„Op vrije grond in Nederland" Geen fraude of corruptie Donderdag 4 October 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9567 Officieele plechtigheid in 't Joodsche kamp te Nieuwesluis bij de Nederlandsche Varkenscentrale. Wel fouten op economisch en organisatorisch gebied. SDAP. en NW. vragen onderzoek naar den Nederlandschen wapenhandel. De steun aan den Tiünbouw. DOOR ACHTEROPKOMENDE AUTO AANGEREDEN Wielrijdster zwaar gewond. Gisterenmiddag had onder de gemeente Schijndel bij Sluis III een ernstige aanrijding plaats. Mej. K., wonende te Wijbosch, reed per rijwiel langs de Zuid- Willemsvaart, toen een achteropkomende auto waar schijnlijk door niet genoeg naar links uit te wijken haar greep en tegen den grond slingerde. Dokter Ver heek uit Vecbel, die de eerste hulp verleende, consta teerde een ernstige schedelbreuk en inwendige kneuzingen. Hij liet het slachtoffer naar het R.K. Ziekenhuis te Vechel vervoeren. De auto is in beslag genomen. Fier wappert de Nederlandsche driekleur aan de vlaggestok. Neerland's westenwind strijkt over het nieuwe land; stoere jongens nemen de boerenkar, smeden het ijzer en hoeden het vee. Leven en beweging als allen dag heerscht er aan de Nieuwe Sluis. Maar auto na auto stopt en men- schen stappen uit om getuige te zijn van een der belangrijkste gebeurtenisens uit het bestaan van de Joodsche stichting. Woensdagmiddag 3 uur zou op officieele wijze stil worden gestaan bij het inheien van de eerste paal voor het gemeenschapshuis van het kamp, waaromheen in een halve cirkel de houten barak ken hun voltooiing reeds nabij zijn. In een speciale tent, die vroolijk met bloemen is versierd .vereenigen zich dan even over drie uur een honderdtal genoodigden en persvertegenwoordigers en zelfs moet het zeil aan een zijde worden opgehe ven om tal van belangstellenden de plechtigheid te laten meemaken. Mr. Dr. G. v. d. Bcrgh, de voorzitter van den raad van bestuur van de stichting „Joodsche Arbeid" spreekt een welkomstrede uit, waarin hij uiting geeft aan zijn gevoelens van smart die op dezen dag zich bij hem opdringen bij de gedachte aan de oorzaak van de stichting van dit kamp. Maar daar naast, zoo betoogt spreker, wordt het hart vervuld .van vreugde over alles wat er gedaan en bereikt is. De medewerking van de Nederlandsche Regeering, van het Nederlandsche volk in al zijn geledingen en van de individueele Joden, die dit werk hebben gesteund, dit alles maakt aanspraak op den innigen dank van het bestuur. Van de directie van de Wie- ringermeer werd een onschatbare medewerking ont vangen. Ir. Roebroek heeft namens de Wieringermeerdirec- tie bedankt. Sir James MacDonald. de Volkenbondsgedelegeer de voor de Duitsche vluchtelingen, heeft een rede ge houden, waarin hij evenals Mra v. d. Bergh de Ne derlandsche traditie van de gewetensvrijheid aan haalde en het Nederlandsche volk dank zegde. Ook Dr. Bernard Cahn uit Parijs hield een rede in het Engclsch, waarin de internationale waardee ring voor ons volk bij de hulp aan de verstooten Jo den uitkwam. Prof. Cohen uit Amsterdam en Rabbijn Sarlouis, eveneens uit Amsterdam, hebben de rij der sprekers besloten, waarna men zich op uitnoodiging van den voorzitter naar de heistelling begaf, waar de eerste paal voor het gemeenschapshuis werd ingeslagen. Tot slot heeft men na een rondgang langs en door alle weikplaatsen, bij een kopje thee afsféftéid geno men. Naast de tallooze vooraanstaande Joodsche per soonlijkheden uit Amsterdam en Den Helder, ver- melden we de aanwezigheid van Prof. Frangois van het Departement van Buitcnlandsche Zaken, Dr. Ver- wey, directeur van het bureau voor arbeidsbemidde ling, de leden van de Wieringermeerdirectie, burge meester Loggers van Barsingerhorn, in wiens ge meente de stichting ligt, dokter Hoogkamer, pastoor Braak, Ds. Finkensieper en candiaat Van Vliet, allen uit den Wieringermeerpolder. Tc vijf uur begaven allen ziph huiswaarts- Aan de Nieuwesluis gaat het leven door. Enthou siasme bij de 125 jongelui en de leiders, dat toegeno men kan zijn op dezen middag waar moedgevende belangstelling van talloozen op ondubbelzinnige wij ze is getoond. Uit Nederland, het klassieke land van de gewetensvrijheid. Enkele gegevens betreffende het Werk dorp. Het Werkdorp Nieuwe Sluis, gelegen in het Noord westen van den Wieringermeerpolder, biedt op het oogenblik reeds werkgelegenheid voor 125 jongelie den, terwijl de Stichting dit aantal in 1935 tot 250 a 300 hoopt te kunnen opvoeren. Het aantal verzoe ken om opneming is veel grooter dan het aantal be schikbare plaatsen. Dit bewijst, hoezeer aan een instel ling als deze behoefte bestaat. Reeds thans zijn in het werkdorp zeven verschil lende bedrijven in werking. De afdeeling landbouw omvat in het najaar van 1934: 87 H.A. bouwland met veeteelt en hoenderfok kerij. Het landbouwbedrijf kan in het voorjaar van 1935 nog aanmerkelijk uitgebreid worden. In het tuinbouwbedrijf worden aardappelen en groenten geteeld; gedeeltelijk onder glas. Het is het eerste tuinbouwbedrijf in het drooggelegde gedeelte van de Zuiderzee. Onder leiding van twee ervaren Hollandschc bedrijfsleiders worden op het oogenblik reeds 40 jongelieden in land- en tuinbouw opgeleid. Landbouw tuinbouw en veeteelt zullen het werk dorp van de noodige levensmiddelen voorzien. Het bouwbedrijf bestaande uit een groep timmer lieden en een groep betonwerkers en metselaars bouwt het dorp zelf geleidelijk op. De meubelmakerij, welke 15 arbeiders telt, ver vaardigt onder leiding van een meubelmaker, al het benoodigde voor de inrichting. Alle meubels, die hier gemaakt worden, zijn voor de inrichting van het werkdorp bestemd. In de werkplaats voor de metaalbewerking worden onder leiding van een Hollandschen werkbaas alle smids-, loodgieters- en soortgelijke werkzaamheden, die bij den opbouw noodig zijn, uitgevoerd. De meisjes worden zoo opgeleid, dat zij als kolo nisten in het landbouwbedrijf, b.v. in de kolonies in Palestina, goede helpsters kunnen worden. Zij koo- ken en maken het huis schoon, leeren met de ver schillende levensmiddelen en materialen omgaan, kleeren wasschen, naaien en verstellen, werken In den tuin en in het zuivelbedrijf en verzorgen de kip pen. De meisjes hebben reeds hun eigen woning, een huis, dat op het vroegere eiland Wieringen door de bouwafdecling werd afgebroken en thans In het werkdorp weer is opgebouwd. Het dagelijksch bestuur van den algemecnon raad uit S.D.A.P. en N.V.V. heeft aan de regeering en aan de Tweede Kamer oen adres gezonden, waarin ver zocht wordt te willen bevorderen, dat ook hier te lande een gestreng en onpartijdig onderzoek worde ingesteld naar den handel in en de fabricage van wapens, munitie en andere oorlogsbenoodigdheden en dat van de uitkomsten van dat onderzoek een volle dig verslag zal worden openbaar gemaakt, op grond waarvan kan worden beoordeeld, welke maatregelen met betrekking tot den particulieren handel in en de particuliere vervaardiging van oorlogsmateriaal aan beveling verdienen. FIETSENDE JONGEN AANGEREDEN. Gistermiddag is op den Nieuwen Vlissingsche weg bij Souburg een fietsende jongen aangereden door 'n vrachtauto, welke voor 'n andere auto uitweek. Do jongen geraakte bekneld tusschen een boom en de vrachtauto, en werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het rijwiel werd geheel ver nield, de vrachtauto is ernstig beschadigd. Het voorloopig rapport der Commissie van onder zoek betreffende crisismaatregelen over het ingestel de onderzoek naar de gestie der Nederlandsche Var kenscentrale is heden gepubliceerd. Aan dit rapport, dat slechts voorloopig is, ontlee- nen wij het volgende. Het was noodig op het geheele gebied der werk zaamheden van de Varkenscentrale een onderzoek in te stellen, verschillende personen en organisaties, die op de leiding critiek hadden uitgeoefend zijn ge hoord, terwijl tevens aan de perscritiek aandacht werd geschonken. Rechtstreeksche fraude of corruptie bij de leiders, met name ook bij den heer Zwanenberg werd niet geconstateerd en noch den tocnmaligen minister van Economische Zaken noch den regeeringscom- saris kan in dat opzicht iets ten laste worden gelegd. Wel echter zijn groote fouten begaan bij de econo mische en organisatorische werkzaamheden en meent men, dat de Centrale met haar bemoeiingen inzake den steun aan de varkenshouderij te ver is gegaan, waardoor particuliere belangen te sterk zijn aange tast. Naar de beschuldigingen ten aanzien van het beruchte baconcontract zijn nog minitueuze onderzoekingen loopend. speciaal naar de vraag of de prijzen voor de beschutte bedrijven lager waren. Reeds thans echter merkt de Commissie op, dat het bedrijf gerechtvaardigd is, dat de baconfabrikan- ten in feite niet zichzelf contracteerden, omdat èn directeur èn de bestuursmeerderheid bij de bacon- industrie waren betrokken. Daarentegen valt op te merken, dat het ontwerp baconcontract ook door de andere, niet geïnteres seerde, bestuursleden is goedgekeurd, terwijl tevens juridisch advies van den Landsadvocaat is gevraagd. Ook de controle is steeds zéér voldoende geweest. Wel staat vast dat verschillende groepen van be langhebbenden niet in het bestuur waren vertegen woordigd. Op de finantieel en administratieve gestie der Ne derlandsche Varkenscentralc is door den Crisisac countantsdienst steeds zéér scherpe controle uitge oefend, doch meer en tijdiger controle ware wensche- lijker geweest, terwijl een voortvarend onderzoek naar de juistheid der ingekomen klachten, naar het oordeel der commissie, noodig was geweest om het vertrouwen der burgerij te versterken. De Minister geelt opdracht tot nader on- i derzoek. Onverwijld na het verschijnen van bovenstaand rapport heeft de Minister van Economische Zaken op dracht gegeven, voor zoover aan de door de Commis sie gemaakte opmerkingen nog niet reeds uit an deren hoofde gevolg mocht zijn gegeven, deze te on derzoeken en verbetering aan te brengen. De vraag, in hoeverre de bemoeiingen van de Ncd. Varkensccntrale zich verder zullen gaan uitstrekken dan door den aard der haar ter behartiging opge dragen algcmcenc belangen strikt wordt vereischt, is bij den Minister nog in onderzoek, vooral ook in verband met een tot den Minister door de drie cen trale landbouw-organisatios gericht verzoek, aan de N.V.C. opdracht te geven zich in de toekomst ook bezig te nouden met den binnenlandschcn handel in varkens. De Minister wacht de laatste adviezen en zal daarna zijn beslissing nemen. In hoeverre aan den wensch van de Commissie tot meer publiciteit van de contracten en finantieele resultaten gevolg kan worden gegeven, wordt nog door den Minister onderzocht. Door de nieuwe gecentraliseerde controle, waarover de Minister thans beschikt, vertrouwt hij meer dan het vroeger mogelijk was, fraudegevallen tot een mi nimum terug te brengen. In ieder geval zijn reeds maatregelen getroffen, waardoor elke klacht, welke inkomt, nauwkeurig wordt onderzocht. Ten aanzien van het baconcontract moge tenslotte nog worden opgemerkt, dat gelijk bekend reeds ecnigen tijd oen nieuwe regeling in werking is ge treden, waarbij aan de bezwaren, welke naar voren zijn gebracht, tegemoet wordt gekomen. De Hooge Commissaris der vluchtelingen, Ja mes Mac Donald spreekt de genoodigden toe. Hioronder: Het inheien van de eer ste paal voor het groote gemeenschapsgebouw door den Hoogen Com missaris. TUINBOUW. Uitkeering van 12 millloen? Naar het „Vad." verneemt, bestaat bij de betrokken regeeringsinstanties het voornemen om thans op korten termijn over te gaan tot gedeeltelijke uitbe taling van den steun aan den tuinbouw. Het be schikbare bedrag van circa 3y2 millioen gulden zou kunnen worden verhoogd met f 1.000.000, hetwelk be schikbaar komt uit het fruitmonopolie, terwijl voorts het voornemen zou bestaan uit* het Landbouwcrisis- fonds een uitkeering extra te doen. Naar verluidt zou uit dit fonds een bedrag van pl.m. 8 millioen gulden voor den zwaar getroffen tuinbouw kunnen worden uitgekeerd. Van dit laatste kon het blad echter geen bevestiging verkrijgen. Wel staat liet vast. dat dit jaar de glascultuur —waar in 1934 de zwaarste sla gen vielen extra steun zal ontvangen in verhou ding tot de cultures, waar dit jaar weliswaar geen winst werd gemaakt, doch waar de verliezen naar rato minder groot waren.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5