tVOROL Zaterdag 13 October 1934. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9573 DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Bisschop Wurm gearresteerd. Nat. Crisis-Comité. Terrorisme te Madrid. Merkwaardig denkbeeld. Een oude inbraak opgehelderd. Kind doodgedrukt Een heilige slang. Rookers ook OPZIENBARENDE MOORD IN LETLAND. STAAT IN DUITSCHLAND GEBREK VOOR DE DEUR. Geheimzinnige graanschuren in SovjetrRusland. Jipansche strooptochten op Nieuw Gumea. De moeite nog wel waard. Jackie Coogan. NIEUWE UITVINDING VAN DEN HEER C. J. STOETE. Een fel protest te München. In weerwil van het militair vertoon demonstreert het volk ten gnnste van dr. Meiser. (Adv.) Naar aanleiding van het kerkconflict in Wnrtumberg zijn de landsbissschop Wurm, de prelaat Mcyer en de kerkraden Schauffler en Presser gevangen genomen. Münch cn, 12 October (V.D.): Rijksbisschop dr. Mueller heeft, bij zijn poging den tegenstand tegen de Duitsche rijkskerk te breken, Beieren in twee ker kelijke ressorten gesplitst, welke hij Frankenland en Beieren noemt. De „nazi-primaat" heeft den bisschop van Wurtem- berg, dr. Wurm, ontslagen, die een zijner felste te genstanders was. Donderdag hebben duizenden in de straten gede monstreerd tegen do actie van den rijksbisschop. De laatste bisschop die zich tegen de rijksregeering verzette, thans van zijn ambt ontheven. Met Dr. Meiser is thans de laatste bisschop, die zich tegen de rijksregeering verzette, van zijn ambt ontheven verklaard. In alle Evangelische kerken te München werden gisteravond protestbijeenkomsten gehouden en godsdienstoefeningen. In de St. Matheuskerk predikte Dr. Meiser voor een geweldig groot aantal menschen. De kerk was tot in het laatste hoekje bezet. Voor de kerk was ook een groote menschenmassa samengestroomd. Na beëindiging van zijn predicatie schreed Dr. Meiser, begeleid door een aantal dominees door het kerkportaal. Zijn auto was door tallooze menschen omgeven, die hem voor zijn standvastige houding dankten. Toen de auto zich in beweging zette riep de me nigte uit: „Heil Meiser.' Tijdens den geheelen tocht van de kerk naar het bisschoppelijk paleis bleef een groote menschenme- nigte de auto begeleiden. De geheele tocht geleek een triomftocht, daar de menigte niet ophield met hem sympathiebetuigingen toe te roepen. Kort nadat bisschop Meiser in het bisschoppelijke paleis was aangekomen, verdrong zich een ontzag lijke menschen menigte voor het paleis. Na eenige minuten verscheen Dr. Meiser voor het venster van de bovenverdieping. De politieke politie had inmiddels een afzetting voor het paleis gezet, maar de menschen lieten zich door de uniformen niet afschrikken en bleven Dr. Meiser toejuichen. De menschen riepen: „Wij willen onzen landsbisschop behouden!" Op aandringen van Dr. Meiser zelf verspreidde de menigte zich tenslotte. Revolationnairen zetten de guerilla voort. Madrid. Ondanks de verklaring van de Spaan- 6che regeering, dat te Madrid alles rustig is, zetten de revolutionnairen hun guerilla voort met tallooze terroristische daden. In de afzonderlijke wijken worden nog herhaal delijk aanvallen op politiepatrouilles gedaan. In de hoofdstraten van de stad ontploften verscheidene bommen en een hotel werd in brand gestoken. Revo lutionnairen rijden met auto's door de straten en werpen op verschillende plaatsen traangasbommen. Van de zijde der regeering wordt medegedeeld, dat de staking te Malaga beëindigd is. De militaire gou verneur te San Sebastian deelt mede, dat de leiders der opstandige beweging te Mondragon en te Eibar, gearresteerd zijn. waarhij de laatste zou hebben ge poogd zelfmoord te plegen. Oviedo schijnt thans ge heel door regeeringstroepen bezet te zijn. Staking nadert haar einde. Azana weer vrij? Reuter meldt nog uit Madrid: Eenige leiders der stakingsbeweging hebben gelast het werk te hervatten. Men gelooft, dat het einde der staking nog slechts een quaestie is van enkele uren. De krijgsraden zijn aan hun taak begon nen en zullen snel recht spreken. Azana zou zijn vrijgelaten, maar het be richt wordt niet officieel bevestigd. De telegrafische verbinding met Spanje is weer normaal. Verder meldt Reuter: Nadat de geheele Donderdag te Madrid rustig was verloopen, begonnen des avonds de schietpartijen weer. In vele buitenwijken van de hoofdstad hoorde men talrijke explosies. Blijkbaar beoogen de overge bleven Marxistische terroristen een paniek teweeg te brengen. Afgezien van eenige gewonden zijn geen verliezen te beklagen. Als curiosium is te melden dat gedurende eenige uren een auto door de straten van Madrid heeft ge reden, welke bezet was met communisten die een machingeweer bij zich hadden. Overal waar geen lid van de gewapende macht in zicht was, bijvoorbeeld in de buitenwijken, begonnen de communisten in het wilde weg te schieten om de bevolking schrik aan te jagen. De politie is pas later de auto op het spoor kunnen komen. Daar het voor de taxi's, die in ver band met de algemeene staking niet behoorden te rij den, gevaarlijk was in de duisternis op straat te zijn, tnoesten de chauffeurs vóór donker weer in de gara ges terug zijn. Dit zal voorloopig zoo blijven, zoodat de taxi's alleen overdag zullen rijden. In Asturie zijn de onlusten op ettelijke plaatsen op nieuw opgevlamd. Te Coradogno in Asturië staken rebellen een groot hotel in brand. De ministers te Madrid zijn in vergadering bijeen. In Rusland wil men sneeuw bewaren voor de irrigatie van akkers. In Sovjet-Rusland heeft men het denkbeeld opge vat om des winters vallende sneeuw te bewaren en voor irrigatie-doeleinden te gebruiken in tijden van droogte, aangezien ook dit jaar weer groote schade Is toegebracht aan den oogst wegens gebrek aan water. Door middel van vijvers, dammen en kanalen wil men de sneeuw bewaren en wanneer zij in het voorjaar smelt, het water gebruiken om de akkers te bevloeien. Inmiddels werkt te Moskou een speci aal instituut aan de plannen om kunstmatig regen te verwekken. Naar gemeld wordt, heeft H. M. de Ko ningin een bedrag van f5000 aan het Nati onaal Crisiscomité doen toekomen. Honderdduizend antwoorden op de prijs vraag van het N.C.C. Naar wij vernemen zijn op de prijsvraag van het Nationaal Crisis-Comité, waarvan de inzending thans is gesloten, ongeveer 100.000 antwoorden ingekomen. Dit beteekent voor het N.C.C. een bate van ten min ste f 25.000. De nationale inzameling heeft zeer bevredigende resultaten opgeleverd. Het aantal giften dat recht streeks bij het N.C.C. binnen komt is in de laatste weken zeer toegenomen. Vele fondsen, corporaties en verecnigingen hebben hun bijdragen verhoogd en verscheidene belangrijke giften en f 1000 of f500 wer den ontvangen. Ook de nieuwe giro-actie heeft een bevredigend resultaat. Bekentenis van een boerenknecht ulf De Beemster. Ongeveer een jaar geleden hebben inbrekers in gebroken in de Purmerender Wasch- en Strijkin- richting te Purmercnd. Daarbij hadden bij de brand kast geforceerd en ongeveer f500 gestolen. De politie deed nasporingen naar alle kanten, speciaal in de Beemster. Dezer dagen kreeg de politie eenige aanwijzigen. Een boerenknecht, opgesloten in de strafgevangenis te Haarlem, die in dienst was bij een veehouder te Beemster, bekende na strenge ondervraging, dat hij medeplichtig was aan bovengenoemden inbraak. Hij noemde zijn medeplichtigen, die daarna door de politie zijn gearresteerd. Het zijn L. te Schermer- horn, welke bekend heeft en gebr. K. te Wormer, die ontkennen. Van verscheidene inbraken in den omtrek ge pleegd, worden bovengenoemde personen verdacht. WAARDEDALING. Dezer dagen is een pand met bijbehoorenden grond, gelegen aan den Straatweg te Hillegersberg, door no taris mr. ,T. G. Middendorf in het openbaar verkocht voor f 16.200. Jaren geleden is f 40.000 voor dit pand betaald. Er rust thans nog een hypotheek op van f30.000. Tusschen brugleuning en vrachtauto. Donderdagavond te 6 uur is het 8-jarig zoontje van den heer Van Til te Hoogkerk bekneld geraakt tus schen een brugleuning en een vrachtauto. Het knaap je werd ernstig gewond naar het Diaconessenhuis te Groningen overgebracht. Zijn toestand is zorgwek kend. Later wordt gemeld, dat de ongelukkige jongen aan de bekomen verwondingen is overleden. In een tempel in Britsch-Indlë. In een tempel In het dorpje Karanji in Brit*ch-In- dië bevindt zich een gewijde slang. Van tijd tot tijd komt deze uit haar schuilplaats achter het afgods beeld, en de priesters en bewakers van den tempel plegen haar dan te streelen en te liefkozen. In het feit, dat de mannen niet door de slang wer den gebeten, hebben de geloovigen altijd een bewijs gezien, dat zij werkelijk „Heilig'' waren. Onlangs werden echter tijdens een bedevaart naar den tempel eenige sommen geld vermist. Men meen de in een der bewakers den schuldige to zien, doch deze hield zijn onschuld staande. Men stelde den man daarop in de gelegenheid zijn onschuld te bewijzen, door de heilige cobra te stree len. Toen deze uit haar schuilplaats te voorschijn kwam, stak de bewakers zijn hand uit, om het dier te streelen, zooals hij reeds zoovele malen voordien had gedaan. De man werd echter onmiddellijk door de slang gebeten, en binnen een uur stierf hij. Uw tanden frisch en blank met 'De Nederlandsche Tandpasta •.WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" Grieksch-Katholleke bisschop in zijn woning vermoord. - Daarna het huis in brand gestoken. Riga. Donderdagavond laat Is het hoofd der Grieksch-Katholieke Kerk in Letland, Aartsbis schop Johann Pommer, vermoord, waarna de moor denaars trachtten het huis in brand te steken. Kort na middernacht werd do brandweer gealar meerd voor den brand, die was uitgebroken in het alleen door den Aartsbisschop bewoonde huis in de villawijk Waldpark nabij de voorstad Kaiserwali. Toen de brand gebluscht was, ontdekte de brand weer in een terzijde gelegen kamer het vreeselijk verminkte lijk van den Aartsbisschop, dat bedekt was met stroo en drie uit hun scharnieren getilde kamerdeuren. Bovendien werd geconstateerd, dat men in de woning van den Aartsbisschop alles had omgewoeld. Men vermoedt, dat de moord in verband staat met een proces wegens verduistering van kerkgelden, dat dezer dagen voor de rechtbank to Riga zal begin nen en waarin de Aartsbisschop als hoofdgetuige k charge zou optreden. De nog onbekende dader is voortvluchtig. Op last der regeering moeten zij worden leeggehaald. Moskou. De Sovjet-Russische regeering heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke de politieke afdeelingen der staatsbedrijven en collectie ve boerderijen hun z.g. geheime kamers met graan en andere levensmiddelen terstond moeten ontrui men. Den laatsten tijd zouden nl. zonder toestemming der regeering dergelijko voorraadschuren zijn aan gelegd. Voortaan is het vormen van geheime voorraden graan en levensmiddelen ten strengste verboden. Aan het Volkscommissariaat voor Binnenlandsche Zaken is last gegeven, gemeenschappelijk met de po litieke afdeelingen van de Russische boerenbedrij ven voor de strikte naleving van deze verordening te zorgen. Geheimzinnige bewegingen van Japan- sche schepen bij de Australische Noord kust. Melbourne. De Australische regeering heeft be richt ontvangen van den Gouvernementsvertegen- woordigor op Nieuw-Guinea, dat een Japansch stoomschip, de „Yosikine Maru" er op betrapt is, strooptochten to ondernemen in de buurt van de westelijke eilanden der Admiraliteitsgroep. behoo* rende tot het administratief gebied van Nieuw-Gui- nea. De bemanning, bestaande uit den kapitein en 24 leden, is gearesteerd wegens overtreding van do visscherij- en quarantaine-bepalingen. Het schip bleek niet in het bezit van de noodige papieren ca er zal een uitgebreid onderzoek naar zijn werkzaam heden in de Nieuw Guineesche wateren worden in gesteld, aangezien de regcering reeds eerder rap porten bereikten over geheimzinnige bewegingen van Japansche schepen nabij de Noordkust van Australië. Strenge straffen tegen van paniekstemming. het verwekken Berlijn. De staatspolitie te Frankfort heeft twee handelsreizigers gearresteerd, die ervan beschuldigd worden, de staatsbelangen te hebben geschaad door „tegen beter weten in" een paniekstemming onder hun cliënten te hebben gewekt door hen te waarschuwen, dat binnenkort groot gebrek aan gebruiks voorwerpen, waarin buitenlandschc grond stoffen verwerkt moeten worden, zou ontr staan, tengevolge van het invoerverbod van buitenlandsche grondstoffen. Naar verluidt zouden ook vele Duitsche winke liers hun klanten vertrouwelijk soortgelijke advie zen geven en hen waarschuwen voor gebrek aan goederen als bijvoorbeeld zeep, die reeds nu een aanzienlijk lager vetgehalte bevat Te Brunswijk zijn voorts drie personen veroor deeld tot 20 maanden gevangenisstraf, wegens het verspreiden van drukwerken, die eruit zagen als re- elames en op de voorpagina de afbeelding toonden van een schoon met als onderschrift: „Waar wringt, de schoen?" Van binnen bleken deze geschriften scherpe critiek en aanvallen op de nationaal-socia- listische regeering te bevatten. DRIE SOLDATEN GEDOOD. Ontploffing vau in beslag genomen springstoffen. Weenen. Twee militaire ambtenaren en een artillerist die te Thaur in Tirol nabij Innsbruck een onderzoek instelden naar een voorraad in be slag genomen springstoffen, die vermoedelijk Nazi eigendom zijn geweest, werden gedood, toen een deel der springstoffen plotseling ontplofte. Safes na een eeuw geopend. Juweelen cn effecten ter waarde van honderddui zenden gulden. Santiago de Chili: Bijna een eeuw ge leden failleerde hier een bank en eerst thans is men overgegaan tot het openen van oen aantal zich in de bank bevindende safes, waarvan de sleutels verloren waren geraakt, of niet waren opgevraagd. Deze safes zijn tijdens de liquidatie der bank in eigendom over gegaan aan de Spaanschc Bank voor Chili, en jaren lang heeft men er niet naar omgezien. Naar zelfs wordt beweerd, beeft men reeds eenmaal besloten, de safes als oud ijzer te verkoopen. Thans werd ech ter machtiging verleend de safes te openen. Nadat dit was geschied zijn vele iuweelen en effecten, ter waarde van honderdduizenden guldens te voorschijn gekomen, alsmede waardevolle historische documen ten. Jackio Coogan, een jaar of tier., vijftien geleden buitengewoon vermaard door zijn spel voor de film, waarin de kinderlijkheid bewaard was gebleven, en toch een groote mate van tooneelroutine en virtuosi-* teit was bereikt, wordt op 26 October 20 jaar. De contracten die door do ouders van Jackie voor hem waren afgesloten waren zoo voordeelig, dat er al lengs een bedrag van 1 milliocn kon worden opzij gelegd, welke som hem op zijn 21sten vorjaardug zal worden uitbetaald. Tot zoolang moet hij het stel len met een kleine wekelijksche uitkeering. Jackie is student aan de universiteit van Zuid-Californid en wordt erg kort gehouden. EINDELIJK REGENVAL IN AUSTRALI8. Na vijf jaar droogte. Adelaide (V.D.) Na een periode van droogte, die meer dan 5 jaar heeft geduurd, is eindelijk boven het Noordelijk gedeelte van Centraal Australië, een groote hoeveelheid regen gevallen, die op sommige plaatsen meer dan een inch bedroeg. Een propeller met bijzondere eigenschappen. Bliksemboot wacht op octrooibe handeling. Amsterdam. In de pers is destijds ln ver schillende artikelen gewag gemaakt van een uit vinding op scheepvaartgebied van den heer C. J. Stoete te Zandvoort. Deze uitvinding was niet ge baseerd op een verbetering van de principes inzake de voortstuwing van schepen, maar behelsde een geheel nieuw beginsel van voortstuwing. De heer Stoete, die dit beginsel had toegepast in een door hem geconstrueerd klein model van een boot op het eerste gezicht den indruk makend van een drij vende oorlogstank trachtte in gezaghebbende kringen de erkenning te verkrijgen dat door zijn vinding een geheel nieuw systeem van voortstuwing van vaartuigen was verwezenlijkt. Het Nederlandsch Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen, dat zich alleen met serieuze proefnemingen bezig houdt, verklaarde zich bereid een proefneming met de „Bliksemboot", zooals de heer Stoete zijn vaartuig had gedoopt, te verrichten. Het resultaat was voor den uitvinder teleurstellend, want volgens de uit spraak van den directeur van het Proefstation was hier van een geheel nieuw principe geen sprake. De heer Stoete berustte niet in deze uitspraak, doch wendde zich tot het Ministerie van Defensie, dat, na aanvankelijk de uitspraak van den directeur van het Proefstation te hebben onderschreven, enkele weken later, nadat de uitvinder zijn theorieën op nieuw schriftelijk had uiteengezet, met de erken ning kwam dat het meeningsverschil tusschen den heer Stoete cn den directeur van het Proefstation alleen daarin bestaat, dat door laatstgenoemde auto riteit het ontleenen van de stuwkracht voor het vaartuig aan een met een bepaalde snelheid in te gengestelde richting weggestuwde massa water als het beginsel der voortstuwing wordt beschouwd, terwijl de heer Stoete nl9 beginsel van zijn vinding aanneemt dat daarbij theoretisch een grootere mas sa met een kleinere snelheid wordt behandeld. Groo- van den heer Stoete. te waarde voor den uitvinder had echter de mede- dceling dat dit beginnsel geen duistere pun ten laat. Het departement was verder van meening, dat de uitvinding eerst haar volle waarde zou krijgen, na dat zij op ware grootte zal zijn uitgevoerd en bewijst aan de gestelde verwachtingen te voldoen. Zoo ver is de heer Stoet echter nog niet; zijn ver dere werkzaamheden ten deze heeft hij moeten stop zetten, omdat de octrooibehandeling veel tijd vergt en hij niet zal kunnen doorgaan, alvorens de octrooi kwestie geregeld is. Een nlenwe propeller. Intusschen heeft de heer Stoete. die al zijn vrijen tijd aan natuurkundige en technische studies wijdt, niet stilgezeten. In een gesprek, dat wij met hem hadden, deelde hij ons mede. een nieuwen propeller té hebben uitgevonden, die bij aanzienlijk minder brandstofverbruik van den motor zelfs nog een grooter trekkracht ontwikkelt dan de bestaande pro pelers. De heer Stoete heeft zijn nieuwe vinding „mechanische zeilpropcllcr" godoopt. Octrooi is reeds aangevraagd. Proefnmingen hebben volgens den uitvinder aan getoond dat met een gelijk toerental van de be staande schroeven de motor ten opzichte van den zoilpropeller minder arbeid heeft te verrichten, aan gezien de diameter van den propeller kleiner is. Binnenkort zullen op een speciaal heirvoor gecon strueerd vaartuig met den mechanischen zoilpropel ler proeven worden genomen, waarvoor ook het Mi nisterie van Defensie zich interesseert. De heer Stoete verklaarde tenslotte dat het in het kader van de nieuwe vinding mogelijk is, toestel len te construeeren, die absoluut verticaal omhoog stijgen en in de lucht kunnen stilstaan. Dergelijke „luchtforten" geheel afwijkend van de bestaande autogiro-toestellen zuil envolgens den h»er Stoete van groote waarde blijken te zijn als afweermidde len in een tockomstigen luchtoorlog.

Schager Courant | 1934 | | pagina 13