Mushalong Kantongerecht te Alkmaar. Radioprogramma Overtreding der Arbeidswet BELANGRIJKE UITVINDING VOOR ONBEWAAKTE OVERWEGEN. STRAFZITTING VAN VRIJDAG 28 SEPTEMBER. I Bij het door do gemeente Alkmaar qe- sablsldleerde werk aan den Bergerweq. Ingevolge verschillende klachten omtrent gepleegde overtredingen op het werk aan den Bcrgcrweg, door do gemeento met f 25000 gesubsidieerd, onder con- tractueelo voorwaarde, dat 100 procent Alkmaar- sche werkloozen zouden worden te werk gesteld, word Zaterdag 8 September door den hoofdagent Hoorda, speciaal belast met controle op do naleving der arbeidswet, in den morgen geconstateerd, dat een 9 tal arbeiders zich 's morgens ten 5 uur 30 bezig hielden met het vullen van kipkarren met zand, en wel op een tijd dat de wettig aangegeven arbeidstijd nog niet was aangevangen. De hoofd agent maakte proces-verbaal op en stond heden terecht de heer Bernard B. aannemer van bedoeld werk. De heer B. had nog getracht de zaak te schik ken, doch de ambtenaar mr. Tack, vermeende op grond van den ernst van dit feit en andere bijko mende omstandigheden, aan een openbare behande ling do voorkeur te moeten geven. Als getuige ft charge was gedagvaard hoofdagent Roorda, terwijl op verzoek van den aannemer alsnog was gedag vaard de lieer Tak, niet de ambtenaar bij het openb. ministerie, rnnar een opzichter van de gemeente werken die op last van deze instelling op bedoeld werk, waarbij de gemeente Alkmaar in verband met do werkverruiming ten zeerste is geïnteresseerd, toezicht te houden op do richtige uitvoering. De hoofdagent Roorda lichtte de zaak uitvoerig toe en verklaarde dot in verband met de werkverrui ming een soort royeerstclsel wordt toegepast, met dien verstande, dat een arbeider om de 6 weken wordt vervangen door een anderen werkloozc. On der do voorwaarden behoorde ook do bepaling, dat behoudens geoorloofde uitzonderingen, de arbeids wet niet zou mogen worden overtreden. Voorts ver klaarde getuige Roorda, dat hem inlichtingen wa ren verstrekt door lieden, die zeer goed kondeij we ten, hoo het er op het werk in casu toeging. Mem was bekend, dat 1 werkman was gestraft en teruggesteld, terwijl voorts een zekeren druk op do tcwerkgcstoldcn werd uitgeoefend. Do heer B. verklaarde dat do verbalisant valsch was ingelicht en hij was afgegaan op lasterpraatjes. Do heer Tak, opzichter gemeentewerken, deelde mede, dat door deu logen waterstand do vletóchip- pers die zand aanvoerden, te laat waren gearriveerd Om geen stagnatie te hebben in de werkzaarnheden, moesten dio vletten zoo spoedig mogelijk worden ge lost, opdat de schippers voor nieuwen aanvoer zoo .spoodig mogelijk konden vertrekken. Dit was de oorzaak, dat men dien dag noodgedwongen vroeger was begonnen. Deze overuren waren aan do desbe treffende arbeiders uitbetaald. Klachten over te langen of te zwaren arbeid waren niet ingekomen en do arbeiders waren tevreden. Bij den aannemer had geen winstbejag voorgeze- 'ten. Hij wna no8 gedurende de uitvoering gedwon- 'gon geweest de uurloonen, gesteld op 45 ct te ver- 'hoogen tot 50 cent. i Op bedoelden Vrijdag was er door het uitblijven 'der schippers als gevolg van den lagen waterstand, gebrek aan zand en kon niet worden voortgewerkt jen hadden de arbeiders niets te doen. Tegen bedoeld ^overwerk, verklaarde de aannemer nog, hadden de menschen geen enkel bezwaar. Mr. Tack, ambtenaar van het Openbaar Ministe rie roleveerde dat bij bezwaar had gemaakt tegen de schikking, omdat bij gaarne de zaak van twee kan ten belicht had willen zien. Spr. begreep niet, waar om het werk werd gecontroleerd door de federaties, die dnarmede niets lo maken hadden. Naar do mee- ning van den ambtenaar werd het werk behoorlijk uitgevoerd en heerschton er geen misstanden. Over treding der arbeidswet was naturlijk niet goed te keuren, maar was begrijpelijk, als stagnatie dreigt. Men zou dan eenigermato kunnen spreken van over macht. Van ecnige uitbuiting op dit werk is niets gebleken; integendeel de arbeiders waren tevreden en kregen hun toekomendo overuren behoorlijk uit gekeerd. Spr. zag hier dus absoluut geen reden voor de hooge boete, dio hij oorspronkelijk had voorge nomen, to requireeron, te vorderen en eischte de ambtenaar tenslotte 9 geldboeten, elk van 1 gulden, te vervangen door 9x1 dag hechtenis. De aannemer, dio trouwens het feit volkomen toe gaf, had tegen deze billijke vordering geen bezwaar in to brengen. De kantonrechter wenschte echter een en ander nog eens to overwegen en zal a.s. week .vonnis wijzen. BCrgNI?:T BEREID TOT HET GEVEN VAN INLICHTINGEN. De voorgaande zaak had nog een minder aange naam staartjo voor den heer M. P., voprman op in FEUILLETON. door GEORGE GOODCHILD. 15. Beldon was aanzienlijk opgelucht, toen hij van Kate's succes hoorde. Hij ging naar Datchet toe, en vertelde hem, wat er gebeurd was. Datchet glim lachte grimmig, want hij had inzicht genoog, om te begrijpen, welk spel met Mushalong gespeeld was, om hem te nopen zich over te geven. „Wc zullen een begin maken met do vertaling," zcide hij. „Ik ben tamelijk hekend met do Russische letters. Het behoeft niet zoo lang to duren." Kilte was bijna net zoo verlangend om aan to vangen als Datchet. Dit nieuwe soort van avontuur sprak kolossaal tot haar. Zij zetten zich dadelijk aan het werk, en Mushalong kwam naderbij om het re sultaat to vernemen. Hij richtte zijn oogen op Kate, doch deze was druk bezig de woorden op te schrij ven, zooals Datchet zo dicteerde. Do eerste alinea was in het Engelsch, en bedoeld voor dengene, dio de boodschap zou vinden: „Colonel Goring van Maple Brow, Toronto, zal hiervoor twee honderd dollar geven." Do Russische tekst was als volgtt „Waarde Goring. „Indien deze je ooit zal bereiken, zul Je weten, dat mijn einde is gekomen. We vonden, wat wc wilden hebben, doch in mijn hebzucht bleef ik te lang. Big Bill stierf de vorige weck aan scheurbuik en ook mijn einde is nabij. Gisteren heb ik de honden vrij gelaten, teneinde hun een kans te geven, om ln het leven to blijven. Het resultaat van ons twee jaar lang verschrikkelijk zwoegen ligt verborgen aan de Red Creek, zijri vier van do Peace Rlver. Volg de kreek..." „Ga voort", zeide Kate. „Wat volgt dan?" „Totdat... Je..t klein... meer...bereikt.J__ de vorlgo zaalc aangeduid wegwerk. Hem was 'door den verbalisant Roorda verzocht om inlichtingen, doch hij had aan dit verzoek geen govolg gegeven, on zich onhebbelijk en onsympathiek gedragen, niet tegenstaande de aannemer zelf hem had aangemoe digd, de waarheid te zeggen. Tegen dezen niet verschenen voorman werd ge vorderd f 15 boete of 15 dagen, en volgde veroordee ling tot f 7.50 boete of 3 dagen. S VOORSET CORPS DIPLOMATIQUE TOTAAL ONGESCHIKT. De 30-jarige in manchester gecostumeerde arbei der Cornelis D. mankte al direct den indruk een ruwe en onverschillige klant te zijn, wat ook bleek uit zijn gedragingen in den avond van 7 Aug. tegen over de Schoorlsche politie, dio hem tot 2 maal ver baliseerde wegens het rijden zonder licht. De twee de maal gaf hij ook nog een valschcn naam op en gaf do verbalisanten zoo bij afwisseling de keus om te stikken, dood to vallen, of dood te donderen. Ook inviteerde hij de mannen der wet om eens met hem in t donker de duinen in te gaan. Voor al die weinig gewaardeerde grappen terechtstaande, was de heer D. nu toch wat meer beleefd in zijn optreden, doch kon niet ontkomen aan de serie veroordeelingen, hem door den kantonrechter toegedacht en wel f 2 of 1 dag voor het rijden zonder licht, nog eens f 4 boete of 3 dagen voor het ten tweede male gecon stateerde feit en ten slotte f 10 boete of 10 dagen ter zake het opgeven van een valschen naam. Alkmaar. EEN BEL, DIE WEL EEN BEL, MAAR GEEN BEL WAS. De heer Cornelis D., 'n plattelands grondwerker in Amsterdam overgeplant, had te JLH.Waard per fiets een ziek familielid opgezocht en werd in den loten avond op zijn terugtocht te Alkmaar in dc Heerenstraat aangehouden omdat hij reed met een bel zonder klankbord. Men ziet, dc Alkmaarsche po litie heeft overdag haviks- -en 's avonds uileoogen. De man was vandaag weer uit het groote dorp weg- gepcddeld om hier terecht te staan. Hij wist echter zijn verweer met zooveel succes te voeren, dat de kantonrechter de minimum straf 50 ets. boete op legde en 'die hoeïe nog door een todorKarïïg foeïïoor- der werd voldaan. I)c grondwerker vertrok zeer te vreden over de genoten behandeling en zal bet kan tongerecht to Alkmaar ten zeerste aanbevelen. Alkmaar. FIETSEN ZONDER ACHTERSPATBORD- ILLUMINATIE. Dc tuinder Piet B., die op den Schermcrweg in den avond van Maandag 17 September voortpcddclde, zonder rood achterlicht of surrogaat, de reflector, was niet zoo content over bediening bij het kanton gerecht, zooals bleek uit het benauwde gezicht, dat hij trok, toen hij tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis werd veroordeeld. Alkmaar. HET WAS GEEN KOEK EN EI TUSSCHEN DE HÉEBBN* De straathandelaar Piet Z. to Alkmaar zou volgens agent Agricola 21 September op den Schermerweg een feit hebben begaan, waarvoor dc gemeente spe ciale en luxueuse inrichtingen ten dienste stelt en was alzoo op den bon geslingerd. Maar de heer Z. was het heden beslist niet eens met de waarnemin gen van den agent en werd het noodig geacht, op 5 October deze belangrijke zaak voort te zetten en den verbalisant te hooren. Alkmaar. ZOOIETS ALS EEN NOODZAKELIJK KWAAD. Ook de gemeente Alkmaar wordt overstroomd door een leger van stoepventers en is het inderdaad geen luxe aan dio invasie paal en perk to stollen, door het weigeren van een ventvergunning. Ook de uit het Duitsche rijk verbannen Rijhscliip- persknecht G. P. H. had zich toegelegd op den straat handel in schoonheidsartikelen en broekophouders, doch vond to Alkmaar natuurlijk geen schitterend onthaal. Hij werd op de Oudegracht bedacht met het gebruikelijke bonnetje en was heden uit den Helder gearriveerd om zich te verantwoorden. Hij had nogal aardig was in te brengen, en het kwam duidelijk naar voren, dat men hier te doen had met een vrijpostig heerschap, en een ongcwenscht bezoe ker aan de straatdeur Evenwel, de kantonrechter had consideratie en legde slechts 50 ct. boete of 1 dag op. MAANDAG 1 OCTOBER. HILVERSUM (301.8 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuizek; V.P.R.O.: 10.00 Morgcnwijdineg; V.A.R.A.: 10.15 Voordracht door .Tannv van Oogen; 10.35 De Notenkrakers; 11.00 Voordracht; 1150 De Notenkrakers; 12.00 Klein- ensemble; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Gramofoon- muzick; 2.30 Voor de vrouwen; 3.00 VARA-Orkest; 3.30 Radio-tooneel; 4.00 VARA-Orkest; 4.30 Voor de kinderen; 5.00 De Flierefluiters; 6.00 Causerie; 6.15 Grnmofoonmuzick; 6.30 Muzikaal babbeltje door Piet Tiggcrs; 7.00 Perspectieven in de Dichtkunst; 7.20 Orgelspel door Joh. Jong; 7.30 Populaire kunstbe schouwingen; 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.03 Orgelspel door Cor Steijn; 8.15 Korte toespraak; 8.16 Van A. tot Z. Instrumentaal cabaret; 9.15 Voordracht door Frans Nionbuijs; 9.30 VARA-Orkest; 10.00 Vaz Dias; 10.15 VARA-Orkest; 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Mor genconcert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Lezen van Chr. lectuur; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Politieberich ten; 12.15 Orkestmuziek; 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart; 2.00 Uitzending voor scholen; 2.35 Causerie; 3.15 Cursus knippen en stof versieren; 3.45 Verzorging zender; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Het Haagschc Trio; 6.30 Vragenuurtje; 7.00 Politieberichten; 7.15 Gramo foonmuziek; 7.30 Vragenuurtje; 8.00 Gramofoonmu ziek; 8.20 Liedcrenrecital; 8.35 Gramofoonmuziek; 8.45 Vervolg Liedcrenrecital; 9.00 Lezing; 9.30 Vaz Dias; 9.40 Orgelconcert; 10.40 Gram.muzick. LUXEMBURG (1304 MA 7.35 Italiaansche avond; 8.20 Gevarieerd concert; 9.15 Italiaansch concert; 9.50 Idem; 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 1.30 Gramofoonmuziek; 5.15 Dansmuziek; 6.35 Con cert; 7.20 Jazzmuziek; 7.25 Gramofoonmuziek; 850 Wagnerconcert; 11.00 Dansmuziek. BRUSSEL (322 MA 12.20 Gramofoonmuziek; 12.40 Idem; 12.50 Accordeon- muzick; 1.30 Omreoporkest; 5.40 Gramofoonmuziek; 0.00 Idem; 6.50 Populair concert; 8.20 Omroeporkest; 950 Idem; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1261 MA 12.20 Populair concert; 3.50 Orkest; 8.40 Volksliede ren; 11.15 Dansmuziek. o BERLIJN (357 M.) 6.50 Trio; 10.40 Hoorspel. HAMBURG (332 MA 150 Gramofoonmuziek; 6.20 Concert; 7.05 Omroep orkest; 1.20 Idem: „Ja, ja", zeide Beldon. „Weet jij de plaats, Musha long?" Mushalong knikte, en wachtte op de rest. Datchet zocht de bladzijden van zijn dictionnaire na. „Graaf... onder... eerste... denneboom... van..." Weer was er een oponthoud, maar tenslotte kon hij het afmaken, „hoefijzer... groep. Vaarwel! Brodsky." „Prachtig!" riep Kate. „Tamolijk duidelijk!" zeide Datchet. „H Ziet er naar uit, of daar een groote schat ligt, anders zou Brodsky je vader geen twee honderd dollar hebben laten betalen aan den vinder van deze boodschap." Joe, voor wien dit hcelemaal nieuw was, staarde met open mond naar het gezelschap. Mushalong fronste de wenkbrauwen, want hij haatte de heb zuchtige uitdrukking op het gezicht van Datchet. „Is het meer ver weg van de Red Creek, Musha long?" vroeg Kate. „Vijftig,mijl, schat ik." „Dan moeten wij het in hoe lang bereiken?" „Tien dagen van hier." „We zullen er niet zoo lang over doen", zeide Dat chet. „Het weer is goed, en we kunnen wat voort maken." Het scheen hun weer nieuw leven in to blazen. Beldon was, om de waarheid te zeggon, niet zoo en thousiast als de beide anderen, doch hij was er zeer op gesteld de Red Creek te bereiken, want hoo spoediger het avontuur voorbij was, des te liever het hem zou zijn. Er volgde een wild Jachten. Er waren nu geen achterblijvers meer geen klachten, dat Mushalong to snol ging. Doch het Noodlot kwam op den der den dag tusschenbeide. Beldon werd ziek. Het was niets ernstigs, mnar het veroorzaakte oen oponthoud van vijf «lagen, want zijn temperatuur was den gc- heelen tijd zeer hoog. Datchet was als een hond aan een ketting; hij kon zich nauwelijks in toom hou den. ,,'t Lijkt wel of ze allemaal den kolder in hun kop gekregen hebben," mopperde Joe. „En die Dat chet schijnt stapelgek geworden." „Geloof maar van niet: hij heeft ons tenminste leelijk te pakken genomen. Hij en Kate deelen teza men." „Wat zeg Je me nou?" .verwonderde rich Joe. KEULEN (456 M.) 12.30 Kamerorkest; 9.20 Omroeporkest. DAVENTRY (1500 M.) 12.05 Orgelconcert; 12.35 Dansmuziek; 1.05 Orkest; 3.10 Gramofoonmuziek; 4.50 Idem; 5.35 Dansmuziek; 8.20 Vioolrecital; 11.00 Dansmuziek. PARIJS POSTE PARISIEN (313 M.) 8.10 Gramofoonmuziek; 9.00 Concert; 9.30 Orkestcon- ccrt; 10.10 Jazzmuziek. PARIJS RADIO (1648 M.) 12.20 Populair concert; MILAAN (369 MA 5.30 Dansmuziek; 6.15 Gramofoonmuziek; 9.05 Popu lair concert; 1050 Kamermuziek. ROME (421 MA 5.20 Concert; 6.15 Gramofoonmuziek; 9.05 Concert.. WEENEN (507 MA 4.45 Gramofoonmuziek; 5.45 Pianospel; 11.40 Zang;. 12.20 Dansmuziek. DINSDAG 2 OCTOBER. HILVERSUM (301.6 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 9.00 Ochtondconcert 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Ensemble Rentmeester; 11.00 Kook- en bakpraatje; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Orkest van het Rcm- brandt Theater to Amsterdam; 1.45 Zangvoordracht; 2.30 Populaire gramofoonmuziek; 3.00 Orgelconcert door Frans Hnsselaar; 4.00 Rustpoos; 4.15 Gramo foonmuziek; 4.30 Kinderkoorzang; 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen; V.P.R.O.: 5.30 Bijhelvertellingen dooer Ds. B. J. Aris; A.V.R.O.: 6.00 Omroeporkest; 7.00 Causerie door Fred Fry; 7.10 Omroeporkest; 7.50 Modepraatje; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Uitzending door en onder verantwoordelijkheid van het Natbmaal Crisis- Comit; 8.15 Omroeporkest; 8.30 Rede; 8.40 Zang; 8.55 Rede door H. K. II. Prinses Juliana; 9.00 Prijsvraag van het Nationaal Crisiscomité; 9.20 Gramofoonmu ziek; 9.30 Omroeporkest; 10.30 Uit het Casino te Den Helder: Kovacs Lajos en zijn orkest; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Dansmuziek. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Muziekuitzonding voor fabrieken; 11.00 Gramo foonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Po litieberichten; 12.15 Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 2.00 Vrouwenuurtje; 3.00 Modecursus; 4.00 Rustpoos; 4.15 Vioolrecital; 4.30 Gramofoonmuziek; 4.45 Vervolg vioolrecital; 5.00 Gramofoonmuziek; 5.15 De KRO-bovs; 5.45 Gramofoonmuziek; 0.00 Do KRO- boys; 6.40 Ésperantocursus; 7.00 Politieberichten; 7.15 Lezing; 7.35 Gramofoonmuizek: 7.45 Middenstands- kwartiertje; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Zie AVRO program- ma: 9.20 K.R.O.-revue; 10.15 Vaz Dias; 10.20 Sympho- nieconcert; 11.20 Gramofoonmuziek Het was de eenige manier om hem over te halen dc dictionnaire te leenen." „Te leenen!" zeide Joe. „Wel, wat verhinderde ons het van hem to nemen?" „Gevoelskwestie." „Doodgewoon idiotisme, noem ik het. Mushalong, ik stel jou en mij niet gelijk met die andere men schen. Nee, wc behooren niet tot dit zootje. Als een kerel con geweer op mij richt, geloof dan maar ge rust, dat geen enkel soort van gevoelskwestie mij verhinderen zou erop los te gaan. Mushalong glimlachte. Hij voelde, dat Joe gelijk en Kate een fout gemaakt had. Het was evenwel haar zaak, en zij had het volmaakte recht haar be slissende stem in de weegschaal te doen. Beldon herstelde van zijn koortsaanval, en de tocht werd voortgezet. Spoedig stootten zij op de Peace River, en ondervonden eenige moeilijkheden hij het over steken ervan, want de Red Creek was aan de noord zijde gelegen. Het was nu vol zomer. Langs de rivier waren wolken muskieten en andere onaangename insecten. Het was aan Mushalong te danken, dat men zich op het laatste oogenblik van muskietengaas verze kerd had, en allen hadden reden hem daar dank baar voor te zijn. „Ik had er geen idee van, dat er zulke verschrik kelijke beesten hier zouden huizen," z.cide Kate. „Als we die muskietennetten niet gehad hadden, dan zou ik nu zoowat doodgebeten zijn." „En of', zcide hij. „Die beesten hebben een alle machtig goeden smaak." „Bedoel je dat letterlijk of figuurlijk?" vroeg zij. .Allebei." „Weet je, Mushalong, dat je je tijd verknoeit in het noorden" zeide zij. „Ik zou je weieens in één of andere groote stad willen zien waar gelegen heid voor een man als jij is." „Veronderstelt U, dat hier geen gelegenheid is?" „Is die hier dan?" „En of. Ik ben niet zoo onbekend met de groote steden als U wel denkt. Ik ben in New York, Phila- dclphia, Toronto en Seattle geweest. Welnu, ik zou dc groote verafgelegen wouden voorg een enkele daarvan willen ruilen. Het leven schijnt mij daar tamelijk onbeduidend toe. Het is machtig mooi, als je den eersten keer die hoopen menschen ziet de groote zaken en het verkeer, maar het zal er mede gaan als met zoo'n vervloekte machine, die altijd opgewonden is, en niet stopt, voordat hij uit pure rottigheid uit elkaar valt." Automatisohe bediening van afsluitboomen, Praag: Vertegenwoordigers van de Tsjechi sche spoorwegen, autoriteiten, technici en pers zijn eergisteren in de gelegenheid geweest de werking te zien van een uitvinding van den heer Josef Fryba, directeur van de firma „Vedka" te Praag, ter auto matische signaleering van naderende treinen en au tomatische bediening van afsluitboomen op tot nog toe onbewaakte overwegen, die ook in Tsjecho Slo wakije een euvel zijn, waardor jaarlijks verscheidene slachtoffers vallen. De uitvinding van den hoer Fryba, die hij „spoor wegrobot" noemt, zou het probleem der onbewaakte overwegen niet alleen technisch, maar ook econo misch hebben opgelost, want dc automatische bedie ning van afsluitboomen is niet nieuw, doch de daar voor bestaande installaties waren zoo duur, dat be waking der overwegen niet veel meer kostte. Een model van Fryba's „robot" was gedurende drie maanden bij wijze van proef in gebruik tusschen de stations Uzice en Kralupy en heeft geen enkele maal gehaperd en volkomen aan dc gestelde verwachtingen, voldaan. Het apparaat bestaat in principe uit een contact- installatie onder den spoorweg, zoodanig geconstru eerd, dat door het lichte doorbuigen van de rails on der het gewicht van een passecrenden trein een bestaand contact wordt verbroken en een gesloten stroomkring onderbroken wordt, waardoor het bewe gingsmechanisme, dat, de afsluitboomen laat dalen in werking wordt gesteld. Passeert de trein voorbij den overweg een soortgelijk contact, dan gaan door het verbreken van een anderen stroomkring dc boomen weer omhoog. Het groote voordeel van do uitvinding is in de eer ste plaats, dat de installatie onafhankelijk is van een stroomnet omdat zij gevoed wordt met een zwakke stroom uit eigen accumulatoren, die vanwege de ge ringe stroomsterkte van kleinen omvang kunnen zijn. Het tweede voordeel is de absolute betrouw baarheid van de installatie, want zou door een of an dere storing zelfs de stroomkring der accumulatoren stroomloos worden, dan zouden de boomen zich auto matisch sluiten, wat misschien voor het verkeer op den weg gedurende korten tijd eenige last zou kunnen oplovcren, doch ernstigo ongelukken in ieder geval zou voorkomen. Het apparaat is goedkooper dan alle tot nog toe bestaande soortgelijke buitenlandsche installaties. De thans gecalculeerde prijs bedraagt ongeveer 30.000 Tsjechische kronen, do«ri bij massale aanmaak en organisatie der exploitatie kan deze prijs waarschijn lijk tot de helft of een derde van dit bedrag terug worden gebracht. Bovendien biedt het principe der uitvinding nog tal van nader uit to werken mogelijkheden voor automatische bediening van seinen, zelfs tot automa tische inwerkingstelling der reminstallaties van loco motieven. LUXEMBURG (1304 MA 7.35 Accordeonspel; 8.20 Concert voor twee piano's; 9.50 Belgisch concert; 10.00 Gramofoonmuizek; 10.15 Gevarieerd concert. BRUSSEL (484 MA 1.05 Zang; 1.30 Omroeporkest: 6.35 Gramofoonmu ziek; 8.20 Omroeporkest; 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (322 MA 12.20 Populair concert; 1.30 Gramofoonmuziek; 820 Populair concertr; 9.20 Idem; 10.30 Gram.-muziek. KALUNDBORG (1261 MA 1220 Dansmuziek; 1.30 Gramofoonmuziek; 820 Om roeporkest; 11.10 Dansmuziek. BERLIJN (357 MA 4.20 Omroeporkest 7.05 Solistenconcert; 8.30 Mozart- concert; 10.40 Gramofoonmuziek. HAMBURG (332 MA 12.35 Orkest; 2.35 Gramofoonmuizek; 8.30 Symphonie- orkest; 11.20 Gevarieerd programma. KEULEN (456 MA 12.20 Harmonie-orkest; 420 Omroeporkest; 7.20 Vroo- lijk programma; 8.30 Idem, DAVENTRY (1500 MA 1220 Orkest: 4.50 Idem; 7.40 Gramofoonmuziek; 10.10 Orkest; 11.15 Dansmuziek. PARIJS POSTE PARISIEN (313 MA 7.09 Gramofoonmuziek; 7.50 Idem; 8.30 Concert; 9.55 Populair concert PARIJS RADIO (1648 MA 1220 Populair concert; 8.20 Opera; MILAAN (369 MA 5.30 Populair concert; 6.15 Gramofoonmuziek; 9.05 Operette-uitzending. ROME (421 MA 5.30 Populair concert; 6.15 Gramofoonmuziek; 9.05 Concert; 10.20 Dansmuziek. WEENEN, (507 M.) 4.30 Gramofoonmuziek; 5.50 Concert; S.50 Lehar- potpourri, m.m.v. o.a. van Richard Tauber. „Zijn je wouden en bergen ook niet allemaal op gewonden door de Natuur en worden die dan niet eentonig?" „Dat is mij nooit opgevallen. Ze zijn bijna ieder uur anders, en ze loeren een kerel iets vertellen hem dingen, welke nuttig zijn, en die hij niet gauw zal vergeten; ze boezemen je steeds eerbied in, het geen do menigten niet doen, welke elkaar op de trottoirs ondersthoven loopen, met hun ingevallen gezichten, en hun longen snakkend naar zuurstof. De hosschen en bergen zijn er niet van jongsaf op uit, om je te berooven. Ze geven altijd geven al tijd iets." „Je hebt een schilderachtige manier om de dingen te zeggen, Mushalong," zeide zij zacht. „Zal ik je bekennen, dat je de meest belangwekkende man bent, dien ik ooit ontmoet heb?" „Ik heb zoon gevoel, dat U mij een beetje voor den gek houdt, en mij uit de tent wilt lokken, zoo als iemand een stok tegen een stekelvarken houdt, om to zien, wat hij het volgend oogenblik zal doen!" „Wat onvriendelijk ben je toch!" Daarmede eindigde het gesprek, want Beldon kwam aangeloopen, en nam haar mede. Hij hoorde haar niet hem lachen, hetgeen zijn zenuwen tot het uiterste deden spannen. Hij verdacht Beldon ervan, dat deze haar zeer dikwijls het hof maakte, en hij vroeg zich af, welke houding zij in deze kwestie aannam. Een eigenaardige beschroomdheid hield hem ervan tenig, zich met Beldon te meten. Hij be schouwde het als een soort van zwakheid, en tocK was er in liem een voortdurend verlangen om haar te omarmen, en haar te zeggen, dat hij haar be minde hij, Mushalong, de gewezen hondendrijver van Lavendou, dc zorgelooze, ruwe, onbehouwen grappenmaker en algemeen erkend als de man, die liet gezelschap van mannen boven dit van vrouwen stelt. Iedere dag bracht hen nader bij het meer, en op een goeden dag kwam het in zicht. Het lag er als een opaal onder de heldere zon, een halve mijl lang en een kwart, mijl breed. Een groote gordel hakhout lag er achter, doch aan den kant van het' meer was slechts één groep boomen, die, welke in do kostbare boodschap was aangeduid. „Daar is het!" zeide Datchet. Do muilezels werden voortgezweept, en nae en korten tijd stond het gezelschap aan den zoom van het hakhout. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2