Plaatselijk Nieuws. Raymond Poincaré MOOI HOLLAND. Interessante lezing over Paddestoelen. H.S.V. „DE BAARS". Hoor speelmakkers gedood. De schat van het Cocos-eiland. Een tusschenlanding. Botsing tusschen tram en motor. Uitvoer van groenten naar Frankrijk. Voor bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag j.1. in Ilotcl Igesz, dc heer W. J. Lütjeharnis, biol. drs. aan het Rijksherbarium te Leiden een lezing niet lichtbeelden over het onderwerp: Paddestoelen. Om pl.m. 8.15 opent de voorzitter van Mooi Hol land, dc heer Joh. Rotgans, deze bijeenkomst. Het doet spr. genoegen, dat zoovele natuurvrienden aan wezig zijn. Dan verwelkomt voorzitter den heer Lüt- jeharms, die hier belangeloos een lezing zal houden. Woorden van dank en waardeering worden gericht tot den heer v .d. Torre, den eminenten leider der vcrccniging; tot den heer Muntjcwcrf, als als came ra-man zal fttngeeren met de door de Rijksland- bouwwinterschool beschikbaar gestelde lantaarn; verder tot de pers, die den naam Mooi Holland groo- terc bekendheid zal geven en tot den heer igesz voor het gebruik der zaal. Morgen (dat was dus Zondag), wordt een prac- tische toepassing van deze lezing gehouden in de bosschen bij Bergen, onder leiding van den heer Lütjeharnis. Na nog gememoreerd te hebben den slechten reuk waarin paddestoelen staan, gaf voorzitter Jict woord aan den spreker van hedenavond, den heer Lütjoharms. Wie dacht dat we nu een portie droge kost te verwerken kregen, bleek zich danig vergist te heb ben. De heer Lütjeharnis toonde zich een vlot en boeiend causeur en al spoedig hing men als 't ware aan z'n lippen. Wanneer we z'n potpourrisch betoog in een overzichtelijken vorm gieten, komt dal in 't kort op het volgende neer: Wat wij paddestoel noemen, is slechts het bovcngrondsch gedeelte van don paddestoel; onder den grond loopen zeer fijne witte draden, d.i. het eigenlijke lichaam van den paddenstoel, het z.g. miselium. In den herfst komt de paddestoel boven den grond. Wc kunnen hem vergelijken mot de bloem van een plant, want ook het bovengrondsche gedeelte van den paddestoel voorkomt dat de soort uitsterft; zorgt dus voor dc voortplanting. Wc onderscheiden aan een padde stoel den hoed en den steel. Onder of soms op den hoed worden de zaadjes gevormd, die hier den naam sporen dragen. Wanneer de paddenstoel op het punt staat boven den grond te komen, is hij opgesloten in 1 of 2 vliezen, n.1. een vlies over den hoed en een vlies dat loopt van den rand van den hoed tot den voet van den steel. De paddenstoel harst uit deze vliezen, waarvan we later nog de overblijfselen kunnen zien en wel witte plekjes op den hoed of een beurs of zak aan den voet van den paddestoel. Dit zijn de grootste hoofdzaken, maar er is nog veel meer, dat laat de heer Lutjeharms aan de hand van verschillende lichtbeelden zien; hij leert ons de plaatjes-, gaatjes-, stekeltjes- en koraalzwnmmcn kennen; hij wijst ons op de verschillende kleuren, onderscheidt giftige en niet-giftige paddestoelen, ver telt van de nuttige werking dor schubbenzwam, die liet „boschafval" opruimt, maar ook van do parasi- teerendo honingzwam en van de huiszwam, die bij onvoldoende ondergrondsche ventilatie kan optreden. Biefstuk-, oorlepel-, sponsdooier-, oranje beker-, anvsstink-, parel en kogergroen-zwam passeeren de revue. En nog zoovele anderen. Te veel om op te noemon. De lichtbeelden waren zeer duidelijk en il lustreerden sprekers woord volkomen. Het donderend applaus, dat bij het laatste woord opklonk, bewees wel, dat de lezing zeer in den smaak gevallen was. Dc hoer Rotgans dankte spr. voor zijn leerzamen avond. Voor do aanwezigen zou het paddestoclcngo- bied niet langer een gesloten boek zijn, en met deze gedachte voor oogon sloot voorzitter deze bijeen komst In aansluiting met deze lezing werd den volgen den dag door een 18-tal leden een excursie gemaakt naar Bergen. Deze excursie stond, zooals gezegd, on der leiding van Dr. W. J. Lutjeharms. Omstreeks 10 uur werd begonnen met hot zooken naar Paddestoelen. De oogst was verbazend groot. Ruim 110 verschillende soorten werden gevonden. Deze werden allen door den heer Lutjeharms be sproken, zoodat het een zeer leerzamen en interes- santen dag werd Ongeveer half 5 was men weer in Schngen terug. Verscheidene leden hadden een ver zameling paddestoelen meegenomen. Dezo paddestoelen zijn heden in de etalage van dc Fa. Kruit te bezichtigen. De wisselbeker voor J. de Jong. Jb. Holtz weer tweede. C. Grootes derde. Slechte vangst van 273 baarsen. Om 8.15 uur Zondagmorgen waren we present om met de H.S.V. „Do Baursuit hengelen te gaan. De deelnnme viel ons niet mee. Slechts 49 hengelaars dongen meo naar de prijzen. We hoorden als zeg gen, hoe meer kans hebben wij! Dat is goed beke ken, zou Buziuu zeggen. In twee ll.A.B.O.-bussen ging hel naar dc Beukmecr, waar we behouden aan kwamen. Dc tuigen werden in orde gemaakt, wat wegens den wind, die zoo af en toe de snelheid van een storm evenaarde, niet mee viel. Donkere regon- wolkcn dreven af en 'aan en de wind speelde door liet hooge riet heen. Precies 9.20 geeft dc hoofdcon troleur, de heer Domper, het eerste sein. Hengels boven water! Nog een stoot op de hoorn en de groote strijd om den wisselbeker neemt een aan- vung. De beer J. v. Schoor! uit Valkkoog heeft de beker thans in z'n bezit. Zal deze hem weten te be houden.' Do kans is er. Du eerste waterbewoner van de familie der roofvisschen wordt door den heor 11. Molenaar gevungcii. Hij is zeer klein, doch telt steeds mee. Zoo verstrijkt liet eerste half uur meer eu meer. Zoo af en toe hoort men do roep „baars", doch veel is het niet, of het moest in ploeg 1 zijn, waar de heer Holtz van zich doet hooren. Wat deze aan de wormen doet, is me een raadsel, hoorden we zeggen. Bij het einde van het eerste half uur heeft de lieer Keuris de leiding met een benedcnmaatsche baars van 17.1 c.M. De heer Holtz bezet niet 7 baars jes de tweede plaats Dan gaan wc het tweede half uur in. Er ontspint zich een geweldigen strijd tua- schon de hecren Holtz,. Lingcmati en Keuris, in aan tal respectievelijk 7, 0, 5 baarsjes. De onderlinge afstand is zeer gering. Dc heer Holtz vergroot z n vangst tot 8 stuks. Keuris loopt op Lingeman in. De heer Keuris wordt door J. v. Kotel van de bovenste plaats verdrongen door het vangen van de eerste maatbaars van 18# c.M. Andere hengelaars doen thans van zich hooren, zonder echter den heer Holtz maar te benaderen. Ook dc heer v. Ketel behoudt do leiding, Met dezen stand gaat het derde halfuur in. We ko men achter den heer Pronk, H.S.YYs voorzitter. Deze stoere hengelaar zit vlak aan den kant te tu ren. Meermalen achtereen verdwijnen de kurkjes naar dc onbekende diepte. Slaan! Maar zonder eenig resultaat. Z'n buurman Nabcr haalde een balk op. Hier is het niets gedaan en we gaan eens verder kijken. Voordat we aan het einde zijn is het 3e half uur ten einde en hoeft den heer v. Ketel de leiding nog, gevolgd door dc heeren Holtz en Lingeman. In 't 4e halfuur loopt de heer Iloltz hoe langer hoe meer uit. Z'n voorsprong op de andere bedraagt reeds 4 stuks. Dit wordt den heer Wiegman te erg. die den heer Holtz bijna inhaalt, liet werd echter 11—10. De heer v. Ketel moet de leiding afstaan aan den heer Bas, die hem met een tiende centimeter slaat. De spanning verhoogt hierdoor. 5e en laatste halfuur. De vangst begint reeds goed. Hier in ploeg 1 is het dc heer Holtz die er maar eventjes zoo stickum weg een stuk of 7 achter elkaar uitslaat. Dc andere blijven nagenoeg op hun gewone aantal staan, be houdens de heer Grootes, die ook een manie krijgt en z'n vangst van 5 op 12 stuks brengt. Hij ziet ech ter geen kans om den heer Holtz te benaderen. Dok dc anderen doen daartoe vruchtclooze pogingen. De heer Ba.s, die de leiding had, wordt in dit laatste halfuur door den heer J. de Jong verdrongen niet een baars van 18.7 c.M. Hij staat de leiding niet meer af en krijgt thans voor een jaar de wisselbeker in z'n bezit. De hoer Dc Jong heeft de beker thans ook voor de tweede maal. Als wc vragen of hij met het winnen van z'n prijs blij is, zegt iiij, dat het klinkklare massel was. Driemaal had hij reeds mis geslagen. Je moet inderdaad ook maar inassel zijn. Dp den terugweg werd even koffie gedronken in Zijdewind, café „Landsman Welvaren", waarna om 1.30 uur allen behouden in Schagen arriveerden. Dos avonds 6 uur werden de prijzen uitgereikt. De prijsuitreiking. De voorzitcr, de heer C. J. Pronk, heet ieder der aanwezigen hartelijk welkom. Spreker dankt den heer Bontes voor het beschikbaar stellen van z'n lokaal en de twee prijzen. Voorts dankt spreker de inkoopcommissie, controleurs en busondernemers, kortom ieder die medegewerkt heeft tot het welsla gen van dezen wedstrijd, die onder ongunstige weersomstandigheden plaats vond. De prijzen wor den dan met een toepasselijk woord uitgereikt. lc prijs J. de Jong, rooktafel en wisselbeker; 2e prijs J. Holtz, schemerlamp. 3e prijs C. Grootes, ba rometer; 4e prijs P. Keuris, karperhengel; 5e prijs Godijn, Alkmaar, snoekstok; (Je prijs A. dc Jong, baarsstok; 7c prijs F. Wiegman, motorpijpen; 8o prijs D. Klinkhamer Alkmaar, snoekemmer; 9o prijs C. Nabcr, hengel; 10c prijs J. 11. Lutjeharms, kistje sigaren; 11e prijs .1. Lingeman, kolenbak; 12e prijs C. Wit, Valkkoog, doosje sigaren; 13e prijs T. Mee- reboer, dosjc sigaren; 14e prijs J. v. Schoorl, hengel; 15e prijs J. v. Ketel, doosje sigaren; 16e prijs K. Los sen, snoekemmertje; 17e prijs Joz. de Jong, fluit ketel. Thans rest nog een prijs, te weten een kistje si garen. beschikbaar gesteld door den heer Ligthart te Zijdewind, dat verloot zal worden tusschen de hengelaars, die niets hadden gevangen. Dc gelukkige was de heer N. Spierdijk. De controlcursprijzen wer den gewonnen door do hecren C. Boos en C. Wee land. Hierna sluit de voorzitter met een hartelijk woord en hoopt, dat het andere jaar meer leden aan de wedstrijden zullen deelnemen, alhoewel het slechte weer ook wel van invloed geweest zal zijn. DIAXENBENOEMING. Wegens bedanken van den heer Jb. Bruin alhier, is met ingang van 1 Januari a.s. tot diaken van de Ned. Ilcrv. Kerk alhier benoemd de heer S. Hoog- schagen. Gelijk wij in ons nummer van gister juist voor het ter perse gaan van het Maandagochtendnummer konden mcedeclcn, was in den nacht van Zondag op Maandag te half vier in zijn woning aan de Ruc Marboeuf op 74-jarigen leeftijd overleden de oud- president der Franschc republiek, Raymond Poin caré. I De Fransche staatsman, zooals men hem dikwijls zag. Poincaré sukkelde de laatste Jaren herhaaldelijk met zijn gezondheid, doch was juist eenigen tijd ge leden weer zoo ver hersteld, dat men meende zich niet ongerust over hem te moeten maken. Sedert eeni- go dagen moest hij echter zijn kamer houden, doch gisteravond werd nog medegedeeld, dat zijn toe stand niet zorgwekkend was. Uit ztjn leven. Met Raymond Poincaré is en der markantste po litieke figuren uit de periode van den wereldoorlog en uit de Fransche politiek heengegaan. Op 20 Au gustus 1860 werd hij geboren te Bar-lc-Duc als zoon van den ambtenaar en meteoroloog Nicolaas Poincaré. Te Parijs studeerde hij rechten en na vol tooiing van zijn studie begaf hij zich in de journa listiek en was hij o.a. gedurende eenigen tijd recht- «wnk-redacteur van de „Voltairo". Vervolgens begaf hij zich in dc politiek, waarbij hij verscheidene malen tot minister werd benoemd. Onder zijn bewind in 1912 kwam een belangrijke wijziging in de buitenlandsche politiek, wanrvoor hij belangrijke maatregelen in de öinnenlandsche poli tiek aan de orde stelde, om de noodige vrijheid van handelen te krijgen. Poincaré vond een bevredigende oplossing voor 't incident met Italié, dat zich in 1912 tijdens den Turksch-Italiaanschen oorlog voordeed en door de erkenning van de Itnliaansche souvereiniteit in Lv- biö werden dc betrekkingen met Italiö zelfs aan zienlijk verbeterd. Zijn verdere politiek was er voor al op gericht de Frnnsch Britschc betrekkingen te versterken. Op 17 Januari 1914 werd Poincaré als opvolger van Faillières gekozen tot president der Fransche Republiek. In Juli 1914 bracht hij zijn historisch geworden be zoek aan Rusland, waarbij hem op den terugweg het nieuws bereikte van het Oostenrijksche ultimatum aan Servié. Inplaats van zijn voorgenomen bezoek aan do drie Scandinavische hoofdsteden haastte hij zich na een kort oponthoud te Stockholm naar Pa rijs, waar hij in een brief aan den Rngelschen Ko ning en door zijn verdere actie ongetwijfeld belang rijken invloed heeft gehad op dc houding der Ën- gelschc regeering in die dagen. Gedurende den wereldoorlog bezocht Poincaré ecnige malen het Front en onthield hij zich zooveel mogelijk van inmenging in de legcr-aangelegcnhc- den. In November 1917 benoemde hij Clemenceau tot leider der regeering, omdat hij van meening was, dat deze op dat oogenblik de juiste man op deze plaats was, hoewel hij persoonlijk niet met hem sympathiseerde. Vooral tijdens de vredesonderhan delingen kwamen de meeningsverschillen tusschen Poincaré en Clemenceau verschillende malen tot uiting. Toen in 1920 Poincaré's ambtsperiode als pre sident was afgeloopcn, verliet hij het Elysée en werd spoedig daarna herkozen tot Senator van het depar tement van de Maas. Toen" in 1922 het Kabinet Briand aftrad, werd Poincaré opnieuw minister-president en minister van buitenlandsche zaken. Hij was het, die na de mislukking der verschillende schulden- en herstel- betalingsconferenties de bezetting van het Roerge bied doordreef. Zijn financieelc voorstellen tijdens dc crisis van 1924 leidden hij de algemcenc verkiezin gen van Mei 1924 tot een nederlaag voor rechts en een overwinning van het linksche kartel. Poincaré trad af en trok zich opnieuw terug in den Senaat, waar hij thans nog slechts weinig het woord voer de. In 1926 werd hij echter nogmaals geroepen aan het hoofd van een Kabinet, dat door hemzelf gevormd was en waarin ook Republikeinen en radicaal soci alisten waren opgenomen, aangezien deze nationale eenheid noodig was voor de stabilisatie van de franc. Inderdaad slaagde Poincaré erin de Fransche franc te stabiliseeren. Verschillende politieke gebeurtenissen leiden er toe, dat vooral door toedoen van Caillaux Poincaré in November 1928 aftrad. Hij diende op 7 November zijn ontslag in, doch vormde reeds op 12 November een nieuw Kabinet, waarvan bij de leiding hield tot Juli 1929. Reeds toen sukkelde hij met zijn ge zondheid en in Juli meende hij, dat zijn gezond heidstoestand niet toeliet zich nog langer aan de staatzaken te wijden in een zoo belangrijke functie. Op 27 Juli 1929 nam hij derhalve zijn ontslag. In 1931 benoemde de Orde van Advocaten hem tot president, welke benoeming door hem werd aan vaard. Tal van werken zijn van Poincaré's hand versche nen. Hij begon met de publicatie van zijn memoires, die uit tien deelen zouden bestaan en waarvan o.a. onder den titel „Au service de la France; neuf an- nécs de souvenirs" verschenen zijn: „Le lendemain d'Agadir", „Les Balkans enfeu", „1'Europe sous les Arms", „L'Union Sacréc", en reeds eerder „Idéés Contemporaines", „Questions et figures politiaue" etc. Zaterdag uitvaart van Poincaré. Een nationale begrafenis. Zooals venvacht mocht worden, heeft de regee ring besloten, aan het stoffelijk overschot van oud president Poincaré de eer van een nationale uitvaart te schenken. Zoodra de minister-president, de heer Doumcrgue en even later de president der republiek in het sterf huis een bezoek van rouwbeklag hadden afgelegd, waarbij mevrouw Poincaré de regeling van dc uit vaart geheel aan de regeering heeft overgelaten, be gaf de minister-president zich naar het Elysée, om met den president de voornaamste schikkingen te treffen. De nationale uitvaart zal Zaterdag a.s. plaats heb ben en men begrijpt, dat dit uitstel is veroorzaakt door den wensch van den president van de regee ring, om bij dc nationale uitvaart aanwezig te kun nen zijn. Het stoffelijk overschot zal Donderdag a.s. nnar het Panthéon worden overgebracht en daar worden opgebaard, om de bevolking in staat te stellen voor de haar te defileeren. Zaterdagochtend om half twaalf zal de plechtige uitvaart plaats hebben. Het stoffelijk overschot zal dan in plechtigen stoet nnar de Notrc Dame worden overgebracht, waar dc uitvaartdienst zal worden ge houden. Na de kerkelijke plechtigheid in de Notre Dame zal het stoffelijk overschot weder teruggevoerd worden naar het Pantheon en daar zal rinn een rouwplechtighcid plaats hebben, tijdens welke de regeering, de volksvertegenwoordigers en de gecon stitueerde lichamen een laatste hulde aan den groo- ten doode zullen brengen. Een enkele gedachtenisrede zal slechts worden uit gesproken en het zal andermaal de heer Gaston Doumergue zijn, aan wien deze tank wordt toever trouwd. De bijzetting zal plaats hebben in Snmpig- ny, In het familiegraf van Poinraré, waar ook het stoffelijk overschot van zijn broeder rust. Zevenjarig knaapje het slachtoffer. Reuter seint uit Jersey City: Het mysterie, dat den moord op een zevenjarigen scholier omhulde, dien men in dc nabijheid van Jersey City gestikt, in een koffer, in een hut had gevonden, is thans opge helderd. Het knaapje werd door zijn speelmakkertjes bij een spel van „dieven en gendarmen" gedood. Het onderzoek leidde naar 3 jongens van respec tievelijk 4 en 5 jaar. Zij hadden een touw om den hals van het slachtoffer gedaan en het daarna in een koffer laten stikken, waarna ze dezen hebben ge sloten. De jeugdige daders zijn naar hun resp. families te ruggezonden en zullen niet door de justitie worden vervolgd. Poincaré, omringd door journalisten, na de histori sche zitting der Fransche regeering, inzake de stabilisatie der Fransche Franc. Costa Rica doet zijn aanspraken gelden. Colon: Onlangs werd gemeld, dat een expedi tie naar het Cocos-eiland was ondernomen, teneinde een onderzoek in te stellen naar den schat, welke de vermaarde kapitein Kidd aldaar verborgen zou heb ben en die in totaal meer dan 10.000.000 pond sterling zou bedragen. De Engelschen, die deze expeditie op touw hadden gezet, waren van meening, dat het eiland een soort Niemandsland was. De republiek Costa Rica heeft daarop haar aanspraken op het eiland doen gelden en stappen gedaan, teneinde de schatgravers van het eiland te verdrijven. Deze verweerden zich echter met de mededeeling, dat de souvereiniteit van Costa Rica op het eiland nooit was vastgesteld. De regeering van Costa Rica heeft daarop twee motor-barkassen met politie naar het eiland gezonden, teneinde de onderzoekers des noods met den sterken arm te verwijderen. Zoover is het echter niet gekomen, daar inmiddels de leiders der expeditie aan den president van Costa Rica een telegram zouden hebben gezonden, waarin zij hun verontschuldigingen aanbieden. Uit bezorgdheid voor een der passagiers. Opgewekte ontmoeting met den dokter Gisterenmiddag heeft het K.L.M.-toestel „Leeuwc* rik" op het militair vliegveld Soesterberg een tus schenlanding gemaakt. Ondanks het stormachtige weer werden de dien sten van de K.L.M. gisteren normaal uitgevoerd. De „Leeuwerik" kwam met een aantal passagiers van Kopenhagen. Tengevolge van de remous stootte een der pasagiers in de cabine van het toestel het hoofd en uit voorzorg werd besloten een tusscncnlandrng cp Soesterberg te maken. De K.L.M. was draadloos gewaarschuwd en had per vliegtuig van Schiphol uit een dokter naar Soester berg gezonden. Toen de „Leeuwerik" landde stond de dokter te wachten en de passagier trad hem la chend tegemoet. De dokter behoefde geen genees kundige hulp te verleenen. Alle passagiers gingen kort daarop met de „Leeuwerik" weer verder naar Schiphol en vandaar naar Londen. Motorrijder zwaar gewond. Zondagavond heeft aan den Heereweg te Gronin gen en ernstig ongeval plaats gehad, Ongeveer kwart voor 12 reed aldaar de 22-jarige motorrijder S. uit Muntendam in de richting Helpman. Op denzclfden tijd naderde een tram uit de richting Haren. Ter hoogte van de kazerne is de motorrijder, die op de tramrails reed in botsing gekomen met de tram. Hij werd tegen den grond geslingerd en ernstig gewond. Mij bekwam een schedelbreuk en een beenbreuk. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het Aca demisch ziekenhuis overgebracht, Zijn toestand was heden zeer ernstig. Dat de botsing zeer hevig is geweest, kan hieruit blijken, dat de versnellingshandle van het motorrij wiel het slachtoffer in het lichaam was gedrongen. TEGEN EEN MELKWAGEN GEREDEN. Aan de gevolgen overleden. Te Didam is gisteren de 17-jarige mej. Brandts te gen een melkwagen gefietst met het gevolg, dat haar horstkr/; werd ingedrukt. Zij werd naar het zieken huis gebracht, waar ze is overleden. TUINBOUW Contingenteering van het 4de kwartaal De commissie voor den uitvoer van versche groen ten en fruit naar Frankrijk maakt bekend, dat het Fransche invoerverbod voor versche groenten uit Nederland gedurende het tijdvak 15 Oct. 19341935 Maart 1935 is opgeheven. De aan Nederland voor het ie kwartaal van 1934 toegekende contingenten bedragen als volgt: voor uien: 385.000 kg., voor chout en chourcroute: nihil, voor andere groenten 700.000 kilogram. Voor deze contingenten worden door de Fransche regcering aan de Fransche importeurs invoervergun ningen afgegeven, welke echter alleen geldig zijn, indien bij inklaring in Frankrijk tevens een Ncder- landsch uitvoercertificaat kan worden overgelegd. Nederlandschc exporteurs kunnen op deze uitvoer- certificaten aanspraak niaken in evenredigheid van de hoeveelheid uien en andere versche groenten, welke zij in het tijdvak 15 October31 December 1931 voor eigen rekening naar Frankrijk hebben uitge voerd. Zij dienen zich daartoe te wenden tot den secretaris der commissie, mr. L. Nictnüller, Javastr. 80 te 's Gravenhage, tel. 112128.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8