DUITSCHLAND'S BEOFTEN. Goud in de haven van New York. BREEZAND. A.D.O.-nieuws. Zaterdag had te Alkmaar de wedstrijd plaats van het A- en B elftal, gevormd uit het district West- Friesland (C.N.V.B.). Ook van A.D.O. waren er een vijftal spelers in opgenomen, n.1. 3 voor het A- en 2 voor hot B.-elftal. Na afloop van don wedstrijd, die door het A-olftal met 4—0 word gewonnen, werd de opstelling van het districtsclftal hekend gemaakt. Ook daar is A.D.O. in vertegenwoordigd, n.1. C. de Schipper (doel), D. van der Walle (midvoor) en L. Schouten (hack). Zoowaar voor onze vereeniging een mooi succes. CALLANTSOOG. Zondag j.1. trok Callantsoog met haar heide elf tallen naar Den Helder. Om 12 uur bond Callantsoog I den strijd aan met Ilcld. Boys 2. C. wint de toss en verkiest met den sterken wind, welke schuin over het terrein staat, mee te spelen. Dank zij dit niet te onderschatten voordeel is C. conigszins in de meer derheid. Na 15 min. weet der C.-midvoor met een geweldige kogel te doelpunten. Uit een vrijen schop vergroot C. de voorsprong (0—2). Even hierna geeft de C.-linksbuiten met een vliegend schot aan den H.- kocper het nakijken. Ruststand 03. Na rust geeft C. geen krimp. C. speelt zelfs nog heter dan voor de rust en de C-voorhoede heeft voort durend druk werk. Enkele gevaarlijke H.-aanvallen worden door den stug-verdedigende C.-achterhoede onschadelijk gemaakt. C. weet nog driemaal het net to vinden, zoodat het einde komt met een 60 over winning voor C. Intusschen een keurige prestatie van C 1. C. 2 speelde om 2 uur tegen Watervogels 3. Deze wedstrijd is op een 10 nederlaag voor C. uitgeloo- pen. liet W. terrein ligt geheel op de open vlakte. 15ij den stevigen storm van j.1. Zondag was ten ecncnmalc goed spel uitgesloten. 10 Min. voor het einde wist W. met een vliegend schot te scoren. De ploegen waren geheel aan elkaar gewaagd. Dc uit slag had evengoed andersom kunnen zijn geweest. Niet den moed verliezen, jongens, een volgende maal beter! MIDDENMEER. Zondag speelde Flevo I thuis tegen M.F.C. 3. Flcvo wint den toss en kiest voord en wind. Reeds direct onderneemt Flevo een aanval en doelpunt. Met den sterken wind in den rug weet ze voor rust nog drie maal tc doelpunten, zoodat do rust ingaat met 40 voor Flcvo. Na de rust komt. Flevo weer direct goed opzetten en na eenige minuten weet ze haar voor sprong te vergrooten, .">—0. Nu komt M.F.C. ook goed opzetten, maar de Flevo-backs en keeper houden goed stand en is een doorbraak voor M.F.C. onmo- geolijk. Nadat Flevo nog tweemaal heeft gedoelpunt, fluit de scheidsrechter, die goed voldeed, het einde, en heeft Flevo weer 2 punten in de wacht gesleept. Flevo 2 speelde uit tegen Langereis en verloor met 90; ruststand 50. Het schijnt dat het met dit elf tal nog niet erg wil, maar de kop maar in de hoog te jongens, het komt misschien nog wel. ult de OMGEVING HEERHTJGOW AARD VEENHUIZEN. HET NIEUWE GEMAAL. Maandagmorgen had in tegenwoordigheid van 't dagelijksch polderbestuur en hoofdingelanden, en den adviseur bij den houw van het gemaal, don heer Moeijes van Oudorp de procfhcmaling plaats met 't nieuwe electrische gemaal in onzen polder. De voorzitter, de heer C. Zuurbier heette allen hartelijk welkom en hij sprak den wensch uit, dat zoowel ten genoegen van liet polderbestuur als van den heer Mocijer de uitkomst van deze proefne ming bevredigend mocht zijn. Hierna verklaarde de hr. Moeijes op duidelijke wijze <le werking der verschillende apparaten. Als iets van nieuwe vinding kunnen wij hier melden, dat dc olieschakelaar hier ingebouwd is. Deze neemt nu een zeer kleine ruimte in, terwijl anders een breedte •van 2.70 M. noodig was. Ook is de inlaatpomp in het gebouwtje ondergebracht, hetgeen een groot gc- mak beteekent. Na de uiteenzetting van den heer Moeijes bracht dc heer Pauw, die met de bediening ervan belast is, het gemaal in werking. Rustig, bijna geluidloos draaide de machine, terwijl een flinke watermassa werd verplaatst, de gegarandeerde verplaatsing van 40 MS. per minuut werd o.i. flink bereikt. Nadat de heer Zuurbier allen had bedankt voor hunne belangstelling, verlieten allen het gebouw, dat er van binnen keurig uitziet. Veenhuizen's polder is zoo weder een maalinrich ting rijker geworden, welke cr schitterend uitziet en In alle opzichten den ontwerper ervan, den heer Moeijes, tot eer strekt, 71 AREN K A RSPET DIRKSHORN. Huisvlij t tentoonstelling. Toen wij Zaterdagmiddag met eenige andere, gc- noodigden de zaal van den heer Pijper, alwaar do Huisvlij ttcntoonstelUng van de Verecniging V.V.O. alhier werd gehouden, binnentraden, stonden wc een oogenblik verbaasd stil bij de aanschouwing van zooveel schoons, op een zoo keurige wijze uitgestald. Gelegenheid oui do zaak eens wat nauwkeuriger te beschouwen, kregen we echter aanvankelijk niet, aangezien we werden verzocht op het podium plaats te nemen. Hier heette do voorzitter van V.V.V., de heer \V. Kistemakcf, allen hartelijk welkom, in het hijzonder Burgemcctser Nolet, den Secretaris en een Wethou der van Harenkarspel. Voorts den heer G. van Leersuin en Mevrouw, die het Bestuur met goeden raad hebben willen bijstaan, henevens eenige andere (vooraanstaande ingezetenen. Ofschoon V.V.O. nog maar een jaar bestaat, heeft het Bestuur het toch wcnschelijk geacht, ook hier eens een Huisvlij (tentoonstelling te organisecren met 't oog op de cultureele waarde hiervan; en blijk baar vindt het idee weerklank bij de burgerij. Op verzoek van den voorzitter wordt de Tentoonstelling thans geopend door den Burgemeester, welke daar bij den wensch uitspreekt dat de Vereeniging den steun van de burgerij zal mogen blijven behouden, daar zij dan veel nut zal kunnen stichten. Applaus. Veel viel er in de zaal te zien en to bewonderen, vooral voor do dames natuurlijk, op het gebied van borduur-, brei-, haak-, naai- en weefwerk, benevens werkstukken van rietwerk, figuurzagen en hout snijden. Ter opluistering waren ingezonden eenige aardige schilder- en teekenstukken, een stoommachi ne. Eif fel toren in koper. enz. Door de practische wijze van opstellen, waarvoor het Bestuur en verschillende hulpvaardige dames een woord van lof toekomt, kwam al het ingezonde- ne goed tot zijn récht. De firma Ilolsmuller schonk tijdens de Tentoon- stcling een heerlijk kopje Sabina-thee, terwijl een strijkje voor wat afwisseling zorgde. Het publiek g:if reeds dadelijk na de opening door zijn opkomst blijk van belangstelling. Zaterdag avond was er druk bezoek en Zondagnamiddag zeer druk. De tentoonstelling mag dus goed gestaagd hcetcn. De Jury, bestaande uit de dames Mevr. PorteWit en Mevr. Zeeman—Eriks en de hoeren Dlrkmaat en Kooijman, heeft de volgende prijzen toegekend: Spreien: ie. prijs Gr. Bronder, Dirkshorn; 2e prijs T. Jasper. Zijdewind; 3e prijs C. Berkhouwer—van Stipriaan, .Schagen. Ecrv. verm. N. Koemando Haart, Dirkshorn. Nuttige handwerken: 1. G. Pauw, Alkmaar; 2. A. Reuvers, Dirkshorn; 3. N. KorverRol, Oudesluis; E. V.: 1'. BerkhouwerRampen, Dirkshorn. Fraaie Handwerken: 1. G Prins, Dirkshorn; 2. C. J. Koordes—Swager, Schagen; 3. N. Delves, Oude sluis; F. V.: A. YffDekker, Dirkshorn; J. Eriks, Pcttenerkluft; en A. van der Laan, Dirkshorn. Smyrna en Weefwerk: I. M. DonkerGutker, Hoogwoud; 2. R. KuiperBlaauboer, Schagerwaard. Kunstbreien: 1. M. Korver. Oudesluis; 2. K. Korver, Oudesluis; 3. K. Korver, Oudesluis. Haken: 1. G. Tiel, Oudesluis; 2. D. Vctman—Bruin, Nieuwe Nicdorp; 3. G. Smit, Dirkshorn. Kinderwerk tot li jaar: 1. Kinderen Spoor, Dirks horn; 2. Geer van Loenen, Dirkshorn; 3. Griet van Loenen, Dirkshorn; E. V.: C. Rens, Schagerwaard. Kerfsnijden: 1. D. Veter, Sehagerbrug; 2. P. Dam, Dirkshorn. Beitelwerk: 1. J. de Pee. Stroet. Zangwerk: 1. K. Dam, Dirkshorn; 2. P. Dekker Dz., Winkel. E. V.: A. Schouten, Dirkshorn. Schilderwerk: 1. M. Strijbis, Woud meer: 2. T. van dor Molen, Dirkshorn; E. V.: P. Wit, Winkel; T. Beek, Oudkarspel. Knutselwerk: 1. W. Wicse, Petten; E. V.: C. War ner, Dirkshorn; M. Strijbis, Woudmeer. Rietwerk: 1. C. Doorn, Sehagerbrug; 2. A. Reuvers, Dirkshorn. Karton: E. V.: S. Warner, Dirkshorn. Brandwerk: 3 .J. de Pee. Stroet. Spuitwerk: E. V.: C. Berkhouwervan Stipriaan, Schagen. Kinderwerk tot 14 jaar: Teekenwerk: 1. T. van'Essen, Winkel; 2. P. Bies- boer, Dirkshorn; 3. C. Barsingerhorn, Schagerwaard. Zaagwerk: 1. A. de Groot, Kal verdijk. E. V.: J. Manneveld, Dirkshorn. Knutselwerk: E. V.: A. Brouwer, Stompctoren. LANGEND IJK Bond van Loonploegers. Vergadering van den Bond van Loonploegers van den Langendijk en Omsterken. op Vrijdagavond 12 Qct., des avonds 7 uur in café Kramer te Zuid- scharwoudc. De Voorzitter, de heer Briiin, opende de vergade ring met een woord van welkom. Spr. uitte zijn te vredenheid over dc bevredigende opkomst en sprak don wensch uit, dat de besprekingen mogen leiden tot meerderen bloei van den hond. Hierna werden de notulen der vorige vergadering gelezen door den secretaris, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Vervolgens werden dc inkomsten en uitgaven door den penningmeester gememoreerd, waaruit bleek dat er een 25 gulden in kas was. Deze rekening werd door de hoeren v. d. Ham en Langedijk voorgelegd ter controle en in de beste orde bevonden, waarna goedkeuring volgde en dank werd gebracht aan den penningmeester voor diens accuraat beheer. Punt 4 dor agenda luidde: adres bond van smeden. Dit werd toegelicht door den voorzitter en alras bleek, dat verschillende ploegers te veel voor hoef beslag en ander smidswerk dachten te moeten beta len. Dat in deze de kosten nogal uiteen liepen, bleek wel, dat b.v. de oene smid voor het beslaan van een paard twee gulden vijftig rekende en dc andere ruim een gulden moor. Juist deze hooge prijzen zou men moeten betalen hij smeden, die in den hond zijn. Opgemerkt werd. dat de ploegloonen (al licht door de slechte tijden) op voor oorlogs peil staan, dus zeer laag en dat het hoefbeslag enz. naar evenredigheid te duur is. Besloten werd genoemden bond aan te schrijven, met verzoek de prijzen te verlagen Vervolgens bespreking contributieregeling. Het bestuur stelde voor gezien de kas dit jaar geen contributie te heffen, en aangezien niemand zich hiertegen verzette, werd aldus besloten. Bij de rondvraag kwamen de buitengewoon slech te uitkomsten der tuinders ter sprake en zal het voor zoor velen nog moeilijker zijn als ooit te voren, hun land weer te laten bewerken. Door de droogte en vooral door de vlooien- en luizenplaag, v.n.1. op de hoogere. zwaardere gronden is dc oogst geheel of gedeeltelijk mislukt. Van deze akkers is niets of hoegenaamd niets ter veiling aangevoerd en zal hij een cventuocle toeslag óp de ter veiling aangevoerde producten dus ook niet geprofiteerd worden. Alleen de financieel bete re tuinders, die nog volledig kunnen bemesten enz. voeren het grootste kwantum groente ter markt; ha len dientengevolge meer en de toeslag komt ook in hun zakken terecht. Ook gaat dat zoo met de hag- Kerregeling. Hoe goedkoop dc bagger momenteel voor den tuinder is. door den toeslag die ook hierop wordt verstrekt kan een zwakkere tuin der ook hier geen profijt uit trekken om de eenvou dige reden hij zelf geen gulden kan missen. Ook do toeslag die wordt gegeven op de arbeidsloonen is uitsluitend voor de betere klasse. Zij toch hebben arbeiders in htin dienst, dus goedkooper krachten. Alles hij elkaar genomen, is, wat er ook gedaan wordt door de regeering te gering of van te weinig waarde voor de kleinste, armste tuinders. Een toeslag op het ploegloon zou deze categorie zoor zeker ton goede komen. Weliswaar ligt het op den weg dat deze tuinders zelf hierin trachten ver betering te krijgen. Doch aangezien het lot van den tuinder ook het lot van den ploeger beteekent, dacht de vergadering goed te doen nogmaals een adres hieromtrent aan den bevoegden Minister te richten. Verwacht werd, dat drie kwart der tuinders hiervoor in aanmerking zou komen. Aldus werd besloten een verzoek aan meergenoemden minister te richten. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering, don wensch uitsprekende, dat de besprekingen resultaten mochten hebben, te vens hopende dat de hond mocht groeien en zeker is dat dc kracht van de macht uitgaat. WINKEL Een gezelschap van 23 personen der Gvmn.-vcr- oeniging „Sparta", bestaande uit 9 vrouwelijke en 14 mannelijke leden, begaf zich Zondag naar Haar lem, om daar deel te nemen aan de afstandsmarsch, uitgeschreven door de Haarlemsche Wandelsport- voreeniging „de Wandeltoerist", bij gelegenheid van haar tweejarig bestaan. Er moesten worden afgelegd 30 K.M., een zwaar parcours, door Bloemcndaal en 't Kopje. Zonder uitvallers heeft het gezelschap do marsch afgelegd in 4M» uur. Als prijzen brachten ze mede een lauwertak, als vereeniging, die in zijn ge heel tegelijk aan het einde kwam. een lauwerkrans als de verst deelnemcndo vereeniging en nog een prijs voor de grootste deelnemende groep, terwijl elk der deelnemers een hcrinneringsmcdaille ontving. S T NT MAARTEN Vrijdag vergaderde de vereeniging „Nut en Ge noegen" ten huize van den heer Zwakman. Ook nu was het de voorzitter, welke de vergade ring opende en zijn ongenoegen uit moest spreken over de geringe opkomst, hetwelk hier een gewoonte wordt. De notulen werden hierna gelezen en in dank goedgekeurd. De rekening, nagezien door de heeren K. Kos en P. Heneweer, gaf aan een ont vangst van f 01.60, uitg. f 50.87, alzoo een saldo, groot f 10.73. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heeren P. Schrijver en K. Kos wederom herkozen, hetwelk de heeren aanvaardden. Na gehouden bespreking werd vastgesteld, om den len Nutsavond te houden op den 2en Zaterdag in Dec. Na gehouden rondvraag, welke niets noemens waardigs opleverde, sloot voorz. de .vergadering. BARSINGERHORN KOLHORN. Vrijdagavond 12 October vergaderde het Departe ment Koihorn van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, ten huize van den heer S. Kuiper. Voorzitter, de heer Dr. Werner, wijst in zijn ope ningswoord op het hooge doel van liet Nut: Volks- veredcling. Als gevolg van dit doel werd op initia tief van het Hoofdbestuur in Oct. 1931 in vele der nutsafdeelingon, Vredesavonden georganiseerd, waar men toen leefde in de veronderstelling, dat in 1932 de wereldconferentie zou komen, tot bewapenings- verralndering der volkeren. Nu in Oct. 1934 is de leus geworden: „Indien gij den vrede wilt, bereidt U ten oorlog". En juist in zoo'n tijd moet het Nut meer dan ooit haar doel goed voor oogen houden en wij kunnen in November bij het 150-jarig bestaan van dc Maatschappij tot Nut van hot Algemeen, ons geluk wcnschcn, lid van dezo Maatschappij met zoo'n verheven doel, te zijn. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Jb. Kistemaker, blijkt, dat de rekening 1933 een na- deelig saldo heeft opgeleverd. De bibliothecaris, de heer de Mol, heeft ondanks de stijging van het aan tal lezers, maar over een gering batig saldo te be schikken. Het lecsgeld wordt vastgesteld op f 0.03 per boek. Tot afgevaardigde naar de feestvergadering, te Amsterdam wordt benoemd de heer A. Droog, die aanbiedt te gaan buiten bezwaar van de kas van het Departement. (Applaus). Besloten wordt ondanks den ongunstigen finanti- eelen toestand der kas, toch te trachten een spreker dezen winter te krijgen. Bovendien zal op een avond voor leden en belangstellenden een uiteenzetting der z.g. spelling-Marchant worden gegeven. Tenslotte komt de hoofdschotel der agenda, het punt waaraan de groote opkomst der leden was tc danken, de causerie van burgemeester Loggers over ..Parlementaire onschendbaarheid". Op bevattelijke wijze, aan de hand van voorbeelden uit de parle mentaire geschiedenis van Engeland en ons land, wordt dit stukje Staatsrecht, opgediend. De nabe spreking bewijst wel, dat de heer Loggers het oor der vergadering had. Hem wordt dan ook hartelijk dank gebracht. Hierna sluiting. 77 O O GW O V D Door den hevigen wind geraakten Zondagmiddag een jongen, die op den Boekeiweg fietste, met fiets en al te water. Gelukkig kon hij door eenige voor bijgangers spoedig op het droge geholpen worden, zoodat hij met een nat pak en den schrik vrij kwam. Bij den kastelein O. Schenner Sr. alhier, heeft Zondag j.1. een biljartwedstrijd met handicap plaats gehad. Do prijzen, bestaande uit een drietal hazen, werden door de volgende personen gewonen: le prijs P. Groen 28 caramboles; 2e prijs O. Schermer Jr., 55 car., 3e prijs D. Rooker, 23 car. Door B. en W. is vergunning verleend aan dc Gebr. Bos alhier, tot het bouwen van een graansilo bij hun perceel aan de Pade. Aaan F. L. Bakker te Aartswoud Is vergunning ver leend tot het bouwen van een schuur op zijn perceel te Aartswoud. In den nacht van Zondag op Maandag werd on der deze gemeente aan de Pade een paal van het electrisch net versplinterd, zoodat de draden op V/2 meter van den grond kwamen te hangen. Direct werd het gelukkig opgemerkt, zoodat maatregelen geno men konden worden, dat geen persoonlijke ongeluk ken konden voor komen. AARTSWOUD. In een fair gcspeelden wedstrijd, kregen onze jon gens in Hoogkarspcl hun derde nederlaag te slikken. Het einde kwam met 4—0 voor Hoogkarspel. Het is nu wel te zien dat onze club een klasse te hoog is ingedeeld. Er was verzocht in de 3e klasse te mogen spelen, doch dit werd geweigerd. WIERTNGEN Onderwijs. In verband met ziekte onder het personeel, is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school te Hippolytushoef mevr. C. Eden—Roskam aldaar. Watervoorziening. Een aantal bewoners van woonkeeten aan de Nor merlaan heeft aan het P.W.N. verzocht een buislei ding naar hunne perceelcn te doen aanbrengen. Hierop is dezer dagen een afwijzende beschikking ontvangen. Aangevoerd werd, dat oen dergelijke lei ding 350 M. lang zou moeten worden en ongeveer f 1100 zal kosten, terwijl deze bewoners water kunnen betrekken uit de daarvoor bestemde kraan van de noodslachtplaats in de Belterlaan. Nieuwe aanlegsteigers. Door de Directie der Zuiderzeewerken te 's-Graven- hage is vergunning verleend aan de heeren G. Omis en aan K. Halfweeg te De Haukes tot het houwen en gebruiken van een aanlegsteiger in de nieuwe haven aldaar. Justitie. Door de controleerende ambtenaren is proces-ver baal opgemaakt tegen R. J. B. en G. P., vleeschhou- wers alhier, verdacht van overtreding van art. 5, lid 2, nieuw Crisis-Zuivelbesluit II 1932 (Stbl. 545). J.1. Zaterdag werd door den Bestuurdershond hier ter plaatse, een algemeene vergadering in het Volksgebouw gehouden, voor dc bij haar aangeslo ten leden met hunne vrouwen. Dezen avond was gewijd aan de komende petiti onnementsactie ten behoeve der werkloozen en die wordt georganiseerd door het Ned. Verbond van Vakverecnigingen. Als spreker trad op de heer J. F. Huijberts, van Amsterdam, die in een gloedvol betoog het leed der werkloozen en de noodzakelijkheid van dc cischen die door het N.V.V. gesteld zijn, uiteenzette. De avond werd verder gevuld door muziek en zang van den heer en mevr. D. Kooij. Een en ander had de volle instemming der aanwezigen. Tijdens de pauze gaven zich 30 werkers op, die de komende weken het huisbezoek zullen doen. De opkomst was goed te noemen. NIEUWE N I EDO RP Door het Centraal Stembureau is ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. Keesom (R.K.), lid van den gemeente raad, benoemd verklaard de heer J. Stoop Wzn. (R. K.), wonende In den Ooievaarsweg, dine deze benoe ming zal aannemen. OU DE N TEDORP Door het noodweer ln den nacht van Zondag op Maandag is de telefoonleiding ernstig beschadigd. Vooral langs den I.eijerdijk hebben de draden van de ze leiding ernstig van den storm geleden. Politie. In de omgeving van het raadhuis werd gevonden een lederen portemonnaie met ecnig geld. inlichtin gen ter secretarie. 'T VELD. VoetbaL Zondag 14 October Jl. hebben de elftallen van Rood-Wit niet erg fortuinlijk hun wedstrijd ge speeld. De uitslagen waren als volgt: Rood-Wit 1—Z.A.P. 1, van Anna Paulowna 25 Rood-Wit 2E.V.W. 2 van Heerhugowaard 2—S Ook Zwitserland ondervindt moeilljkhe* den met de betaling der goederen. Bern (Zwitserland). Officieel wordt medege deeld: De op 24 September in Duitschland in wer king getreden nieuwe regeling voor de betaling van ingevoerde goederen heeft den Zwitserschen uitvoer naar Duitschland ernstig getroffen en is, naar het oordeel van Zwitserland, in duidelijke tegenspraak met de bepalingen van de verrekeningsovereenkomst van 26 Juli. De over deze kwestie op 8 October te Wicsbaden aangevangen onderhandelingen met de Duitsche regeering hebben helaas tot nu toe niet tot overeenstemming geleid; zij zullen zoo spoedig mo gelijk worden voortgezet. Het spreekt vanzelf, dat Zwitserland met alle mid delen, waarover het beschikt, er naar zal streven, dat een der belangrijkste bepalingen van de verre- kcningsovereenkonist, de zekerheid van een promp te betaling voor Zwitsersche goederen, die in nor male hoeveelheden naar Duitschland geleverd wor den, zal worden gerespecteerd. Daarentegen vertoonde dc goederenuitvoer naar Duitschland gedurende den laatsten tijd een abnor male, ongezonde stijging, welke andere Zwitser sche belangen en dc geheele overeenkomst in gevaar zou kunnen brengen. Er moesten derhalve dienover eenkomstig maatregelen worden genomen. De expor teurs, die in abnormale hoeveelheden goederen, in het bijzonder die, welke slechts voor een klein ge deelte in Zwitserland zijn vervaardigd, naar Duitsch land leveren, worden er opmerkzaam op gemaakt, dat zij niet kunnen rekenen op betaling op grond van de verrekeningsovereenkomst. New-York. In den laatsten tijd wordt er weer gesproken van de goudschat ten bedrage van een inillioen pond sterling, die in de haven van New- York gezonken is. Het betreft hier de lading van het Engelsche fregat „Hussar", dat in 1770 vergaan is. Het goud, dat dit schip aan boord had, was be stemd voor de voldoening der soldij van de Engel sche troepen, die tegen do opstandige Amerikanen streden. Mr. Lake, een expert op duikergebied, hoopt thans het goud aan de oppervlakte te brengen met behulp van een speciale machine. Zoodra de weersomstan digheden gunstig zullen zijn, zal met de bergings pogingen worden begonnen. Wel zijn reeds eerder zonder succes bergingspo- gingen gedaan, maar men verwacht, dat de bijzon dere constructie van Lake's machinerie de moeilijk heden zal overwinnen. Het zand en de modder. d>o liet wrak vele voeten bedekken, zullen door reus achtige buizen worden weggezogen. NUTSSPAARBANK ALKMAAR. Dat het nut van het aanhouden eener spaarbank rekening meer en meer wordt ingezien, zelfs ook in de huidige moeilijke crisisjaren, komt wel tot uiting in de cijfers van de Nutsspaarbank te Alk maar. Bedroeg in 1927 het aantal spaarrekeningen vier duizend, met een schier onafgebroken regelmaat is dat aantal gestadig geklommen, waarhij bijna clk- jaar een nieuw duizendtal word gepasseerd. Een dezer dagen werd de elf duizendste spaarre kening ingeschreven. Het spreekt welhaast vanzelf, dat het Spaarbankbestuur dit verheugend feit niet onopgemerkt voorhij wilde laten gaan. Het heeft daarom op deze elf duizendste spaarrekening een extra inlage van f 10.bijgeschreven, waarmede de gelukkige spaarder ten zeerste verrast en verheugd bleek te zijn. BIJNA ELF MILLIOEN WERKLOOZEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Washington. De Amerikaansche Bond van vak- vereenigingen schat het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten op 10.830.000. Men is van meening, dat gezien de geringe herleving in den handel, geen aanzienlijke vermindering van het werkloozenleger verwacht kan worden vóór de lente. MIJNWERKERS HONDERD UUR IN HONGER STAKING. Boedapest. De mijnwerkersstaking te Fucnf- kirchen in Hongarije, heeft zich ondanks verschillen de bemiddelingspogingen nog verscherpt. Ruim 950 arbeiders hebben zich ingesloten op de 500 meter verdieping van den mijn cn weigeren reeds gedu rende 100 uur voedsel tot zich te nemen. Gisteren hoeft men levensmiddelen naar beneden gezonden, doch de manden kwamen ongeopend terug. Ook het regeeringsingrijpen heeft tot nog toe geen resultaat gehad. De leiders van den Vakhond, die gisteren in de schacht afdaalden, constateerden, dat dc arbei ders tengevolge van de hongerstaking geheel uitge put waren, doch cr niet aan dachten den strijd op te geven. GROOTE BOSCHBRAND TE PORTUGAL. Lissabon. (V.D.) Een groote boschbrand te Bel- las, tusschen Lissabon en Cintra. heeft de Quinta Fontereira en de kapel van Sao Mamede vernield. HEVIGE VECHTPARTIJ TE MARKELO' Met een mes bewerkt BIJ een Zondagavond in een café to Markelo plaata gehad hebbende vechtpartij werd de zoon van den landbouwer G. door twee broers B. uit Diepenheim dusdanig met een mes gewond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het slachtoffer, dat diepe wonden in de handen en schouders had, werd naar het gemeente ziekenhuis te Hengelo vervoerd. I)e daders zijn gearresteerd. De aanleiding tot de vechtpartij is niet bekend. DE MOORD OP DEN GRIEK8CH KATHOLIEKEN AARTSBISSCHOP. Riga. De Heette op het lijk van den vermoor den Grieksch-Katholieken aartsbisschop van Letland heeft uitgewezen, dat het slachtoffer weliswaar door revolverschoten doodelijk werd gewond, doch nog le vend met benzine en petroleum is overgoten en in brand gestoken. In dc longen heeft men kolendecl- tjes gevonden, die bewijzen, dat hij nog geleefd heeft toen het vuur roeds woedde.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7