Hitier op den Bückenberg. Het betalingsverkeer met Werkzaamheden aan de Lutine-toren voortgezet. Een adres van den Nederlandscher Tuinderslmnd. Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Auto van den weg gevlogen. Een warboel Maandag 1 October 1934. SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9564 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het oogstdankfeest in Duitschtand. „De droom van Dnitschen gemeenschaps- en levenswil. - Het buitenland begrijpt niets van het wonder der Dnitsche her rijzenis", aldus Hitier. BERLIJN. Zondag is op de Bückenberg bij Ha mel n het Oogstdankfeest gevierd, een van do grootsch opgezette feesten, die de nat ionaal-socia listische staat heeft ingesteld, in dit geval voor den landbouw, doch waaraan tevens door alle an dere bevolkingsgroepen moet worden deelgenomen ten teeken van de saamhoorigboid van het geheele Duitsche volk, dat den ouden band met de boeren heeft teruggevonden. Uit alle deelen van het land zijn delegaties naar Hamcln gekomen en te Hameln komen dan ook voortdurend extra-treinen binnen, terwijl een stroom van auto's en autobussen het stadje nadert, waar men bijna niet meer door de drukte been kan ko men. De politie, versterkt door 5000 leden van don Arbeidsdienst, S. A. en S. S.„ heeft voor een stevige afzetting gezorgd. Adolf Hitier arriveerde per auto uit Gosslar, waar hij Zondagmorgen te 10 uur per vliegtuig was aan gekomen en waar hem een stormachtige ontvangst ten deel was gevallen. Dan stijgt Hitier met zijn gevolg in auto's om den 100 K.M. langen weg naar de Bückeberg af te leg gen. Bijna de gehecle weg is versierd en van eere poorten voorzien. Overal langs den weg staan orga nisaties, boeren met landbouwwerktuigen en jagers in groene uniform opgesteld. Vooral te Hildesheim, waar de klokken beginnen te luiden als de auto van don leider het stadje nadert, staat een dichte haag van menschen langs den weg, evenals te Elze en te Hameln zelf, waar de stoet met vertraging tegen 3 uur aankomt. De auto's rijden door tol aan den voet van de Bückeberg. Inmiddels waren de tallooze vaandeldragers met hun vlaggen bet feestterrein opgemarcheerd, even als de boerendelgatics uit verschillende deelen van het Rijk in hun kleurige kleederdrachten. Onder da verend gejuich van de verzamelde tienduizenden, wordt Hitier bij zijn verschijnen op het feestterrein ontvangen. Het feest wordt dan officieel geopend met. een rede van den Rijkspropaganda-minister Dr. Goob- bels, die herinnerde aan hot 1 Mei-feest op het Tem pel hofer-Fel cl te Berlijn, toen twee millioen werkers uit. de stad bijeen waren, terwijl thans, op 30 Sep tember, 700.000 Duitsche boeren uit het geheele Rijk verzameld zijn op de Bückeberg, die den leider dan ken voor al wat hij voor hen en voor bet geheele Duitsche volk heeft gedaan. Hitier heeft het Duit sche volk weer zijn dagelijksch brood gegeven. Hilter aan het woord. Dan is het woord aan Hitier. De droom van een dergelijke demonstratie van Duitschen gemeen schaps- en levenswil kon slechts in liet nieuwe Rijk werkelijkheid worden. Misschien zal morgen weer een Parijsch dagblad schrijven hoeveel milliocnen het de Duitsche regeering gekost beeft, lederen deel nemer afzonderlijk een bedrag te geven om nier naar de Bückeberg te komen. Deze menschen be grijpen niets van het wonder der Duitsche herrijze nis. De erfenis, die de nationaal-socialisten op 30 Januari van het vorige jaar in banden kregen, maak te onmiddellijk handelen noodzakelijk. Vijftien jaar wanbeheer hadden de steden financieel geruïneerd, de dorpen stonden voor een catastrophe, bedrijven en fabrieken moesten gesloten worden, de boeren stand verkeerde in ontbinding en een derde van alle werkenden was gedoemd tot stempelen. De po litieke tegenstanders wisten geen uitkomst meer. De moeilijkheden waren zoo groot, dat dc tegenstanders verwachtten, dat de nationaal-socialisten zich geen week zouden kunnen handhaven of hoogstens drie maanden zouden kunnen regeeren. Millioenen wan hoopten en werden onverschillig. Tegen deze onver schilligheid heeft het nationaal-socialisme den strijd aangebonden. Het geloof gewekt in dc toekomst en liet succes is gekomen. Een bijeenkomst als deze is het beste bewijs, dat de onverschilligheid overwon nen is. Nóg zijn er vele zorgen, maar deze beteeke- nen geen capitulatie. Men is een zwaren winter doorgekomen, dank zij de offervaardigheid van het verarmde Duitschland, dat. uit vrijen wil 350 milli oen mark bij elkaar bracht. In de afgcloopcn 12 maanden is de strijd voortge zet tegen den economischen nood, zonder rekening te houden met minder bevredigende resultaten of zelfs mislukkingen. In nog geen IVfe jaar is do werk loosheid met ruim twee derden gedaald. De werk- loozen zijn sneller weer te werkgestcld dan zij, die voor ons geregeerd hebben hen uit de bedrijven kon den verjagen. En al is de levensstanaard van vele Duitschers nog verre van voldoende, dit kan ons niet in de war brengen. Tenslotte zal ook bier de taaie wil en de harde schedel tot succes leiden. Duitschland en het Duitsche volk willen niets an ders dan den vrede. Zij zullen echter nooit hun rech ten prijsgeven. Vele moeilijkheden had men te over winnen sedert het besluit werd genomen, uit den Volkenbond to treden, maar Duitschland is in de afgeloopcn 12 maanden niet zwakker, maar sterker geworden. Onze tegenstanders, aldus vervolgde Hitier, hoop ten nog steeds op een ineenstorting van ons bewind. Doch hierop verklaar ik nadrukkelijk, dat wij door onze moeilijkheden nooit bedwongen zullen worden, in hot ergste geval zullen wij er nog onafhankelijker door worden Onze tegenstanders schreven, dat de S A revolutie zou maken. Slechts eenige krankzinnige misdadi gers zijn toen gevallen en de partij was sterker dan ooit. Na den dood van den grijzen Rijkspresident werd de toestand door ons binnen 20 minuten gere geld. Tenslotte verklaarde Hitier, dat de redding van den boerenstand, welke noodig is als basis voor het land, een van de voornaamste en meest urgente pro blemen is. Een land van professoren, ambtenaren en geleerden alleen kan niet bestaan. De hoogmoed van enkele standen en klassen zal dan ook moeten wor den uitgeroeid. Zoolang het individualisme van het intellect het Duitsche leven vergiftigt, kan geen ga rantie worden gegeven voor het bestaan van den boer en-den arbeider. Nadat Hitier den arbeidsdienst had geprezen, besloot hij met de woorden, dat de regeering in het Duitsche volk wil zaaien en met de hiilp van God ook eenmaal wil oogsten. God heeft nog nooit immer die op zijn steun vertrouwden, ver laten. Demonstraties van de Rijksweer. Vervolgens sloegen de duizenden aanwezigen met bijzondere belangstelling de demonstraties gade, wel ke eenige afdeelingen van de Rijksweer ten beste gaven. In het bijzonder trad daarbij artillerie en cavalerie op. Redevoering van Darré, den Rijksleider voor den boerenstand. Zondagmiddag heeft de Rijksleider voor den Boe renstand, Walther Darré, een redevoering gehouden waarin hij o.m. verklaarde: Terwijl eenige jaren geleden de afhankelijkheid van het Duitsche volk van het buitenland zoo groot was, dat bijv. in 1928 voor bijna 5 miliard Rijksmark aan levensmiddelen moest worden ingevoerd, is de zaak thans zoodat de voedselvoorziening van het Duitsche volk voor wat de belangrijkste producten betreft op den Duitschen bodem kan worden gega randeerd. Thans is nog een invoer van 1 milliard Rijksmark noodig. Wij schakelen de beurs als regu lator van den prijs uit, aangezien wij het onnoodig achten te speculeeren in goederen, welke noodig zijn voor de voedselvoorziening van het volk. De Duitsche boerenstand heeft voorts de oude tegenstel ling tusschen stad en land overwonnen. Ten slotte hesprak Darré de moeilijkheden, welke de boerenstand te overwinnen heeft, gehad om eenige duizenden boerenarbeiders te werk te kunnen stellen Ernstig ongeluk teTerheyden DE ARTISTEN PAUL OSTRA, WOUTER DENIJS EN HAN BEUKER GEWOND. Terlieijden ,30 September. In den afgeloopen nacht heeft op den Rijksstraatweg onder deze ge meente eon ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waar hij de bekende pianisten Wouter Denijs en Han Beu ker en de liedjeszanger Paul Ostra werden gewond. Het drietal had in de schouwburgzaal „Concordia" te Breda geconcertreerd en was vandaar om kwart voor eenen per auto naar de hoofdstad vertrokken. Toen men bij Terheijden was gekomen, naderden twee wielrijders van de tegenovergestelde richting, waarop de heer Ostra, die aan het stuur zat, de lichten doofde. Dit werd den automobilisten echter noodlottig, want op hetzelfde oogenblik vloog de wagen van den weg en kwam tegen een paal terecht waarop hij kantelde. De heeren Denijs en Beuker konden den wagen, die ernstig was beschadigd, na eeenige moeite verlaten. De heer Ostra zat echter zoodanig bekneld, dat hij niet dadelijk kon worden bevrijd. De beide eerstgenoemde heeren hebben daar op hulp gehaald, waarna de artisten per ziekenauto naar het St. Ingnatiusziekenhuis zijn vervoerd. Daar bleek, dat de heer Ostra een gecompliceerde linker armfractuur had bekomen. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. De heer Denijs, die naast den bestuurder was gezeten, had slechts eenige on belangrijke verwondingen opgeloopen. Han Beuker had eenige diepe snijwonden aan de handen, doch kon evenals de heer Denijs het ziekenhuis verlaten. Tengevolge van het ongeval hebben de artisten hun eerstvolgende engagementen moeten afzeggen. Moordaanslag te Eindhoven. MAN IN DEN RUG GESTOKEN. DADERS IN ARREST. Zaterdagavond om 10 uur werd plotseling bij een zekeren Jansens, wonende aan den Hurkhovenschen weg 41 te Eindhoven, hevig op de deur geklopt. J. die ernstige vermoedens had, dat het de gebroeders P. waren, niet wie hij in onmin leefde en die ruzie met hem zochten, begaf zich naar buiten met een mi litair geweer, dat hij als lid van de burgenvacht in huis had. Hij werd onmiddellijk aangevallen door twee personen, die hem het geweer afhandig maakten. Het. waren inderdaad dc door J. gevreesde T. P. de Pon en H. J. de Pon, heide uit Woenslc. Een der broers liep met het geweer weg, terwijl do andere handgemeen werd met J. De aanvaller kreeg even later weer hulp van zijn broer, die het geweer had weggebracht. Plotseling riep Jansens uit: „Je hebt me ge stoken!", waarna hij ineenzakte. De daders na men de vlucht. Op het hulpgeroep van de vrouw van Jansens kwamen buren te hulp, die het slachtoffer zijn woning binnendroegen. Dr. Spo- renburg, die op waarschuwing spoedig aanwe zig was, constateerde, dat J. 4 messteken in den rug had bekomen. Later op den avond hebben de daders zich met het geweer op het politiebureau aangemeld, waar zij wer den ingesloten. LANGEND IJ K Inzake den beangstigend slechten toestand der tuinders en de daarmee gepaard gaande faillissementen en exe cuties. De Nederlandsche Tuindersbond heeft een adres aan den Minister van Economische Zaken verzon den, waarin op den beangstigend slechten toestand der tuinders wordt gewezen, zoodat het aantal fail lissementen, openbare en stille executies dagelijks schrikbarend toeneemt. Kapitale bedrijven worden soms om zeer geringo bedragen geëxecuteerd. Indien niet onmiddellijk al het mogelijke wordt gedaan om in dezen hulp te verlcenen, zal in velerlei opzicht onherstelbaar ver lies worden veroorzaakt. In dit verband wordt aan gedrongen op spoedige uitbetaling van de reeds toe gezegde vervroegde steunuitkeering op de tot 1 Juii geleverde tuinbouwproducten. Daardoor zouden reeds vele vooreerst zijn geholpen. Dezo uitbetaling der steungelden mag niet worden vertraagd of uitge steld, nu blijkt, dat daarvan het bestaan van hon derden bedrijven afhangt. Het is mede noodzakelijk, dat inzake het exectutieverbod van tuinderijen da delijk maatregelen worden genomen, in afwachting van de aangekondigde regeeringsmaatreeelen. Inwil liging van deze verzoeken wordt ten sterkste bepleit. Klachten van bloembollenkweekers over het maken van fouten bij het in te leve ren kwantum bollen. Op verschillende vergaderingen van tuinders heeft men den laatsten tijd klachten kunnen hooren uiten door de bloembollenkweekers, dat het bij de Kweekers-Centrale, welke thans is ondergebracht bij de Ned. Sierteeltcentrale zoo'n warboel moet zijn, daar er heel veel fouten wor den gemaakt met de berekening van het kwan tum in te leveren bollen volgens het saneerings- plan en ook, dat er op aan deze Ccntr. verzonden brieven zoo goed als geen antwoord wordt ont vangen. In het orgaan van den Ned. Tuindersbond wordt vanwege de Ned. Sierteelt Centrale thans een verkla ring gegeven van het onbeantwoord blijven van de vele brieven. De Centrale wijst er op, dat voor een groot deel zeer onduidelijke en slecht geschreven brieven inkomen, waardoor een vlotte afdoening der correspondentie onmogelijk is. Geadviseerd wordt dan ook, in een brief slechts een onderwerp te be handelen en dit op korte duidelijke wijze toe te lich ten. Zoo kan men dus zien, dat de schuld niet alleen hij de Centrale ligt en zullen we voor de bollcnkvvee- kers hopen, dat ze nu spoedig iets van de Centrale zullen hooren. Een adres van de K. v. K. voor Hollands- Noorderkwartier aan den minister. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier heeft het navolgende telegram aan den Minister van Economische Zaken verzon den: De Kamer van Koophandel, en Fabrieken voor Holands Noorderkwartier, overtuigd van de zeer ernstige positie waarin de exporthan- del zich in verband met het betalingsverkeer met Duitschland bevindt, verzoekt Uwe Ex cellentie eerbiedig zoo spoedig mogelijk zoo wel inzake de afwikkeling der voor 24 Sep tember vervallen vorderingen als de beta lingsgaranties van onze toekomstige export het treffen van de noodige voorzieningen te willen bevorderen. Uit Langcndijk schrijft men ons omtrent deze kwestie nog het volgende: Het betalingsverkeer met Duitschland, dat zijn eenige woorden welke een groot aantal exporteurs in de afgeloopen weken een serie nachtmerric's heb ben bezorgd. In het orgaan van den Handel in aard appelen, groenten en fruit wordt er dan ook meer dere malen een artikel aan gewijd, deze week. In verband met de onhoudbare positie, waarin de Nederlandsche exporteurs op Duitschland zich bij de totstandkoming van de nieuwe betalingsregeling ten aanzien van de liquidatie van de oude vorderingen geplaatst zien, richtte de Ned. Industrie- en Han- delsraad voor Land- en Tuinbouw een adres tot den Minister van Economische Zaken, waarin wordt me degedeeld, dat allo exporteurs, die na 14 Augustus den export op Duitschland zooveel mogelijk gehand haafd hebben, er prijs op stellen, dat bij nieuwe rege lingen in ieder geval eerst oude vorderingen voor be taling in aanmerking zouden komen. Zij zijn verbluft over wat de laatste dagen bekend is gemaakt. Zij verlangen wat de betalingsregelingen van den toe- komstigen export betreft, naar meer leiding van de eenige zijde, waarvan deze kan komen, dus van de regeering. In dezen geest zijn bijna alle artikelen betreffende de betalingsregeling gesteld. Over het algemeen is men in exporteurskringen zeer ongerust over de oude vorderingen, welke volgens de plannen van de Duit sche regeering voorloopig „bevroren" zullen zijn. Uit Naaldwijk wordt nog gemeld: Een groep van de grootste exporteurs op Duitschland heeft in vergadering besloten op de Westlandsche veilingen geen groenten en fruit meer te koopen voor de verzending naar Duitschland, zoolang niet de Nederlandsche regeering de garantie verstrekt dat de gel den voor deze leveranties verschuldigd, indcr- odaad aan de exporteurs zulen worden uit betaald. Gister het laatste zand nit den toren gezogen. Vandaag het bergen van de wrak stukken en het opruimen van de roestklomp. TERSCHELLING, 30 September: Nadat de werkzaamheden aan de Lutine-toren een weck waren stopgezet wegens stormweer en een kleine reparatie aan de zuigbuis, zijn deze werkzaamheden Vrijdag met volle kracht voortgezet. De toren had zich gedu rende den zwaren storm van verleden week uit stekend gehouden en geen enkele beschadiging opge loopen. Heden, Zondag, wordt het laatste zand uit den toren gezogen, zoodat morgen reeds met het ber gen van de wrakstukken kan worden begonnen, alsmede met het opruimen van de roestklomp. Zooals men weet, beslaat dc toren een opper vlakte van 112 M2. van het wrak. Men verwacht dan ook, dat deze oppervlakte in den loop van de volgende dagen kan worden onderzocht, aange zien niets deze werkzaamheden meer in den weg staat. De to ren staat ongeveer 19 meter onder den zeespiegel en heeft uitermate volkomen de vaste kleilaag bereikt, v

Schager Courant | 1934 | | pagina 1