De boomen nog even geopend. Waarde..Wolkenvan Genot" vandaan komen. Dinsdag 2 October 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9565 De arrestatie van 14 deviezensmokkelaars. De noodlottige brand te Hilversum. Bijna 13500 dooden en gewonden in Japan. De accijns op gedistilleerd, bier en wijn. Door de stoomtram aangereden. De Communisten uit de Ridderzaal. Ze maakten wekelijks een uitstapje over de grens. Zooals we in ons nummer van gister reeds hebben gemeld, is Zaterdagavond aan de grens te Beek- Wyler een touring-car uit Dusseldorf, op weg naar Nijmegen, door de Duitsche politie aangehouden. De 14 inzittende Nederlanders, afkomstig uit Nijmegen en Arnhem, werden gearresteerd, als verdacht van het smokkelen van deviezen. Hieromtrent wordt nog het volgende gemeld: Het was een gewoonte van verschillende ingezete nen van Nijmegen en Arnhem om per touringcar we kelijks een uitstapje naar Dusseldorf te maken. Deze auto's werden zelden gecontroleerd tot plotseling Zaterdagavond een der touringcars werd aangehou den en door de douane onderzocht. Alle inzittenden veertien personen, w.o. drie heeren en elf dames uit Nijmegen en Arnhem, werden gefouilleerd en op al len werden bedragen aan reismarken gevonden. Het ging over reischèques van 30 tot 400 Mark. Allen werden in verhoor genomen en nog den zelfden avond gevankelijk naar Krefeld overge bracht. Deze arrestanten zullen vallen onder de nieuwe bepalingen betreffende de dcviezensmokkel en waar fchijnlijk zeer zware straffen oploopen. Het smokkelen had reeds maanden plaats Nader meldt men aan de „Msb.": Reeds maanden gingen er geruchten over ernstige deviezensmokkelarijen, door allerlei soort Nederlan ders gepleegd, cfie in touringcars via Venlo of Nijme gen naar de hoofdcentra van het Rijnland trokken. Het smokkelen werd sterk bevorderd, doordat de touringcars aan de grens, zelden ernstig onderzocht werden. Men ging meestal onder een gezamcnlijken pas de grens over. JSommige reizigers hebben huil brutaliteit te ver doorgevoerd. Er waren bij, die eens of tweemaal per week een toertje maakten naar Dusseldorf en naar Keulen. Sommigen gingen met oude plunje over de grens en kwamen, geheel in 't nieuw gestoken terug. Het meest echter werd gesmokkeld in reischeques. Tot vanuit Arnhem ging men via Nijmegen over de grens. De Duitsche politie scheen ten slotte argwaan te hebben gekregen en heeft contact gezocht met de douanen, die Zaterdagavond een goed geslaagde aan houding heeft gedaan. Onder Wyler werd een Nij- meegsche toeringcar aangehouden en Je inzittenden werden uitgenoodigd in de visitatiezaal te komen. Een der reizigers probeerde nog 300 Mark in den zak te stoppen van den chauffeur, die van de heele smok- kelaffaire niets afwist. Gelukkig werd dit bijtijds gemerkt en kon de auto bestuurder zijn onschuld bewijzen, zoodat de auto niet in beslag genomen werd. Alle reizigers werden nog denzelfden avond naar Krefeld gebracht. Men vreest, dat op de gearresteerden, de nieuwe en ver zwaarde straffen op het deviezensmokkelen met alle kracht zullen worden toegepast ter afschrikwekkend voorbeeld van anderen. Het Kamerlid De Visser stelt opnieuw vragen In verband met de verwijdering der Communisti sche Tweede Kamerleden uit de Ridderzaal heeft de heer De Visser opnieuw een aantal vragen gericht aan den Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers. Zoo vraagt hij, aan welke be paling van het Reglement van Orde voor de ver- eenigdc vergaderig der Staten-Gcneraal kan worden ontleend, of op welk wetsartikel de bevoegdheid van den voorzitter der Vereenigde vergadering der Staten-Generaal steunt, om leden van de Staten- Generaal door rechercheurs van politie uit de ver gadering te doen verwijderen en op welke wetsbe paling de maatregel steunt, dat in de vergaderzaal der Staten-Generaal, een aantal rechercheurs aan wezig zijn, om op een wenk van den voorzitter der Vereenigde vergadering der Staten-Generaal, hem niet welgevallige leden uit de vergadering te doen verwijderen. Is het de Regeering niet bekend, dat de plichten des voorzitters van de vereenigde vergadering der Staten-Generaal nauwkeurig omschreven zijn in arti kel 2 van het Reglement van orde voor de Vereenig de vergadering der Staten-Generaal, waarbij hij le den tot de orde kan roepen, die zich beleedigdc uit drukkingen veroorloven, terwijl het recht tot het doen verwijderen hem slechts is verleend voor toe hoorders als bepaald in artikel 60 van dat Regle ment van Orde? Is het de Regeering ook bekend, dat de opening van de Staten-Generaal, op 18 September 1934, in strijd met het daaromtrent nadrukkelijk in de Grondwet bepaalde, heeft plaats gehad, wijl artikel 109 bepaalt: „Bij een vereenigde vergadering worden de beide Kamers als slechts eene beschouwd, en nemen hare leden naar willekeur plaats." terwijl den leden ditmaal een bewijs van toegang werd verstrekt, waarop het vak en het no. van hun plaats stond aangegeven en de boden den leden de plaats aanwezen waar zij hioesten gaan zitten? Zijn verdere vragen hebben betrekking op de be handeling van de politic bij de arrestatie. De veldwachter sloeg flink raak. Bij een poging om vechtenden te scheiden. Zondagavond laat is te Nijnsel bij Eindhoven twist ontstaan tusschen zekeren v. d. Heyden uit Son, zijn schoonvader Heymans uit St. Oedenrode, en zekeren van E. uit Best, nadat zij eenige café's hadden be zocht. Bij een poging om de vechtenden te scheiden, viel van E. den veldwachter van Nijnsel aan en stak hem met een mes. De veldwachter kreeg slechts een lichte verwonding, doch trok uit zelfverdediging zijn kle wang, waarmee hij zijn aanvaller zulk een slag toe bracht, dat diens hand van de arm gescheiden werd. Doch de auto werd door den trein ge grepen, waarvan drie inzittenden gedood werden. Maandagochtend had op den overweg Karlsbad- Schlackenwetrh in Duitschland een botsing plaats tusschen een personentrein en een auto. De baanwachter had, naar hij bij zijn verhoor ver klaarde, de boomen geopend, om de auto nog te laten passeeren. De wagen bleef echter op de rails staan en werd door den trein 200 meter meegesleurd. Van de 2 inzittehden werden er twee op slag ge dood. Een inzittende dame overleed gedurende haar over brenging naar het ziekenhuis, terwijl de vierde in zittende, eveneens een dame, in zorgwekkenden toe stand is opgenomen. Het is steeds en vooral in dezen tijd een ver heugend verschijnsel, wanneer een fabrikant zich genoodzaakt ziet om zijn fabriek uit te breiden. Op wekkend, moedgevend nieuws, in een tijd, dat me nige zaak met groote moeilijkheden te kampen heeft, in een tijd dat men eerder aan inkrimpen denkt dan aan vergrooting, aan uitbreidingl Het is dan ook teekenend voor de .gezondheid" van een bedrijf als dat van de N.V, Douwe Egberts (Tabaksfabriek, Koffiebranderijen en Theehandel) te Joure (Fr.) en Utrecht, dat de gestadige groei, welke deze oude Friesche firma in haar ruim 180-jarig be staan mocht doormaken, zelfs niet door een tijd als de huidige belemmerd kon worden. In den twee maanden geleden bij Nienhagen (Duitschland) gebouwden toren 22 ls ernstige brand uitgebroken, welke aan vier arbeiders het leven kostte. Een overzicht van het olie veld met de torens en loodsen bij Nienhagen. Verklaringen van den burgemeester. - Vei ligheid was niet betracht. - Maatregelen voor de toekomst. Gistermiddag is het officieele antwoord van den burgemeester van Hilversum, den heer Lambooy af gekomen op de vragen betreffende den noodlottigen brand, hem gesteld door den voorzitter en den secretaris der soc.-dem. raadsfractie. „Alvorens tot beantwoording van de gestelde vra gen over te gaan, geeft de burgemeester uiting aan een gevoel van diep medelijden bij het gemeentebe stuur en de gansche burgerij, zoowel met de slacht offers, welk door den noodlottigen brand op 24 Sep tember werden getroffen, als met do zwaar beproef de ouders, in het bijzonder met hen, wier kinderen aan de bekomen verwondingen inmiddels zijn be zweken. „Het is diep te betreuren, aldus burgemeester Lambooy, dat door een complex van omstandighe den een zóó rampzalige gebeurtenis is voorgekomen, een gebeurtenis, welke in deze gemeente en ver daar buiten de bevolking met ontzetting beeft vervuld. Groot is mijn eerbied voor, en mijn dank aan hen, die, gedreven door edele naastenliefde, met groot ge vaar voor eigen lijf op waarlijk heldhaftige wijze aan het reddingswerk hebben deelgenomen en daardoor tal van jonge levens hebben helpen behouden. Het is verklaarbaar, dat onder den indruk van dit betreurenswaardig feit vragen rijzen over het toe zicht op vertooningen als die, welke zoo noodlottige gevolgen heeft gehad, en over de maatregelen, wel ke zullen worden getroffen om herhaling zooveel mogelijk te voorkomen. In dit licht meen ik de door de heeren Meijer en Van der Haag gestelde vragen te moeten beschouwen en beantwoorden, zonder nochtans ook maar het minst vooruit te willen loo- pen op het justitieel onderzoek." Hier vindt de D.E.-kwaliteit zijn oorsprong: Het lokaal, waorin ervaren tabakskenners de tabakssoorten keuren, waarvan Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak worden gefabriceerd. Weinig pijprookers zullen weten hoe groot en hoe modern de fabrieken zijn, waar Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak vandaan komen. Ziehier een mooie K.L.M.-LUCHTFOTO van het omvangrijke D.E.-bedrijf te Joure (Friesland). Sedert 1753 toen de zaak „Douwe Egberts" te Joure werd begonnen en de grondslag werd gelegd voor het omvangrijke bedrijf van 1934 zijn er méér donkere jaren geweest! Tóch groeide de vroegere bescheiden zaak uit tot één van N'ederland's groot ste bedrijven op het gebied van tabak, koffie en thee. Thans, midden in een tijd dat iedereen klaagt over malaise en moeilijke afzetmogelijkheden, heeft Dou we Egberts te Joure een nieuwe tabaksfabriek ge bouwd, waarin de tabakken, welke later den Neder- landschen pijprooker zijn „Wolken van Genot" zul len geven, worden verwerkt. Weinig rookers zullen weten, hoe groot én hoe modern de fabrieken zijn, waar Douwe Egberts be roemde Echte Friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak Nederlands geurigste pijptabak vandaan ko men. De hier afgebeelde K.L.M. luchtfoto geeft U een goed overzicht van het omvangrijke D. E. bedrijf te Joure. Van hieruit vinden eiken dag tienduizenden pakjes Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak hun weg naar pijprookend Neder land. Aan een nauwgezet doorvoeren van het beginsel, dat kwaliteit steeds hoofdzaak zijn moet en dat de prijzen door vakkundig inkooper. der grondstoffen en een doeltreffende, economische behandeling der producten zoo laag mogelijk gehouden moeten wor den, dankt Douwe Egberts haar gestadigen bloei en het bestendige vertrouwen van haar verbruikers. Het is een oud zakenprincipe, dat echter ook thans vruchten oplevert, n.1. iets héél goed maken en dat zoo goedkoop mogelijk in den handel brengen. Douwe Egberts heeft bewezen deze kunst te verstaan Het antwoord van den burgemeester gaat dan verder grootendcels over de nalatigheden, die hij dezen noodlottigen brand zijn voorgekomen. Zoo wordt op vraag 11 geantwoord, dat in het on derhavige geval voor den aanvang der voorstelling niet is gecontroleerd of de voorwaarden werden na geleefd. De brandweer kon dit niet doen, daar zij van de verleende vergunning geen kennis had ge nomen. En verder: Ad. 12. De in de vergunning voorge schreven voorzorgsmaatregelen waren niet ge troffen, terwijl eveneens was afgeweken van do bij de bouwvergunning gesteldo pischen. „Er waren meer dan het aantal toegestane stoelen aanwezig, een deur, die met een handgreep moest kunnen worden geopend, was met een sleutel afge sloten, terwijl de sleutel niet op de deur zat. In den doorloop stond een buffet. Het voorgeschreven brand- bluschapparaat was niet aanwezig. In verband met de vraag of in de toekomst nieuwe maatregelen zullen worden genomen antwoordt de burgemeester, dat de Kon. Ned. Brandweerverecni- ging ter zake diliquent is en op korten termijn algc- mcene voorschriften wil ontwerpen. In afwachting daarvan is reeds thans bepaald, dat elke aanvrage door den commandant der brandweer zal worden beoordeeld en geen vergunning voor het afdraaien van brandbare filnuf zal worden afgegeven, indien zulks zou plaats vinden huiten de aan alle eischen voldoende en daarop goedgekeurde cabines. De toestand van de patiënten was gistermiddag redelijk wel. Zaterdag is nog een meisje in de R.K. Ziekenver pleging opgenomen. Het is de jeugdige Antje Omver- kerk, die nog dienzelfden dag van de laatste II.H. Sacramenten is voorzien. De uitvaart en begrafenis van het derde slacht offer, Jopie Magnin, vond hedenmorgen te 9 uur plaats. Slachtoffers typhoon. Tokio, 29 Sept. (Reuter). Op grond van door het departement van binnenlandsche zaken verstrekte in lichtingen, melden de bladen, dat de telling der doo den en gewonden tengevolge van de jonaste tvphoon- ramp, voorloopig is beëindigd. Er werden in totaal 13.466 personen gedood of gewond, waarvan op het grootste eiland Hondo alleen 10.681. HUWELIJKSTRAGEDIE. Bij zijn schoonouders alles stuk geslagen. Sedert eenigen tijd had de 27-jarige L. H. J., wo nende aan den Middelhovenweg te Maastricht, on- eenigheid met zijn vrouw. Daar hij vermoedde, dat zij zich bij haar ouders bevond, begaf hij zich in den nacht van Zaterdag op Zondag daarheen en sloeg een raam in. Hierop drong hij de woning zijner schoonouders binnen en sloeg er alles aan stukken. Toen de politie arriveerde, bleek de woesteling zich zoo aan de glasscherven te hebben gewond, dat hij in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Verzoek om verlaging. In een adres aan de Tweede Kamer wijst de Ned. bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters erop, dat de accijnzen, die hier te lande worden gehe ven op gedistilleerd, bier en wijn, dusdanig hoog zijn opgedreven, dat deze genotmiddelen niet anders dan tegen hooge prijzen kunnen worden gekocht. De tegenwoordige accijnspolitiek is volgens adr. moordend voor handel en bedrijf, maar ook uiterst nadeelig voor de schatkist. Volgens adr. is het daarom noodzakelijk dat de accijnzen op deze genotmiddelen aanzienlijk worden verlaagd. Vrouw zwaar gewond opgenomen. Gisterenmiddag is te Langezwaag de echtgenoote van den heer B. Snijders, leeraar te Assen, die per rijwiel in de richting Gorredijk reed. op het moment dat zij uitweek voor een auto, waardoor zij te dicht bij de trambaan kwam, aangereden door de stoom tram uit Hcerenveen. De vrouw werd over den weg gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Dokter Donker uit Knijpe, die spoedig ter plaatse was. achtte over brenging van de zwaar gewonde vrouw naar het ziekenhuis noodzakelijk en heeft haar naar Heeren veen vervoerd. Het trampersoneel treft geen schuld.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5