Uit den trein gesprongen. Door den trein in stukken gereden. Vsekoopers contra vetweiders. Een historische gedenkdag. Een Canadeesche Lutine. Wat de zee teruggeeft SPORT. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Solvejg's Lied U.T de OMGEVING Firma GEBR. ROTGANS PlaatseiijK iNieuws. Geboeid en weL Maandagmiddag moest een persoon uit Nederland aan de Belgische politie worden uitgeleverd. Met de ze uitlevering waren twe«* rijksveldwachters belast, die met den man, die aan beide handen geboeid was. tusschen hen in zich per trein naar Esschen bega ven. Roosendaal was reeds veilig gepasseerd en de grens was men reeds genaderd, toen plotseling de gevangene, boeien en bewakers ten spijt, naar het portier schoot en uit den trein sprong. Een van de veldwachters trok aan do noodrem, doch de trein reed door, zoodat men eerst na aankomst te Esschen met do uchtervolging van den vluchteling kon be ginnen. L)o man was toen spoedig opgespoord, waar na hij aan de Belgische justitie werd uitgeleverd. Ilij bleek geen ernstig letsel tc hebben opgeloopen. Verhuiswagen op onbewaakten overweg. F.en tapissière van de fa. Beunk uit Enschede, wel ke op weg was om een inboedel op te halen, is gis termorgen op den onbewaakten overweg aan den Zwarten weg tc Glnnerbnip door den trein, welke om zeven uur van Glanerbiug door den trein, welke om zeven uur van Glanerbrng naar Enschede was vertrokken, in de flank gegrepen. Do wogen werd eenigo meters medegesleurd en finaul door midden gebroken. I)e chauffeur kwam er wonder boven wonder zonder letsel af. Tclegrammenwisseling met den minister houdt aan. Naar aanleiding van het telegram van de Neder- landschc Verceniging van Vecweiders en Mesters te Den Haag aan den Minister van Economische Za ken, beeft dc Ned. Bond van Veehandelaren te Utrecht eveneens een telegram aan dezen minister gezon den, waarin ten krachtigste wordt geprotesteerd te gen de In het antwoord van genoemde verceniging geuite beschuldigingen van ccnige vooraanstaande leden van den Bond, waardoor tovens de goede naam van dezo organisatie, wordt aangerand. De bond heeft zich tor beschikking van den minister gesteld om deze beschuldiging te weerleggen. MINNENIJD. Twee neven te Groningen leefden in den laatsten tijd in vijandschap, omdat de een verkccring had met het meisje, met wie do ander ook een tijd lang omgang had gehad. De jaloozie van den afgedank- ten minnaar werd zoo groot, dat hij Zondagavond, toen hij het nieuw geëngageerde paar tegen kwam, een mes trok en zijn neef een groote snede over den wang toebracht, zoodat de getroffene in dc buurt van zijn woning ineenzakte. Do politicdokter heeft hem verhonden. De incssctrckkcr, do 19-jarige J. J. M., is gearresteerd. De tweeduizendste geboortedag van Keizer Augustus. Home. De voorbereidingen voor de tentoon stelling welke eerlang, ter viering van den 2000sten geboortedag van Keizer Augustus te Rome zal wor den gehouden, vorderen thans aanmerkelijk, In na genoeg alle deelen van Italië worden opgravingen en restauratiewerkzaamheden speciaal tot dit doel ondernomen en er worden afgietsels en andere re producties gemaakt van do antieke resten, welke uiteraard niet in natura naar Rome kunnen worden getransporteerd. Te Rome wordt thans een maquette op vrij groote schaal vervaardigd van de antieke Keizerstad, welke vooral dank zij de opgravingen der laatste jaren in talloozc details gereconstrueerd kan worden. Ook in het buitenland worden voorbereidingen voor dezo tentoonstelling van Romeinsche cultuur gewaakt. De „Society for the promotion of Roman Studies" te Londen heeft een omvangrijke inzending toegezegd, en het British Museum zal het belang rijkste materiaal uit zijn Roincinschc afdeeling af staan. Do oudheidkundige musea te Berlijn en te Munchon zullen hun medewerking verleencn. Uit Klngenfurth werden thans reeds verscheidene Ro meinsche beeldhouwwerken ingezonden, o.a. een relief, Romulus en Remus met de Wolvin voorstel lend. Voorts zijn uit Now-York, Tunis en Algiers reeds inzendingen ingekomen. Van bijzonder belang is overigens de inzending van het Vaticaan: oen uitgebreide collectie reproducties van antieke wand- schilderijen en mozaiken. Ontdekt door een 61-Jarige duikster. In het wrak zou zich een schat van 100.000 pond sterling bevinden. Toronto, 30 Oct. (V.D.) Een 61-jarige duikster, Mai'garct C.ampi.cll Goodman genaamd, heeft een wrak ontdekt op den bodem van de zee, waarin zich een schat van 100.000 pond st. moet bevinden. Ze zag het wrak, toen ze de pluats per vliegtuig passeerde. Ze vatte bet plan op otn naar het wrak te duiken en de schat eruit te balen. Met dit werk zal xnen ccni ge weken kwijl zijn. liet wrak is van den schoener de „New Bruns wick", welke in 1839 gezonken is. Margurct Goodman was vroeger verslaggeefster bij een groote New Yorkscho krant. In 1917 heeft ze als duikster groot succes gooogst, toen zo voor 60.000 pond st. aan koper haalde uit hot wrak van de „Bewablc" een schip dat in 1865 in het Iluron-mecr gezonken is. Het lot der bemanning van de vergane „Charles José". Nordemey, 30 Oct. Ongeveer veertien dagen ge leden spoelden op de Duitsche Noordzeekust te Nor demey en op Juist bij Hilgenriesersiel de lijken van verdronken zeelieden aan. Uit het politieonder zoek is thans gebleken, dat het de lijken waren van loden van <lc bemanning van het op 4 Oct. nabij de Neddrlandsche kust tijdens een hevigen storm ge zonken Belgische stoomschip „Charles José". De Kn- piteln, tevens eigenaar van het schip, die indertijd als eenig overlevende door het Duitsche stoomschip „Hllgcnfels" werd gered, vertoeft nog te Norderney en bevestigde het resultaat van het politieonderzoek. Van de bemanning van de „Charles José" worden thans nog slechts de eerste machinist, en een ma troos vermist. DE SCHATGRAVERS OP HET COCOS-EILAND. Een strop voor de meeste deelnemen. New York. Uit Punta Arenas wordt gemeld ,dat de wegens onbevoegd schatgraven op het Cocos - eiland door dc regeering van Costa Rica gearres teerde Britscho schatgravers, weer in vrijheid zijn gesteld. De gearresteerden konden namelijk bewijzen, dat zij door de initiatief-nemers tot de expeditie niet ervan op dc hoogte waren gesteld, dat het Cocos- eiland onder souvercinitcit van de republiek Costa Rica staat. Het voortijdige einde van de expeditie beteekent natuurlijk voor de deelnemers een ern stige financicclo schadepost. Verscheidene schatgra vers hebben al hun spaarpenningen verloren, die zij voor dc expeditie beschikbaar hadden gesteld. ONGEVAL BIJ DYNAMIET-EXPLOSIE VOOR SLOOPERSWERK. Ten behoeve van de stadsuitbreiding van Krak au in Polen, zouden gisteren eenige oude fortificaties en een niet meer in gebruik zijnd militair fort, met behulp van dynamiet worden opgeblazen. Ondanks de genomen voorzorgsmaatregelen had de explosie een krachtiger uitwerking dan men had verwacht, Twee personen werden gewond door het wegvlie gend gesteente, waarvan sommige stukken tachtig meter ver werden weggeslingerd. Ook verscheidene telegraafpalen in de omgeving werden vernield. BLINDEDARMONTSTEKING DRAADLOOS GENEZEN. Montreal (Canada). Op het vrachtschip de „Ca- nadian Constructor" werd plotseling één van de mannen ernstig ziek. Er was geen scheepsdokter aan boord en dc kapitein, vermoedde dat het blinde darmontsteking was. Daar hij er niet geheel zeker van was, stelde hij zich draadloos in verbinding met den dokter van een groot passagiersschip dat naar Nieuw Zeeland voor. Drie weken lang zond de dokter draadlooze advie zen naar den kapitein hoe hij den patiënt moest be handelen. Bij de aankomst werd de patiënt dadelijk naar eeti hospitaal vervoerd, doch men had hem met zooveel zorg behandeld, dat een operatie niet meer noodig was. NAGEKOMEN UITSLAGEN N.H.V.B. In 2 F heeft Dosko tegen Texel 2 gespeeld en nog wel gewonnen ook (3—2). De stand is hier: Helder 4 6 3 2 1 14-13 8 II.R.C 4 5 2 2 1 16-7 6 Atlas 3 3 0 0 113 6 Texel 2 4 3 0 1 20—10 6 Sparta 2 5 3 0 2 13-13 6 II.R.C. 5 6 1 2 8 13—15 4 Dosko 5 1 0 4 8-22 2 Helder 5 3 0 0 3 6—14 0 Viordo klasse. Dirkshorn heeft Callantsoog met 1—0 geklopt en staat, gevolgd door Petten 2, keurig bovenaan. Sint Maarten boude nog maar vol! Dirkshorn begon ver leden jaar ook slecht; oefenen maar! Dirkshorn Petten 2 B.K.C. 3 Callantsoog Sparta 3 Held. Boys 2 sint Maarten Succes 4 In i II troont Texel 3 bovenaan, gevolgd door dc Texelsche Boys. F.r hecrscht op het eiland wel een opgewekt sportleven tegenwoordig! Do kopgroep: 4 3 10 17—7 7 6 3 12 12—9 7 2 2 0 0 5—1 4 G 5 0 1 17—7 10 5 4 0 1 18—7 8 2 2 0 0 5—1 4 4 2 0 2 13-7 4 4 1 0 3 5-15 2 3 0 0 3 3—11 0 4 0 0 4 3-16 0 Texel 3 Texelsche Boys Atlas 2 In 4 L zien we Watervogels 3 leiden, gevolgd door de zonen van Julianadorp cn Dirkshorn. De stand: Watervogels 3 J.V.C. 3 Dirkshorn 2 Helder 7 Held. Boys 3 B.K.C 4 Callantsoog 2 H.R.C 7 Wieringenvaard 2 K.N.V.B.-PROGRAMMA i NOVEMBER. 4 4 0 0 19—5 8 4 3 0 1 14—10 6 4 3 0 1 14—13 6 4 2 0 2 14-9 4 5 2 0 3 7—18 4 2 1 0 1 3-3 2 5 1 0 4 8-11 2 1 0 0 1 1—4 0 3 0 Cf 3 3-9 0 De K.N.V.B. heeft geen competitiewedstrijden vast gesteld om gelegenheid te geven naar dc radio te luisteren, behoudens in die gevallen waarvoor «le noodzakelijkheid dwong. Zoo is vastgesteld in 4 A: Nieuwe Niedorp—Texel. Herstelt N.N. zich, dan kan Texel het warmpjes krijgen. De N.H.V.B. draait volledig volgens het Maandag gegeven programma. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 30 October. Uitspraken vorige zitting. Adrianus Jac. van PI., boerenbedrijfsleider te Vel- zen. Een aan zijn zorg toevertrouwd paard het noo- dige voedsel onthouden. Eisch 3 maanden gevangenis straf. f 100 boete of 50 dagen hechtenis. Franciscus Hubertus Maria D„ Amsterdam, poging tot oplichting door middel van ondeugdelijke geld stukken. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. Vrijge sproken, omdat do poging tot oplichting niet was bewezen. Gerardus D., werkman Wervershoof, voortgezet misdrijf art. 247 W. van Strafrecht (zedezaak). Eisch S maanden gevangenisstraf. Tusschonvonnis gewe zen en uitgesteld tot onbepaalden datum. Al tiert us B.. vrachtrijder te Spanbroek, het door schuld veroorzaken van ernstig lichamelijk letsel. Vrijgesproken. Willem 11., autoverhuurder te Winkel, hooger be roep vonnis kantongerecht Hoorn, betreffende ver oordeeling ter znkc overtreding motor- en rijwielwet. Vonnis bevestigd. Willem Joh. M., loodgieter te Hciloo, diefstal uit een winkelautomaat, gepleegd tc Alkmuar. 140 boete of 20 dagen. Kort verhaal. door H. J. KOOPS. Ja, nu Is het dus zoo ver. Zoo ver, dat ze zwijgend langs elkaar gaan, en nauwelijks elkaar aankijken. Wie eigenlijk het éérst het woord „scheiding" ge sproken heeft, weten ze geen van beiden. Dat doet er per slot ook niet toe. Het is nu eenmaal zoover, ze zullen beiden huns weegs gaan, en morgen komt er een wagen om de koffers te halen; héér koffers zullen gebracht worden in een huurkamer en zijn koffers in een andere huurkamer, cn dan is alles uit. En de kamers worden al leeger en leeger, en hij denkt: „Over een uurtje gaan we uit elkaar als goede vrienden", zooals we hebben afgesproken, en dan zitten we ieder op onze huurkamer, en ja, wat dan? En zij denkt: „Hoe is het zM ver kunnen komen? We hebben toch zóóveel van elkaar gehouden..." En terwijl de klok tikt, denken beiden: „Als er sprake is van „scheiding", en de ander zwijgend in de lucht kijkt, moet je toch wel aanne men dat hij er mee in steint. Je kunt je toch niet aan iemand opdringen, en per slot zijn we toch moderne menschen, we kunnen toch niet sentimen teel gaan doen." Ze pakken verder, ieder in zijn eigen kamer. De klok lijkt harder te tikken in de half leege, kale ka mers. Dan staan ze beiden voor het radiotoestel. Ze heb ben het samen gekocht, en het met Kerstmis aan elkaar cadeau gegeven. De eerste Kerstmis van hun jonge huwelijk... „Als je hem graag wilt hebben," zegt Peter en pro beert te lachen. „Ik heb toch mijn werk, maar jij zal de muziek misschien de lange winteravonden..." „Ja, de lange winteravonden", denkt Mariene hui verend, maar ze antwoordt: „Jij bent toch de muziekliefhebber, en omdat we het niet tot een piano gebracht hebben, moet jij hem meenemen. Ik bedoel..." Ze staan dnnr en kijken langs elkaar heen, verle gen. Mechanisch drukt Peter de knop neer: een paar accoorden, dan een viool, week en gedragen: een eenvoudige, tot het hart sprekendo melodie, harts tochtelijk en toch rustig, als een avond in de ber gen: Solvejg's lied. En de beido menschen staan daar, roerloos in de kale kamer, en zien, in gedachten hetzelfde beeld: een atelier, óók in het schemerdonker, maar buiten aan den rand van de stad, en voor het venster een bloeiende vruchtenboom, waarboven 'n smalle maan sikkel opgaat. Dan klinkt uit een van de huizen hetzelfde lied van nu, tccder: Solvejg's Lied. En beiden zien ze duidelijk hoe toen de menschen, ge dwongen door dc zoete melodie, zich naar elkaar toekeerden, elkaar in de oogen zagen en... Ja, onder de tonen van die melodie keerden zij zich toén naar elkaar, keeren zij zich nü naar elkaar, zien elkaar in dc oogen en... Na cenigen tijd, als Mariene haar betraand gezicht opheft, zegt hij en zij hebben nog géén woord ge sproken: „Misschien is mijn oude atelier net vrij zouden we er niet twee weken heen gaan, inplaats van een huwelijksreis..." WINKET. Bij dc op 26 October ƒ.1. gehouden openbare ver- kooping van de behuizing met erf en weiland, to taal groot 8 H.A. 38 A. en 94 c.A., bewoond door A. Zeegcrs, ten overstaan vn de notarissen G. J. van Leersum en F. W. Ludwig, is dit bij de toeslag ge kocht voor f 6755.24 voor den heer G. Nobel te Win kel. Maandagavond hield het Nutsdepartement zijn eer ste Nutsavond in de tooneelznal van den heer R. Laan, waarbij omstreeks een 60-tal leden cn genoodig- den aanwezig waren. Deze avond werd gevuld door den heer Alt, toon kunstenaar te Bolsward, met een causerie over de zeer spannende opera „Hamlet", bestaande uit een boeiende behandeling van den literairen inhoud, ge ïllustreerd met prachtige lichtbeelden, terwijl de voornaamste muzikale momenten ten gehoore wer den gebracht op de piano of door grnmofoon-opna- nien van do Grand Opera te Parijs. De heer Alt is hier geen onbekende en meermalen heeft hij ook hier zijn gehoor weten te boeien, en zijn optreden van Maandagavond is een zeer waardevolle en genotvol- lo vernieuwing van die kennismaking geweest. Voordracht, geschiedenis en uitbeelding was 'n voor ieder vatbaar geheel, dat met groote belangstelling en spanning werd gevolgd, en men algemeen in stemde met den bij de sluiting uitgesproken wensch, om den heer Alt hier nog eens terug te zien. ANNA P AU LOW N A Veerburg'g nieuwbouw. Na onderhandsche aanbesteding is de bouw van de nieuwe tooneel- en danszaal van Hotel Veerburg, gegund aan den heer J. de Graaf, alhier, die bereids met dc werkzaamheden is aangevangen. De zaal, die aansluit baar aan het bestaande café zal worden ge bouwd, krijgt een diepto van 25 meter, een hoogte van 5.30 en een breedte van 9 meter, terwijl een serre over dc gchcelo Oostzijde d ie breedte tot 12 meter kan vergrooten. Architect is de heer Jos. R. Vlaming te Amsterdam. r A N GE N T) IJ K NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagavond werd in de tooneelzaal van Con- cordia alhier een propagnnda-avond gehouden voor het N.V.V., door middel van een filmvertooning door de N.V. Arfi. Voor dezen avond bestond enorm veel belangstelling. De gehecle zaal was finaal be zet en zullen wel ruim vierhonderd personen aan wezig zijn geweest. De bijeenkomst werd door den beer J. van den Abeele geopend, waarna het film programma werd begonnen met do vertooning van ren journaal, een film van natuuropnamen in Zwe den en een teekenlilm. Daarna werden fragmenten gedraaid uit do N.V.V.-film Macht tegen Macht, waar in duidelijk werd aangetoond, wat men met orga nisatie kan bereiken. Voor de pauze sprak bet Hoofdbestuurslid Coen van der Lende het groot aantal toehoorders toe, waarbij hij het doel van deze avonden uiteenzette. Na de pauze werd de film Cavalcade, de beroemde Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 752 m.M., dalat. Wind: Zuid-West. Temperatuur: 7 gr. C. is 44 gr. F. Vooruitzichten: Regen. Voor een BRIL een BREUKBAND, een BUIKBAND is ROTGANS Uw adres! Vakkundig, billijk. Gedlpl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. film, waarin het leed, dat de oorlog over de men schen brengt, op aangrijpende wijze wordt geschetst, vertoond. Deze film heeft een diepen indruk go- maakt op het talrijk publiek. Over den inhoud zul len wij niet uitwijden. Over het beeld en de ge luidsverzorging kunnen wij niet anders dan roe men. Alles werd zeer duidelijk weergegeven. De or ganisatoren van dezen avond kunnen op een zeer goedgeslaagde bijeenkomst terugzien. ZUIDSCHARWOUDE. Dinsdagavond vergaderde de IJsclub Ons Genoegen ten lokale van den heer P. Kramer. Er was slechts weinig belangstelling, waarover de voorzitter, de heer S. de Boer Kz., zijn onvoldaanheid uitte. Hij vond liet jammer, daar het nu mogelijk is, om zich tegen ongevallen op zeer voordeelige wijze te verze keren. Ook in geval van verdrinken, wat hier nogal voorkomt, is men er van overtuigd, f1000 voor zijn nagelaten betrekkingen na te laten. Daar voorzitter bet een belangrijke zaak acht, en er zoo weinig le den op de vergadering zijn, stelt hij voor, den bode bij do leden te laten rondgaan, om hun te vragen, of zij tot die verzekering willen toetreden. Verschil lende besprekingen worden over dit voorstel gehou den, waaruit ten slotte de conclusie wordt getrok ken, dat de vergadering zich vóór deze zaak uit spreekt, doch dat men de vergadering afwacht, waar op deze zaak door den IJsbond Holl. Noorderkwar tier uitvoerig zal worden besproken. Als afgevaardigden worden aangewezen de hee- ren D. van Kleef en C. de Boer Cz. OUDKARSPEL. In December en Januari organiseert de bond van dilettantentooneelvereenigingcn in Westfriesland 'n tooneelwedstrijd voor aangesloten vereenigingen. Als juryleden zijn aangezocht de heeren 11. Slik ker, regisseur van de tooneelvereeniging Jong Leven en Frod. Groot, journalist en tooneelschrijver, beiden alhier en de voorzitter van den bond, de heer P. Kooijman te Wognum. TOONEELNIEUWS. Het seizoen is weer aangebroken. Zondag 11 No vember geeft onze plaatselijke tooneelvereeniging „In Eigen Kring" het bekende blijspel van J, v. d. Poll „De Doofpo t". Zie voor bijzonderheden advertentie in dit num mer. EEN NIEUWE ZIEKENAUTO. Het Taxi-bedrijf Raven en Lingcman alhier heeft zich een naar de nieuwste eischen des tijds inge richte ziekenauto aangeschaft, waarmee de te ver voeren zieken in deze omgeving ongetwijfeld gebaat zullen zijn. De wagen ziet er inderdaad met zijn speciaal systeem van veeren en schokbrekcrs, zeer geschikt voor het gestelde doel uit. De ligplaats voor do zieke is opgesteld op hydraulische schokbrekcrs, zoo-< dat het hinderlijke stooten voor den zieke bijna ge heel is opgeheven. Verder kan de brancard zóóver den wagen worden uitgeschoven, dat de zieke er zonder eenige moeite kan worden opgelegd. Naast de zieke bevinden zich nog twee zitplaatsen voor do verpleegsters of dokter, terwijl de chauffeurs plaats geheel van het overige gedeelte is afgeschei- dun. Verschillende noodzakelijke ingrediënten, die onderweg noodig mochten blijken voor den zieke be vinden zich in de auto. Op aanwijzing van liet Roode Kruis is de auto zóó ingericht, dat de zieke niet me§r met het hoofd naar achteren, doch naar voren ligt. De praktijk heeft uit gewezen, dat deze houding een veel betere is. De wagen staat steeds klaar om uit le rijden en de ondernemers, die telefonisch met een doorver binding No. 133 ook 's nachts altijd te bereiken zijn, zullen ongetwijfeld, ook bij de doktoren in de omge ving, de belangstelling hebben voor dezo uitbreiding van hun bedrijf. ESPERANTO. Op 28 Oct. j.1. had te Den Helder een bijeenkomst plaats van de Esperantistcnvcreeniging „La Norda Stelo". De zaal van het gebouw U.S.O. was bijna geheel gevuld met de bezoekers, die uit vele plaat sen benoorden Alkmaar en zelfs van verder weg, waren opgekomen. Ze werden hartelijk welkom geheeten door den voorzitter van „La Norda Stelo", den lieer K. Rogge- veen en door den voorzitter van de Hcldersche club, den lieer Heres. De Heldersche vereeniging heeft al les gedaan om de gasten waardig tc ontvangen. Er werd gezongen, tooneel gespeeld, gedeclameerd cn tenslotte vertoonde do heer Duinker van Texel eeni go zelf opgenomen films. Een ervan was gemaakt tijdens onze excursie naar Texel op Hemelvaartsdag, zoodat dat mooie uitstapje, waaraan meer dan hon derd esperantisten deelnamen, nog eens heclemaal in onze herinnering werd teruggebracht. Het was een goed geslaagde bijeenkomst, waartoe vooral de recht prettige stemming, die er den ge- heclcn dag heerschtc, veel heeft bijgedragen. De volgende vergadering zal plaats hebben te Alk maar op 16 Dec. a.s. AANBESTEDING IJSBAAN. In de Cérès had gisteravond dc aanbesteding plaats van het clubgebouw op het ijsclubterrein. Ingeschreven was door S. A. Knuwcr f 3590; D. Boekei f 3360; F. Schotten f 3350; M. Schoen f 3300; J. van Stipriaan f 3048; B. Zeeman f 2960; B. v. d. Hoven f 2850. De begrooting was f 2714. De gunning is aangehouden. VERKOCHT. Het huis van den heer J. Middelbeek aan de Hoep is verkocht aan den heer G. Mooij, Schagen,

Schager Courant | 1934 | | pagina 2