De Franschen aan de Saar Geen blijvende aantasting der gemeentelijke autonomie B0ÜWE EGBERTS Zaterdag 3 November 1934. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9588 ONRUST NEEMT TOE. Fransche troepen staan gereed. Scherp toezicht op de zedenverwildering WERK VOOR ALLEN! CLEARINGVERDRAG MET DIHTSCHIAND ALWEER OPGEZEGD. Opnieuw autonome clearing. Een proclamatie van den Saargevolmachtlg- de Bürckel. - Binnen een zone van. 40 K.M. van de grens mogen van 10 Jannari tot 10 Febrnarl geen nniiormen gedragen wor den, noch bijeenkom sten worden ge- honden. De- vertegenwoordiger van Reuter te Parijs heeft nopens de Saarquaestie van de „meest bevoegde zijde" de volgende verklaring ontvangen: Fransche motortroepen staan aan de grens van het Saargebied gereed. Zij kunnen aanstonds het ge bied binnenrukken, zoodra de voorzitter van de re- geeringscommissie van het Saargebied telefonisch een S.O.S. laat hooren, wanneer de plaatselijke gen darmerie den toestand niet meer meester mocht zijn. Snelheid wordt een beslissende factor geacht. Eenige duizenden manschappen met auto's in het Saarge bied geworpen, zouden in den loop van één nacht meester van den toestand kunnen worden. Naar de vertegenwoordiger van Reuter verder mee deelt voegde zijn zegsman hieraan toe, dat Frankrijk vurig hoopt, dat zulk een optreden niet noodzakelijk zal worden. Frankrijk gelooft, dat reeds een op tijd uitgesproken waarschuwing in dezen geest haar uit werking zal doen. De Volkenbondsraad heeft bepaald, dat in geval van nood de regeeringscommissie troepen, die buiten het gebied staan, te hulp kan roepen. Dit kan na tuurlijk ook op Belgische of zelfs Engelsche troepen slaan. Hun deelneming aan zulk een optreden zou echter wegens den tijdfactor èlechts van geringe be- teckenis kunnen zijn. Fransche voorzorgsmaatregelen door En geland goedgekeurd. De correspondent van Reuter te Londen verneemt uit bevoegde Engelsche politieke kringen, dat de Fransche voorzorgsmaatregelen met betrekking tot het Saargebied door de regeering te Londen zijn goedgekeurd en niets anders betcekencn dan een ten uitvoer legging van plichten, voortvloeiende uit in dertijd aangegane infernationale overeenkomsten. Indertijd is ook tusschen den Volkenbond en de re geeringscommissie overeengekomen, dat deze laatste Fransche troepen te hulp zou kunnen roepen inge val de politie het. niet meer aan zou kunnen. Dit is geschied omdat de Fransche troepen het meest dicht bij zijn.Op zichzelf beteekent dit. ook, aldus nog steeds voormelde Britsehe kringen, dat Engeland daaraan geen deel neemt. Volgens een bericht van United Press zou uit betrouwbare bron verluiden, dat de jong ste houding van Frankrijk ten opzichte van de Saarkwestie op aanraden van Engeland is aangenomen. Hitier maant tot discipline. Saarbrucken. De gevolmachtigde van Hitier voor het Saargebied, Jozef Burckel, heeft een bevel gepubliceerd, gericht tot de S.A. en de S.S. in het Saargebied, waarin o.a. staat: „Men tracht u in een gevaarlijk spel te lokken en men wrijft u aan dat ge een Putsch in het Saarge bied zoudt willen beginnen. De leider draagt mij op u te danken \oor de discipline die gij tot nog toe hebt betoond tegenover de moeilijkheden welke gij ondervindt. In den geest van den leider die ter wille van den Europeeschen vrede tot de grens van het mogelijke staat, om uwe discipline nog sterker te bewijzen en om daardoor aan de geheele wereld kennis te ge ven van het onrecht dat ons geschiedt, beveel ik dat van 10 Januari 1935 tot 10 Februari 1935 binnen een zone van 40 kilometers langs de grens van het Saar gebied het dragen van uniformen, en 't houden van demonstraties is verboden. Daarmede is de bewering dat de S.A. en S.S. na de volksstemming, om den Volkenbond voor een fait accompli te stellen, een Putsch beginnen, gelogen straft. Dit bevel aan de S.A. en de S.S. is gegeven om vreemde mogendheden elk voorwendsel te ont nemen van een militairen opmarsch." De landsleider van het Duitsche front Pirro heeft eveneens de order herhaald dat het Duitsche front de discipline moet bewaren. Heftige verontwaardiging in de Duit sche pers. Het valt niet te ontkennen, dat in Duitschland de onrust over de ontwikkeling der dingen, die het Saargebied betreffen, met den dag toeneemt, en of schoon «Ie regeering tot nu toe zwijgt, uit de pers zich in heftige verontwaardiging. Uit de Duitsche bladen zou de argelooze lezer zelfs den indruk kunnen krijgen, dat de Franschen het Saargebied reeds hebben bezet of zulks op zijn minst met volstrekte stelligheid van plan zijn. De indruk van de eerste berichten over Frankrijk's voorbereidingen werd aanvankelijk eenigszins ver zwakt, maar nu wordt door bet bericht uit Parijs, volgens hetwelk gemotoriseerde Fransche troepen gereed staan om op het eerste noodsein van Knox te hulp te snellen met een cynisme, dat zich tever geefs met een vredelievend masker tooit openlijk toegegeven, dat «le stemming in het Saargebied moet plaats vinden (of moet worden verhinderd) in de vuurlijn van gemotoriseerde troepen met den vinger aan den trekker. Het is alles net als in 1923: de wissel op de toe komstige Duitsche tekortkoming; de vreedzame ver momming van het gewelddadige plan en de aankon diging. dat men in één nacht den toestand meester kan zijn. Het vreeselijke is echter, dat ook al het andere weer zoo zal zijn: handel en verkeer zullen worden verlamd, militaire rechtbanken zullen op Duitsch grondgebied worden opgericht, botsingen met do be volking kunnen niet uitblijven en moeten tot bloed vergieten voeren. Wil Frankrijk den geest van Schlageter oproepen? Wil het de herhaling van de tafreelen, gelijk het neerschieten van arbeiders bij Krupp in Essen of de overval van Marokkaansche troepen op vrouwen en kinderen te Frankfort a. d. Main? Wil men door zulke gebeurtenissen, welke na een licht vaardigen tocht onvermijdelijk zijn, de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland voor eeuwig vergiftigen en de hoop op vrede voorgoed boderven? Eén ding zal nu anders zijn dan in 1923. De Deutsche Allgemeinc Zeitung geeft dan een citaat uit de vredesredevoering van Rudolf Hess te Koningsbergen, waarin deze o.m. zeide: „Men moet maar wagen ons aan te vallen; men moet maar wagen in het nieuwe Duitschland binnen te marcheeren. Dan zal de wereld den geest van het nieuwe Duitschland leeren kennen. Het zou strijden als nog nooit een volk voor zijn vrijheid heeft gestre den; ieder stuk bosch, iedere heuvel, ieder huis zou met bloed worden veroverd, enz. De hecle zaak is onbegrijpelijk, zegt de Deutsche Allgemeinc Zeitung dan verder, indien men niet aan neemt dat Frankrijk geheel verkeerd is ingelicht Wil de Fransche politiek de gewelddadigheid van 1923 herhalen en wil het dulden, dat een enkel mensch, de heer Knox, 15 jaar na het einde van den oorlog in staat wordt gesteld ,te beslissen of al dan niet vreemde troepen Duitsch gebied mogen binnen rukken? Wij waarschuwen Frankrijk en protesteeren tegen de politiek van geweld, waarvan de gevolgen niet af zienbaar zijn, aldus de Deutsche Allgemeine Zeitung. Verantwoordelijkheidsgevoel bij de lagere organen moet niet worden gedood. Burgerwachten zijn van fascistische elementen ge zuiverd. De memorie van Antwoord betreffende hoofdstuk. V (Binnenlandsche zaken) der Rijksbegrooting is heden verschenen en wij ontleenen daaraan het vol gende: Voorhands is de minister niet de meening toege daan, dat voor een centrale wettelijke regeling be treffende zedenverwildering bijzondere aanleiding bestaat. Wel bevordert hij zoo veel mogelijk, dat alom scherp toezicht door de verantwoordelijke orga nen wordt gehouden. Op deze aangelegenheid blijft zijn volle aandacht gevestigd. De minister aarzelt niet te verklaren, dat naar zijn overtuiging door het wegnemen of verzwakken van de zelfstandigheid der lagere organen, zooals deze in de organieke wetten is verankerd, aan heil zaam beginsel van onze bestuursindeeling geweld zou worden aangedaan. Evenwel mag niet uit het oog worden verloren, dat de zelfstandigheid op het ter rein van het financieele handelen ook volgens onze organieke wetgeving alleen onverkort aanwezig is, indien de lagere organen in staat zijn, hun uitgaven door eigen middelen te dekken. De houding, welke door het rijk voor de hulpver leening aan de lagere organen wordt ingenomen, vindt in den financieelen noodtoestand haar recht vaardigheid, doch ook haar eenigen grond. Elk ver langen of streven naar beknotting van de levensvrij heid en zelfstandigheid der lagere organen is daar aan vreemd. Steeds wordt in het oog gehouden, dat de bijzon dere bemoeiing een tijdelijk karakter heeft en moe£ kunnen worden gestaakt zoodra de omstandigheden dit wederom toelaten. Het crisiskarakter blijft in de oogen van de regeering het kenmerkende element ha- rer inmenging. Mannen gaan voor bij benoemingen. Dat het te ver zou gaan, om in het algemeen de vervanging van ongehuwd vrouwelijk personeel door mannen, onverschillig of het gehuwde dan wel onge huwde mannen betreft, in overweging te geven, kan de minister niet juist achten. Niet alleen dienen naar zijn meening de belangen van mannelijke arbeidskrachten, die een gezin heb ben te onderhouden, voor te gaan bij die van onge huwde vrouwen, doch ook ongehuwde mannelijke arbeidskrachten, die later tot gezinsvorming zullen overgaan, zullen om die reden eerder voor plaatsing in overheidsdienst in aanmerking dienen te komen dan vrouwelijke arbeidskrachten, die óf nimmer met gezinszorg zullen zijn belast óf bij huwelijk ontslagen worden. Geen N.S.B.-ers meer in de burgerwachten. Uitvoerig verdedigt de minister het bestaan van vrijwillige burgerwachten en den bijzonderen vrij- willigen landstorm. De vraag, of beide instituten thans geheel gezuiverd zijn van fascistische elemen ten, wordt in bevestigenden zin beantwoord, op grond van een daaromtrent ingesteld nader onderzoek. Samenvoeging van gemeenten. De minister schroomt niet voorstellen tot samen voeging van gemeenten te doen, indien de omstan digheden naar zijn oordeel daartoe nopen. De drang naar bezuiniging alleen is daarvoor niet voldoende. Inmiddels blijft ook uit een oogpunt van versobering 's ministers aandacht steeds op de mogelijkheid van samenvoeging gevestigd. Van eenzijdigheid in de burgemeestersbenoemingen is spr. zich niet bewust. Gemeentefinanciën. Acht de minister de tot standkoming van de fi nancieele maatregelen, wegens het groot© belang, dat daarbij op het spel staat, noodig, dit neemt niet weg, dat hij zoo veel als in zijn vermogen is er naar streeft de gemeentebesturen tijdig over concreete bouws.jffen voor het vaststellen hunner bcgrootin- gen de beschikking te geven. De late behandeling der begrooting in vele gemeen ten en het langdurig overleg, dat vaak noodig is, in dien Ged. Staten de begrooting niet goedkeurd, geeft inderdaad aanleiding tot moeilijkheden. Dit euvel heeft de bijzondere aandacht van den minister. WERKTIJDVERKORTING EN VERLAGING DER VASTE LASTEN. Het partijorgaan der R.K. Staatspartij, bevat de aangekondigde verklaring van het partijbestuur, wel ke verklaring volgens de mededeelingen door de R.K. fractio in de Tweede Kamer wordt onderschreven. Wij ontleenen aan de verklaring het volgende: De eenig juiste richting van beleid is gemakke lijk aan te geven: zij kan geen andere zijn d^n werk- behoud en werkverruiming. Zelfs enkel werkbehoud is niet voldoende, alleen reeds met het oog op den gestadigen bevolkingsaan was. De leuze zij dus: „Naar loonenden arbeid voor ons volk" en met deze leuze aldus de verklaring bedoelen wij scherp aan te geven, dat het politie ke werk zich daarnaar moet richten. Extra hulp voor kleeding gewenscht. en schoeisel Het partijbestuur ziet verlichting in de volgende middelen: verlaging van de huren en andere lasten, die daarop onmiddellijk inwerken. Tegen sterk ver minderde prijzen zullen levensmiddelen beschikbaar moeten worden gesteld. Extra-hulp zal moeten wor den verleend voor kleeding. schoeisel en dek. Hier voor vooral zal onmiddellijke overheidssteun niet kunnen worden gemist. Het 60 millioen-plan dient te worden uit gevoerd. Vervolgens de te bezigen middelen van meer inter ne strekking en werking. In dit verband volgt een opsomming van maatregelen, die normale werkgele genheid kunnen bevoredren, in de eerste plaats die, welke kunnen strekken tot werkbehoud en werkver ruiming: ten eerste krachtige uitvoering van de werkverruiming door credietverschaffing (00 milli oen-plan), ten tweede financieele steun bij de op richting van levensvatbare nieuwe of instandhou- Nu komt er meer tijd voor 'n „gezellige" pijpl Rook van nu af aan de beste pijptabak, die Nederland kent: Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai.Met recht: Nederland's geurigste pijptabak I ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10-15-20-25 ct. per half ons. (Ook in onsen en halve ponden.) Ik/O&eAafil. li vtm. finft/ ding van gezonde bestaande industrieën, ten derde krachtige bevordering van het gebruik van Neder- landsch fabrikaat en ten vierde aanleg of verbete ring van bruggen, wegen en kanalen. Bestrijding van cumulatie van functies. Verder moet de aandacht gevestigd blijven op mid delen. die ortoe kunnen strekken, de beschikbare werkgelegenheid onder een zoo groot mogelijk aan tal menschon te verdoelen door werktijdverkorting en roulecringsstelsel en bestrijding van de cumula tie van functies en inkomens binnen den kring van don rijksdienst. Arbcidsverbod van de gehuwde vrouw. Voorts moet worden aangedrongen op verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw, waar mogelijk ver vanging van oudere door jongere arbeidskrachten, en van vrouwelijke door mannelijke arbeidskrachten, regeling van den arbeid, door vreemdelingen, e en aansluitende regeling op de zelfstandige uitoefenin gen van beroepen of bedrijven door vreemdelingen. Naar lagere vaste kosten. Wat het lagero niveau en de vaste lasten betreft, het is bekend, dat de regering als een der middelen om de oeconomisohe weerbaarheid te verhoogen, vooral met bet oog op den export, ook beschouwt verlaging van loonon. In dit verband wordt aange drongen op een duidelijk overtuigende regeeringsver* klaring inct betrokking tot het tegenwoordige goud- peil en de munteenheid. Generaal Higglns, die Donderdag ln een monster-moeting In Albert Hall te Londen afscheid nam als leider van het Leger des Hells, met zijn echtgenoote en den hertog en de hertogin van York, die de samenkomst bijwoonden. Nederland heeft gebruik gemaakt van de haar verleend© bevoegdheden en heeft gisteren het Ne- derlandsch-Duitsch clearing-verdrag van 21 Septem ber jl. opgezegd. Gerezen moeilijkheden bij de uitvoering zijn de oorzaak. Wij vernemen, dat heden in den loop van den dag door de regeering een uitvoerige mededeeling zal geschieden. Dit is wel zeer noodig, daar de aard der gerezen moeilijkheden van veel belang zijn voor onze expor teurs. Het is natuurlijk nog moeilijk te zeggen, welke ge volgen deze eenzijdige opzegging voor ons bedrijfs leven zal hebben. Het geheele betalingsverkeer op Duitschland komt er weer door op losse schroeven en wordt veel min der overzichtelijk. Aan den anderen kant behoeft het allerminst on- voordeeliger voor de houders van oude vorderingen op Duitschland te zijn. Alle geintereseerden zien echter met groote be langstelling de regeeringsuitcenzetting tegemoet. Steun aan exporteurs. In ons blad van Donderdag gaven wij de regeling, die door de regeering getroffen is orn in zeer dringende gevallen voorschotten te geven, aan exporteurs, die met bevroren crcdicten op Duitschland zitten. Onze correspondent te Langendijk heeft zich tot een der bestuursleden van de vereen. Do Koophan del gewend om eens te vernemen, wat voor voor deel hierin voor de exporteurs zal steken. Ten opzichte van den voorgestelden maatregel was onze zegsman nogal pessimistisch gestemd, vooral omdat hier wordt gesproken van in zeer bijzondere gevallen. Alleen exporteurs die niet meer weten, hoe zo er uit kunnen komen, zullen hierdoor kunnen worden geholpen. Dat is zeer afkeurenswaardig. Niet, dat deze menschcn niet geholpen behoeven te worden, maar de regecring i.s verplicht, om alle exporteurs over een kam te scheren. De anderen moeten ook in de gelegenheid worden gesteld, hoe wel verwacht wordt, dat er evenals dit al meer voor gekomen is, een hooge rente, van 0 of 7 procent moet worden betaald van deze voorschotten. liet standpunt van De Koophandel is, dat, nu ten gevolge van de onderhandelingen van de regeering moer gelden geblokkeerd zijn dan volgens verdrag noodig was geweest, de regecring de exporteurs in «lezen bonnrden toestand behoort te helpen. Deze nieuwe voorgestelde maatregel is echter geheel on voldoende. Nu de lange avonden komen..

Schager Courant | 1934 | | pagina 9