De Brabantsche Brief van Dré. Radioprogramma HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent ASPIRIN Ulvenhout, 25 September 1931 Menier, Nog nie zoo laank ge- lejen, 'n paar maanden hogstens maar, heb ik in een van onze groote kran ten gelezen, dat 'n groep dokters 'n ontdekking had gedaan! Daar zullen ok wel perfcstcrs bij gewiest zijn, persies weet ik 't nie meer, waant ik heb in mijn druktes van den hof, altij maar sjuust gelegen heid genogt om de veur- nomste dinges, de hoofd zaken, in mijnen kop te houwen. „Bijzaken", zijn in deus geval b.v. de namen en titels! Ik ben nie verplicht om 'nen mensch zijnen naam te onthouwen: zo'nen mensch is verplicht te zurgen, da'k zijnen naam nie vergeten kén! Noch zijnen ti tel, noch zijn werk. Mijnen kop is gin laden-kast, waar ik alles sjecuur op stapeltjes leg en bewaar; mijnen kop is 'n soortement van fotografische plaat, die alleen dingen van belaank opneemt en de pe tieterige dingen, veraf gelegen dikkels, nie opnemen kón» Ik zeg da nie, omda 'k mijnen kop zoo belangrijk vind. Ik zeg da, omdat de meeste koppen zoo wel zullen zijn, tot spijt van kleine „beroemdhedens", die nie op de „fotografische platen" van de harsenpan nen komen. Laaikastcn zijn stofnesten. En die mee alle geweld *n laaikast van z'n harsenpan mokt, gaat op den duur vol stofnesten zitten. Tot schaai van d' harsen pan. Maar genogt. Ik heb toen gelezen 'n stuk", dat er nogal gewichtig uitzag, 't Sting onder „Wetenschappen" en was ge drukt met letters en koppen as 'n Sportartikel. Zukke stukken mót ge lezen, of ge wilt of nietl In den kop sting 't woord „ziel". Ok 'sx belaangrijk ding, al kunde dan ok mee oew ziel gmnen bal in 't doel trappen. Al kunde dan ok mee oew ziel gin 1/3 seconde sneller loopen, dan 'n aander. Al kunde dan ok mee oew ziel nie veul Uitrichten in deze weareld. Sterker! Al staat oew ziel oe lillijk in den weg, in 'deuze tijen! Neeë, amico, da's gin lastering of verkettering van ons wezen as schepsel Gods! 't Is alleen „maar" feit. Elke mensch mee 'n ziel, die naar mijn gedacht in oew hart zetelt, hee teugeswoorig veul last van da dink. „Elke mensch mee 'n ziel", zeg ik. Waant daar zijn er wel zonder zoo iets. As er gin hart is, kan er gin ziel zijn. En in 'n hartelooze weareld mótten hartelooze menschen, dus ziellooze menschen zijn. Ik stond daar eïkens bij stil, om gin verkeerde gedachten te wek ken. Maar genogt. In dat stuk dan, da'k las, daarin wier „ontdekt" deur 'n groep dokters, dat d n mensch gewoonlijk 'n ziel hee| En as ik da las, dan heb ik *t stuk tieorgelegd, om m'nen bril nog's op te wrijven, waant 't begost te schemeren veur m'n oogen. 't Lag nie aan mijnen bril, 't lag tóch aan 't arti kel, waant 'k heb 't Trui ok nog 's haardop aan me veur laten lezen. Ja, 't wés zoo! Dokters dejen de „ontdekking*' dat er iets as 'n ziel bestaan moest in den mensch en ze vonden die ontdekking zóó kurieus, da ze 'r 'n stuk over in de krant lieten drukken. Deuze dokters zijn dus wezenlijk op den weg ge komen om 'nen zieken mensch te kunnen helpen. Van te veuren waren zuilie vee-artsen, die aan 'n verkeerde universiteit gestudeerd hadden, en nog wel, zonder dat de perfesters daar maar iets van gemerkt hadden .1 Toen 'k dé gelezen had, toen heb ik veur 't eerst grondig, diepgrondig beseft, de noodzakelijkheid van Boomsch-Katholieke Universiteiten. Maar daar wou ik 't toch ok weer nie over g'ad hebben! 'k Heb mee *t hierboven geschrevene duidelijk, heel duidelijk willen laten uitkomen, dat er in deuze verlichte eeuw van groote, trotsch en wonderbaar lijke uitvindingen, (zoo as onzichtbare, reuklooze giftgassen en zoo) ók nog uitgevonden is „de ziel nog wel deur medici! Waant da-d-had ik noodig veur mijnen tlep van 'deuze week. Dieën tiep, ollee, daar kan ik nou over schrij ven. Waant dieën tiep bestond uit louter ziel! En nou de doktoren uitgekiend hebben dat er zoo iets bestaat, nou durf ik er over to schrijven. Jam mer genogt, veur dieën tiep, da ze 't zoo léét hebben ontdekt, waant hij is gestorven aan te vèul „ziel", ziede. En daar de dokters da „goedje" toen nog nie kenden, hebben ze 'm maar dood laten gaan aan „ablitrixipactumkobus" of zoo iets. In ieder geval aan 'n onuitsprekelijk Latijnsche ziekte, waant dood is dood! Maar nou Frank van Bergen; d'n tiep van deuze week. En daèrom d'n Frank, omdat ie zoo kollesaal de teugenstelling was van Jantje Dingemans, da zieke lijke tyranneke, over wien we 't verlejen week sa men hadden. Frank van Bergen is, om mee 't end te beginnen, maar 45 Jaren geworren en gin 70, zooas Jantje Din gemans. En toch hee d'n Frank nooit geklaagd. Dat zat zoo: D'n Frank was 'nen kearel, zóó kollesaal sterk, dat Ie 'n manneke as Jantje Dingemans met eenen erm van den grond kost lichten en boven z'n hoofd „drukken". Hij was d'n geweldigsten kearel uit heel de per- vincie. Misschien d'n sterkste uit heel Nederland, maar in Frank z'n dagen wieren die beest-eigen schappen in den mensch, nog nie veur vol aange zien. Daar was 't toen mee, as nou mee de schoon- heids-koninginnekes. De wezenlijke, de echte schoonhedcns, die bloeien as violen in d'n schaduw van 't gras, komen nie on der duuzend-kèèrs-electrieke lampen staan in 'n schaandalig badpakske, om gekeurd te worren as tentoonstellings-merries. De z.g. „schonste" vrouw van 't Laand of van Europa, of van de weareld (Miss Univers) is dus alleen maar de schonste van de tien of twintig gekkinnen uit 't Laand, die naar de „keu ring" trekken veur den prijs van 'nen pampieren kroon! Zoo was 't in den tijd van d'n Frank ok mee de sport, 't Was nie van 't alderbeste, da z'n spieren meten kwam. En Frank heurde, naar mijn idee, wèl bij 't alderbeste. Hij was as de dood zoo baang veur 'n vechtpartij! Hij was te sterk daarveur. Zoo leerde Frank z'n eigen al van jongsaf kollesaal bcheerschen. Beheerschen is 'n prachtige, 'n gouwen eigenschap (veur de aandere partij tenminste!) D'n mensche die z'n eigeri altij bcheerscht, z'n bloed opfrit, dieën mensch is eigenlijk te be klagen. Die komt na korter of langer tijd bij den Doktoor terechte, amico! De partij in 't huwelijk, 't zij man of vrouw die gewend is den nek to buigen veur de wederhelft, om der wille van den vrede, om der wille van de kinders, om der wille van de buren, om der wille van 't z.g. fatsoen, die partij komt bij den Doktoor terechte mee 'n ziekte, waarvan ie zeivers niks be- grept. Zoo is 't mee d'n Frank ok gegaan. D'n Frank was 'nen kearel as 'nen boom. *Nen kearel die er niet „slecht" uit kost zien. Waant z'n postuur, z'nen gespierden nek, z'n kloeke knuisten, z'nen krullenkop, z'n oogen, waarin den lach zat in gegroeid, dieën Frank kost ginmensch aanzien, as ie ok wel is zoo goed as ieder aander z'n kwaaie, beroerde dagen had! Iedereen verwachttè stilzwijgend veiil meer van z'n krachten, dan menscheiijkerwijs van 'nen even- mensch verwacht mag worren. En d'n Frank, die gèren klaar stond veur iedereen, die gèren mee deelde van z'n overvloedige kracht, die alleen daar om al nooit klagen zou, d'n Frank gaf méér, dan ie missen kon of mocht. Aan z'n ouwers, aan z'n bruurs en zusters, aan n wefke; in z'n werk, aan z'n collega's, z'n pa troons, Frank gaf van z'n geld, van z'n krachten, van z'n eigenschappen, van z'n ziclement. Menschen as den Frank hebben vijaanden, zooas iedereen. Maar Frank? Ze zou 't nie verwochten? Frank zeivers? Hij wilde ze nie zien! Jaren kosten ze'm negeren, in 't geheim plagen, donderen, z'n bloed aftappen, brutaler en brutaler, waant 't is plazierig om sterke kearels te onder mijnen maar één goed woord, één goeie bedoeling en Frank was jarenlange treiterij vergeten op 't zelf- ste moment. Niemaand kost vermoeden, ok Frank nie, da zulke dingen nadeelig waren veur den Frank. over gesproken, en we hebben een zakcnoverecn- komst met Datchet getroffen." Mushalong liet do huiden vallen, en keok Beldon met samengeknepen oogen aan." „Wat Is dit nllemaal?" vroeg hij met een kalme, 'doch gevaarlijke stem. „Datchet zal de boodschap voor ons vertalen en Miss Goring stemt toe om te verdeelen Mushalong onderbrak hem met een schamperen lach. Het deed Beldon zwijgen, cn Datchet's gelaat fronsen. „Dus U hebt Uw kleine hoekje toch gevonden!" zeide Mushalong tot Datchet. „Allemachtig, is dat niet wonderlijk! Het geeft mij den indruk, dat Uw herinneringsvermogen niet zoo best in orde is." Toen werd zijn gelaat zoo hard als het blok hout, waarop zijn rechtervoet rustte. „Ik zal je zelfs niet het eerste woord van de boodschap laten lezen, Dat chet van m'n leven niet. Er is ruimte in deze wereld voor slangen en skunks en schorpioenen, zoolang zo niet bijten, maar er is geen ruimte voor een kerel, die zijn vriend verraadt. Neen, wij doen geen zaken vandaag; vriendelijk bedankt." Beldon werd vuurrood, en beet op zijn lip. Datchet sprong overeind, en wierp zijn bokserskin vooruit. „Neem je in acht, Mushalong!" zeide hij met dikke stem. „Of ik zal een weg vinden om je op je plaats te zetten." „Wat dat betreft," antwoordde Mushalong. „Ik ben hier, wanneer je mij noodig hebt." Datchet deed drie passen voorwaarts met gebalde vuisten. Doch hij hield op, juist toen Joe fluitend bin nenkwam, met een paar visschen in zijn hand zwaaiend. „Heilige goedheid!" riep hij uit. „Wat is allemaal aan de hand?" „Niets, Joe." zeide Mushalong kalmpjes. „Mr. Dat chet heeft een beetje temperatuursverhooging gekre gen. Misschien, dat hij daar heel spoedig van gene zen is." Na dit gezegd ie hebben, trok hij zijn schouders op. en ging heen, om Joe te helpen met het bereiden van het eten. Datchet keek hem een paar seconden met oogen vol haat na, cn keerde zich toen tot Beldon. „Regelt die man dc zaken van het gezelschap? vroeg hij. „Het is erg autoritair," pruttelde Beldon. Hij keek naar Kate en zag. dat haar gelaatsuit drukking besluiteloosheid te kennen gaf. Met een Hij was zoow onbehouwen sterk! En daarom werkt-n-ie as n pèèrd! Hij reisde, han delde, regelde en zat soms 'smergens om half zes in den trein en kwam na middernacht weer thuis. 'tWas nie allemaal veur z'n eigen. Waant omdat Frank ieveraans „toch" kwam, zooveul menschen sprak, en omdat ie er nie teugen op zou zien drie, vier treinen later thuis te komen Frank kost cr wel teugen dee Frank onderweuge veul veur aan- deren. Hij was zoo onbehouwen sterk, dus hing heel do weareld aan zijnen nek. Z'n wefke dee niks zonder Frank. Ja toch, één dingske. Ze vertroetelde thuis 'n manneke, da-d-op- pas noodig had, deur Frank zelvcrs thuis gcbrocht. Ze troetelde 'm ok, toen da manneke weer stcuvig veuruit kost, dank zij Frank die veur 'n betrekking gezurgd had. Frank zag er wel iets van, maar hij? Ilij ster ke vent, moest ie 'm gatverdrie knijpen veur zo'n aliekriek. Z'n Bets zou wel verstaandiger zijn. Bets was n i e verstaandiger. Frank begreep 'n bietjo en zat gejaagd in z'n treinen; gejaagd bij z'n klaanton, gejaagd bij z'n bazen. Frank beheerschte z'n eigen, vrat z'n bloed op. Fraank piekerde. Keek naar z'n gevveldigde knusten en schudde triestig z'nen kop. De tijen wieren slechter. De zaken moeilijker. Do patroons krijgshaftiger. De kennissen hulpbehoeven- der* Bets merkte daar allegaar niks van. En Frank zwoegde, vrat, kneep z'n knusten en mokte dagen van twintig uren soms. Frank zat 'nen keer in den trein en wier duizelig. Hij vloekte de duizeling weg en werkte harder, om die „appelflaauwte" te vergeten. Frank zee thuis niks. Toen 't weer gebeurde ging ie naar den dokter. Toen d'n doktoor 'm bekeek, lachte-n-ie om den kearel z'n spierbussels. 't Hart...? Tja... kwam meer veur bij zulke reuzen, dat de- hartspier zwakker was dan de overige spieren, maar ...nouja, zo'nen onverwoestbaren kearel! Nog 's afwachten. Terugkomen. Frank kwém terug. Verlegen 'n bietje, maar ja aanderen wisten da nie, maar Frank was ok maar 'nen mensch. Frank vertelde niks van Bets stel-d-ocw veur! niks van de moeilijkheden mee de patroons, stel- de-oew veurl niks van z'n lange dagen, stcl-dc- oew veur! Frank zee: dokter, hier ben 'k nog 's." ,,'t Hart", zee d'n dokter: „net als ik dacht."(!) D'n dokter keek omlaag. Frank ontging 't nie. Hij lachto d'n dokter zijnen zurg weg. Waant da dee Frank altij, as 'n aander zurg had. Frank bleef 'nen keer in bed. Hart kramp! D'n dokter kwam. Frank's eenigen zurg was, dat d'n dokter Bets op de hogte zou stellen. Dus Bets begreep cr niks van. Zo'nen reus van 'nen kearel in bed? Frank was niks aan te zien. 'n Vlok grijs laanks z'n ooren, maar daar gaat 'nen mensch niet dood aan...! Bets piekerde... „Zou Frank misschien...? zou le kwaad denken? Daar was toch niks gebeurd...'? Bets piekerde, wier sikkerneurig. Frank stond op na 'n paar dagen. Nam z'n koffers, sodejuu, wa wogen die zwaar...! Had ie nooit gemerkt! Afijn, moest ie maar nie in z'n nest gaan liggen. Frank ging. Bets was weer gerust. Veur 't eerst na al die dagen hartelijk as Frank de deur uitging. Frank stierf in den trein. D'n reus z'n ziel was te groot veur 't toch al kol- lesale lichaam. Z'n hart, 't zeteltje van die ziel, bezweek onder de zware vracht. De menschen zeeën„wa zouw zo'nen stcuvigen kearel toch gescheeld hebben?" Waarop d'n aander zee: „och, die kearels, die al tij op reis zijn...!" Acht mannen hadden de vracht aan z'n kist. Jammer veur Frank, da ze nou pas ontdekt heb ben, dat cr' n ziel bes'taat in d'n mensch. Dan hadden ze Frank misschient beter begrepen! Veural toen ie vroeg: „dokter, zeg niks aan m'n wefke!" Veural toen ie te vlug z'n zware koffers pakte... 'n Ziel... Iloe is 't meugelijk'...? Stond in gin enkel boekske op de Universiteit. En toch was er zo'n... dinlc! Zelfs ging Frank eraan dood. Ei—gen—aerdig, zég! Veul groeten van Trui en as altij gin horke min der van oewen toef a voe DRé. TABLETTEN Uitsluitend verkrijgbaar In da oranje-bandbulsjes van 20 tabL 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 cl*. ZONDAG 30 SEPTEMBER. HILVERSUM f1875 M.) V.A.R.A.: S.30 Gramofoonmuzick: 8.35 Tuinbonw- halfuurtje; 9.00 Postduivcnberichten: 9.03 Gramo- foonmuziek; 9.15 Orgelspel door Johan Jong; 9.10 Lezing; 9.55 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.30 Kerk dienst; A.V.R.O.: 12.00 Filmpraatje: 12.30 Orgelcon cert door Pierre Palla; 1.30 Gramofoonmuziek: 2.00 Boekenhalfur; 2.30 Zang door het Treebeoks Man nenkoor; 3.00 Klassiek concert; 4.30 Gramofoonmu ziek; 4.45 Sportuitslagen; V.A.R.A.: 5.00 Operette fragmenten; 5.45 Orgelspel door Cor Steiin0.00 Sport van den dag; 6.20 VAR A-Orkest; 7.00 Klein-Koor; 7.15 Frnnsch Opera- en Opcrettcprogramma; A.V.R.O.: S.OeO Vaz Dias; 8.15 Omroeporkest: 9.15 Radio-jour naal; 9.30 Flitsen uit dc Lou Bandv-revuo „Dat zot! je wel willen"; 10.00 Dajos Bela en zijn orkest; 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (301.5 M.) K.B.O.: 8.30 Morgenwijding; N.C.R.V.: 9.30 Gewijde muziek; 9.50 Kerkdienst: K.R.O.: 12.15 De KRO-bovs; 1.00 Lezing; 1.20 Gramofoonmuziek; 1.30 Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 2.10 Boeken en schrijvers; 2.30 Gramofoonmuziek: 2.45 KRO.-orkest: 3.30 Voordracht 3.45 Orkest; 4.30 Ziekenhalfuurtje; N.C.R.V.: 5.00 Ge wijde muziek; 5.50 Kerkdienst; K.R.O.: 7.45 Voetbal uitslagen; 7.50 Lezing: 8.15 Concert door de Kapel Marek Wober; 8.50 Vaz Dias; 8.55 Aansluiting met Weenen. Concert ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van do R.A.V.A.G.; 10.15 Vaz Dias; 10.20 Kapel Marek Weber; 10.40 Epiloog. LUXEMBURG (1301 M.) 12.00 Concert; 12.30 Dansmuziek; 1.00 Concert; 1.30 Gramofoonmuziek; 2.00 Concert; 3.00 Concert 4.00 Dansmuziek; 5.00 Concert; 5.30 Lichte muziek; 6.00 Concert; 7.00 Idem; 8.00 Filmmuziek; 9.00 Concert; 9.30 Lichte muziek; 10.00 Concert; 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 10.20 Orkest; 12.20 Omroeporkest; 1.00 Idem; 6.05 Concert; 8.20 Omreoporkest; 9.35 Idem; 10.30 Dans muziek. BRUSSEL (322 M.) 11.20 Orkest; 1.30 Concert; 5.20 Orkest; 8.20 Con cert; Ö.JO Idem. 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 12.50- Kamermuziek; 250 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert; 9.10 Studentenkoor; 9.40 Orkest; 10.40 Con cert; 11.20 Dansorkest. BERLIJN (357 M.) 11.50 Orgelspel; 5.50 Orkest; HAMBURG (332 M.) Erntedanktag 1934. KEULEN (458 M.) 10.35 Erntedanktag 1934, Zangkoor; 11.50 Pou. mu ziek; 5.50 Dansen en liederen; 7.20 Zang. DAVENTRY (1500 M.V 12.50 Orkest; 2.20 Sextet; 5.20 Orgel recital; 6.05 Or kest; 7.50 Pianorecital; 9.25 Orkest; PARIJS POSTE PARISIEN (313 M.) 7.45 Gramofoonmuziek; 9.15 Filmmuziek. I PARIJS RADIO (1648 M.) 4.20Gramofoonmuziek; 8J20 Music Hall-progr. ROME (421 M.) 4.50 Gramofoonmuziek; 5.20 Concert; 9.05 Opera. WEENEN (507 V.) 12.05 Orkest; 1.40 Concert; 6.05 Kwartet; 7.35 Zang 8.50 Gev. progr.; 11.10 Concert. WARSCHAU (1345 M.) 12.35 Orkest; 2.20 Gramofoonmuziek; 5.20 Dansmu ziek; 8.20 Orkest; 10.50 Orkest; 11.25 Dansorkest. BEROMUNSTER (540 M.) 1.00 Pop. muziek; 4.20 Omroeporkest; 9.30 Concert. zachte stem sprak hij met haar. Tenzij zij zich zou laten gelden, was dc gcheele zaak verloren. Die kerel Mushalong handelde op onzinnige wijze. Hij was ge heel en al machteloos om Iets voor haar te doen. Bo vendien was zijn arrogantie onvergeeflijk. Zij moest beslissen. t.Ik ik zal met hem praten," zeide ze na een pauze. HOOFDSTUK X. De vrouw wint het. Toen allen zich voor den nacht teruggetrokken had den, zat Mushalong peinzend bij het vuur te roo- ken. Beldon had volgens zijn karakter gehandeld, lleldon's manier van handelen bewoog zich langs de lijn van den minsten weerstand. Toch voorzag hijzelf groote moeilijkheden, tenzij hij den stier bij de horens vatte, en met geweld nam, wat hij van Datchet wilde hebben. Ongetwijfeld zou Datchet ont- zettenden tegenstand bieden, maar daar gaf hij niets om, want hij koesterde niet de minste vrees voor den kerel. Hij was bijna tot die beslissing ge komen, toen hij een gedaante voorzichtig uit één van de tenten naar hem toe zag komen. Het was Kate. „Nog op?" vroeg zij. „.fa. Er is niets zoo prettig als een pijp in den avond. Ik kan nooit zoo vroeg op stok gaan." „Ik wil eens ernstig met Je praten." „Vooruit maar," zeide hij. „Het gaat over die boodschap." „Dat dacht Ik wel." „Mushalong. je weet, dat ik groote achting voor ïe koester. Mijn vader had dat ook. anders zou hij ie niet die groote verantwoordelijkheid hebben opge dragen. Maar ik geloof toch. dat je, met de hoste voornemens der wereld, tegen miin belang handelt." Hij kromp ineen, doch diende niet vnn repliek. .Beldon is een zeer oud vriend. Miin belangen gaan hem ook zeer ter harte. Hij is overtuigd, dat het 't beste is. om met Datchet te onderhandelen." „Dat heb ik begrepen .Maar denkt U, dat. als de kolonel nog in leven was, hij ervoor te vinden zou ■/ijn om Datchet zijn zin te geven?" „ITelaas is hij hier niet, om te heslissen. Ik wil toegeven, dat Datchet een weerzinwekkende rol heeft gespeeld, maar we moeten de zaak nemen, zooala ze is. Datchet heeft alle troeven in zijn hand." „Nooit van z'n leven! Ik heb er ook een paar." „Je kunt ze niet uitspelen." „Dat zullen wc eens zien." „Ik weet, wat je bedoelt." zeide hij. „Maar ik wil het niet op die manier. Ik wil vrede „Tot eiken prijs?" ,De prijs is niet erg hoog. Het is waar. dat ik op het oogonblik zoo goed als arm hen. Maar. als we terug moesten gaan. dan betwijfel ik of ik het nog een jaar zou kunnen uithouden en dat zou het gevolg ervan zijn. Ik vree=. dat die goudschat erg noodzakelijk voor mii zal zijn. ..Dat is dc reden, waarom we 'm zullen zien te krijgen „Hoe kunnen we deze klin omzeilen? Zouden we koop kunnen koesteren, om het goud te vinden, zon der dat we dc plaats weten? „Indien ik niet mag hesluiten, om dat hoek van Datchet los te krijgen door hem zijn nek om te draaien of iets minder pijnlijks te doen. wat zou ons dan weerhouden om zoo vlug mogelijk terug te koeren. Ik zal die boodschap dan laten vertalen, ert in minder dan geen tijd voor II hier terugkomen." Zij schudde haar hoofd. „Vertrouwt U mij niet?" „Hoe kun Je dat nu zeggen? Tk zou ie miin eigen leven toevertrouwen, maar we zijn nu hier een week of twee van ons doel af. Ik ben overtuigd, dat je weet. dat onze oplossing de beste is. doch dat ie trots je verhindert zulks toe te geven. Onze aard Is zoo verschillend jij bent ervoor, om de dingen door te drijven, terwijl wij voor een overeenstemming zijn. Is er niet een hcelehoel te zeggen voor een compro mis?" „Het klinkt als een ander woord voor overgave." „Het is een betere manier da nhet uit te vech ten. Mushalong." „Beldon moge zoo denken." z.eidc hif een heetfc hittor. „Maar ik heb altifd de dingen tot het hittere eind uitgevochten, en daar is eenige vreugde In het doorzetten." „Tk weet het. maar wil zijn niet zooals fij. Noem ons „groentjes", maar wij willen vrede. Ik wil, dat jij mij die boodsrhan geeft, Mushalong." „IJ U meent dat?" „Ja." „En laat U dien kerel ons dan uitlachen?" „Dat kan ik niet verhelpen." Nog aarzelde hij. Hii wist, dat hi| geen recht had. om haar verzoek te weigeren; dat hij op dat punt geen stem had, doch de gedachte door Datchet ver slapen te worden, was bijna pijnlijk. „Beste Mushalong." mompelde zij. „.Tij bent toch' mijn vriend, nietwaar?" Haar zachte hand was op zijn schouder. Hij draal de zijn hoofd om, en zag haar sierlijke slanke vin gers, nog niet verweerd door arbeid, en zoo weinig gelijkend op de zijne, instede van vleesch en bloed. De wensch kwam bij hem op, om ze aan te raken ze in zijn eigen handen op te hergen. Lichtelijk teleurgesteld als hij was door haar klaarblijkelijk gebrek aan weerstandsvermogen, neigde zijn hart toch naar haar over, want zij was stralend schoon. Zij acteerde wel een beetje, maar daar was hij on kundig van. „U wilt werkelijk, dat ik U dat stukjo huid geef?" vroeg hij. „Indien Je iets om mijn geluk geeft, ia, Musha long." Met een zucht schoot hii het kleine zak ie in ziin gordel, en haalde de boodschap te voorschijn. Zij nam het van hem aan. en in haar vreugde, dat zij tenslotte haar doel bereikt had. kuste zii hem op zijn wang. Het volgende oogenblik was zij verdwenen. „Arme Mushalong! Deze vrouw had de zwakke plek in zijn wapenrusting gevonden. Jarenlang had de ongeneeslijk* vrijgezel rondgeloopen met een on toegankelijk gedeelte in zijn hartstreek. Zijn eigen aardige bestaanswijze had tot nog toe iedere vrouw verhinderd het te bereiken. Doch nu was door het nauwe contact met een paar zachte oogen. mooi ge vormde. mode lippen en glinsterende tanden, welke zoo verleidelijk konden glimlachen, do zwakke plek gevonden. Ilij voelde op de één of andere manier, dat hii nooit meer dezelfde zou kunnen ziin. Het was of een ander gedeelte van ziin wezen plotseling in werking was gekomen. De verborgen, opgekropte gevoelens, aan wier bestaan hij geen geloof had willen schenken, braken zich haan in zijn borst. De kus had die gevoelens tot grooter activiteit ge bracht. Hij wist, dat hii nu noodig had de liefde van een vrouw, de zachte armen van een vrouw om zich heen, een tehuis en alles, wat aan een dergelijk tehuis annex is. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 19