Tariefsverlaging bij den postdienst. SPORT. WAT IN OVIEDO VERWOEST WERD. De laatste oogenblikken van koning Alexander. DE LAATSTE TOCHT VAN DEN VERMOORDEN VORST. Het stoffelijk overschot van koning Alcxandcr rijdt op een affuit door de hoofdstad. Achter t affuit de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden. Links: de kleine koning Peter II en de koningin-weduwe. Verhoogde korting op drukwerkport. De korting van 10 pet. welke wegens afbundeling verleend wordt op het port van voor het binnenland bestemde drukwerken en monsters, die bij abonne ment of door een frankeermachine gefrankeerd wor den, is met ingang van 1 November a.s. verhoogd lot 20 pet, de OMGEVING LANGEND IJ K DE KERKBRAND TE NOORDSCHARWOUDE. Over het kerkorgel. Men schrijft ons: Over het j.1. Zondag door het hemelvuur geheel verwoeste kerkorgel, kan nog het volgende worden vermeld: Het orgel bozat 2 manualen en vrij pedaal. De zachte registers (voor bovcnklavier) muntten uit door lieflijke, meeslepende stemmen, de andere in sterkte opklimmende, klonken frisch en helder, doch niet scherp van toon. Het volle werk (koppeling onder en boven klavier) ontwikkelde een machtig geheel, een prachtgeluid, waarnaar bij vele kerk orgels tevergeefs wordt gezocht. Bouwer van dit orgel was de heer P. Flaes uit Amsterdam, die het instrument in 1878 aan de ge meen te leverde. De heer Flaes heeft altoos met do fabricatie zijner instrumenten voorop gesteld: degelijke en solide afwerking. De houten orgelpijpen, alsmede do kast waren van eikenhout (wagenschot) gemaakt, terwijl de andere deelcn en onderdeelen nog in zulk een beste conditie verkeerden, dat onderhoudskosten steeds zijn uitgebleven. Veel kerkbesturen en organisten van elders, die ihet orgel kwamen beluisteren, gingen tot een zelfde aankoop over voor hunne gemeenten. Thans wordt dit fabrikaat orgel niet meer ver krijgbaar gesteld. De bouwer dezer orgels is reeds lang overleden cn mèt hem zijn de geheimen, die ook in dit vak liggen opgesloten, ten grave gegaan. Het zal voor den heer Brinkman, die 56 jaar zijn beste krachten aan dit kerkorgel heeft gegeven, wel zeer zwaar zijn gevallen, dat dit koninklijk instru ment, alsmede een groote hoeveelheid keurig mu ziekwerk, een prooi der vlammen is geworden. Wordt de N.H. kerk gerestaureerd? Men is het er nog niet over eens, wat er moet ge beuren, nu de N.H. kerk is afgebrand. Waar de diensten in het vervolg zullen worden gehouden is nog niet hekend. Er wordt wel gesproken van in ho tel Concordia, maar daarvan zal wel niet veel ko men. Een andere oplossing van dit vraagstuk is, dat totdat in Noordscharwoude een nieuw kerkgebouw zal zijn verrezen, de diensten gecombineerd worden met Zuidschanvoude. Beide gemeenten hebben geen predikant en worden door een consulent voorgegaan. Ook dit staat nog niet vast, maar het zou allicht de beste oplossing zijn. Misschien was het nog wel mogelijk, om voor deze beide gemeenten tezamen een dominee te beroepen, zoodat na vele jaren men weer een eigen predikant zal hebben. In de kerkraden heeft men voordat de brand, heeft plaats gehad al eens in dezen geest gesproken. Nu de Noordschar- wouder kerk niet meer is, zou dit allicht aanleiding kunnen zijn tot het nemen van een desbetreffend besluit. Over den opbouw van een nieuwe kerk, of de res tauratie van de oude is ook nog geen beslissing ge nomen. Men weet nog niet wat er met de ruines ge beuren zal. Door velen wordt het wel gerechtvaardigd geoor deeld, dat de van 1470 dateerendo kerk weer in zijn ouden vorm wordt teruggebracht, waardoor een his torisch bouwwerk zal worden bewaard. Het gebouw staat ook op de lijst van monumen ten, zoodat Rijksmonumentenzorg er zich mee is gaan bemoeien. Verscheidene malen is reeds een ver tegenwoordiger van dezen dienst to Noordscharwou de geweest, om den toestand van het bouwwerk op te nemen. Wij kunnen nog mededeelen, dat er bij de na sporingen in het archief te Alkmaar is komen vast te staan, dat de kerk oorspronkelijk nog grooter is geweest. Aan do voorzijde is het gebouw minstens 10 Meter langer geweest, wat de ruïnes ook al de den vermoeden, daar de verdeeling van het gebouw niet goed klopte. Monumentenzorg gevoelt er zeer veel voor. dat het gebouw wordt gerestaureerd, en nog wel liefst in den alleroudsten vorm. Maar voor deze restauratie bestaat een groot bezwaar, dat misschien wel een onoverkomelijk be zwaar zal blijken te zijn. De kosten van de restaura tie in den laatsten vorm zouden niet minder dan f 100.000 moeten kosten. Nu heeft Monumentenzorg echter geen geld in kas, zoodat men op hulp van die zijde niet kan rekenen. De verzekeringssom van f -40.000 is natuurlijk ook lang niet toereikend, om iets te bereiken. Voor dat men tot restauratie zal kunnen overgaan, zal dus eerst het bedrag van f 60.000 moeten worden gevonden. Of mon hierin sla gen zal, is een groote vraag. Wij vreezen, dat er niet veel van zal komen. BROEK OP LANGENDIJK. De Floralia-vereeniging kwam Donderdag 18 Oct. 's avonds 8 uur, in vergadering bijoen in het lokaal van den heer Vijzelaar. De heer P. Glas deelde mede dat aan de school kinderen waren uitgereikt 200 plantjes, waarvan er 150 ingeleverd waren voor de tentoonstelling. Het ledental bedraagt 65. Uit het verslag van de penningmccsteresse Mevr. Slot-Wagenaar bleek datde ontvangsten hebben be dragen f 176.77 en dc uitgaven f 162.85, batig saldo f 13.92. Betreffende het organiseeren van attractie's tij dens de tentoonstelling bleek uit de genoemde dis cussie, dat hierover verschil van meening bestond, om deze te doen blijven voortbestaan of af te schaf fen. Tenslotte werd besloten dat het bestuur een uitweg zal trachten te vinden om de tentoonstelling te organiseeren in den geest zooals men dat wenscht en de attracties te houden op een andere plaats, zooals het nu tot heden is geweest. In het bestuur werden gekozen do heeren P. Glas, P. A. Sint Nicolaas en R. Neumann. Naast deze heeren zullen 2 dames aangezocht worden om zit ting te nemen in het bestuur. Aan de dames v. d. Molen en Slot—Wagenaar, die zich niet herkiesbaar stelden, werd dank gebracht, voor hetgeen zij voor de vereeniging deden. Hierna sluiting. OUDKARSPEL. Dinsdag a.s. wordt er een openbare debat-vergade ring gehouden. Deze vergadering wordt gehouden, naar aanleiding van een ingezonden stuk van P. K. Volkers, waarin de houding van het hoofdbestuur van den voormaligen Neutralen Bond werd becriti- seerd. De heer Hoogland wilde zijn standpunt niet uiteenzetten in een ingezonden stuk, maar was ge negen dit te doen in een debatvergadcring. 7.1JPE De heer M. Roozing te Stolpen heeft zijn benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente (in de vaca ture C. Smit) niet aangenomen. Opvolger is do heer W. Eriks te 't Zand. W 1 E R1N GE N Onze plaatsgenoot O. Hoekstra Az. behaalde bij dc A.S.S.O. te Arnhem zijn diploma vliegtuigmeca- cien met het waardeeringscijfer 7. Op zijn dienstreis, bracht de commissaris van de Koningin in N.H. een bezoek aan onze gemeente. Na een bezoek van ongeveer een half uur ten raad- huize werd de reis vervolgd naar do gem. Winkel. Jaarvergadering van de L. Rijvereeniging Wie- ringen" op j.1. Donderdagavond in „Concordia". Do presidente, mej. G. Mostert, opende met wel kom, de hoop uitsprekende, dat de besprekingen van aangenamen en zakclijken aard mogen zijn. Hierna worden door den secretaris, den heer Bruul, de notulen en door den Instructeur het jaarverslag gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken worden behandeld eenige over instandkoming ccncr Federatieschool. Besloten wordt deze instelling met een kleine bij drage to begunstigen. Vervolgens doet de penningmeester, de heer N. Mulder, en de tweede penningmeester, de heer Jb. Mulder, rekening cn verantwoording. Alle be scheiden worden in keurige orde bevonden en alzoo de rekening goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Smit, Jb. Bruul en N. Bakker, worden herbenoemd en nemen hunne benoeming aan. Verder worden nog verschillende punten behan deld, welke echter huishoudelijke besprekingen kunnen worden genoemd, waarna onder dankzeg ging de vergadering wordt gesloten. Sportnieuws voor Zondag. Succes 1—Alkmaar 1, 2 uur. J.V.C. 1Succes 2, uit. Succes 3—Oudeschild 1, 12 uur. L. Rijvereeniging „Wieringen". Rijles om 10 uur. WINKEL Do bestuursleden der vereeniging van boerinnen en andere plattelandsvrouwen hebben de functie's verdeeld als volgt: Presidente mevr. W. Keetman Schoorl, secretaresse mevr. E. BrugmanGrootes; penningmeesteresse mevr. I. BroekensLandsberger; vice-presidente mevr. M. SchenkRodenburg; 2de secretaresse mevr. T. van Leersum—van Gulik. HEERKÏÏGOW AARD t- VENHUIZEN. Kolven. Bij den gehouden 50-slagen kolfwedstrijd in de kolfbaan van den heer Visser alhier, waaraan door een groot aantal kolvers werd deelgenomen, was de uitslag de volgende: Eerste klasse: 1. P. Molenaar te Zuidscharwoude, 501 p.; 2. J. Groet, Alkmaar, 474 p.; 3. S. Klopper, Enk huizen, 473 p. Serieprijs J. Hagenaar. Alkmaar. 107 p. Tweede klasse: 1. C. Visser, Hoogkarspel, 492 p.; 2. J. Brugman, Venhuizen, 473 p.: 3. A. Houtcr, Ven huizen, 455 p. Serieprijs G. Teeling, Zaandijk, 103 p. Derde klasse: 1. V. Bobeldijk, Venhuizen, 402 p.; 2. J. Balk, Venhuizen, 401 p.; 3. J. J. de Roos, Alk maar, 401 p. Serieprijs C. van Beusekom, Alkmaar, 93 p. WIJZIGING N.H.V.B.-PROGRAMMA. 4 G. Uitgesteld: DirkshornSparta 3; Callantsoog 1St. Maarten 1. Ingelascht: Sparta 3Dirkshorn 1. (Alg. Sportblad). CHILI BESTELT 20 VLIEGTUIGEN IN ENGELAND. Santiago. De vertegenwoordiger der Britsche vliegtuigindustrie te Santiago heeft bericht ontvan gen, dat Chili een eerste levering van 20 school- vliegtuigon tot een totale waarde van ?0.000 pond sterling in Engeland heeft besteld, n.1. 17 land- cn 3 watervliegtuigen. SABELLI BEREIDT NIEUWE OCEAAN VLUCHT VOOR. Dublin. De vlieger, Cesaro Sabclli, die in den afgeloopen zomer met George Pond een Oceaan- vlucht, van New York naar Rome wilde maken, waarbij hun toestel echter in Wales werd vernield, heeft het voornemen te kennen gegeven nnar New York terug te vliegen, zoodra het vliegtuig is her steld. Zijn metgezel Pond keerde reeds eerder per boot naar New York terug. Te Purmerend zijn internationale harddraverijen gehouden. Een spannend moment aan de finish. Rast in Astarië nog niet hersteld. Nog steeds haarden van verzet. Reuter meldt uit Madrid: Naar de bladen melden, schijnen zich in Asturië nog steeds haarden van oproer tc bevinden, waar de overgebleven opstandelingen zich concentreeren en den politie- en militairen troepen nog steeds veel te doen geven. In Oviedo ls het werk grootendeels hervat, doch aan de toegangen naar de stad werden do arbeiders, die de telefoonverbindingen mocs.ten herstellen endc monteurs van den telefoondienst door rondzwerven de troepen rebellen lastig gevallen. Zooals men weet, is het treurige resultaat van do rcvolutionnaire terreur te Oviedo, dat verscheiden wijken vele belangrijke gebouwen zijn verwoest, o.a. de universiteit, de Asturische Bank, het hotel „Cova Songa", het Engelsche hotel, het Engclscho instituut, de de provinciale landdag, het theater „Campoamor", benevens vele particuliere woningen. Onder de bcschiking heeft vooral het telefoonge bouw geleden, in welks schoorsteen men alleen reeds 100 kogelgaten heeft geteld. Het geheele kabelnet voor de telefoonverbindingen heeft onder de vernielingswoede van de rebellen zwaar geleden. Het kan nog wel eenigen tijd duren, alvorens alles geheel hersteld is. „El Sol" deelt mede, dat aan de inname van Oviedo door dc regeeringst roepen 26 bombardementen vooraf zijn gegaan. Het aantal dooden allen onder do op standelingen wordt op 600 geschat. De stelselmatige en goed georganiseerde overval len der opstandelingen wijzen er op, dat zij technisch bekwame elementen in hun midden hadden. De door hen gebruikte wapens zijn van een modern type en werden gedeeltelijk voor de eerste maal gebruikt. Men is erin geslaagd, een persoon te arresteeren, die betrokken moet zijn, bij den omvangrijken on- wettigen aankoop van wapenen door de vroegere Cataluansche regeering. Madrid: Het aantal ter dood veroordeelden, die gevonnist werden wegens de jongste troebelen, bedraagt tot op heden drie te Barcelona, zestien in Gyon en twee in Oviedo. In Madrid zijn nog geen doodvonnissen uitgesproken. Madrid, 19 October: De regeeringstroepen zijn het mijngehied van Mierc binnengedrongen, waar zij slechts zwakken tegenstand ontmoetten. De indruk is, dat de actie haar einde nadert en dat de opstandelingen door de verliezen, hun door do regeeringstroepen en de vliegers toegebracht, gede moraliseerd zijn. De troepen hebben ook oen belang rijk spoorwegknooppunt aan de lijn van Oviedo naar Santander bezet. Voor zijn vertrek naar Marseille. Aan een brief van iemand, die tc Hcrcegnovi hij Dubrovnik logeert, ontleent de N.R.Ct. het volgende: G., een van onze vrienden, een zeeofficier, wus juist teruggekomen van de ontvangst. Hij vertelde dat de Koning er slecht en vermoeid uitzag en hij en de Koningin erg tegen den reis opzagen, omdat zij beiden last van zeeziekte hebben, en onstuimige zee werd gemeld. Hij vertelde dat er ongelooflijk veel bagage was mee genomen, zes wagens, behal ve de vrachtauto. De eigen kok met vier hulpen verdrongen zich in het kombuis van de Dubrovnik. Men had van alles meegenomen. Ook 's Konings eigen bed, waarmede hij altijd reist was er. een eenvoudig ijzeren ledikant, waarvoor de couchettes in de hut moesten weggebroken. Den volgenden achtend vroeg zou de Dubrovnik vertrekken, maar het schip ging pas om half elf weg. Wij keken de Dubrovnik na tot dat deze uit de baai verdwenen was. Dit gebeurde gauw, want het is een torpedo jager van groote snelheid. Op het allerlaatste oogen- blik had de koningin besloten over land dc reis te maken, zij zag te zeer tegen de zeereis op. Nadat wij Dinsdagavond aan tafel waren gegaan, werd in ons hotel (te Hercegnovi) de ongelukstij ding bekend. Den volgenden morgen waren overal doeken eu zwarte vlaggen uitgehangen. Groepjes zwijgende en verslagen menschen stonden overal. Men verteld eons dat de Dubrovnik zoo laat was uitgevaren, omdat de Koning plotseling nog aan land wilde. Het blijkt dat hij toen naar een Grieksch kerkje is gegaan, dat boven Mcline ligt in het klooster Savna. Daar heeft hij vijf kaarsen aangestoken, een der priesters duizend dinar gegeven en na te hebben gebeden, zelf de klok geluid. G. vertelde nog dat bij bij liet afscheid zóó getrof fen was geweest door 't Konings zorgelijk uiterlijk, De Koning had hem de hand gedrukt en vaarwel ge zegd. G. had toen geantwoord, met nadruk: „Van harte een goede reis Majesteit..." Wij zijn het kapelletje gaan zien, waar de Koning voor het laatst in zijn land bad. Daar stond het omfloerste portret van den Koning, op een groote luchter lag nog de was van de kaar sen die hij er brandde; uit den klokken toren waar door men binnen gaat, hingen de touwen, waaraan hij luidde...

Schager Courant | 1934 | | pagina 15