Hevige treinbotsing te Zt Plaatselijk Nieuws. Het Kegelconcours Verdrag tusschen Parijs en Rome Petrolenmbrand in Hannover. Een goede vangst. EIK EN LINDEN", Lindegracht 10-16, Alkmaar Geheimzinnige moord bij Enina. Brand aan boord van Duitsch stoomschip. Marktberichten. Danscursus in het Noord-Hollandsch Miehuis. Een bondgenootschap van wijde strekking. - krachtige slag aan de Duitsche expansie- verlangens. Rome, 30 Sept. (V.D.) Gisteren verluidde alhier, dat binnenkort de onderteekening verwacht kan wor den van een ver-strekkend bondgenootschap tusschen Frankrijk en Italië, dat bepalingen zou bevatten om- trent militaire, politieke en economische samenwer king. t)eze entente zon bezegeld worden met een overeenkomst, waarin de Banque de Fransche zich zon verplichten tot het opnemen van twee milüard lire aan Italiaansche staats- papieren. In verschillende politieke kringen verwacht men van een dergelijke samenwerking tus schen Frankrijk en Italië een belangrijke uit werking op het staatkundig evenwicht van Europa en wel in de eerste plaats een krachtigen slag aan de Duitsche expansie verlangens, vooral met betrekking tot Oos tenrijk. Vooral hot feit, dat deze samenwerking niet alleen op politiek en militair gebied zijn beslag zou krijgen, doch zich tevens zou uitstrekken tot economisch en financieel terrein, acht men van zeer groot belang, daar hierdoor de politieke en militaire banden zeer veel hechter en nauwer zullen worden aangehaald. Belangrijk acht men ook het inmiddels reeds vaker besproken feit, dat een oplossing nabij zou zijn voor de tusschen Frankrijk en Italië zoo geruimen tijd hangende moeilijkheden op vlootgebied in de Midel- landsche Zee. Frankrijk zou er thans voor te vinden zijn, aldus verluidt thans tenminste, zijn krachten voornamelijk te concentreeren, wat de vloot betreft, op denAtlantischen Oceaan en de Fransche koloniën. Men meent te weten, dat Italië thans spoedig een binnenlandsche leening zal uitgeven, voor hot in evenwicht brengen van de begrooting, ten bedra ge van drie milüard lire, waarop de Banque de France dan voor groote bedragen zou inschrijven, zij het ook door tusschenkomst van Italiaansche finan- cieele instellingen, aangezien de leening een binnen- landsch karakter zou moeten blijven dragen. De a.8. reis van Barthou naar Rome. Parijs. Paris Soir meldt uit Rome, dat men in toonaangevende kringen onderstelt, dat de reis van den Franschen minister van Buitenlandschc Zaken naar Rome zal plaats vinden tusschen 22 en 27 Oct. Vier arbeiders vermist. Celle. In een boortoren op het petroleumgebied te Nienhagen is gistermorgen tegen zeven uur door het ontsnappen van een groote hoeveelheid gas en petroleum brand uitgebroken. In den toren bevonden zich zestien arbeiders. Twaalf hunner konden uit het brandende gevaarte springen, waarbij één ernstig gewond werd. Vier arbeiders worden echter vermist. Het vuur is voorloopig niet te blusschen, daar ook de schuimblusschers gefaald hebben. De toren is om gevallen. De brandweer beperkt zich tot het graven van greppels en het opwerpen van zandwallen om de andere boortorens te beschermen. Nader wordt gemeld, dat bij den brand in een der boortorens op het petroleumterrein vijf arbei ders vermist worden. Tien arbeiders werden meer of minder ernstig gewond in het ziekenhuis te Celle opgenomen. Van de vermisten vreest men, dat zij, bedwelmd door het gas, een snellen dood in den vuurgloed hebben gevonden. Veertien Nederlandsche deviezensmokke- laars gearresteerd. Nijmegen. Zaterdagavond is aan de grens te Beek-Wijier een groote touringscar uit Dusseldorf, welke op weg was naar Nijmegen, door de Duitsche politie aangehouden. Veertien inzittende personen, afkomstig uit Nijmegen en Arnhem werden gearres teerd, als verdacht van het smokkelen van deviezen Blijkens het Duitsche politierapport zouden zij iede- ren Zaterdag registermarken smokkelen, na een kort bezoek gebracht te hebben aan Dusseldorf. De ge arresteerden zijn naar Krefeld overgebracht. JAPANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN? 171 passagiers aan boord. Tokio. Volgens nog onbevestigde berichten is het Japansche stoomschip „Tajan Maroe" door on bekende oorzaak bij Dagoesjan gezonken. Het stoomschip, dat slechts een zwakken radio zender aan boord had, zond S.O.S.-seinen uit, die werden opgevangen door een Japanschen torpedo jager en een mijnenlegger. Deze beide oorlogssche pen zijn te hulp gesneld. Volgens eveneens onbevestigde berichten bevonden zich op het schip 171 passagiers, o.w. 120 Mandsjoe- rijsche arbeiders, die zouden worden aangesteld bij den aanleg van een nieuwen weg bij Dakoesjan. VIER DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. Essen, Sept. (V.D.) Zondagmiddag heeft te Wer den een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een vrouw met haar drie dochters den dood vonden. HET AANTAL HUWELIJKSVOLTREKKINGEN EN GEBOORTEN IN DUITSCHLAND NEEMT TOE. Berlijn. Het aantal huwelijksvoltrekkingen in Duitschland was in 1933 121.000 of 23.7 pet. hooger dan in 1932. In het eerste kwartaal van 1934 was het aantal huwelijken •43.700 of 46.2 pet. hooger dan in 't eerste kwartaal van 1932. In liet eerste kwartaal van 1934 waren in Duitschland 34.100 of 13.8 pet. meer levendgeborenen dan in het eerste kwartaal van 1933. Van de goedkoopste tot de duurste soorten. Onze groote monsterza len zijn vrij te bezoeken tusschen 9—12 en lH— 5>S uur, Zaterdags van 9—1 en 2*4—5 uur. bezit de grootste collectie in Menbelen. Onze clien tèle krijgen wi] nit geheel Nederland en het aantal alt Amsterdam is zeer groot. Een bewijs, dat onze prijzen billijk zijn en de keuze onovertrefbaar. Be halve de 33/3 prijsverschil, geniet U thans nog 5 korting voor directe betaling. Ir. F. P. H«tu U Alkmaar, wtam banoa- iwlng tot rijkilnipacteur voor do werkver schaffing en steunvarleenlng In Dranta bin- nankort ta varwachtan I# Twee goederentreinen op elkaar geloopen. Geen persoonlijke ongelukken. Groote ma terieels schade aangericht Zaterdagmiddag hoeft op het stationsemplacement te Zwolle een hevige botsing plaats gehad tusschen twee goederentreinen, die zonder persoonlijke onge lukken is afgeloopcn, maar waardoor geweldige ma- terieele schade is aangericht. De botsing had plaats tusschen een met vrij groote snelheid binnenkomenden goederentrein en een ran geerenden goederentrein. Deze rangeerlocomotief moest het tegen de zooveel zwaardere goederenlocomotief afleggen. Zij werd op gelicht, schuin over de rails gezet, daarbij de rails volkomen plat drukkend, maar bleef hangen, on wrikbaar vast in de andere machine. De voorstellen van beide machines waren, omdat zij schuin met de voorkanten op elkaar inliepen, geheel verwrongen. De buffere zaten diep in de voorstukken van de ma chines. Van de goederenlocomotief was een der buf fers met huls en al afgerukt, was de tender uit de rails en in elkaar gedrukt en waren ook tal van ma- chinedeelen verbogen. De wederzijdsche bufferbalken waren versplinterd. Van den rangeerenden trein was een Duitsche kolen wagen ontwricht en uit de rails gegooid. De daarop volgende goederenwagen lag ondersteboven naast de rails, was het onderstel kwijt, dat aan den anderen kant lags en de achterwand was versplinterd. De ove rige wagens van dezen trein hadden beschadigingen aan buffers en onderstellen. Van den binnenkomenden trein was de eerste helft een groote ruine. De normale lengte van een goe derenwagen zal zijn 7 8 meter. Op een afstand nu van 23 meter van de achterzijde van den tender van de machine af lagen acht wagens verspreid. De veel grootere snelheid waarme deze trein heeft gereden het enorme gewicht van den grootendaels uit kolen wagens bestaanden trein deden hier de gevolgen van de botsing veel ernstiger zijn. Ook hier was de voor ste wagen een Duitsche kolenwagen. Hij is opgelicht, naast de rails gezet, waarbij de onderstellen en het houtwerk vernield en ingedrukt werden. Daarop volgden drie goederenwagens geladen met zakken zout uit Boekelo. Zij zijn tusschen de andere wagens uitgedrukt. De voorste werd op zij gegooid, en ligt nu op zijn kant, vrij van spoor, maar haaks hierop aan de eene zijde. De twee volgende wagens zijn samengeklapt, zoodat het voorstuk van den voorsten wagen tegen het achterstuk van den tweede aansloeg en even buiten het spoor ligt, dwars aan den anderen kant over drie sporen heen. Het hout werk van de zijkanten van alie drie wagens is ver splinterd. De brokstukken en zakken zout lagen tot op het vijfde spoor. Do vier volgende wagens waren de bekende platte kolenwagens van dc Staatsmijnen, geladen met antraciet en eierkolen De voorste en derde hiervan zijn uit de rails gevlogen, dwars daarop komen te staan en tusschen dc wagens voor en achter letterlijk doormidden gesneden. Er is niets van over dan een vormelooze hoop ijzer. Wat aan den eenen kant van den trein van deze wagens uitsteekt doet denken aan een gewonen kipk&r, een naar onderen spits toeloopende plaatijzeren bak met een paar wielen. Dat ook de andere wagens waartusschen deze twee verpletterd werden, zwaar beschadigd zijn en uit de rails gegooid, spreekt wel van zelf. Hoe de beschadiging hier is, is niet te zien, omdat zij bedolven zijn onder een chaos van verbogen ijzer, brokstukken hout en kolen. Alle ver dere wagens van den trein vertoonen beschadigin gen. Zelfs de achterste wagen is nog geschoven over de buffers van den voorgaande. De toegang tot het rangeerterrein is volkomen versperd cn daar de hulptrein cn de ontboden kraanwagens alleen kun nen naderen over een der beide sporen voor het doorgaande verkeer, moest het treinverkeer naar Amersfoort geleid worden alleen over het opgaande spoor, wat eenige vertraging heeft gegeven. Van de rails is een 20 meter geheel vernield, een zeer groot stuk is ontzet. Terstond is men met het opruimingswerk begon nen, waarbij men stuitte op de moeilijkheid, dat men op Zaterdagmiddag over niet veel personeel de be schikking heeft. De oorzaak. Over de oorzaak het volgende: De machinist van .den rangeerenden trein was hiermee op de zijlijn aan het rangeeren. Hij wilde de luchtdrukremmen op spanning brengen. Op dat oogenblik was op den trein zelf geen remkracht. Plotseling bemerkte hij, dat hij den trein niet meer in zijn macht had, omdat de remmen van zijn machine niet of in ieder geval niet voldoende werkten en hij den trein in geen ge val voor het hoofdspoor tot staan zou kunnen bren gen. Meteen zag hij den binnenkomenden goederen trein al naderen, hij stapte van de machine af. rende den anderen trein te gemoet (de snelheid van den rangeerenden trein was gering), zwaaide en riep, maar, zooals gezegd, beide treinen waren elkaar al te dicht genaderd. De andere machine schoot hem voorbij en de botsing vond plaats toen hem bijna de tweed wagen voorbijging, de bagagewagen, die ge heel op zij werd geslingerd. Het scheelde geen meter of de machinist was hier onder bedolven geweest. De hoofdgeleider van den trein werd uit den wagen geslingerd, maar kreeg geen letsel. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Chauffeur ernstig gewond. Wychen: Zondagmorgen tegen negen uur is door "de gladheid van den weg een auto, welke be stuurd werd door den heer W. uit Eindhoven, op den Graafschen baan tegen een langs den weg staanden boom gereden. In de auto waren behalve den chauffeur, nog twee dames gezeten. De dames kwamen met den schrik vrij. De chauffeur werd evenwel ernstig gewond en is naar de woning van oen dokter te Wychen ver voerd. VERKEERSAGENT DOODGEREDEN TE WEZEL (Dld.) Nijmeegsch chauffeur ln arrest. Nijmegen: Zaterdagavond is onder Wezel (Dld.) een Duitsche verkeersagent, die op een motorfiets reed, door een zware vrachtauto van de firma Van W. uit Nijmegen aangereden en op slag gedood. De Nijmeegsche chauffeur G. werd gearresteerd en de auto werd in beslag genomen. ANTIMONIUMLAGEN ONTDEKT IN RUSLAND. Moskou: Uit Hedjent in Tadjikisten wordt ge meld, dat men ten Oosten van de rivier Isfaiham aanzienlijke lagen antimonium heeft ontdekt, die van groote industneele beteekenis'zijn. Bulgaarsche schaapherder doet een lugu bere vondst. Sofia. Een schaapherder heeft bij het dorpje Enina de in staat van ontbinding verkecrende lijken van vier mannen aangetroffen. Hoewel de raadsel achtige moord nog niet is opgehelderd, neemt men aan, dat roovers of Komitatsjis de hand in het spel hebben. New-York". De Radio Marine Corporation heeft een radiogram ontvangen van het Duitsche stoom schip Kocnigstein, volgens hetwelk dit schip brand heeft in een der ruimen. Het schip was van Antwer pen op weg naar New-York en bevindt zich thans ter hoogte van Nicuw-Schotland. Volgens mededeeügen, welke van het kabelschip Edouard Jeramic zijn ontvangen, zijn de machines van de Koenigstein afgezet. SPAANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Tegen een antenne gevlogen. Madrid. Te Barcelona ls een militair vlieg tuig, dat de begrafenisstoet van een bij de manoeu vres gevallen vlieger escorteerde, verongelukt ten gevolge van het feit, dat het toestel in aanraking kwam met een antenne. NIEUWE NI EDO RP Beperking brandgevaar bioscoopvoorstel lingen. Dc zaalhouders in de gemeente hebben van den burgemeester bericht ontvangen, dat door hen dan alleen vergunning voor het geven van een bioscoop voorstelling zal worden gegeven als voldaan wordt aan de onderstaande voorwaarden: De film moet in een gesloten afd. van brandvrij materiaal worden bewaard en afgedraaid. Aanwezig moet zijn een goed werkend brandbluschapparaat. De sluiting van alle voor uitgangen bestemde of als 'zoodanig te gebrui ken deuren moet zoodanig zijn ingericht, dat zij bij aandrang of druk van binnen naar buiten opengaan. Tijdens de voorstelling moeten hiervoor roode kaars lampjes branden. WIERINOERMEER Uitslag van de verloting ten bate der Ned. Herv. Gemeente te Wieringermeer. Prijzen vielen op de no.'s: 928 520 1386 442 470 516 1114 822 721 1183 73 13G7 354 477 1059 1356 576 1158 957 314 969 504 872 1462 542 1328 468 1473 59 362 140 1207 416 1284 578 61 1271 406 1455 1307 1187 1056 1110 253 1269 1111 87 759 1352 1189. Het onderling concours op de banen in hotel „Vre- delust'' van den heer J. Igesz, wordt met geweld'g enthouisiasme en onder groote spanning door de le den der clubs gespeeld en gevolgd. Het cene mooie resultaat wordt weer gevolgd door het andere nog mooiere resultaat en dat maakt deze onderlinge wedstrijden tot een grooto aantrekkelijkheid. Zelden is het interessante van de kegelsport zóó tot uiting gekomen dan bij dit concours. Zeer hoogo cijfers worden bereikt en met Ttroote inspanning trachten de kegelaarsters en kegelaars elkaar de loef af te steken. Uit cle onderstaande opgaaf, zooals we die Zon dagmiddag voor den aanvang van do wedstrijden op dien dag noteerden, blijkt bij nauwkeurige be schouwing, hoe het er spant. In den korpswedstrijd bijv. gooien Schagen I en Gooi geen Poedels I beiden 3-49 hout, maar de eerste doet het met 49 treffers, dus een poedel, terwijl de tweede club het met 50 treffers en dus zonder poedel doet, wat dan van in vloed is op den te behalen prijs. Nog een voorbeeld: Twee spelers gooien op de vaste baan het maximum aantal, nl. 45, Het zijn dan weer de z.g. steunkaarten. die haar beslissende invloed doen gelden. Inderdaad de kegelsport is een mooie sport en de verschillende Schager clubs, zouden het dan ook van harte toejuichen, als het aantal deelneemsters en deelnemers zich uitbreidde. Immers hoo grooter het ledental, hoe geringer de vaste kosten, die ook aan deze sport zijn verbonden, kunnen worden ge steld. De winter met zijn lange avonden, staat voor de deur. Kan de kegelsport U niet bekoren?! De stand na Zaterdagavond. Hieronder volgt de stand na Zaterdagavond: Korps wedstrijd: Omsmijters I 351, idem II 305; Hout of Fout I 314, idem II 300; Schagen I 49 tref fers 349; Gooit Geen Poedels I 50 treffers 349, idem II 319. Dames: Vredelust I 310, idem II 338, Onze Kegel avond I 265, idem II 250. Paren: Mevr. P. Hartog en de heer R. Brugman 515046. De heer en Mevr. M. C Tuinman 50—492 Mevrouw v. d. Capelle en de heer H. v. Weelde 49. Vaste baan A Heeren: Chr. Dekker 45, 44, 42; B. b d. Hoven 44, 42; J. Visser 44; Dr. Nanninga 43, 40, 39 Idem B: B. v. d. Hoven 45, 43; Chr. Dekker 44a, 42a, Dr. Groenhart 43, 41, 39, P. de Boer 43, 41, 38. Idem C: Dr. Nanninga 43„. 43 39; R. Brugman 43. 41 39; H. van Weelde 43; Dr. Groenhart 42, 392. Vaste Baan A. Dames: Mevr Tuinman 44, 402, 392; Mej. Igesz 41. 38. 38; Mevr. Rol 38. 37. Idem B: Mevr. Tuinman 44. 41 2; Mej. Igesz 41, 40, 39; Mevr. Roggeveen—Levendig 40. 40. C: Mevr. Hartog 44, Mevr. v. d. Capelle 41 3, Mevr Tuinman 41, 402. Kampioen: B. v. Hoven 769; Mevr. P. Hartog 80. Tn den korpswedstrijd werd definitief de extra- prijs dames, een gouden pataentkegel, toegekend aan Mevr. Roggeveen—Levendig met 80 hout en de extra- prijs, een gouden patent-kegel, aangeboden door do leden van het Bestuur van den Alkmaarschcn Ke gelbond, aan den heer Chr. Dekker met 81 hout. In ons volgend nummer vermelden we het eind resultaat, zoomede de uitslag van den stedonwed- strijd Den Helder—Alkmaar, die vanavond wordt TOESTAND ZORGWEKKEND. De Hoogeerwaarde heer A. Ph. M. Guilonard, de ken en pastoor alhier, is sedert eenigen tijd in ver hand met zijn gezondheidstoestand te Haarlem in een ziekenhuis opgenomen. De toestand van den Hoogeerwaarde is thans van dien aard, dat hij zorg wekkend genoemd kan worden. TOEZEGGING VAN BEROEP. Tijdens den dienst werd gistermorgen door den heer Ds: J. Eikeipa alhier mededeeling aan zijn kerke lijke gemeente gedaan, dat door hem toezegging van beroep naar Beverwijk was ontvangen. BROF.K OP LANGENDIJK, 1 Oct. 3430 Kg. aardappelen: Bevel. 2.80—3, eigenh. f 3, bl. dito t 3.70. 28000 Kg. uien f 1.30—2, driel. t 0.90— I.10, grove f 1.90—2.40, nep f 1.70—1.80, 650 Kg. peen 1 0.60; Spcrcieboonen 3.306.90, bieten 0.4O—1.70, rood. kool 1.50—2.10, gele kool 1—1.60, vr. witte kool 0.60 —0.80 D. witte kool 1.30—1.60, bloemkool lecerf 4.20 —6.50 reus 1.60—2.40, lichte 150—2.80. NOORDSCHABWOUDE. 1 Oct. 1934. 275 Kg. aardappelen: Bravo's f2.30. 7400 Kg. uien, II.80-2.10, drielingen 10.90— 1, grove 11.80—2.10, gele nep f 1.70-1.90, 400 Kg. peen f 0.70—1.10, 1500 Kg. spcrcieboonen t 3—7.10. 46S00 Kg. witte kool f 0.60-0.90 Groen en Kroon, ALKMAAR. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Volkert Vlottes, oud 25 Jaren, met selaar en Nceltje Lutjeharms, oud 20 jaren, zonder beroep, beiden te Schagen; Theodorus Wilhelmus Kroon, oud 35 jaren, bloemist, te Anna Paulowna en Cornelia Catharina Revers, oud 22 jaren, zonder be roep, te Schagen. Getrouwd: Koenraad te Boer en Agatha Maria Boon. Overleden: Geertje Bruin, oud 64 jaren, echtge- noote van Sinion Koning. De Nieuwe Cuisus vangt aan Vrijdag 5 October, des avonds half acht, Aangifte voor deelname kan vanaf heden en tijdens de lesuren geschie den aan de Zaal. UIEN te koop 2 cent per pond. Franco thuis C. HARTOG, Winkel. Te huur gevraagd, van week tot weeks een bewoonbare KEET, door S. H O O O H1E M, Dorpsstraat, Oude Niedorp,

Schager Courant | 1934 | | pagina 3