Nog steeds een mysterie. Weer knalden schoten... Thuisreis van den dooden Vorst. Koning Alexander begint zijn laatste reis. Tweede droeve tocht door Marseille. De bijzetting van Koning Alexander. De andere slachtoffers. Barthou's begrafenis. Op zoek naar medeplichtigen. VERTREK UIT LONDEN. Betoogingen in Joego-Slavië. KIJKEfl is KO0PEfl uj CLOECK HET TESTAMENT VAN KONING ALEXANDER GEOPEND. Instelling van een regentschapsraad. Donderdag 11 October 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9572 EOIRANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gistermiddag te half vijf vertrok de Joego slavische torpedoboot jager „Dubrovnik" uit de haven van Marseille, met het stoffelijk overschot van koning Alexander aan boord, begeleid door de Fransche kruisers „Colbert" en „Duquesne" en de Fransche torpedoboot- jagers „Gerfaut" en „Vautour", die met den Joegoslavischen oorlogsbodem zullen meeva ren tot de thuishaven. Onder het spelen van het Joegoslavische volkslied en van de „Marseillaise", in een sfeer van terneerge slagenheid en droefheid, was koning Alexander van Joegoslavië uitgedragen uit het gebouw van de pre- lectuur. Langzaam vertrok de rouwstoet omstreeks drie uur 's middags op haar tocht door de hoofdstra ten van Marseille naar de haven. Een wagen, hoog opgeladen met ontelbare kransen en bloemstukken reed voor den lijkwagen. Daarachter volgden Lebrun, koningin Maria, Herriot en Tardieu. Een geweldige menschenmenigte was op de been. Overal kon men bij de toeschouwers uitingen opmerken van groote droefheid en verslagenheid. De weg dien de rouwstoet nam, was geheel afgezet dpor soldaten die de ver schuldigde eerbewijzen brachten naarmate de pro cessie voortging. Servische officieren droegen de doodkist aan boord, van de „Dubrovnik". Er werd een minuut stilte in acht genomen, daarna werden de kabels losgegooid. Koning Alexander begon zijn laat ste reis. Reuter meldt nader: Nadat de kist aan boord gedragen en daar temid den van ontelbare kransen op een katafalk geplaatst ■was, zegende een priester het stoffelijk overschot. Daarop trad Koningin Maria, die met moeite haar tra nen bedwong, naar voren gevolgd door de aanwezige leden van de Zuidslavische koninklijke familie en president Lebrun. Dc priester zegende de kist ten tweede male. De koningin knielde voor de kist en kuste eenige malen het deksel, Vervolgens boog pre sident Lebrun diep voor het stoffelijk overschot, waarna de ministers Herriot en Tardieu en andere hooge autoriteiten naar voren traden. De troepen pre senteerden het geweer; de muziek speelde de treur- marsch van Chopin. De Koningin keerde vervolgens, ondersteund door haar hofdames, naar haar auto .te rug. Zij begaf zich opnieuw naar het gebouw van de prefectuur. Een der correspondenten van de N.R.Ct. telefo neerde gisteravond. Dc plechtige bijzetting van koning Alexander is voor Woensdag voorzien. Het is reeds zoo goed als zeker, dat koning Karei van Roemenië met zijn broer Nicolaas, verder koning Boris van Bulgarije met prins Cyrill en uit Engeland de hertog van York naar Belgrado zullen komen. Verwacht worden ook de president van de Turkschc republiek Kemal pasja en prins Nicolaas van Griekenland. tin den toestand van generaal Georgcs is na het operatief ingrijpen een geringe verbetering ingetre den. Een der gewonde vrouwen overleden. Het aantal slachtoffers van den moordaanslag op Koning Alexander is tot vier gestegen, aangezien één der vrouwen uit het publiek, die door de kogels van den moordenaar gewond werden, gistermorgen aan haar verwondingen is bezweken. Zaterdag onder nationaal eerbetoon. In don ministerraad, die gisterochtend om elf uur te Parijs bijeengekomen is, heeft minister-president Doumergue het officieele communiqué inzake de ge beurtenissen te Marseille voorgelezen. Het kabinet besloot Piétri, den minister van marine, en maar schalk Petain, den minister van oorlog, te belasten met dc taak de Fransche regeering officieel te ver tegenwoordigen bij de hijzetting van wijlen koning Alexander te Belgrado. De nationale begrafenis van den overleden minister van buitcnlandsche zaken zal Zaterdagochtend geschieden. Bijzetting van Barthou in het graf. familie- Naar Reuter uit Parijs meldt, heeft Barthou in zijn testament te kennen gegcv een eenvoudige begra fenis te wenschen. De l"i he kabinetsraad heeft echter gemeend aan de/.- .-nsch geen gehoor te moete» geven, daar Barthou in zóó bijzondere tra gische omstandigheden de dood heeft gevonden, dat ze een begrafenis op kosten van den staat rechtvaar digen. Na een godsdienstige plechtigheid in de kapel van den Dom des Invaliedes zal liet stoffelijk overschot van den minister in het familiegraf op Père Lachaise worden bijgezet. Oorspronkelijk was de regeering van plan geweest het stoffelijk overschot naar het Panthéon te laten overbrengen, maar daarvan heeft zij afgezien om den uitersten wil van den overledene te eerbiedigen. De ware identiteit van den moordenaar nog niet vastgesteld. - Zijn pas blijkt ver- valscht te zijn. Ofschoon men aanvankelijk meende alle zekerheid te hebben omtrent den persoon van den moorde naar van Koning Alexander en minister Barthou, blijkt meer en meer, dat er nog verscheidene onop gehelderde punten zijn. en de identiteit van den da der tot dusver nog altijd niet is vastgesteld. Het staat bijv. vast, dat het paspoori, dat de moor denaar bij zich had, valsch was. Het Tsjechoslo- waaksche consulaat te Zagreb verklaart, er geen on der dezen naam te hebben afgegeven. Dit doet ver moeden, dat ook de naam niet juist is en men tracht nu de ware identiteit van den moordenaar vast te stellen. De recherche zou verder hebben ontdekt, dat de moordenaar nog eenige medeplichtigen heeft gehad. Dit schijnt dor de verklaringen van een hoteleige naar in een plaatsje in de nabijheid van Marseille bevestigd te worden. Bedoelde hotelier heeft gistermorgen de volgende verklaringen afgelegd: „Drie personen, onder wie de moordenaar van koning Alexander, zijn Zondag avond in mijn hotel afgestapt. Dc moordenaar, die de hoteleigenaar van de fo to's in de pers duidelijk herkende, heeft het inschrij ven van zijn naam in het hotelregister telkens weer uitgesteld. Zijn metgezellen hadden zich als Egon Kramer, 24 jaar, geboren in Eiume, Kroatische nationaliteit en als Silvesler Chalny, Tsjecho-Slowaaksch staats- onderdaan, van beroep koopman, in het register in geschreven. Beiden hadden verklaard, dat zij naar Parijs wil den. Kramer zou volgens de verklaringen van den hotelier het eerst in het hotel aangekomen zijn. Chalny en Kalemen zijn in den loop van den nacht van Zondag op Maandag nagekomen en hadden zich voor de gebroeders Kramer uitgegeven. Kramer heeft Maandagnamiddag het hotel verla ten, terwijl zijn beide metgezellen den nacht van Maandag op Dinsdag in het hotel doorbrachten en zich Dinsdagmorgen vroeg een overvloedig ontbijt lieten geven en bovendien nog een groote hoeveel heid alcohol dronken. De moordenaar zou Dinsdagmorgen de in de hall van het hotel liggende dagbladen, welke berichten gaven over de aankomst van koning Alexander van Joego-Slavië in Marseille, zeer uitvoerig gelezen heb ben. Hij en zijn kameraad hadden Dinsdagmiddag nog in het hotel geluncht en waren tegen één uur des middags weggegaan met de verklaring dat zij voor het diner zouden terug zijn. Kramer evenwel is slechts alleen teruggekomen, heeft de rekening voldaan en is daarop verdwenen. Huiszoekingen te Parijs. In emigrantenkringen te Parijs zijn talrijke huis zoekingen verricht, o.a. bij den vroegeren Zuid-Sla- vischcn minister van binnenlandsche zaken Pribit- schewitsch, die commandant is in het Legioen van Eer. Men heeft bij hem een aantal acten in beslag genomen, welke aan het openbaar ministerie zijn overhandigd. Bijzonder heeft de politie haar aandacht besteed aan het zoogenaamde Zuid-Slavische comité, welks bureaux doorzocht werden en welks leden aan een uitvoerig verhoor werden onderworpen. Ook aan de Zuid-Slavische vereeniging bracht de politie een bezoek en aan Wladimir Raditsch, den zoon van den bekenden Kroatischen afgevaardigde, die drie jaar geleden in Zuid-Slavië werd neerge schoten. Toen de politie voor zijn woning verscheen, doken daar twee Zuid-Slavische staatsonderdanen op, die terstond gearresteerd werden, omdat zij zich in het bezit van vuurwapenen bevonden. Het onderzoek der politie is nog niet beëindigd. Eerst in den loop van de komende dagen zal men vernemen, of de nasporingen in de kringen der emi granten te Parijs waardevolle aanknoopingspuntcn hebben opgeleverd. De U-jarige Joego-Slavische koning naar Parijs vertrokken. - „"Was ik maar bij moeder." In gezelschap van zijn grootmoeder, de koningin moeder van Roemenië, beeft de jonge koning Peter II van Joego-Slavië, zich gister om twee uur des middags naar Victoria-station begeven, om via Dover en Calais zijn reis naar Parijs aan te vangen. Een groot aantal detectives en politie agenten in uniform zorgde voor de noodige afzettingen. Twintig minuten voor het vertrek van den gewo nen trein naar Dover verlieten de koningin-moeder Maria en koning Peter het hotel in Piccadilli. Een geweldige menigte menschen, die door bereden politic en agenten op een afstand gehouden werd, woonde het vertrek bij. De jonge koning liep snel de treden van het hotel naar de straat af en wierp schuwe blikken naar rechts en links. Een bijzondere correspondent van de Evening Standard schrijft aan dit blad uit het Engelsche plaatsje, weer de kleine Peter sedert 14 dagen op kostschool ging. het volgende over de wijze, waarop xlen knaap do dood van zijn vader gemeld wej*d. Pas laat gisteren kreeg de school, waar hij eerst cTertien dagen geleden aangekomen was, na instruc ties uit Belgrado opdracht van het Zuid-Slavische gezantschap te Londen om Peter mede te doelen, dat hij zijn vader verloren had. Den heelen avond had men gezorgd, dat geen couranten de school binnen kwamen en de radio was uitgeschakeld. Ben dozijn politiemannen marcheerden voortdurend over het schoolterrein. De meeste jongens waren al naar bed, toen de directeur der school den jongen opzocht en naar zijn zitkamer meenam. Op de opmontering van den directeur om flink te zijn, antwoordde Peter alleen, dat hij bij zijn moeder wou wezen. Hoe zijn vader gestorven Is, is den knaap nog verborgen ge houden. Echter zou hij zelf voor zijn leeftijd heel weinig schrander moeten zijn, als hij gisterochtend niet gemerkt had, dat er nog wel iets anders ge beurd moest zijn. Toen hij in een grooten wagen zijn school verliet, stond hij bij het verlaten van de poort met zijn ge zicht tegen de ruit om het gebouw nog eens te zien. Koningin Maria naar Parijs onderweg. Zijn moeder. Koningin Maria, is met een extra- trein, in gezelschap van president Lebrun, naar Pa rijs vertrokken, waar zij haar zoontje vanmorgen zal ontmoeten. In het geheele land opwinding. Belgrado, 10 October (V.D.)In het geheele land heerscht opwinding. Te Zagreb en Laibach hebben manifestanten vijandige kreten geuit aan de adressen van Italië en Hongarije. De consulaten van Italië en Honga rije moesten worden beschermd. Er heeft zich geen incident voorgedaan. Te Sarajewo hebben tal van personen tegen Italië betoogd, zoomede tegen de Katholieken, waarmede zij de Croaten bedoelen. Het stolfelijk overschot van minister Barthou opgebaard. Zoo trekt dan dc geschiedenis voorbij Met roem en misdaad, wrok en eerlijk streven, Geheim verzet, het grijpen naar de macht, En het ontijdig einde van een leven. Dat in den dienst van 'n grooter vaderland, Van meerder eenheid, hooger idealen, Zich geven wou voor eiken rang en stand, En met den dood dit streven moest betalen! Weer klonk een kreet door heel de wereld heen, Zoo werd dit levensboek voorgoed afgesloten, En staat een jeugdig koningskind alleen, Weer knalden schoten In schittering trok deze stoet voorbij, En het gejuich trok opgewonden mede, Voorafgegaan door 't dond'rend eersaluut Van het geschut der kruisers op de recdcj Maar op 't trottoir stond, eenzaam fanatiek, De wraakfiguur, ontzind als nooit tevoren, Hij maakt zich los uit 't juichende publiek, En snelt verblind door zieken waan naar voren. Een knal, een gil, ontzetting diep en serk, Toen werd d' alarmkreet in de lucht gestooten, Een koning stierf, de tijdgeest deed zijn werk, Weer knalden schoten Zoo trekt dan dc geschiedenis voorbij, In deze donk're, fel bewogen tijden, Men legde stil een koning weer terzij, Die heel zijn taak niet aan zijn land mocht wijden. Ook Alexander viel door blinde wraak, Van 'n sluipend onheil, tot zijn dood besloten, Dit was het einde van zijn levenstaak, Weer knalden schoten (Nadruk verboden.) October 1934. KROES. Belgrado. In tegenwoordigheid van Prins Paul, minister-president Uzonowitsj, de stedelijke comman dant van Belgrado en commandant van de Konin klijke garde, generaal Giwkowtsj en den vleugel-ad judant van wijlen Koning Alexander is te Belgrado het testament van den koning geopend. In zijn testament heeft koning Alexander voor de periode van minderjarigheid van koning Peter tot regenten aangewezen prins* Pau 1 Karageorgewitsj, den senator en oud-minister dr. Zcdcnko Stanko- witsj en dr. Ivo Perowitsj. Als opvolger van Prins Paul is de commnndeeron- de generaal en militaire bevelhebber van Belgrado, Tomitsj, aangewezen, als opvolger van senator Stankowitsj senator Banjanin en voor Perowitsj se nator Tetz. Het agentschap Avala kondigt in een officieoio verklaring aan, dat de oudste zoon van den te Mar seille overleden Koning Alexander I als Peter II op 11 October a.s. den troon van Joego-Slavië zal be stijgen. In de proclamatie aan h%t volk wordt hieromtrent gezegd: „Onze groote Koning Alexander I is als slachtoffer van een erbarmelijken aanslag op 9 October te 4 uur in Marseille gestorven. De martelaar-Koning heeft met zijn bloed zijn vredeswerk bezegeld, waarvoor hij zijn reis naar het bevriende Frankrijk heeft on dernomen. Overeenkomstig artikel 36 van de grondwet bestijgt zijn eerstgeboren zoon Ko ning Peter II den troon van het Koninkrijk Zuid-Slavië. I)e Koninklijke regeering, het le ger en dc vloot hebben Koning Peter II den eed van trouw gezworen. De Koninklijke ro- gcering neemt overeenkomstig artikel 45 van de grondwet de regeering waar tot 11 Octo ber om de aflegging van den eed van trouw overeenkomstig artikel 59 en 42 van dc grondwet voor te bereiden. De laatste woorden, die Koning Alexander met zijn laatste ademtocht heeft gesproken, leggen getuigenis nf van zijn groote vader landsliefde. Hij zeide: „Waakt over Joego- Slavië". De Koninklijke regeering roept de geheele Joegoslavische natie op in trouw en waardigheid over deze nalatenschap te wa ken." Peter II werd op G September 1923 te Belgrado ge boren. De rouw in Joego-Slavië. Belgrado: De Ministerraad heeft bepaald, dat de rouw voor het overlijden van Koning Alexan der zes maanden zal duren. Gistermorgen hebben van alle kerken de klokken geluid en zijn in geheel Joego-Slavië rouwdiensten gehouden. Ter voorbereiding van de rouwplechtigheden zal een bijzondere commissie worden gevormd. Van alle huizen waaien dc vlaggen half stok en alle scholen blijven vandaag gesloten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1