Plechtige uitvaart van Deken Guilonard. Donderdag 11 October 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9572 De manie van het „wereldreizen". Veranderde Russische opvatting. Vier ministers in de F 36. Botsingen met fascisten. Azana's arrestatie bevestigd. OPRUIMING VAN RUNDVEE. Inblikken of voor Rusland? Een lotje uit de loterij. Schagen. Gistermorgen heeft de plechtige uitvaart en be grafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen Deken Guilonard. Hiervoor was zeer veel belangstelling. De kerk was goed gevuld niet parochianen, vrienden en ken nissen van den overledene. Het groote priesterkoor bevatte voor deze gelegenheid geen ruimte genoeg om de talrijke geestelijkheid te plaatsen, die op gekomen was om de laatste eer aan den ontslapen* ■verheven priester te bewijzen, vandaar dat er ver scheiden en met 'n plaats in de hiervoor expresselijk gereserveerde banken moesten genoegen nemen. Wij zagen, om er slechts enkelen te noemen, on der meer Mgr. H. J. M. Taskin, President van het groot-seminarie te Warmond en Proost van het Ka thedraal Kapittel, L. A. A. M. Westerwoudt, Plebaan 'der Kathedrale Kerk en Deken van Haarlem, E. P. Rcngs, Deken van Alkmaar, J. P. Iluibers, Deken van Hoorn; Ch. F. J. M. de Meuldcr, Pastoor te Heer- hugowaard; A. Koopman, Pastoor te Den Helder; G. P. A. van Zuylen, Pastoor te 't Zand; J. G. Verhoef f, Pastoor te Breezand; G. de Wildt, Pastoor te Wierin- gen; H. J. Bangert, Vlootaalmoezcnier; C. Keet, oud missionaris van Mill-Hill; Joh. Bruggemann, frater d. congregatie van het H. Hart te Hees; enz. enz. Verder Dr. II. U. Nanninga, Notaris C. L. van den Bergh en zoovele anderen. Om half tien uur werden eerst de Lauden gebe den, waarna de plechtige II. Requiem-Mis werd opge dragen door den Zeer Ecrw. Heer K. A. H. van Veen, Pastoor te Den Helder, met assistentie van den Wel- eerw. Heer H. Redekes, Kapelaan te Lisse, voorheen alhier, als Diaken, en den Weleerw. Zeergel. Heer H. B. Knüwer, Professor aan het Missiehuis te Roosen daal, als Sub-Diaken. Als Scremoniaris fungeerde de .Weleerw. Heer P. J. Roessen, Kapelaan, alhier. Na de H. Mis besteeg de HoogEerw. Heer J. P. Huibers, Deken van Hoorn, den preekstoel om in een treffende predikatie van den overleden priester een levensschets te geven en de verdiensten daarbij te herdenken. Hierna had de beaarding plaats, waarbij de absoute werd verricht door dezelfde geestelijkheid, die de H. Mis opgedragen en daarbij assistentie verleend had. Vermelden wij tenslotte nog dat het kerkkoor on- den directorium van den heer C. Mook, op haast on berispelijke wijze de 3-stemmige mis van Don Loren- zo Perosi uitvoerde. VEREENIGING „MOOI HOLLAND". Bovengenoemde vereeniging houdt Zaterdag a.s. een lezing over het actuecle onderwerp: „Padde stoelen". Deze lezing met lichtbeelden, zal worden verzorgd door den heer W. J. Lütjeharms, biol. dra. aan het Rijksherbarium te Leiden. De herfst is de tijd voor paddestoelen en het komt ons voor, dat de vereeniging goed gedaan heeft hier over door een zoo bij uitstek bevoegd spreker iets te laten vertellen Voor bijzonderheden verwijzen wij gaarne naai de advertentie in het nummer van heden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Schagen over de maand September 1934. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd fS.883.97, en terugbetaald f 8.81(3.20. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f67.77. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 7. RAAD SCHAGEN. Spoedeischende vergadering van den Raad der ge meente Schagen op Vrijdag 12 October 1934, des na- midags ten kwart over zeven ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken en adressen: Commissaris der Koningin, mededeeling herbe noeming Burgemeester. Ged. Staten, goedkeuring raadsbesluit verlaging rente geldleeningen. Ged. Staten, goedkeuring suppl. begrooting 1934. Ged. Staten, goedkeuring suppletoire begrooting Electriciteitsbedrijf 1934. Ged. Stateh, verdaging besluit herziening le uit breidingsplan. Commissie van Uitvoering Kring Barsingerliorn, verslag vergadering. Mej, P. A. Visser, neemt aan de benoeming tot onderwijzeres Openbare School voor U.L.O. Proces-verbaal kasopname Gemeente-ontvanger per 24 September 1934. Adres garagehouders om uitbreiding van het parkeerverbod. Voorstel met betrekking totden Directeur der Lichtbed rijven. 1. UITBREIDING PARKEERVERBOD. Adres garagehouders. Krachtens het bepaalde bij artikel 19 sub f der algemeene politieverordening voor deze gemeente is het verboden vierwielige motorrijtuigen op den open baren weg te doen verblijven op andere plaatsen dan door B. en W. aangewezen. Bij hun besluit van 13 September 1932, gewijzigd 1 Mei 1934 zijn bedoelde plaatsen aangewezen. Naar aanleiding van het verzoek hierboven genoemd dee- len B. en W. den Raad mede dat zij bereid zijn de omschrijving der tijdstippen inzake het parkeerver- v bod uit te breiden, zoodanig, dat niet alleen tijdens li^e wekelijkschc markt het parkceren op nader te finoemen plaatsen is verboden, doch ook bij gelegen- heid der Paaschtentoonstelling, de winkelweek, de harddraverij, alsmede gedurende de uren, waarin bioscoop- en tooneelvoorstellingen worden gehouden. Ten aanzien van de plaatsen, waar alsdan het parkeerverbod geldt zijn B. en W. bereid deze als volgt te bepalen: de Markt, met uitzondering van het gedeelte, lig gende vóór de perceelen, thans plaatselijk gemerkt Wijk A nrs. 83, Si, 85 en 86, dc I^oeti het Rensgars, de Heerenstraat, het Noord, de toegangen tot het Slotplein, de straten in het Heerenbosch, de Gedemp te Gracht, de Laan, de Molenstraat, de Nieuwe Laag- zijde en de Gedempte Laan. EERVOL ONTSLAG AAN DEN DIRECTEUR DER LICHTBEDRIJVEN. B. en W. stellen den Raad voor den Directeur der Lichtbedrijven, den heer \V. A. P. F. L. Blaeser, met ingang van 1 November 1934 eervol ontslag uit zijn betrekking te verleenen. Krachtens het bepaalde bij artikel 45. sub 3, van het Ambtenarenreglement stellen B. en W. voor hem tot den pensioengerechtigden leeftijd (19 Februari 1938) een vergoeding toe te kennen gelijk aan het bedrag, dat hij alsdan aan pensioen zal ontvangen. Bij een diensttijd van circa 29 jaren zal dit pen sioen dan bedragen 29 X f 1-75 is 50.75 van den pensioensgrondslag ad f 3950.is f2005. Bij aanneming van dit voorstel vragen B. en W. de machtiging van den Raad tot het oproepen van sol licitanten naar de betrekking op een jaarwedde van f 2500, met vrij wonen, vuur en licht, met 3 twee- jaarlijksche verhooging van f 200. De financiecle gevolgen hiervan zullen zijn als volgt: Uit te betalen vergoeding aan W. A. P. F. L. Blaeser 3^4 jaar f 2005 per jaar is f 6516. Het uit te betalen tegenwoordige salaris van den directeur zou bedragen 3Vi X f 3400 is f11050. Uit te betalen over hetzelfde tijdvak aan den nieuwen titularis f 8375.— verschil f 2675. N'adeelig verschil in totaal f 34S1. Zes Zweden en Italiaan per Jacht vertrok ken. Stockholm: Zes Zweden en een Italiaan zijn van hier vertrokken in een 20-tons jacht, waarmede zij een reis om de wereld hopen te maken. De kapitein van het zevental is de eenige, die ver stand heeft van navigatie. Van Zweden gaat de reis naar Kopenhagen en vandaar door het Kieller ka naal naar Engeland. Vervolgens zal koers worden gezet naar Afrika via Fransche, Portugeesche Spaansche havens. Vanaf Algiers wordt de Afrikaansche kust gevolgd tot dc Kaap. Vandaar wordt gevaren naar Britsch- Indië en vervolgens hopen dc avonturiers de Zuidzee- eilanden te bezoeken. Via San Francisco en het Pa nama-kanaal wordt dan de terugreis naar Zweden aanvaard. Russische officieren moeten leeren dansen. Moskou: Krachtens een bevel van den op perbevelhebber van het roode leger, generaal Woros- jilof, moeten de officieren loeren dansen. Vroeger mochten dc officieren van het roode leger zelfs niet naar hotels gaan, waar zich een dansvloer bevond. De tijden zijn echter veranderd en dansen wordt nu niet alleen een gezond vermaak geacht, maar ook iets, wat bij het maatschappelijk leven hoort, aldus de Russische opvatting. Do ministers Colijn, De Wilde, Deckers en Van Schaik hebben gistermorgen een bezoek aan Schip hol gebracht ter bezichtiging van de F 36. Met den heer Leimecke, chef-invlieger van dc Fok kerfabrieken, als piloot werd een tocht van ruim een uur door de lucht gemaakt. Eerst ging het in een rechte lijn naar Rotterdam, boven welke stad eeni- gen tijd werd gekruist, daarna werd de reis ver volgd naar den Hang om, de zeekust volgend, over Haarlem en IJmuiden naar Amsterdam terug te keeren. Ernstige ongeregeldheden te Rio de Ja- neiro. Zes dooden. Rio dc Janeiro (Brazilië): Tijdens een fascistische meeting te Sao Paulo, waar de leider der onlangs opgerichte Braziliaanschc fascistische par tij, Philip Salgade zou worden geinstalleerd, zijn ern stige ongeregeldheden ontstaan, doordat uit de ra men van eenige rondom het plein gelegen huizen op de fascisten geschoten werd. De politie, die op onlus ten was voorbereid, en in grooton getale aanwezig was, beantwoordde het vuur met behulp van machi ne-geweren. In totaal werden zes ersonen, waaronder twee politieagenten gedood. Incidenten tijdens bezoek van Italiaan- sche Fascistische studenten te New York. Om 5 over elf opgestegen, was men precies 12 mi nuten over twaalf weer op Schiphol, na een hoogte te hebben bereikt van maximum 1200 M„ zeer onder den indruk vooral van den rustigen vasten gang van het groote en fraaie vliegtuig en in het bijzon der van de mogelijkheid om tijdens de reis gesprek ken te voeren, weinig of niet gehinderd door het geluid der motoren. Minister Colijn heeft op Schiphol nog een afzon derlijk bezoek gebracht aan dc montageloods van Kokker om een der nieuwste producten van de vliegtuigenfabriek, den voor het leger in Indiö be stemden verkenner C X, het eerste exemplaar van een serie, die volgen zal, te bezichtigen. New York: Een groep van 350 Italiaansche fascistische studenten van 26 Italiaansche universitei ten, die verdeeld in kleine delegatis dc verschillende Amerikaansche universiteiten bezochten, werden gis teren ontvangen door het New York City College. Een vertegenwoordiger van een radicale studenten- vereeniging las tijdens dit bezoek een boodschap voor „aan de beklagenswaardige studenten van Italië". Er ontstond een onderlinge vechtpartij tusschen dc stu denten en de Italiaansche gasten verlieten door een achterdeur de ontvangzaal. Reeds van te voren hadden de radicale studentcn- vereenigingen van de New Yorksche Universiteit be zwaar gemaakt tegen de ontvangst van dc fascisti sche studenten. MISSIONARISSEN DOOR BANDIETEN ONTVOERD. Peking, V.D. Uit Koesjau in de Chineescho provincie Kweisjau wordt gemeld, dat Chineesche bandieten drie leden van de aldaar gevestigde mis sie, namelijk een Canadeesche dame, een Australische en een Engclscho missionaris, hebben ontvoerd. En niet naar Frankrijk gevlucht, zooals men dacht. Madrid, 10 Oct. In den loop van gisternacht werd het bericht bevestigd, da tde oud-niinister-pre- sident en leider der Spaansche socialistische pari ij Azana, die deel heeft genomen aan de uitroeping van de vrije Catalaansche republiek, niet zooals men dacht erin geslaagd is naar Frankrijk te vluchten, doch te Barcelona in gezelschap van den syndicalis- tischen leider Angel Pestana en een kapitein van het leger is gearresteerd. Weer 270 arrestaties te Madrid. Te Madrid zijn Dinsdagavond eenige opstandelin gen die uit een hinderlaag op politic-patrouilles vuurden, gearresteerd. In den loop van den dag wer den in totaal 270 personen te Madrid gearresteerd en^bjj.t^l SftRjiui^^elyiigfeiLAverrien vele wapenen, waaronder machine-pistol en, in beslag genomen. To Cordova «ï-Bilbao kwam hot tot kleine botsin gen tusschen politie en opstandelingen, waarbij her haaldelijk politiepatrouilles van de daken beschoten werden. Het resultaat was verscheidene dooden en gewonden. Te San Sebastian zouden weliswaar de winkels weer geopend zijn en de trams weer rijden, doch in de arbeiderswijken vinden nog hevige vuurgcvechtc laats, waarbij zes dooden zijn gevallen. Te Alicante is de socialistische burgemeester ge arresteerd, evenals te Valencia eenige socialistische gemeenteraadsleden. BYRD'S EXPEDITIE IN HET ZUID-POOL- GEBIED. New York: Uit Little America wordt gemeld, dat een motortractor-expcditie, die het hoofdkamp aldaar had verlaten voor een onderzoek in de omge ving door een sneeuwstorm overvallen werd, tenge volge waarvan het radio-apparaat op de fractor tij delijk onklaar raakte en men zich in het hoofdkamp ernstig ongerust over de expeditie maakte. Na ruim 24 uur kreeg men echter draadloos bericht, dat dc uitgetrokken mannen ongedeerd waren en het radio toestel hadden kunnen herstellen. Ondanks den hevigen storm is een tractor met le vensmiddelen en voorraden uit Little America ver trokken naar het kamp, dat Byrd zelf op 180 KAl- afstand van het hoofdkamp heeft opgeslagen om al leen waarnemingen te doen. Naar het „Hdbld." verneemt, heegt gistermiddag het bestuur van de veehouderijcentrale vergaderd over het voornemen van de Regeering om wederom over te gaan tot opruiming van rundvee. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft het bestuur der veehouderijcentrale zich vóór verdere opruiming uit gesproken. Echter zou, naar ons ter oore kwam, nog geen besluit zijn gevallen over de wijze waarop het over tollige rundvee zal worden opgeruimd. Drie mogelijkheden worden onder de oogen gezien, n.1. inblikken, invriezen of export naar Rusland. Ten aanzien van de laatste mogelijkheid schijnt het be stuur van de veehouderij-centrale n.1. een aanbie ding te hebben gekregen, welke belangrijker zou zijn dati die welke vroeger was ontvangen. Of op deze nieuwe,-gunstiger, aanbieding zal wor den ingegaan, hangt af van het onderzoek naar do voorwaarden, welke zijn gesteld en waaraan uiter aard de Regecring ha&r goedkeuring zal hebben te verleenen. Inbrekers in het Utrechtsche loterijkan toor gearresteerd. Dezer dagen werd ingebroken in een Utrechtsch loterij-kantoor, gelegen in dc Lichte Gaard te Utrecht De politie, geholpen door de recherche, stelde een uitgebreid onderzoek in, doch trok den eersten dag slechts nieten uit de loterij-affaire. Gisteren is zij er echter in kunnen slagen, de daders te doen arrestee ren. Te Amsterdam werd een 22-jarige jongeman aangehouden, die een ritje met een taxi had willen betalen met een vijf-francs stuk, dat hij voor een rijksdaalder wenschte uit te geven. In zijn woning te Utrecht werd een nauwkeurig onderzoek inge steld, waarhij men in de kachel een groote hoeveel heid oud Duitsch bankpapier vond, tor waarde van ongeveer honderd-duizend mark. Dit bankpapier werd hij de inbraak in het loterij-kantoor ontvreemd. Behalve het papieren geld heeft de politie nog een metselaar uit de woning meegenomen, die eveneens met de inbraak een en ander uitstaande bleek te hebben. Beide gearresteerden bleken goede heken den van de politie te zijn. Zoo eendrachtig als zij vermoedelijk waren in de Lichte Gaard, zoo oneens blijken zij te zijn voor den rechter van instructie. Voor zichzelf ontkennen zij alle schuld en dragen die getrouwelijk aan elkander over.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5