E conomische Kroniek Verlost van hevig SPIT IN DEN RUG KL09STERBALSEM UlT de OMGEVING Probeer Kruschen voor onze rekening l)e economische wetenschap heeft tot opgave om den mcnsch tot gids te dienen bij zijn zoeken naar verhoogde welstand en grooter rijkdom. Maar het ls een gids, die nog al eens faalt, hetgeen ten gevolge heeft, dat een economische kroniek, die het relaasf behoort, te zijn van alles wat de mensch op zijn zwerftocht naar het sprookjesland van den eeuwi gen bloei ontmoet en ondervindt, een bont verhaal is van slagen en mislukken, van allen en weer op- staan. Evenwel, de laatste jaren schijnt dat bonte er in zooverre wat nf te raken, dat het bijna alleen nog mislukken en vallen is, wat de historie weet te ver melden, terwijl van slagen of weer opstaan er niet of nauwelijks sprake is. Op zichzelf is dat vreemd. Ja, het komt eigenlijk niet te pas! Want grootc geleerden hebben zich hun hersens suf gepeinsd op middelen om de steeds voortschrijdende verarming der mensehheid het hoofd te bieden, ze hebben „onfeilbare" systemen ontworpen en ten uitvoer gebracht. Niettegenstaan de dat alles echter denkt de malaise er niet aan het veld te ruimen, zo blijft het menschdom uitmergelen en verarmen, alle economen van de theorie en alle wereldbewoners van de practijk ten spijt. Of juist ten gevolge van hen? Hoezeer de deskundigen bij uitnemendheid de kluts kwijt schijnen te zijn geraakt, daarvan hebben de laatste dagen een frappant staaltje geleverd. Gedurende langen tijd toch werd doorloopend als hoogste wijsheid de opvatting verkondigd, dat de crisis dan beëindigd zou zijn, wanneer de goederen- prijzen weer zouden gaan stijgen. Het was dus geen wonder, dat met alle mogelijke middelen werd ge tracht, dit ideaal na te jagen. Verhooging der goede- renprijzen was d e leuze, die in alle toonaarden werd gezongen. Rooscvelt en Hitier experimenteerden, to Londen en waar niet al werd geconfereerd en altijd kwam 't er weer op neer: we moeten eon stijging verwekken in de goederenprijzen. Mede met het oog hierop werd het middel der devaluatie toegepast. Van dit laatste vooral had men hooge verwachtin gen. Immers, het verhoogde de prijzen in het bin nenland, terwijl men in het buitenland even con- curreerend bleef of nog concurreercndcr werd als men voorheen reeds was. De resultaten bleven uit. Intusschen, de resultaten bleven uit. F.n de midde len schijnen vaak erger te zijn geweest dan do kwaal. Want in de landen, die 't hevigst experimen teerden, stijgt de nood het hoogst. En hoewel de Duit- sche leiders b.v. met luider stemme laten hooren, dat hun tegenwoordig rijk eeuwig is, zou het ons niet verwonderen, wanneer ze voorloopig heel erg blij zouden zijn. indien ze zeker wisten, dat er het eerstkomend halve jaar geen ongelukken zullen ge beuren. Neen, de theorie der stijgende prijzen heeft geen resultaat opgeleverd. Als het niet met verhoogde goederen- prijzen gaat, dan eens met lagere prijzen probeeren. Doch ziet! Plotseling zijn de geleerden tot andere inzichten gekomen! Dat, wat vroeger werd verstoo- ten, schijnt voortaan te zullen worden aanbeden. Roosevelt liet in zijn jongste radiorede uitkomen, dat het misschien aanbeveling zou kunnen verdie nen. het eens met verlangde prijzen te pro beeren. En de Fransche minister van financiën, Ger- maln Martin, wees er enkele dagen later met blijk bare voldoening op, dat in Frankrijk de goederen- prijzen van September 1931 tot 1934 met 21 wa ren gedaald. Hoe hebben we het nu! De oorzaak dezer veranderde apvatting is heel ge makkelijk aan te wijzen. Want wel zijn onder zekere omstandigheden stijgende prijzen bevorderlijk voor handel en in dustrie. door dalende prijzen echter wordt men in 't buitenland n>et zijn goederen concurreerender, neemt de export toe. En die export die tegenwoordig in ieder land het troetelkindje is, kwijnt meer en meer weg. Men oordeele zelf (de vermelde cijfers zijn de gemiddelde uitvoeren per maand in millioe- nen guldens: 1928 1929 1930 1931 1932 rrankrijk 425 408 350 248 150 U.S.A. 1048 1073 788 495 328 Dultschland 625 630 563 453 280 Nederland 165 168 143 108 70 Nu mag men zich met ccnige verwondering af vragen of het optimisme ten aanzien van toenemen de export door verlaagde prijzen niet schromelijk overdreven is en of men zoo iets van een Roosevelt of een Fransch minister van financiën mag ver wachten! Immers, nicmund kan beter weten dan zij zelf, hoe door één enkele pennestreek de Invoerrech ten opnieuw kunnen worden verhoogd, de contingen ten verkleind, de invoer geheel verboden, de ver houdingen door het laten vAllen van het ruilmiddel weer volkomen gewijzigd, kortom, hoe het een klei nigheid is de voordeden van dio prijsverlaging weer geheel ongedaan te maken. „Hoe moet het dan wel?" zal men terecht vragen. Ken klein voorbeeld kan ons hier veel leeren. We denken ons twee gebieden. In elk er van wo nen honderd inenschen. Het eene produceert l>oter en keus. het andere granen en groente. F.n heiden doen dat in zoodanigen omvang, dat er van alles ge noeg is voor tweehonderd personen. Sedert men- sehonhctigenis hebben beide streken met elkaar in innig contact gestaan: wel waren het twee onafhan kelijke gebieden, maar ze vormden één economisch geheel. Ze ruilden met elkaar wat ze over hadden en zoo had ieder niet alleen boter en kaas, maar ook groente en graan. Hoe nu de prijzen precies altijd waren, dat deed er betrekkelijk weinig toe, zo waren met elkaar in evenwicht en altijd zoodanig, dat de welstand hoog was: ieder had boter en kans, groente en graan, zij het dan misschien in onderling eenigszins wisselen- lendo hoeveelheden, al naar dc veranderlijke grootte der oogstten en der productie. Om eenige reden nu werd het contact verbroken: door autarkische maatregelen werden van het ééne economisch geheel twee economische, van elkaar volkomen onafhankelijke gebieden gemaakt. Er wenl niet geruild. Het gevolg moest zijn, dat de prijzen in elk gebied bun eigen verloop gingen ver tonnen, Hoe dit verloop was, ligt voor do hand. In het eene gebied met 100 ntenscben had men groente en graan voor 200. maar hoegenaamd geen boter en kaas. De groente en graanprijzen daalden, daalden, die van boter en kaas. artikelen, die men niet meer had. stegen tot in het waanzinnige. Om dc prijs daling tegen te gaan, ging nten er toe over. voorraden te vernietigen .den aanbouw te beperken: men ging saneeren. In het andere gebied gebeurde hetzelfde, doel» niet do andere artikelen. Men nam o.a. zijn toevlucht tot vee-afslachting. Maar al die maatregelen hadden voorloopig géén ander gevolg, dan dat do welstand daalde. In plaats van groente, graan, lioter en kaas had men nog sl-rhts Af eroonte en graan, óf boter en kaas. lilijii dc 'dng tusschen dc beide gebieden Onveranderd, dau n natuurlijk wel de vroegere 1 welstand wordcu IcruKvenvorvcu. Daarvoor is het noodig, dat elk gebied, ook die goederen gaat voort brengen, die het vroeger niet maakte. Wanneer het gebied, dat vroeger alleen groente en graan produ ceerde, doch tweemaal zooveel als de bevolking noo dig had, er toe overgaat ook boter en kaas te maken onder opgave van een deel van dc groenten- en graanproductie, dan wordt het evenwicht geleidelijk hersteld. Dit beteekent, dat, naarmate de graan- en groenteteelt afneemt, de prijzen beginnen te stij gen, dat, naannate de boter- en kaasproductie die aanvankelijk geheel ontbrak -— toeneemt, de prijzen van deze artikelen beginnen te dalen. Herstel binnen het kader van één economisch ge heel gaat dus samen metd e stijging van sommige prijzen, met de daling van andere. Daarom kunnen maatregelen, die alle prijzen even redig verhoogen of verlagen, zooals b.v. inflatie of devaluatie, nooit duurzaam resultaat opleveren. Wil men den economisrhen toestand binnen de grenzen van een afgesloten economisch gebied ver beteren, dan kan dit alleen door de verhooging van sommige prijzen, de verlaging van andere, door dc beperking van sommige industrieën, de uitbreiding van andere. Dit is lang niet altijd mogelijk. En als het mogelijk is, dan kost het altijd een massa tijd. En gedurende dezen tijd, waarin het proces van aanpassing zich voltrekt, zal do bevolking zich tevreden moeten stel len met een welvaart, kleiner als die, welke ze eens heeft gekend. Wij allen weten daarvan op 't oogen- blik mee te praten. Sommige moeilijkheden, welke zich daarbij kun nen voordoen, zullen we allicht bij volgende gelegen heden eens kunnen besproken. Intusschen make men zich geen illusies omtrent wonderdoktoren, die zéggen de toestand hij tooverslag weer gezond te zullen maken. Menschen, die dit inderdaad kunnen, bestaan niet. Zeker, dc één brengt er meer van terecht, dan de ander, maar ten slotte moet iedere regeerder, op wien de taak van handelen rust, toch weer te rade gaan bij do deskundigen. Deze laatsten, die op zich zelf reeds niet uit den grond te stampen zijn. be schikken slechts over datgene, wat de wetenschap der economie vermag te leeren .Dit nu is overal over de wereld precies hetzelfde en eenige verandering in de wijze, waarop een staat wordt geregeerd, dat moet duidelijk zijn kan deze kennis vermeerderen noch verminderen. De mensch van deze eeuw heeft dit vaak niet willen inzien. Hij heeft de toestand willen forceeren door vérstrekkende, diepingrijpende maatregelen. En hij heeft daarbij telken male vergeten, dat alles zoowel zijn voor als zijn tegen heeft. Hij heeft zich blind gestaard op vermoedelijke voordeelcn, niet ge dacht aan de nadeelen. Tot zijn schade en schande. Want tot dusverre hebben al die grootsche experi menten hem slechts dieper in de put geholpen. Warop we ook nog wel eens terug komen. Het bovenstande was pas geschreven, toen we ver rast werden door een berichten uit de Vereenigde Sta ten, dat president Rooscvelt nu weer heeft verklaard te streven naar hoogere goederenprijzen. Vermoede lijk omdat dit na zijn jongste uitlatingen tocli een wel wat wonderlijken indruk zou maken, heeft hij er echter aan toegevoegd, dat hij tegen een al te groote prijsverhooging was. Wat onder „een al te groote prijsverhooging" ls te verstaan, heeft hij ver geten te vermelden en gezien zijn heele manier van doen, zou men mogen betwijfelen, of hij het wel pre cies weet. l)c meest voor de hand liggende verkla ring van deze nieuwe zwenking is, dat hij door zijn adviseurs wordt heen en weer getrokken, daet hij nu aan voorstanders van deze, dan van die richting het oo rleent.. Dat WalIstreet na deze jongste verklaring in nerveuze stemming verkeerde, is begrijpelijk. Niets is zoo fnuikend voor den geldhandel als on zekerheid. Dc waarheid ligt vaak in 't midden en Rooscvelt voelt dit blijkbaar zoodanig aan, dat hij meent het midden te hebben gevonden, wanneer hij zoo iets wazigs als „een niet al te groote prijsverhooging" zal hebben weten te verkrijgen. Ons echter wil het voorkomen, dat dat midden ook nog op een andere en wellicht betere wijze kan worden bereikt. WINKEL Donderdagavond vergaderde het departement Win kel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Verslag Spaarbank 1933. De totale ontvangsten hebben bedragen f 30473,26, dc uitgaven f 28726.97, kas op 31 Dec. f 1746.29. In 1933 werd door spaarders ingelegd f 8672.78, terugge haald 1 11587.42. Op 31 Dec. 1933 waren in omloop 154 spaarbankboekjes, tegen 153 in het vorige jaar. Winst 1 622.12. Van deze winst wordt *4 ot f 155.53 uitgekeerd aan de Departementskas. Alles wordt goedgekeurd. Verslag nutsbibliothcek. Uit dit verslag blijkt dat de belangstelling in de nutsbibliothcek niet stijgende is, het iaatste seizoen liep hot getal lozers terug tot 23. Uitgegeven werden 634 boekwerken. Bestuursverkiezing. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door pe riodieke aftreding van den heer G. J. van Leersum (niet herkiesbaar), wordt bij tweede stemming be noemd de heer J. Broekens. Jaarverslag. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaarver slag teekenen wij aan, dat het lcdontal terugliep van 65 op 62. Vervolgens wordt een overzicht gegeven van dc vier nutsavonden in het afgeloopen seizoen gehou den. Rekening 1933. Door de heeren A. J. Porte en A. de Ridder wordt de rekening van den penningmeester onderzocht en in orde bevonden. De ontvangsten waren f 403.90, de uitgaven f 491.79. nadeel ig saldo f 87.89. Op de nutsspaarbank is echter nog ingeschreven f 137.54, zoodat er een werkelijk batig saldo is van f 49.65. De rekeningen worden goedgekeurd. Benoemingen. Tot beheerder der Nutsspaarbank wordt herbe noemd de heer C. Keizer, en In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. Koster, wordt bo- noemd de heer P. Langerois. Tot commissaris van de spaarbank wordt herbe noemd de heer J. Breebaart Kz. en in de vacature, ontstaan door benoeming van den heer P. Langereis tot beheerder, de heer W. Keetman. Wintercampngne. Uitvoerig worde de aanstaande wintercampagne besproken en ten slotte bepaald dat er vier avon den zullen worden georganiseerd: een muzikale avond, met den heer Alt uit Bolsward; een weten schappelijke avond met den heer Jhr. Dr. Mollertis, over zijn verblijf in Rusland; een filmavond; en tot slot een tooncelavond. Algemeene vergadering. Ter tafel komt thans dc beschrijvingsbrief der al- DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM „Ziezoo, dat Is achter den rug. van mijn SPIT ben ik fijn af! was de verzuchting, die ih slaakte, toen ik na het gebuik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunhen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trokwas ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aan- wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad." j Zw A_ AKKER'S ORIGINEEL T1R INZ»0« „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel bij Kheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— Bovengenoemde prijzen wordt verhoogd met bijslag voor Omzetbelasting. gomecne nutsvergadcring, waarin het 150-jarig be staan van do Maatschappij zal worden herdacht Om financicelo redenen moet echter van deelname aan dio vergadering worden afgezien. Aan het slot dor vergadering brengt de heer Vries een woord van dank aan den scheidenden voorzit ter, voor hetgeen hij gedurende de nu afgeloopen zit tingsperiode voor het Nut heeft gedaan. Na afloop der ledenvergadering is door het bestuur tot voorzitter benoemd Dr. J. Broekons, alhier. Donderdagmiddag was in het lokaal van den heer R. Laan alhier, door enkele dames een bijeenkomst belegd, om te komen, tot de oprichting van een af- deeling van den Nedcrlandschen Bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen. Aan deze uitnoodiging was door omstreeks 40 vrou wen gehoor gegeven en het lid van het Hoofdbe stuur, cmvrouw Wicrsma, heeft daar uiteen gezet het nut om tot genoemden Bond toe te treden. Met belangstelling werd deze uiteenzetting gevolgd en het reslutaat daarvan is geweest, dat staande de vergadering een afdeeling werd opgericht met een veertig leden. Het bestuur zal bestaan uit de dames H. Keetman- Schoorl, A. SchenkRozenburg, E. Brugman—Groo- tes, Broekens, en T. van Leersumvan Gulik. De functies zuilen onderling worden verdeeld. ANNA PATJJOWNA Vergadering „Theorie en Praktijk." Dc vergadering van de Vereeniging van oud-leer lingen van den Landbouwwintercursus „Theorie en Praktijk", werd geopend door den heer C. Schenk, die behalve de eigen leden, ook vele leden van do H. M. v. L. en in het hijzonder nog den rijksland- houwconsulent. Ir. Lienesch, welkom heette. De laat ste was uitgenoodigd een praatje te houden over proefvelden, omdat het hoofddoel van dezen avond was, de leden op te wekken proefvelden met tarwe aan te leggen. Maar aan de besprekingen naar aan leiding van een vragenlijst, die vóór dat praatje in behandeling kwam, nam hij natuurlijk ook een groot aandeel. De heer Raap lichtte het ontstaan van de lijst toe. De bedoeling, is dat dezelfde vragen ook in an dere plaatsen door de oud-leerlingen van cursussen worden behandeld en de conclusies uitgewisseld worden. De le vraag luidde: Is de uitbreiding van de tar- weteelt hoven een derde van de oppervlakte van het bedrijf wenschelijk en mogelijk. De vraag was cul tuur-technisch bedoeld en dus bleef buiten beschou wing, dat thans wettelijk niet meer dan een derde bebouwd mag worden. Over de mogelijkheid was men het voor de zwaar dere gronden vrijwel eens. Er waren landbouwers die vroeger, als ze geen tarwe of rogge zaaiden, re gelmatig meer dan een derde van het land gebruik ten. Ir. Lienesch oordeelde dat het meeste land niet voor uitbreiding der teelt geschikt was en dat aan uitbreiding onverbrekelijk vast zat. dat ook meer bakvnichten, kool, bicten, aardappelen, werden ge- teelt. De 2e vraag handelde over het verhand tusschen uitbreiding der teelt en ziekte, b.v. voetziekte. Uit het feit. dat men vaak en gedurende jaren meer dan een derde bebouwde, bleek dat men geen grooter vatbaarheid voor ziekte constateerde. De 3e vraag luidde: Welk ras verdient voorkeur? Als oordeel werd uitgesproken, dat dc praktijk uitwees, dat in een bepaalde streek een bepaald ras liet best voldoet. De meeste voorkeur hebben wel Wilhclmina, Juliana en Imperial of Emma. Vraag 4 informeerde naar de ervaring met vroeg of laat zaaien van wintertarwe. De heer Lienesch wees er op, dat vroeg of laat, in dit opzicht betrekkelijk is. In Groningen zaait men over 't geheel vroeger dan hier en wat men hier vroeg noemt, is daar reeds laat. Als nadoelen van vroeg zaaien werden genoemd: grooter kans op voet- ziekte en eerder uitwin teren. De vraag of de grondsoort en het klimaat invloed op de kwaliteit hebben, werd wat het eerste aangaat ontkennend beantwoord. Van klimaatverschil en dus van invloed daarvan kan op pen klein gebied als Noord-Holland is, geen snrake zijn. De laatste vraag gold de hoeveelheid zaaizaad per bunder gebruikt. Die varieerde van 130 tot 150 Kg. ner bunder bij 9 pijpen op de zaaimachine. Voor lichtoren grond en bij later zaaien achtte men dich ter zaaien gewenscht. Ir. Lienesch stelde bij zijn praatje over proefvel den voorop, dat men nooit uit het oog moet verlie zen, dat elke boerderij iets individueels heeft en dus resultaten, op het eene bedrijf hereikt, niet al tijd voor iedere andere boerderij zuilen gelden. Houdt men rekening met de volgende punten, dan hebben proefvelden echter zeker groot nut en zijn ongetwijfeld van meer waarde dan laboratorium proeven. die niet getoetst zijn aan de praktijk. De conclusies, waartoe de heer Nienesch kwam, waren: le. De proefnemer moet er wat voor voelen, niet opzien tegen wat werk en dat werk goed doen; 2e. Men moet goed weten wat men eigenlijk op de verschillende proefvelden wil vergelijken. Heel moeilijk is het te zorgen, dnt. alle omstandigheden dezelfde zijn, behalve dan voor de zaak welke men wenscht te onderzoeken. Liefst zal dus een proef ge nomen worden op dat deel vnn het bedrijf, dat als 't gemiddelde kan beschouwd worden. Rekening is te houden met bemestingstoestand, afwatering, voor geschiedenis van het land (de voorvrucht enz.); 3e. Het is raadzaam niet tc veel objecten tegelijk op éénzelfde proefveld te willen onderzoeken; 4e. Eén proef is geen proef. De proeven dienen over meerdere jaren te loopen; 5e. Om den invloed van gemaakte fouten zooveel mogelijk te verkleinen, is het gewonscht, de proef minstens in vijf herhalingen te nemen en als dat op bezwaren stuit dan op vijf plaatsen in enkelvoud. 6e. Men sluite zooveel mogelijk aan hij de praktijk en neme daarom de proefvelden niet te klein, zoo dat alle bewerkingen op de gewone wijze kunnen plaats vinden. Nadat de heer Lienesch nog enkele vragen had beantwoord, volgde sluiting. BREEZAND. Het Nut Vriendenkring verzoekt ons te vermelden, dat het op Zondag 21 October een avond heeft georga niseerd, waarop Daan Pool en Tommy Bouman zul len optreden. Voor bijzonderheden zie men adv. in dit nummer. LANGEND IJ K Het baggeren is hier weer begonnen en wordt uit gevoerd in den vorm van werkverschaffing. In tegen stelling met de vorige campagne worden de schui ten nu gemeten, en wordt de arbeid niet meer be taald per praam, doch per kubieke meter. Er zal door de arbeiders ongeveer f 12 worden verdiend, waarvan door het rijk hoogstwaarschijnlijk de helft en door de tuinders en de gemeente een vierde deel zal worden betaald. Volo tuinders, dio hun land niet meer lieten bemesten met modder, zijn daartoe nu weer, gedwongen door de slechte uitkomsten van 't tuinbouwbedrijf, overgegaan. Door de bijdragen van de overheid in de kosten verkrijgen zij, nu een goed- koope bemesting, waarvan de resultaten over 't alge meen bevredigend kunnen worden genoemd. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de 4 Langendijker gemeenten en St. Pancras toegestaan de proef, waarbij dc arbeiders in het tuinbouwbe drijf met toeslag op het loon door de overheid te werk worden gesteld, tot 1935 te verlengen. Over 't geheel is deze proef zoowel bij arbeiders als tuinders goed bevallen. Over 't geheel werd van deze regeling een bevredigend gebruik gemaakt; alleen in Noord- scharwoude was dit minder gunstig. Men verwacht nu, dat blijven de economische omstandigheden voor den tuinbouw ongunstig, men volgend jaar definitief tot de regeling, die nu als proef geschiedt, zal over gaan en dat daarbij meer gemeenten zullen worden betrokken dan de 5 genoemde. Men is thans gereed gekomen met de verharding van den provincialen verkeersweg door het Geest- mer Ambacht. Spoedig wordt nu met het gedeelte in Noordscharwoude begonnen. Men is nu druk be zig met de opritten, zoodat hij eerlang voor het verkeer kan worden opengesteld. Van de 4 Langendijker gemeenten zullen er slechts 3 de bekende verklaring afleggen, dat de tijdsom standigheden het noodzakelijk maken, dat de ver koop gelegenheid op Zondag voor verschillende win kels ruimer wordt gemaakt. Alleen Broek op Lan- gendijk acht die noodzakelijkheid niet aanwezig (verreweg het grootste aantal winkeliers had er trouwens ook niet om gevraagd), zoodat die gemeen te aan Langendijk de eenige zal zijn, waar de win kels 's Zondags gesloten zullen blijven. Er is nu geen enkele reden meer om niet eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Immers ge ont vangt een gratis proefflacon verpakt hij de groote flesch fl.60, dus ook meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. Kruschen Salts zuivert Uw bloed, het zal U vcr- frisschen en verjongen. Het wordt tevens over do geheele wereld erkend als het beste middel tegen rheumatiek, ischias, etc. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandscne verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpak king met den naam N.V. Rowntree Handels Maat schappij op verpakking en etiket der flacon gedrukt. (Adv.) OUDE NIEDOBP Gemeenterekening 1931. De ontvangsten en uitgaven van de rekening der inkomsten en uitgaven van deze gemeente voor den dienst van 1931 zijn door Ged. Staten van Noord- Holland vastgesteld op de navolgende bedragen: Ontvangsten van den gewonen dienst f44.322.51. Uitgaven f51.400.23. Het nadeelig slot bedraagt al- zoo f 7.077.72. Ontvangsten van den kapitaaldienst f 111.633.11. Uitgaven 1216.012.94. Het nadeelig slot van den ka pitaaldienst bedraagt alzoo f 104.379.83. Ziektewet en ongevallenwet. In opdracht van den Minister van Sociale Zaken werd door den Inspecteur voor de werkverschaffing in Noordholland het volgende medegedeeld: Ziektewet: De gemeenten, waterschappen en pol ders, die met Rijkssubsidie arbeid in werkverschaf fing laten verrichten, moeten tot dusverre, indien zij er prijs op stellen in de kosten van de ziektepremie van overheidswege subsidie te verkrijgen, bij de Centrale Ziekenkas van den Raad van Arbeid te 's- Gravenhage zijn aangesloten. Het ligt in de bedoe ling deze regeling te wijzigen. Met ingang van 1 Januari 1935 toch zal de verplichting om voor het ontvangen van subsidio in de vorengenoemde kos ten, aangesloten te zijn bij de centrale Ziekenkas, komen te vervallen. Ongevallenwet: Eenzelfde gedragslijn zal terzake met betrekking tot de Ongevallenwet vnn 1 Januari a.s. af zijn tc volgen, d.w.z. aansluiting bij de Rijks verzekeringsbank is dan niet meer verplicht voorge schreven. Daar men mitsdien van 1 Januari 1935 af gehecï wordt vrijgelaten in de keuze van aansluiting zoowel voor de Ziekte- als de Ongevallenwet, zal ook voor plaatsing op de z.g. lijst geen aanleiding meer be staan. NADENKARSPET Tn het Bestuur van den Ringpolder zijn herkozen als molenmeester de heer J. H. F. Baas te Haren karspel en als Hoofdingeland de heer P. Jonker te Sint Maarten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 14