j.1 VAN DIT EN YAN DAT 9 EN VAN ALLES WAT Huisdier Kruiswoordraadsel. DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 20 October 1934. No. 9578. ZATERDAGAVONDSCHETS Zijnde eenige wijsgcerigc opmer kingen en schrandere raadgevingen Vrij naar het Engclsch bewerkt, s door SIROLF. (Nadruk verboden). OF het een tecken des tijds is, weet ik niet, maar er gaan den laatsten tijd hoe langer hoe meer stemmen op tegen de honden-mode, dat wil zeggen, de mode om er een hond als huis dier op na te houden. Het gekke is weer, dat die stemmen juist niet betrekking hebben op de hond als huis dier, maar als straat dier. Dat. wil zeggen, dat men bezwaar heeft tegen hetgeen do hond op straat doet. Kon goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Rovendien spreekt bezuiniging een woordje mee. De hondenbelasting doet een aanslag op alle beurzen. Wat is dan meer voor de hand liggend, dan dat men van een huisdier verandert? Houdt men een hond, dan moet men hondenbelasting betalen, maar er is geen belasting op leeu wen, ijsberen, tijgers, luipaarden, vlinders, nijlpaarden, zijderupsen of padden. Welnu, men doe met deze zachte wenken zijn voordeel. In de perste plaats dan moet men bij het kiezen van een huisdier op het klimaat letten. Een ijsbeer die het misschien best naar zijn zin heeft in Art is, kwijnt misschien weg in oen achterkamertje In Am sterdam-Zuid. Leeuwen kan ik, vrees ik, niet 7.00 maar zonder meer aanl>evelen. Ze hebben hun formaat niet mee. Wanneer men een leeuw *s avonds op straat zou uitlaten, zou dit misschien een beetje opzien haren en men loopt al gauw het risico, dat men U een beetje opscheppe rig zou vinden. Denk-aan het oude spreekwoord: Wie een leeuw houdt, raakt zijn vrienden kwijt. Of. wat erger Is, zijn dienstmeisje. Van de week nog was ik bij een vriend van me op visite, die een pracht exemplaar van een Zuid-Afrikaan- Scho koning van het woud heeft, toen het keukenmeisje de kamer kwam binnenvliegen, één-en-al ze nuwen, en riep: „Meneer, Grom pie" zoo heet do leeuw „Grompie heeft het daghitje opge geten en nu zit hij de huishoudster in den tuin achterna!" U zult het niet willen gelooven, maar mijn vriend moest Grompie toch gewoon dreigen, dat, als hij niet dadelijk ophield met de huis houdster achterna te zitten, hij 's avonds niet zijn klontje suiker zou krijgen? Een ander nadeel van leeuwen is, dat ze erg kostbaar zijn, zoodat men feitelijk voortdu rend ;n angst zit, dat ze gestolen zullen worden. Nee, naar mijn bescheiden mee- ning is een tijger veel heter dan een leeuw. Een tijger ziet er altijd netjes uit en dit is vooral van belang voor de dames hij staat hij bijna iedere japon. Natuurlijk moet men een tijger met zorg be handelen. Ten slotte is het een tropisch dier. Zoodra hij dus be gint te rillen en pips te kijken, moet men hem een uurtje of zoo in een matig warme oven stoppen. Menig kostbaar dier is verloren gegaan, doordat men deze eenvou dige maatregel verzuimd had te ne men Een buitengewoon nuttig huisdier is het luipaard. De vlokken oj) zijn huid zijn prachtig geschikt om als schietschijf te dienen bij het oefenen met de windbuks. Ik ben al lang voor me zelf het er over eens, dat wij zoo bitter wei nig goede schutters in ons land hebben, omdat wij zoo'n onuit roeibare afkeer hebben van het houden van luipaarden als huis dier. Men moet natuurlijk een goed luipaard uitzoeken, een met een aangenaam humeur. Ik hoef er nauwelijks aan toe te voegen, dat zelfs het beminnelijkste lui paard wel eens wat kriegel is. liet kan wel eens voorkomen, dat hij vindt dat er dien dag genoeg met de windbuks geoefend is. Het arme stomme dier kan niet spre ken en moet dus zijn bedoeling door teckcns kenbaar maken. Als het luipaard nu zijn tanden in Uw hals zet, kunt U dat opvatten als een onmiskenbaar tecken, dat de pret er voor hem begint af te gaan. Dat is zijn waarschuwing. Men moet dan ophouden met bet spelen met de windbuks. Er Is één nadeel verbonden aan het houden van leeuwen, tijgers en luipaar den als huisdieren. Zo verharen ééns in het jaar. Men kan dit voorkomen, door een boaconstrictor als huisdier te nemen. Hoe die slang het ook probeert, verharen kan hij niet! Wie van stilte en rust in huis houdt, moet bijzonder oppassen hij zijn keus van huisdieren. Hen «ou ik willen aanraden zijde-rupsen te nemen, wier spraak buitengewoon zacht is, behalve als men ze tergt met sla-blaadjes af te nemen, otn 7.0 zelf in de sla te gebruiken. Heel tam zijn ook vlinders. Hun geblaf is zóó zacht, zelfs als ze woedend zijn, dat men het nauwe lijks hoort. Wil men echter een huisdier hebben, dat niet zoo spoe dig verslijt, dan kan jnen niet beter doen dan een nijlpaard te nemen. Nijlpaarden zijn erg gemak kelijk in het gebruik en ze eten bijna alles. Alleen moet men hem ééns per dag uit laten in de (lichtstl)ijgelegen vijver of rivier, want de diertjes zijn dol op water. In overeenstemming met onzen tijd van bezuinigingen en over dreven zuinigheid geef ik ten slot te nog een paar kleine wenken. Dus moet men zich bij het aanschaffen van een huisdier afvragen: Zal ik hem na zijn dood kunnen opeten of op andere wijze gebruiken? Een den bijvoorbeeld zullen in dit op zicht zeer voldoen. Tijdens hun le ven verleenen zij aan de huiska mer iets echt landelijks. Men kan natuurlijk geen vijver in de huis kamer hebben, maar een stuk spie gelglas op den grond kan net zoo goed dienst doen. De eend merkt het verschil toch niet, want hij staat ervoor bekend een eend te 7.ijn. En na zijn dood maakt hij zich in gebraden toestand, hoogst nuttig in de eetkamer. Wanneer Uw tijger den geest "heeft gegeven, leg hem dan tusschen de bladen van een dik boek om te drogen en na een poosje beeft men een prach tig vloerkleed. Ten slotte kan men een opgezet nijlpaard, mits goed opgevuld, uitstekend gebruiken als een z.eer origineele presse-papier. HOE KINDEREN ZIJN. De Heer en Mevrouw van Pog- gum hadden kennissen op bezoek. Zoo in den loop van het gesprek, merkte dc heer van Poggum op: „Ik denk dat ik dit jaar een auto koop. Ik weet nog niet welk merk, maar het moet in ieder geval een goeie zijn, van een duizend of 5 of li. Van die goedkoope karretjes moet ik niks hebben!" Terwijl de gasten met open monden van verbazing toehoorden, zei Keesje, het zoontje van den heer van Poggum: „O, Pa, komt dan diezelfde brutale man weer elke weck, net als toen U die stof zuiger had gekocht on die altijd 7.00 kon schreeuwen, als moeder geen geld had om te betalen?" o Ze hadden een nieuw kleed op den vloer bij de Jansens. En toen de Pietersens op visite kwamen bewonderden zij om het hardst het nieuwe kleed. Den volgenden dag belde Kareltje Pieterscn, z^ven jaar oud, bij de Jansens aan en vroeg aan de verbaasde mevrouw dansen, of hij ook even het nieu we kleed zou mogen zien. Gevleid door dit verzoek van het kereltje, liet mevrouw hem het kleed zien. Het ventje staarde er geruimen tijd naar, met zijn handen in zijn zak ken. Na minstens tien minuten zei hij eindelijk: „Hè, het is heelemaal niet waar! Ik word er heelemaal niet dol, draaierig of tureluurs van!" Horizontaal: Grootc droefheid Innerlijke zielsgesteldheid Plaats in Spanje Flauw Rivier in Zuid-Holland Melnatschheid Middeleeuwsch folterwerktuig Vochtig Bijna uitgestorven diersoort Eerlijk Weekdier V e r t i c a r 1. Ongekookt 2. Bron 3. Uitroep 4. Jongensnaam 5. Plaatsje in Drente 6. Stad in Italië 7. Als li horizontaal 11. Sterrenbeeld 13. Wordt bij het polijsten ge- gebruikt 15. Vod 16. Plaatsje op Ameland. Oplossing van de vorige week. Horizontaal: 1. ösel; 1. Eva; 6. Kras; 8. Aas; 9. Ren, 10. Klam; 12. Sm: 12. Belt; llx Oka; 16. U.L.O., 18. Oxydc; 22. Wrong; 23. Reeds; 24. Innen; 25. Niobe; 26. Sofia; 27. Heest; 30. Nis; 32. Els; 34. Mist; 35. Kin; 36. Edam; 37. Epe; 38. Ain; 39. Leer: 10. Lei; 41. Stek. Verticaal: 2. Solo; 3. Lama; 4. Essex; 5. Arend; 6. Kneu; 7. Anlo; 11 Akropolis; 14. Elberfeld; 17. Zwang; 18. Ogier; 19. Yonnc; 20. Ernst; 21. Islam; 28. Enkel; 29. Slnal; 30. Nike; 31. Ster; 32. Eerst; 33. Sake. Toevallig. Kelner: Hoe vond U de bief stuk? Gast: Nou, ik tilde een tuinboon op, en laat ie nou daaronder lig gen! WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: d a t vele der belangrijkste uitvin dingen gedaan werden door jonge menschen, om en nabij de 30 jaar? dat de uitvinders van de stoom turbine en de stoommachine bel den 30 jaar oud waren? dat dc uitvinder van de zaai- machine 26 jaar was? dat de draadlooze telegrafie, de zelfschovenbindcnde maaimachine, dc vacuum-lucht-rem enz. mceren- deels tot stand kwamen door men schen van omstreeks 22 jaar? d a t de arend, de kraai en de pa pegaai 50 tot 100 jaar oud worden? dat men de Egyptische papyrus rollen mcerendeels bij de mum mies ontdekte? d a t Papirius een Romeinsch ge slacht was, aanvankelijk Papisius geheeten? WAT MENIGEEN NIET WEET. Sinds clc koning van Engeland in Juli dc Merscy-tunnel heeft ge opend, hebben 1 milioen personen en voertuigen van de tunnel ge bruik gemaakt en daarvoor dage lijks 1000 pond sterling betaald. Van de Fransche Nationale Lo terij 1933 zijn tot heden 25.000 prij zen onafgehaald. Daar er zeer hoo- go prijzen bij zijn, verdient de lo terij op deze wijze verscheidene millioenen extra. Op 25 October zijn alle prijzen aan den staat ver vallen. Een officieele statistiek heeft aan getoond, dat in Engeland in den loop van een jaar ongeveer 958 millioen bioscoop-cntrées genomen werden. Dc belasting, die daarvan betaald werd, bedroeg 6.7 millioen pond sterling. Op de boerderij van J. Hogan in Nieuw Zuid-Wales, heeft een ras kip een ei gelegd, dat 15 centime ter lang en 13 centimeter in door snee is. Voor de aanstaande huwelijks feesten van Prins George van En- gelang met Prinses Marina van Griekenland, zijn voor de Engcl- sche schoolkinderen 2.5 millioen vlaggetjes met de beeltenis van 't bruidspaar er op in... Japan be steld. In Terling bij Witham heeft een vrouw een varken „getemd". Het loopt overal door het huis, is „ka- merzindelijk", stoeit met de hon den en gaat met zijn meesteres mee boodschappen doen. HOE EEN DANSMEESTER vóór een eeuw zijn beschrijvings biljet voor de personeele belasting invulde: Zes en zeventig cents is mijn huur; In één schoorsteen stook ilc mijn vuur, Door één venster krijg ik' mijn licht, En met één deur sluit ik mijn kamertje dicht, Mijn beroep is luchtig van aard, En mijn meubelen zijn de taxatie niet waard. Deze curiositeit kan men vinden in dc „Leidsche Courant" van den 16dcn Februari 1824. Zij: Dc menschen zouden haast gaan denken, dat ik hier in huis niets anders dan de keukenmeid ben! Hij: Niet als ze hier een keer ge geten hadden! 121. Op het geluid van dc ronkende mo tor was de piloot ontwaakt en verschrikt naar buiten gesneld, maar bet was al te laat. Hij zag nog slechts een stukje van zijn machine en aan het angstige gegil van tic passagiers kon hij wel bemerken, dat tle vlucht niet vrijwillig ondernomen werd. Hij vermoedde wel, dat er van zijn vliegmachine niet voel terecht zou komen 122. Profje en Struisje waren op het gejammer van den piloot naar buiten gekomen en toon ze hoorden wat er was gebeurd, werden ze erg wanhopig. Alleen op een onbewoond eiland, naar ze wet vermoeden konden, met geen ander mid del om er af tc komen, dan de kleine kano van dc negers, waarmede ze niet verder dan tot een van de naburige eilan den zouden kunnen komen. 123. Wat moeten we beginnen, riep l'rofje uit. Eerst maar eten, zei Struisje practisch, want die voelde zijn maag al weer en aangezien dc anderen bet met hem eens waren, werd een vuurtje aan gestoken en probeerde Struisje, door een extra lekker ontbijt, voor een oogen- blik de zorgen te doen vergeten. 124. Bij liet zoeken naar doode takjes voor het vuur, had Struisje een paar prachtige bloemen gevonden. Deze leg de hij als dessert voor Profje neer, in de hoop, dat ze hem lekker zouden smaken. Maar Profje had geen struisvogelmaag en at ze natuurlijk niet op. Toch was hij er erg mee in zijn schik, want het waren heel zeldzame, en hij bekeek ze met zijn loupe van binnen en van buitea 125. Toen Profje bemerkte, dat er op het eiland zooveels moois tc zien was, had hij geen zorg meer en met vreugde dacht hij: Er zal best een middel zijn om bier vandaan tc komen, intusschen maak ik een studie van het eiland. Hij begaf zich, gewapend met zijn loupe cn een taschje met mondvoorraad met Struisje op weg. De piloot bleef achter om op de tent te passen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 20