De uitgifte van boerderijen in de Wieringermeer. Bedrijvigheid in het nieuwe land KiJKEfl is KO0PEI1 uj CLOECK Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 20 PAGINA'S. Een groot succes. DE RAMP TE HILVERSUM. HET INCIDENT IN DE RIDDERZAAL. Beleediging oud-minister Verschuur. Accoord in mijnconlict Zuid-Wales. ONEENIGHEID IN HET BELGISCHE KABINET. AANSLAG OP ROEMEENSCHE OFFICIEREN. Een snood plan. MODERNE FOTO's en VERGROOIINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Niedorp Ernstig treinongeluk in Engeland. Fraude voor eenige tonnen? Door een koe op de horens genomen. Zaterdag 29 September 1934, 77ste Jaargang. No. 9563 SGHACER ACDURAniT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Voor de eerste 15 weide-bedrijven 140 lief hebbers. - Bij de tweede serie ook voor de bouwboeren een passend bedrijf. Naar wij vernemen, belooft de uitgifte van boerderijen in pacht in den Wieringenneer- polder een succes te worden. Voor de eerste vijftien weide-bedrijven hebben zich niet min der dan 140 liefhebbers aangemeld, zoodat slechts een klein gedeelte der gegadigden zal kannen worden bevredigd. Thans wordt de tweede serie voor verpach ting aangeboden, bestaande nit een aantal akkerbouw- en gemengde bedrijven, zoodat nu ook de bouwboeren in staat zullen zijn gading naar een hun passend bedrijf te maken. De grootte der bedrijven varieert tusschen 54 en 75 HJV. en de pachtprijs tusschen f 40.in het eerste en f75.in het zesde pachtjaar. De lage pachtsom in de eerste jaren houdt niet alleen rekening met den cultuurtoestand van thans, maar slnit ook in een steon aan den komenden boer. De pachtprijzen zijn zoo ge steld, dat alleen flinke landbouwers met ijver, toewijding en kennis er kunnen komen, mits zij over voldoende bedrijfskapitaal beschik ken. Het streven is er op gericht den landbouw- stand in den nieuwen polder op zoo hoog mogelijk peil te houden. De aangifte om voor een bedrijf in aanmer king te komen, moet geschieden vóór 15 Oc- tober bij het domein-kantoor te Slootdorp, al waar ook prospectus te verkrijgen is. Op het oogenblik lieerscht er in het nieuwe land van de Wieringermeer een groote bedrijvigheid. Er worden n.L om te beginnen, 13 nieuwe belang rijke staatsbedrijven gebouwd, waarvan de construc tie in zooverre met die der vorige bedrijven verschilt, dat thans hout- in plaats van ijzer-constructie wordt toegepast. De geraamten van deze groote bedrijven staan reeds overeind. Dan wordt a.s. Maandag, 1 October, de nieuwe ver bindingsweg Wieringermeer—Afsluitdijk officieel in gebruik genomen. De algeheel verbinding tusschen •Wieringermeer en Afsluitdijk is hiermee tot stand ge komen. Zij wordt gevormd door een rechte weg van Aartswoud via De Terp en zoo naar den Afsluitdijk. Men laat dus dan Wieringcn liggen. Tenslotte de totstandkoming van het Joodsche dorp aan de Nieuwesluis. Deze nieuwe nederzetting zal naar wij vernemen a.s. Woensdag officieel ge opend worden. Van het een en ander geven wij op deze pagina •en paar interessante opnamen. IN HET GEHEEL THANS AL DRIE KINDEREN AAN DE OPGELOOPEN BRANDWONDEN BEZWEKEN. De brand te Hilversum heeft thans opnieuw een leven geëischt In de R.K. ziekenverple ging is namelijk gisterenavond wederom een der jeugdige slachtoffers overleden, de tien jarige J. Magnin. De toestand van dit meisje was Donderdag morgen zoo verergerd, dat toediening van de laatste H.H. Sacramenten noodig werd geoor deeld. In het geheel zijn nu reeds drie kinderen aan de opgeloopcn brandwonden bezweken. COMMUNISTEN DIENEN EEN AANKLACHT IN. „Parlementaire rechten van Nederlandsche volks vertegenwoordigers zeer ernstig aangetast." De communistische leden der Tweede Kamer L. H. H. de Visser, C. J. P. Schalker en Roestam hebben door hun raadsman mr. P. van 't Hoff Stolk een aanklacht ingediend bij do arrondissementsrecht bank te 's Gravenhage, tegen de rechercheurs, die hen »op last van den voorzitter van de vereenigdc vergadering der Staten-Gencraal op 18 September j.1. met geweld van hun plaatsen hebben verwijderd en overgebracht naar een lokaiiteit in de Ridderzaal, waar zij zijn vastgehouden op last. van den aldaar dienstdoenden commissaris van politic. Dit is, naai de meening der aanklagers een wederrechtelijke daad, aangezien het reglement van orde voor de ver- eenigde vergadering der Staten-Generaal den voor zitter niet het recht geeft Kamerleden uit de verga dering te doen verwijderen. Uit de ridderzaal zijn de bovengenoemde Kamer- Hieronder: De nienwe rechte weg, die vanaf Aartswoud via de Terp naar den Afsluitdijk voert. Interessante vogelvlucht-opname van het Joodsch dorp aan de Nieuwesluis in de Wieringermeer, dat a.s. Woensdag officieel geopend zal worden. leden per auto overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar zij aan een verhoor zijn onderwor pen en vervolgens in vrijheid zijn gesteld. Reeds tij dens het verhoor in de Ridderzaal hebben de klagers onmiddellijk gewezen op de hun aangedane mishan- handeling, aldus luidt de aanklacht, bestaande voor L. H. de Visser uit blauwe plekken op zijn armen en een tot bloedens toe verwonden neus, voor C. .T. P. Schal kor uit een kwetsuur van zijn rechteroog, voor Roestam uit l>lauw*e plekken op zijn rug en builen op zijn hoofd. Voor. eerstgenoemde was liet mogelijk de aange dane mishandeling te bewijzen door bloedsporen op zijn kleeding. Op grond van art. 121, 122 en 300 W. v. S. dringen de kiagers op vervolging aan, zij mec- nen deze klacht te moeten indienen met het oog op de h.i. zeer ernstige aantasting van de bestaande parlementaire rechten van Nederlandsche volksver tegenwoordigers. Verstekzaak tegen Roelofsen. Vijf maanden gevangenisstraf geëischt. Voor de rechtbank te Zutphen moest gister de Roterdamschc slager H. Th. Roelofsen verschijnen wegens het aanranden van de eer en den goeden naam van oud-minister mr. T. J. Verschuur. Verdachte had zich een proces-verhaal op don hals gehaald in een in Juni j.1. te Zutphen gehouden ver gadering, waar hij ine en toespraak allerlei vertel de over corruptie enz. De officier van justitie noemde het ergerlijk zulke grove beleedigingen te uiten aan het adres van een oud-minister en eischte tegen den niet-verschcncn verdachte vijf maanden gevangenistraf. Beslissing over de loonen vóór 31 October. C a r d i f f. Het congres van de mijnwerkersfede- ratie van Zuid-Wales is tot heden verdaagd om de gedelegeerden in staat te stellen verslag uit te bren gen aan hun mandatarissen. Het accoord bepaalt, dat de minister van arbeid en de minister van mijnwezen zoo spoedig mogelijk, na raadpleging met elk der partijen, drie onafhanke lijke personen als arbiters zullen benoemen, die vóór 31 October over de kwestie der loonen zullen beslis sen. Een verhooging zou terugwerkende kracht heb ben tot 1 October, een verlaging zou niet vóór 1 Oc tober 1935 worden toegepast. HET GEVAAR VOOR EEN KABINETSCRISIS TIJDELIJK AFGEWEND. De Relgisclie ministerraad heeft gister den gehee- len dag geconfereerd in verband met de moeilijkhe den, ontstaan in den boezem der regeering naar aan leiding van het feit, dat de liberale en Fransch ge zinde minister van landsverdediging Devèze, weiger de bezuinigingen op de begrooting van zijn departe ment door te voeren. Later heeft Devèze medegedeeld, dat hij voor veertig millioen bezuinigingen wil door voeren en voor honderd millioen francs miliaire wer ken, welke in 1934 moesten uitgevoerd worden, tot het volgend jaar wil verdagen. Hierna blijft op zijn be grooting toch nog ongeveer een milliard francs staan. De minister van Financiën blijft aan. Nader uit Brussel: In den Vrijdag gehouden kabinetsraad zijn alle ministers tot overeenstemming gekomen. Er zullen op ieder gebied drastische bezui nigingen worden toegepast om het evenwicht op de staatsbegrooting voor 1935 te herstellen. Overeengekomen werd, dat ieder ministerie vóór 15 October den minister van Financiën de noodige voorstellen zal doen. Onder deze omstandigheden is de minister van Fi nanciën bereid gevonden in functie te blijven. Poging tot vergiftiging ontdekt. - Een ge heimzinnige aangelegenheid. Boekarest. De bladen van Vrijdag pu- bliceeren opzienbarende berichten over een nog zeer mysterieuse aangelegenheid. Vol* gens deze berichten zon er een plan hebben bestaan de officieren, die in het casino te Boekarest de maaltijden gebruiken, te ver giftigen. De vroegere pachter van het casino zon geprobeerd hebben de bibliothecaris van het casino over te halen strychnine te doen bij alle gerechten, welke de officieren op een bepaalden dag zouden gebruiken. De bibliothecaris heeft evenwel de militaire auto riteiten van het geval in kennis gesteld. Dezen heb ben toen den man opgedragen de onderhandelingen voort te zetten. De onderhandelingen vorderden zoo ver, dat de bibliothecaris op het punt stond 't vergif te ontvangen. Toen werd de vroegere pachter gear resteerd. Omtrent de motieven voor dit misdadige plan tast men nog in het duister. van buitengewone kwaliteit Tal van personen gewond en gedood. Londen. In de buurt van Warwick is een snel trein in botsing gekomen met een gewonen perso nentrein. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zouden tal van personen gewond en gedood zijn. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Makelaar te Hilversum gearresteerd. De makelaar in onroerende en vaste goede ren A. J. O. te Hilversum, die de vorige maand gefailleerd is, is dezer dagen in zijn woning gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan een fraude, waarbij een bedrag van eenige ton nen gemoeid zou zijn. Meisje te Sevenum zwaar gewond. Tc Sevenum werd, naar de „N. Venl. Crt." meldt, de 18-jarige dochter van den hoor Levsten (Hees), die in de Steegh koeien wilde gaan melken, aangeval len door een wiklgcwordon koe. Het dier nam het meisje op de horens en slingerde .haar do lucht in, waarna ze tegen de prikkeldraad afsluiting werd gegooid. Voordat er hulp kwam opdagen, had de koe het meisje deerlijk toegetakeld. Met vreeselijke wonden aan heencn en rug, werd het zwaargewonde meisje opgenomen door landbouwers, die in de huurt aan 't werk waren. Nadat de zuster van het Groene Kruis het eerste verband gelegd had, werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Horst overge bracht. Hier moesten de wonden gehecht worden. Iiaar toestand is thans redelijk weL

Schager Courant | 1934 | | pagina 1