Belgrad os rouw Geraffineerde knoeierijen met margarine Dinsdag 16 October 1934.SCHAGER COURANT.Tweede blad. No. 9575 Firma GEBR. ROTGANS De film van den moordaanslag te Marseille. Aankomst van het stoffelijk overschot te Split Directeur van Zuivelfabriek te Oud-Beijerland aangehouden. Om de meid 10000 gulden verloren. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 761 m.M., stijgt. Wind: Zuid. Temperatuur: 7 gr. C. is 44 gr. F. Vooruitzichten: Verbetering. Voor een BRIL een BREUKBAND, een BUIKBAND is ROTGANS Uw adres! Vakkundig, billijk. Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. nen vervoeren, had de directeur afspraken gemaakt met een aantal afnemers, die hem een handje hiel pen! Margarine A moet vervoerd worden in doozen, voorzien van banderolles. Die banderolles moeten on- verbroken de fabriek uitgaan. Het stukgaan onder weg is niet strafbaar. Deze doozen mogen alleen dan aan de fabriek worden teruggezonden, als het serie nummer en de letter onleesbaar zijn gemaakt. Dit laatste nu gebeurde in vele gevallen niet, zoodat één stuk emballage meermalen meer dan eens gebruikt is. Dit alles is aan de controle, die ook, nadat do aanvankelijke- controleur uit Zwartevvaal in Novem ber 1933 was overgeplaatst naar elders, niet al to streng bleek, ontgaan. De inspecteurs van den crisisopsporingsdienst to Rotterdam en de crisis-accountantsdienst hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat de directeur en de controleur uit Zwartewaal zijn aangehouden. Nadat tegen beiden proces-verbaal was opgemakat, is de eerste in het huis van bewa ring te Dordrecht opgesloten, de andere is op vrije voeten gelaten. De vergunning voor de margarinebereiding zal hoogstwaarschijnlijk aan de Mij. Rylant ontnomen worden, hetgeen tengevolge heeft, dat ongeveer 15 arbeiders werkloos zullen worden. De vertooning van de film blijft in Ne derland verboden. Amsterdam: Bij herkeuring heeft de Cen trale Commissie voor de Filmkeuring gistermorgen het besluit ten aanzien van de journaal-opnamen van den moordaanslag op koning Alcxander en minister Barthou te Marseille bij eerste keuring bekrachtigd, zoodat openbare vertooning in de Ncderlandsche bioscooptheaters verboden blijft. Het verbod van vertooning werd gehandhaafd. Op dezelfde gronden als golden bij de eerste keuring, omdat n.1. de openbare vertooning in strijd moet worden geacht met de openbare orde en de gocdo zeden. TEGEN AFSLACHTING VAN RUNDEREN. De Rotterdamsche vereeniging van grossiers in rund- en kalfsvleesch heeft een telegram gezonden aan de Koningin, waarin dringend wordt verzocht niet over te gaan tot afslachting van 150.000 runde ren, daar dit een ramp beteekent voor de vleesch- voorziening, voor slagers en voor grossiers. Het gerucht van deze voorgenomen afslachting geeft in den veehandel eenige beroering, daar be langhebbenden reeds in alle deelen van het land kalfvaarzen opkoopen, om deze dan met een zoet winstje aan de regeering over te doen, wat ook bij de vorige afslachting is gelukt. FAMILIE-GESPREKKEN INDIë—HOLLAND. Vijftien gulden per drie minuten. Een Aneta-telegram uit Bandocng d.d.heden meldt: De P.T.T.-dicnst overweegt om de Zaterdagmidda gen eir Zaterdagavonden te bestemmen voor het voe ren van familietelcfoon-gesprckken tot een prijs van f 15 per drie minuten. De openstelling hiervan kan binnenkort worden verwacht. EEN LATE BESTELLING. Op 31 Augustus 1914 werd te Rome een briefkaart gepost voor Bressanone, dat toen nog tot Oostenrijk behoorde. Pas op 20 September van dit jaar, dus meer dan 20 jaren laten, kwam de briefkaart te Innsbruck aan. Daar Bressanone thans evenwel op Italiaansch grondgebied ligt, zonden de Oostenrijk- sche postautoriteiten de briefkaart terug naar Italië, en spoedig arriveerde deze thans te Bressanone. Daar de briefkaart voorzien was van een postzegel ter waarde van 15 centesimi, hetgeen in 1914 vol doende was, maar nu niet meer, moest de geadres seerde strafport betalen, aangezien het zegelrecht thans 50 centesimi bedraagt. RUSSISCHE AUTOMOBIEL-INDUSTRIE. 50.000 auto's afgeleverd. Reuter meldt uit Moskou: De vroegere „Arno" automobielfabrieken, die thans bchooren tot de Stalin-fabrieken, hebben onlangs hun 50.000ste automobiel afgeleverd, aldus meldt het Tassagentschap. In de eerste maand na de openstelling der fabriek leverde deze 75 auto's af, thans daarentegen reeds eenzelfde aantal per dag. In drie jaar zijn de pro- ductie-koston met meer dan 50 verminderd. Eindeloos delilé v. ONDER EEN DORSCHMACHINE GERAAKT. De aankomst van den kleinen koning Peter II van Joego-Salvië te Belgrado. De koning stapt na het verlaten van het station in de gereedstaande auto. men, aangezien de Joego-Slavische regeering wel licht deze slechts voorloopig gebruikt en later een sarcofaag in nog mooier uitvoering zal bestellen. Belgrado. Woensdag zal het lijk van koning Alexander in de Grieksch-Orthodoxe kerk worden opgebaard. Vrijdag wordt het stoffelijk overschot naar Topolcany vervoerd, waar de bijzetting in den koninklijken grafkelder zal plaats hebben. Nog nabeschouwingen over Alexander's dood. Londen. In een artikel in de „Observer" be-j treurt Garvin het heengaan van koning Alexander op het oogenblik, dat hij ■voornemens -was met Bar thou en anderen de mogelijkheid na te gaan van een betere verstandhouding tusschen Joego-Slavië en Italië. Geen feit in de gehecle politiek van Europa was van meer belang, daar het gedurende vele jaren de onafhankelijkheid van Oostenrijk zou waarborgen. Zonder vernieuwing van de samenwerking tus schen Frankrijk, Italië en Joego-Slavië, die den sleu tel vormt van den Europeesche vrede, zal op den duur de onafhankelijkheid van Oostenrijk moeilijk bestendigd kunnen blijven." OFFICIER-UITVINDER ONDER WATER GESTIKT. De Italiaansche zee officier Alberto Suliberto, uit vinder van een nieuw zuurstofapparaat, is bij een proefneming met zijn toestel onder water gestikt. Klaarblijkelijk is hij hij het duiken onwel geworden waardoor hij niet meer de kracht had, het zuur stofapparaat in werking te stellen. Beeds vroeger had hij zich meermalen met succes met het toestel onder water begeven. DOOR AUTO GEGREPEN. Wielrijdster zwaar gewond opgenomen. Gistermiddag is de wielrijdster mej. M. Wak op de Loolaan te Apeldoorn door een auto, bestuurd door den heer B. uit Dordrecht, gegrepen en tegen den weg geslingerd. Met een zware hersenschudding een diepe hoofdwonde en inwendige kneuzingen is het slachtoffer in hoogst zorgwekkenden toestand naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Bedrijf wordt vermoedelijk gesloten. Con troleur van de Crisis-Zuivelccntrale de medeplichtige. De Crisis-wetten hebben reeds herhaalde malen aanleiding gegeven tot allerlei knoeierijen. Eenigcn tijd geleden is weer een ernstige fraude aan het licht gekomen te Oud-Beijerland, waarbij de directeur van de in deze gemeente gevestigde N.V. Handels- Maatschappij Rijlant, de 33-jarige D. S., en een con troleur van de Grisis-Zuivelcentrale, de 56-jarigo L., betrokken zijn geweest. Dit tweetal heeft gedurende geruimen tijd kans gezien margarine, waarvan dc samenstelling anders was dan in de Crisis-bepalin gen is voorgeschreven en in belangrijk grooter kwan titeit dan bij dezelfde bepalingen is toegestaan, in den handel te brengen. Het een en ander heeft zich als volgt toegedragen: Reeds geruimen tijd geleden kwamen er klachten in bij dc centrale recherche te Rotterdam, die een afdeeling heeft voor den crisis-opsporingsdienst, ovor de slechte qualiteit van de margarine, die de Mij. Rylant te Oud-Beijerland afleverde. Reeds i;i 1932 was er een ernstige verdenking van overtreding der crisiswetten tegen deze fabriek gerezen. Thans is aan het licht gekomen, dat die klachten en ver denkingen maar al te waar zijn geweest. De fabriek had vergunning voor de bereiding van een bepaalde hceveelheid margarine A, die moest bestaan uit 25 Nederlandsche roomboter en 75 margarine B, d.w.z. zuiver plantaardige margarine bereid in daartoe gerechtigde bedrijven. De menging van deze substanties geschiedt steeds onder toezicht van den controleur der crisiszuivelcentrale. In dit geval was dat een 56-jarige gewezen bakker uit Zwartewaal. De directeur van Rylant heeft dezen controleur ertoe weten te bewegen bij zijn controle wat door de vingers te zien. Voor die bereidwilligheid verstrekte hij hem kosteloos benzine voor zijn auto. De man, die meer fabrieken moest controleeren, reed met een eigen auto de eilanden rond. llij bracht dan bij de Centr., zooals te doen gebruikelijk is, 7 ct. per afgelegde Km. voor brandstof en slijtage in rekening. Allerlei trucs. Aanvankelijk bestonden de ontoelaatbare hande lingen in de fabriek Rylant, die de controleur door de vingers moest zien, hierin, dat het mengsel niet de volle 25 pet. roomboter kroeg, tcekproevcn, ge nomen door andere controleurs, brachten echter al spoedig aan het licht, wat er gebeurde. Dus moest er wat anders verzonnen worden. De directeur be- daclil op, dat hij moest mengen op tijden, dat ier geen controleur aanwezig was. Dit zou hij alleen 'kunnen, als hij zelf de mengvaten kon openen. Deze vaten zijn n.1. afgesloten met Lippssloten, waarvan de controleur de sleutel heeft. De vaten mogen alleen geopend zijn, zoolang deze erbij staat. Van een dorpsmid echter kreeg de directeur het gedaan een copic te maken van een sleutelje passend op het slot van zijn vaten. Dit opende de mogelijkheid tot knoeierijen op on beperkte schaal en van die mogelijkheid is een druk gebruik gemaakt. Niet alleen fabriceerde de fabriek margarine van een verkeerde samenstelling, maar bovendien veel meer dan het toegestane con tingent. Toen gebleken was, dat weglating van een deel der vereischte hoeveelheid roomboter al te erg in de gaten liep, ging de directeur er toe over dc 75 pet. margarine B in het mengsel te vervangen door 50 pet. vet en 25 pet. margarine B. In de practijk bleek echter, dat de substantie van deze samenstel ling veel slapper was dan margarine A hetgeen moeilijkheden met de verpakking opleverde. Weer werd een andere oplossing gezocht. Vet, zoo wel plantaardig als dierlijk was vrijelijk in den handel te verkrijgen, tegen niet al te hooge prijzen, zoodat men liet nogmaals hiermede probeerde zij het op ecnigszins andere wijze. Men maakte in een margarinemengscl bestaande uit 25 pet. roomboter, 25 pet. vet en 50 pet. margarine B. Dit werd als mar garine A in den handel gebracht. Geregeld produ ceerde de fabriek aanzienlijk meer dan haar toe gestaan was. Geraffineerde boekhouding. Dit bracht met zich mee, dat er in boeken geknoeid moest worden. Op de weekstaten en menglijsten werden altijd cijfers ingevuld, die in overeenstem ming waren met de hoeveelheden, waarvoor de fa briek vergunning had. Die boekhouding werd op een zoo geraffineerde wij ze ingericht, dat de crisisaccountantsdienst langen tijd heeft moeten zoeken, waar eigenlijk de fout zat. Tenslotte hebben de accountants toch valschheid in geschrifte kunnen aantoonen. Ten einde te veel geproduceerde margarine te kun- Margarine in wikkels van roomboter. Aan de gevolgen overleden. Dc arbeider J. Koopman Ie Bedum, die tijdens het vervoer van een dorschmachine daaronder geraakte en met verbrijzelde hcenen en inwendige kneuzingen naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen werd overgebracht, is aan de gevolgen overleden. De nieuwe markthallen te Amsterdam zijn Maandag door wethouder Kropman officieel geopend. Een overzicht tijdens de re de van den wethouder. den dooden vorst te Zagreb. Zondagmorgen is de Joego-Slavische torpe dojager „Dubrovnik" met het lijk van den vermoorden Koning Alexander aan boord in de Dalmatische ha ven Split i.Spalato) aan gekomen. Ongeveer hon derdduizend menschen waren bij de aankomst aanwezig. Tegen vijf uur vuurde de kust wacht een salvo ka nonschoten af, ten tee- ken dat het eskader na derde. Op hetzelfde oogenblik begonnen alle kerkklokken te luiden, welk gebeier aanhield tot des morgens tien uur, toen de trein met het stoffelijk overschot naar Zagreb vertrok. In de haven lagen vijf groote slagschepen van de Britsche Mid- dellandsche Zee-vioot, met het admiraalschip „Queen Elizabeth". Op de kade was een 15 M. hooge katafalk opge richt, geflankeerd door vier hooge zuilen, waar op groote vuren brand- rïen' Eindeloos défilé. Reuter meldt uit Zagreb: i Drie honderd duizend menschon hebben kalm en eerbiedig voor dc lijkkist, welke het stoffelijk over schot van den koning omsluit, gedefileerd. Na dat eindelooze défilé verrichtte de bisschop van Zagreb de absoute. Naar uit Belgrado gemeld wordt, verwacht men aldaar tegen middernacht den extra-trein met het stoffelijk overschot van den koning. Volgens berichten in de bladen, zijn alle wagens van den trein met rouwfloers omhangen. Op den wa lgen, waarin het lijk van den vorst zich bevindt, tee kenen zich drie witte kruisen tegen het rouwzwart af. De trein is verder opgesierd met lauwerkransen. Op de locomotief is een groot doek bevestigd, waarop 's konings laatste woorden: „Waak over Joego Sla- vië." Overal langs den weg, dien de trein passeerde, m Ieder dorp, in ieder gehucht, stond de bevplking aan de stations, met fakkels en kaarsen in dc hand, bid dend en religieuze liederen zingend. In de hoofdstad dragen alle bewoners rouwbanden of rouwinsignes. De boeren' vooral, die in grooten getale Belgrado binnen stroomen, toonen hun groote aanhankelijkheid jegens den dooden koning. Zij koo- pen portretten van den koning, kussen het gelaat van den overledene, en steken dan 't portret zorg zaam weg. om het als een kostbaar aandenken te be waren. Zij hebben ook hun wagens en paarden met zwart en rouwvanen opgetuigd. Belgrado is reeds nu overvol van vreemdelingen. De burgemeester der stad heeft een oproep tot de be volking gericht, om kamers voor de huisvesting van particuliere correspondenten uit het buitenland be schikbaar te stellen. De doodkist en de sarcofaag voor den vorst. W e e n e n. De Joego-Slavische regeering heeft bij een Weensche firma de doodkist en de sarcofaag besteld voor koning Alexander. i Deze firma heeft niet alleen doodkisten gemaakt rvoor keizer Frans Joseph en diens gemalin keizerin Elisabeth en zijn eenigcn zoon, kroonprins Rudolf, maar ook voor prins Alexander Karageosgewitsj, een (voorvader van koning Alexander. i De sarcofaag is van koper op een bronzen voet stuk, versierd met een kruis zonder corpus, volgens den godsdienst van koning Alexander. De koperen lijkkist met het stoffelijk overschot past in de sacofaag. Ofschoon deze sarcofaag waarschijnlijk gekozen zal worden, is nog geen definitieve beslissing geno- De verliezer in arrest gesteld. In verband met de vermissing van c.a. f 10.000, welk bedrag door den conciërge van de boerenleen bank te Zwijndrccht eenigen tijd geleden was verlo ren en waarnaar de politie een onderzoek instelde, kan thans worden gemeld, dat de politie zoolang bezwarend materiaal heeft verzameld, dat de justi tie te Dordrecht heeft gemeend den man, die het geld verloren heeft,, in voorloopig arrest te moeten stellen. Naar de N. R. t. verneemt, wordt den laatsten tijd herhaaldelijk geconstateerd, dat margarine wordt afgeleverd in wikkelpapieren, die het opschrift room- hoter dragen. Deze overtredingen komen voorname lijk voor in de wijkon ,waar de meer gegoeden wo nen. Rij onderzoek blijkt dat in negen van de tien gevallen, de leveranciers aldus handelen op verzoek van hu nklanten, die bijvoorbeeld voor hun buren of voor hun personeel niet willen weten, dat zij margarine gebruiken. Ten einde in dezen tijd geen klant te verliezen, maken de leveranciers zich dan aan deze overtreding schuldig.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5