lette mogen scheren, doch ook een uur per dag „spelen" hebben, ver der een spiegel en vrije keus uit de gevangenisbibliotheek. dat men beweert dat elke kleur een eigen golflengte heeft? dat blauw de kortste golflengte zou bezitten? f 106. Ze stonden verbaasd te kijken toen ze opeens een huisje zagen, dat hen erg stoorde. Eigenlijk durfden ze niet nader bij te komen. Slechts schoorvoetend gin gen ze er heen. De jonge hertjes waren het nieuwsgierigst. Ze gingen hoe langer hoe dichter bij de tent grazen en door hun geschuifel en gesnuffel werd Struis- je wakker. 107. Struisje ging zachtjes naar de deur van de tent, om te zien wat er aan de hand was. Nu, wat hij zag, stond hem wel aan. De maan scheen over de weide en overal liepen de herten. Ook enkele konijntjes waren te zien, maar een on deugende vos, die daar wel trek in had, had ze bij zijn verschijnen op de vlucht gejaagd. 108. Op het gezicht van den vreemden vogel stonden de jonge hertjes stom ver- iaasd te kijken, maar al gauw kwamen ze naderbij. Struis ging beleefd naar hen toe en vroeg waarmee hij van dienst kon zijn. Maar de dieren verstonden zijn taal niet en liepen verlegen naar hun moeders en vaders. TC%jjj 9 i'J/D jB| 1 v, JjmI 109. Struisje had wel zin in een avon tuurtje. Hij ging de dieren achterna het bosch in en deed allerlei ontmoetingen. Tij vergat heelemaal den tijd en ook, dat hij bij den professor hoorde en wandelde steeds verder, den hcelen nacht door. 110. Toen Profje wakker werd, miste hij Struisje dadelijk. Hij kleedde zich vlug aan en keek eens buiten, maar ook daar was de deugniet niet te zien. Profje riep en riep, maar kreeg geen antwoord. Hij liep een eindje de wei in, maar hoe hij ook zocht, Struisje vond hij niet.

Schager Courant | 1934 | | pagina 17