E conomi sche Kroniek GEEN STOOMSCHIP GESTRAND. De angst van Duitschland Twéé flacons Van een inbraak Op een onbewaakten overweg. De ontvoering van mevrouw Stoü. Nachtelijke achtervolging. Botersmokkel. Grieksche stad door cycloon geteisterd. Geen pleidooi voor den gaven gulden. - Maar toch verschil lende dingen ter overweging voor hen, die van waardever mindering alle heil verwach ten. Sedert den wereldoorlog hebben we een periode gekend, die we vanuit een economisch standpunt bekeken, bijna zouden kunnen noemen: de periode der experimenten met do ruilmiddelen. Vermoede lijk zijn er slechts twee landen ter wereld, wier ruil middel nog de grondwaarde bezit van weleer, n.L Nederland en Zwitserland. De rest is of was failliet. Nu wil failliet gaan naar ons begrip hetzelfde zeg gen als zijn schulden niet meer kunnen betalen. Hoezeer nu gedurende den oorlog de wereld boven zijn stand heeft geleefd, kan blijken uit bet volgen de staatje, dat enkele jaren na het tot standkoinen van den Vrede werd gepubliceerd door de National City Bank te NewYork en dat omgerekend in ronde guldenbedragen aangeeft het tothal van do staatsschulden van alle belangrijke landen te samen. Deze zouden hebben bedragen in het jaar 1713, na de vrede van Utrecht 1703, voor de Napoleontische oorlogen 6 1810, na de Napoleontische oorlogen 17 1818, bij liet begin van de Krimoorlog 20 1802, bij bet begin der Successieoorlogen 32 1873, na de Frnnsch-Duitsche oorlog 54 1807, voor de Spaansch-Amerik. oorlog 72 1914, Wereldoorlog 106 1915, Wereldoorlog 136 1916, Wereldoorlog 289 1917, Wereldoorlog 478 1918, Wereldoorlog 541 1919, Na-oorlogstijd 505 1920, Na-oorlogstijd 612 milliard milliard milliard milliard milliard milliard milliard milliard milliard milliard milliard milliard milliard milliard Voor wie nog zou durven twijfelen aan de prac- tische onmogelijkheid om deze schulden terug te be talen, zijn wellicht de volgens gegevens overtuigend De wereldoorlog kostte aan Duitschland alleen circa 160 milliard mark. In het begrootingsjaar 1913 1914 bedroeg bet totaal dor bennodigdo middelen voor bet. Duitsche rijk, zijn landen, provinciën en gemeenten met elkaar ruim 7 milliard. Voegt men bij de schuld van 160 milliard dan nog do oorlogs- schuld, die het land bij bet Verdrag van Versaillcs werd opgelegd, en die oorspronkelijk ongeveer nog eens 160 milliard bedroeg, dan kan men begrijpen, <int voor Duitschland weinig anders overbleef dan failleeren. Dit is ook geschied in den vorm eener in flatie, een voorbeeld, dat trouwens in verschillende andere landen is of moest worden gevolgd. Intusschen is liet vraagstuk der inflatie of dat eener l>eperkte inflatie, waarvoor de. moderne tijd den naam \an devaluatie heeft gevonden, actueel gebleven en bet schijnt soms dat liet aantal dier genen. die meenen, dat ook onze regeering er toe behoorde over te gaan, stijgende is. Nog voor enkele dagen kon men de opvatting liooron verkondigen, «lal, wanneer Nederland door blijft gaan als tot dus verre er bier weldra aeht millioon zigeuners zullen zijn en ergens in een boek de gave gulden. Toch beeft «Ie maatregel der inflatie die overigens in bet buitenland op overdadige wijze is toegenast den nlgemeenen welstand niet kunnen verhoogen. En voor zoover «ie aanhangers er van graag hun blikken werpen op bet tegenwoordige Duitschland; zouden we «lie er aan kunnen berinneren, dat Dr. Schacht, de Duitsche minister van economische za ken, nog voor enkele weken in een interview met een verslaggever van de „O.cske Slovo" verklaarde, «fat de mark stahipl blijft, wijl „bij den tegenwoor digen export devaluatie toch geen zin heeft." Intusschen willen we voor deze week on deze kwestie wat dieper ingaan en er dnarbij allereerst aan berinneren, «lat iedere maatregel, welke ook. ».«vnvel zijn v«>or- als zijn nadoelen heeft. We willen het dan daarbij hebben, niet over een inflatie, «loch over een beperkte inflatie, een deva luatie dus. in «ie veronderstelling, dat zelfs de meest felle bestrijder van den gaven gulden niet veel zal voe len voor een totale inéénstorting zooals we indertijd in Duitsclilami hebben aanschouwd en voor welker herhaling liet Duitsche volk titans nog in angsten en heven is. Wat is precies een devaluatie? Het woor«l op zichzelf beteekent niets anders dan „waardevermindering". Men kan bij oen devaluatie tweeërlei gedragslijn volgen: men kan meteen een nieuwe vaste waarde van liet ruilmi«idel bepalen, uien kan dit ook nalaten. Il«-t eerste zou neerkomen op het volgende. Bij ons beeft thans een gulden de waarde van 0.0018 gram fijn goud. Nu kan de regeering bepalen, dat voortaan «1e waarde van de gulden zal gelijk staan met «lie van 0.3021 gram fijn goud. «iat een gulden togen «lie hoeveelheid goud inwisselbaar zal zijn. Men heeft dan een devaluatie van precies 50 In het tweede geval en «iat is het gebruikelijke wordt eenvoudig gezegd, dat de gulden niet meer tegen 0.6048 gram goud inwisselbaar zal zijn. Zonder meer. Wat dan in 't vervolg precies de waarde is, hangt af van allerlei factoren, zoo b.v. van de hoe veelheid papier, die in omloop is, van de verhouding tusschcn import en export. Hierbij kan dc regeering de waarde van de gulden naai' willekeur laten rij zen en dalen, door direct of indirect op gezette tij den goud ter beschikking te stellen, zooals in Enge land feitelijk gebeurt door middel van het valuta- cgnlisatie-foiuls. Nemen wc nu eens aan, dat de waarde van de dulden plotseling wordt gehalveerd, wat ztjn daar van dan dc gevolgen? Wc moeten daarbij onderscheid maken tusschcn dc gevolgen ten aanzien van dc verhoudingen in liet binnenland zelf en die ten aanzien van dc ver- betalingen tot het buitenland. Voor wat het binenland betreft, is het duidelijk, dat alle schulden, maar ook alle vorderingen er door worden gehalveerd. Nu wordt door de aanhan gers eener inflatie vaak aangevoerd, dat sommige schulden, die lange jaren geleden zijn aangegaan, tegenwoordig veel te zwaar drukken. Dit mag wel als juist worden boschouwd. Doch «laar staat tegen over dat dit met andere schulden, die dc laatste jaren zijn aangegaan, niet bet geval is. Door een devaluatie echter worden beide even zwaar getrof fen. «Ir» eersten terecht, de laatst^ ten onrechte. Met andere woorden: devaluatie treft zeer willekeurig. Schuldvorderingen intusschen zijn niets anders dan overeenkomsten, waarin een bepaald guldenhe- drng wordt genoemd. Dergelijke overeenkomsten echter zijn er zeer vele. zoo b.v. buur- en pacht verdragen, hwncontraclen. Bi) een devaluatie nu is gedurende de nog rcsteercmle geldigheidsduur steeds degene, die het bedrag moet ontvangen de dtipe. degene, die moet betalen do bevoordeelde. Zoodrn echter deze overeenkomsten zijn afgeloopcn zullen de :ii\ang{. van gehicn, dus do verhuurders, «ie ver pachters cu d- a eiders zeer terecht hun vorderin gen verhoogen, ze aanpassen aan de nieuwe waarde van den gulden, daarmee feitelijk de devaluatie on gedaan makende. Afgezien van de omstandigheid, dat zoo iets steeds gepaard gaat met dc noodigc strubbelingen en conflicten, die we voor een ver hooging van de welvaart vermoedelijk beter kunnen missen, stooten wc op nieuwe willekeur. Het eenc contract toch is pas afgesloten het andere vervalt aanstonds. Voor «Ie devaluatie echter zijn beide go- lijk. Evenwel, men zou dit alles nog kunnen aan vaarden, indien, zooals de deflationistcn zeggen, do welstand in het land door de waardevermindering van het ruilmiddel wordt verhoogd. Is dit zoo? De gebruikelijke redencering is als volgt: De goc- derenprijzen volgen dc waardevermindering on middellijk. Dit is duidelijk. Want con verkoop overeenkomst is er één, die niet altijd, maar toch heel dikwijls, voor ieder partij goederen opnieuw wordt gemaakt. In zeer veel gevallen kan de ver- kooper zich dus dadelijk aan de nieuw geschapen situatie aanpassen. Met andere woorden: de goede- renprijzen stijgen onmiddellijk, niet echter dc Ux>- nen, dc huren, de pachten, de pensioenen, de on dersteuningen. Voor den ondernemer beteekent dit verhoogde winsten, grootere productie. Het betee kent grootcrc vraag naar werkkrachten, afneming der werkloosheid. Nog eens: Is dit zoo? Dozc redeneering is slechts betrekkelijk juist en daarom onjuist. Wc moeten n.1. in ieder land on derscheid maken tusschcn dc goederen, die het in groote mate kan produceeren en die het vroeger in een periode van bloei in veel grootere mate voort bracht als thans en die, waaraan het gebrek hooft, wijl het vroegere import-artikelen zijn, die het nog niet in voldoende hoeveelheden zelf kan producee ren. De devaluatie nu treft weer beide gelijkelijk en hoogst willekeurig. Zoo de productie der goederen der eerstgenoemde categorie er door toeneemt wat overigens door teelt vergunningen en andere sa- necringsmaatregelen vrijwel onmogelijk wordt ge maakt is het gevolg slechts een vergroote leve rantie aan aardappelkerkhoven, mestvaalten, enz, enz. En voor de goederen der tweede categorie is devaluatie geheel overbodig. Immers de prijzen waren reeds hoog! De juistheid van dit laatste Is voor enkele dagen nog eens duidelijk gedemon streerd in Duitschland. Een der dingen, die daar ontbreekt, is vet. De prijs er van is er dus buiten gewoon hoog en dus zijn de Tegeeringsbemoeiingen er uitgegaan naar prijsverlaging. Geheel In één lijn hiermee is ook te beschouwen het verschijnsel, dat in Duitschland de graanbouwers de prijzen hunner producten niet mochten verhoogen, iets wat zonder regeeringsbemoeiing zou zijn geschied! Devaluatie echter brengt juist het tegenovergestelde, n.1. ook verhooging der goederenprijzen, die feitelijk naar beneden moesten. In het kort, waarheen we in 't binnenland den blik wonden, devaluatie is slechts willekeur, die in enkele gevallen juist, in andere onjuist is, die mis schien nog vaker overbodig is en dus aanleiding tot noodelooze verwarring en onzekerheid geeft. Ten aanzien van het buitenland komen de gevol gen der devaluatie eveneens tot uiting daar waar overeenkomsten bestaan of worden aangegaan, die Sleepbooten keeren onverrlchterzake terug. Donderdagavond werd van Terschelling gemeld, dat 's middags bij Ilelgoland een groot Ameri- kaansch stoomschip was gestrand, geladen met stuk goederen. De sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen voer onmiddellijk ter assistentie uit, evenals de red dingboot van het eiland Borkum. Later zijn echter zoowel de sleepboot „Holland" als de reddingboot „Insulinde", de reddingboot van de Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij, die ook naar de plaats was vertrokken, in den loop van den avond naar hun standplaatsen onvcrrichterzake te ruggekeerd, omdat zij op do aangeduide plaats geen gestrand schip hebben kunnen ontdekken. Men neemt derhalve aan, dat dc mededeeling in zake de stranding, welke niet van het schip zelf, doch van het kustwachtstation op liet eiland Rottum- meroog afkomstig was. op een verkeerde waarne ming heeft berust, hetgeen zou zijn toe te schrijven aan liet slechte zicht tengevolge van de hevige re genbuien. Ook acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er inderdaad een schip aan den grond is geloo pon. doch dat dit op eigen kracht weer is vlot ge komen. Ook zou het eventueel vastgeloopon schip door een sleepboot, welke eerder ter plaatse zou kun nen zijn geweest, zijn vlot gebracht, hoewel de kans daarop heel gering wordt geacht. De „Insulinde" werd te ongeveer ti« n uur te Oost- mahoni terugverwacht en de „Holland" te omstreeks middernacht in de haven van Terschelling. Voor kinderballonnetjes. Darmstadt. De Duitsche staatspolitie deelt me de, «lat in den laatsten tijd in steeds meerdere mate kiuderhallonnen, blijkbaar van over de grens, boven West Duitschland worden waargenomen. Als de ballons neerkomen, blijkt er een briefkaart aan te hangen met een adres in het buitenland en het ver zoek aan de vinders, naar dit adres te schrijven, te gen een bepaalde bciooning. Dc staatspolitie waarschuwt het Duitsche publiek, niet op dit verzoek in te gaan, doch de hallons en de daaraan hangende kantten zoo spoedig mogelijk op het dichtstbijzijnde politiebureau in to leveren. DUIZENDJARIGE TROUW VAN ITALIAANSCHE BOEREN. Rome. Op 28 Oetober, de:i nationalen feestdag in Italië, zal de Duco de prijzen uitreiken, welke het fonds „Amaldo Mussolinl" den landbouwers toe kent, wier families gedurende den langsten tijd op een zelfde plaats woonachtig, het land en de pro- ductio verbeterd hebben. Het aantal deelnemers aan dezen merkwaardigen wedstrijd bedraagt 5195. Een goede kans op «len hoofdprijs maken ongetwijfeld <lc gebroeders Gioacchini, uit het dorp Paterno, na- hij Anconn. die documenten hebben overgelegd, waaruit blijkt, dat hun geslacht, steeds van vadc op zoon. gedurende meer dan 1090 jaar steeds een zclMc gebied het bezit van do graven Bonarelli bewoond en bewerkt heeft. guldenbcdragen noemen. Aangezien huur-, pacht en loonbedragen buiten beschouwing kunnen blij ven, zal het hier gaan om schuldvorderingen en goederentransacties. We zouden verder b.v. nog kunnen onderscheiden vreemdelingenverkeer en vcrvoeroverecnkomslen, we willen deze laatste ech ter onbehandeld laten, ten eerste omdat we ons ccnlgszins moeten beperken, ten tweede omuat zc in zooverre geen nieuwe gezichtspunten kunnen opleve ren, dat ook ten aanzien van vreemdelingenverkeer en vervocrovcreenkoinsten dc gevolgen eener deva luatie even betrekkelijk zijn als ten aanzien van schuldvorderingen en goederentransacties. Wat de schuldvorderingen betreft, spreekt het vanzelf, dat een vermindering van dc waarde van de gulden hoegenaamd geen verandering kan te weeg brengen in de vorderingen en schulden, dit niet in guldens, maar b.v. in ponden of dollars zijn aange gaan. Of nu een devaluatie van voordeel of van nadeel is voor Nederland als geheel, is een zuiver rekensommetje. Heeft ons land meer te goed in guldens, dan het moet betalen, dan zou devaluatie dwaasheid zijn. Immers ze verkleint wol de schuld, maar ook de zooveel grootere vordering. In het omgekeerde geval echter zou ze een voordeel opleveren. Dit laatste was stellig het geval bij dc Duitsche inflatie. Of het echter thans voor ons ook opgaat, moet ten sterkste worden betwijfeld. Eerder is te verwachten, dat het een groot verlies zou opleveren. Gunstig zou door een devaluatie vermoedelijk het vreemdelingenverkeer worden beïnvloed en wellicht het internationaal transportverkecr. Blijft ten slotte het zoogenaamde voordcel van een toenemende uitvoer en een afnemende invoer met als lichtend ideaal ook hier weer stijgende productie met alle daaraan verbonden heerlijkheden. Gaat dit echter op? Neen! Dc invoer zou stellig, (en minste in den beginne, belangrijk dalen. Immers, de importgoederen zouden onmiddellijk in prijs verdubbelen. De buitcnlandsche verkooper zou voor en na de devaluatie denzelfden prijs vragen in francs of in ponden.,Maar een pond, dat voorheen laten we zeggen overeenkwam met f 7.20, kwam na do devaluatie overeen met f 14.40. Dezelfde prijs in buitenlandsch geld beteekent dus een verdubbelde prijs in Nederlandsch geld. Doch de uitvoer? Die ligt op 't oogenblik practisch toch reeds geheel vast door contingenten, beperkte beschikbaarstelling van deviezen, invoervergunnin gen en hierop zal de uitlating van Dr. Schacht, die wo hoven aanhaalden, wel in de eerste plaats heb ben gedoeld. Devaluatie onder deze omstandigheden wil dus niet zeggen toenemende uitvoer en derhalve ook niet toenemende bedrijvigheid. Wo vermogen slechts te constateeren een afne mende invoer en een gelijkblijvende uitvoer, dus 'n toenemend uitvoerovcrschot. Maar het buitenland zal dat. uitvoeroverschot toch moeten betalen, want nog altijd leveren wc niets voor niets. Waarmee echter? Er zijn slechts twee dingen, die daarvoor in aan merking komen, n.1. goederen of geld. Met goederen dus? Maar die krijgen we door de devaluatie juist minder. Met geld dan? Dat echter exporteert bijna geen land meer. En bovendien hebben we dat hier meer dan genoeg. Er blijft nog één mogelijkheid over. Credict aan bui tenland. Maar daarvoor voelen we immers ook niet! Dan echter moeten import en export tegen elkaar opwegen. Dus: óf de invoer neemt weer toe en dan hebben we niets gewonnen óf de uitvoer daalt en dan hebben we verloren En zoo dunkt het ons, na alles, toch nog maar het verstandigste ons te houden aan den gaven gulden. voorden prijs van een Uw ajxjtheker of drogist heeft gedurende een be perkten tijd een voorraad z.g. Reuze Pakken Kru- schen Salts, welke behalve den gewonen f 1.60 flacon nog een gratis proofflacon bevatten. Ge kunt dus nu oen gratis proef met Krusohen Salts nemen en ont vangt bovendien meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts. geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitcnlandsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden llollandsche verpak king met den naam N.V. Rowntree Handels Maat schappij op verpakking cn etiket van den flacon gedrukt. Alleen hij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden, in geval van rheumatiek, hoofdpijn, ischias, zwaarlijvigheid en tallooze andere kwalen. Pet en fiets van den inbreker in handen der politie. Toen Donderdagavond to ongeveer 9 uur de huls houdster van den heer W. van Bodegraven aan den Amsteldijk te Ouderkerk a. d. Amstel thuis kwam. hoorde zü op de bovenverdieping een verdacht ge- stomme en toen zij de trap op wilde gaan. kwam er een man te voorschijn, die haar met een revol ver dreigde en daarna door het open raam weg vluchtte. In de haast nam hij een verkeerde fiets mee en liet hij zijn pet achter. Op het gegil van de huishoudster kwamen de buren toel«x>pen, onder wie zich een rijksveldwachter bevond, die den dief achtervolgde. Deze was inmiddels op de fiets, die hij had meegenomen, den Middehpolder ingereden. Toen hij zich achtervolgd zag. gooide hij het rij wiel neer en sprong in een sloot, waarna hij over een weiland verdween. De marechausseo te Amstel veen werd gewaarschuwd en men trok er met po litiehonden op uit, doel» zonder oenig resultaat. Al leen de fiets en do pet van den Inbreker zijn ln handen der politie gevallen. Hoewel de man in het huis van den heer Van Rmlegraven alles overhoop had gehaald, had hij slechts een klein bedrag aan huishoudgeld meegenomen. Vier dooden, 12 gewonden. Treuenhriet*'»n: Op den onbewaakten overweg op het traject Trcuenbrietzen—Niemegk is een vracht auto, bezet met arbeiders en arbeidsters, door een trein gegrepen en vernield. Vier personen werden gedood, zeven zwaar en vijf lichtgewond. Zoowel de vader als de echtgenoote van den dader gearresteerd. New York. Zoowel de vader als de echtgenoot© van Robinson, den ontvoerder van mevrouw Stoll zijn onder verdenking van medeplichtigheid gear resteerd. Beiden verklaarden dat zij niet medeplich tig aan de misdaad zijn. Na storting van een borg stelling van resp. 25.000 en 50.000 dollar zijn zij voor- loopig in vrijheid gesteld. Robinson zelf wordt door de politie in verscheidene staten gezocht. Mevrouw Robinson was kort na het terugvinden van mevrouw Stoll tc Louisville gearresteerd, ter wijl Robinson Sr. door dc politie to N'ashville in zijn woning gearresteerd kon worden. De jonge Robinson is uit zijn woning te Indianapolis verdwenen. Zoowel mevrouw Stoll zelf als dominee Arnold Clegg uit. Indianapolis, die met zijn vrouw bemidde laar tusschcn Berry Stoll en Robinson was, hebben mededeelingen gedaan omtrent de ervaringen, die mevrouw Stoll in de zes dagon, dat zij «loor Robin son gevangen werd gehouden, heeft opgedaan. Op een gegeven oogenblik, blijkbaar toen Robinson de onderhandelingen to gevaarlijk vond worden en niet wist op welke manier hij zich van zijn slacht offer kon bevrijden, tijdens haar gevangenhouding in een huis to Indianapolis, wilde hij haar dooden, en slechts door de smeekbeden van zijn eigen vrouw Frances Robinson zag hij hiervan af. Mevrouw Stoll verklaart dan ook, dat mevrouw Robinson haar het leven redde. Ook direct na de ontvoering, tijdens do rit door het Zuiden van Indiana, werd mevrouw Stoll door Robinson mishandeld. Toen men eenmaal in zijn woning to Indianapolis was, werd Robinson die eenigen tijd verpleegd werd in een gesticht voor geesteszieken nerveus. To eneinedlijk mevrouw Ro binson uit Nashville arriveerde, met het losgeld van 50 duizend dollar, ontstond een hevige twist tusschcn het echtpaar, waarhij Robinson opnieuw dreigde me vrouw Stoll te dooden, waarvan hij echter wederom door mevrouw Robinson werd afgehouden. Op haar aandringen vluchtte hii tenslotte, terwijl hij me vrouw Stoll ongedeerd liet en 550 dollar achterliet voor zijn vrouw. Inbrekers in de hoofdstad door een nachtwaker gesnapt. Gisternacht zag een nachtwaker, dat twee perso nen kwamen uit een leegstaand perceel, Kattegat, to Amsterdam. Zij gingen do Engelsche steeg door en daar den waker dit verdacht voorkwam, volgde hij hen. Op den Nieuwcndijk hielden do twee krijgsraad, nf zij links of rechts af zouden gaan, doch zetten het plotseling naar links toe in do richting van de Haarlemmerstraat op een loopen. De een ging de Brouwersgracht op, «ioch de andere liep recht uit de Haarlemmerstraat in. Op do Korte Prinsengracht ontmoette de waker een politie-agent. Het lukte hen beiden den hardlooper te arresteeren en naar het posthuis Droogbak over te brengen. Daar bleek dat het heerschap logeerde in een logement aan den O.Z. Achterburgwal en dat hij in het bezit was van een imitatie-revolver, van loopers, handschoenen en 5 pakjes omzetbel.-zcgels. Waker en agent stelden vervolgens een onderzoek in, in het perceel Katte- gat 15, waar geconstateerd werd, dat op zolder in het dak een gat >vas gemaakt. Op het gestommel riepen de buren: „Wie is daar", waarop do politie agent antwoordde: „Politie". Daarop volgde de me dedeeling van de bewoners, dat zij dit gestommel voor een kwartier ook al gOhoord hadden en niet van plan waren open te doen. Inmiddels is de ver dachte overgebracht naar het bureau Warmoesstraat, vanwaar het onderzoek wordt voortgezet. Tiert nog welig in de grensstreek. Haaksbergen. Dc botersmokkelarij tiert nog we lig in de grensstreek, en veelal gelukt het den smokkelaars, veilig met hun vrachtje te bestemder plaatse aan te komen, en een zoet winstje op te strijken. Maar niet alleen de rijksambtenaren, ook de politiedienaren geven hun oogen goed den kost, wan- noer zij des avonds verdachte dingen bespeuren. Zoo viel het Woensdagavond de Haaksbergsche politie op. dat een tweetal vreemdelingen nog laat infor meerden waar zij een taxi uit Enschede telefonisch kondon requireeren. Do politie hield een oogje in 't zeil, en binnen korten tijd arriveerde een Singertax uit Enschede, bestuurd door I. Z. Deze zette koers in do richting der Düitsche grens, en keerde kort daarna full speed terug. De veldwachters Lucas, Schuiten en van Houten hadden inmiddels snel postgevat op de toegangswegen, en op den Molenweg brachten zij den wagen, die aanvankelijk niet stop te, tot stilstand, door een fiets op den weg te wer pen. De wagen bleek 210 i>ond Duitsche boter té bevatten. Behalve de chauffeur bevond een ze kere S. uit Enschede zich in het voertuig. De auto is in beslag genomen. Do politie is nadien op sur veillance gegaan in het grensgebied en hield na mid dernacht een viertal personen aan, C., V., H. ea v. O., allen uit Enschedé, die bij deze smokkelaffuire betrokken zijn geweest. De boter hadden zij gedepo neerd in een boschje nabij Huize „De Bleeck", aan de Schipbeek en aldaar des nachts ingeladen. Verscheidene personen gedood. Athene. De stad Astako in het Westen van Griekenland is door een cycloon geteisterd. Zoo goed als alle huizen werden vernield en verscheidene per sonen werden gedood, o.a. dc burgemeester. De dag tevoren is Agrinlon eveneens door een cy cloon geteisterd, waarbij twee personen werden ge dood. JAPANSCHE PLUIMVEE DESKUNDIGEN NAAR EUROPA. Tokio. Met de „Hakusan Maru" van de Nippon- Yoesi-Kaisa-lijn zijn Donderdag uit Kobc vijf Ja- panscho deskundigen vertrokken, die in staat zijn per dag 10.000 jonge kuikens te sortoeren in hennen en hanen, waarvoor twee hunner in Frankrijk en drie in Engeland in dienst zijn genomen tegen sala rissen van 6000 Yen per maand. Binnenkort zullep er 20 naar Canada, 10 naar Australië en nog 3 an deren naar Engeland vertrekken. MAN VERDRONKEN. Annen. Donderdagavond omstreeks 8 uur werd door een paar voorbijgangers aan den kant van het Molenwijk-kanaal in Groningen een motorfiets ge vonden. De motorfiets lag zoodanig, dat men een ongeluk vreesde. Inderdaad haalde men na eenigen tijd dreggen het lijk op van een 37-jarigen man R. Zeephat uit Yeendain De oorzaak van het ongeval Is onbekend. De man laat een vrouw en een paar kinderen achter.

Schager Courant | 1934 | | pagina 14