Boos weer in ons land Kerk te Noord-Scharwoude Kerkbrand te Alkmaar. Frankrijk's laatste hulde aan Barthou Na den moordaanslag Een voorbeeld voor de geheele wereld. Boerenwoning te Dirkshorn afgebrand Langs de kusten. Maandag 15 October 1934. Postrekening No. 23330 S CIA GEH 78ste Jaargang. No. 9574 COURANT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent \bewiJsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Door den bliksem getroffen In een oogenblik was het gebouw een volle vlammenzee. - Door het minderen van den wind is een groote ramp voorkomen. DE TOREN EEN HALF UUR LANG STAND GEHOUDEN. Gisteravond en den afgeloopen nacht hebben we een sterk voorproefje gehad van het komende herfstgetij. Het is onafgebroken boos weer geweest, waarbij hevige regenvlagen en kletterende hagel buien elkaar afwisselden, terwijl felle bliksem flitsen in het stikdonker van den nacht oplichtten, gevolgd Ndoor ratelende donderslagen. Tijdens dit hevige onweer, dat boven verschillen de deelen van ons land woedde, is het op meerdere plaatsen ingeslagen. Zoo meldt onze correspondent te Noordscharwou- de het volgende: Na den grooten brand van het Langendijker Wa renhuis is onze gemeente opnieuw geteisterd door een feilen brand. Thans de Ned. Herv. Kerk, ten ge volge van een kort maar hevig onweer, dat zich al hier Zondagavond tusschen tien uur en haif elf ontlastte boven deze gemeente; Het Was ongeveer half elf toen op een fel weerlicht de donderslag volg de en de toren van de Ned. Herv. Kerk in lichte laaie stond. Hoog kwamen de vlammen en een re gen van vonken woei over de nabij gelegen lande rijen, alsmede boven de vele huizen van de onmid dellijk achter de kerk gelegen Oosterstraat. De klok van half elf hebben wij nog hooren slaan, doch reeds voor elf uur stortte de toren met veel lawaai naar beneden. De brandweer was inmiddels ter plaatse en probeerde men vanaf de Kerkelaan en het kerkhof met slangen op de waterleiding te spuiten, doch zooals was te voorzien gaf dit niets en stond weldra het geheele kerkge bouw in een volle vlammenzee. Het waaide hevig en bestond er ernstig ge vaar dat de huizen staande aan het achterste gedeelte van de Oosterstraat vlam zouden vatten. Het was nn de motorspuit van de gem, lichtbedrijven, welke ook spoedig gear riveerd was, die nn deze perceelen begon te bespniten. Ook met diverse slangen op de waterleidingbrandkranen begon men te spui ten. Om half twaalf werd de hevige wind, die oorspronkelijk Noordwest was, iets minder en ging meer naar het Westen, waardoor het gevaar voor de huizen aan de Oosterstraat gelukkig verminderde en zeer zeker een nog grootere ramp voorkomen werd. Het lijkenhuisje, dat naast do kerk staat, begon ook te branden, doch slaagde men er in dit voor al- geheele uitbranding te behoeden. Dit was ook van veel belang voor de onmiddellijk belendende per ceelen. Vervolgens ging men er weer opnieuw toe over om In het brandende kerkgebouw te spuiten. Terwijl wij dit schrijven is het reeds 1 uur 's nachts en was men nog steeds bezig met pogingen om den brand te blusschen. Van pogingen om de brandweer van omliggende plaatsen op te roepen voor assistentie is ons niets bekend. Dit was o.i. zeer zeker niet overbodig ge weest, daar de brand te groot was en er veel ge vaar voor de nabij gelegen woonhuizen bestond. Eindelijk kon men zien dat de brand zeer begon te verminderen, wat niet te verwonderen is, daar het geheele kerkgebouw van binnen uitgebrand is. Het zijn alleen de dikke en forsche muren die stand houden. Het was nu mogelijk om goed naar binnen in het leaggebrande kerkgebouw te spuiten, waar het een ware vuurhaard was, daar de banken enz. gloeiend stonden. Terwijl wij ons verslag vervolgen is het reeds half drie en werkt de motorbrandspuit onafgebroken, alsmede het spuiten met slangen op de waterleiding. Het gevaar voor de omgeving is nu geweken. Het is jammer van het mooie oude kerkje, waarmede een mooi plekje voor de gemeente Nrd.- scharwoude is verloren gegaan. Hoe erg de vonkenregen was, kwam o.m. tot uiting op de Oosterstraat, waar een partij riet, wat gelegen was bij het perceel van den heer Kramer, vlam be gon te vatten en het aan het initiatief van den heer Prijs te danken was, dat verder onheil werd voor komen. Zelfs de motorbrandspuit begon vlam te vat ten, dat met eenige emmers water werd gebluscht. Naar wij vernemen, is de kerk verzekerd bij Oud karspel. Tengevolge van het hevige onweer, dat gister avond boven onze omgeving woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerenwoning van den heer P. Ruiter in den Speketerspolder. Bij dezen brand is eenig vee in de vlammen om gekomen. BLIKSEM SLAAT IN DE TORENSPITS VAN DE DOMINICUSKERK AAN DE LAAT. Een hevig onweer ontlastte zich hedennacht bo ven Alkmaar. Reeds te tien uur was de bliksem niet van de lucht en ratelden de donderslagen, 't Was noodweer! Tegen halfeen ontdekten eenige voorbijgangers brand in de torenspits van de Katholieke Kerk aan de Laat en de onmiddellijk gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse. Gemakkelijk was de taak niet, waarvoor de brand weer was geplaatst. De toren is GO meter hoog en van buitenaf niet te bereiken. Er bleef dus niets an ders over dan binnendoor de vuurhaard aan te tas ten, hetgeen een bijzonder gevaarlijk werk was. Met de zware slangen moest de donkere toren be klommen worden en er werd het uiterste van het pittige brandweercorps geeischt. Toen echter eenmaal water kon worden gegeven, was de brand spoedig gebluscht. De schade is dan ook, dank zij het energiek en doortastend optreden van de brandweer beperkt ge bleven tot een groot gat in het dak op de plaats, waar de bliksem is ingeslagen. Een twaalftal brandweerlieden bleef als wacht achter, omdat, mede door den hevigen wind, nog eenige vrees bleef bestaan voor het neerstorten van het zware kerkkruis. Inwendig viel de schade erg mede. De geringe waterschade zal spoedig hersteld kunnen zijn Ook langs de kust heeft het hevig gespookt, doch voor zoover bekend hebben geen ongelukken plaats gehad. Uit Den Helder werd gemeld, dat het buiten slecht weer was, maar verder niets te doen. De golven, die door den sterken Zuidwesten wind tot groote hoogte werden opgezweept, brach ten het water tot vlak bij de duinen. Eindeloos ver zag men niets anders dan een witgrijze wateropper vlakte, waarboven de zeemeeuwen met vlugge wen dingen rondfladderden. In Zandvoort stoof het mulle zand omhoog en hoop te zich op op den strandweg, zoodat dc auto's er in bleven steken. Tegen vijf uur draaide de wind plotseling naar het Noordwesten met het gevole dat de vloed tot aan de duinen kwam te staan. Groote waardeering voor het werkdorp in de Wieringermeer. Bijeenkomst stichting „Joodsche Arbeid." De Hooge Commissaris MacDonald spreekt zijn bewondering nit over hetgeen in Neder land werd bereikt. Amsterdam, li October. Gisteravond heeft zich in de Bachzaal van het Amsterdamsche Conser vatorium een groot aantal genoodigden verzameld tot bijwoning van de bijeenkomst, welke is belegd door den Raad van Beheer van de Stichting Jood sche Arbeid (werkdorp Wierinrfermeer) en het tomité voor Bijzondere Joodsche Belangen. Het woord werd gevoerd door den Hoogen Com missaris voor de Duitsche Vluchtelingen James G. MacDonald, die sedert korten tijd in ons land ver toeft en de officieele opening van het werkdorp voor Joodsche Vluchtelingen in den Wieringermeer, Nieu- wesluis, bijwoonde. De heer MacDonald sprak zijn groote bewondering uit voor het werk, dat hier door het Comité en de „Stichting" is verricht en de resultaten, welke al reeds zijn bereikt, resultaten, welke spr. nergens el- Een grootsche plechtigheid te Parijs. Parijs en geheel Frankrijk heeft Zaterdag zijn laatste hulde gebracht aan den staatsman, die door misdadige hand neergeworpen werd op het oogen blik, dat zijn langdurige en rijke loopbaan haar hoogtepunt ging bereiken door een daad voor het vredesbehoud, waarop zooveel hoop was gevestigd. De uitvaart van Louis Barthou toont reeds het beeld van die grootsche rouwplechtigheden, die de Esplanade des Invalides, de laatste jaren, zoo op merkelijk vele heeft gekend. Een reusachtige menigte had zich langs den weg verzameld, dien do stoet zou volgen, langs den Quai d'Orsay tot de Pont Alexandre via de Avenue Gal- liéni naar de Esplanade des Invalides. Politie en troepen hadden voor een afzettingscordon langs den geheelen weg gezorgd. Het was ruim half twee, toen de stoet zich in be weging zette. Aan het hoofd gingen eenige bereden afdeelingen van de Garde Hépublicaine. Daarop volgden vier rijtuigen, zwaarbeladen met ontelbare kransen en bloemstukken, waaronder in de eerste plaats van de Fransche regcering, van de koninklijke families van Zuidslavië en Roemenië, van staatshoof den en regeeringen van vele andere landen en van vele corporaties en instellingen. Getrokken door zes paarden reed hierachter de affuit, waarop de lijkkist geplaatst was, die geheel bedekt was met een reusachtige vlag in de kleuren van Frankrijk. Naast de affuit schreden officieren, die de kussens droegen met de ordeteekenen van den overledene. Eenige soldaten volgden de lijkkist en achter hen schreed, voor de leden der regeering uit, de Presi dent der republiek, Lebrun, gevolgd door do voorzit ters van Kamer en Senaat en de ministers. Achter hen zag men de familieleden van Barthou, aan het hoofd zijn broer Léon Barthou. Dan volgden de leden van het diplomatieke corps, die hun regeering of hun staatshoofd vertegenwoor digden, en de speciale missies uit het buitenland, die ter bijwoning van de plechtigheid te Parijs waren gekomen Overal hangt de vlag halfstok, de winkels blijven tijdens de rouwplechtigheid gesloten, evenals alle kantoren, scholen enz. Er heerschte werkelijk een nationale rouw, want men geeft zich rekenschap van de omstandigheden, die van deze uitvaart de oorzaak zijn geweest. Men denkt ook aan de taak, waaraan hij zoo snood ontrukt werd en de bange vraag, welt bij ieder op. „waar gaat Europa thans heen?" President Doumergue is wel de figuur, om Barthou te teekenen. Als de rede uitgesproken is een aan den staatsman de hulde en dankbaarheid van land en volk is ge bracht, schallen de trompetten en neemt het défilé der troepen een aanvang. Na het défilé wordt de katafalk in de St. Lode- wijkskerk gezet en wordt een schitterend program van rouwmuziek uitgevoerd. Laval wordt opvolger van Barthou. Na de plechtige uitvaart van Barthou is de Fran sche ministerraad gisteravond om 6 uur bijeengeko men. In plaats van Barthou is Laval, de oud-min.- president en tegenwoordige minister van koloniën, tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. In plaats van Sarraut, die in verband met den aanslag te Marseille is afgetreden als minister van binnen- landsche zaken, is benoemd de oud-minister en bur gemeester van Reims Marchandcau. Opvolger van Laval aan koloniën wordt oud-mi nister Rollin. LAVAL. Havas meldt nader, dat nu ook de minister van justitie Chéron is afgetreden. Naar de bladen melden heeft het onslag van Ché ron nog heel wat voeten in de aarde gehad. Aanvan kelijk wilde Chéron van geen ontslag weten, waarop hij in den Ministerraad door den Minister van Oor log Pétain en den Minister van Arbeid, Marquet, fel werd aangevallen. Pas toen hij tot het inzicht kwam, dat de ontstemming, die bij de publieke opinie tegen hem heerschte, door cenigen zijner collega's gedeeld werd, besloot hij, zijn ontslag in te dienen. In zijn ontslagbrief aan Doumergue beklaagt Chéron zich over de onrechtvaardigheid der publieke opinie, die met valsche beschuldigingen den gang van het on derzoek naar den moord op den raadsheer Prince heeft gestoofd. De „Figaro" oefent scherpe critiek op de wijzigin- Ton in het kabinet, die volgens het bl.\ I slechts uit partij-politieke overwegingen tot stand zouden zijn gekomen. ders heeft gezien. Ook in Londen, New York. Rome, heeft men zich bezig gehouden met de moeilijkheden van en de eventueele mogelijkheden voor de Duit sche réfugé's. Er is veel gesproken maar nog wei nig gedaan. Anders is het echter in Nederland. Men heeft begrepen, dat het niet voldoende is wanneer men den vluchtelingen een tijdelijk onderdak geeft en voor hun .overtocht" de reiskosten zorgt. Hicrtus- schen liggen echter meerdere stadia, waar de uitge weken Joden doorheen moeten, en waarbij zij in de eerste plaats* moreele steun behoeven. Duizenden jonge intellectueclcn moeten een nieuw leven beginnen. Zij moeten leeren hun handen to gebruiken, zij moeten leeren, dat handenarbeid even nuttig is als hoofdarbeid en niet minderwaardig aan het intellectueele beroep, dat zij hadden geko zen. Deze overgang naar een nieuw leven, de be langrijkste stappen tot den opbouw daartoe is het werkdorp, dat tot voorbeeld voor geheel de beschaaf de wereld moge dienen. Er is op het oogenblik geen toekomst voor de jonge Joden in Duitschland. Spr. gelooft niet, dat in dezen toestand in Duitschland in de komende zes jaar verandering zal komen en hij wekt daarom op dit grootsche werk voort te zetten. De heer A. Asscher, voorzitter van het comité voor Bijzondere Joodsche Belangen, dankte daarna den Hoogen Commissaris voor ailes wat hij gedaan heeft en nog voornemens is te doen, en voor de wijze, waarop hij heeft gewezen op de plicht van de be schaafde wereld. Wij zijn aldus de heer Asscher het aan de Nederlandsche regeering. die ons op zoo buitengewone wijze heeft gesteund, verplicht het be langrijke werk in den Wieringermeer voort te zet ten, opdat het tot een goed einde wordt gebracht. Na de pauze hield dc heer Dr. Lubinski, direc teur van het Werkdorp een lezing over het werk' In den Wieringermeer, waarbij een film, die het ontstaan van cn het leven in het werkdorp illustreer de. DE DADER LID VAN DE BERUCHTE MACEDONI SCHE REVOLUTIONNAIRE ORGANISATIE? Het bericht groote opwinding in Roemenië veroorzaakt BELGRADO: Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat men in Joego-Slavië thans gelooft te weten, wie de dader van den moordaanslag te Marseille is. Na publicatie van zijn portret in de bladen, zouden zich on afhankelijk van elkaar twee Zuid-Serven, die op verschillende plaatsen woonden en gerui- men tijd in Sofia hebben gewoond, bij de au toriteiten hebben gemeld. Zij verklaarden, dat volgens de foto's de dader een zekere Wlada Géorgief moest zijn, die den bijnaam droog van Tsjroe Nezemski en lid was van do I.M.R.O., de beruchte Macedonische Revoluti- onnaire Organisatie. Georgief, die te Kazenitza geboren is, stond hekend als terrorist. In 1924 heeft hij Hadi Dimof vermoord, in verband waarmee hij gevangen werd genomen. Later zag hij echter kans te ontvluchten. Hij trad toen toe tot de revolutionnaire organisatie v. Michai- liëf, in welke organisatie hij o.a. als chauffeur dienst deed. Later werd hij met speciale opdrachten naar het buitenland gezonden. Zoo zou hij ook mei do Kroatische emigranten Pertsjetz cn Pawalitsj in contact zijn getreden. De Jocgosiavischel en Bulgaarsche autoriteiten werken nauw samen om alle duistere punten ten aan zien van Georgief op to helderen. Uit Sofia zou to Belgrado zelfs reeds een bericht zijn ontvangen, waardoor de Joego-Slavische vermoedens bevestigd worden. Het onderzoek der politie. Zoodra de eerste berichten omtrent den getatoucer- den moordenaar van koning Alexander uit het bui tenland bekend werden, heeft de Bulgaarsche politic, naar het Bulgaarsche Telegraafagentschap meldt, direct een onderzoek ingesteld om na te gaan, of do moordenaar werkelijk lid is geweest van do eenige maanden geleden ontbonden IMRO (Macedonische Revolutionanire Organisatie). De resultaten van het onderzoek werden direct ter kennis gebracht van de politie te Belgrado en te Pa rijs om het dezen autoriteiten makkelijker te maken de identiteit van den dader vast te stellen. Dc Bul gaarsche politie zet haar nasporingen voort. Het bericht, dat de identiteit van den moor denaar is vastgesteld, in den persoon van een Macedonischen Bulgaar, heeft in Roemenië groote opwinding veroorzaakt. GRAANSTAPELS VERBRAND. Terne u zen. Door onbekende oorzaak is gis teravond omstreeks kwart voor acht brand ontstaan in een graanstapel, die was opgeslagen in den boom gaard van den heer F. Born, te Boschkapelle. Do vlammen sloegen, aangewakkerd door den feilen wind over naar oen zevental andere graanstapels, die alle een prooi der vlammen werden. Ook een aantal fruitboomen moesten liet ontgelden. Door de brandweren uit Kloostcrzandc en Stoppeldijk kon voorkomen worden dat de brand oversloeg naar een grooten schuur, welke behouden kon blijven. Dc scha de welke nog niet vastgesteld kon worden, doch die zeer aanzienlijk moet zijn. wordt Vermoedelijk grootendeels door verzekering gedekt.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1