De eerste i in ons and. Zaterdag 29 September 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9563 Schuilplaats voor 150 personen. DE VERLICHTING VAN STILSTAANDE AUTOMOBIELEN. Twee meisjes vergiftigd. Ontploffing in een vuurwerkfabriek. De Uiver. Oplichtster aangehouden. Een kortegolfzender bij Maastricht. Graanoogst in Rusland ondervindt vertraging. Spanje en de Sovjet-Unie. ONTMOETING MET VIER BEREN. Het Amerikaansche postvervoer over den Oceaan. Vader van 21 jongens. Een bescherming tegen luchtaanvallen. Ge opend onder een groot modemagazijn te Oen Haag. Gisterenmiddag is in tegenwoordigheid van ver schillende autoriteiten, Nederlands eerste gas vrije vluchtkelder tegen luchtaanvallen geopend, welke gelegen is onder het onlangs gereed gekomen pand van Maison de Nouveautés aan de Groote Markt straat te 's Gravenhage. Deze kelder is tot stand gekomen op initiatief van den hoer J. L. Lassen, directeur van Maison de Nou- veauté's, volgens plannen van den heer A. H. van Leeuwen, architect van het gebouw met gegevens, door den Generalen Staf verstrekt. In gewone tijd zal de kelder, als iedere andere, die nen als bergplaats en expeditieruimte, in tijden van oorlog en gevaar wordt hij natuurlijk uitgeruimd om dan zijn functie als schuilplaats te vervullen. Hij loopt onder het heele modegebouw door en is wat zijn diepte en breedte betreft, flink ruim. Zeker kunnen er een honderd tot honderd vijftig personen in schuilen. Er zijn drie in- en uitgangen, n.1. aan het Spui, de Gedempte Gracht en de Groote Marktstraat. Op de ingangen volgen sluizen, d.w.z. voorportalen die naar buiten en naar binnen (den eigenlijken kelder) van gasdichte deuren zijn voorzien. Zijn de vluchtelingen van de straat binnen dan wordt de buitendeur gesloten en pas nadat dit gebeurd is ont sluit men de binnendeur, Het mengsel van gas en lucht, dat bij het openen van de buitendeur binnen gedrongen is, wordt door de vermenging met de lucht in de sluizen zoozeer verdund, dat het geen kwaad meer kan. Uit den aard der zaak zijn er voorzorgen genomen, dat er nu ook niet langs andere wegen, b.v .door ventilatieopeningen, liften, enz. gas kan binnen dringen. Deze wegen kunnen alle gasdicht worden afgesloten. Reeds indien er geen luchttoe voer van buiten was, zouden 100 personen 100 uur in den kelder kunnen verblijven zonder te bezwijken. Evenwel is er nog een bijzondere inrichting ge maakt om versche lucht aan te leggen. Dit geschiedt door een op 25 Meter boven de straat geplaatste buis, die in verbinding staat met twee z.g. schuil plaatsgasmaskers, d. z. trommels, waarin een fan lucht aanzuigt, die daarna door een aantal monden in den kelder wordt geblazen. Op de monden zijn kussens geplaatst, die hoofdza kelijk met geactiveerde kool gevuld en voorzien zijn van een nevelfilter. De maskers kunnen electrisch worden aangedreven .door stroom van het stadsnet of met een accumulatorenbaterij, ingeval het stads net gestoord is en desnoods ok met de hand. Raakt de luctbuis onklaar, dan kan den de toevoerkanalen nog aansluiten op een inlaat elders. Vor het afvoe ren van de verbruikte lucht is er eveneens een af zonderlijke inrichting, die door een bijzondere con structie is bevestigd tegen beschadiging en het in- etroomen van gassen van de straat. De kelder is door schotten of schermen van onge veer 2 M. hoogte in afdeelingen verdeeld. De gas dichte deur, een van de voornaamste deelen van den kelder, heeft een kozijn van Z ijzer, dat met kalium bichromaat is aangestreken om het goed aan de spe cie te doen hechten. De deur zelf is van dubbel plaatijzer, waartusschen een isleerende onbrandbare stof. In de deur is een sponning, waaraan een strook rubber is gedrukt, die de deur volkomen dicht drukt wanneer men den handle verzet. Zelfs ten aanzien van de scharnieren zijn voorzorgsmaat regelen getroffen om het indringen van gas te be letten. In het geval, dat de kelder als schuilplaats ge bruikt moet worden, worden de bovenlichten met plaatijzer en zandzakken afgedekt. De beslissingen van de gemeentebesturen. Naar aanleiding van een verzoek van den A.N. W.B. en de K.N.A.C. aan alle gemeentebesturen om te bevorderen, om te bepalen, dat stilstaande motorrij tuigen op meer dan twee wielen op de openbare we gen, gelegen in de bebouwde kom dor gemeenten, voor zooveel deze geschreven verlichting behoeven te zijn voorzien, ontvingen deze verkeersvereenigin- gen van een aantal gemeente bericht, dat aan het verzoek geheel of ten deele is voldaan. Stilstaande automobielen behoeven onder die om standigheden niet verlicht te zijn in de gemeenten Amsterdam. Baarderadeol. Brielle, Helvoirt, 's Gra venhage, Kantens (met bijvoeging mits de motorrij tuigen voldoende door deze verlichtine worden be schenen), Koedijk, Kortgene, Meeden, Schagen, tJsquert, Utrecht en Zwaag en Limmen. Te Amby, Niedorp, Ubbergen en Zoutelande mag de onverlichte automobiel op geen grooteren afstand dan 10 M. van een lichtgevende staaflantaarn staan, te Maasbracht is die afstand 15 M. genomen. In Zuid broek moet de automobiel om geen lichten te behoe ven te voeren onder een brandende straatlamp staan. Te Arnhem geldt de bedoelde faciliteit tot 1 uur 's nachts, te Goirle tot 10 uur 's avonds, voor Zundert zijn verschillende uren vastgesteld. Voor Assendelft geldt, dat verlichting op bepaalde wegen niet noo- dig is, voor Denekamp, eveneens voor bepaalde we gen, voorzoover die zijn voorzien van openbare ver lichting en voorkomen op een ten gemeentehuize liggende teekening. Andere gemeenten zullen het verzoek In goed gunstige overweging nemen, terwijl weer andere wenschten ten deze een afwachtende houding aan te nemen. Een 70 gemeenten hebben op het verzoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. afwijzend beschikt. De meeste hebben nog geen beslissing genomen. Eén overleden. Na het eten van versche worst, welke te Helmond was gekocht, is een driejarig dochtertje van een schipper uit Made, die te 's-IIertogenbosch aan den wal lag, ziek geworden. Met vergiftigingsverschijnse len is het kindje in een ziekenhuis opgenomen, waar het overleden is. Ook een zevenjarig dochtetje van den schipper werd ziek, doch men heeft hoop, dat zij in het leven blijft. Hdbld. Eén persoon gedood, één ernstig gewond. - Dak en muren volkomen weggeslagen. Leiden, 28 Sept. Gistermorgen te onge veer kwart voor negen heeft in de Vuur werkfabriek van de firma A. J. Kat aan den Haarlemmertrekweg te Leiden een ontplof fing plaats gehad, waarbij een der werk lieden is gedood, terwijl een andere zeer ernstig werd gewond. De ontploffing vond plaats in een der huisjes, waar uit de fabriek is samengesteld, nl. in het eerste ge deelte van de drievoudige loods V. Men was daar op het oogenblik bezig met het stampen van sterren, zooals die in vuurpijlen worden gebruikt. Het dak van het huisje werd gedeeltelijk weggeslagen. Ook de muren on de verbindingsmuur naar het tweede ge deelte van de loods werden vernield. In het huisje werkte zekere van Houten, die meestal alleen zijn werkzaamheden verricht, maar op het moment van de ontploffing werd geassisteerd door den meester knecht van Wezel. Laatstgenoemde werd op slag ge dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 'drie kinderen. Van Houten werd zwaar gewond. Met ern stige brandwonden werd hij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Een begin van brand kon met emmers water worden gebluscht, zoodat de brandweer, die uitgerukt was, niets behoefde te doen. Het is thans de vierde keer, dat in deze fabriek tengevolge van een ontploffing arbeiders het leven hebben verloren. Teneinde ongelukken zooveel mogelijk te beper ken is destijds op last van B. en W. van Leiden de fabriek aldus verbouwd, dat zij uit verschillende loodsen bestaat, op afstanden van elkaar gelegen. De brandweer, die spoedig ter plaatse kwam, be hoefde geen dienst te doen. Wat er gebeurd is, valt moeilijk na te gaan en zal ook wel nooit opgehelderd worden. Men heeft vlak na elkaar twee ontploffingen gehoord. De afdeeling van loods 5, waarin Van Wezel en Van Houten werkten, sloeg volkomen uit elkaar en tc midden der brandende puinhoopen vond men het verkoolde lijk van Van Wezel. Aan den anderen kant van het vertrek lag Van Houten, die met brandwonden was overdekt, maar nog leefde. Uit de houding van Van Wezel valt op te maker., dat hij getracht heeft naar buiten te ko men. Doordat het gebouwtje aan een zijde openstond, waren de gevolgen van de explosie gelukkig nog minder catastrophaal, dan dat zij dat in een gesloten ruimte zouden zijn geweest. De andere afdeelingen van loods 5 werden n.1. weinig beschadigd en de daarin werkzame personen bleven ongedeerd: zij waren echter volkomen van streek evenals de di recteur de heer De Kat, die zoo ontdaan was, dat hij het bewustzijn verloor en waren niet^ in staat in lichtingen te verstrekken. Voor zoover men thnna, kan nagaan, waren allo voorgeschreven véiligheids- maatregelen in acht genomen. Nader wordt gemeld? De toestand van den zwaar gewonden arbeider v. Houten was hedenmiddag nog zeer zorgwekkend. Men hoopt hem echter in het leven te kunnen be houden. De Douglas DC 2 gedoopt. Vliegtuigen worden aangeduid met vijf registra- tielctters, die doorgaans een onuitspreekbare combi natie vormen. Daarom is de K.L.M. eenige jaren ge leden begonnen haar vliegtuigen, welke op de Indië route dienst doen (of hebben gedaan) vogelnamen te geven, waarvan de voorste letter overeenkomt met den laatsten letter van het regis tra- tieteeken. Zoo heet de PH-AIZ Zilvermeeuw, de PH-AIP Pelikaan, PH-AJA Arend, enz. Ilct heeft vaak hoofdbrekens gekost om een gescliikten naam te vinden, bijv. bij de PH-AIQ, de Kwartel. Het was evenmin eenvoudig om do Douglas, de PH-AJU, te doopen. Een Uil is de K.L.M.-vloot al rijk; zijn er nog meer vogels met een u? In hfet hooge Noorden leeft een vogel Uria en er bestaat een zwemvogel, die den naam Urinatoros draagt. Ook is er een oogenblik over Urubu gedacht, de zwarte Amerikaansche valk. Wat men echter ver weg zocht is dicht bij huis gevonden. In de Betuwe heet een ooievaar uiver en deze Nederlandsche vogel werd uitverkoren. Ze kocht „op zicht" voor haar mevrouw. Op aanwijzing van een winkelbediende hooft de politie tc Roosendaal een meisje gearresteerd, dat. zich reeds eenige maanden lang heeft schuldig ge maakt aan oplichting ten nadeele van manufactu renzaken. Ze gaf zich steeds uit voor het dienstmeisje van de een of andere rijke familie ter plaatse en speelde het op die wijze klaar verschillende goederen, z.g. „op zicht" mee te nemen. Bij informatie kwam dan na eenige dagen het bedrog uit. De diefachtige jon gedame liet daarna geruimen tijd niet meer van zich hooren, maar inmiddels doden zich soortgelijke gevallen voor te Breda en Oudenbosch. Tot veertien dagen geleden aldus de „Bossche Ct." de firma Bischoff en de firma Braat te Roo sendaal weer met haar bezoek werden vereerd. Weer lukte de truc. Het meisje wist genoemde zaken voor eenige jasschorten en regenmantels op te lichten. Ongelukkig voor haar werd zij eenige dagen later door een bediende der firma Braat opgemerkt, die haar door een politieman liet aanhouden. Ze deed aanvankelijk hevig verontwaardigd, maar na confrontatie met eenige winkeldames van de bena deelde firma's viel zij spoedig door de mand. Een der winkeldames wist aanvankelijk niet zeker óf het meisje wel de zoo lang gezochte was, maar ver zekerde haar aan haar tanden wel tc zullen herken nen. De juffrouw werd toen gedwongen haar tan den tc laten zien ze waren 't tegenovergestelde van gaaf! en onmiddellijk verzekerde de winkel dame de bewuste persoon in de arrestatie te herken nen! Deze legde toen een volledige bekentenis af. Ilct meisje is ter beschikking gesteld van den comniisaris van politie te Breda, om in verhand met de daar gepleegde oplichterijen ook door dezen te worden verhoord. Gemeld wordt dat in de eerste week van October nabij Maastricht proeven zullen worden genomen met een kortegolf zender, die op dezelfde golflengte als Huizen, 30i.5 M. zal werken. Het zendstation wordt in samenwerking tusschen de P.T.T. en de N.V. Philips' Radio Fabrieken, Eindho ven, gebouwd. De antenne zal reeds a.s. Dinsdag worden opgesteld. De bedoeling is de valsterkte te bepalen in de ver schillende deelen van het land. Voorloopig wordt slechts gramofoonmuziek uitgezonden. Achterstand in verafgelegen gebieden. Ondanks de hartstochtelijkste aansporingen en waarschuwingen in de Sowjet-pers, blijven de Oos telijke korengebieden achter met het oogsten en dor- schen van het graan. Terwijl volgens officieele ge gevens in de geheele Sowjet-Unie gemiddeld op 20 September 95 van den oogst was binnengehaald, \vas het percentage in West-Siberië, Swerdlovvsk en Tsjeljabinsk resp. 7-i, 73 en 88 De dorschcarapagne is nog sterker achtergebleven en in de genoemde gebieden slechts voor 27 a 44 uitgevoerd. Voor do gehoele Unie is het gemiddelde hiervoor 70 De toon der commentaren in de „Pravda" en „Iz westia" weerspiegelt de ontevredenheid der regee ring. De Oostelijke gebieden van de Unie zijn dit jaar dubbel van belang om de droogte, die in Europeesch Rusland den oogst ongunstig heeft beinvlocd. De moeilijkheden, waarmee het vervoer nog steeds te kampen heeft, dragen voor een goed deel de schuld aan den achterstand bij do inlevering van den oogst in de silo's van het gouvernement. Er zijn thans -4000 extra wagens ter beschikking van de afgelegen di stricten gesteld. Ook hier dragen enkele sterk achtergebleven gebie den in hoofdzaak de schuld aan het onbevredigendo gemiddelde. West-Siberië wordt aan de kaak gesteld met een voor slechts 21,6 volbracht jaarprogram. „De geheele verantwoording rust op de partij organisaties, die niet fel genoeg de saboteurs der partij- en staatsdisciplinc, de opportunisten en de nietsnutten, de zwetsers en do „liberalen" met een portefeuille vol resoluties onder den arm, bestreden hebben", zoo vaart de „Pravda" uit in een hoofd artikel. Hervatting der normale betrekkingen. G e n èv e. Uit zeer goede bron wordt vernomen, dat dc vertegenwoordigers van Spanje en Sovjet- Rusland tot overeenstemming zijn gekomen over nog niet geregelde kwesties, welke betreking hadden op de hervatting der normale betrekkingen tusschen beide staten. De heer C. H. van Beukering, marconist van de „Pelikaan", is Donderdag te Hoofddorp in het huwelijk getreden met mej. M. Th. G. J. M. Janssen. De geheele bemanning van de „Pelikaan" was bij de plechtigheid tegenwoordig. Schagen. Een Jubileum. Hoogschatten, die naam heeft in den kring van de Evangelisatie Bethel een uitstekenden klank en geen wonder, want 25 jaar lang heeft dc heer Iloogschagen aan deze vereeniging zijn beste krachten gewijd. Dit kwam dan ook treffend uit op de gisteravond go- houden ledenvergadering, waar den heer iloogscha gen hulde werd gebracht voor de wijze waarop deze de belangen van dc vereeniging behartigde. Het was allereerst de heer C. Koning, voorzitter, die den heer Iloogschagen toesprak en memoreerde wat deze in die 25 jaar al heeft meegemaakt en wat een liefde voor en opoffering ten opzichte van dc Evan gelisatie hij zich heeft getroost. Spr. bood namens alle leden den jubilaris een étuï met vork en lepel aan, waarin was gegraveerd „Bethel 1909—1934". Den heer Iloogschagen werd daarna toegezongen de bekende zegenbede uit Psalm 134: Dat 's Heeren zegen op U daal. Ontroerd dankte de heer Hoogscha- gen voor de hem gebrachte hulde. Het woord werd verder nog gevoerd door den heer Boon, evangelist te Brcezand, die speciaal op de trouw van Hoogschagen wees, terwijl do heer C. Klik herinnerde aan hetgeen de heer Iloogschagen voor hem had gedaan. De heer Nooij bracht twee andere karaktereigen schappen van den jubilaris naar voren, zooals daar zijn eenvoud en het vertrouwen, dat hij geniet, eigen schappen die hem als mensch sieren.IIierna volgde algemeene felicitatie. Avontuur van een Zweedsch jager. Voor een rookende pijp gingen de ongure beesten op den loop. Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Ct.: De zoowat zestig jarige jager Marius Holst, uit Kongsberg, keerde een dag of wat geleden van een tocht door het Begnedal bij Ilonefoss, dat een kilo meter of zestig ten Noord-Westen van Oslo ligt, naar den grooten weg terug,, toen hij plotseling in een dicht en van herfstregen druipend dcnnebosch vier beren ontmoette. Het waren een groot wijfje met twee ten hoogste enkele maanden oude jongen en een halfwassen jong, en de grootste was maar een meter of vijf van hem verwijderd, toen Holst ver lamd van schrik roerloos bleef staan. Het wijfje ver hief zich grommend op de achterpootcn en scheen op Holst af te zullen komen om haar jongen te bescher men. Maar de oude jager, die geen ander wapen dan een wandelstok hij zich had en het niet in z'n hoofd haalde zich hiermee te venveren, bedacht zich, dat een oude bcrenjager hem eens verteld had, dat beren hang voor vuur en rook waren. Voorzichtig haalde hij zijn lucifers uit zijn jaszak, voorzichtig trachtte hij den brand in zijn gedoofde pijp te steken en nadat hij wel een twintig lucifers aangestreken had, kwam er dan eindelijk wat rook uit de vochtig geworden tabak. Hij dampte flink en dc oude berin, die nieuwsgierig had staan toekijken, kreeg den rook in dr' neus en begon te snuiven en wandelde vervolgens met de jonfcen weg. Holst kwam langzamerhand weer op zijn verhaal en spoedde zich naar den grooten weg. Later, toen hij in do autobus een boer uit de streek zijn avontuur vertelde, zeide deze, dat er daar al enkele jaren lang zooveel heren in de bosschen huizen, dat dc clanden, die er vroe ger in vrij grooten getale voorkwamen, geheel ver dreven zijn en dat de vrouwen er geen bessen dur ven te gaan plukken, uit angst voor de beren. De Ver. Staten betalen een buitengewoon hoogen prijs voor het Amerikaansche postvervoer over den oceaan, de Amerikaansche repeoring heeft in het laaste fiscale jaar 31 millioen dollar voor dit vervoer betaald, in plaats van de 3 millioen die haar de post diensten over den océaan gekost zouden hebben, vol gens de regeling van dc internationale postconven- tie, aldus heeft de heer Lamiell, een ambtonaar van de posterijen voor de commissie van het vervoer door de lucht, welke door Rooscvelt is ingesteld, ver klaard. Lamiell zei verder, dat het regceringssysteem voor postvervoer over den oceaan een subsidie meebrengt voor den houw van een Amerikaansche koopvaardij vloot, maar niettemin zijn de buitenlandsche mail schepen talrijker cn sneller en vervoeren deze meer dan de helft van 't beste deel der Amerikaansche post. Is er trotsch op „zijn geliefd land zooveel bruikbare soldaten te hebben geschon ken." Een barbier te Viana do Castelo heeft thans 21 kin deren, allen jongens. Zijn jongste kind zal Oscar ge doopt worden, naar den president van Portugal, ge neraal Carmona, die peetvader van den jongen zal zijn, en tevens diens opleiding op dc militaire aca demie zal bekostigen. Dc barbier heeft generaal Carmona er toe kunnen bewogen, het peterschap op zich te nemen, door hem te schrijven, dat hij „op een dergelijke eer aanspraak kon maken, omdat hij aan zijn geliefd land zooveel bruikbare soldaten heeft geschonken." De barbier is vier maal gehuwd geweest.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9