Spanningjn^Frankrijk Uitgifte van boerderijen in den Wierinpneerpolder Zesdaagscbe te Amsterdam Verhoogingjceurloonen. Cadeau! KIJKEf) isKQÉfPEFUijCLOECK Doumergue's strijd tegen Kamer en Senaat. Veel belangstelling. Het werk bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij. De inbraak aan de Da Costakade te Amsterdam. Dinsdag 6 November 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGEl 78ste Jaargang. No. 9590 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DOUMERGUE. In Frankrijk is iets wonderlijks gebeurd. Toen het in Februari van dit, jaar in Frankrijk he vig gistte en het volk op de Parijsche boulevards te hoop liep, toen alom in Frankrijk een hevig verzet ontwaakte tegen het slappe bewind en de groote par lementaire ontaarding, toen als reactie op het Sta- visky schandaal en de moord op raadsheer Prince het volk te hoop liep, toen in uitersten nood werd oud-president Doumergue, die zich sinds geraimen tijd reeds uit de politieken strijd van zijn land had teruggetrokken, verzocht, neen gebeden om als red der van zijn vaderland naar Parijs te trekken en daar met ijzeren vuist het gezag te herstellen. Le bon papa Doumergue! Hij, met zijn oreeden amicalen glimlach, z'n hau taine, hij rustig en gezeten rente nier, man van vre de en vriendschap hij werd geroepen om Frankrijk te zuiveren van cor ruptie en verkeer de parlementaire praktijken. Men heeft toege vend geglimlacht en goedaardig ge spot en de ver wachtingen wa ren niet zeer hoog gespannen. Inderdaad leek het of het zou blijven hij glad strijken en transi- gecren. Acht maanden lang stelde hij ieder teleur,, die van meening was dat alleen een krachtig bewind, steunend op de volkswil, nog redding kon brengen. En ziedaar, plotseling ontpopt deze amicale, zacht moedige man zich tot een groot en sterk volkslei der, die over de hoofden van de onthutste en over blufte Kamer en Senaat heen zich wendt tot de Fr,anscben zelf, tot die ontvlambare ziel van dat edele Latijnsche volk, zoo Vatbaar, voor indrukken en persoonlijken moed. Ineens zien wij, door een weliswaar oud, maar vastbesloten man, die beu is van het politieke ge konkel en door middel van de radio een beroep doet op dat volk, waaruit hij is voortgekomen en dat hem in de ure des gevaars heeft geroepen om haar be langen te behartigen. Zijn radiorede van Zaterdagavond was niet als de vorigen, een causerie aan den modernen tijd. Inte gendeel! Zij droeg een heel ander, een eigen karak ter. Zij was een volksrede, in den waren zin des woords. Hij vroeg niet meer of minder dan hulp van het volk tegen het parlement en tegen het ambtenaar schap. Zal hij slagen? Wat hij doet is een va-banque politiek, maar een politiek, die bij slagen hem groote macht geeft en de mogelijkheid om groote, algemeen gcwenschte hervormingen tot stand te brengen. Natuurlijk was aan deze radiorede van allerlei voorafgegaan. liet kabinet had de voorgestelde her vormingen en het bijeenroepen van de Nationale Vergadering te Versailles goedgekeurd, slechts met meerderheid van stemmen echter. Herriot had zich onder den druk van zijn partij, verzet tegen de bepa ling, dat de president der Republiek, na het eerste zittingsjaar, de Kamer zou kunnen ontbinden, zon der den Senaat erover te raadplegen. Men vermoed de, dat Herriot niet met volle overtuiging in de op positie wus, dat hij wel degelijk rondliep met het plan, zijn partij, nae en formeel verzet, toch de her vorming van Doumergue te laten steunen; als hij tenminste kon! Maar dit spel wenschte Doumergue niet meer waarschijnlijk vreesde hij ook, dat de strategie van Herriot wel eens kon mislukken. En wat dan? Doumergue had nog iets gedaan. Hij kon de stem ming der Kamer op de proef stellen, door haar, bij wijze van resolutie, het bijeenroepen der Nationale Vergadering te laten goedkeuren. Was zij het met de herziening niet eens, dan zou zij de resolutie ver werpen. Doumergue heeft echter duidelijker beslis- sin gewenscht. „Ik kan geen oogenblik wachten," aldus is zijn redeneering geweest. „Daarom kan de begrooting voor 1935 niet onmiddellijk in behando- dcling worden genomen. Zij kan dus niet op tijd klaar zijn. Ik vraag daarom, als voorloopige maat regel, de goedkeuring van een vol kwartaal nieuwe bcgrooting." Dat Doumergue niet het gebruikelijke twaalfde vroeg, maar drie twaalfden tegelijk, was een dreigement :,Ik moet tijdsruimte hebben om de Kamer te ontbinden", aldus was daarbij zijn redeneering. .Zijn de middelen voor de eerste drie maanden gevoteerd, dan kan ik doen wat ik wil." Zelfs tot ver in het centrum van het Fran- sche parlement is men over dezen stap van den premier onthutst geweest, Doumcrge heeft gepasseerden Zaterdag klaren wijn geschonken, daaraan twijfelt voor- noch tegenstander. In zijn bijzonder knappe radiorede heeft hij ge sproken als een democraat, maar als democraat, die de bakens tijdig weet te verzetten en die niet blind is voor de fouten en gebreken van het stelsel, dat hij boven alles blijft verkiezen. Hoort hem toornen: „Het regeeringsgezag bestaat bijna niet meer. Wij zijn op weg naar de anarchie op dit gebied. Gij, Fransche burgers, zult er de eer ste slachtoffers van zijn. Gij hebt hooren zeggen, dat de mannen, die u in het parlement vertegenwoordi gen, een groot gedeelte van de schuld dragen. Wacht n voor generalisatie. Kr zijn in het parlement nog mannen, die wat waard zijn, die uw belangen willen behartigen en daarvoor de eigenschappen bezitten. Maar zij zijn dun gezaaid over de groepen en partij en, die het parlement op een kaleidoscoop doen lij ken. Zij verdoen hij tijd in een strijd om de macht, waarmede zij niets kunnen beginnen als zij haar veroverd hebben." Zoo sprak Frankrijk'a minister-president tot zijn volk en het is te begrijpen, dat dit geluid noch de Kamer noch de Senaat aangenaam in de ooren klonk. Maar toch kan verwacht worden, dat zijn verzoek om drie twaalfden van de bcgrooting voorloopig goed te keuren en daardoor een rustige staatsher vorming mogelijk te maken, niet zal worden gewei- gord, door do indruk in Frankrijk waarschijnlijk groot genoeg zal zijn om allerlei verzet uit partij belang of uit dogmatiek te breken. Het voordeel van de geschapen situaties dat de te genstanders tot openlijk spel worden gedwongen. Het is dan ook wel teekenend dat de revolution- nairen, onder aanvoering van Blum jubelen en jui chen dat de zaken zoo scherp zijn gesteld, en zich opmaken tot een scherpe, vinnige strijd, waarbij waarschijnlijk voor het middel der ambtenarensta- king niet zal worden teruggedeinsd. Ook de radicalen, die eigenlijk verantwoordelijk zijn voor het failliet van 6 Februari, zijn uiterst ver bolgen, maar toch durven de leiders in den minister raad geen breuk riskeeren. Men kan er echter zeker van zijn, dat de grijze leider in zijn kabinet niet steeds op volle medewerking zal kunnen rekenen, doch dat men van die zijde zeker zal trachten hera zijdelings ten val te brengen. Toch moeten zijn recalcitrante ministers voorzich tig zijn, want de publieke opinie is ongetwijfeld op de hand van Doumergue, en het gemodder, dat thans reeds aan het licht treedt, dreigt van een aard te zijn, die tal van georganiseerde groepen er toe brengt hun stem te verheffen, hetgeen nieuwe on lusten en nieuwe manifestatie, zou beteekenen. Men hoort aan ook réeds dat de troepen in de Fransche kazernes gereed worden gehouden. Ook 't afkondigen van het verbod tot staking door de amb tenaren kan zeer goed aanleiding zijn tot een demon stratieve proteststaking. Het is echter niet waar schijnlijk, dat eventueel verzet nu even gevaarlijk zou zijn als het verzet, dat in Februari is gepleegd en verder nog dreigde. Sterke groepen, die daaraan deelnamen, zijn door deze afkondiging zeker gekal meerd. In Februari kwam de ontevredenheid van ale kanten. Nu is er o.i. geen gevaar voor een verzet, dat dc overheid niet machtig zou zijn. De belangstelling voor de uit te geven boerderijen in den Wieringermeerpolder, is bijzonder groot; voor de eerste serie van 15 boerderijen in het graslandge deelte van den polder meldden zich 137 personen aan, terwijl voor 8 akkerbouwbedrijven 53 gegadigden wa ren. De candidaten zijn afkomstig uit de volgende pro vinciën: Weidebedrijf Akkerbouwbedrijf Friesland 47 3 Noord-Holland 42 23 Groningen 13 16 Zuid-Holland 13 4 Zeeland 7 4 Noord-Brabant 5 1 Drente 4 Gelderland 4 2 Overijssel 2 137 53 Naar wij vernemen is thans ook reeds de derde serie verschenen, omvattend 17 bedrijven, grootendeels gelegen in het graslandgcbied, en gedeeltelijk ook in dat deel van den polder, waar het gemengde be drijf zich bij voorkeur zal ontwikkelen. In verband met het bijzonder groote aantal gegadigden zal voor deze 17 boerderijen geen nieuwe oproep plaats hebben, terwijl voor hen, die dit jaar wegens plaatsgebrek niet als pachter kunnen worden aan genomen, ofschoon overigens geheel aan de eischen beantwoordende vooruitzichten bij even tueele volgende series zullen worden geopend. Een middag van felle jachten. Van Kempen—Slaats aan den kop. In het R.A.Ï.-gebouw te Amsterdam draaien nu reeds ruim 3 dagen en 4 nachten de renners in het rond, nu eens met een kalm gangetje, dan weer in een razend snel tempo, als zat de duivel hen op de hielen. Ook gistermiddag is het een felle jacht geweest om elkaar een „rondje" af te snoepen, een jacht die van 2 uur tot bij half 4 duurde. Daarna namen de renners het weer rustig op. Het bleef bij kalm rond- peddelen, vooral met het vooruitzicht op den vierden nacht, die naar verluidt, altijd voor de renners de zwaarste is. Dan treden de vermoeienissen van de eerste dagen duidelijk aan den dag en is het voor menig renner een heele toer mee te komen. Leek het in de jacht van gistermiddag aanvanke lijk op wat rondjes jager ij waaraan alle koppels, zij het niet allen even fel deelnamen, toen langer dan een kwartier gejaagd werd bleek het een zeer ern stige aanval van de lager geplaatste koppels op do leiders te zijn, waarbij Bogaerts-Pellenaars en de ge broeders Vroomen het beste werk leverden. Schön en Hürtgen verdedigden hun positie even eens uiterst kranig1. ook van Kempen-Slaafs, doch Pijnenburg en Wals draaiden stroever dan anders, al had Wals verscheidene keeren pech. Na een fel ingezette spurt en verkregen voorsprong, kreeg hii tot twee maal toe lekke bandjes. Een keurig staaltje sportiviteit leverde de Wolff. Bresciani kreeg in de bocht een „bandje". Wolff zag zulks, hield vaart in en ving hem tegen zijn schou ders op, Goede kameraadschap. Na een half uur jachten overkwam Pijnenburg in dc bocht een ernstige val, waardoor tevens een der Duitschcrs over hem heen viel. Gelukkig bleek het niet ernstig, want Pijnenburg kwam een kwartier la ter weder in dc baan, zij het met wat pleisters be plakt. De verloren schade haalde Wals even later weer in, doch het hoofdpeleton verdedigde zich niet zoo scherp meer. Een spurt van 4 haantjes waren voor de Belgen eveneens voldoende om een ronde in te loo- pen, waardoor de strijd heen en weer golfde, winst, doch ook verlies brengend. Waarsohnwing van de Jury. Wederom waarschuwde de jury met klem, om, ge zien dc zaaltempcratuur, de handen niet al te hard op te pompon. De valpartijen van gistermiddag wer den aan het te hard oppompen van de banden ge weten. Ook kreeg het koppel Pijnenburg—Wals een zeer ernstige waarschuwing wegens onregelmatig aflos sen en niet tijdig in de baan zijn bij defecten. Keesje Pellenaars heeft zich tijdens de sprints met zijn collega Bogaert niet ontpopt als een puntenwin- naar, doch als een formidabel rondenjager. Nadat den Bras en Pricto zonder aflossing een ronde hadden gewonnen, ging Bogaerts er van door. En ze waren niet met een enkel rondje tevreden. Integendeel, Keesje trapte maar onverdroten door en zoo onweerstaanbaar en verrassend was hun aan val, dat het koppel nog slechts drie ronden achter was. ItaliëSpanje profiteerden van deze spurt en lieten zich heel gcnoegelijk door onze Hollandscho jongens trekken, zoodat ze ineens aan den kop kwamen. Er volgde een jacht, zoo zwaar en zoo scherp als tot nu toe nog niet gehouden. Het werd een ware ti tanenstrijd. Om elf uur hadden Jan van KempenSlaats en de Wolf—van der Heijde de leiding en kwam voorloo pig de rust na deze groote dolle jacht. Regelmatig tolden de koppels in het rond. Om twaalf uur hedennacht was de stand als volgt: Aan den kop: 1. van KempenSlaats 170 pnt.; 2. De Wolff—v. d. Ileyden 151 pnt.; Op 1 ronde: 3. Pijnenburg—Wals 175 pnt.; 4. Bresciani—Prieto 97 pnt.: 5. BuysseDeneef 77 pnt.: 6. BroccardoGuimbretiëre 60 pnt.; 7. Braspen- ninxHill 59 pnt.; 8. Schön—Hurtgen 41 pnt.; op 3 ronden: 9. Pellenaers—Bogaerts 76 pnt.; op 7 ronden: 10. Gebr. Vroomen 77 pnt.; op 11 ronden: 11. Jazet—van Nek 68 pnt. Afgelegde afstand om 11 uur, 1701.670 K.M. Maandagavond om 10 uur waren er precies 10.000 ronden verreden. Gister is het oorlogsschip Hr. Ms. „Hertog Hendrik" uit Den Helder vertrokken. Gedurende deze maand geven wij bij aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluim veevoeder één droog- voederbak cadeau, welke ongefrankeerd verzonden wordt. Be- stelt bij Uw leveran cier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek 1 Let op ons Loodje, er z(/n veel namaaksels SBERTEKSSS&SSS; AMSTERDAM DE GEMEENTEBESTUREN VAN OUDE NIEDORP EN WINKEL IN HET ONGELIJK GESTELD. Naar wij vernemen, zijn de ge meentebesturen van Oude Niedorp en Winkel inzake het verschil over de keurloonen met den Keurings dienst van Vee en Vleesch in den Kring Barslngerhorn in het onge lijk gesteld. De keurloonen zullen derhalve verhoogd worden. Half April zal de laatste voerd zijn. order uitge- Amsterdam. Wat het afloopen van het werk be treft bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij, welke onderneming, als er geen nieuwe orders komen, baar poorten sluiten zal, is de situatie al dus, dat het in aanbouw zijnde motorschip „Jagers fontein" een zusterschip van de „Bloemfontein", aan het einde van dit jaar gereed zal zijn voor den proef vaart. In aanbouw zijn verder nog drie tankschepen voor de Anglo Saxon Petroleum C.ompany; twee kleino schepen van gelijke afmetingen, welke resp. eindo Januari en begin Maart gereed zullen komen en één groote van 12.000 ton, welke half April voltooid zal zijn. De motorrenner van Dijk het slachtof fer. Een kostbare valhelm gestolen. Wij hebben elders in dit nummer medegedeeld, dat een nachtwaker van de A.G.P.N.V. te Amster dam Zondagavond geconstateerd heeft dat in een woning aan de da Costakade een inbraak was ge pleegd, waarvan de buit o.m. bestond uit een gouden valhelm. Nader vernemen wij, dat het slachtoffer van dezen inbraak is de bekende motorrenner Van Dijik. Deze valhelm, die niet diamanten was bezet, had Van Dijk gewonnen bij de op 2 September jl. verreden grasbaanraces in Tsjecho-Slowakije. De waarde bedraagt bijna 3000 gulden. Toen Van Dijk en zijn echtgenoote gisteravond laat thuis kwamen, ontdekten zij wat er geschied was. De geheele voor kamer was overhoop gehaald; zooals vermeld wor den ook nog een geldkistje met enkele spaarbank boekjes en polissen vermist. Uiteraard kan de valhelm door de daders van deze brutale inbraak niet in haar geheel worden verkocht, zoodat er vrees bestaat, dat het sieraad door hen zal worden gesloopt. Voor Van Dijk is vooral het ver loren gaan van deze belangrijke trophee een ernstig gemis. NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGENFABRIEK IN ENGELAND. Londen. Uit Stock port verluidt, dat de kooper der werkplaatsen van de Willys O ver land Crossley te Iïeaton Chapel de Nederlansche vliegtuig bouwer Fokker is, die van plan zou zijn op grooten schaal vliegtuigen te introduceeren. BROEK OP LANGENDIJK, 6 November 1934. 6000 Kg. uien f 2.30—2.70, dricl. f 1.20, grove f 3.10 3.50, 3200 Kg. peen f 11.30, 4400 Kg. snijboonen f 36 Roode kool 1.102.80, doorscht 11.50, gele kool 1.401.80, d. witte kool 1.60, bloemkool: Reus 3.30— 8.40, lichte 2.80, druiven alicant f 25.10. NOORDSCHARWOUDE. 6 November mi. 150 Kg. aardappelen blauwe f 2.20, 7000 Kg. uien f 2.30 —2.50, dricl. f 1.20, grove f 3.103.30, nep f 1.50—1.60, 2500 Kg. peen f 1.10. zKleine peen 0.60, andijvie 0.90, roode kool 1.102.10, witte kool 1.20—1.50, gele kool 1.30—1.90, Dccnsche witte kool 0.901.50.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1