Einde van het schrikbewind in Spanje Pleidooien voor devaluatie van de gelden Dinsdag 23 October 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9580 'n Migraine op komst? AKKER.OCHEIS DE AFSLACHTING VAN RUNDVEE. Het mijnongeluk te Essen. DE BRAND OP DE „GROOTEKERK". Druk werk in De Steeg. „Nieuwe stap naar het fascisme in Engeland?" Zuurkoolinvoer in Frankrijk. Brug van 4600 meter lengte. BEKENDMAKING. Plaatselijk Nieuws. Revolutlonnaire losbandigheid heeft tal- looze slachtoffers geëischt. Reuter meldt uit Madrid: De minister van. binnenlandsche zaken deelt mede, dat de concentratie van troepen in Asturië zonder tegenstand is verloopen. Alle belangrijke punten zijn bezet. Het westelijk deel van het mijngebied is ge heel gepacificeerd; 3000 geweren zijn hier in beslag genomen. Het leven gaat verder weer normaal. De laatste haard van verzet der opstandelingen in Asturië, Mieres, heeft zich zonder verderen tegen stand overgegeven, waarbij drieduizend geweren, 26 machinegeweren, 2 kanonnen en een hoeveelheid dynamiet door de regeeringstroepen in beslag wer den genomen. Tc Ferrol, Gijon en Santander zijn te huizen geopend voor de kinderen van de bij de on lusten gevallenen en in genoemde steden zijn reeds 200 weeskinderen bijeengebracht. Onmenschelijke wreedheden. Er zijn onmenschelijke wreedheden ge pleegd; een aantal priesters is, in boeien geslagen, en levend verbrand. Te Sama Langreo heeft het revolutionnaire grauw het lichaam van een priester, gruwelijk verminkt, voor een winkelruit gehangen met het opschrift: „Varkensvleesch te koop". Vele andere wreedheden zijn niet te beschrijven. In de stad Oviedo zijn, volgens correspondenten van Engelsche bladen, groote verwoestingen aange richt. Duizenden gezinnen zijn dakloos. Meer dan 1000 dooden zijn door het Roode Kruis verbrand om het uitbreken van epidemische ziekten te voor komen. Honderden hebben den dood gevonden in de vlam men, toen socialisten huizen in brand hadden ge stoken. Te Madrid zijn 20 kinderen aangekomen, weezen van in Asturië gedoode ambtenaren van politie. Deze kinderen, van wie verteld wordt, dat zij voor een deel blind zijn, vormen het onderwerp van uitvoeri ge besprekingen in de dagbladen, die felle critiek oefenen op de opstandelingen en oproepen dezen slachtoffertjes een nieuw vaderland te geven. Uit Asturië naar Madrid gekomen vluchtelingen geven beschrijvingen over de kortstondige heerschap pij der opstandelingen in dat gebied. Zij vertellen, dal in de rijen der rebellen ook kinderen van 12 en 14 jaar met vuurwapenen bedreigd waren. Onder de opstandelingen bevindt zich volgens deze. .verhalen een ongeveer 25-jarige vrouw, die gekleed in een roode blouse met een revolver in de hand, bevelen geeft. Vele opstandelingen hebben den gevallen agenten van politie stukken hunner uitrusting ont nomen. Een der voornaamste zorgen der opstande lingen was in de eerste plaats het veroveren van le- vensmiddelenzaken, waarvan de eigenaars gedwon gen werden hun voorraden uit te leveren. Toen vlieg tuigen boven het opstandige gebied verschenen, wer den door de opstandelingen vlugschriften verspreid, waarin de bevolking met den dood bedreigd werd, „De gouden standaard deugt slechts in „een wereld gebaseerd op voldoende in ternationale samenwerking". Prof. Ver rijn Stuart. Onder zeer groote belangstelling werd Zaterdag te Amsterdam in de groote zaal van Kras, de oprich tingsvergadering gehouden van do Nederlandsche Vereeniging voor waardevast geld. Reeds 360 aan meldingen voor het lidmaatschap waren binnenge komen. Als voorziter fungeerde Prof. Dr. N. J. Polak, die betoogde, dat niet de goederen waarde-onvast waren gebleken, doch integendeel het goud. Van dit alles is een economisch defaitisme, een sociale onrust, een politieke ontevredenheid het ver dere gevolg en daarvan zal de nieuwe vereeniging ter hand nemen de bestudeering van de middelen om te geraken tot het doel: waardevast geld met sta biele koopkracht. Onmiddellijk na den Voorzitter voerde Mr. Dr. G. M. Verrijn Stuart het woord, die betoogde, dat juist de koppeling van geld en goud het verkrijgen van een stabiel algemeen prijsniveau verhindert. Een land dus, dat in een wereld van deflatie vast houdt., aan den gouden standaard, is gedwongen om zijn economisch leven do geheclc ontwrichtende werking daarvan tc doen ondergaan. In schijn houdt het zijn geld gaaf, in werkelijkheid iVervalscht het de geldcenheid. De ouden standaard deugt slechts in een wereld fcbasccrd op voldoende internationale samemver- ing. Daarna voerde nog liet woord Prof. Dr. Gonggrijp, die devaluatie bepleitte met het oog op het prijs herstel voor Indiö en M. P. v. d. Weijden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die het vraag stuk bezag van uit de belangen van den Landbouw en betoogde, dat zonder devaluatie onze geheele eigen geërfde hoeren- en tuindersstand wordt onteigend. Niet minder overtuigend spraken Prof. Ir. Dresden, directeur dor N.V. Machinefabriek Jaffa en Prof. Dr. Ir. Goudrinan, welke laatste het dogmatisch vast leggen van de tegenwoordige goudwaarde van den Nederlandschen gulden zeer gevaarlijk noemde. Hij meende, dat de samenwerking tusschen de goudlanden minder waarde heeft dan de befaamde samenwerking tusschen den lamme en den blinde. Slechts één zeer kleine groep, namelijk de Am sterdamseh geldhandel heeft een zeker belang bij de handhaving van den gouden standaard, doch dit belang zinkt geheel in het niet tegenover de wel vaart van het gcheele Nederlandsche volk. De verschillende redevoeringen vonden een zeer aandachtig gehoor en werden herhaaldelijk door luide bijvalsbetuigingen onderbroken. wanneer tegen de opstandelingen zou worden opge treden. In het proces in verband met de ontdekking van het groote wapendepot in het Volkshuis te Madrid, zijn gevangenissraffen uitgesproken van 3 jaar; 48 van de ruim 100 aangesloten vereenigingen zijn ontbonden. De hoofdorganisatie blijft bestaan. Dynamiet-oivtploffing. 32 dooden, 80 gewonden. Bij het vervoer van in beslag genomen dy namiet uit een mijn bij Oviedo, is een ont ploffing ontstaan, waarbij volgens de eerste berichten 32 personen zijn gedood en 80 ge wond. Volgens het voorloopig onderzoek zou de anto, waarmee de wapenen en het dynamiet vervoerd werden, op een door de laatste opstandelingen gelegde mijn zijn geloopen. Later: Volgens de laatste berichten zijn er 32 man gedood. De rebellen zonden in den weg, dien de auto volgde, een mijn gelegd hebben om hun aftocht te dekken. Als 's morgens dat onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanvai van migraine aankondigt, /'jlN voorkom dan die misère met 1 of 2 j K Volgens recept van Apotheker Dumonl. "AKKERTJES" Telegram aan den minister van Econ. Za ken. - Beschuldiging aan het adres van adviseurs der Veehouderij centrale. Namens het bestuur der Nederlandsche vereeni ging van vecweiders en mesters is gister het vol gende telegram gezonden aan den Minister van Eco nomische Zaken: „Volgens persberichten zou de veehouderij Centrale geadviseerd hebben tot een nieuwe afslachting van rundvee. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van veeweiders en mesters acht een nieuwe afslach ting een nationale ramp. Reden waarom het Uwe Excellentie verzoekt aan ondergeteekende de mo tieven mede te deelen, waarop de Veehouderij Cen trale haar advies fundeert, Wij achten het een na tionaal belang, dat deze duistere en onbekende mo tieven gepubliceerd worden, opdat zo openlijk be streden kunnen worden. Publicatie dezer motieven kan allerminst, schaden, daar verschillende advi seurs der Veehouderij Centrale reeds maanden tegen afbraakprijzen speculatief groot kwanta jong vee hebben opgekocht, dat schijnbaar na dekking voor aanbieding ter afslachting zal dienen. Zijn de mo tieven der afslachting zoo belangrijk, dat hieraan het bestaan der veeweiders en mesters welke de rundvieeschvoorziening voor het geheele land ver zorgen, moet worden opgeofferd? Reeds door de vo rige afslachting zijn zij hiervan de dupe geworden." Het telegram is gcteckcnd namens het bestuur door den heer P. C. Ammerlaan te Schipluiden, se cretaris. Overtreding van het veiligheidsreglement de oorzaak. Aantal dooden tot negen gestegen. Het D. N. B. verneemt over de ernstige mijngas- ontploffing in de mijn Konstantin IV/V te Essen nog het volgende: Op de vierde verdieping van schacht V waren Zon dagmorgen een opzichter en zeven monteurs bezig met het in orde maken van een pijpleiding, terwijl ongeveer 150 m. verder vier mijnwerkers met het zelfde werk bezig waren. Door onbekende oorzaak ontstond in het noordelijk deel van de mijn een mijn- gasontploffing, waardoor acht arbeiders werden ge dood. De anderen liepen zware brandwonden op. Het reddingswerk was spoedig beëindigd, zoodat het werk weer in vollen omvang opgenomen kon wor den. Er bevindt zich geen gas meer in de mijn. Bij het onderzoek naar de ramp in de mijn Kon stantin bij Essen is geconstateerd, dat de mijngas- ontploffing is veroorzaakt door het in strijd met het reglement gebruiken van een laschapparaat. Het aantal dooden tengevolge van de ramp is ge stegen tot negen. SPOORWEGONGELUK BIJ MANNHEIM. Vier lijnwerkers gedood. Op de lijn Mannheim—Heidelbcrg zijn gisteren vier lijnwerkers door een trein overreden en gedood. Het. ongeluk gebeurde 500 M. voor het station Friedrichsfeld. De omgekomen arbeiders waren met herstelwerk bezig en moesten voor den gewonen trein uit Mannheim uitwijken. De op uitkijk gezette post op het andere stel rails zag door den mist niet dat de sneltrein uit Heidelberg reeds zoo dicht bij was en deze reed daarop op de arbeiderskolonne in. Met veel moeite is het schip behouden gebleven. - Wreede brandweer lieden. Zondagnamiddag is het s.s. „Grootekerk" van de Vereenigdc Nederlandsche Scheepvaart Mij. dat op 6 September te Port Soedan een ernstigen brand aan boord heeft gehad in de Rijnhaven aangekomen. Over dezen brand, waarover tot nog toe slechts schaarsche gegevens binnenkwamen, heeft de kapi tein, de heer C. J. H. Wijker aan een medewerker van de „Msb." het volgende verteld. We waren, aldus de kapitein, onderweg van Co lombo naar Suez toen wij op G September des mid dags om 2 uur een lichten rook zagen komen uit de luikhoofden van ruim I. Er verspreidde zich een stand van broeiend vischmeel. Tot voordien hadden wij iederen dag tweemaal de lading op broeiing ge peild, maar nooit een hoogere temperatuur dan 37 graden Celsius geregistreerd. Wat. de oorzaak dan ook mogez ijn, de lading brandde. Wij waren aller eerst er op bedacht uitbreiding van het vuur te voor komen. De rook werd echter steeds dichter en het was niet verantwoord de luiken langer open te houden. Wij hebben ze dan ook dicht gelegd, alle toegangen tot de ruimen afgesloten en stom ingespoten om te trachten zoodoende het vuur te blusschen. Met vol len kracht stoomden we naar Port Soedan waar we op 7 September aankwamen. Met ons eigen materiaal was het blusschingswerk inmiddels met 5 stralen aangevangen, waarbij te Port Soedan nog 8 stralen van drijvende motorspui ten werden gevoegd. Vuur was er aanvankelijk niet te zien, maar de rook die zich ontwikkelde was zeer zwaar en zoo groot was de hitte die de brand verspreidde, dat het. bluschwater op het dek onmiddellijk verdampte. Gevaarlijk werd het toen het vuur zich uitbreidde naar het shcltcrdek, dat van voor naar achter loopt en geen schotten hoeft. liet geheele schip dreigde toen een prooi der vlammen te worden. Ik heb toen twee groote gaten laten hakken waardoor water kon worden ingespoten. De lading van het shelterdek moest, hcelcmaal gelost worden omdat deze boven de stookoliedieptank lag. Een uitbreiding van den brand naar deze olieop slagplaats zou een catastrophe tengevolge hebben gehad. Mijn bemanning heeft zich kranig geweerd. Zij heeft, zioh geen rust gegund en dat ondanks het feit dat om de haverklap sommigen van hen bedwelmd geraakten tengevolge van rook en hitte. De brandweer van Port Soedan heeft zijn plicht ook uitstekend vervuld, maar toch houden deze menschen er methoden op na die op zijn minst ge nomen eenigszins vreemd zijn. Katten als peil-materiaal. Toen zij aan boord kwamen brachten zij een kist met katten mee. Wij begrepen eerst niet wat die beesten met het blusschingswerk te maken hadden. Al spoedig bleek dat men de arme dieren als peil- materiaal gebruikt. Wilde men weten of de brand weerlieden zich in een ruim konden begeven dan liet men eerst oen kat. aan een touw naar beneden zaken. Kwam het beest dood boven dan was de zaak nog niet pluis Bij den brand ontwikkelde zich namelijk veel gif gas en al onze proviand is door dit gas onbruikbaar geworden. Ook het gevaar dat de ontplofbare stof fen die wij aan boord hadden tot explosie zouden ko men, was niet denkbeeldig. Wij hebben do passagiers dan ook van boord laten gaan. In nog meer opzichten beeft het bij dezen brand gespannen. Door de geweldige watermassa die in de ruimen werd gespoten begon het schip al spoedig zware slagzij te maken. Niet alleen bestond het ge vaar dat het zou kapseizen, maar de kans was ook niet gering dat de brandende lading op het shelter- dek zou omslaan, waardoor ongetwijfeld het heele schip in brand zou zijn geraakt. In overleg met don havenmeester on den agent van Lloyds hebben wij, om dit te voorkomen de Grootekerk" aan den grond gezet. Een harde strijd is gevoerd moeten worden om den hardnekkigen brand onder de knie te krij gen. Eerst Zondag waren we zoover. Het schip is daarna leeggepompt en de lading gelost. De schade is tenslotte nog al meegevallen. Aan bakboordzijde is bet dek over een oppervlakte van anderhalven vierkanten meter bol komen te staan en de schotten in de ruimen zijn verbogen. De bui tenplaten zijn gelukkig onbeschadigd gebleven. De noodig reparaties zijn inmiddels reeds verricht en de volgende maand vertrekt de „Grootekerk weer naar Australië. Personeelsuitbreiding bij Thomassen als gevolg van orders. Bij de N.V. Machine- en Motoren fabriek Thomas sen en Co te De Steeg, is een aantal belangrijke or ders geplaatst, waardoor het personeel kon worden uitgebreid, aldus de Amhemscho corr. van het. Hdbld. De fabriek maakt op bestelling van de Vcne- zuelian Oil Co. een 54-tal gasmotoren van 25 P.K., be stemd voor de boorputten in de olievelden. Dertig motoren zijn reeds afgeleverd. Voorts heeft de fabriek in bestelling een aantal machines, bestemd voor de olie-industrie op Cura^ao, terwijl tenslotte opdracht werd ontvangen voor de levering van zeven Dieselmotoren voor de Neder landsche Spoorwegen. Deze motoren zijn bestemd voor de motorwagens, welke reeds lang op de lijnen ZutphenApeldoorn en ZutphenZwolle rijden. Het gezamenlijke fabrieks- en kantoorpersoneel bestaat thans uit ca 220 personen. Storm over oprichting van nachtveilig heidsdienst. „Stap naar fascisme" en bedreiging der democratie. Het dezer dagen vermelde bericht van het Lon- dcnsche blad „News Chronicle" betreffende het plan lot oprichting te Londen van een particulieren nachtveiligheidsdienst („Night Watch Patrol Ltd") heeft van de zijde van de arbeiderspartij en do vak beweging een verzet doen opsteken dat door zijn overdrijving lichtelijk potsierlijk aandoet, schrijft het „Alg. Hsbl.". Beide noemden het plan de vorming van een par ticuliere politiemacht en een nieuwe bedreiging van de democratie. Lansbury sprak over een nieuwen stap naar het fascisme. Dit is, zoo zeide hij, precies hetzelfde wat er in Duitschland gebeurd is, waar buiten de grond wettige autoriteiten oen gewapende macht werd ge schapen. Als de politiemacht onvoldoende is, moet de gemeenschap zorgen dat de regecring en de plaat sclijke autoriteiten daarin voorzien. De voorzitter van den bond van spoorwegperso neel zeide dat de vakverecniging met verbijstering bedreigingen van de democratie gadesloegen als de groei van het fascisme en het denkbeeld van de stichting van een particuliere politiemacht. Diegenen die het plan op touw hebben gezet, zijn van dit verzet blijkbaar geschrokken. Zij hebben al thans doen weten dat het denkbeeld om do mannen van den dienst in uniform te steken is opgegeven, dezen zullen alleen een insigne dragen. De directie van den Landbouw deelt mede, van don Rijkslandbouwconsulent te Parijs telefonisch be richt te hebben ontvangen, dat het „Journal Officiel" van 21 dezer een decreet bevat, waarbij de invoer van zuurkool in Frankrijk is gecontingentcerd. Tot en met 31 December 1934 zullen slechts ten invoer worden toegelaten 115.000 Kg. zuurkool ln vaten, 65.000 Kg. zuurkool in blikken of andere verpakking, terwijl het contingent voor zuurkool, gemengd met vleesdh, worst of ham, op nul is gesteld. Deze con tingenten zullen niet onder de invoerende landen, waarvan Nederland tot dusver wel een der be langrijkste was, worden verdeeld. Voor onderweg zijnde zendingen en partijen in entrepot zullen op verzoek van den betreffenden importeur invoerver gunningen worden afgegeven. Over de Zambezirivier. Reuter seint uit Beira. Men heeft thans het laatste gedeelte van de 4600 meter lange brug over de Zamhezi-rivier op zijn plaats gebracht. Oyer deze brug zal het spoorwegverkeer tusschen Nyassaland en Portugeesch Oost-Afrika worden ge leid. Do kosten van deze brug, daaronder begrepen het leggen van de spoorrails, zullen in totaal 2.5 mil- lioen pond sterling bedragen. De brug is een merkwaardig staaltje van ingeni eurskunst. Niettegenstaande de fundeeringen voor enkele der pijlers tot 33 meter beneden den bodem der rivier moesten reiken, zakten de uiteinden der brug slechts 1/8 inch door, toen de middelste over spanning op haar plaats werd gebracht. De inge bruikneming van de brug zal een voordcel betceke- nen voor de export/handel van Nvasaland, daar dezo het vervoer van goederen naar Portugeesch Oost- Afrika en vandaar naar de kust zal vergemakkelij ken. Op het oogenblik moeten de producten van Nyas saland nog per spoor naar de rivier worden vervoerd en vervolgens per paddleboot naar de Zambezi. Collecten. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van SCHAGEN noodigen dc besturen der alhier gevestigde vereenigingen en stichtin gen, die in het jaar 1935 een inzameling van gelden willen houden, uit, hiertoe vóór 15 November a.s. schriftelijk het verzoek tot hun college te richten, waarna de bepaling der data voor bedoelde inzamelingen zal plaats hebben. Schagen, 18 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. De te Berlijn vertoevende Chineesche ministe r en de cemruandeerende Chineesche generaal hebben bij het gedenkteeken Unter den Linden een krans neergelegd. De Chineesche gas ten lnspecteeren de eerewacht. NIEUWE ZAAK. In het pand aan de Laagzijde, waarin voorheen het filiaal van de Singermaatschappij was gevestigd, hoeft Vrijdag jl. Mej. Gré Veenis een zaak in dames- handwerken en regcnklceding geopend. De ruime étalagckast geeft een goed beeld van hetgeen in deze nieuwe zaak te verkrijgen is, zoowel op 't gebied van diverse kussens, kleedjes, thee- mutsen, als van wolsoorlen, garens enz. Fraaie ontwerpen zijn er geëtaleerd, o.a. een bijzonder mooi motief in tapijtweef. De verschillende bloemstukken gaven den winkel een fleurig aanzien. Ongetwijfeld zullen de dames van hare belang stelling doen blijken. NIET SPORTIEF. Een liefhebber van vissChcn ving een karper van niet te groot formaat. Men zou zoo denken, dat de vissclier echt sportief het diertje weer zou laten zwemmen. Niet aldus. Hij bond de visch aan een touwtje, maakte dit aan een paal vast en gedurende eenige woken spartelde het arme beestje rond. Zelf niet kunnende zwijgen over zijn experimentee- ren, zooals wij het maar deftig zullen noemen, ver telde hij, wat. hij gedaan had. En een andere vis-, scherman, meer voelend voor het leed van het arme vischje, ging aan 't zoeken en jawel, hij vond dc karper. Het volgende oogenblik zwom de visch weer vrij in het nat. Daarmee was de bevrijder echter niet te vreden, want aan het touwtje werd een steen ge bonden en weer te water gelaten, nadat er vooraf op gschreven was: dierenbeul. Wij gelooven wel dat do niet-sportieve visscher deze verdiende strafpredicatie heeft gevonden, ten minste dengeen die hij er van verdacht, werd alles behalve vriendelijk aangekeken. BENOEMING. Tot Deken cn Pastoor alhier is benoemd de Wei- Eenvaarde heer G. Kuis, Pastoor te Hillegersberg.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5