Dames MOORDAANSLAG IN DEN HAAG. Zijn broertje doodgeschoten. SECRETARIS VAN DEN HELDER VRAAGT ONTSLAG. Gasverstikking. IN DEN GREEP VAN DEN WINTER. Voorboden van een strengen winter? Op onbewaakte overwegen. LABOUR WINT. Een delicatesse voor de boterham I Eebr. KWELQAM, Schap. Iel. 64 EXECUTIES IN SPANJE? Het onderzoek inzake Marseille gesloten. Firma GEBR. ROTGANS Predikbeurten. Eerste Klasse Corset Specialiste FIRMA G. DE WAARD, SCHAGEN Installatie Deken G. Kuijs. Tandarts door colloga doodgestoken. Na een korte hevige oneenigheid. Dader meldt zich in ovorspanncn toestand bij de politie aan. Gistermiddag om ongeveer half vijf heeft een ernstig drama plaats gehad ten huize van den 46-jarigen tandarts S., aan de Laan van Meerdervoort, no. 683 te 's-Gravenhage. In verband het het overdoen van zijn prak tijk aan den eveneens in Den Haag wonen den 30-jarigen tandarts H., schijnt een korte, hevige oneenigheid te zijn ontstaan tusschen beide mannen, met als gevolg, dat tandarts H. met een scherp voorwerp aan den hals ernstig werd gewond. Bloedend vluchtte bij de deur uit, doch stortte na eenige passen neer. Hij is kort daarna overleden. Nadere bijzonderheden melden, dat S. zijn collega te lijf gegaan was met een scheermes, waarmee hij hem een wonde aan den bals toebracht, waarbij een slagader werd getroffen. Hevig bloedend vluchtte H. do straat op; op een afstand van 150 meter van de woning van S. stortte hij neer, badend in zijn bloed. Voorbijgangers, die don bloedenden jongeman za gen vallen, hadden er geen vermoeden van, dat hier een doodslag in het spel was. Men waarschuwde den Geneeskundigen Dienst. Do dokter kon slechts den dood constateeren. Het ont zielde lichaam van 't slachtoffer, dat ongehuwd was, werd tiaar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht, wuar de sectie op het lijk zal worden ver licht. De politie die eveneons was gewnarschuwd, ver moedde nanvankclijk ook niet, dat H. het slachtof fer was van een moordaanslag. Toen zo liet bloedspoor op straat volgde, dat naar de woning van S. leidde en daar het huisraad over hoop vond liggen en bovendien het bebloede scheer mes ontdekte, begreep zij. dat hier een misdaad was begaan. Ze stelde een onderzoek in naar S., die ech ter niet thuis was. S. was n.l. na zijn vreeselijke daad eveneens de strant opgeloopen. Nauwelijks had de politie het sig nalement van S. verspreid, of deze meldde zich ge heel overstuur op het politiebureau aan de Archiine- desstraat, waar hij een bekentenis van zijn daad aflegde. Hij is vervolgens naar het hoofdbureau van politie overgebracht waar hij na een kort verboor zijn overspannen toestond liet geen langdurige on dervraging toe irt verzekerde bewaring is ge steld. lieden zal het verhoor worden voortgezet. Zooals begrijpelijk, heeft bet gebeurde op de Laan van Meerdervoort c. o. groote consternatie verwekt. Tragisch gevolg van onvoorzichtigheid. Donderdagmiddag heeft zich In de woning van de weduwe L. to Beugen een tragisch voorval afge speeld, waarhij tengevolge van groote onvoorzichtig heid een menschenleven is verloren gegaan. De negentienjarige zoon des huizes was bezig met het nakijken van een geweer, toen zijn negenjarig broertje nieuwsgierig naderbij kwam. De oudste vroeg toen schertsend aan den kleine knaap. 7.al ik jou eens dood schieten? Het ventje antwoordde lachend: Dat durf je toch niet. De jongeman heeft daarop het geweer ge laden in verregaando onvoorzichtigheid en legde op het ventje aan. Het is nog niet to zeggen of het nu met opzet of bij ongelukkig toeval gebeurde, maar plotseling viel het schot.. Do kleine jongen werd in de borst ge troffen cn overleed spoedig. Vermoed wordt ook dat de oudere broer gemeend heeft dat hij een losse patroon in het geweer gedaan heeft, maar dan nog is de daad hoogst onverant woordelijk te noemen bij den geringen afstand, waar op liet kind van hem verwijderd stond. Do politie heeft den oudsten jongen een verhoor afgenomen en in arrest gesteld. Allerweqen ziet men dezen lunctlonnaris met leedwezen vertrekken. De gemeente secretaris van Den Helder, de heer J. Kamman, heeft tegen 1 Mei ontslag gevraagd, uit zijn functie, wegens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd. In tegenstelling met de meeste andere functies van ambtenaren bij gemeente, provincie en rijk is de gemeente secretaris niet aan de leeftijdsgrens van 65 jaar gebonden; nochtans heeft de heer Kamman geineend zijn ontslag te moeten vragen. I)e heer Kamman was sinds 1919 In deze gemeente werkzaam. Hij was opvolger van den tegenwoordigen directeur generaal van onderwijs, prof van Poelje, en voordien in gelijke functie te Delfzijl werkzaam. Allerwegen ziet men hem met leedwezen vertrekken. Buiten Den Helder geniet de beer Kamman ook bekendheid, doordat bij de functie bekleedt van voorzitter ven den Ncderl. bond van gemeente-amb tenaren. Verder is hij voorzitter van de plaatselijke afdeelingen van Hoode en Witte Kruis, lid van liet college van kerkvoogden der Ned. Hcrv. Gemeente, sedert 22 jaar lid van de examencommissie voor de gemeente administratie, alsmede lid van bet scheids gerecht voor do Noordhollandscho vcrceniging Ilct Witte Kruis. Kraantje van de gaskachel stond half open. Amstelveen, 2 Nov. Gisternacht is de 21-jarige zoon van de familie J. van der Poel, wonende in de Koen van Oosterwijklaan no. 53, door gasverstik king om het leven gekomen. Toen gistermorgen de zoon niet naar heneden kwam, en ook zijn slaapkamerdeur gesloten bleef, sloeg men van buiten af een ruit van bet slaap kamerraam in. Een gaswolk stroomde naar buiten en men vond tot groote ontsteltenis den jongen dood te bed liggen Uit het onderzoek is gebleken, dat het kraantje van de gaskachel op de slaapkamer iets open stond. Do hoofdkraan werd altijd des avonds voor het naar bed gaan. gesloten en dit was ook nu gebeurd. Even later echter, toen de zoon al boven was, is do hoofdkraan geopend om nog even water te warmen. Do hoofdkraan is toen niet meer geslo ten. Zeer waarschijnlijk is, dat het gaskruantje op do slaapkamer reeds langen tijd niet goed gesloten was. inct bovengenoemd noodlottig gevolg. De Ge neeskundige Dienst to Amsterdam heeft s morgens nog gepoogd do levensgeesten weer op to wekken. SLAPELOOZE NACHTEN DOOR SPIT. Na drie weken Krnschen werd het beter. „Een jaar lang heb ik gesukkeld met spit in den rug en lievige pijnen in de beenen. Zelfs zoo erg, dat ik 's nachts niet kon slapen. Ik heb hiervoor alle middelen aangewend, maar niets hielp, totdat ik er eindelijk toe overging om eens Kruschcn Salts te gebruiken. En ik had het nog geen drie weken ge bruikt, toen kon ik al weten, dat het gaandeweg beter werd. En nu kan ik cr beslist niet meer bui ten, want ik had het een weck niet gebruikt en de pijnen kwamen weer terug. Daarom heb ik dan ook weer een poijo aangeschaft. Ik kan Kruschen Salts dan ook ten zeerste aanbevelen." B. J. W. te B. Indien de afvoerorganeu niet behoorlijk function- neeren, ontstaat in het lichaam een ophooping van schadelijke afvalstoffen en urinezuur, wat de on- drageleijke rheumatische pijnen kan veroorzaken. De zes verschillende zouten in Kruschen drijven deze afvalstoffen en urinezuur langs den natuurlij ken weg zachtjes en volkomen uit het lichaam; de „dagelijksche dosis' Kruschen zal daarna de afvoer organeu blijven aansporen om alle schadoLyke stof fen geregeld uit het lichaam te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k fü.90 en f 1.00 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het éti ket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam, voorkomt. Verscheidene deelen van Europa door lelie sneeuwstormen geteisterd. Uit verschillende doelen van Europa komen be richten binnen over een plotseling invallende koude, gepaard gaando met felle sneeuwstormen. In Engeland en ook in ons land is het deze week begonnen en gister heeft in Noord-Zweden, zooals uit ©cn bericht elders in dit nummr blijkt, een sneeuwstorm groote verwoestingen aangericht. Sneeuw en storm over Midden-Italië. Rome: In Midden-Italië heeft thans na een on gewoon warme Octobermaand, bij het begin van de maand November de winter zijn intrede gedaan. In Toscana is in de hoogere berglagen veel sneeuw gevallen. In de omgeving van Arezzo werden op een, meer dan één kilometer langen afstand, door de ge- weldigo stortregens, heele huizen van hun fundamen ten gesleurd. Op een andere plaats werden aanlegsteigers van stoomschepen meer dan 100 meter ver het land in gespoeld. Tevens zijn in Toscana talrijke electrische gelei dingen van de tram verwoest. Door den hevigen storm werden verscheidene daken, ook van groote gebou wen, afgerukt. Sneeuw in Eifel en Rijngebied. Keulen: In de Eifel heeft het Donderdag zwaar gesneeuwd. Do sneeuwval hield uren aan. Het bergland lag spoedig onder een dikke sneeuwlaag. Hier cn daar werd aan de electrische geleidingen beduidende schade aangericht, zoodat meerdere dor pen eenigen tyd zonder stroom waren. Gistermorgen viel ook in het Rijngebied de eerste sneeuw. Parijs; Ook in de Vendie is de temperatuur zeer gedaald, zoodat het gistermorgen vroor. Ook daar is de eerste sneeuw gevallen. Voorboden van een strengen winter. Do corr. van de N. R. Ct. te Brussel meldt: Donderdagochtend op den dag van Allerheili gen, volgens de traditie, evenals 2 November: Aller zielen, aan de herdenking der dooden gewijd is de hoofdstad onder een sneeuwtapijt ontwaakt. Tot rond 10 uur is het op vele plaatsen In midden-België blijven sneeuwen, welk verschijnsel zich. bij men- scli en heugenis, sedert verscheidene decenniën in België, zoo vroeg in den herfst, niet meer had voor- gednan. In Hoog-België heeft het bovendien vrij sterk gevroren en is ook, op de hooge platcaux der Ardennen, gisteravond veel sneeuw gevallen. Bijna overal is de sneeuw blijven liggen en biedt het landschap ongeveer denzclfden aanblik als de vorige jaren in Januari of Februari, wanneer do winter hoogtij viert. Wederom verscheiden slachtoffers in Frankrijk. P a r ij s: Op een onbewaakten overweg te La Fourche, bij Le Mans, werd een auto met zes inzit tenden door een trein gegrepen en meegesleurd. Twee inzittenden werden op slag gedood. De vier anderen, waaronder zich drio kinderen bevonden, werden levensgevaarlijk gewond. Een soortgelijk ongeluk vond plaats te Vomain bij Rijsel, waar een auto door een Michelin-bandentrein werd aangereden. Een vrouw werd gedood, haar kind levensgevaarlijk gewond. De gemeenteraadsverkiezingen in Enge land brengen een overwinning voor de arbeiderspartij. Londen. De tot nog toe bekend geworden uit slagen van de Donderdag gehouden gemeenteraads verkiezing toonen, dat de Labour Party de drie jaar geleden in de Londenschc districten geleden neder laag, niet alleen te boven is gekomen, doch ook ver der belangrijke overwinningen heeft behaald. Van 1928 tot 1931 beheersebte de Labour Party acht Lon- densche gemeenteraden. Bij baar nederlaag, een week na de parlementsverkiezingen in 1932, verloor Labour de meerderheid in vijf daarvan, om later bij een tusschcntijdsche verkiezing weer in een Raad de meerderheid te heroveren, zoodat zij voor do huidige verkiezingen de meerderheid bad in vier gemeenteraden. De voorloopige nitslagen Volgens de tot nu toe bekend geworden uitslagen voor de gemeenteraadsverkiezingen heeft do arbei derspartij 203 zetels gewonnen en acht verloren, winst dus 195 zetels. De conservatieven verloren 109 en wonnen 13 ze tels, zoodat zij een verlies van 96 zetels hebben. De liberalen verloren 34 en wonnen 4 zetels, zoodat hun verlies 30 zetels bedraagt. De onafhankelijken, die vooral uit anti-marxisten bestaan, verloren 74 en wonnen 5 zetels, zoodat zij in totaal 60 zetels verloren. De arbeiderspartij heeft in verscheidene districten die in het parlement door conservatieve afgevaar digden vertegenwoordigd zijn, do meerderheid be haald. Tot degenen, die verslagen werden, behoort ook lady Simon, do echtgenoote van den minister van buitenlandsche zaken. Gelardeerde Lever, Gebraden Rosbief, Gebraden Rollade Pekelrlb. Het conflict tusschen president en re geering. Madrid. Uit Oviedo wordt gemeld, dat twee vliegers in de bergen biljetten hebben uitgeworpen waarin de opstandelingen worden aangespoord, do wapenen neer te leggen. De toezegging wordt gedaan, dat zij weer tot het. werk in de mijnen toegelaten zullen worden, mits zij zich aan geen misdrijven hebben schuldig ge maakt en geen lid van het revoluiionnaire comité zijn geweest. In een gemeente van Asturië zijn 14 leden van het revolutionnaire comité aangehouden, Zij hebben echter geen deel aan den opstand genomen, daar het desbetreffende bevel te laat werd ontvangen. Voorts zijn in Asturië opstandelingen gevangen genomen, die bekend hebben, 13 waardigheidsbekle ders en ingenieurs gedood te hebben. Te Madrid werd gister opnieuw een kabinetsraad gehouden. Na afloop daarvan verklaarde Lerroux, dat het vraagstuk van de uitvoering der doodvonnis sen nog steeds aanleiding tot verdeeldheid geeft en meer en meer een conflict tusschen den president der republiek en de leden van de regeering schijnt te worden. Men verwacht, dat vandaag twee opstandelingen terecht gesteld zullen worden, die ter dood veroor deeld zijn, omdat zij met de wapenen in de hand gearresteerd werden en bekend hebben, dat zij le den van de openbare macht gedood hebben. Er zal volgens Belgrado nog een politiek onderzoek moeten volgen. Een der corr. van de N.R.Ct. meldde gisteravond: In politieke kringen te Belgrado wordt hedenavond verzekerd, dat het onderzoek inzake Marseille thans ingesloten. nfet onderzoek zou het internationaal karakter van den aanslag ten volle hebben bewezen; dat wil zeg gen, dat de moord onmogelijk was geweest, wan neer de daders niet internationaal politiek waren ondersteund. Op het crimineel onderzoek dat thans is afgeloopen, zal dan ook een politiek onderzoek moeten volgen, waartoe alleen de Volkenbond be voegd is. Over de wijze en het tijdstip, waarop het politiek onderzoek zou worden ingesteld, zal Zuid-Slavië ech ter eerst met Frankrijk en zijn vrienden van de Kleine Entente overleg plegen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 768 m.M« 9tijgt. Wind: West. Temperatuur: 1,5 gr. C. is 34 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer. Voor een BRIL een BREUKBAND, een BUIKBAND is ROTGANS Uw adres! Vakkundig, billijk. Gedlpl. Drogist-Opticien. SCHAGEN. ZONDAG i NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer A. van der Kaaij, van Amsterdam. Bergen, voorm. 10 uur, Ds. Van den Kicboom. GEREFORMEERDE KERK. Bergen, voorm. 10 uur, hulpprediker J. H. Slager. Nam. 5 uur de heer Slager. E. V. MARANATHA. Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur, do heer Elderkamp van Amsterdam. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Meihuizen. Den Oever (Kapel) nam. 7.30 uur, Ds. Meihuizen. Wcnscht ge Uw goede figuur te behouden, of wilt U dit verbeteren? Wendt U dan om inlichtingen tot Zonder eenige verplichting wordt U gratis advies gegeven. ZITDAG a.s. Woensdag 7 November, van half elf tol half vier. Gisterenmiddag heeft de nieuwbenoemde Deken en Pastoor, de HoogEerwaarde Heer G. Kuijs, zijn in trede in deze gemeente gedaan. In gezelschap van den Hoog Eerw. Deken E. P. Rengs van Alkmaar, arriveerde Deken Kuijs in deze parochie, waarbij ter verwelkoming aanwezig waren de leden van kerk- en armbestuur. Des avonds to 7 uur had een plechtig Lof plaats, waaronder de installatie plaats vond. Terwijl het zangkoor een 3-steminig Vcni Creatos zong, betrad de nieuwe leider het priesterkoor, waar na Doken Rengs onmiddellijk tot de installatie en de daarbij gebruikelijke ceremoniën o«rging. Allereerst werd de benoemingsbrief voorgelezen, waarin gewag werd gemaakt, dat Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, wegens overlijden van Deken Guilonard, tot Pastoor der Parochie van den H. Christcpiiorus en Deken van Schagen heeft benoemd den Zeer Eerw. lieer G. Kuijs te Hiilegersberg. Hierna werd door dezen de geloofsbelijdenis en de eed van gehoorzaamheid, eerbied en eerbetoon aan don Bisschop van Haarlem en zijn opvolgers afge legd. Onder het uitspreken van het laatste gedeelte der eedsformule legt de nieuwbenoemde Deken zijn hand op het Evangelie-boek en worden hem de sleu tels der kerk overhandigd, onder het uitspreken van de woorden, dat hij in het zakelijk en werkelijk bezit van de parochie is gesteld. Nadat liet Tabernakel is geopend, knielt de Hoog Eerw. Deken voor het allerheiligste, en worden hem de verschillende voorwerpen bij het opdragen van het H. Misoffer te gebruiken, overgegeven. Al deze plechtigheden hebben voor het altaar plaats Daarna begeeft Deken Bengs zich naar de preek stoel, alwaar hij Deken Kuijs verzocht den preekstoel tB beklimmen, en hetn do macht geeft om de heilige evangeliën te verkondigen. Evenzoo wordt den nicuwbenoemden Deken ook do macht gegeven, om den biechtstoel te gebruiken, en, komende bij het Doopvont, wordt dit eveneens aan de goede zorgen en ten gebruike van den nieuwen herder overgedragen. Terugkeerende tot de Sacristie, verzoekt Deken Rengs aan Deken Kuijs om bezit te nemen van al les, wat tot de parochiekerk behoort, waarmede de installatie is geëindigd, nadat te voren aan het aliaar een gebed was gestort. Na deze installatie beklom de Hoog Eerw. Deken Rengs den preekstoel, om in een gloedvolle predi-, katio den gcloovigen op het groote verschil tusschen het verscheiden, de plechtige uitvaart en begrafenis van den vorigen Deken en de intocht en installatie van den nieuwen Deken. Langen tijd heeft deze Paro chie zonder herder geweest, de leemte hiervan heeft men gevoeld, en do gewijde redenaar verheugde er zich over, dat de parochie thans weder een herder is aangewezen, die met alle krachten het zieleheil zijner parochianen hoopt en zal bevorderen. Hoewel het Pastoor Kuijs zwaar viel om van zijn beminde, door hem gestichte parochie afscheid te nemen, eischte de gehoorzaamheid aan de Kerkelijke overheid van hem, om die pnrociiio te verlaten en deze parochie te Schagen te gaan dienen. Spr. hoop te, dat ook de geloovigen die gehoorzaamheid aan de kerkelijke overheden zouden betoonen, waardoor het voor den thans geinstalleerden herder gemakke lijker wordt gemaakt, zijn nieuwe taak te volbren gen. De meute op weg tijdens de jachtpartij van de South Berks jachtclub ln het Spencers bosch nabij Readlng, Donderdag onder groote belangstelling gehouden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10