Raad Warmenhuizen. Raad Wieringen. Een noodtoestand. De verliezen van elke maand loopen in de duizenden. DE MOOISTE FOTO FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Brutale ontvoering. Geen witte kool naar Frankrijk. Tomaten naar de mestvaalt in het Westland. Vergadering van den Raad op Vrijdag 12 October, des namiddags om 2.30 uur. Voorzitter, de lieer H. Nolct, burgemeester, secreta ris de lieer H. G. Rijs. Alle leden zijn aanwezig. Do Voorzitter opent de vergadering. De lezing der notulen wordt uitgesteld tot een .volgende vergadering. Ingekomen stukken en mededeelingen. De volgende stukken zijn ingekomen: bij besluit van God. Staten is goedgekeurd het be sluit van den raad tot verlenging van de voorloo- pig herziene regelen voor het beheer van het gas bedrijf tot 1 Juli 1935 en het besluit van den raad tot wijziging van de rentevoet van de geldleening groot f 20.000.een schrijven van de gas- commissic, waarin zij den raad adviseert om te be ginnen met 1 November het percentage omzet belas ting (dat de gasverbruikers betalen) op 4 te stel len. Aldus wordt besloten. Medegedeeld wordt bij besluit van Ged. Staten de rekening over het dienstjaar 1931 is vastgesteld. Regeling winkelsluiting. In verband met de wijziging van de Winkelslui- lingswet 1930. kan de gemeenteraad verklaren, flat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden aanleiding geven tot het openhouden van enkele categorieën van winkels op bepaalde uren des Zon dags. Door IJ. en W. zijn in dezen de belanghebben den gehoord en hebben de winkeliers, die uitslui tend of in hoofdzank visch en fruit ton verkoop in voorraad hebben zich vóór verruiming verklaard; de winkeliers, die brood, banket, suikerwerken, enz. ten verkoop in voorraad hebben, verklaarden zich bij meerderheid tegen verruiming, terwijl do winke liers, die uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartike len ten verkoop in voorraad hebben, zich vóór open stelling hebben verklaard. Nanr aanleiding van het vorenstaande stellen B. en \V'. voor te verklaren, dat de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden aanleiding geven tot toe passing van al het bepaalde in artikel 4, eerste lid, jder wet van 27 Juli 1934, ten aanzien van: I a. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak jftisch en fruit ten verkoop in voorraad is; f b. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ta- Jhaksartikelen ten verkoop in voorraad zijn. Aldus wordt besloten. V Gcmeenterckeninu 1933. r 13. en W. bieden den raad de gemeenterekening, felsmede die van het gas. en tuinbouwbedrijf en het (Algemeen Burgerlijk Armbestuur aan, ter voorloo- jjugc vaststelling. 1 De totale inkomsten op den gewonen dienst heb ben bedragen f 137869.25 en do totale uitgaven a 144754.37, zoodat de gewone dienst een nadeelig saldo oplevert van 16885.12. I)e inkomsten van den kapitaaldienst bedroegen '142488.45 en dc uitgaven f 43451.63; nadeelig slot \i 963.18. Voorgesteld wordt, een commissie van onderzoek 'te benoemen. De commissie van onderzoek zal be Maan uit do raadsleden (de wethouders uitgezonderd) Reclames hondenbelasting. Voorgesteld wordt J. Schrijver een half jaar (f3) ontheffing hondenbelasting te verleencn en op het verzoek van K. Mink, die in Januari 1934 een hond heeft gehad en ook reeds f3.ontheffing heeft ge had, afwijzend te beschikken. Conform dit voorstel wordt besloten. Rondvraag. Op een desbetreffende vraag van den heer Geus, •wordt het hoofd der school te Schoorldam benoemd dot lid van de commissie tot wering van schoolver zuim. Hierna volgt sluiting. Vergadering van den Raad op Vrijdag 12 October f1934, des middags 3 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester; se cretaris dc heer C. F. van Duin. Afwezig is de heer Kaan. De .Voorzitter opent do vergadering. Nieuw bloed. Vrouwelijk raadslid doet haar intrede. r. Allereerst komt aan de orde de Installatie van do nieuw benoemde raadsleden Mevr. D. Wit—Slikker en do heer L. Wigbout. Binnengeleid door den Secretaris legt allereerst Mevr. WitSlikker de vereischte beloften af, en daarna do heer Wigbout. De Voorz. wenscht hierna de nieuwe leden van har- Se geluk met hunne benoeming en tevens van harte welkom in ons midden. In het bijzonder roept spr. dat welkom too aan Mevr. Wit, het eerste vrouwe lijke raadslid en hoopt dat zij spoedig zal wennen pan haar mannelijke collega's. Spr. vertrouwt dat heide nieuwe leden zich spoe- Jdig zullen inwerken cn hun beste krachten zullen geven om do belangen van onzo gemeente to behar tigen, zooals hun voorgangers hebben gedaan. Zeg het met bloemcnl Op de tafel vóór Mevr. Wit staat een vaas met \vittc chrysanten, een vriendelijke attentie, ook al }s zo dan van zeer bescheiden formaat, en geheel in overeenstemming met den huldigen toestand van de gemeentcfinantien. Ons werd immers medegedeeld dat deze kleine bloemenhulde door het gemeentebe stuur aan het nieuwe vrouwelijke raadslid was ge bracht. Do Voorzitter repte in zijn welkomstwoord hier niet van, terwijl noch het nieuwe vrouwelijke, noch het nieuwe mannelijke raadslid do vriende lijke woorden van den Voorzitter beantwoordde en de eerste ook niet do bloemen-attentie ter sprake bracht. We willen dit echter niet als een bedoelde on vriendelijkheid beschouwen, maar dit eerder toe schrijven ann de „onwennigheid". Dc notulen werden gelezen en goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Van de Ingekomen stukken vermelden we een verzoek van D. van Duin, om kwijtschelding van de over 1934 verschuldigde pachtsom van het gras- en rietgewas in de Houwkes in den Stroeërkoog, aan gezien hij door den aanleg van den nieuwen rijks weg de beschikking over het gehuurde geheel heeft verloren. Wordt toegestaan. Van de Commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noordholland een verzoek om over 1935 subsidie te mogen ontvangen, berekend naar 1 cent per inwonexv B. en W. zeggen in hun prae-advies, dat de finan- Iceele omstandigheden voor hen aanleiding zijn te adviseeren om de subsidiccring tot dit doel te be ëindigen en het verzoek van de hand te wijzen. Dc heer Oden meent dat de commissie altijd nut tig en noodzakelijk werk heeft gedaan. De gevraag de subsidie is niet te hoog en als bezuinigd moet worden, zou spr. tenminste toch een subsidie van cent per inwoner willen geven, wat neerkomt op ongeveer f 30 voor deze gemeente. Het voorstel-Oden wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen, voor stemden dc hoeren Oden, M. Kooij, Wigbout en Mevrouw Wit. liet voorstel van 13. cn W. wordt aangenomen met R tegen 4 stemmen, tegen stemden do heeren Oden, M. Kooij, Wigbout en Mevr. Wit. Voor 't laatst. Van C. Duijnker Az. om een gratificatie als ge meente-deurwaarder over 1933. Op grond van do ver minderde werkzaamheden stellen B. cn W. voor, over 1933 aan den deurwaarder een gratificatie toe te kennen van f50.inplaats van f 100.zooals tot dusver gebruikelijk was, waarbij zij den raad tevens in overweging geven te bepalen, dat hier mede het verstrekken van deze gratificaties wordt beëindigd. Aldus wordt besloten. Van de Visschersvereeniging D.E.T.V. en de Motor- visscherevereeniging „Wieringen" en verzoek om kosteloos gebruik van een verlicht en verwarmd lo- kaal van de o.l. school te Den Oever ten behoeve van een motorcursus, te houden van half October tot einde. Maart a.s. B. en W. stellen voor, het verzoek toe to staan en wel in dezen vorm, dat een subsidie wordt verleend tot een bedrag, gelijkstaande met hetgeen als lokaal huur volgens de verordening verschuldigd zal zijn. Op de desbetreffende vraag wordt medegedeeld dat de cursus gegeven zal worden aan belangheb benden. De heer Oden vraagt of de gemeente niet in ge vaar komt als andere vcreenigingen een dusdanige aanvraag doen. De Voorzitter antwoordt dat als de gemeente dit doel niet steunt, ook de steun van het rijk in gevaar komt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. De rekeningen. Volgt voorloopige vaststelling van de rekeningen der zeegras-exploitatie over het dienstjaar 1933'34. De rekening der zeegras-exploitatie over 1933"34 wijst voor den gewonen dienst aan een bedrag aan baten en lasten van f 5942.71; voor den kapitaal- dienst. is dit bedrag f 54584.95, terwijl de balans per 1 Mei 1934 een totaal aan bezittingen en schulden aanwijst van f 50114.18. De uiet het onderzoek van deze bescheiden belaste raadscommissie verklaart in haar rapport, dat zij de stukken heeft onderzocht cn in volkomen orde bevonden, weshalve zij voorstelt, genoemde reke ningen en balans voorloopig vast te stellen, zooals zij zijn aangeboden. Met algemeene stemmen wordt dienoverenkomstig besloten. De met het onderzoek der gemeente-rekening be- lasto raadscommissie zegt in haar rapport, dat het stuk tot gecne opmerkingen aanleiding geeft, cn stelt voor, haar voorloopig vast to stellen, zooals zij is aangeboden, de gewone dienst in ontvangst tot een bedrag van f 259196.09, en in uitgaaf tot een be drag van f 204724.88, alzoo met een batig saldo van f 54471.21; de kapitaaldienst in ontvangst tot een bedrag van f 114046.79, en in uitgaaf tot een bedrag van f 369653.86, alzoo met een nadeelig saldo van f 255607>07, met dankbetuiging aan B. en W. voor het door hen gevoerd nauwkeurig beheer. De rekening wordt aldus voorloopig vastgesteld. De Voorzitter dankt de heeren Doves, Bakker ea Lont voor het gedane onderzoek. Donkere wolken. - B. en W. zien geen kans tot dekking van ongeveer f97.000. Aan de orde wordt gesteld, dc voordracht van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting voor den dienst 1934. B. cn W. schrijven den Raad als volgt: Bij schrijven van 15 Augustus j.1. No. 144 is de gemeentebegrooting voor don dienst 1934 van Ged. Staten terugontvangen, vergezeld van een nota van opmerkingen, welke hierbij wordt overgelegd. Wij stellen U voor aan de gemaakte opmerkingen voor zooveel mogelijk tegemoet te komen. Ten aanzien van de kosten der werkverschaffing in de Wieringer- rneer merken wij echter op, dat Ged. Staten blijkbaar wenschen, dat deze worden uitgetrokken op rond f 114.000.waartegenover een subsidie van het Rijk zou staan van rond f 53.000. Blijkens do uitgaven over liet eerste halfjaar moet echter voor 1934 op het dubbele van deze bedragen worden gerekend, zoodat over 1934 ten laste der gemeento zou komen een bedrag van f 122.000. Het zal geen betoog behoeven, dat wij geen kans zien dc middelen te vinden tot dekking van een zoo hoog bedrag. Dc Voorzitter van ons College heeft daarom ter zako een bespreking gehad ter provin ciale griffie, alwaar in overweging gegeven weed alle posten der begrootin^ thans te toetsen aan het geen tot heden werkelijk is ontvangen en uitgegeven en de begrooting in dien geest te wijzigen, terwijl het bedrag, waarvoor dan geen dekking kan worden gevonden, buiten dc begrooting was te houden, z.g. uit te stooten. Aan dit advies is door ons gevolg gegeven, waarbij is komen vast te staan, dat in to taal tot een bedrag van f 96989.31 in deze begrooting geen dekking was te vindon. Hoe in de toekomst in dit tekort moet worden voorzien is thans nog niet met zekerheid bekend. Wel is bekend, dat 1/10 gedeelte van dit bedrag op de begrooting voor 1935 zal moeten worden uitgetrokken. Wij stellen U voor de begrooting, zooals deze thans is gewijzigd, opnieuw in hanr geheel vast te stellen. Zonder discussie wordt aldus besloten. De Voorzitter zegt dat de leden dus wel hebben gehoord dit treurig beeld van den finantieelen toe stand der gemeente. De hooge kosten voor werkver schaffing zijn ontstaan, doordat vele arbeiders naar de Zuiderzeewerken zijn gekomen en nu in de werk verschaffing zijn geplaatst. Doordat het rijk ook geen subsidie meer kan missen, sluit de begroeting 1934 niet een tekort van ruim f 96000. Men behoeft dus niet te vragen hoe moeilijk het zal zijn dc begroo ting voor 1935 in elkaar te zetten. Het zal zaak zijn zelfs op bezuinigingen van f80 te letten en meer dere strenge bezuiniging zal noodzakelijk zijn. Op verschillend gebied zal bezuinigd moeten worden en bovendien zullen de belastingen aanmerkelijk ver hoogd moeten worden ,ora dc bcgrooting eenigszins sluitend te krijgen. Verruiming Zondagsverkoop voor winkels. B. en W. doelen mede, dat uit do ten raadhuize ter teekoning gedeponeerde lijsten blijkt, dat een ruime meerderheid van de belanghebbenden vóór is. Er te gen heeft zich slechts een enkelo verklaard. Op de lijst voor de vergunninghouders is geen enkele stem uitgebracht; in die kringen wordt blijkbaar aan eene verruiming geen behoefte gevoeld. Op grond van het gevoelen van de meerderheid der belanghebbenden en de adviezen van do plaat selijke Middenstandsvereeniging en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar mecnon B. en W. den Raad to moeten voorstellen de verklaring af te leggen dat dit College van oordeel ls, dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden aan leiding geven tot toepassing van het bepaalde in art. 4, le lid, der wet van 27 Juni 1934, S. 450, cn wel t.a.v. visch-, fruit-, brood-, banket-, chocolade, suiker werk- en sigarenwinkels. De betrokken winkeliers kunnen zelf bepalen op welke zes (resp. 4) achtereenvolgende uren van den Zondag hun winkels geopend zijn, doch de Raad mag deze aangelegenheid vastleggen. Met de Mid- denstandsvereen. zijn B. en W. van meening, dat het om concurrentie-overwegingen gewenscht is te bepa len, dat de winkels geopend mogen zijn van 2 tot 8 ondersch. van 4 tot 8 uur. nam. B. en W. vestigen er no gde aandacht op, dat de meer gunstige bepalingen, geldende voor dc Zonda gen in het reisseizoen (1 Juni15 September) ten volle van kracht blijven en dat do gunstigo werking der nieuwe regeling zich in deze gemeente dus uit sluitend doet gevoelen in het overige deel van het jaar. Zonder bespreking wordt aldus besloten. De verzoeken om ontheffing en bezwaarschriften inzake reinigingsrechten van S. Dekker, C. Huybers. C. Boersen, S. Smit Jz., N. de Haan, D. Numeijor, en P. de Wit worden ingewilligd; dat van Jb. de Haan afgewezen. De rondvraag. De beer Doves zegt enkele malen klachten te heb ben gehoord over autos die bij de reparatie-inrich ting van den heer Asjes aan den kant van den weg worden gezet. De chaufefurs hebben daar last van, omdat duar ter plaatse een bocht is. De Voorzitter zegt dat daar geen auto's mogen staan en er aandacht aan zal worden geschonken. De heer Oden zegt dat hij in de vorige vergadering het dichten van de kuilen in den Molgerweg ter sprake heeft gebracht en B. en W. toen hebben toe gezegd te zullen trachten een bijdrage voor dit werk uit het 60 niillioenenplan te verkrijgen. Spr. vraagt of er al iets bekend is. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Vóórdat een bijdrage gevraagd kan worden, moet een rapport overgelegd worden over de kosten en wel hoeveel voor zand en hoeveel voor arbeidsloonen wordt ge raamd. Dat rapport van den opzichter is nog niet ontvangen. Zoodra dat het geval is, gaat de zaak in zee. De heer Oden vraagt of de Voorzitter dan op spoed wil aandringen bij den opzichter, want de lijdensgo» schiedenis als het in handen van den opzichter is, heeft ons al meer parten gespeeld. De Voorzitter zegt op spoed te zullen aandringen. De heer Oden zegt dat hij den Voorzitter al heeft gevraagd op Zaterdag te willen vergaderen, in ver band met de positie van den heer Wigbout. De Voorzitter zegt, dat deze vergadering op Vrij dag wordt gehouden, omdat t.a.v. de verkoopverrui ming op Zondag vóór den loon October een beslis sing moest worden genomen en er een Zondag tus- schen komt. Zoo mogelijk zal spr. met den wensch van de heer Wigbout rekening houden, maar ande re leden hebben weer andere wenschen. De heer Oden vraagt voortaan ook bericht van do te houden vergadering aan den vertegenwoordiger van dp arbeiderspers te willen zenden. De Voorzitter zegt dit toe. Hierna volgt sluiting. Gebrek aan werkgelegenheid in de Amsterdamsche haven. Amsterdam. Het bericht, dat de groot ste werf van de hoofdstad, de Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij, in Maart 1935 haar geheele bedrijf zal stopzetten, (zie ook elders in dit nummer) heeft op ontstel lende wijze het gebrek aan werkgelegenheid in onze haven in het licht gesteld. Want met de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij gaan ook alle andere technische bedrijven, welke voor het scheepvaartbedrijf werkzaam zijn, ernstig onder de wereldcrisis gebakt. Naar wij in bevoegde kringen vernamen, moet re- koning worden gehouden met de mogelijkheid dat, wanneer in den algemeenen toestand niet binnen afzienbaren tijd een wijziging ten goede intreedt, ook andere bedrijven hun poorten gaan sluiten. Voor de reparatiebedrijven, welker outillage hoofdzakelijk ge richt is op herstel- en andere werkzaamheden ten behoeve van de zeescheepvaart, is cr practisch geen werk meer. Dc verliezen van elke maand loopen in de duizenden. Wat de reparaties voor binnenvaartschepen be treft, zijn de bedrijven, die op dit gebied geoutilleerd zijn, ernstig gehandicapt door het feit, dat Amster dam de ecnige haven in Nederland is, waar voor repareerendc binnenschepen havengeld wordt ge heven. Het gevolg is, dat het overgroote deel der bin nenschepen te Rotterdam, Utrecht of bij aan de Lek gevestigde reparatiebedrijven gaat repareeren. Het is in dit verband dat de directie van Verscbure en Co.'s Scheepswerf en Machinefabriek aan het ge meentebestuur een request heeft gezonden, waarin dringend op vrijstelling van havengeld voor binnen vaartschepen wordt aangedrongen. Gehoopt wordt, gezien de groote belangen, welke op het spel staan, op een spoedige behandeling. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER Tweemaal binnen een uur In hetzelfde pand brand ontstaan. Alleen den eer sten keer kon tijdig worden ingegrepen. Rotterdam. 11 October. Vanavond heeft een felle brand gewoed in pand 96 aan den Leuvehaven, een hoog gebouw, behoorende tot het complex van de firma C. Ulrich en Zn., brood- en banketbakkerij, die in pand 95 een zeer bekende gelegenheid tot het geven van partijen en diners heeft. Dc brand woedde op de bovenste verdieping, welke grootendeels werd ingenomen door de keuken en een opslagplaats voor diverse ingrediënten. Om 7 uur was men in de keuken bezig. Een vlam is toen in een pan met vet geslagen. Door dezen vlam sprong een ruit en voorbijgangers die zulks zagen, waarschuwden onmiddellijk de brandweer. Toen deze echter arriveerde, had het personeel reeds met eigen middelen het brandje gebluscht. Deskun digen stelden een onderzoek in en er werd nergens meer een spoor van brand gezien. Opnieuw uitgebroken. Een klein uur later ls toen opnieuw brand uitge broken. Toen was niemand meer op de bovenste verdieping aanwezig. Personeel dat beneden in de zaak aanwezig was, besperde onraad en door voor bijgangers werd direct de brandweer gewaarschuwd. De vlammen sloegen inmiddels reeds uit het dak. De brandweer rukte nu met groot materiaal uit en met 11 stralen, zes van de motorspuiten en vijf van slangenwagcns, werd het vuur bestreden. De brand bad zich direct snel uitgebreid cn aan allo kanten laaiden de vlammen hoog op. Men tastte het vuur aan vanaf de daken van omliggende gebouwen, van af de straat, vanaf een motorladderwagen en door aangrenzende perceelen aan de achterzijde. Tot kwart over negen werkte men met volle kracht ea om half tien kon men zeggen, dat het vuur be dwongen was en kon met de nablussching begonnen worden, die nog geruimen tijd in beslag nam. De zeer talrijke menigte die was toegestroomd, op hot zien van de vlammen, in het drukko stadsgedeel te, werd door de politie op behoorlijken afstand ge houden. Do bovenste verdieping is vrijwel geheel uitge brand, terwijl het dak doorgebrand is. Dc zijmuren zijn nog blijven staan. Dc schade, die aanzienlijk moet zijn, doch nog niet vastgesteld kon worden, wordt door verzekering gedekt. Het overige gedeelte van het pand heeft door de geweldige massa's water die op den vuur haard geworpen zijn, groote schade opgeloopen. De vermoedelijke oorzaak. De oorzaak van het opnieuw uitbreken van den brand is vermoedelijk de volgende: In den keuken is een houten luchtkoker. Vlak daar bij was om zeven uur de vlam in den pan met vet geslagen en thans wordt vermoed dat vonken in den luchtkoker zijn geslagen en dat hieraan het uitbre ken van den brand is te wijten. Bij het onderzoek na het eerste brandje is wel op den luchtkoker gelet, doch men heeft toen niets verdachts kunnen ontdek ken. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat torh vonken hoog hoven in den kokeer terecht zijn gekomen, die het hout hebben doen smeulen doch waarvan men bij het onderzoek niets heeft kunnen bemerken. Jonge vrouw te Louisville uit haar huls gehaald en ontvoerd. Te Louisville in den staat Kentuclcie, is een bru tale ontvoering geschied. Een mevr. Berry Stoll, de echtgenoote van den vice-president van de Stoll Refining Picture werd uit haar eieren huis gehaald en is ontvoerd in haar eigen auto. Toen de heer Stoll thuis kwam vond hij daar zijn dochtertje in tra nen. Zij vertelde, dat een man het huis was binnen gedrongen, haar moeder had geslagen en toen mee genomen. Een nader onderzoek in de woning bracht aan het licht dat een dienstmeisje door den bandiet was vast gebonden. De ontvoerder had haar gedwongen to helpen bij het vastbinden van baar meesteres. In de woning werd een briefje gevonden waarin losgeld werd geëischt voor de ontvoerde dame. Mevr. Stoll behoort tot de eerste kringen in Louis ville. 50.000 dollar losgeld geëischt. Nader wordt uit New York gemeld, dat men zicK ernstig ongerust maakt over de ontvoerde mevrouw Stoll, die, toen zij alleen met een dienstmeisje thuis was, van haar bed werd gelicht cn ontvoerd. De politie heeft zich thans bereid verklaard, ten einde de veiligheid van het slachtoffer niet in gevaar te brengen, zich voorloopig huiten de zaak te hou den. totdat mevrouw Stoll veilig terug is gekeerd. Haar echtgenoot verklaarde, dat hij bereid was aan den eisch der bandieten te voldoen. i TUINBOUW. Contingent-nul in plaats van het invoer verbod. Met den groentenuitvoer naar Frankrijk is het weer mis. Evenals vorig jaar wordt het invoerverbod van Frankrijk voor Nederland sche groenten per 15 October opgeheven. De contingenten werden in 1933 eerst een paar weken na de opheffing bekend gemaakt; im port was dus direct na 15 October nog onmo gelijk. Thans is het, wat dót betreft, beter. De invoer-con^ tingenten zijn nu reeds bekend en voor witte kool is het auantum nihil. Een groote verbetering vergele ken bij het invoerverbod is het niet bepaald. Verder wordt voor dc groenten, waarvoor nog een contingent gegeven is, buiten dc gewone, reeds be staande invoerrechten een taxc de licenco van Fr. 50 per 100 kg. geheven. Met dergelijke heffingen is een eenigszins normale handel onmogelijk. Voor Noord-Holland is het uitvallen van Frankrijk als afnemer van witte kool een groot nadeel en de prijzen zullen hierdoor in de komende maanden zeer zeker gedrukt worden. Van een economische toenadering der goudbloÜ- landen is dus nog niet veel te bespeuren. (Alg. Hbld.). Vijftig procent van den aanvoer. Gedurende de maand September zijn aan de West- landsche veilingen groote partijen tomaten onver kocht gebleven en naar de mestvaalt verhuisd. Meer dan 50 van den aanvoer moest worden vernietigd. Alleen aan de Naaldwijksrhr fruit- en groentenvei- ling bleven reeds bijna 200.000 kg. tomaten onver kocht.

Schager Courant | 1934 | | pagina 16