De ijswereld loopt „warm" Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. De IJ.H.N. is niet dood... hij leeft nog Heftige vergadering te Alkmaar. SMOKKELHANDEL IN OPIUM. Tsytielfabriek stopgezet? BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. NOODWEER IN JAPAN. Mysterie opgelost. Duitsche ballon geland. Maandag 5 November 1934. SC1AGER 78ste Jaargang. No. 9589 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Voorstellen unaniem gesteund. - Een oude bond, een nieuwe geest. PRATEN IS BATEN BIJ CLOECK. (Van onzen Sportredacteur.) De met spanning verbeide buitengewone algemee- ne vergadering van den IJsbonö Hollands Noorder kwartier. Zondagmiddag in .,de Unie" te Alkmaar gehouden, is voor deze een onverdeeld succes ge worden. Zelden hebben we een vergadering meegemaakt, waarin een bestuur op zoo'n éclatante wijze zijn voorstellen aanvaard zag. De groote figuur, die de vergadering beheerschte was de heer G. C 1 o e c k, de vice-voorzitter van den IJ.H.N., die met eens oratorisch talent, een Cicero waardig, den bond een dienst bewees die ongeveer gelijk staat met een reddende bloedtransfusie bij een ten doode opgcschrevene. liet bestuur van den IJ.H.N. voelde heel goed, dat do geest des tijds veranderd was. Het ontbrak even wel aan de leidende figuur, die een periode van her nieuwing zou kunnen inluiden en de uitdrager kon zijn van een nieuwen geest, vaardig over een ouden bond. Zoo'n figuur is nu de heer Cloeck. De twe kwes ties, in do agentia tot voorstellen vervat, behelsden in de eerste plaats de voorgestelde verzekering en in de tweede, maar desniettemin voornaamste plaats de statuten-wijziging. Beide voorstellen zijn vrijwel zonder discussie aangenomen. Zij vonden in den heer Cloeck een pleitbezorger, die tot de tanden klaar stond voor den ouden bond op te komen. In de besprekingen over de verzekering heeft hij als het ware de oppositie gepeild. Een enkel woord van Hoogland uit Sint Pancras en een bcteekenisvol gedacht opstaan van den heer Rijs van Warmenhuizen waren de eenige factoren die in het politieke spel van dc vergadering mee telden. Als voorvoeld werd hieruit, dat de zege aan het bestuur zou blijven. En toen de glasheldere uiteen zetting van den heer Cloeck aangaande de statu tenwijziging de vergadering had in kennis gesteld van het standpunt in zake de beroepsrijderij was er in het geheel geen oppositie meer van beteekenis. Cloeck's zwaaL Toch heeft de heer Cloeck in zijn rede zijn veran derde houding moeten rechtvaardigen. Hij was zoo verstandig daarmee direct naar voren te komen, het feit volmondig toe te geven en do „zwaai van Cloeck" te motiveeren. Hij nam als uitgangspunt van zijn betoog aan, dat de geest des tijds dwong tot vernieuwing van het hondsmechanisme, De oude bond,, waarvan de ur gentie langzamerhand aan twijfel onderhevig zou worden, moest zich nieuwe bestaanszekerheden ver schaffen. Doorslaande redenen van bestaan, daar was be hoefte aan. De verzekering tegen ongevallen op de schaats is zulk een reden; de organisatie en de rege ling van het beroepsrijden op do korte baan is er andermaal een. Volbloed amateur heeft de heer Cloeck aan het be roepsrijden part noch deel willen nemen. Op de vergadering in Krnsnapolsky te Amsterdam bestreed hij deze tak van de schaatssport fel, meenende zoo het amateurisme te dienen. In den loop van het laatste jaar is hem evenwel langzamerhand een nieuw visie op de zaak deelach tig geworden. Kan ik het amateurisme niet beter dienen, zoo heeft de heer Cloeck zich afgevraagd, als ik meehelp de beroepssport te regelen en aan zul ke bepalingen onderhevig maak dat daaruit de min ste verleiding voor amateurs bestaat? Als wij maximumprijzen stellen, kunnen wij dan niet voorkomen dat de amateurs hun donateurs schap voor een aanlokkelijke geldsom in de waag schaal leggen? En toen ineens is tot den heer Cloeck de gedachte doorgedrongen dat. voor hem lag oen prachtig object voor den IJsbond Hollands Noorderkwartier, een organisatie toch die met 96 afdeelingen en ruim 14.000 leden, richtige functioneering waarborgt De nieuwe bond. F.n nu vernemen we daar, aldus de heer Cloeck, dat daar is opgestaan een comité van mannen, die zich opwerpen om de kortebaan in Noordholland te regelen. Dat terwijl wij den geheelen zomer gegevens heb ben verzameld omtrent de eischen aan een organi satie als boven gesteld en wc hebben onderzocht in hoeverre wij mochten gaan in deze zaak. Ieder werk© op zijn eigen terrein. De K.N.S.B., bij mnnde van Van I.acr, zeide zich niet met beroeps rijders en de korte baan te bemoeien. De IJ.H.N. kon doen wat ze wilde. Maar hoe zou de K.N.S.B. zich dan gedragen tegenover een daardoor noodzakelijke statutenwijziging. Op deze vraag ontving de heer Cloeck de stellige verzekering: do K.N.S.B. zal met die statutenwijziging genoegen nemen, wanneer de IJ.H.N. zich uitsluitend met de 160 M. bemoeit. Na dit antwoord, zoo vroeg de heer Cloeck aan de vercra lering, verzoek ik U. mijne hoeren om te be sluiten wat U to doen staat. Er is een organisatie van 96 vereenigingen, over geheel dc provincie ver deeld; een oude wijd vertakte bond van bijna 40 jaren. Waarom zou men de organisatie van het korte- baanwezen dan weer in een nieuwen bond onder brengen, een nieuwe bond, met nieuwe reglementen en nieuwe contributie. Tegenover een oude vereeniging met de ervaring van 40 jaren staat een bond in deze materie volko men vreemd, met aankleve van alle kinderziekten, welke het leven van nieuwe organisaties vergezellen. Voor den IJ.H.N. is deze zaak noodig om bestaans zekerheid te hebben. Geeft deze kortebaan-regeling aan den IJ.H.N. Het zou te dwaas zijn twee organisaties naast el kaar te hebben in denzelfden sporttak. Dit zouden de mannen als Eecen, Foreest en Klomp ook moeten toegeven. En, zoo ging de heer Cloeck verder, waar ik er van overtuigd ben, dat bij de heeren Eecen c.9. niet den wil voorzit om „bestuurdertje" te spelen, maar een oprecht verlangen bestaat om deze zaak te regelen, zou ik hen willen vragen: Laat ons de zaak regelen, wij hebben als oude organisatie de oudste rechten; komen jullie als je wilt in ons ver band helpen regelen. Statutenwijziging. Dit betoog heeft zoo goed als geen tegenkanting ondervonden; de steun van Hoogland van Sint Pan cras moest als eenige tegenstem genoteerd worden. Hij kon zich niet inet statutenwijziging vereenigen. De bond moest zich op eigen terrein blijven bewe gen: de verkeerswegen. En zoolang deze nog niet goed geregld waren, aldus de heer Hoogland, moest de IJ.H.N. zich niet aan iets anders wagen. Daar de heer Rijs van Warmenhuizen, één der heeren van den nieuwen bond, zitten bleef, hadden de discussies het karakter van informaties over de nieuwe regeling. Algemeen werd de heer Cloeck met zijn succesvol betoog gefeliciteerd. De aanvullingen in Statuten en Huishoudelijk Re- gement, die voorgelezen werden, openden kortweg de mogelijkheid om zoowel de kortebaanrijderij te bedrijven als de verzekering te sluiten. De verzekering. Deze verzekering nu is gesloten bij de Eerste Nieu we Nederlandsche en behelst schadevergoeding van maximaal 30 maal 3 gulden per dag bij een ongeval op schaatsen op het ijs, waar dan ook een uitkeering aan de nabestaanden ten bedrage \an 1000 gulden bij verdrinking op een aangesloten baan. Ieder lid, waarvoor door een vereeniging een kwi tantie voor betaling van 15 cent per jaar premie is afgegeven, is verzekerd; kinderen, huisgenooten, in cluis, mits op schaasten op het ijs! Bovendien geldt de verzekering voor alle commis sieleden. die zich op het ijs, doch niet op schaatsen bevinden. De heer Cloeck, die ook in deze stof de pleiter was, stelde in het vooruitzicht dat een aanzienlijk bedrag hierdoor in de bondskas kon vloeien. Het verschil tusschen inkoop en verkoop van de verzekering als mede de aanbrengprovisie vloeien in de bondskas. Die 15 cent is het maximum, dat de Eerste Nieuwe Nederlandsche vraagt. Sluit een groot deel van de 14000 leden zich aan, dan betaalt de IJ.H.N. wellicht 12 of 13 cent aan de verzekeringsmij. Verschillende afgevaardigden hebben middelen op geworpen om die 15 cent „pijnloos" van de leden te innen. De meening van dc vergadering was over het algemeen dat de verzekering zou inslaan. Nabetrachting. Verder kunnen we over de vergadering kort zijn. Zij werd druk bezocht, wat de voorzitter, de heer Stikkel veel plezier deed. Hij sprak over slapte en tekort aan ambitie bij de leden-vcreenigingen cn 't deed hem genoegen dat er over het bestuur een nieu we geest vaardig was geworden. Dit bestuur nu vroeg de sanctie over twee voorstellen, de statutenwijzi ging en de verzekering, waaruit een activiteit bleek. De bond heeft malaise ten spijt toch altijd nog 96 afdeelingen en ruim 14.000 leden. De heer Cloeck heeft voor zijn pleidooi ten behoeve van dé verzekering de houding van het IJsclubbe- stuur te N. Niedorp gegispt en het gekwalificeerd als zeer onhartelijk. Men zal zich herinneren, hoe on welkom de heeren IJ.H.N.-bestuurders Dinsdag j.1. te N. Niedorp werden ontvangen! Wat de organisatie van de kortebaanrijderij be treft, kunnen we de volgende bepalingen in het uit zicht stellen: voor het houden van een hardrijderij moet men 2 keer 24 uur tevoren toestemming vra gen bij den bond, welke een speciale commissie met de oefening belast; kosten bedragen f 2.50 per hard rijderij. Het Friesche reglement wordt in hoofdzaak gevolgd. Men zal echter do chronometer er bij ge bruiken en zoodoende de spanning verhoogen en de uitslag rechtvaardiger doen zijn. Toen Stikkel om half vijf de vergadering sloot, is bij een napraatje nog veel besproken en met vreug de de succesvolle vergadering aangehaald. We weten nu werkelijk niet wat dat Zaterdag met de vergadering van den nieuwen IJsbond moet wor den. Waaraan wil men, tegen een front van 96 clubs met 14500 leden, onder de bezieling van een Cloeck, de argumenten van zijn bestaansrecht ontleenen? We zijn benieuwd om dat te vernemen. Internationale bende op het spoor. Volksvergiftt- ging op groote schaaL Na een langdurige en intense voorbereiding is het de Centrale Recherche te Rotterdam gelukt, mede dank de vele internationale politie-relaties, eindelijk licht te brengen in een uitgebreiden opium-smokkel daar ter stede. Zoo had men uit een brief opgemaakt, dat in Ne derland nog groote partijen opium in omloop wa ren, en dat een groote partij uit de Dcvant naar een onbekend adres in Nederland onderweg moest zijn. Hiernaar werd gespeurd, en tevens naar den Griek Peroulis, die maar steeds onvindbaar bleef. Op zekeren dag kwam er een Griek, H. S., opdagen die in Amsterdam woonde en die door bemiddeling van een advocaat probeerde het geld, dat bij Van in beslag was genomen, van de Justitie terug te krij gen. Deze S. werd aangehouden, en opnieuw kreeg men belangrijk materiaal in handen. Verder vond men in het huis van Van een visite kaartje met den naam van een Griek, die in Den Haag woonde. Bij dezen werd een huiszoeking ge daan. Er werd echter niets gevonden. De Griekschc meneer kwam zich bij de Rotterdamsche recherche beklagen, dat hij ervan verdacht werd bij het smok kelen van opium betrokken te zijn, daar hem dit in zijn positie hij een vooraanstaande klecdingmaat- schappij te Rotterdam schade berokkende. Inderdaad bleek deze Haagsche meneer niets met de bende uitstaande te hebben. Maar al pratende met de recherche werden den naam Peroulis genoemd en toen kon de Griek uit Den Haag mededeelen. dat in het kleedingmagazijn te Rotterdam de heer P. eeni- nigen tijd geleden een pak had gekocht. Het adres, waar het pak werd bezorgd, werd opge spoord en zoo kwam men bij een Chinees te Rotter dam, waar P. wel eens vertoefde. Maar er was nog een ander adres in Rotterdam, waar bij meer woon de en dat was in de Van Brakelstraat bij een vrouw, die bij de politie bekend stond als „Blonde Miep." Deze vrouw werd nu voortdurend geschaduwd en men ontdekte dat zij veel naar Antwerpen ging en dat zij daar P. ontmoette. Bij een poging van do vrouw en den Griek om bij Reusel (N.B.) over de grens te komen, werd de vrouw op verzoek van de politie aangehouden. Zij had echter geen smokkelwaar bij zich. De Griek was, aan de grens komende, daar teruggestuurd, om dat hij geen voldoende papieren bij zich had. Zoo was dus weer eens kans om den langgezochte in handen te krijgen, voorbij gegaan. Uit de verschillende gegevens, die dc politie ver zameld had, kon zij opmaken, dat P. nog werkte met 24 Kg. opium, behalve dan de groote partij, die uit de Levent naar hier onderweg moest zijn. De vorige week werd ontdekt, dat P. te Amsterdam in een pension was. De politie deed een inval, waarbil de Amsterdam- sche politie en dc Rotterdamsche recherche samen werkten en men vond P. bezig een brief te schrijven aan den Griek Nicola in Marseille, een Griek, die reeds geruimen tijd internationaal door de politie beschouwd wordt als de hoofdbnn van de geheel»» bende. In de kamer van P. vond men verder de no~ steeds gezocht 24 K.G. opium. Toen men deze partil gevonden had, werd er aan het pension gebeld en beneden stond 'n Amsterdamsche werklooze, die naar boven riep, dat hij de 2400 gulden kwam brengen. Men noodigde hem uit bov ente komen, nam het geld in beslag en arresteerde tegelijkertijd dezen werklooze. De Amsterdammer verklaarde, dat hij namens een Chinees in Amsterdam aan dit adres een koffer moest halen, en daarvoor 2400 gulden moest betalen. De Griek en dc Amsterdammer werden naar Rot terdam gebracht en tenslotte bleek, dat de Amstei dammer slechts door de bendeleden was gebruikt om een gevaarlijke boodschap te doen, maar dat hij van een en ander niets afwist. Daarom werd hij dan ook vrijgelaten. Het onderzoek had dus tot nu toe zer goede resultaten opgeleverd. Een der voormen nen van de groote bende, die voornamelijk het werk in Nederland leidden had men in arrest. Het speuren was nu nog naar de groote partij opium, die uit de Levant onderweg was. Donderdag arriveerde te Rotterdam het s.s. „Fries land" dat Stamboul had aangedaan en dat daar 2 koffers aan boord had gekregen, afgezonden door 'n Duitscher, geadresseerd aan order. Er werd gewacht of er iemand kwam opdagen voor deze koffers, maar daar er niemand kwam en tenslotte de ontvanger ongetwijfeld had moeten zijn de gearresteerde Perou lis, werden de koffers opengemaakt en men vond er tusschen dubbele wanden 58 K.G. opium. Dank zij dit onderzoek heeft men ook aan de re cherche van Frankrijk beangrijk materiaal over de bende kunnen verstrekken, daar men er in geslaagd is de wegen, die de smokkelwaar aflegde, na te speu ren. In Antwerpen Is ook een centrum van deze smok kelarij opgespoord en zooals reeds eerder gemeld, is de stad Lille in Frankrijk een zeer belangrijk cen trum geweest. Een der hoofdleden van de bende was de beruchte politie-inspecteur te Lille, de heer Ma- riani, dc man, wiens ontmaskering een paar maan den geleden in Frankrijk zooveel stof heeft doen op waaien. Deze Marian werkte samen met de smokke laars in Marseille en ook met den Griek Peroulis. Ongeveer 300 man op straat. Zaterdagmorgen werd in de fabriek van de maat schappij voor de textielindustrie voorheen C. Roes- singh en Zn. te Veenendaal aangekondigd, dat het geheele bedrijf over veertien dagen stop zal worden gezet Hierdoor zullen ongeveer 300 man zonder werk ko men. Eveneens is aan het kantoorpersoneel, be staande uit 14 personen, met ingang van 1 Januari a.s. ontslag aangezegd. Een en ander houdt verband met het overgaan naar een nieuwe bankinstelling. Nog vernemen wij, dat de directeur der fabriek de heer W. Walkotten. alle pogingen in het werk stelt om een en ander nog ongedaan te maken. De burgemeester van Veenen daal, mr. J. J. P. C. van Kuyck is Zaterdag voor een conferentie naar den Haag geweest. Zou de stopzettinir onverhoopt toch doorgaan, dan komt drie kwart der werkloozen ten laste van de gemeente Veenendaal. de rest woont op het grond gebied van de gemeente Ede. Drie vrij ernstig, twee lichtgewonden. Zuid-Laren: Gistermiddag om vijf uur heeft op den Rijksstraatweg Groningen— Assen in een scherpe bocht van den weg on der De Punt een botsing plaats gehad tus schen een personenauto en een vrachtwa gen, waarbij vijf personen werden gewond, van wie drie vrij ernstig. In dc personenauto waren gezeten do heer W. Bak ker uit Valthemond zijn vijftigjarige huishoudster M. Muntinga en zijn beide zoons, resp. 21 en 16 jaar oud. Allen werden uit den wagen geslingerd. Do zestienjarige zoon vloog door (ie voorruit en werd opgenomen met een hersenschudding. Mej. Muntin ga bekwam een diepe snijwonde aan het hoofd, ter wijl dc 21-jarige jongeman eveneens verwondingen aan het hoofd opliep. De heer Bakker bleef onge deerd. In den vrachtwagen bevonden zich de heer II. Klip uit Haren, zijn vrouw en twee kinderen. Het echt paar Klip bleef ongedeerd. De beide kinderen kregen lichte verwondingen. Allen werden binnengedragen in het café Jager, waarvoor zich het ongeluk had afgespeeld. Dokter v. d. Berg uit Vries verleende geneeskundige hulp. De beide auto's die elkaar tegemoet kwamen rijden, werden geheel vernield. Tokio door wolkbrenken geteisterd. - 800 huizen vernield. - Het aantal dooden nog onbekend. Zaterdag werd uit Tokio gemeld: In den nacht op heden zijn boven Tokio eenige wolkbreuken losgebarsten, die groote schade heb ben aangericht. Volgens de laatste desbetreffende gegevens zijn 800 huizen vernield. Omtrent het aan tal dooden is door do overheid tot dusverre niets bekend gemaakt. Ook Formosa ernstig geteisterd. moedelijk 120 personen gedood. Ver- Seml-officieel wordt medegedeeld., dat het nood weer, dat boven Japan heeft gewoed, ook Formosa heeft geteisterd. In de haven Tansoei is schade aan gericht. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten zijn daar en in een naburige stad 120 personen om het leven gekomen. Een aantal hunner zijn bij het visschen op zee omgekomen. Typhoon boven Golf van Tonking. Sjanghai. Eerst thans wordt bekend, dat ver leden week boven de aan de Golf van Tonking gele gen gebieden een hevige typhoon heeft gewoed. Er werden 250 menschen gedood en vele duizenden huizen werden vernield, terwijl ook de schade aan den oogst en den veestapel zeer groot is. Van de doodelijke aanrijding te Halste ren. Verloofde van auto-bestuurder kreeg wroeging. Dc politie van Halsteren heeft klaarheid weten te brengen in de geheimzinnige aanrijding, welke in den nacht van 25 op 26 Octobcr onder Halsteren heeft plaats gehad cn tengevolge waarvan de zeven tienjarige slagersknecht C. v. Eekcren is overleden. Deze aanrijding blijkt te zijn geschied door G. do Keizer uit Zevenbergen, die met zijn auto zijn meisje mejuffrouw G. de F. uit St. Maartensdijk naar huis ging brengen. Zij waren na de aanrijding doorgere den en hadden afgesproken over het geval te zullen zwijgen. Toen mejuffrouw de F. enkele dagen later de plaats passeerde en over het geval gesproken werd viel zij op door haar zeer zonderlinge houding. Zij werd in het oog gehouden, waardoor de politie een brief heeft kunnen onderscheppen, welke zij aan de Keizer had geschreven en waaruit bleek, dat zij gewetenswroeging had gekregen cn de Keizer ver zocht zich bij de politie te melden. Met dezen brief in handen is de Keizer door do politie tot een volle dige bekentenis gebracht. De auto is verzegeld. Gistermorgen tegen twaalf uur verscheen boven Veenendaal op slechts geringe hoogte een luchtbal lon. Aan de manoeuvres van den ballon was te zien, dat aanstalten werden gemaakt voor een landing. Even buiten Veenendaal werd inderdaad het lan dingsanker uitgeworpen en op het heuvelachtige terrein van Emmikhuizerberg streek de ballon neer. In den gondel bevonden zich de heeren Hugo Kan- ter en dr. Kanter en de dames Mevr. dr. Merkens en mej. Zimmerman. De ballon was des morgens om tien uur opgestegen te Fclbert (Wuppertal). Na dat met vereende krachten onder toezicht van den marechaussee de ballon met bijbehooren was inge pakt. werd deze per vrachtauto naar het station te Ede vervoerd, om tezamen met de opvarenden den terugreis te aanvaarden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1