Neerlands Economisch Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 27 October 1934. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9583 Aanpassing aan het gedaalde welvaarts niveau noodzakelijk. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Door een beer gegrepen. De Londen—Melbourne-race. Uitstel in de Onnes-zaak. Koop geen Sweepstake-loten. Door autolichten verblind? Neger uit gevangenis ontvoerd. Afname van zware varkens. Spoorwegongeluk in Zwitserland. Opheffing bewaking en afsluiting spooroverweg. Twee Rembrandts vermist. Fitzmaurice's start weer uitgesteld. Japan eischt! Nog meer bedrijfsinkrimping in Twente. Marktberichten. Verlaging der steunmaatregelen voor landbouw, handel en industrie bepleit. Aan het zoo juist verschenen Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Econo mische Zaken, ontleenen wij het volgende: Algemeen was men van mecning dat de sombero schildering van ons Bedrijfsleven in de Troonrede niet overdreven is. Over de middelen echter om uit de impasse te ko men, loopen de meeningen zéér sterk uiteen. Twee wegen kunnen worden ingeslagen, n.1. een doelbewuste constructieve welvaartspolitiek, die zou neerkomen op sterke kosten en prijsverlaging van hoogerhand op te leggen of op de zooveel reeds be sproken devaluatie. In het algemeen zou men een uiteenzetting van de door de regeering in deze et volgen politiek op hoo- gen prijs stellen. Verscheideen leden meenden dat de steunmaatre gelen nog te veel gebaseerd zijn op de gedachte dat een tijdelijke depressie moet worden overbrugd, ter wijl weer anderen betoogden, dat de steunverleening aan agrarische producten in geen geval zal mogen worden verminderd. Is protectie te verwachten? Met instemming hadden vele leden uit de Troon rede vernomen, dat met handhaving zooveel moge lijk van onzen export, steeds grootere aandacht zal moeten worden geschonken aan behoud en verrui ming van den afzet in het binnenland. Zal naast contingenteering ook verhooging van invoerrechten tot bescherming van de binnenlandsche markt plaats vinden? Dit denkbeeld werd door verscheidene leden bepleit. Klachten over de clearing. Verscheidene leden maakten er een verwijt van 'dat de Minister, ten einde den export van agrarische producten niet te schaden, de exporteurs niet vol doende heeft gewaarschuwd. Nog werd gewezen óp den benarden toestand van de Rijnvaart, de metaal- en papierindustrie en den middenstand, terwijl anderzijds werd aangedrongen op duidelijke publicatie over de bedragen welke thans in totaal uit 's Rijks kas aan den Koninklijken Hollandschen Lloyd zijn verstrekt. 2 Nationaal-Socialistische partij trekt zich terug uit den kerkelijken strijd. De eedsaflegging van rijksbisschop Ludwig Müller, die eerst Dinsdag, toen gisteren, zijn persoonlijke eed van trouw aan Hitier zou afleggen, is naar de En- gelsche bladen melden, voor onbepaalden tijd uit gesteld. Dit onbepaalde uitstel der eedsaflegging, dat wel een blijk kan zijn van het opgeven van den gehee- len opzet, blijkt aldus de met spanning verwachte maatregel van den leider te zijn. Eén voorspelling althans is dus uitgekomen. Het was een even groote verrassing voor den rijksbisschop als voor zijn te genstanders. Ofschoon een meer positief optreden eerst wel in de bedoeling zal hebben gelegen, mag deze negatieve beslissing als een belangrijke daad van staatsmansbeleid worden beschouwd. De gematigde leden der partij, hebben hun invloed blijkbaar weten aan te wenden om een scherp con flict te vermijden, waardoor plotseling een geheel veranderde sfeer is ontstaan. De Belijdenis-Synode, die te Berlijn bijeen was, heefi een klein comité benoemd om te Berlijn als uitkijkpost te fungeeren, begrijpend, dat deze be slissing van politicken aard is, en genomen onder den indruk van de volksstemming in het Saar-ge- bied en do door dr. Jager verwekte onrust in Zuid- Duitschland. Zoo staat dc oppositie met een zekere reserve tegenover baar succes, maar sterk vasthou dend aan baar beginsel, dat de Kerk over baar eigen lot beslissen moet. Overigens, zoo besluit de correspondent, staan tegenover menschen als dr. Jager, die pas twee jaar aan de nat-soc. partij ver bonden is, menschen uit de oppositie, die tot de „oude garde'' van deze behooren, en van wie dus wel eenigc invloed kan worden verwacht. Dr. Jager neemt ontslag. In vervolg op bovenstaand bericht vernemen we nader, dat Dr. Jüger, de predische adviseur van den rijksbis schop, Müller, is afgetreden, en dat een evan gelische bisschopraad is gevormd, bestaande uit de bisschoppen Panlsen van Sleeswijk Holstein, Cock van Saksen, Dietrich van Kes- sen en Kühlcwein van Boden. JSger heelt dus voor de oppositie moeten wijken. Zal hij spoedig door rijksbisschop Müller worden gevolgd? Als zijn opvolger wordt zelfs reeds genoemd Mohrarens, den Bisschop van Hanover. Het huis, dat het laatste verkeersobstakel beteeken de in den gemoderniseerden weg Zurich-Harlingen in aansluiting op den afsluitdij k, zal worden afgebroken. Hongaarsche student, die op de wolven jacht was. Tengevolge van den grooten sneeuwval in het We- lebitgebergte in Hongarije, maken groote troepen hongerige wolven den omtrek onveilig, zoodat groe pen gewapende boeren jacht op dc wolven maken. Daarbij kwamen eenigc studenten, die aan de wol venjacht deelnamen, in een gevaarlijke positie, toen plotseling, terwijl zij zich een troep wolven van het lijf hielden, een reusachtige beer uit het hout te voorschijn kwam en een der studenten wist te grij pen. De beer was toen reeds door een kogel getrof fen, doch zou niettemin den student hebben ver scheurd, wanneer deze hem niet met een dolk een doodelijken stoot had kunnen toebrengen. Niette min moest de student ernstig gewond naar het na bijgelegen ziekenhuis worden overgebracht. Ook op den terugweg nog wedstrijden. Poging om hot record van Scott en Black te breken. De Britsche piloten Jones en Waller, die met hun D.H. Cornet als vierde te Melbourne aankwamen, en over het traject Londen—Melbourne vier dagen 22'/2 uur hebben gedaan, zijn voornemens morgen uit Mel bourne te starten voor een terugreis, waarmee zij hopen een nieuw record MelbourneLonden te ves tigen en tevens een record voor de vlucht Engeland Australië cti terug. Zij zullen deze poging uit zui-' vet sportieve overweging doen en zonder irHzicht op een prijs. De mogelijkheid bestaat bovendien, dat dc Ameri- kaansche politen Turner en Pangborn de uitdaging van Jones en Waller om een zelfde poging te doen met hun Boeing Transport, zullen aanvaarden. Jones verklaarde dat de vlucht naar Melbourne zijn machine op geen enkele wijze kwaad heeft ge daan en dat hij op den terugweg dezqlfde route zal volgen, zonder zich echter te binden aan dezelfde controlepunten. ui.: :mun Behandeling in hooger beroep niet voor Januari. Amsterdam: Naar wij vernemen zal de be handeling van de Xeycnrode-zaak in hooger beroep, die aanvankelijk op 6 November was bepaald, doch wegens ziekte van Onnes is uitgesteld, niet voor Januari 1935 plaats hebben. Justitie treedt zeer streng op. Reeds een boete van duizend gulden opgelegd. In het voorjaar 1934 heeft de centrale recherche te Amsterdam op last van de justitie een groot aantal brieven en andere bescheiden in beslag genomen, op grond van vermoeden, dat hier overtreding der lotcrijwct in het spel was. Het betrof hier de deel neming in de Ierschc Sweepstake, die beschouwd wordt als een verboden loterij. Aan de hand van hei in beslag genomen materiaal werd in vele gevallen proces verbaal opgemaakt, welke stukken ter ver volging aan de justitie werden ingezonden. Naar V.D. verneemt, is een dezer personen reeds gestraft met betaling van een geldsom van f 1000. Meer vervolgingen zijn in voorbereiding. Er zijn ook een groot aantal lieden geweest, wier post in beslag was genomen en ten aanzien van wie uit het onderzoek bleek dat zij slechts deel hadden willen nemen met een paar loten, of wel slechts een paar loten hadden gekocht. Bij wijze van hooge uit zondering kregen deze menschen het door hen opge zonden geld terug met de waarschuwing namens den officier van justitie te Amsterdam, dat hij her haling een strafvervolging zal worden ingesteld. Motorrijdei tegen boerenkar gebotst. De motorrijder van der P. uit Zevenbcrgschenhoek is gisteravond toen hij in de richting Breda reed, op den rijksweg even voor Terheijden nabij de Noord op een boerenkar gereden, toébehoo rende aan den landbouwer R. uit Wagenberg. Vermoedelijk heeft v. d. P. de voor hem uit rijdende kar niet opgemerkt, daar hij waarschijnlijk verblind is geworden door het licht van een hem tegemoet rijdende auto. De motorrijder werd zoodanig gewond dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Wiegman uit Terheijden verleende deze en consta teerde een bovenbeenbreuk, een onderarmbreuk en een verbrijzelde knieschijf. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht. Zijn toestand is bevredigend. Gelyncht? Brewton, 26 Oct. (V.D.) Naar gemeld wordt, heb ben heden omstreeks 100 man, die in 30 auto's kwa men aanrijden, de gevangenis overvallen. Zij open den een cel en ontvoerden den gevangene, een neger. Men vermoedt, dat de neger naar Greenwood in Flo- rida gebracht is om daar gelyncht te worden. Hij was er nl. van beschuldigd een jong blank meisje te Greenwood te hebben gedood. Hij was in Floridu naar de gevangenis overgebracht. De overheid vrees de, echter de woede der volksmenigto en had den heimelijk naar Brewton doen overbrengciv BRAND IN EEN ITALIAAN SC HE MIJN. Vier arbeiders omgekomen In de mijn van Particara bij Pizaro is brand uit gebroken. Ondanks de uitgebreide blusschingspo- gingen greep het vuur snel om zich heen. Men sloot derhalve de ingangen van do mijn, teneinde het vuur te verstikken. Na verscheidene uren drongen ccnige arbeiders de mijn binnen. Zij werden tengevolge van het instorten van een mijngang bedolven. Vier arbei ders werden gedood, verscheidene anderen licht gewond. KRANKZINNIGE DOODT ZES PERSONEN. Quebec (Canada): Een gewezen postbeambte heeft naar het schijnt in een aanval van krankzin nigheid zes personen gedood en twee gewond. De slachtoffers zijn postambtenaren en familieleden van den zwakzinnige. ROOFMOORD DOOR EEN VROUW? P a r ij s: Ln de wijk Batignolles werd gisteren avond een vrouw vermoord gevonden. De vermoede lijke moordenares is aangehouden. Op haar werd een bedrag van 3400 francs, benevens enkele sieraden ge vonden. Zij ontkent echter, dat deze van een roof moord stammen. Op haar mantel zijn echter bloed- spatten aangetroffen. BOERDERIJ. In den loop van de eerstvolgende weken Nu de laatste keer. De Nederlandsche Veehouderij-Centrale zal, daar- 'oe gemachtigd door den minister van Economische Zaken, in den loop van de eerstvolgende weken een groot aantal zware varkens afnemen. Dit vindt plaats omdat er ten gvolge van het lan ger dan normaal blijven liggen van een deel der varkens in verschillende streken van hef land, nog steeds een te hoog totaal gewicht aan varkens aan wezig is. Daar het totaal aantal varkens, zooals uit de inventarisatie blijkt, niet meer hoven het in verband met de afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland gewertschte aantal ligt. zal dit wanneer zich geen on voorziene omstandigheden voordoen, de laatste keer zijq, dat een dergelijke maatregel wordt genomen. Goederenwagen, die op een wissel was blijven stilstaan door een sneltrein ver pletterd. Nabij het station Mutten heeft Donderdagmorgen een spoorwegongeluk plaatsgevonden. Bij het ran geeren werd een met zinkwit geladen goederenwa gen afgestooten. De wagen kwam terecht op een wissel en bleef daar staan. Do sneltrein Genua—Ba zel, die om 6.10 uur het station Mutten paseert, reed op den goederenwagen, welke geheel verpletterd werd. De locomotief en vijf wagons van den snel trein ontspoorden. Door de botsing weitlcn dc rails over een grooten afstand vernield. De materieele schade is zeer groot, doch gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. GEHEIMZINNIG GEVAL. Slachtoffer van een aanrijding? Nadat de 18-jarige C. van F.ckelen wonende te Halsteren Donderdagavond te Bergen op Zoom ker mis had gevierd, kcorde hij, na zijn meisje naar huis te hebben gebracht, des nachts per rijwiel naar huis terug. Toen de jongeman omstreeks twee uur thuis kwam, is hij direct naar bed gegaan. Hij werd ech ter ongesteld en een geneesheer, wiens hulp ingeroe pen was, constateerde, dat de jongeman een hersen- verbloeding had hekomen. Hij werd naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom vervoerd, doch bij aan komst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Het vermoeden is nu gerezen dat de jongeman het slachtoffer is geworden van een aanrijding ofschoon zijn kleeren in het geheel niet stuk of vuil waren of eenig spoor van verschijnselen bij een aanrijding vertoonden. Men heeft de politie van het geval in kennis gesteld, diee en nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld. (Vervolg van pagina 2, tweede blad). OUD-BURGEMEESTER VAN SCHAGEN OVER* LEDEN. Dezer dagen werd op dc algemcene begraafplaats te Heemstede ter aardo besteld het stoffelijk over schot van den heer S. Bennan, oud- burgemeester van onze gemeente Blijkens mededeeling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, zal vanaf Maan dag 5 November 1934, des middags 12 unr, de overweg Westfriesche dijk bij K.M. 18.843 (wachtpost No. 17) van den spoorweg den Helder—Amsterdam, NIET meer worden bewaakt en afgesloten. MEN ZIJ DUS OP ZIJN HOEDE. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Catharina Gerarda, dochter van Jacobus Tromp en van Maria Verlaat. POLITIE. Vermist: Een hondje. Kostbare doeken nit de verzameling van Lord Peel. Reuter meldde gisteravond uit Londen: Twee schilderijen van Rembrandt, de Rijbellezing en het Portret van een Edelman, zijn op onverklaar bare wijze uit het huis van Lord Peel, dat in het graafschap Hampshirc (Eng.) gelegen is, verdwenen. Wegens reparatie aan den oliekoeler. Vertrek op Zondag vastgesteld. Reuter meldt uit Londen: De start van Fitzmau- rice met zijn Irish Swoop, welke vandaag zou ge schieden, is wederom uitgesteld. Het bleek noodza kelijk te zijn nog een reparatie te verrichten aan den oliekoeler. Fitzmaurice zal nu a.s. Zondag om 3 uur starten. Of gelijkheid van bewapening, óf een be wapeningswedloop. Japan's houding ter Vlootconferentie. Vaz Dias meldt uit Tokio: Baron Kaneko, lid van den Geheimen Staatsraad, verklaarde gisteren in een interview, waarin hij het standpunt dat de Vereenigde Staten ten aanzien van het vlootvraagstuk innemen, scherp aanviel, dat Ja pan voornemens is zich alle vrijheid voor te behou den ten aanzien van dc marine, indien de Vereenig de Staten en Groot-Brittannic den Japanschen eisen van gelijkheid te Londen verwerpen. Kaneko sprak zijn voldoening uit over het Japansche optreden te Londen, aangezien het de eerste maal was dat To kio de leiding neemt in plaats van af te wachten en te volgen wat de Westersche naties beschikken. Het échec der contingenteering in Ne- derlandsch-Indië. De hoop van vele textielfabrikanten, dat door de contingenteering in Nederl. Indië in de export van gebleekte goederen in hoofdzaak eambrics een op leving zou komen, is helaas niet in vervulling ge gaan. Loopcnde de onderhandelingen met Japan wil onze Indische regeering blijkbaar de touwtjes niet te strak aanhalen, zoodat de invoeren van Japan \eel grooter zijn gebleven dan mocht worden vei^ wacht. Er is een veel te groot aanbod op de Javaan- sche markt en het staat dan ook te vreezen, dat de Twentsche industrieelen tot een zéér sterke berijfs- inkrimping zullen moeten overgaan. EIERVEILING SCHAGEN, 25 Oct. Aangevoeld: 16106 kipeieren 48—51 Kg. f 3.20—3.80, 63 Kg. f 4.90-5.10, 64-67 Kg. f 5-5.30, klein f 3,40— 4.10, 500 eendeieren f 2.40. ALKMAAR, 26 Oct. Aangevoerd: 67 stapels, wegende 113.000 Kg.: fa- briekskaas kleine f 20.50, boerenkaas kleine f21, boe renkaas commissie f 21.50, fabrickskaas commissie blank f 17 per 50 Kg., middelbaar f 15.58, ALKMAAR. 26 October 1934. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in to taal 1499 H.L.'s aangevoerd, als: 89 II.L. voertarwe f 4.755.25, 371 II.L. gerst f 5.505.75, gerst chav. f 5.90-6.10; 440 II.L. haver f 6.10 650; 235 II.L. boo- nen, w.o.: paarde f 6. bruine f 11.50—12.50. citroen f 12—16, duiven f 89.25 en witte boonen f 2124; 30 H.L. geel mosterdzaad f 17—17.50; 15 II.L. karwijzaad f 1818.70; 1 H.L. blauwinaanzaad f 10 en 318 H.L. erwten, w.o. kleine groene f 8—9, groote groene f 12 14, grauwe f 1630, vale f 161850 en platte vale erwten f 2020.50 per 100 Kg. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 27 October 1934. 850 Kg. aardapelen Bevel, f 2.70, 22000 Kg. uien f 2—2.36. drie!, f 1.10-1.30, grove f 2.50—2.80, gele nep f 1.30—1.70, 11000 Kg. peen f 0.00-0.80. Bieten f 0.60—1.70, roode kool 1.102.70, witte kool 0.90—1.30. gele kool 1—1.40, D. witte kool 0.80—1.40, bloemkool: Reus 1.505.70. NOORDSCIIARWOrni:. 27 October 1034. Sohotsche muizen 2.20. Bevelanders 2.30, bl. dito 2.70. uien 1.70-2.30, dreilingen 0.60-1, grove 2.60— 270. gele nep 120. I.'IO Kg. slaboonen f 10.6013.10, 700 Kg. kroten f 1/6, 15500 Kg. roode kool f 1.50-2.30, 7300 Kg. witte kool f 0.60-1.20, 4100 Kg. gele kool f 1.30-1-50, 2400 Kg. D. witte kool t 1.10—1.20, 240 stuks bloemkool i 4.10.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9