Terug uit Melbourne. De groote brand te Landsmeer Eénacter! Zaterdag 27 October 1934. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9583 De „Uiver" op 17 November weer op Schiphol. DE MOOISTE FOTO Na den moord te Marseille. MINISTER STEENBERGHE VRAAGT OPHELDERING. De timmerfabriek van de fa. Schaap aan het Noordeinde te Landsmeer, benevens twee daarnaast lig- gende woningen en de kapitale boerderij van den heer v. Dil zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag tot den grond toe af gebrand. Het blusschingswerk. HET VERBLUF DER BEMANNING AAN HET EINDDOEL. In het door de Nederlandsche omroepzen- ders heruitgezonden radiotelefonisch gesprek dat de bemanning van de „Uiver" uit Mel bourne heeft gehad met Z.Exc. den minister president Dr. Colijn en den directeur der K.L.M., den heer A. Plesman, heeft deze den gezagvoerder Parmentier opdracht gegeven op 11 November a.s. uit Batavia te vertrekken en langs de gewone Indië-route in kalm tempo naar Nederland terug te keeren, waar men den „Uiver" op 17 November op Schip hol verwacht. K.L.M. geeft 1000 gulden voor de zieken huizen te Albury. De heer Plesman adviseerde de bemanning tevens, de vele huldigingen, die men haar in Indië wilde doen ondergaan, te laten regelen door den verte genwoordiger der K.L.M., in* Indië, den heer Nieu- wenhuis van de K.N.I.L.M. Tenslotte verzocht liij de bemanning een bedrag van f 1000 beschikbaar te willen stellen voor de ziekenhuizen te Albury. Parmentier uitte nogmaals zijn dankbaarheid je gens overheid en bevolking van Albury, dank zij wie mVm slaagde in de landing en de opstijging van de renbaan te Albury. Voor de opstijging had de „Uiver" een aanloop van slechts 200 meter noodig gehad, terwijl nog voldoende ruimte beschikbaar was om verder uit te loopen. De aanwezige post werd onmiddellijk per auto van Albury naar het postkantoor te Melbourne over gebracht en nog dienzelfden namiddag afgeleverd of verder verspreid. De „Uiver"-bemanning was herhaaldelijk samen geweest met Scott en Black. Donderdagmorgen wa ren de mannen door den Lord Mayor van Melbour ne ontvangen en Donderdagmiddag hadden zij ge luncht bij den gouverneur van den staat Victoria. We gingen even wandelen. De persoonlijke verschijning van Parmentier en Moll, toen zij te Melbourne aankwamen, was een treffend contrast met die van de andere vliegers. Kraak-zindelijk en schoon in hun blauwe unifor men, zagen ze er uit, of ze zoo waren teruggekomen van een kort uitstapje. „We waren in het geheel niet vermoeid", vertel den ze, „omdat we af en toe in onze machine konden Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER slapen. Als we van het sturen wat kramp kregen, gingen we in het vliegtuig wat heen en weer wan delen. Of we gingen naar het buffet, om wat te eten en te drinken. Soms hebben we, overdag, eenigen tijd nog met onze passagiers kunnen bridgen." Gelukwensch van H.M. de Koningin. Gistermiddag te 14 uur 5 hoeft de K.L.M. van Het Loo, waar IL M. de Koningin thans verblijft, het volgende telegram ontvangen: „Met waardeering vernam ik do bijzondere wijze, waarop de bemanning van de „Uiver" de eer van onze, ons allen zoo dierbare driekleur heeft hoog gehouden. WILHELMINA". Prijsuitreiking. Melbourne. De prijsuitreiking van de race zal over ongeveer een week plaats vinden aoor den hertog van Gloucester. Australië wil van de K.L.M. de Douglas- machine koopen voor 160.000 qulden. Amsterdam. Naar wij vernemen heeft de directie van de K.L.M. van den directeur-generaal van de New England Airways Company te Mel bourne een aanbod ontvangen om de Douglas-machi- ne. waarmede Parmentier en Moll met Prins als werktuigkundige en Van Brugge als radiotelegrafist, naar Australië zijn gevlogen, voor zijn maatschappij aan te koopen. Hij zou voor het beroemd geworden toestel een bedrag van 20.000 pond sterling hebben geboden. De meening van den heer Plesman. Desgevraafd bevestigde de directeur van de K.L. M., de heer A. Plesman, dat hem inderdaad een Australisch aanbod om de „Uiver" te koopen, had bereikt Hij achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat de K.L.M. tot verkoop van het vliegtuig, dat in het hart van het Nederlandsche volk zich door zijn buiten gewone prestatie een bijzondere plaats heeft ver overd, zal overgaan. Inmiddels heeft men uit Australië om een bespre king met de vertegenwoordigers der New England Airways Company verzocht. De onderhandelingen zijn echter nog niet begonnen, zoodat eerst moet worden afgewacht, welke voorstellen de Australische Maatschappij precies zal doen. De wedstrijd om de 2 jaar gevlogen? De Internationale Luchtvaart-Federatie heeft plannen. De „Daily Herald" verneemt, dat er plannen be staan, om den Londen—Mclbourne-wedstrijd om de tweo jaar te horhalen. De Internationale Luchtvaart Federatie, het lei dende wereld-lichaam op aviatisch gebied, heeft het plan opgevat, de mogelijkheid van een geregelde herhaling te bestudcercn. De race zou dan onder dezelfde gepalingen kunnen vallen als die van don Schneider Cup-wedstrijd. Mogelijk zou do wedstrijd zich kunnen ontwikke len tot een snelheidsrace rondom de wereld, open voor alle landen. Wanneer deze plannen doorgaan, zou de volgende wedstrijd tegen het einde van 1936 gehouden kun nen worden. Timmerfabriek, twee woonhuizen en kapitale boer derij in de asch gelegd. Aanzienlijke schade. Omtrent den feilen brand te Landsmeer in den nacht van Donderdag op Vrijdag (zie ook vóórkant Tweede Blad), vernemen we nog, dat het vuur om half twee. zijn vernietigend werk had verricht. Van wat enkele uren te voren nog oen fabrieksgebouw twee woonhuizen en een kapitale boerderij waren geweest, was nog slechts het puin over. De brandweer van Landsmeer, die geen vrijwillige brandweer is, zooals we in ons eerste bericht mede deelden had, naar wij vernamen, van kwart voor twee af, met man en macht gewerkt. Reeds direct was 'hun gebleken, dat van de fabriek het naastge legen woonhuis, een kruidenierswinkel en een ka pitale boerderij, waaraan het vuur zich in korten tijd ten gevolge van den krachtigen wind had mede gedeeld, en alle in lichterlaaie stonden, niet veel meer te redden viel. Men ging er dan ook onmiddel lijk toe. over het huis van den slager J. Kroonen- burg, waarvan de daklijst reeds vlam begon te vat ten» en d(5 woningen aan de overzijde van het Noord- einde, die gedeeltelijk uit hout zijn opgetrokken, nat te houden. Men mocht er dan ook in slagen verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. De reeds eerder genoemde perceelen Noorrleindc 1624 zijn totaal afgebrand. Omstreeks drie uur kon gezegd worden, dat men den brand onder den knie had. Een groote hooiberg, bevattende 30.000 K.G. hooi, bezorgde de brandweer nog heel wat last en naar men ons zeide, zal het nog wel een paar dagen duren voor geen enkel vonkje meer te zien zal zijn. Men zal het heel rustig laten smeulen en het van tijd tot tijd uit elkaar halen. Landsmeer, dat zoowel gas als electriciteit van Amsterdam betrekt, had deze bedrijven verzocht as sistentie te verleenen voor het afsluiten van den gas- toevoer en den electrischen stroom. Hoe de brand ontdekt werd. Even over half Iwec bemerkte een wielrijder, dat in de zagerij van de timmerfabriek der firma Schaap en Brandjes, die in het achtergedeelte van perceel 24 was gevestigd, brand was uitgebroken. Spoedig sloegen de vlammen naar huiten en deelden zich mede aan do naastgelegen woning van don heer Brandjes. Hij waarschuwde onmiddellijk den eige naar on de bewoners van de omliggende huizon, terwijl ook de brandweer spoedig ter plaatse was. Alle families van de brandende perceelen konden deze'nog bijtijds, met medeneming van het lioog- Voor de jonge werkloozen werd Vrijdag te Amster dam een straatcollecte gehouden. Zij die werken, offerden graag hun penningske voor hun minder bedeelde menschen. Zoo... nu een goed sigaartje opsteken en dan rustig op m'n gemak de courant lezen. Aha; het verhaal van Parmentier over z'n noodlanding op de racebaan in Albury. Pa; wat is tuin in 't Fransch? Vroeg je me iets, beste jongen? Ja pa; ik vroeg wat tuin in 't Fransch was. Jardin, vent. J.a.r.d.i.n. Mannelijk of vrouwelijk, paps? Mannelijk! L Juf zegt vrouwelijks, paps. Zoek het dan op, als je je vader niet ge looft. Jc hebt toch een woordenlijst achter in je boekje. En nu stil zijn jongen; vader wil de cou rant lezen. Ja, paps. Wat een prestatie; gelukkig, dat de mo toren het goed bleven doen boven die wildernis. Hoeveel motoren heeft de Uiver; twee of drie paps? Twee jongen; maar werk nu door en laat me oven lezen. Toch mannelijk, paps. Wat? Jardin, natuurlijk! O. Een schitterend toestel toch die Uiver. Paps, wat is Uiver? Ooievaar; dat staat er tenminste tusschen haakjes achter. Waarom zeggen ze dan niet gewoon ooievaar, paps? Vraag niet zooveel jongen; ik weet het niet. Misschien is het wel een buitenlandsche ooievaar. Bestaan die paps? Natuurlijk; ik het buitenland brengt de ooievaar toch ook kindertjes, domme jongen. Gelooft U dat, paps? noodige, verlaten. Het vee, dat in den stal van de boerderij van de gebroeders Dil stond, kon nog juist in veiligheid worden gebracht. Perceel 20, waar de kruidenierswinkel van Klaas Dil was gevestigd, was nog niet bewoond. De eigenaar zal dezer dagen in het huwelijk treden. De schade. Omtrent de aangerichte schade kon men ons van nacht nog weinig mededeelcn. Zij moet echter aan zienlijk zijn en voor zc -ver het de opstallen betreft, wel f 50.000 bedragen. Daarbij komt dan nog de schade aan de inboedels en voorraden, zoowel in de fabriek als in de kruidenierszaak en de boerderij, zoomede cenige bedrijfsschade. Deze schade wordt evenwel door verzekering gedekt Waarschijnlijk geen uitlevering van Dr. Pavlewitsj? Men acht zijn schuld niet bewezen. Rome. Naar verluidt zouden de Italiaansche autoriteiten voornemens zijn de uitlevering van den te Turijn gearresteerden Kroatischen terroristenlei der, dr. Ante Pavlewitsj en zijn medewerker Kwa- ternik te weigeren, aangezien naar hun mecning het bewijs voor de medeplichtigheid der beide Kroaten aan den moordaanslag te Marseille niet geleverd is. Als zuiver politieke vluchtelingen zou hun uitleve ring in strijd met het geldende internationale recht zijn. RECHTER DOOR GEWONDEN LEEUW GEDOOD. Uit Beira in Port.ugeesch Oost-Afrika wordt ge meld, dat de Portugeesche rechter Bazilio de Oli- viera te Mambone is gedood door een leeuw, die twee dagen tevoren was aangeschoten. De rechter wist, dat de leeuw gewond was en vond hem twee dagen later uitgestrekt liggen. Denkende, dat de leeuw inmiddels gestorven was, naderde hij tot op ecnige passen afstand, toen het gewonde dier plot seling opsprong en hem neersloeg voordat hij nog gelegenheid had te schieten. BENAUWD OOGENBLIKJE. New York. Donderdagavond hebben vijf gewa pende bandieten den burgemeester van Longbeach, nabij Michigan City overvallen en terwijl zij hem als „schild" voor zich uitduwden, baanden zij zich al schietende een weg in het huis van den leider van dc Chicago Film Operators Union, Thomas Ma- loy, waar zij voor een waarde van 63.000 dollar aan juweelen en baar geld roofden. Wijsneus die je bent. Nu werken hoor! Zoo'n aap! Ja paps. Tjonge, tjonge, die landing in storm en regen. Dat is de echte Hollandsche heldenmoed nog. Geen Potgieter's Jan Salio hoor! Waar ligt Jan Salie paps? In Australië of was de Uiver nog in Indië, paps? Australië; hij is toch gedaald, vervelende vraagal. Hij daalde toch in Albury, paps. Toch niet in Jan Salie? Och, ezel; dat is geen plaats. En hou nu in vredesnaam je mond. Ik antwoord niet meer. Ja, paps.... Was Albury ver van Mel bourne? Vér, vroeg je. Nee. niet ver. Hoe ver dus, paps? Twee honderd vijf en zestig kilometer. Is dat verder dan Amsterdam, paps? Véél verder; vervelende jongen. Nu zeg ik niets meer en ik waarschuw je voor de laat ste maal: ga werken! Ja, papsDan is het toch wél ver paps. Hou je mond; wil je met alle geweld, dat ik nijdig op je word? Nee, papsWat is „aller" in 't Hol- landscb paps? Gaan. Kan het ook loopen zijn, paps? Kan ook. Met één o, of met twee oo's, paps? Twee. Juf zegt één, paps. Ja één; spelling Marchant. Marchant beteekent Koopman in t' Hol- landsch. hè paps? Hier niet; vervelend stuk jongen. Hier beteekent het „taal-herziener!" Wat is dat, paps? Dat kan ik je niet uitleggen; dat snap je toch niet. Omdat U 't zelf niet weet daarom! Speculatief vee opgekocht door advi- seurs der veehouders-centrale? I Het bestuur van de Nederlandsche Vecreniging van Veeweiders en Mesters heeft een telegram gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin naast de bezwaren tesron een eventueele afslachting van rundvee beschuldigingen worden geuit, als zouden verschil lende adviseurs der Veehouderij- centrale reeds maanden lang tegen afbraaknrijzen groote kwantums jong vee hebben opgekocht, dat schijnbaar na gedekt te zijn, voor aanbieding ter afslachting zou dienen. De minister van Economische Zaken heeft hierin aanleiding gevonden het volgende telegram aan de Nederlandsche Verceniging van Veehouders en Mes ters te zenden: „Naar aanleiding van hot mij door uw bestuur ge zonden telegram inzake eventueele afslachting van rundvee, verzoek ik u dringend, mij omgaand uit voerige gegevens en namen van verschillende advi seurs der Veehouderij-centrale te zenden, die thans reeds maandenlang tegen afbraakprijzen speculatief groote kwanta jong vee. door u bedoeld, zouden hebben opgekocht. De minister van Economische Zaken, Steenberghe". De minister heeft opdracht gegeven, de gegevens, zoodra deze hem zullen hebben bereikt, terstond nauwgezet te doen onderzoeken en stelt voor het re sultaat hiervan te publiceeren. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C NIEUWLAND, BERGEN. LUGUBER NACHTVERBLIJF VAN EEN ZWERFSTER. In pas gedolven graven. Weenen. De nachtwaker van de algemcene be graafplaats te Weenen heeft bij dc politic een vrouw aangebracht, die er een gewoonte van maakte den nacht door te brengen in de pas-gedolven graven, die met het oog op begrafenissen, die den volgenden dag zullen plaats vinden, gewoonlijk den dag tevo ren gegraven worden. De vrouw voerde tot haar verdediging aan, dat zij dakloos en zonder middelen was, dat zij een ge schikt nachtverblijf moest hebben, en dat de gra ven door dc planken, waarmee zij gestut en afge dekt werden warm, droog cn beschut waren. Lieve jongen; toe, doe paps nu plezier en leer nu je les; je bent toch al zoo'n groote kerel? Ja, paps dag paps! Dag vent; flink hoor! Had Parmentier maar verbinding met een grondstation kunnen krijgen, dan Wat is een grondstation, paps? Een station op den grond natuurlijk, fiomme jongen. Zijn er dan ook stations in de lucht, paps? Werk nu toch; dat begrijp je nog niet van die stations. Wcl'es. In de lucht zijn toch de radio stations van de machines! Waarom vraag je dan, als je het weef? Ik wou kijken, of U het wist van die sta tions, paps. En nu wil ik dat je verder zwijgt; be grepen? Snauw toch niet zoo! Ik moet wel snauwen; anders houd je je mond niet. Hou ik m'n mond niet; ik zeg toch zeker niks. Nu word je nog brutaal ook. Ga naar bed. morgen vroeg de rest van je werk. Voor uit in je.... cock-pit! Pitten is slapen, paps. Dat zeggen we 's avonds in het kamp tegen mekaar als we op de stroozak liggen en de lichten gaan uit. Wist U dat pitten, slapen was, paps? Ja, ja, ja. Ga nu asjeblief! Wat doet die kok er dan bij, paps? Een kok; dat is zoo'n kerel met zoo'n hooge witte muts op, weet je wel? Dat schrijf je toch heel anders paps. Vooruit, ga nu, of je zult nog wat bele ven! Ja paps. slaap lekker, paps. Nacht, jongen. Slaap lekker.... (Stiltedo deur gaat op een kier open) Cockpit is stuurstoel, paps; net als de brug op een stoomboot. Pit ze! paps. C. t. B.

Schager Courant | 1934 | | pagina 13