Overwinning in Alpenland Revanche van Milaan Sportberichten uit Den Helder. Maandag 5 November 1934. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9589 Zwitserland-Nederland 2«4 De traditie van het altijd verliezen tegen Zwitser» land gebroken VAN HEa BERN, Zondgmiddag: Door en volkomen ver diende overwinning op regelmatige wijze tot Btand gekomen heeft Nederland vanmiddag te Bern voor 25.000 toeschouwers, waaronder slechts een handjevol landgenooten, de traditie van het al tijd verliezen in Zwitserland, radicaal gebroken. Vijf wedstrijden in het land der bergen gespeeld gingen sedert 1920 verloren en dit jaar nog werd het Neder- landsch elftal te Milaan bij de wereldkampioenschap pen geklopt. Voor de eerste maal heeft het Oranje team dus in een uitwedstrijd de Zwitsers geklopt en tevens is er revanche genomen voor den Milaneeschen nederlaag. De nederlaag in de wereldkampioenschap pen is gewroken. Twee middenlinies! Voor ons slaat het vast, dat een der belangrijkste lactoren, welke het mogelijk hebben gemaakt, dat ons land met flinke cijfers won, schuilt in het ver schil in kracht der middenlinies. Na een ietwat aar zelend begin onzerzijds kwam het drietal Van Heel, Anderiessen en Bas Paauwc er steeds beter in. An- deriessen begon bepaald zwak, herstelde zich echter na het eerste kwartier en geleidelijk aan ontwikkel de de Ajaxied weer zijn oude spel, n.1. het zwoegen van begin tot eind, het verzetten van stapels werk, kortom Anderiessen was weer de nuttige en niet de fijne! spil zooals hij nu reeds eenige jaren in het Nedcrlandsch elftal is. Ja. hij stak wat zijn totaal prestatie betreft, nog boven den Zwitserschen spil Jaceard uit. Maar do beste man van het drietal was on getwijfeld Van Heel, de aanvoerder en de ge routineerde internatio naal bij uitstek. Moeten we het spel van Van Heel nog ontleden? Fij ne techniek, prachtige trekjes, fraai opstellen, afnemen, zuiver aange ven. En daarbij heeft Van Heel het spel door als geen ander. Hij door ziet den wedstrijd als geen ander, voelt aan, wanneer hij naar voren kan gaan, begrijpt, dat op sommige psychologi sche momenten zijn aanwezigheid achter dringend en voortdu rend gewenscht is. Van Heel heeft in dezen wedstrijd wederom mees terlijk gespeeld en wij durven te schrijven, dat hij de beste man van het veld was! Bas Paauwe verraste vriend en vijand door een gave partij voetbal, zoo goed, dat hij Pellikaan deed vergeten. Natuurlijk had hij aan Van Heel een bij zonderen steun door het feit, dat beide spelers als clubgenooten eikaars spel precies kennen, maar het doet niets nf aan zijn uitstekende prestaties. Dit drietal speelde een klasse beter dan de Zwit- sersche middenlinie en nogmaals, dat was een van de belangrijke oorzaken van de overwinning. Want in tegenstelling met de Hollandsche mid- dcnlinie was op vele momenten het verband tus schen verdediging en voorhoede door middel van de halfs volkomen zoek. Kielholz en zijn spelers mis ten daardoor een steun in den rug, de achterhoede de zeer sterke Grasshoppersbacks met Sechehaye in het doel, werd voor moeilijke problemen geplaatst door snelle aanvallen der Hollandsche voorhoede, die als altijd verrassend van opzet en uitvoering waren. Geen geraffineerd samenspel, zooals wij in de eerste helft van de Zwitsers somwijlen te zien kregen, neen. snel, nuttig samenspel, met in de mees te gevallen lange passes. Zoo ontstonden de kansen voor het Zwitsersche doel, maar nog had dit ons geen succes opgeleverd, als niet de spelers indivi dueel stuk voor stuk er in geslaagd zijn die kansen in doelpunten om te zetten. Dat de Nederlandsche zege, die juist, omdat zij niet vernacht werd, zulk een groote vreugde in ons land verwekken zal, zijn uitwerking niet zal missen op het moreel van leiders en spelers zijn invloed voorts zal doen gelden in de Europeesche voetbalwe reld, spreekt welhaast vanzelf. De wedstrijd. Het was warm In Bern, het Neufeldterrein lag ln een warm zonnetje te groenen. Wind was er niet veel. De tribunes vulden zich langzaam en in ver band met het feit, dat de Zwitsersche radio den wedstrijd niet mocht uitzenden, was de opkomst veel grooter, dan verwacht werd. Ruim 25.000 toe schouwers waren aanwezig en zooals we reeds schre ven, het aantal Nederlandsche supporters was zeer gering, in tegenstelling met den tocht naar Milaan. Om ruim kwart voor twee komen Van Heel en zijn mannen het veld op, hartelijk begroet door de dui zenden, liet volkslied weerklinkt, niet. Een enthou siast gejuich stijgt op als de Zwitsers binnen komen. De Kranschc scheidsrechter Leclercq fluit de beide aanvoerders bij zich. Van Heel is gelukkiger dan Waltcr Weiier. hij kiest do zon in den rug. Als om precies 2 min. voor 2 (Hollandsche tijd) Kielholz aftrapt, hebben do beide teams zich als volgt opgesteld: Zwitserland. Sechehaye Minelli W. Weller Hufschmid Jaccard Frick Von Kaenel Spagnoli Kielholz Jaeggi Jaeck Van Gelder Smit Bakhuys Vente Wels Van Heel Anderiessen B. Paauwe Van Run Diepenbeek Leo Holle Nederland. De eerste aanvallen zijn voor Zwitserland. Na een tegenaanval van de Hollandsche voorhoede komen de Zwitsers terug, maar Frick, de linkshalf, geraakt even geblesseerd. Zwitserland leidt. Binnen de 5 minuten neemt Zwitserland de lei ding. Jaeck, de snelle linksbuiten, krijgt het leder, hij wordt* afgehouden, maar Jaeggi bemachtigt het leder. Fraai geeft deze den bal naar binnen en op magnifieke wijze kopt Spagnoli den bal langs Halle, 10. Nederland is niet ontmoedigd. Integendeel, de middenlinie zet de voorhoede aan het werk en niet lang na 't Zwitsersche doelpunt scoort Holland den gelijkmaker. Gelijk! Na een goeden aanval gaat het leder op rechts corner. Wels neemt den hoek schop, fraai wordt het leder voor doel ge plaatst Smit ziet kans door een haag van spelers onhoudbaar in SMIT. te schieten, 1—1. Precies 6 minuten zijn er dan gespeeld. Er komt reeds eenige teekening in den strijd. De Zwitsersche aanvallen zijn verrassend van opzet door de snel heid en de technische hoogte, waarop zij worden uitgevoerd. De rechtervleugel is het best op dreef, maar juist zij hebben v. Heel en v. Run tegenover zich en deze twee geroutineerde spelers hebben er het oog in. Het spel golft op en neer met Zwitser land iets sterker en gevaarlijker. Na 20 minuten spelen neemt Van Gelder een hoek schop, de tweede voor ons land.. Na eenige gehirre- war zien we het. leder in het Zwitsersche doel ver dwijnen, maar de scheidsrechter annuleert de goal wegens hands van Bakhuys. Direct daarop krijgt de Zwitsersche recthsbinnen Spagnoli een fraaie kans, als Hufschmid hem den bal toespeelt. Spagnoli komt alleen voor Halle te staan, maar de Zwitser mist jammerlijk. Van Heel gooit thans een ander wapen in den strijd. Hij en de andere halfs laten, hoewel geleide lijk aan, de verdedigende positie varen, de voorhoe de wordt meer en beter aan het werk gezet en Bak huys en zijn manhen krijgen nu gelegenheid hun capaciteiten te toonen. Nederland leidt! Dit gedeelte van den wedstrijd is misschien wel het beslissende van de geheele ontmoeting gewor den. De Zwitsersche middenlinio n.1. blijkt, nu de Hollandsche voorhoede meer tot den aanval overgaat, niet zoo sterk te zijn als aanvankelijk leek. De ach terhoede der Zwitschers wordt nu overbelast en voorts ontbreekt do schakel tusschcn achterhoede en voorhoede totaal. Na keurig aanvalsspel op den rechtervleugel belandt de bal via Wei- Ier bij Bakhuys, die niet aarzelt en met een onhoudbaar schot Sé- chehaye het nakijken geeft, 1—2. Er zijn dan precies 28 minuten ge speeld. BAKHUYS Een tegenaanval van Zwitserland loopt op een corner uit, de eerste voor de bergbewoners. Jaeck neemt den hoekschop, maar deze kans brengt geen resultaat. Nederland is in het laatste kwartier beslist ster ker. Men voelt, dat nu de kans voor het grijpen ligt om een overwinning te bevechten. Smit is do onver moeide werker, zooals wij hem van competitiewed strijden kennen. Maar nu houdt hij beter zijn plaats werkt niet alleen hard, maar volkomen onbaatzuch tig. Een maal kogelt hij zelf over de lat, terwijl Wels even later het zelfde doet. Nog twee doelpunten, 1Cl Een keurig staaltje «'ombinatiespel levert Nederland het derde doelpunt op. Door de verdediging wordt de bal naar voren gespeeld Vente geeft door naar Bakhuys, deze passeert naar den vrijstaanden van Gelder, die Minelli ontwijkt en met een hard laag schot in den hoek den Zwitserschen keeper passeert, 1—3. VENTE Misschien was het schot wel houdbaar voor Sé- chehaye, maar niettemin was het een fraai moment van Van Gelder. 28 Minuten van de eerste helft zijn dan gespeeld. Holland is sterk aanvallend, Van Gelder mag weer een hoekschop nemen, maar Smit valt Séchchave ongeoorloofd aan en terecht kent de scheidsrechter een vrijen trap toe. Aan den an deren kant onderschept Hallo een kopbal van Kiel holz. De laatste minuten voor rust. Wels is zeer actief. De kleine rechtsbuiten zet herhaaldelijk goed voor. een maal krijgt van Gelder een kans om do score te verhoogen, maar zijn schot vliegt juist over. Ook Bakhuys faalt met zijn schot. Als Smit in de laatste minuten opbrengt, passeert hij naar Bakhuys, deze komt op handige wijze voor bij Minelli, een onverwachte kogel en Sechehaye is voor de vierde maal gepasseerd 14! Daarna is het rusten. Holland heeft een verdienden voorsprong genomen. Na de rust bepalen de Hollanders zich hoofdzake lijk tot verdedigen en blijft de middenlinie ietwat teruggetrokken. De voorhoede van onze oranjeploeg is echter zeer snel cn gevaarlijk. Wels loopt bij een keurig opgezetten aanval in het buitenspelvalletje, hetgeen zeer jammer is. Dan plotseling, na een zeer fraai samenspel, weet Van Gelder te scoren Het krijgsgeschreeuw van de klein, maar enthouisaste Hoilandsche kolonie ein digt in een snik, als de scheidsrechter meent den goal niet te moeten toekennen, wegens buitenspel positie. Voort gaat het weer! Vol vuur werpen de bergbewoners zich op het bruine monster, maar nog vuriger, met nog meer élan dienen onze jongens van repliek. Smit overtreft zich zelf. Hij is onbetwist de held van het veld. Hoewel Zwitserland zich niet onbetuigd laat en eenige zeer gevaarlijke aanvallen op ons heiligdom onderneemt, blijft ons elftal toch steeds de meer dere. Alle aanvallen op ons doel loopen vast op de hech te verdediging, waar vooral Van Run uitblinkt Trouwens, ook onze doelman is safe. Een tijd lang gaat het spel vrijwel gelijk op, totdat plotseling Smit, na een fraai Hollandsche combina tiespel een hard schot op het Zwitsersche doel lost, dat echter juist over de laat scheert. Het spel wordt iets forscher, zonder echter bepaald in ruw spel te ontaarden. De Zwitsers zetten er na tuurlijk alles op om een of meerdere doelpunten te forceeren en worden daarbij door het publick sterk aangemoedigd. Trouwens in dit stadium van den strijd kunnen de toeschouwers zich niet bedwingen om te trach ten door gefluit en gejoel invloed op de beslissingen van den scheidsrechter uit te oefenen. En toen na ccn botsing tusschen den populairen Jaeggi pii v. Diepenbeek beide spelers op het veld bleven liggen, brak een waar fluitconcert, geaccom pagneerd door een gekrijsch en gejoel, los, zoo he vig als wij nog zelden hoorden. Het publiek eischte een slachtoffer! Allerminst zijn wij er van overtuigd, dat van Die penbeek. wiens knie danig geblesseerd was, door ruw spel dit ongeluk had veroorzaakt, een ongeval trouwens, waarvan hijzelf allereerst het slachtoffer was. Maar daarnaar vroeg het chauvinistische pu bliek niet, en het getier nam eerst een einde, toen de scheidsrechter op de gevreesde witte stip wees. Een strafschop tegen Holland! Het reusltaat, een goal, werd met groot gejuich ontvangen envoort ging het weer. Gelukkig lieten onze Oranjemannen zich niet ont moedigen en ondernemen meteen weer een fraaien aanval. Thans wordt Vente op onbehoorlijke wijze in den weg geloopen, doch de scheidsrechter, die in de eerste helft van den wedstrijd uitmuntend leid de, is geheel onder den invloed van het publiek ge komen, en straft niet, hoewel de overtreding zeer duidelijk zichtbaar was. Nu krijgt Van Gelder nog een kans, doch helaas, de lat staat in den weg en kaatst de bal terug. Er zit spanning in de lucht. Heen cn weer deint het spel. Beide partijen zetten er alles op, de een om nog althans één goal te for ceeren, de ander om do behaalde voorsprong te be houden. Alles echter tevergeefs. Er volgen geen doel punten meer en in den stnnd 42, voor Holland, komt geen verandering meer, en fluit scheidsrech ter het einde. Helder 3H.R.C. 3 12. Een wedstrijd van gemiste kansen. Zondagmorgen, je rekt je eens uit, wrijft je oogen, vliegt, naar het raam en ziet dat het mooi weer is. Je kijkt op de wekker, ziet met schrik, dat het reeds 9 uur is cn rent met twee stappen de trap af. Dan bedenk je ineens, dat je er het vandaag eens van zou nemen, en 's middags naar de radio zal gaan luisteren, hoe Hollander een overwinning van Hol land beschrijft. Je stapt om vijf voor tien de deur uit en begeeft je op zijn Zondagsch gekleed naar het Helder-terrein, om in rustige overpeinzingen de mor gen daar door te brengen. Maarals je op de tribune bent en kijkt naar één of ander lager elftal, dat bezig is do bewoners van het lieflijke dorpje Callantsoog volgens allo regelen der kunst in te ma ken, dan fluistert men je plotseling in het oor, dat Helder 3 direct oen partijtje tegen Racing 3 ten beste zal geven. Je bent weer één en al actie, hebt het al gauw te warm in je overjas en geeft dit volmaakt overbodige ding op een voetbalterrein aan je kleine broertje mee cn bent weer geheel in de macht van King Socccr. Er verschijnt intusschen al meer en meer publiek op het terrein. Een derby trekt toch altijd cn als de roode en witte ploegen hun joyeusc entrée maken, aanschouwen ze een voor hen ongekende belang stelling. Al dadelijk zetten beide ploegen er alles op en er ontwikkelt zich een snel spelletje. Beide ploe gen zijn op hun serkst aangetreden, bij Racing merk ten we op Roobol, Goet, Kuiper, Goudswaard en bij de withemden, Israëls, Gras (cx-Texcl), Wieren. Ra cing gesteund door den wind, trekt telkenmale ten aanval, doch de verdediging dor witten staat paraat en retourneert alles. Na een half uur spelen is het Kuiper, die op formidabele wijze een bal hoog over schiet, wanneer hij voor open goal staat. Even later doet hij het echter beter, doch Gras weet het harde schot nog net over te tippen. De withemden verdedigen heftig om met blanken stand de rust in te kunnen gaan, daar ze na de rust door den straffen Z.O.-wind gesteund zullen wor den. Maar ongeveer 7 min. voor de rust weet Gast na een keurig opgezette aanval den bal hard in het doel te plaatsen. Even te voren had Kuiper den kee per en al gepasseerd, maar wist den bal op de een of andere wijze togen den lat te werken. Zoo gaat met 1—0 de rust in. Na de pauze. zijn de bordjes verhangen en al dadelijk zijn de wit hemden in den aanval. Maar evenals Racing voor de rust geen enkele kans wist te benutten, is het nu de Helder-voorhoede, die verscheidene opgelegde bal- ly niet weet te benutten. Ongeveer een kwartier na de rust maakt Kiljan gelijk met een formidabel hard schot (1—1). Helder blijft in den aanval en be gaat nu de fout de Racers geheel in te sluiten. Do voorhoede van Racing profiteert hier enkele malen van, doch verder dan Gras weten ze het voorloopig niet to brengen. De withemden weten hun over macht niet uit te drukken in doelpunten, integen deel, een kwartier voor het einde zijn het de rood- jes, die met een verrassend snelle doorbraak het winnende doelpunt scoren. Niet ontmoedigd trekken dt withemden ten aanval, maar Roobol en in de laatste instantie Goudswaard retourneeren alles. Een halve minuut voor het einde denken we de Kok den gelijkmaker in het net te zien schieten, doch Gouds waard is zoo gelukkig den hal nog te onderscheppen en zoo heeft Racing 3 een onverdiende 2—1 zege be haald. Gelijk spel had beter de verhouding geweest. VOORWAARTS I—G.V.O. L 1—4. Zoo heeft de thuisclub het ook niet kunnen win nen van G.V.O., maar de uitslag is sterk geflatteerd, want Voorwaarts was toch voor de rust steeds in den aanval, maar tot doelpunten wisten ze het maar niet te brengen. Met 'n paar harde kogels op 't G.V.O. doel wist do keeper wel raad. gevolgd met een paar harde schuivers in den hoek, welke hij schitterend stopte. G.V.O. probeerde het met enkele snelle door braken, die steeds zeer gevaarlijk waren. Een harde kogel op het Voorw. doel werd over de lat gewerkt; de corner als gevolg, werd naast gekopt. Toch werk te de thuisclub zich weer los, en de achterhoede kreeg het zwaar te veranwoorden, maar met flinke trappen werd steeds den bal weer weggewerkt, zoodat de rust in ging met blanken stand. Na de rust is het eerst G.V.O. die krachtig aanvalt, maar het is van korten duur, want de thuisclub komt weer aan het woord. Een paar harde schoten werden door den G.V.O. keeper gestopt, een mooie kopbal belandt net naast het doel.Voorwaans dringt steeds meer op, maar het beslissende schot biijft zoek. Zoo gaat het door tot 20 minuten voor het einde; steeds is de thuisclub in den aanval, maar het gaat eenmaal niet. Een snelle aanval van G.V.O. werd PROGRAMMA K.N.V.B. 11 November. Alf. I eerste klasse: V.S.V.—Xerxes; Overmaas R.C.H.; D.H.C.A.D.O.; H.F.C.—VUC. Afd. II eerste klasse: Haarlem—Excelsior; K.F.C.— D.W.S.; H.B.S.—Z.F.C.; Sparta—Stormvogels; D.F.C. Hermes D.V.S. Afd. I 2A: Alcmaria—A.F.C.; O.S.V.—O.V.V.O,; Kin- heim—Hercules; Blauw-Wit—Hilversum; B.K.C.— D.O.S. 2B: 't Gooi—Zeeburgia; Z.V.V.—T.O.G.; Spartaan— W.F.C.; R.D.O.—Bloemendaal; Velox—West Frisia. 3 A: Assendclft—Helder; K.V.V.—Zaandijk; H.R. C.Alkmaarsche Boys; Hollandia—Volcwijckcrs. 4A: Texel—Sparta; Andijk—B.K.C.; N. Niedorp— Alkmaar; VroneD.T.S. (Sportkroniek). PROGRAMMA N.H.V.B. 11 November. 1 D: H.R.C. 3—Held. Boys 1; Succes 2—Watervo gels 1; WieringerwaardJ.V.C.; SchoorlPetten. 2 E: N. Niedorp 2—Oudendijk. 2 D: Egm. Boys—Koedijk. 2 F: Sparta 2Atlas 1; H.R.C. 5D.O.S.K.O.; Hel der 4—Texel 2. 3 C: V.C.L.—M.F.C. 3; Schellinkhout—Flevo. 3 E: Oudeschild—D.E.S.: J.V.C. 2—Succes 3. 4 G: Sparta 3Petten 2; Succes 4—B.K.C. 3; Held. Boys 2Sint Maarten 1. 4 II: Atlas 2—Atlas 3; Helder 6—Oudeschild 2. 4 J: Hem 2—V.C.L. 2. 4 L: Dirkshorn 2—J.V.C. 3; Helder 7—Watervogels 3; Held. Boys 3—H.R.C. 7; B.K.C. 4—Wieringerw. 2. Adsp.: Alcmaria c—D.T.S. a; Alcmaria d—D.T.S. b; Succes aB.K.C. a; Helder aSparta a; Helder c Helder b; Helder d—Sparta b; J.V.C. a—Succes b. (Alg. Sportblad). Voorw. nederlaag: de linksbuiten kreeg den bal toe gespeeld, zette afgemeten voor cn de rechtsbinnen voltrekt het vonnis. Nu is het hek van den dam, want even later zetto dezelfde speler voor en de mid denvoor zet de bal tusschen de backs in 't doel 0—2. G.V.O. begint nu beter te spelen. Voorw. is geslagen, steeds komen ze terug en het duurde niet lang of met ccn snelle doorbraak hebben ze weer succes. 0—3. Voorwaarts deed nog haar uiterste best, om de eer to redden, maar het ging niet, want de achterhoede van G.V.O. begon nu zoo vrij te spelen, dat de thuisclub geen schijn van kans kreeg. In de laatste minuut kwam nog een doelpunt, als de linksbinnen hoog voorzet, en de middenvoor in eens inschiet. 0i. Zoo komt het einde van dezen wedstrijd. Rest nog te ver melden dat de wedstrijd in de beste verstandhouding werd gespeeld en de leiding van scheidsrechtr Fi- lippi uitstekend was. MIDDENMEER. Zondag speelde Flevo I thuis tegen Langercis L Langereis staat boven aan op de ranglijst. Flevo staat nummer twee met 3 punten achter. Dat dit dus ccn spannenden wedstrijd zou worden, was te voorzien. Als de scheidsrechter om 2 uur laat beginnen, ont wikkelt zich direct al een vlug spel. Na wat heen cn weer geschop, onderneemt Flevo z'n eerste aanval, inaar wordt op behoorlijke wijze afgeslagen. Na eenige minuten herhaalt zich dit en weet Flevo haar eerste doelpunt te zetten, 1—0. Het spel wordt nog steeds vlugger, maar Langereis kan er nog niet goed inkomen. Plotseling geeft de rechtsbinnen van Flevo den bal goed voor en de middenvoor bedenkt zich niet en is de stand 2—0. Langereis tracht z'n verlo ren terrein te herwinnen, maar Flevo geeft goed partij en het mag haar gelukken nog een derde doel punt te maken, 30. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust gaat Langereis direct goed ten aan val maar doelpunten blijven nog uit. Totdat een Fle- vo-speler hands maakt en een penalty volgt, die ech ter door Por op schitterende wijze wordt gestopt. Nog zijn de aanvallen niet over en mag het Lange reis na eenige minuten gelukken haar eerste tegen- punt te maken, 3—1. Nu weet Flevo nog eens te doelpunten 41. Beide partijen zijn nu goed tegen elkaar opgewas sen en na een schermutseling voor het Flevo-doel maakt langereis er 42 van, door het niet tijdig uit» loopen van onzen keeper. Nog eenige minuten zijn te spelen, maar doelpunten blijven uit. De scheids rechter leidt op vaste wijze, dezen wedstrijd. Flevo heeft weer 2 puntjes binnen en staat zij nog slechts 1 punt achter Langereis. Maar wo zullen hopen dat die volgende week komen tegen Schel- linkhout. OUDKARSPEL. D.T.S. 2—Alcm. Victrix 4. 1—1. Vrone b—D.T.S. b. 3—5.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5