ASPIRIN Raad Heerhugowaard. UimVfouÜC geut cjs wml em nacht. Tragische gebeurtenis. MINISTER OUD OP HET SMOKKELPAD, Als een agent er zich mee bemoeit. Brand aan boord van de „Zuiderkerk". Familie-drama te Leipzig. Rattenplaag te Moskou. Trein in de rivier gestort. Erger dan op een vulcaan. Gorilla razend geworden. Door een machine vermorzeld. Meisje door auto doodgedrukt. Grootste tinbaggermolen ter wereld. Het oogsten en bewaren van Gladiolenknollen. Ds. Reyenga tijdens een samenzijn te Utrecht plotseling overleden. Utrecht, 11 Oct. Aan een gezellig samenz^n, waarin de deelnemers aan de vergadering ter her denking van de Afscheiding zich Donderdagavond in „Tivoli" te Utrecht hadden vereenigd, is een tra gisch einde gekomen door het plotselinge overlijden van een der aanwezigen, Ds. J. E. Reyenga, van Ureterp. Ds. Reyenga voelde zich onwel worden en werd buiten de zaal gebracht, waarna een in de zaal aan wezig dokter hem hulp wilde verleenen. De predi kant was toen echter reeds overleden. De voorzitter van het herdenkingscomité, Z.Exc. minister Dr. H. Colijn, verscheen daarna op het podium en sloot de .vergadering met gebed. Ds. J. E. Reyenga is den 14den Augustus 1870 ge boren. Hij is achtereenvolgens Geref. predikant ge weest te Zalk, Leerdame, Siddeburen, 't Zandt, ter wijl hij sedert 31 October 1920 te Ureterp stond. Hij maakt twee gepantserde vrachtauto's buit. Terneuzen, 11 Oct. Z.E. Minister P. J. Oud maakte vergezeld door eenige leden van zijn depar tement w.o. de directeur-generaal van het departe ment van Financiën, Donderdag een inspectietocht door Zeeuwsch Vlaanderen. Z.Exc. arriveerde 's morgens om kwart voor tien met het recherchevaartuig „Albatros" in Breskens, waarna met een tweetal auto's naar Cadsand werd gereden. Van hier ging de tocht naar Sluis, waar het gezelschap eenigen tijd vertoefde en het Raad huis werd bezichtigd. Vervolgens reed men naar Ede, Aardenburg, ÏJzen- dijke, Isabellasluis. Philippine en Sas van Gent. Op het traject Philippine-Sas van Geni passeerde men een tweetal vrachtauto's, welke gepantserd ble ken te zijn en die op last van den minister in beslag genomen werden. In Sas van Gent werd de lunch gebruikt, waarna over Koewacht, Sint Jan Steen, naar Hulst werd ge reden. Hier werd de St. Willibrorduskerk bezichtigd waarna men den terugtocht aanvaardde naar Wals oorden. Het recherchevaartuig „Albatros" was in middels alhier aangekomen en om ongeveer half zes echeepte het gezelschap zich in voor den terugreis. Vechtpartij tusschen politie en kooplie den in de hoofdstad. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor drie was een groepje kooplieden in de Lange Houtstraat te Amsterdam slaags geraakt. Een agent van politie,die de vechtenden wilde scheiden, kreeg, zooals ge woonlijk het geheelc groepje tegen zich. Een collega en een brigadier wilden den agent assisteeren, doch daarbij keerde het, mtusschen aangegroeide publiek zich tegen de politiemannen. Dezp verkeerden en kele minuten in een netelige positie, ze werden geschopt en getrapt, terwijl een^hunner in het ge zicht werd geslagen. Een vrouw zwaaide zelfs een .vloerkleed over het hoofd van den brigadier. Gelukkig kregen de politiemannen, die intusschen Zich geducht met sabel en gummistok weerden, as sistentie van het bureau J. D. Meyerplein. Verster king was uitgerukt onder leiding van inspecteur Bijlsma en spoedig had men met behulp van de wapenen de orde hersteld. Een man die aan het verzet had deelgenomen, werd gearresteerd en in het bureau ingesloten. Het bleef nog geruimen tijd rumoerig en herhaal delijk moest tot doorloopen worden aangemaand. i Het vuur reeds weer geblascht. Londen. Aan boord van het Nederlandsche s.s. „fcuiderkerk" van de Ver. Ned. Stoomvaart Mij. te Den Haag is Donderdagmorgen vroeg brand ont dekt Het schip, dat op weg naar Oost-Azië was, is te Suez binnengeloopen, waar omstreeks twee uur in den middag met de hulp van een sleepboot der kanaalmaatschappij en met eigen middelen het vuur is gebluscht De brand was ontstaan in het tusschendck van ruim IV, dat met stukgoederen geladen was. Er is een lading ontplofbare stoffen aan boord, doch deze schijnt geen direct gevaar te hebben geloopen. daar zij in de z.g. kruitkamers was geborgen. Stoker doodt zijn vrouw en kinderen in hun slaap. Donderdagmorgen werd in de woning van den sto ker A. in de Lundsbergerstrasse te Leipzich door de politie, die zich met geweld toegang verschafte, de 28-jarige echtgenoote met doorgesneden hals in do slaapkamer op het bed aangetroffen. In de kamer ernaast lagen in bod de 5-jarige zoon en de 2V&-jarige dochter eveneens met doorgesneden bals. De stoker had met een scheermes tijdens hun slaap vrouw en kinderen gedood. Daarna had hij zich naar de keuken begeven en zich door het ope nen van de gaskraan van het leven beroofd. Omwonenden hadden de politie gewaarschuwd, daar er uit de woning een gaslucht kwam. Een groote touw gezet. verdelgingscampagne op In Moskou wordt een groote anti-ratent campagne op touw gezet, teneinde van het groot aantal dezer schadelijke dieren, dio een ware plaag zijn geworden bevrijd te worden. Vooral de. diergaarde is een broeiplaats van rat ten geworden, die reeds de oorzaak zijn van den dood van verscheidene vogels en kleine, dieren. De ratten zijn zoo brutaal, dat zij zelfs de kooien binnenkomen van de uilen, hun doodsvijanden. Zij doen dit echter alleen overdag, wetende, dat de uilen dan slaperig zijn. Om deze plaag te bestrijden, maakt de directie van do diergaarde gebruik van groote exemplaren uilen en een fox-terreier, die in de kooien gelaten worden en daar groote slachtpartijen aanrichten. Des morgens ligt de grond van de kooien bezaaid met rattenlijken. Ernstig spoorwegongeluk in de Vereen. Staten. Vijf dooden, talrijke gewonden. New-York, (V.D.): In den staat Iowa is een trein op een brug gederailleerd en in de rivier gestort. De locomotief verdween in de diepte. De machinist, de stoker en drie passagiers werden gedood, uit de vernielde drie wagens werden talrijke gewonden gebor- Huizen, die ondermijnd zijn. Brussel. Zooals voor eenigen tijd reeds in het kort werd gemeld, is besloten tot sluiting der mij nen te Gosselies bij Charleroi, en is tevens besloten de 900 arbeiders, die in deze mijnen werken, te ont slaan. Dit besluit is genomen in verband met het feit, dat honderden huizen te Gosselies ernstige scheuren vertoonen, tengevolge van het verzakken van den grond in het mijngebied. De gemeenteraad heeft naar aanleiding hiervan een actie tot schadeloosstelling tegen de mijneigena ren ingesteld. De bewoners van het plaatsje hebben er genoeg van gekregen hun huizen op te lappen om korten tijd later nieuwe scheuren te zien ontstaan. Houten deuropeningen en kozijnen hebben in som mige gevallen fantastische vormen aangenomen door het werken van de fundeeringen. Sleutels zijn overbodig geworden en de grond is hier en daar gegolfd. Zijn oppasser zwaar verwond. Berlijn. In het apenhuis van den Dierentuin al hier heeft de gorilla Bobby, terwijl een groot aantal toeschouwers naar zijn capriolen stond te kijken, plotseling een aanval van woede gekregen. Hij wierp zich op zijn oppasser, gooide hem op den grond en bracht hem verschillende beten en andere verwondingen toe. Op het hulpgeroep van de omstanders schoten eenige andere oppassers toe, die den man uit zijn hachelijke positie bevrijdden. De directie van den dierentuin deelde later mede, dat de oppasser behalve uitwendige, ook inwendige verwondingen had bekomen. Vreeselijk ongeluk in een aardappelmeel fabriek. Gisterenmiddag is in de aardappelmeelfabriek te Stadskanaal een vreeselijk ongeluk gebeurd. De zes tigjarige arbeider J. Dekker, was bezig een hekel machine schoon te maken. Plotseling is toen de ma chine in werking getreden met het gevolg, dat D. werd gegrepen en totaal werd vermorzeld. Een me de-arbeider, die eveneens aan de machine werkte, kon zich nog juist bijtijds in veiligheid stellen. U zult dus evenmin Uw ver trouwen schenken aan genees middelen, die hun goede hoe danigheden nog niet bewezen hebben. Maar een product, dat reeds 35 jaar zijn werkzaamheid en onschadelijkheid bewezen heeft, een product waarop vanaf zijn geboorte door kundige vak- menschen toezicht gehouden wordt, kunt U ten volle Uw vertrouwen schenken. Zulk een product is Aspirin. Bij hoofd- of kiespijn, rheumatiek en verkoudheid dus uitsluitend HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Uitsluitend verkrijgbaar In de oran|e-bandbul$]es van 20 labl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 labl. h 10 ets. Ernstig ongeluk in de hoofdstad. Op den Amstclveensche Weg nabij de Kalfies- laan is Donderdagmiddag een zeer ernstig ongeluk geschied, waarbij een meisje, dat daar speelde, werd gedood. Een auto reed n.1. door een tot nog toe onbe kende technische stoornis van den weg af en botste tegen den gevel van een café. Het zevenjarige meisje werd, nog voor de auto den gevel raakte, gegrepen en tusschen den wagen en den muur doodgedrukt. De gevel stortte gedeeltelijk in. Den bestuurder van do auto werd een verhoor af genomen door de politie van het bureau Overtoom, terwijl de wagen in beslag werd genomen. LUIPAARDEN VALLEN MENSCHEN AAN. Reuter meldt uit Calcutta: In den staat Garhwal verspreiden twee luipaarden een ware terreur onder de bevolking. Nabij Karn- prayag zijn zes menschen door een der beesten ge dood en het tweede exemplaar heeft nabij L&nds- downe zes kinderen en een vrouw gedood, waarbij nog verscheidene andere kinderen gewond werden. De pogingen om de roofdieren te vangen zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. Donderdag 11 October, 's namiddags 3 uur, kwam de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester, den heer Sutman Meijer bijeen. Door ongesteldheid was de heer Kostelijk afwezig. Voorzitter opende met een kort woord de verga dering en verzocht den secretaris de notulen der vo rige vergadering te willen voorlezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Verder is aan de orde: Ingekomen stukken. a. Verzoek van diverse Caféhouders te Heerhugo waard, d.d 14 September 1934, om over 1935 geen 200 opcenten naar den grondslag biljarten voor de per- soneele belasting te heffen. Aangezien de opcenten op de hoofdstom worden geheven en niet op de on derscheidene grondslagen, is verlaging van het aan tal opcenten naar den grondslag biljarten in strijd met de wet. Wel zou mogelijk zijn de grondslag bil jarten zelf te verlagen. Voor het belastingjaar 1935 is dit echter thans niet meer mogelijk, daar wijziging had moeten plaats hebben voor 1 September. B. en W. adviseeren mitsdien afwijzend te be schikken, hetgeen door den Raad wordt goedgevon den. b. Bezwaarschrift van A. Quant, d.d. 15 September 1934 tegen zijn aanslag in de schoolgeldregeling over het dienstjaar 1934. Aangezien adressant abusievelijk voor een pleeg kind naar eigen inkomen is aangeslagen en het in komen van den vader van dit kind beneden de be lastbare grens is gelegen, stellen B. en W. voor ont heffing te verleenen tot een bedrag van f2.Aan genomen. c. Verzoek van H. de Wit, d.d. 17 September 1934, om ontheffing van schoolgeld over het dienstjaar 1934. Aangezien het schoolbezoek per 30 April is beëin digd, stellen B. en W. voor ontheffing te verleenen over 2/3 van f3.is f2.—. Aangenomen. d. Bezwaarschhrift van J. Buis, d.d. 26 September 1934, tegen zijn aanslag in de hondenbelasting voor het jaar 1934. Daar de aanslag abusievelijk is opgelegd, stellen B. en W. voor ontheffing te verleenen tot een bedrag van f5.Aangenomen. e. Verzoek van de Vereeniging „De Landarbel- derswet", d.d. 2 October 1934, om een subsidie over 1934 ad f234.en over 1935 ad f130.—, ter betaling van een vergoeding voor het ophalen der annuïtetts- betalingen. Onder verwijzing naar het prae-advics, stellen B. en W. voor de gevraagde subsidie toe to staan. Aan genomen. f. Verzoek van A. Lont, d.d. 2 October 1934, om ont heffing van schoolgeld over het dienstjaar 1934. Aan gezien het schoolbezoek per 30 April is beëindigd, stellen B. en W. voor ontheffing te verleenen over 2/3 van f 720 is f 4.80. g. Verzoek van het bestuur der Vakteekenschool te Heerhugowaard d.d. 3 October 1934 om wederom het leegstaande lokaal der O.L. school 2 te mogen gebruiken. Onder aanbieding van een ontwerp-be- sluit stellen B. en W. voor, dienovereenkomstig te besluiten. Aldus besloten. Mededeelingen. Bij Kon. Besluit van 26 Augustus 1934. no. 161, is goedgekeurd de verordening krachtens art. 31 duo decies paragr. 2, tweede lid, der wet op de Personee- le belasting d.d. 29 Juni 1934. Ged. Staten hebben goedgekeurd: le. op 8 Aug. 1934: het raadsbesluit d.d. 12 Mei '34 tot verhuur of verkoop van de voormalige onder wijzerswoning en het voormalig schoolgebouw No. 1. Het raadsbesluit van 12 Mei 1934 tot verkoop of ver huur van de voormalige onderwijzerswoning en 't voormalige schoolgebouw No. 4. 2e. Op 18 Juli 1934: Het raadsbesluit van 7 Juni 1934 tot verhoop van het sportterrein en tot aankoop van eer perceel bouwland. 3e. Op 12 September 193-1: Het raadsbesluit van 7 Juni 1934 tot aankoop van een perceel weiland van het R.K. Kerkbestuur van den H. Dionysius. Het raadsbesluit van 20 Aug. 1934 tot verkoop van een gedeelte van een perceel bouwland aan F. C. Spie ring en P. Bot. Winkelsluiting. B. en W. stellen voor, de verkoopgelegenheid op Zondag te verruimen, hetgeen na eenige bespreking met 1 tegen 9 stemmen werd aangenomen. Tegen de heer K. Wagenaar uit principieel oogpunt. Verhuur grasgewas toegangsweg Station Noordscharwoude. Besloten wordt deze berm te verhuren aan A. Pan kras voor 2 jaar en f 10 per jaar. Keurloonen. Verordening tot wijziging der verordening op de heffing van keurloonen cn vergoeding voor het ge bruik van de slachtplaats in de gemeente Heer hugowaard. Naar aanleiding van den wensch, ons bij schrijven van den voorzitter van Ged. Staten van N.H. van 7 Sept. j.1. kenbaar gemaakt om de op 20 Aug. 1934 aangebrachte wijziging in de invorderingsverorde ning over te brengen naar de heffingsverordening, stellen B. en W. voor dienovereenkomstig te beslui ten. Aldus besloten. Erfpachtnitgifte aan de vereeniging Het Witte Kruis. Besloten werd: le Aan de afdeeling Heerhugo waard van de Vereen. Het Witte Kruis, voor 30 ach tereenvolgende jaren in erfpacht af te staan een perceel grond, kadastraal bekend gemeente H.H.W. sectie D No. 1314, groot ongeveer een Are. 2e. Te bepalen dat de erfpachtsverleening wordt geacht te zijn ingegaan met ingang van 1 Aug. 1924 en dat de erfpachtscanon f 2 per jaar bedraagt. Gemeenterekening 1933. Besloten werd tot voorloopige vaststelling over te gaan (saldo f 11.000.33). Verder worden de rekeningen over 1933 van 't G.E.B. en het Burgerlijk Armbestuur vastgesteld. Verhaal omzetbelasting Gemeentelijk Elect ricit el t sbedrij f Besloten werd in de tarieven voor de afname van stroom voor het G.E.B. de navolgende wijzigingen aan te brengen: Stroomprijs f 0.26 per K.W.U., Vast rechttarief f 0.21 per K.W.U., naar stroomverleden en f 0.05 per verbruikte KAV.U. Meterhuur voor licht verbruik f 0.26 per maand; Meterhuur voor kracht- verbruik f 0.60 per maand. Centrale verwarming ln t Gemeentehuis B. en W. stellen voor tot den aanleg van een cen trale verwarming in het gemeentehuis over te gaan. In comité werd dit voorstel, waarvan de kosten ruim f 1200 zullen bedragen, aangenomen. Bezoldiging personeel. Door den raad werd besloten den heer J. Geuzen- broek, alsmede ook den heer A. Ruiter als vaste ambtenaren ter secretarie te benoemen. Hierna rondvraag en sluiting. Opdracht van de Billiton Mij. aan de werf Conrad te Haarlem. De Billiton Mij., in den Haag, heeft aan dc werf Conrad te Haarlem opdracht gegeven voor den bouw van een tinbaggermolen, welke de grootste ter we- reid zal worden. De baggermolen wordt 70 M. lang en 20 M. breed en zal in staat zijn te baggeren tot een diepte van 29 M. De opbrengst bedraagt 3 millioen M3. per jaar. Dit is de eerste groote opdracht aan de werf Conrad sinds de laatste paar jaar. Dc bouw van den baggermolen zal ongeveer een jaar duren en werkgelegenheid verschaffen aan verscheidene ar beiders. Waarschijnlijk zal bet personeel van dn werf in verband met deze belangrijke order worden uitgebreid. Het werk is opgedragen na een inschrijving on der de Nederlandsche fabrieken. De werf Conrad le verde reeds 7 tinbaggcrmolens aan de Billiton Mij. en ook een voor Engelsche rekening. De nieuwste tinbaggermolen zal geheel in Haarlem worden opge bouwd. PER ABUIS EEN GIFTSLANG MEEGEKOOKT. Tien personen dood gevonden. B o m b a y. Te Karod bij Ahedabad heeft men een geheele familie, bestaande uit 10 personen, dood in hun huis aangetroffen. Bij het door de politic ingestelde onderzoek bleek, dat met het eten een kleine, doch zeer giftige slang blijkaar bij vergis sing was meegekookt. KINDERMOORD. G o r k u m. De 21-jarige mej. J. K. is gearres teerd, verdacht van moord op haar pasgeboren kind. In den nacht van Maandag op Dinsdag was het. kind geboren en de moeder heeft voor den commissaris van politie bekend, dat zij het onmiddellijk na de geboorte heeft gewurgd en verborgen in een met papier gevulde kisi. De ongehuwde moeder is gister voor den officier van justitie te Dordrecnt geleid. Schreven wij eenigen tijd geleden over het vroeg rooien van Gladiolusknollen, nu, terwijl ze reeds gerooid behooren te zijn, lijkt het ons goed, even erop te wijzen, dat men door een slechte bewarings methode veel kans loopt, dat een of andere ziekte, die er wellicht, in voorkomt tijdens het bewaren ver der loopt cn dus de partij verder besmet. Het vroeg rooien is reeds aardig ingeburgerd, want vroeger zou men er niet aan gedacht hebben, ze voor October te rooien; dit jaar zijn er reeds tamelijk veel in de eerste helft van September gerooid cn het leeuwendeel is in de laatste helft van die maand gerooid. Heeft men ze nu vroeg gerooid, zoodat de knollen nog redelijk gezond den grond uitgekomen zijn, dan is het zaak de knollen zoo snel mogelijk te dro gen en ze dan kool bewaren. Omdat hot niet ge makkelijk is op een koele plaats meteen droogte te hebben is het wel aan te bevelen ze desnoods liever wat te warm te houden, liever dan dat ze vochtig zouden worden. Dat snel drogen nu laat in onze streken nog wel wat te wenschen over; ook dut moet beter worden. Nog te veel ziet men de knollen na het oogsten op den akker blijven om af le sterven en na te drogen; zelfs kuilt men de knollen wel op. evenals aard appelen. Dat is de beste manier om le zorgen, dat geen enkele knol gezond in de schuur komt. Het beste is wel de knollen na het rooien, uitzeven en sorteeren, direct op een luchtige plaats snel to doen drogen. Dit kan het beste geschieden in een schuur, waar goed gelucht kan worden en ook kan men het wel doen onder een afdak (zooals bij Nar cissen wordt gebruikt). Op zulke afdaken moet men echter niet te veel vertrouwen want, zoodra 'er een paar vochtige dagen zijn, zullen de knollen daaronder ook vochtig zijn. Heeft men oen schuur waar wat gestookt kan. worden dan is dat wel het beste: daar houdt mgn ze droog zelfs bij donker weer. Opkuilen is dus sterk af te raden en ook is het af te raden grond tusschen de knollen te laten, behalve dan wellicht bij kralen, waar men het om andere redenen soms kan doen. Gedachtig aan hetgeen reeds eenige jaren achter een heeft plaats gehad, zorge men ervoor, dat knol len zeer vroeg binnen zijn en het gevaar voor be vriezen dus uitgesloten is. Gladiolen kunnen zeer weinig vorst verdragen. Verleden jaar en het jaar daarvoor zijn er in den herfst zeer veel knollen be vroren. Wel een bewijs, dat vroeg rooien nog om andere redenen aan te bevelen is. De Ambtenaar b. d. Plantenz.k. Dienst, VAN HERWIJNEN, St. Pancras. 466e STAATSLOTERIJ (Niet officieel» 5e Klasse, 16e Lijst Trekking van Donderdag 11 October 1934 Hooge Prijzen 31000— 1086 1000.— 1540 8978 17347 400.— 230 500 1211 2722 11612 12227 20033 21027 200.— 6862 7592 9034 10745 11631 11851 12948 23078 100.- 55 688 2392 2406 5424 5614 6633 8882 10752 11901 14222 18197 18859 21055 Prijzen van f70.— 89 1 09 141 205 351 395 519 832 1099 1129 1229 1237 1373 1616 1664 1698 1708 1907 2024 2110 2206 2224 2334 2400 2461 2465 2600 2700 2781 2835 2890 3070 3126 3143 3255 3441 3442 3469 3488 3498 3650 3767 3824 3921 3924 4093 4417 4627 4951 5086 5168 5335 5388 5603 5606 5733 5871 5928 £931 6010 6301 6302 6333 6348 7078 7195 7343 7389 7536 7650 7742 7836 7881 8163 8182 8191 8307 8325 8492 8570 8892 8907 9083 9138 9155 9187 9198 9549 9561 9637 9834 9945 10024 10057 10171 10235 10242 10282 10440 10808 10976 11132 11153 11221 11352 11370 11395 11704 11720 11744 11898 11947 12067 12099 12237 12373 12382 12508 12606 12809 12885 12951 12959 12968 12974 13114 13292 13446 13498 13538 13785 13873 13954 14052 14103 14112 14117 14130 14199 14216 14316 14450 14534 14576 14596 14914 14935 14955 15011 15031 15053 15089 15158 15207 15221 15330 15401 15463 15477 15820 15924 15947 15962 15999 16175 16176 16181 16208 16214 16281 16325 16477 16523 16534 16541 16561 16664 16728 16808 16890 17011 17063 17138 17176 17253 17298 17534 17759 17850 17905 17920 17935 18081 18196 18292 18363 18474 18493 18494 18515 18679 18710 18754 18799 18897 19063 19065 19089 19242 19248 19319 19482 19505 19519 19591 19629 19723 19764 19919 19929 19943 20152 20209 20254 20305 20330 20457 20543 20563 20752 20794 20795 20893 20929 20973 20990 21303 21411 21651 21725 21785 21874 22156 22248 22320 22331 22543 22617 22851 22932 22869 23120 23244 23313 23462 23644 23651 23659 23857 23977

Schager Courant | 1934 | | pagina 15