NA DEN MOORD TE MARSEILLE. Theater Royal. De muiterij op de „Zeven Provinciën" Prinses Juliana als bruidsmeisje. Het standpunt van de Kleine Entente. Op gescheurd land geteelde akkerbouw producten. Motorfiets tegen een mestwagen. Glazen hotel te Doncaster. Firma GEBR. ROTGANS Dreigende uitsluiting in Denemarken. f Steü qe op voocwitqo/nq poijs? Vcm adveeteecm woedt qe lütjs. Italië wil met achterblijven. Otto von Habsburg. EEN FRIESE AVOND VAN DE KRiTE SKAGEN. Hot bestuur van de „Krite Waling-om" heeft dc bekende Friese voordrachtkunstenaars ..Barend en .Matsjo" uit Huizuin bij Leeuwarden, uitgenodigd, een Friese avond voor de „Ki tte Skagen" te komen geven. Do heer en mevrouw v. d. Veen komen nu niet hun doch tor twee toneelstukken opvoeren bij Zeeman te Lutjewinkel op Zondag 28 Octobor a.s. Nadere bijzon derheden vindt men in een advertentie in dit blad. Het ligt verder in dc bedoeling van het bestuur, in Februari niet eigen krachten een stuk op te voeren, waarschijnlijk het nieuwe stuk van Schuitmaker: „Afke". Het bestuur verwacht een grote opkomst van Frio- zen en vrienden der Friezen uit de omtrek. WEDSTRIJD-WEEK ALBERT HEIJN. Wij verwijzen onze lezers naar een in dit num mer geplaatste advertentie van do Firma Albert Heijn. Niet alleen, «lat men bij aankoop van een zeker bedrag één of meer porceleinen luxe kop en schotels cadeau krijgt, maar tevens doet inen mede aan een wedstrijd 0111 drie prijzen, die deze week in «Ie étalage van liet filiaal alhier zijn uitgestald, als- mode tien troostprijzen. Voor verdere inlichtingen, ziet men dc betreffende advertentie. PSYCHOMETRISCHE AVOND. A.s. Dinsdag 23 Octobor, 's avonds 8 uur, geeft mevr. Poot, uit Amsterdam, een séance, in de zaal van den lieer Igesz alhier. In Amsterdam, Haarlem. Den Helder etc., heeft zij mot veel succes voor volle zalen, verbluffende staal tjes van haar gave ten beste gegeven. Van de. diverse ingeleverde voorwerpen wist mevr. Poot alles zóó haarfijn uit te leggen, dat ieder met do grootste ver wondering naar baar luisterde. Wij kunnen een ieder aanraden dezen avond te re serveeren. VOORSTANDERS VAN DE OPENBARE SCHOOL. Het openbaar onderwijs inaakt een moeilijke tijd door en nog zwaarder tijden staan ons te wachten. In deze periode moeten wij steeds actief werkzaam kunnen zijn. Daarvoor is geld nodig. Steeds moeten wij op kunnen komen voor de belangen van de open bare school. Wij wekken u allen op, de collecte voor hot „Fonds tot Steun aan 't Openbaar Onderwijs", welke gehouden zal worden op 25 Octobor a.s., zo krachtig mogelijk te steunen. Knige collectanten zijn nog welkom. Zij kunnen zich aanmelden bij den heer W. J. de Groot, Noord F 90, Sc hagen. Het filmwerk ..1)e moordende Straal", dat deze week in Theater Royal draait, is een echte griezelfilm. Chandu is de uitverkoren Magiër, die do opdracht heeft gekregen .het slechte" in den Edmond Lo rt* uit da Fox Film .Da moordande straal" mensch to bestrijden en de wereld voor den onder gang lo behoeden. Chandu laat U zien, de wereldbe roemde „trieks" als: De jongen, die in een los in de lucht hangen 1 touw kliint. om daarna geheel te verdwijnen, het loopen door vuur. het veranderen van geweren in slangen, het bedwingen van hecle menschenmas- sa's, etc. etc. Ken schitterende film met weidoor- ducht spel van Kdrnund I.owe, Irene Ware en Bela J.ugosi. Niet minder boeiend is het tweede filmwerk: „De geheimzinnige lioev e". De wrekende dood! Zijn galop donderde door dc vallei des doods om het mcisjo to redden, dat hij liofhnd. Ken sensatiefilm vol romantiek, opgenomen in het oude Arizona. O' Bricn op zijn best als dc geheime speurder. die een einde moet maken aan de onraenschelljkc intriges van den eigenaar van „de geheimzinnige hoeve", die voor geen middelen terugdeinst om zijn bezittingen to vergrooten en zich van zijn buren te ontdoen. Een communistisch wetsvoorstel tot am nestie. De leden der Tweede Kamer R. Effendi cn L. L. H. de Visser hebben een wetsvoorstel ingediend betref fende amnestie aan al degenen, die behoorende tot de Nedcrlandsche krijgsmacht buiten Europa, zich in den tijd tussrhen 3 en lt Februari 1933 hebben schuldig gemankt aan een van de misdrijven, ver meld in de artikelen 108 tot 128 van het Wetboek van Strafrecht. In de Memorie van Toelichting merken de voor stellers op. dat het gewenseht is, dat aan de opvaren den van het oorlogsschip De Zeven Provinciën, zoo wel Nederlanders als inheemsehen. die wegens een der misdrijven tegen «ie ondergeschiktheid, genoemd in den Vierden titel van het Wetboek van Militair Strafrecht tot voor het meerendeel zeer zware straf fen zijn veroordeeld uinnestie verleend wordt. Bij het huwelijk van prinses Marino en prins George. De olficieele bevesti ging. Van officieele zijde bevestigt men thans hot reeds eenier gepubliceerde bericht dat Prinses JulianA als bruidsmeisje tegenwoordig zal zijn bij hot huwelijk van Prinses Marlna van Griekenland met Prins George, Hertog van Kent op 29 November. Als bruidsmeisjes zullen aanwezig zijn Prinses Julifinn, Prinses Irene van Griekenland, Prinses Ca- tharina van Griekenland, Grootvorstin Kvra van Ruitapd, Prinses Bllsabeth van York. Prinses F.uge- nio van Griekenland, Lady Iris Mountbatten en Lady Mary Cambridge. De bruid. Prinses Marinn. is een kleindochter van •Ie oudste zuster van wijlen Prins Hendrik, die ge huwd was met Grootvorst Wladimir van Rusland. Internationale samenwerking tot vaststelling van de verantwoordelijkheid vereischt. Door don Raad der Kleine Entente, die een zitting heeft gehouden te Belgrado, welke conferentie is ge houden naar aanleiding van do tragische gebeurtenis sen die Frankrijk cn Zuid-Siavië zoo zwaar hebben getroffen. Bij het opstellen van een overzicht over den al- gemcenen politicken toestand heeft de Raad der Kleine Entente zich beziggehouden met de achtergron den van den aanslag van Marseille. De Raad kwam tot de slotsom, dat hier sprake is van oen misdaad, die in hel kader van de buitenlandsche politiek valt, daar de uitvoering geschiedde met medewerking van menschcn, die buiten de grenzen van de betrokken landen zetelen. In de laatste maanden is men getuige geweest van een reeks terroristische acties, waardoor verschillen de staten in hun internationale betrekkingen, resp. in hun nationale eenheid moesten worden getroffen en gestoord. Dc terroristen hadden het vooral op zulke personen voorzien, die beschermers der nationale minderheden waren. Do staten der kleine Een ten te, die zich steeds nauwer aaneensluiten, laten zich door terroristi sche acties niet van hun stuk brengen en wijken niet van hun tot nog loc gevolgde politiek af. De raad is vastbesloten alles in hei werk te stel len, dat in overeenstemming niet de belangen van hun statengroep dc politiek, welke Koning Aiexan- der en Barthou met groote offers op zoo gelukkige wijze hebben geïnitieerd, met klem wordt voortgezet. De beteekenis van het communiqué. De correspondent van de N.R.Ct. te Praag schrijft: inzake het communiqué over de raadszitting van dc Kleine Entente het volgende: Hot voornaamste deel cr van vormt natuurlijk de passage over den aanslag te Marseille, met den achtcrgroud waarvan de raad zich heeft bezig ge houden. In dc vaststelling, dat daarbij sprake is van een misdaad, die onder de buitenlandsche politiek valt, schijnt datgene weerspiegeld, waarop het buiten land, naar Zuid-Slavië officieus oordeelt, nog niet voldoende het licht heeft laten vallen: n.1. op hot feit, dat dc dader geen Kroaat, maar een Macedo niër is geweest, m.a.w. dat men dus een vreemden cn nog wel een beroepsmoordenaar heeft moeten huren om een daad uit te voeren, waartoe een Kro- nat zich nooit zou hebben geleend of waartoe hij althans nooit den moed zou hebben gehad. Zelfs Orcb, die aan de voorbereiding van den aanslag op den Koning in December bij diens bezoek aan Zag reb deelnam, zegt op het laatste oogenblik voor de daad te zijn teruggedeinsd. Met betrekking tot de internationale maatrege len, welke de raad gebiedend noodzakelijk acht, wordt geen nadere toelichting gegeven, zoodat men over den aard daarvan in het duister tast. Toch moet het opvallen, dat de onbewuste verwachting van een internationale instantie om die maatrege len te nemen, uit te voeren, of liet toezicht op die uitvoering tc houden .ontbreekt of is weggelaten. Op het oogenblik is niet te onderschelden of daar mee gezegd is, dat van bemoeiingen van den Vol kenbond is afgezien, dan wel of de Kleine Entente zich vrijheid van handelen wil voorbehouden. Nieuwe gegevens omtrent het complot. Inmiddels zet de politie haar pogingen ernstig voort om zooveel mogelijk gegevens omtrent het complot in handen te krijgen. Tc Turijn zijn twee Joegoslaven gearresteerd en wel de in verband met den moordaanslag te Marseille herhaaldelijk ge noemde Kugen Kwaternik en een Dr. Anton Pave- litsj, die inderdaad de bekende leider van dien naam der Kroatischo emigranten zou zijn. Men LANDBOUW. Verzoek tot vaststelling van een garantie prijs. Door den heer Van Rappard is aan den Minister van Economische Zaken gevraagd, of Z.Exc. bereid is voor op gescheurd land geteelde akkerbouwpro ducten gedurende een bepaald aantal jaren een ga rantieprijs vast te stellen en zoo ja, of de Minister dan niet van oordeel is, dat belanghebbenden zoo spoedig mogelijk, vooral inct het oog op den verbouw van tarwe, van de voornemens van do regecring op do hoogte dienen te worden gesteld. meent algemeen met hen de aanvoerders van het complot in handen,te hebben. De beide arrestanten werden langdurig verhoord, doch ontkenden ook maar eenigszins betrokken to zijn hij den aanslag te Marseille. Zij zijn naar hot Huis van Bewaring te Turijn overgebracht. Zooals reeds eenigc dagen geleden werd gemeld hebben zich op 24 en 25 September in Nyon, tus srhen Lausanne en Genève, drie geheimzinnige in dividuen opgehouden, van wie er een van eon Roe- meensch cn twee van Tsjechische paspoorten waren voorzien. Het personeel van het hotel waar zij den nacht doorbrachten schijnt nu aan de hand van een fotografie den geheimzinnigen Roemeen als Pave- litsj herkend te hebben. Dc drie zijn van Nyon naar Bern gereisd cn schijnen vandaar per auto over de Zwitscrscho Jura Frankrijk tc zijn binnengekomen. Men gelooft hier met een terroristen-driemanschap of wel trojka te doen te hebben, dat onder leiding van Pavelltsj met een afzonderlijko missie was be last en niet direct in verbinding stond met de groep van vijf, die zich in Lausanne verzameld had. Verder weet men, dat Kwaternik op 28 Sept. in Cu- loz in Frankrijk uit Lausanne zou komen en 'n on derhoud met een nog onbekend individu zou hebben gehad, die niemand anders dan Pavelitsj zelf ge weest zou zijn, waarna zij samen naar Lausanne zou den zijn teruggereisd. In Lausanne volgt men op het oogenblik nog een nieuw spoor, omdat men de zekerheid heeft verkre gen. dat Kwaternik reeds begin September in Lausan ne is geweest, waarschijnlijk om de overkomst van de andere leden van de bende voor te bereiden. Geen ultimatum aan Hongarije De zaak ook niet voor den Volkenbond. Reuter seint uit Belgrado: De vertegenwoordiger van Havas te Belgrado is in slaat categorisch do be richten tegen te spreken, volgens welke Joegoslavië naar aanleiding van den aanslag tc Marseille een ultimatum tot Hongarije zou hebben gericht. Hij verneemt uit goede bron dat het zelfs niet zeer waarschijnlijk is, dat Joegoslavië de zaak voor den Volkenbond brengt. Een doode en een zwaar gewonde. Gisteravond reed de 35-jarige heer A. J. Tyen, uit den Oppert, op zijn motorfiets over de Korte Kado te Rotterdam in de richting naar Nieuwerkerk a. d. IJsse.1 Op de duozitting zat de 26-jarige G. J. Valk hof, uit Schiedam, die te Gouda een biliart-séancc zou gaan geven. Vóór de motorfiets uit reed een met één paard bespannen mestwagen, bestuurd door J. Dijkman, van den Ommoordsen weg. Tengevolge van do duisternis is de motorfiets met, vrij groote. vaart achter tegen den mestkar opgereden. Tengevolge van de hotsing is het paard op hol geslagen. Eerst na eenigen tijd lukte het Dijkman zijn paard tot staan te brengen. Daarna is hij teruggcloopon naar do plek, waar de aanrijding was geschied. Hier vond hij de beide heeren naast do totaal vernielde motor fiets liggen. Zoo spoedig mogelijk werden de genees kundige dienst en de politie gewaarschuwd. De heer Tyen bleek reeds te zijn overleden. De heer Valk hof was bewusteloos. Met een zware hersenschud ding en inwendige kneuzingen is hij in het zieken huis aan den Cooisingel opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. Ook het lijk van den heer Tyen is naar het ziekenhuis aan den Cooisingel vervoerd. Het geheel maakt van binnen een buiten gewoon fantastischen indruk. Tc Kirk Sandall bij Doncaster (ten N.O. van Sheffield, in Engeland), is dezer dagen een hotel geopend, dat naar men kan zeggen, uit glas bestaat, cn wel glas in allerlei kleuren, van donker en on doorzichtig af in allerlei schakecringen, tot licht en doorzichtig. Het gebouw, dat geflankeerd wordt door twee glanzend-zwarte torens, staat op een zwart-glazen onderstuk. Aan den voorkant is een overdekte galerij. De voorste helft van het hotel heeft twee verdiepingen, de achterste bestaat uit één verdieping, waarboven een platform. Op een foto ziet het gebouw eruit als opgetrokken uit witte en zwarte glanzend-egale tegels. Van binnen bestaat ook alles uit glas: rechts een rooksalon met één zwart-glazen wand cn dc andere drie muren grijs in allerlei schakecringen, soms ruw, soms glad glas, fantastisch verlicht door kunstig aangebrachte lam pen. Links ligt de andere salon, die den indruk geeft van brons en zilver. De muren vertoonen hier oen patroon van banden cn gekleurd glas. Zoo gaat het door in alle kamers en zalen van het hotel. Het geheel maakt van binnen een fantastischen indruk, Do reporter van de „Manchester Guardian" zegt dat dc kamera geen .kouden indruk maken, doordat het glas in cindelooze variatie is aangebracht en met bijzonder veel smaak. Van buiten ziet het hotel met zijn strakke, mo derne lijnen er zeer „business-likc" uit. Het is het Barometerstand, Zaterdagmorgen: 765 m.M„ stijgt. Wind: West. Temperatuur: 14 gr. C. is 54 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer. Voor een BRIL een BREUKBAND, een BUIKBAND is ROTGANS Uw adres! Vakkundig, billijk. Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. eerste glazen hotel in Engeland en bij den bouw er van heeft men vaak een voorbeeld genomen aan de ervaringen opgedaan bij het gebruik van glas als materiaal cn versiering in Amerikaansche hotels en huizen met glazen kamers. 30.000 Arbeiders uit de ijzerindustrie er bij betrokken. Onlangs heeft de Deensche werkgevcrsverecniging aan het vakverbond aldaar een zoogenaamde eerste waarschuwing doen toekomen betreffende een uit sluiting o.m. in verband met een wilde staking van klinkers op de werf van Burmeister Wain. Welis waar is deze staking thans opgeheven, doch een ander conflict, dat mede een motief vormde voor de ze eerste waarschuwing, duurt nog steeds voort, n.1. een staking, in Augustus uitgebroken, bij een zilver- smederij en metaalwarenfabriek. Op deze staking was reeds een uitsluiting in do goud- en zilverin dustrie gevolgd, nadat de rijksbemiddelaar tever geefs gepoogd had het geschil bij te leggen. Thans heeft de werkgeversvereeniging haar twee de waarschuwing uitgevaardigd. Krachtens deze zul len van Donderdag 25 Octobor af ongeveer 30.000 ar beiders in de ijzer- en metaalindustrie worden uitge sloten. Zooals gebruikelijk wordt een uitzondering gemaakt voor werkzaamheden dio van bijzonder be lang zijn voor de normale handhaving van het ove rige organisme van de samenleving. Verwacht wordt intusschen, dat de rijksbemiddo- laar opnieuw zal ingrijpeh. Aan een verzoek zijner zijds, om de uitsluiting uit te stellen, wordt in de practijk steeds gevolg gegeven. De Jantjes aan boord van den Duitschen kruiser „Schleswlg Holstcin" brengen hot e:rcsa!uut tijdens het bezoek van burgemeester dr. W. de Vlugt en d en commandant der marine, kapt ter zee Meyer Rannelt aan boord v an den oorlogsbodem. Snellere Italiaansche schepen in het At lantisch verkeer. In een Donderdag gehouden kabinetszitting, onder voorzitterschap van Mussolini, werd besloten tot den houw van een aantal nieuwe mailschepen voor het transatlantische verkeer, die, vooral met het oog op de toenemende snelheid der nieuwere schepen en het spoedig in de vaart komen van de Britscho Queen Mary en de Fransche Normandië, in staat zullen moe- ton zijn met de buitenlandsche mailverbindingen te concurreeren. Nieuwe financieele lasten neemt de regecring hier door niet op zich, aangezien het do bedoeling is, een deel van de reeds ter bevordering van dc koopvaar dij beschikbaar gestelde credieten voor den bouw de zer nieuwe schepen te gebruiken. Bereid naar Oostenrijk terug te keeren. Naar het D. N. S. uit Weenen meldt, heeft Otto von Habsburg aan den burgemeester van Graz een brief gericht, waarin hij voor zijn benoeming tot ecre- burger bedankt en dan zegt: „De zware beproevin gen der laatste 20 jaar verbinden mijn huis innig met liet Ooatenrijkscho volk. Ik beantwoord derhalve uw wensch omtrent mijn terugkeer naar Oostenrijk met het uitspreken van de hoop: „Ik kom, zoodra de wetten, die mij van mijn vaderland scheiden, zijn opgeheven".

Schager Courant | 1934 | | pagina 6