Dinsdag 9 October 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9570 DE VLEESCHPRIJZEN EN DE AFSLACHTING VAN MELKVEE. FELLE BRAND TE ZAANDAM. WILDE BUSDIENSTEN. De conferentie van het Goudblok. Is. Israëls overleden. Een jeugdige inbreker. Los van Rome. Hitier naar Landsberg. Felle brand te Moabit Dalende werkloosheid in Engeland. Firma GEBR. ROTGANS Om een cent Het Turksch—Fransche incident volledig bijgelegd. Dreigende rattenplaag in Egypte. Communistische actie. Slagers dringen aan op afschaffing van de heffing op vleesch en verzoeken niet op nieuw runderen „in te blikken." De commissie van overleg, samengesteld uit den Ned. Slagershond; den Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den Vlèeschhandcl hebcn een adres gericht aan den mi nister van oeconomische zaken, naar aanleiding van do geruchten, dat een nieuwe afslachting van melk vee te wachten is. De berichten in de pers zijn te ontstellender omdat naast deze afslachting een her vatting van het „inbliksysteem' in uitzicht wordt gesteld. Afgezien van de voor het slagers- en grossiersbe- drijf daaraan verbonden bezwaren, wijzen adr. er op hoe naast nog verdere ontwrichting van bovenge noemde bedrijven, den behoeftigen consument op nieuw een product zal worden geboden, waaraan deze zooals hij reeds overduidelijk heeft doen blijken niet de minste behoefte heeft. Daartoe bevoegde instanties immers, hebben doen publiceeren dat van de vorige afslachting, die uiteindelijk bepaald werd op 115.000 stuks vee, nog ruim 11 millioen blikken vleesch voorradig »ijn, niet medegerekend de aantal len blikken vleesch die do slagers nog in opslag hebben. Het is een vaststaand feit, dat op onrustbarende wijeze het normale aantal slachtingen in ons land is teruggeloopen, als gevolg van een onderconsumptie door te hooge vleeschprijzen. Het zal niet mogelijk zijn de detailprijzen van vleeschproducten ook maar eenigszins te verlagen wanneer de extra heffing op den accijns van het geslacht gehandhaafd blijft, ter wijl anderzijds deze extra heffing zeker noodzakelijk zal blijken, wanneer een nieuwe afslachting zal worden toegepast. Uit diverse calculaties is komen vast te staan, dat de rundvleesch-kleinhandelsprijzen met 10 15 ct. per kg. kunnen worden verlaagd wanneer de thans daarop rustende heffing wordt weggenomen, waar door de mogelijkheid van een consumptie-verrui ming van vleesch wordt geschapen. Alle belangheb bende groepen, van landbouw tot consument, zullen daarvan de vruchten plukken; dit moge voor den minister aanleiding zijn in geen geval de afslachting van melk- of jongvee te doen hervatten. Adr. wijzen op de voordeelen die ontegenzeggelijk moeten zijn opgesloten in een goed opgezette en streng doorgevoerde teeltrogeling, naast beperking in de afneming van melk tot 'n gegarandeerden prijs. Eén verruiming van consumptie van vleesch door opheffing van de extra accijns-heffing en daarnaast teeltregeling, moeten tot tastbare en uiterst gunstige resultaten leiden. Garage totaal vernield. Thee-pakhuis en pindakaasfabriek leden ernstige schade. Te Zaandam is gistermiddag brand uitgebroken in de Peperstraat. Daar in deze buurt bijna alle huizen van hout zijn gebouwd en deze tegen elkaar staan, liet het zich aanvankelijk ernstig aanzien. De brand weer heeft het vuur echter vrij spoedig kunnen bo- dwingen. In den korten tijd, dat het gewoed heeft, was in het perceel van den vrachtrijder T. Zwenne het vuur over het geheele gebouw verspreid en het had zich daarna medegedeeld aan het perceel, waarin de theefirma ter Wee sedert een paar maanden begon nen was met de fabricage van pindakaas. Eerstge noemd perceel ging geheel verloren, terwijl het pand van de firma ter Wee, dat van steen was opgetrok ken, veel heeft geleden en vooral waterschade heeft gekregen. Men vreest dat de nieuwe machines daar geheel onbruikbaar zijn geworden. De brand is ontstaan door het in brand geraken van een transportauto van den heer Zwenne, die in het thans verbrande perceel stond. Voor het gebouw waren twee perso nen bezig een anderen auto te herstellen, waarbij gebruik gemaakt werd van gereedschappen, die in den verbranden auto lagen. Wellicht is men daarbij met vuur onvoorzichtig te werk gegaan. Een belangrijke partij verpakkingsmiddelen, die in het benedengedeelte van het pand van de firma ter Wee lagen, kon gered worden. Beide perceelen be hoorden aan de firma ter Wee en waren tegen brandschade verzekerd. Ook de heer Zwenne is te gen brandschade verzekerd. Toezicht op antobusdlensten, rijdende zon der vergunning. - Een brief van den mi nister van Waterstaat aan de Col leges van Ged. Staten. De minister van waterstaat heeft aan de colleges van Gedep. Staten der onderscheidene provincies een brief gericht, waaraan o.m. het volgende is ontleend: Aangezien overal over onbehoorlijke concurrentie door zgn. wilde busdiensten wordt geklaagd, zou 't wellicht nuttig zijn, indien ook in uw gewest de aandacht van de burgemeesters als hoofd der politie op deze aangelegenheid werd gevestigd, opdat in voorkomende gevallen ook daar ten aanzien van dit euvel in gelijken geest worde gehandeld. Daar, naar mij is gebleken, herhaaldelijk getracht wordt, aan deze zgn. wilde diensten het openbaar ka rakter in schijn te ontnemen door de vracht geheel of gedeeltelijk te innen in den vorm van contributie van een z.g. reisvereeniging of door andere derge lijke ficties, zou het wellicht overweging verdienen tevens de aandacht te vestigen op het slot van arti kel 15, eerste lid van de Wet Openbare Vervoermid delen, welk slot bepaaldelijk beoogt dergelijke ont duikingen tegen te gaan. Volledigheidshalve merkt de minister op,- dat haast de genoemde belangen van het publiek bij wet telijk vergunde autobusdiensten, zijn belangen bij geconcessioneerde spoor- en tramwegdiensten even zeer aandacht verdienen. Minister Stecnberghe onze vertegenwoor diger. Naar gemeld wordt, zal Nederland op de conferen tie van vertegenwoordigers van goudlanden, welke 20 dezer te Brussel zal worden gehouden, vertegenwoor digd worden door den minister van oeconomische za ken, mr. Stecnberghe. Tengevolge van een auto-ongeval. Groot verlies voor de Nederlandsche schilder kunst. Een groot verlies heeft de Nederlandsche schilder kunst getroffen. Isaac Israëls n.1. is te Den Haag tengevolge van een ongeval overleden. Donderdagavond was de heer Israëls door een auto aangereden en gewond. In den beginne liet de toestand zich niet zorgelijk aanzien; maar Zaterdag avond trad een verergering in en Zondagmorgen kwam de dood. Over de omstandigheden van het ongeluk, dat aan Isaac Israëls is overkomen en zijn dood meldt men uit Den Ilaag nog het volgende: Is. Israëls is Donderdagavond, toen hij, als gewoon lijk in gepeins verzonken, op de Princessegracht liep te wandelen, door den auto van een dokter die hem niet had zien aankomen, daar hij plotseling achter een boom vandaan kwam, aangereden en achterover gevallen. Hij werd opgenomen en bleek een wondje aan het achterhoofd te hebben. Meer kon men op dit oogen- blik niet aan hem ontdekken. De dokter, die in den auto gezeten had, bood hem aan, hem naar zijn huis op de Koninginnegracht 22, vlak bij, te brengen, maar Isaac Israëls, die een ingeboren afkeer van ophef had, vond dit niet noodig en keerde, moeilijk loopende als hij den laatsten tijd al altijd gedaan had, huiswaarts. Hoewel Isaac Israëls alle bemoeiing met het on geval van de politie wenschte te vermijden, heeft de dokter toch gemeend, de politie te moeten verwitti gen. Een rechercheur, die in vervolg hierop naar het huis van Israëls werd gezonden, kreeg ten antwoord, dat de heer Israëls niets mankeerde en vooral geen inmenging van de politie wenschte. Zoo onschuldig als hij zelf gemeend had schijnt de aanrijding echter toch niet geweest te zijn! Blijk baar had hij er ook een rib bij gekneusd en deze zou zelfs in een van de longen zijn gedrongen. Ten minste dit wordt als oorzaak van zijn overlijden gistermiddag, gemeld. De politie heeft de zaak nu toch in onderzoek Bivakkeerde onder een dekzeil. De Gronïngschc recherche heeft een 17-jarigcn jongen aangehouden, die zich in het Observatiehuis voor jongens te Amsterdam bevond, doch daaruit was ontsnapt en sedert Maandag j.1. gezocht werd. Hij schijnt in het midden der vorige week naar Gronin gen te zijn gegaan, waar zijn ouders wonen, doch is niet naar huis gegaan, maar heeft de vorige week steeds onder een dekzeil gebivakkeerd. Hij had zich te Groningen echter weten te voorzien van een stel inbrekerswerktuigen en heeft Zondag ochtend vroeg een inbraak gepleegd in een onbe woonde schocnmakerswerkplaats aan den Costorsin- gel. Veel van zijn gading vond hij er niet, alleen oen overjas, die nog in zijn bezit was, toen hij werd aan gehouden. Hij wordt ook verdacht van diefstal van rijwiel-belastingmcrken. Alvorens de politie hem naar Amsterdam terugstuurt, zal de jongen zich eerst nog hebben te verantwoorden voor den officier van justitie te Groningen. PER AUTOPED NAAR ALMELO. Drie jeugdige spruiten. Gisteravond heeft de politie in de Oranjestraat te Almelo drie jongetjes aangetroffen, afkomstig uit Enschede. Ze wisten niet, waar ze waren. De kinde ren waren op hun autopeds op stap gegaan en had den de 23 km. die de twee steden van elkander scheiden, in één middag afgelegd. De kleinen waren resp. vijf, zes en zeven jaar oud. De politie heeft zich over de kleine avonturiers ontfermd en gezorgd, dat ze weer bij hun moeders in Enschedé kwamen. „HsbL" VROUW VAN DUITSCHEN OUD-BURGEMEESTER IN HECHTENIS OVERLEDEN. Gevangen genomen in de plaats van haar man, die naar het buitenland was gevlucht Erfurt. De „Erfurter Allgemeine Zeitung" meldt dat de vrouw van den vrocgercn socialistischen bur gemeester van Langewiesen in Thuringcn, Worth, zelfmoord zou hebben gepleegd. Toen de Nazi's Burgemeester Worth anderhalf jaar geleden wilden arresteeren, en deze tijdig naar het buitenland bleek te zijn uitgeweken, werden me vrouw Worth en haar dochter in Schutzhaft geno men. Per 1 October jl. werd mevrouw Worth van haar dochter gescheiden en naar de gevangenis te Grafen- tonna overgebracht, waar zij zich volgons de offi- cieele rapporten op 2 October jl. zou hebben opge hangen in haar cel. BEDORVEN KAMEELVLEESCH. In hetEgvptische dorp Beba zijn acht menschen gestorven en 150 ziek in een ziekenhuis opgenomen, nadat zij vergiftigd kameelvleesch hadden gegeten. Een Duitsche Nat Kath. Kerk? Naar Reuter uit Berlijn verneemt, is een organi satie gesticht voor de schepping van een nationale katholieke kerk, onafhankelijk van Rome. De zetel is Essen. De Germania deelt nader over de nieuwe richting mee, dat zij eenige gelijkenis heeft met die van de oud-katholieken. Zij stelt zich voor een bisschop tot leider te benoemen, die onafhankelijk van Rome is, en wil de Duitsche taal bij den godsdienst invoeren. De kerk zoo zegt zij moet dat doen, indachtig aan het groote Duitsche verleden en aan de herrijze nis van Duitschland onder Adolf Hitier, welke we deropstanding de kerk zonder voorbehoud heeft te bevorderen. De Germania duidt aan dat de aanhangers van de nieuwe beweging een klein groepje vormen. Dat dit groepje zal aangroeien achten we evenwel zeer wel mogelijk, omdat zijn streven wel instemming moet vinden bij de politieke machthebbers. Pogingen in de nieuwe richting om een katholie ken bisschop te vinden, die bereid zou zijn de lei ding van deze nieuwe beweging op zich te nemen zijn tot nog toe niet geslaagd. Bezoek aan zijn oude gevangenis. Landsberg. Hitier heeft Maandag een onverwacht bezoek gebracht aan de vesting Landsberg, waar hij tien jaar geleden een deel van zijn straf heeft uit gezeten, nadat hij veroordeeld was wegens de revo lutiepoging van 9 November 1923. Op 11 November van dat jaar ging Hitier met velen zijner medestrij ders de gevangenis in en op 20 December 1924 werd hij ontslagen als gevolg van de Kerst-amnestie. Hitier werd op dit bezoek begeleid door Julius Schaal), thans „Oberführer" en persoonlijk adjudant van den leider, en Maurice, thans S.S. commandant en „Stadtrat", welke twee personen tezamen met Hitier in Landsberg gevangen zaten. De leider en Rijkskanselier bezichtigde nog eens de geheele vesting, de cel waarin hij had gezeten, de cellen Van Hess (thans zijn plaatsvervanger) en de anderen, etc. Zooals men weet wordt dit deel van de gevangenis niet meer gebruikt. De cellen zijn ingericht zooals zij waren toon Hitier en zijn ka meraden er gevangen zaten. Roven de deur van Hit- Iers cel is een gedenksteen aangebracht en de drem pel is met bloemen belegd. Men kan dit alles bezich tigen. Ilitler schreef zijn naam in het boek van de bezoekers en begroette toen twee cipiers die 10 jaar geleden ook al dienst deden in de gevangenis. Bij de terugtocht door het oude stadie Landsberg werd Hit- Ier stormachtig door de bevolking toegejuicht ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ GRUENHAIN. Drie dooden, twee zwaar gewonden. Zwickau: Naar het „Zwickauer Tag'eblatf' meldt," heeft op den straatweg Schwarzenberg—Gruenhain Zondagavond een ernstig autoongeluk plaats gehad, dat drie personen het leven kostte. Bij het passecren van een bocht in den weg voor Gruenhain reed een auto met zes personen tegen den berm en sloeg over den kop. Twee personen werden op slag gedood. Een derde stierf nog in den loop van den avond. Twee der inzittenden moesten met zware verwon dingen naar het districtsziekenhuis te Schwarzen berg overgebracht worden. In een asfaltfabriek. Schade van ette lijke honderdduizenden mark. Berlijn. Gisternacht heeft in Moabit een he vige brand in een asfaltfabriek gewoed, welke op het terrein van een goederenstation is gelegen. Een voorverwanner geraakte bij het koken van teer in brand en voordat men de brandbluschappa- ratcn kon bezigen, sloeg een toen meter hooge steekvlam op, terwijl spoedig daarop een groote brandende vuurzee zich ontwikkelde, daar de bran dende teer zich naar alle kanten verspreidde. De arbeiders moesten hals over kop vluchten. De brandweer was spoedig ter plaatse en maakte ook van schuimbluschapparaten gebruik, om het vuur te bestrijden. De bovenverdieping van het gebouw werd geheel verwoest. Het vuur sloeg ook over op een belendende fabriek, die eveneens veel schade heeft opgeloopen. De aangerichte schade bedraagt ettelij ke honderdduizenden mark. Het aantal ingeschreven werkloozen in Engeland bedroeg 24 September 2.081.987, wat 54.591 minder was dan op 20 Augustus en 254.740 minder dan een jaar geleden. De betrouwbaarheidsrit naar Oost-Pruisen leverde menig moeilijk traject op. Ecu motor met zijspan baant zich een weg door het mulle zand nabij Sombien aan de Lanskersee. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur; 709 m.M., daalt. Wind: Noord. Temperatuur: 12 gr. C. is 53 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer. Voor een BRIL een BREUKBAND, een BUIKBAND is ROTGANS Uw adres! Vakkundig, billijk. Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. Een gemeenterekening aan het gemeente bestuur teruggezonden. Men schrijft aan de N. R. Ct.: In den gemeenteraad van het dorpje Wijdenes zijn de sensaties den laatsten tijd niet van de lucht. Voor morgen bevat de agenda van de raadsvergade ring wederom een belangrijk voorstel, n.1. het op nieuw vaststellen van de gemeente-rekening over 1933. Deze is van Ged. Staten terugontvangen met de opmerking dat twee halve centen als een cent zijn opgeteld, wat niet had mogen gebeuren. Sint Bureaucratius is nog niet dood; hij leeft nog. Naar Reuter uit Stamboel meldt, is het incident met de Fransche torpedoboot jagers te Smyrna snel cn volledig bijgelegd tot algemeene voldoening. Het ministerie van marine deelt nader mee, dat dc Fr aan* sche admiraal voor den mist de telegrafische order om niet de golf van Smyrna binnen te loopen niet had kunnen opvangen. Nu het incident op vriendschappelijke wijze gere geld is, zal het bezoek van de Fransche jagers aan Stamboel op de gewone wijze doorgaan. Uit hun holen verdreven door den hoo- gen waterstand. Beuter meldt uit Alexandric: De steden cn dorpen in geheel Egyte worden op het oogenblik bedreigd door een ratten- en muizen plaag, hetgeen het uitbreken van builenpest doet vreezen. De ratten, en muizen zijn uit hun holen langs den oever van den Nijl verdreven door den abnormaal "hoogen waterstand van de rivier, waar door de aangrenzende gebieden overstroomd zijn. Onder leiding van de regeering wordt thans een ge organiseerde jacht op de ratten begonnen, en voor ie der exemplaar dat bij de plaatselijke autoriteiten hetzij dood of levend wordt ingeleverd, wordt een premie uitbetaald. 3100 JAAR OUDE KATOENZADEN GEVONDEN. Levert nog goede planten. S t a 1 i na b a d. In het dal van de rivier Saraw- sjan (Tadsjikistan) zijnen dc ruïnes van een oud kasteel tegelijk met de beroemde Sogdische hand schriften, ook katoenzaden gevonden, die dateeren van 1200 v. Chr., aldus meldt het agentschap Tass. Een onderzoek toonde aan, dat de vezels van do uit deze zaden kiemende katoenplanten nog alle eigenschappen bezaten en in geen enkel opzicht voor de huidige katoenvezels behoefden onder te doen. De vondst is derhalve van groot belang, daar hiermede bewezen wordt, dat in deze streek reeds 3100 jaar geleden katoen van hooge kwaliteit werd verbouwd. Op de Amerikaansche vloot. Reuter seint uit Los Angeles: Volgens een bericht in dc „Los Angeles Times* voeren de communistische agitatoren in Zuid-Caro- üna momenteel een georganiseerde campagne, als onderdeel waarvan zij hun aandacht gedurende de eerstvolgende twee maanden speciaal op het perso neel der marine conccntreeren. Naar gemeld wordt, is de vloot voor het vertrek van New Vork oversrtoomd met propaganda en zal bij aankomst aan de Westkust door een leger van communistische agitatoren worden ontvangen. Volgens het blad zullen de communisten zich op het marinestation San Diego met dc matrozen in ver binding stellen cn ook wanneer de matrozen zich aan wal bevinden. Het departement van marine to Washington ontkent iets af te weten van de beweerde poging der commu nisten, te San Diego een muiterij te ontketenen. Men had hieromtrent geencrlci bericht ontvangen, doch wel was het bekend, dat in andere havens meisjes zich met communistische lectuur aan boord der sche pen had begeven, zonder dat dit echter veel uitwer king had gehad. SCHEEPSBOTSING OP DE ZEE VAN MARMORA. Drie en dertig personen verdronken. Istanboel: Volgens de laatste berichten zijn bij de scheepsbotsing op de Zee van Marmora. tengevol ge waarvan een motorboot mot 40 personen in de diepte verdween, 33 personen verdronken. De groote motorboot, welke een regelmatigcn pas- sagiersdienst over de Zee van Marmora onderhield, werd hoofdzakelijk door boeren en arbeiders ge bruikt. De botsing vond plaats tegen het aanbreken van den morgen. Do kapitein van het aanvarende stoomschip en de bemanning van de motorboot zijn gearresteerd*

Schager Courant | 1934 | | pagina 5