TE SCHAGEN GAAT DOOR Gandhi. -£tJd Schager Paardenloten JAC. JANSEN PRIMA AM. PETROLEUM N.V. v.h. TRAPMAN Co. DE ZESD AAGSCHE Wordt morgen 65 jaar. Do man, in wien een nieuw tijdperk in de geschiedenis van het Britsch-Indische volk is belichaamd. Voor-Indië kunnen wij, Europeanen, niet anders dan een land van schrille contrasten noemen. Op de Indiërs maken de Europeesche staten overigens de- zelfde indruk. De groote Zuidpunt van Azië wordt voor een be langrijk deel bewoond door een volk dat bloedver want is aan vele populaties van ons eigen continent. Het zijn de Hindoes. Deze menschen treffen ons eenerzijds door een leer van zelfopoffering, vredelie vendheid en trouw, die veler onzer als ideaal be schouwen, terwijl ze aan den anderen kant door instituten als het kastenstelsel en het kinderhuwelijk ons misnoegen opwekken. Zoo ontstaat een botsing van tweeftrlei moraal; De jonge Indische generatie heeft in menig opzicht iets van de Westersche in lichten aanvaard - maar men denke niet, dat er ook maar één Indiër de Westersche moraal en de Westersche practijk als iets zeer bijzonders beschouwt «lat de moeite van het verwerven loont. Sommige Indische intellectueelen en leiders erkennen, dat wij op den goeden weg zijn met ons streven naar vrou wen-emancipatie, dat het kinderhuwelijk inderdaad verwerpelijk is en dat het kastenstelsel, althans de uitwas daarvan, slechts tot verzwakking leidt, maar 7.0 hebben voor 't overige een afkeer van ons huns inziens - oppervlakkig en IJdel leven, dwepen over 't geheel niet met onze techniek en zijn grondig over tuigd van onze heerschzucht, huichelarij en listige methoden. Wat de wederzijdscho beoordeeling betreft wordt door heide partijen wel niet heelemaal objec tief uitspraak gedaan; wat Shaw over de Engelschen zegt zal wel op alle volken en individuen min of meer kunnen worden toegepast. Hij zegt ongeveer: Een Engels* liman zal je nooit in 't ongelijk vinden. Hij doet alles uit principe en brandende overtuiging. Zoo heeft hij b.v. een afzetgebied noodig voor zijn goede ren uit Manchester. Een of andere streek waar wil den wonen zou daarvoor wel geschikt zijn. Wat doet hij? Hij stuurt er een zendeling heen. De wilden ver moorden don zendeling. In gloeiende verontwaardi ging over zoo weinig moraal bezet hij het land om het te beschaven en de markt neemt hij op do koop toe en beschouwt hij als een gave des hemels. Aldus Shaw, En hiermee ligt misschien het prin cipe vast volgens hetwelk ieder geciviliseerd mensoh leeft. Vandaar dan, dat do Hindoes duizend en een reden hebben op religieus en ander gebied om de paria's als onrein te beschouwen, de vrouwen volle dig te onderdrukken en kinderen van tien jaar in het actieve huwelijk to laten treden. Even veel mooie argumenten hebben de tegenstanders van dat alles, en natuurlijk sluiten bij hen vrouwen en paria's zich aan. Do leiders denken niet gelijk. Zoo wil een Ra- bindranath Ta go re het kastenstelsel afgeschaft zien, terwijl Gundhi alleen verzachtingen wenscht. Reiden verlangen eenhei*! onder do Indiërs, eenheid die naar onafhankelijkheid leidt. Daarbij hebben deze leiders zich onverschrokken en vol zelfopoffering getoond. En over Gandhi. die nog altijd de meest ver eerde aanvoerder is, wijden wij hieronder uit. „Rustige bruine oogen. Een klein, ietwat zwak man met een mager gezicht en groote uitstaande ooren. Zijn lichaam is in ruwe witte stof gehuld, hij is barvocts. Hij voedt zich met rijst en vruchten, drinkt alleen water, rust op den kalen bodem, slaapt weinig, werkt onophoudelijk. Het lichaam speeltgeen grooto rol. Hij is zacht en vriendelijk zelfs tegen over zijn bestrijders". Zoo beschrijft Romain Rolland den Indiër Mohandas Karamchanil Gandhi. Gandhi is inderdaad geen weldoorvoede redenaar, «lie bij do halfvorhongorden wantrouwen wekt. Hij ziet er half verhongerd uit als vele van zijn volge lingen. Daarbij is hij een persoonlijkheid, zooals Indië er in de laatste tientallen eeuwen geen weet aan te wijzen. Op 2 October 1809 werd hij als zoon van een koop man aan *lc Indische Westkust geboren. Hij bezocht eerst ecnigo Indische universiteiten en studeerde daarna in Londen, waar hij meester in de rechten werd. Toen ging hij naar zijn geboorteland terug en vestigde zich te Bombay als advocaat. Uit dien tijd is van hem bekend, dal hij steeds de grootste eerlijk heid betrachtte en een zaak opgaf, wanneer de cliënt hom onjuiste gegevens had verstrekt. Daarop ging hij naar Zuid-Afrika. In dien tijd W IER1NGERW A ARTI Vrijdagavond S uur vergaderde de afd. Wieringer- waard van Het Witte Kruis, in het lokaal van den heer H. v. d. Woude, onder leiding van den heer Jb. Kaan Kz. Aanwezig 11 leden. Door den lieer Daan Kaan werd toegelicht, dat hij de benoeming als lid van dc Commissie voor Wijk verpleging Anna PaulownaWieringerwaard had aangenomen, onder voorbehoud, dat hij geen secreta ris zou zijn. Overeengekomen was nu, dat de heer Liefhebher ook het secretariaat en het het penning meesterschap voor Wieringerwaard zou waarnemen. Hierdoor is het contact wel iets minder geworden, doch het doet aan de zaak niets af. Tot commissieleden voor het nazien der rekening 1931 werden aangewezen de heeren Daan Kaan, A. Schenk Kz. en W. v. d. Ham. Als afgevaardigde en plaatsvervanger voor de al- gemeene vergadering werden gekozen resp. de hee ren Dr. de Vries cn Jb. Kaan Kz. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeeno vergadering werd besloten de candidaturen Dr. Spierings en Stieler te steunen. Voor do vacature-Dr. Spanjaard de candidatuur Dr. J. P. Veening en voor Mevr. C. Rees—van Ingen, de can didatuur Notaris Van Leersum. Bij de rondvraag werd door den secretaris voor gesteld, voortaan dc algemeeno vergaderingen per advertentie hekend te. maken en niet meer per bode Het innen der contributie is afgescheiden van dc betrekking als bode. Verder klaagde de heer Sleu tel over dc meerdere weigering om contributie te betalen, en wanneer er iets noodig is, komen ze di rect terug. Het bestuur stelt voor, bij onmacht soe pelheid te bctooncn. doch bij onwil niet direct ma teriaal te verstrekken. Hierna sluiting. WARMENHUIZEN De heer A. Slijkerman alhier behaalde dezer da gen het Politicdiploma (met aanteekening). De les sen heeft hij gevolgd te Amsterdam en het examen is afgenomen door den algem. Politiebond. was hij nog altijd een trouw Engclsch onderdaan en hij stond de Engelschen zelfs bij in het onderdruk ken van negeropstanden. Maar voor de Indische koelies in Afrika kwam hij op. In dien tijd was van zijn methode van geweldloosheid nog geen spra ke. Tusschen 1893 en 1918 heeft zich zijn nieuwe ethiek ontwikkeld. Voordien was hij de Engelsche regeering driemaal van dieusL In de Boerenoorlog van 1899 organiseerde hij vrijwillig een sanitaire af- dceling. Gok in 1906 bij de strijd tegen de Zoeloes wierp hij zich als ziekenverpleger op. In 1914 vorm de, hij in Indië een sanitaire oXdeeüng voorde En gelsche troepen, en in 1918 deed hij zelfs moeite om een Indisch legercorps voor Engeland te werven, nadat Lord Chelmsford op een conferentie de nood zakelijkheid van nieuwe Engelsche hulptroepen had betoogd. Dat was Gandhi's laatste poging om door een loyale houding de Engelsche regeering voor zich te winnen. Hij stelde zich vrij onverwacht aan het hoofd van de extreme nationalisten, en kreeg een invloed, die dc Engelschen de schrik om het hart deed slaan. Van geweldpleging wilde Gandhi niet hooren. Hij onderging zonder tegenspraak gevange nisstraffen en gaf zijn streven naar eenheid en on afhankelijkheid een steeds scherper omlijnde ge daante. Behalve dc gehoorzaamheidsweigering (non- cooperation of niet-samenwerking met de Engel schen) predikte hij de bevordering van de oude na tionale industrie. Hij nam stelling tegen het kinder huwelijk cn tegen do behandeling van de paria's, dit Is de laagste kaste onder de Hindoes; zo wordt als onrein beschouwd en men mag paria's zelfs niet aanraken. Ganhi bestond het onder de paria's te gaan, met hen aan een tafel te zitten, kortom ze als gelijken te behandelen, cn niettemin bleef het volk hem trouw, vereerde hem cn gaf hem de naam van Ma- hatma: Groote Ziel. Het spinnewiel, waarmee de Engelsche textielnij verheid moest worden verslagen, is een nationaal symbool geworden. Toen de Hindoes der hooge kas ten weigerden dc paria's tot dc tempels toe te laten, ging Gandhi vasten cn aldus bereikte hij zijn doel. Zijn tegenstanders beweren, dat hij momenteel veel aanhangers heeft verloren. Zelfs als dit zoo mocht zijn, blijft Gandhi degeen, die een nieuw tijd perk in de geschiedenis van het Indische volk beli chaamt. De horvormingen, waarmede hij begon, moe ten vroeger of later tot een totaal gemetamorfoseerd Indië leiden. Gandhi aan het spinnewiel, waarmee de Engelsche textielnijverheid moest worden verslagen. Lde Nederlandscl VIM kost nu 277a cents! Een welkom bericht voor huisvrouwen! De standaard-bu 15 cents en de reuzenbus maar zoo weinig geld koopt U thans h^JRJ^^?effelijke reinigingsmiddel dat in duizenden gezini^^pen arbeid verlicht. Zuiver Nederiandsch Fabrikaat! Waardevolle qeschenkenbon op elke bus, op de reuzenbus twee! Woning te huur, Kanaalstraat, Schagen. Te bevragen M. C. TUINMAN. Geh. inboedel te koop, ook bij gedeelten. Stations weg C 65. (Dirigent Schagen's Harmoniekapel) MUZIEKLESSEN. Maandags te Schagen. TE KOOP: een beste Ket, jong, en beste Venterswagen en een klampje best Hooi, bij A. M. Bakker, Schagerbrug. Vrijblijvende noteering. heden per vat 200 L. f 9.— franco, per bus a 4 L. 25 cent. G. BUTTER Ir., Winkel. goedgekeurd by Ministerieele beschikking d.d. 20 April 1934, No. 831, ZIJN NOG VER- KRIJGBAAR BIJ 1 lot f 0.50, 11 loten f 5.25, 100 loten f 45.-

Schager Courant | 1934 | | pagina 4