E conom ische Kroniek SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KLOOSTERBALSEM De Crisis in het algemeen. Een zeldzame klok. Tragedie van een stierenvechter. Gestikt op den Eiffeltoren. Belangwekkende vondst in Umbrish kerkje. Fantasie van Churchill. Met zijn handkar onder den trein. Het ongeluk op den onbewaakten overweg bij Rijssen. Een voorspoedige familie. Een merkwaardige reconstructie. Een spoorweg-snelheidsrecord. Sedert het met den welstand maar steeds bergaf gaat, sedert de werkloosheid gedurig in omvang toe neemt, de inkomsten dalen, sedert de regeeringen wanhopige en meestal vruchtelooze pogingen doen hun budgetten sluitend te krijgen, sedert wc in 't kort gezegd, staan te midden van een crisis, die in omvang alles wat de mensch vroeger heeft doorleefd, aan hevigheid schijnt te overtreffen, sedertdien heb ben tal van personen op hun medeschepselen een ware stortregen van geschriften laten neerdalen, waarin ze hun soms rijpe maar helaas ook vaak groene gedachten hebben neergelegd. En daar aan althans twijfelden de schrijvers zelf allerminst de wereld zou spoedig weer nieuwe bloei en voor uitgang kennen, indien slechts werd gehandeld, zoo als zij moenen dat juist is. Systemen die een hersenschim najagen. Bij niet weinigen onder hen kan men lezen, hoe ze zich verstouten niets meer of minder te onder nemen dan middelen te beramen, waardoor aan crisissen ten eenen male, eens en voor altijd, een eind wordt gemaakt. Intusschen zouden ze wel nau welijks een beter bewijs kunnen geven van hun gebrek aan inzicht dan juist door het komen aan dragen mfet systemen, die een dergelijke hersen schim najagen. Want een dusdanig streven is in werkelijkheid op één lijn te stellen met de quadra- tuur van de cirkel, d.w.z. het is het onmogelijke wil len. Wat is precies een crisis. We meenen, dat het met het oog op een en ander zijn nut kan hebben heden eens na te gaan, wat een crisis precies is, hoe ze overigens, evenals alles, be halve haar kwade ook wel degelijk haar goede zij de bezit. Wanneer we thans eerst bij de economie te rade gaan, dan vinden we daar, dat onder een crisis moet worden verstaan een stoornis in de productieverhou dingen, waardoor de winstmarges te klein worden of geheel verloren gaan. Zoo althans drukt Pierson zich uit en we geloven aan deze omschrijving van den ouden grootmeester onder de Nederlandsche eco nomen wel vast te mogen houden. Onder productie verhoudingen moeten dan worden begrepen de ver houdingen tusschen b.v. de prijzen der gefabriceerde artikelen, die der grondstoffen, de hoogten der loo- nen, pachten, huren, renten. Nu is alles in de wereld en dus ook alles ln het productie-proces in doorloopende verandering, zoo dat de bedoelde verhoudingen zich voortdurend wij zigen. Degene, die daaraan twijfelt, zouden we wil len zeggen: Kijk eens op de prijzenbarometer, het beursbericht. Onveranderlijkheid wil daar zeggen: gelijkblijvende prijzen. Doch is dit wel ooit het ge- .val? Men doet er dus goed aan zich de zaak zoo voor te stellen, dat er eenerzijds factoren zijn, die altijd door veranderingen met zich brengen, hetzij dan ten goede, hetzij ten kwade, terwijl anderzijds invloeden optreden, die juist in de tegenovergestelde richting werken, die dus het verstoorde evenwicht trachten terug te vinden, zij het dan ook op een andere plaats, d.w.z. bij een andere stand dér prijzen, looncn, enz. Welke nu zijn de dingen, die deze onafgebroken Wijzigingen veroorzaken? Immers, men zou zeggen, indien we die kennen, dan kunnen we er rekening mee houden. Het moet dan een kleinigheid zijn de kar weer in 't rechte spoor te brengen. Helaas echter komt daarbij heel wat meer kijken, dan menigeen vermoedt. Zeker, men vindt menschen, dio de stoornis in de productieverhoudingen meenen <e moeten toeschrijven aan een zeer bepaalde oor zaak, waarmee ze dan dikwijls denken de steen der wijzen te hebben gevonden. Er zijn er die warme pleidooien houden, wijl ze gelooven, dat dan alles weer in orde zal komen, maar er zijn er ook, dio precies het tegenovergestelde willen. Sommigen ver wachten heil van lagere huren of renten, anderen daarentegen van hoogere. En de schuld van alles hoort men soms geven aan de autarkische maatrege len, die tegenwoordig overal worden ingevoerd. Maar anderen zien in de wijze, waarop het goud over de heele wereld is verdeeld de bron van alle kwaad. Nog elders wordt de hoofdreden der malaise gezocht in het feit, dat de machines zoodanig zijn geperfec tioneerd, dat in de productie hier en daar nauwe lijks nog menschelijke werkkrachten noodig zijn. Ook wel hoort men het algemeen heerschende ge brek aan vertrouwen als de groote verstoorder der productieverhoudingen qualificeeren of de enorme verspilling van rijkdommen gedurende den oorlog en in verband daarmee de reusachtige kosten, welke ook nu weer voor bewapening worden uitgegeven. Zoo heeft menigeen zijn stokpaardje. En 't mag bijna hecten: zooveel hoofden, zooveel zinnen. De twijfelaar kunnen we verwijzen naar welhaast iede re vergadering van bestuurscolleges, landbouwver- enigingen, enz. enz. enz. Ter illustratie één staaltje uit duizenden. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het eerste Hoofdstuk der Rijks- begrooting staat ergens: „Sommige leden gaven als hun meeuing te kennen, dat ook de handelspolitiek van Nederland behoort te worden aangepast aan de veranderde structuur". En even verder: „Voor vele andere leden was de liierbedoelde aanpassing aller minst een begeerlijk goed". I)e verscheidenheid van inzicht is buitengewoon groot. Maar dit is geen wonder. Want wat werkt veranderend op de productieverhoudingen? Het ant woord daarop moet naar onze meening luiden: Zeer vele, zoo niet alle menschelijke handelingen. En daarnaast nog zeer vele gebeurtenissen in de natuur. Stoornissen van grooten omvang. Wanneer ergens een oorlog uitbreekt, dan is do uitwerking daarvan buitengewoon groot. Er ontstaat al naar den omvang van den oorlog een meer of minder groote behoefte aan granaten, uniformen, vervoermiddelen, enz. enz. De soldaten moeten wor den gevoed, maar de productie van voedingsmidde len ondervindt moeilijkheden, eenerzijds wijl velen, die naar het front worden gezonden, er aan worden onttrokken, anderzijds wijl vele thuisblijvers emplooi vinden in de nieuwe oorlogsindustrieën. Geleidelijk echter zal de productie zich aan deze nieuwe vraag gaan aanpassen. Maar de vrede gooit alles weer overhoop. Kanon nen, kruit, bajonetten zijn niet meer noodig. Wel echter grondstoffen om het door den oorlog verniel de te herstellen. Bovendien komen de soldaten terug en vormen een nieuw aanbod van arbeidskrachten. Wederom dus een stoornis. Soortgelijke stoornissen van grooten omvang worden veroorzaakt door het invoeren of het ophef fen van autarkische maatregelen, het ontstaan of te niet gaan van afzetgebieden door het verwerven of verliezen van koloniën, het inlijven van land bij een anderen staat. In minder grooten omvang wer ken aldus stakingen, revoluties. Wat belangrijke uit vindingen vermogen, de menschheid heeft het her haaldelijk van nabij aanschouwd. Wanneer een che micus straks komt met een goedkoope bereidings wijze van synthetische benzine, wie kan dan zeggen of ver weg in Amerika of Indië, in Irak of Egypte, niet grootschc industrieën met den ondergang wor den bedreigd? En wanneer een technisch ingenieur een methode vindt om de kracht van eb en vloed practisch te benutten, wie weet of de steenkoolmijnen dan niet kunnen worden gesloten? Er zijn nog tal van andere oorzaken. Niet echter alleen dergelijke groote oorzaken doen hun invloed gelden. Er is veel, veel meer. We be hoeven slechts de dagbladen in te zien om te weten, hoe er iederen dag nieuwe dingen zijn, die productie- bevorderend of productie-beperkend werken. Een re devoering, een verkiezing, een nieuwe belasting, een nieuwe spoorlijn of een nieuw kanaal, ja wat niet al. En in de allerfijnste geledingen is daar dan de wispelturige, veranderlijke mensch in zijn dage- lijksch leven, de mensch met zijn luimen en zijn lusten, zijn bevliegingen en zijn grillen. De mensch, die nu wil fietsen, dan lezen of kaarten, die nu eet of drinkt, dan rookt, die nu zin heeft om te werken, dan om tc luieren, die vandaag spaart en morgen 't gespaardo opmaakte, die tevreden is of ontevreden, gedisponeerd of ongedisponeerd. Steeds echter, in al deze gevallen beinvloedt hij de productieverhoudin- gen. Wordt er plotseling meer gefietst dan vroeger, dan doen de rijwielfabrikanten goede zaken. Maar brengt deze sport mee, dat men het. nuttig oordeelt minder of heelemaal niet te rooken, dan klagen do tabaksplantages over malaise en gaan failliet. Elke kop thee, elk glas melk, dat we drinken, iedere si gaar die wo rooken, elk ei, elke haring, die we eten, het heeft zijn gevolgen. Dan is er de mode, die van daag geruite stoffen wil en alle streepjes plotseling onverkoopbaar maakt, die auto's wil met stroom lijnen en geen andere Daarnaast staat de natuur, eveneens met zijn on berekenbaarheid en wisselvalligheid. Die het eene jaar zorgt voor een overdadigen oogst, het volgende de gewassen laat verbranden door de barre zon, laat verrotten door overvloed van regens, die komt mot strenge of zachte winters, met overstroomingen, epi demieën onder mensch en dier. Dit door elkaar dwarrelende nu, deze chaos, is onze maatschappelijke samenleving, onze economi sche wereld. Ze is bont en verrassend als hot leven, want ze is er een directe uiting van. De opgave van den econoom is het om hier orde te scheppen. Voorwaar een niet geringe taak! Duidelijk moet het zijn, dat het niet juist is, zich te bepalen tot één vraagstuk, tot één onderdeel en daarvan alle heil te verwachten. Ook echter, dat die genen, die met do meest stellige bewoordingen ver kondigen de kar weer in 't rechte spoor te kunnen sturen, de draagwijdte van doze bewering waar schijnlijk niet beseffen, wijl ze anders bescheidener zouden zijn. En ten slotte, dat crisissen eerst tot de geschiedenis zullen gaan behooren, wanneer er geen menschelijk leven op aarde meer is. Want niet alleen zal de mensch altijd afhankelijk blijven van de wisselvalligheden der natuur, daarnevens zal geen communistische en geen nationaal-socialistische staat van hem kunnen maken een volkomen gelijkgescha keld instrument. In zijn verwonderlijke grilligheid zal hij er wellicht een tijdlang behagen in scheppen In die richting te worden gestuwd, dati echter zal geen dreigement en geen dwang hem kunnen weer houden weer precies het tegenovergestelde te willen en na te streven. En dat naar alle waarschijnlijkheid wel weer ten koste van nieuwe strubbelingen, van een nieuwe crisis. Natuurlijk is het mogelijk, dat eenzelfde invloed zich op geregelde tijden doet gevoelen en dan telkens een crisis met zich meebrengt. Zooiets is vermoede lijk het geval met de zoogenaamde conjunctuurcri sis, die tegenwoordig omstreeks iedere zeven jaar valt waar te nemen. We willen hierop niet verder ingaan, echter spreekt het vanzelf, dat dit niet de eenige beweging in het economisch leven is. De goede zijde van een crisis. Tot besluit nog een woord over de goede zijden, die aan een crisis niet mogen worden ontzegd. Dc economie stelt zich als hoogste ideaal een steeds ruimere voorziening der menschheid met goe deren. Velen meenen, dat op deze wijze tenslotte een heilstaat zou ontstaan, die zijn wedergade niet heeft. Is dit zoo? Men mag het betwijfelen. Het zou ook kunnen zijn, dat het het begin beteekent van het einde van den mensch, althans van onze tegenwoordige bescha ving. Voortdurende welvaart voert tot verslapping, tot achteruitgang. Waar zijn het Babylonische rijk, het Perzische, het Romeinscho en zooveel andere geble ven? Allo zijn ze ondergegaan in den nacht der tij den. Alle werden ze groot door kracht, vervielen ze door zwakheid. Iedere beschaving werd gevolgd door een inéénstorting, die grooter was, naarmate do wel vaart en de bloei met de onverbiddelijk daaraan ver bonden weelde en verfijning een hoogere trap had den bereikt. De crisisloozo maatschappij zou er één zijn, waarin de voorspoed slechts zou kunnen toe nemen, de rijkdom steeds grooter werd. Waarmee ze lijnrecht aanstuurde op de grootst denkbare cri sis: den totalen ondergang! Nog iets is er, wat in dit verhand dient te worden overwogen. We kennen het begrip „arbeid". De eco nomie declasseert deze weliswaar vermoedelijk ten onrechte, doch daarop komen we nog wel eens terug tot een last, die derhalve moet worden ver meden. Maar goederen verkrijgen, zonder daarvoor te werken, is abnormaal. Verhoogde welstand echter beteekent in den regel verminderde arbeid. Hoe grooter afmetingen echter de afwijking van den natuurlijken gang van zaken aanneemt, hoe meer de mensch in strijd raakt met de natuur zelf. De crisis nu mag dan al niet bevorderlijk zijn voor de rijkdom der menschen aan stoffelijke goe deren, in al haar hardheid bevordert ze zijn weer standskracht, is ze een geregeld tcrugkcerend be letsel voor den mensch om zich onbekommerd te bui ten te kunnen gaan aan de in menig opzicht verder felijke invloed der wereld. Het mag een voordeel zijn, waarvoor menigeen misschien minachtend de schouders ophaalt, maar we zouden willen herinne ren aan de insecten, die op het licht aanvliegen en zich daarin verbranden. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM 'ii PI|r om rotend tn worden bl] 't bewegen »an dnn arm „De pijn begon tn mfjn bovenarm en zette zich zoo voort tot in m(jn nek soms zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Qewone spierpijn, zeide men mij, maar tk kon niets vinden om die gewone pijn te genezen. Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn el en na voortgezet gebruik ztin al mijn pijnen verdwenen, dank zy Klooster- balsem, den grooten pyndooder." E, 0. C. te A. AKKER'S OMIOINECL T«R IN2AQI „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snjj wonden Ook ongeövenaard als wrUtmlddel bi] Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijzen wordt verhoogd met bijslag voor Omzetbelasting. Van ondc blikken, vischlijnen, schoen- smeerdoos jes, enz. En toch reeds 20 Jaar perfect geloopen. Wellington (Australië): Dooreen inwoner van Newton, G. W. Barltrop genaamd, is in 1014 een klok geconstrueerd, welke nu nog even correct loopt als 20 jaar geleden. Dit op zichzelf is niets bijzonders, ook al vermel den wij erbij, dat Barltrop behalve deze klok nog nooit een uurwerk gemaakt heeft. De onderdeelcn, welke hij gebruikt heeft waren chtcr zeer zonderling. Hij gebruikte stukken van ou de uurwerken, oude blikken, vischlijnen, fietsbellen, een leege schoensmeerdoos met lood erin als slinger gewicht, en nog meerdere oude rommel. Hij deed 30 jaar over dit wek en aan materiaal betaalde hij vier pond. De klok wijst behalve minuten en uren ook aan de dagen van de maand, stand van de maan en den tijd in de voornaamste steden van de wereld. Slachtoffer van de werkloosheid. Een tragisch incident heeft zich tijdens een stieren gevecht te Mexico City voorgedaan, toen een vroe ger stierenvechter, Antonio Olvcra, tijdens een cor- rida over de balustrade van de arena sprong en met een wandelstok den woedenden stier trachtte aan te vallen, die hem echter op de hoorns nam en levens gevaarlijk verwondde. In het ziekenhuis verklaarde Olvera, dat hij gerui- men tijd reeds geen aanstelling meer kon krijgen als stierenvechter, dat de werkloosheid hem tot wanhoop had gebracht en dat hij gehoopt had op deze ma nier weer dc aandacht op zich te vestigen en op nieuw als torero werk te kunnen krijgen. Korten tijd later overleed Olvera in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen. Een verwarmend cokesvuurtje, dat aan twee werklieden noodlottig werd. Een zeer vreemd ongeluk, dat aan twee menschen het leven heeft gekost, heeft zich in don nacht van Woensdag op Donderdag op den Eiffeltoren voor gedaan, aldus de Parijsche correspondent van het Hsbl. Op een hoogte van bijna twee honderd meter zijn twee werklieden, die aan de lift reparaties verricht ten, gestikt. De beide mechaniciens waren eerst laat in don avond naar boven gegaan om een spoedherstclling aan één der liften te volbrengen. Omstreeks midder nacht hebben zij van het werk in de groote koude wat willen uitrusten in één der „onderkomens" die op verschillende hoogten als schuilplaatsen zijn aan gebracht. Zij begingen de onvoorzichtigheid, een cokespot aan te leggen en het poortdeurtje van de schuil plaats dicht te doen. De beide mannen, waarvan de één bij de zestig was en de ander de GO reeds had overschreden, hebben zich vermoedelijk 'n oogenblik ter ruste gelegd en zijn weldra ingeslapen onder den invloed van het zich ontwikkelend stikstofgas. Omstreeks twee uur ging men ongerust worden over het niet terugkeeren der werklieden, terwijl ook de lift niet terugkwam. Men begaf zich naar boven cn vond bij de opening der schuilplaats de beide lij ken. De geneesheer van den politie-hulpdiensi, in middels met de ademhalingstoestellen aangekomen, kon slechts vruchteloos werk doen. Fraaie fresco's ontdekt. Rome: Te Monteeastello Umbro, nabij Perugia zijn in een klein kerkje verscheidene wandschilde ringen aan het licht gekomen. Dezo dateeren uit verschillende perioden. Het betreft hier In dc eerste plaats een fragment van een kruisiging, waarvan de Christusfiguur gedeeltelijk, de Johnnnes geheel zicht baar is. Voorts werd nog een aantal kleinere fresco's ontdekt, dateerend uit de eerste helft van de 14de eeuw. Deze vertoonen de karakteristieke kenmerken der Sieneesche schilderschool, cn zij hrinneren in het bijzonder aan de werken van Pictro Lorenzetti en Simone Martini. In een ander fresco, dat liet jaar tal 1510 draagt, is de invloed van Signorelli duidelijk waar te nemen. Van enkele andere fresco's heeft heeft men tot nu toe nog niets anders kunnen vast stellen, dan dat zij dateeren uit het einde der 15de en het begin der 10de eeuw. Het is intusschen ge bleken, dat zich onder de kalklaag in dit kerkje nog meerdere wandschilderingen bevinden, welke men spoedig aan het licht hoopt te brengen. NU ONTVANGT GE EEN GRATIS PROEFFLACON KRUSCHEN SALTS BIJ ELKE FLAC. VAN i 1.60, DIE GE KOOPT. Uw apotheker of drogist heeft nu een beperkt aan tal Reuze Pakken Kruschcn Salts U ontvangt dus nu meer Kruschen voor hetzelfde geld. Kruschen Salt is over de gehcelc wereld bekend als 't rheuma- tiek-middel bij uitnemendheid. Nergens kent men een middel evengoed als Kruschen, geen, dat even goede resultaten geeft. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koopo daarom in geen goval Kruschen Salts in buitcnlandsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandscho verpakking met den naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking cn ótlket van de flacon gedrukt. Hij hoorde de Big Ben slaan en er zat geen uurwerk in. Prof. James Ruthcrford, een bekend historicus uit Nieuw Zeeland, heelt Winston Chruchill op een fout betrapt, in diens bock „The World Crisis". In dit werk verhaalt Churchill in een boeiende passage, het einde van den wereldoorlog. Hij zat in zijn bureau in Whitehall en rustte uit. Toen op den elfden dag van de elfdo maand van 1918 sloeg de Big Ben elf uur. Voor zijn geest zweefden de ge dachten en herinneringen uit den moeilijken tijd, dien het land in die vier jaar doorgemaakt had. Hij was zeer aangedaan door het siaan van het beroem de oude uurwerk. Hierbij merkt Prof. Rutherford op, dat de klok nooit geslagen kan hebben, omdat in dien tijd het slagwerk eruit verwijderd was! Doodelijk ongeluk op onbewaakte over* weg. Op den onbewaakten overweg bij de halte Lijn baan te Aalsmeer heeft Donderdagmiddag een ern stig ongeluk plaats gehad, waarbij één persoon het leven verloor. Bij genoemde halte geraakte J. L. uit Hoofddorp met zijn handkar onder den trein. De man werd door midden gereden. Dr. Oei verleende de eerste hulp. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Een tweode slachtoffer. Donderdagmiddag is in het Diaconessc'nhuis te Al melo aan zijn verwondingen overleden dc 36-jarige hoer J. H. Wevers, accountant te Almelo, een der slachtoffers van het ongeluk, dat gisteren heeft plaats gehad op den onbewaakten overweg in den straatweg Rijssen—Wierden bij Rijssen. Het ongeluk heeft dus twee dooden gcëischt. Grootmoeder van dertig jaar. Uit Akron in den Amerikaanschen staat Ohio wordt gemeld, dat de 30-jarige mevrouw Barney Coates, van wie uitdrukkelijk wordt medegedeeld, „dat zij nog niet breit en zeer veel van dansen houdt", gisterenochtend ontwaakte als grootmoeder. Zij ont ving n.L een telegram van haar 13-jarige gehuwde dochter mevrouw Marshall Sattcrley uit Duncan in den staat Kentucky, dat deze bevallen was van een gezonden jongen. De overgrootouders van de baby zijn 49 en 50 jaar oud en de bet-overgrootouders, dié bei den nog nabij Duncan in leven zijn, allebei 71 jaar oud. Het orgel van Paus Clemens VU uit het oude materiaal herbouwd. Rome: In de oude kathedraal van St. Jan van Lateraan te Rome is een merkwaardige arbeid gaan de. Het orgel, dat Paus Clemens VII voor deze kerk liet bouwen, wordt hier n.1. nadut men meerdere malen tevergeefs getracht heeft, het gedeeltelijk te restaureeren geheel op nieuw gebouwd. Men ge bruikt hiertoe uitsluitend het oude materiaal, zon der toepassing van nieuwe elementen en het laat zich aanzien, dat deze methode tot do gewenschte oplossing zal leiden. Het prachtige 16do ceuwsche in strument is het werk van Lucas Blasi uit Perugia; het aantal pijpen bedraagt ongeveer 1500. Een bij zonderheid van de claviatuur is, dut van de 59 toet sen juist die welke men anders in wit pleegt te hou den, in ebbenhout zijn uitgevoerd, terwijl de anders zwarte toetsen van blank ivoor zijn. In November zal het orgel, ter gelegenheid van het feest van do SU Jans Basiliek feestelijk worden ingewijd. Een sneltrein van Los Angeles naar New York heeft gisteren het traject van 5350 K.M. in 56 uur en 56 minuten afge legd. Dit is een snelheid van gemiddeld 94 K.M., maar de trein stopt 9 maal en heeft op verscheidene rechte stukken met een snelheid van 188 K.M. gereden. De gemiddelde duur van de reis is 80 uur. Een nader bericht verduidelijkt, dat men hier te doen heeft met een diesel motor-trein van aluminium, in den trant van den „vliegenden Hamburger", wel ke tegenwoordige tusschen Hamburg en Berlijn loopt. Dc trein heeft een lengte van 113 meter en is uitgerust mat een motor van 900 P.K.

Schager Courant | 1934 | | pagina 11