•1 e #Jroote Vergissing Hoogheemraadschap Geweldige Prijsverlaging! Noordhollands Noorderkwartier. De Groote Vergissing! De begrooting. In het Gemeenlandshuis te Alkmaar werd Woens dag 7 November 1934, des morgens 10 uur, de alge- meene vergadering van liet Bestuur gehouden. Voorzitter do heer C. Wijdcnes Spaans Jr„ diik- graaf; secretaris de lieer J. W. Bocrsma; penning meester de heer 1\ W. Groot. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en deelt mede, dat wegens ongesteld heid afwezig zijn: de heer N. Dekker, hoogheemraad, doch wiens toestand gunstiger wordt, de heer Ir. Poppens, die eveneens weer herstellende is. Afwezig zijn voorts: de hoer Ringers met kennisgeving van verhindering en de heer J. J. de Boer. Spr. hoopt op een aangename en nuttige bespreking. Goedgekeurd worden de notulen der vorige verga dering. Ingekomen stukken. De ingekomen stukken, in hoofdzaak kennisgevin gen van Ged. Staten van de goedkeuring van reeds eerder genomen besluiten, geven geen aanleiding tot Jxisprcking. Invordering omslag. Omtrent de invordering van den omslag wordt medegedeeld, dat de stand op heden is, dat van den dienst 1932 nog openstaan 29 aanslagen tezamen tot een bedrag van f 154.60, van den dienst 1933 134 aan slagen tot een gezamenlijk bedrag van f 1146.20. Voor dit dienstjaar is tot dusver nog geen enkel dwang bevel beteekend. Do dienst 1934 omvatte &4510 aan slagen tot een bedrag van f 883.585.15; tot heden zijn ontvangen 51778 aanslagen, tot een bedrag van f 724.471.57. Dc termijn van betaling is gesteld op 1 October 1934. Aanmaningen zijn nog niet uitgereikt; met de verzending daarvan zal echter spoedig een aanvang worden gemaakt De Voorzitter wijst wat de twee eerstgenoemde dienstjaren betreft, op den gunstigen toestand, ver geleken bij den stand van verleden jaar; toen ston den van den dienst 1931 nog open 100 aanslagen tot een bedrag van f 1309.12, en van den dienst 1932 94tJ aanslagen tot een bedrag van 1 11552.13. Overneming wegen. Achtereenvolgens wordt besloten, tot: Overneming in eigendofn, beheer en onderhoud van den Ilocverweg in de gemeenten Alkmaar en Egmondbinnen; Overneming van den weg op den Valk- koogerdijk in de gemeente St. Maarten in beheer en onderhoud van de banne of polder Valkkoog; Overneming van den weg op den Ouden West- frieschendijk in de gemeente Schagen in beheer en onderhoud van de banne of polder Burghom; Overneming van den Nieuwe weg in de gemeente Oude Niedorp in eigendom, beheer en onderhoud van de banne Oude Niedorp. i Uitgifte in erfpacht. De vergadering gaat accoord met het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden tot uitgifte in erfpacht aan de provincie Noordholland van het gedeelte van den Waligsdijk onder Avenhorn, waarop het trans formatorhuisje van het P.E.N. staat, alsmede van een om dit huisje gelegen strook grond. Aankoop en verkoop van grond. Besloten wordt tot aankoop van een stukje grond van Jan van der Oord te Schagerbrug, ten behoeve ONS NIEUWE FEUILLTON Als Walter Moreion bij oen auto-ongeluk om het leven komt, is Marilyn Lanier, van hem een baby wachtend en in haar wanhoop gaat zij naar Walter's broer Lionel, wien zij alles vertelt. Deze acht het dan zijn plicht, goed te maken, wat zijn broeder misdeed en trouwt Marilyn. Doch hij verwoest zoodoende hun beider levensgeluk, benevens dat van een meisje, dat hij lief heeft en van zijn vriend, David, die met Marilyn verloofd was. En alleen Marllyn's biecht en haar ontij- digen dood herstc.len een deel van het kwaad. Van dit hoogstaande, ernstige boek, van de Engelsche schrijfster Joan Sutherland, dat een waarschuwing zou kunnen zijn voor de lichtzinnige moderne jeugd, zooals een der recensenten schreef, begint in 't num mer van heden ons nieuwe feuilleton. van de verbetering van den doorgang in den West- frieschen binnendijk te Lagedijk. Voorts wordt besloten tot aankoop van een stukje grond van D. Bas te St. Maarten, ten behoeve van de verbetering van de aansluiting van den weg op den Westfrieschen binnendijk aan den Burgliorner weg; Idem van een perceel grond, deel uitmakende van den Hazedwarsdijk, van M. Roozing te Zij pc. Besloten wordt tot verkoop van een stukje grond, waarop liet brandspuithuisje staat, aan de gemeente Obdam. alsmede van een gedeelte bcrmsloot aan de banne of polder Obdam, een en ander in verband met de verbetering van den weg te Obdam. Van diverse eigenaren zal grond worden aange kocht voor dc wegverbetering op den Waligsdijk tusschen Ursem en Avenhorn. Besloten wordt tot aankoop van een strook grond van den St, Aagtcndijk aan de provincie Noord- holland, ten behoeve van de verbetering van den Iloflander weg te Wijk aan Zee en Duin. Al deze voorstellen werden aangenomen zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming. Algemeene beschouwingen. Aan de orde wordt gesteld, de behandeling van do begrooting voor 1935. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen wordt gebruik gemaakt door den lieer J. Best Nz., die begint met de opmerking, dat de begrooting uitnemend verzorgd en in bijzonder heden toegelicht is, doch dat er één zin is, die na dere toelichting vercischt, n.1. de zin waarin mede gedeeld wordt dat tot een Verdere verlaging van lasten voorloopig niet dient te worden overgegaan, omdat in de toekomst gerekend moet worden op een vermindering van de opbrengst van staat A. Spr. wijst er op dat tegenover de vermindering van de opbrengst van staat A staat de vermindering van onderhoudskosten der Zuiderzeedijken. In de tweede plaats wijst spr. erop dat op gesta dige bezuiniging dient te worden aangedrongen en daarom vraagt spr. of niet meerdere leeningen voor conversie in aanmerking komen. De Voorzitter deelt mede, dat het Dag. Bestuur in de door den heer Best bedoelde richting werkzaam is. Door den heer Langen dijk wordt gevraagd of op den brief van 6 September omtrent wijziging van den aanslag t.a.v. gebouwde eigendommen, reeds antwoord van Ged. Staten is ontvangen en zoo niet, of dan niet op antwoord inoet worden aangedron gen. Voorzitter deelt mede, dat geen antwoord is ont vangen, maar dat er steeds contact wordt gehouden en over deze zaak van gedachten wordt gewisseld. Do heer Langendijk zegt dat bij de rondgang op 10 October is gebleken dat de wegen magnifiek in orde zijn, maar de St. Aagtcndijk verkeert nog in een voor-oorlogsehcn toestand. De Voorzitter deelt mede dat dit verband houdt met het voornomen om den spooroverweg te doen ver vallen en den dijk te verlagen. Het is de bedoeling van het Dag. Bestuur om de verbetering van den St. Aagtendijk in 1936 naar voren te brengen. Wan neer de in do begrooting voor 1935 opgenomen wer ken zullen zijn uitgevoerd, zijn nog niet stofvrij de St. Aagtendijk ter lengte van 1815 meter en de Kee- tendijk bij Enkhuizen, ter lengte van 1500 meter, de ze laatste omdat de provinciale weg er overheen komt. De heer Barendregt zegt, dat de afwerking van de agenda vlug opschiet, omdat zij goed voorbereid is. Dat is ook zoo wat de begrooting betreft. Spr. vraagt echter of de bestuursleden de begrooting niet iets eerder kunnen ontvangen. Als spr. de begrooting doorkijkt, krijgt hij den indruk dat we nog rijk zijn. Hooge tractementen, spr. had gehoopt dat nog in deze vergadering was voorgesteld tot meerdere ver laging dier salarissen. En als spr. dan nagaat wat aan algemeen bestuur, technische dienst, ziektever zekering, pensioenen enz. wordt betaald, dan duizelt het spr. Twee derde van het kapitaal valt baast in onkosten om. Spr. vraagt wat van extra schrijfloo- nen, reis- en verblijfkosten op rekening van den bui tengewonen dienst (spr. bedoelt de overgenomen we gen). Het lijkt spr. toe dat het bedrijf bijzonder top zwaar is. De Voorzitter antwoordt niet den indruk te hebben, dat de begrooting bijzonder laat aan de heeren is toegezonden. Voor den eersten omgang op 4 en 10 October is reeds de begrooting voor de openbare wer ken, uiterlijk 1 October toegezonden. Wanneer de heer Barendregt omtrent de verhouding van de kos ten iets meer wil weten, lijkt het spr. beter dat in een interne bespreking te doen. Het is moeilijk dat nu met cijfers aan te geven en het Bestuur is ten allen tijde bereid alle verlangde inlichtingen te ver strekken. Wij verbergen U niets, zegt spr. en hebben U niets te verbergen. Spr. noemt vermelde bedragen, waaruit blijkt, dat tegenover de kosten voor onder houd van wegen van andere waterschappen inkom sten van beteekenis staan. De heer Klaver is het met den heer Barendregt eens dat het wel gewcnscht is om de totaal-begroo ting wat eerder te ontvangen. Voor het geheel van feiten hebben wc de totaal-begrooting noodig, wat misschien hier wel zal liggen aan het feit dat wij in de zaken van het waterschap nog niet geheel thuis zijn. De vergoeding die wij als bestuurslid ont vangen is niet zoo groot, dat we alle dagen naar de begrooting kunnen grijpen, maar dat wij haar in onzen vrijen tijd moeten bcstudeeren. We weten wel, zegt spr., dat we steeds alle inlichtingen kunnen verkrijgen en dat het Dag. Be tuur ons niets ver bergt, maar voor een betere oriëntccring is vroege re toezending gewcnscht. Dc Voorzitter zegt zelf een zoo vroeg mogelijke toezending op prijs te stellen en als men eens wist hoe spr. er bij de ambtenaren op aandringt. Maar de veel omvattendheid is oorzaak dat het niet ge makkelijk vlugger kan. Spr. wil graag nog eens ex tra zijn hes' er voor doen. Tor bestudeering van de cijfers hebben do leden vooraf de begrooting voor 1934 ontvangen, zoodat do cijfers vergeleken konden worden. Postgewijze behandeling. Hierna wordt overgegaan tot postgewijze behande ling der bcgrooting. Bij den post „jaarwedden van de hoogheemraden" vraagt dc heer Lakeman, hoeveel maal dc hoog heemraden' per jaar vergaderen. De Voorzitter antwoordt, van tusschen de 28 en 36 maal, met daarnaast dan de bemoeiingen t.a.v. ver huringen en het gaan langs de werken. Wat de pre sentiegelden van de hoofdingelanden en van dc hoofdingelanden-plaatsvervangers betreft, meent de heer Lakeman dnt een presentiegeld van f 15 vol doende is en wil hij de vergoeding voor reis- en ver blijfkosten achterwege laten. De Voorzitter zegt, dat voor de vergoeding van ver blijfkosten gemeend is geen betere basis tc kunnen nemen dan de vergoeding die het rijk verleent. An dere waterschappen bieden do bestuursleden in plaats van het geven van een vergoeding, wel een maaltijd aan, maar als de heer Lakeman bet finan- tieel voordeel van ons waterschap zoekt, dan is de door ons gevolgde lijn de goedkoopste. De heer Lakeman meent, dat de leden den maal tijd wel zelf kunnen betalen. Het idéé van den heer Lakeman wordt niet on dersteund, zoodat het niet in behandeling komt. De heer Lakeman vraagt of het gewcnscht is dat Groote doos nü 10 ets. Extra-groote doos nü 15 ets. Iedereen kan nu Erdal gebruiken en dus langer van zijn schoenen profiteeren! alle hoofdingelanden-plaatsvervangers de vergade ringen bezoeken. De Voorzitter antwoordt dat dit noodzakelijk is om volkomen met de gestie van het Hoogheemraadschap op de hoogte te zijn. Spr. herinnert eraan hoe na overlijden of bij ziekte, do hoofdingelanden-plaats vervangers opgeroepen worden om aan den anderen kant van de tafel zitting te nemen en hun stem uit te brengen en daarvoor is het noodig dat zo regelma tig de vergaderingen bezoeken. De heer Barendregt vraagt of liet indienst nemen van los personeel voor schrijfwerk wel de goed koopste manier is, of dat het goedkoopcr zou zijn een paar vaste krachten aan te stellen. De Voorzitter wijst erop, dat het schrijven van aan slagbiljetten in een korten tijd dient te gebeuren, want het blijkt steeds, dat onmiddellijk na de ver zending spoedig gelden binnen komen. De dienst is zóó ingericht, dat niet meer menschen bij ons wa terschap in dienst zijn, dan regelmatig noodig is. Voor den arbeid die bij schokken opkomt, wordt dan los personeel aangenomen. Dc heer Barendregt vraagt of het drukwerk en het bindwerk wordt uitbesteed, of ook door zaken uit Alkmaar en Hoorn, waar belastingplichtigen wonen, wordt geleverd. De Voorzitter zegt, dat vooral in den beginne ls nagegaan, waar we goed. geschikt en keurig gehol pen worden. Het wordt geheel zakelijk behandeld. De heer Lakeman vraagt of voor het huren van een automobiel voor den algemeencn dienst bij an deren naar de voorwaarden is gevraagd. I)e Voorzitter zegt dat de voorwaarden in concur rentie zijn gevraagd. Om voor de vergoeding van liy2 cent te kunnen klaar komen, is voor een hoogcr aantal K.M. geaccordeerd moeten worden,, dat ons waterschap noodig had en daarom heeft spr. zijn particuliere auto afgeschaft en wordt aan het hoog heemraadschap vergoed wat voor den Anna Pau- lownapolder of voor spr. privé verreden wordt. De |icer Barendregt vindt 11H ct. 'n hoogen prijs en meent dat het niet moeilijk zal vallen in Amsterdam voor 8 cent klaar te komen. De Voorzitter herhaalt, dat de voorwaarden in con currentie zijn gemaakt en het bestuur dit het meest geschikte aanbod vond. Tenslotte kan het bestuur niet alle boekdrukkers en autoverhuurinrichtingen in de gelegenheid stellen naar de leveranties in to schrijven, we moeten economisch blijven werken. De heer P. J. Waiboer geeft in overweging de hoo ge trappen tegen den dijk b.v. bij Volendam, van steenen te voorzien, evenals aan den Amsteldijk het geval is. Dc heer Joh. de Veer merkt op, dat voor de ver breeding van den weg van Oude Wal tot Krabben dam en het aanbrengen van een slijtlaag, is uitge trokken een bedrag van f 5490. Spr. oordeelt dat dezo verbetering wordt aangebracht om tegemoet te komen, nan het zwaardere vervoer, dat niet over de vlot bruggen mag. De meerdere uitgaaf wordt dus ver oorzaakt door den achterstand van Waterstaat en daarom zou spr. willen dat aan het Rijk om een bijdrage werd gevraagd. De Voorzitter zegt dat met genoegen dat verzoek zal worden gedaan, maar dc weg word ook gebruikt voor busverkeer en ten behoeve van de landbouwer* wordt hij ook bereden door melkauto's. Üp den dijk zijn reeds een 10-tal wisselplaatsen gemaakt en daarom kan volstaan worden met een weg ter breedte van 4 meter. De heer Ham bepleit het wegnemen van een paar zeer scherpe wegbochten op den Zuiderdijk en het blijvend plaatsen van waarschuwingsborden. De heer Lakeman vindt het niet goed dat het wa terschap aan de ambtenaren terugbetaalt de kosten hunner borgstelling. De Voorzitter zegt dat menig waterschap dit doet en het ook billijk is. De geldelijke belooning is dc be looning voor den arbeid, terwijl de borgstelling in het belang van het waterschap is. Bovendien is deze post gegrond op een reeds vroeger genomen besluit. De begrooting wordt vervolgens onveranderd vast gesteld, voor den gewonen dienst tot een bedrag van f 1.024.360, en met een post onvoorziene uitgaven van f 47.790, voor den buitengewonen dienst op f 243.160. Tot leden van de commissie vffn onderzoek voor het nazien dor rekening over 1934, worden benoemd de heeren G. Haremaker, C. P. Hartog, J. Lakeman en G. van der Sluijs; tot plaatsvervangende leden de heeren: H. Klaver, J. Barendregt, J. Pijper IJz. cn P. Tromp Sr. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor om do met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds aange gane geldleening, thans nog groot f 58125 en renten de 4J/; pet,, in haar geheel af te lossen en waar do onderhandelingen met genoemde instelling geen be vredigend resultaat mochten opleveren, stellen zij voor te besluiten, tot het aangaan van een geldlee ning, groot f58000 4 pet. pari m. d. Levensverzeke ring Maatschappij opgericht in 1863 door het N.O.G. Algemeen goedgevonden. De Voorzitter deelt nog naar aanleiding van do vraag van den heer Best mede, dat meerdere leenin gen niet voor conversie in aanmerking komen, om dat de rentepercentages daartoe geen aanleiding ge ven of in verband met den aflooptermijn. Hierna volgt sluiting. FEUILLETON door JOAN SUTHERLAND. HOOFDSTUK I. Het was een regenachtige dag geweest, maar tegen den avond klaarde de lucht op. Do wolken werden verdreven door een straffen westenwind, die mis schien nog meer regen zou brengen, doch voor het oogenblik daken en plaveisel droog woei, de takken der kastanjes en Japansche platanen door elkaar schudde en dc lucht ver\rulde met warme, geheim- nisvolle herfstgeuren. Eenigszins beschut door dc kleine In groene bak ken geplante hage-palmpjes en door een zonne scherm, dat klapperde en si rak spande in den wind, zaten twee mannen voor het aardige, kleine Ely- sées BeUe-Vue Hotel in de Champs Elysées. Ze dronken hun koffie met een likeurtje en spraken over den tijd die vlak achter hen lag. Het waren David Lanier, de beeldhouwer, die werkte aan een Gouvernementsopdracht van een beeldengroep, welke de Vorecnigdc Staten de stad Parijs zou schenken als eene herinnering aan hare oorlogsdooden en Lionel Morcton, zijn vijf jaar oudere vriend, die vier jaar lang in Parijs geweest was, waar hij samen werkte met Doctor Scott Van Dwyer, den beroemden operateur en kankerspecialist, wiens methoden hij bestudeerde. Het laatste jaar waren de beide mannen, die al vanaf hun collegctijd vrienden waren, veel samen geweest, want David werkte nu al twee jaar hard nan zijn groep, ging slechts zoo nu en dan even, voor een paar weken, naar buis, naar New York en More ton bad rie van de vier jaar gewoond op een aardig, klein apartement, niet ver van de studio van zijn vriend. Maar nu was er een eind gekomen aan den pret- tigen tijd en den volgenden morgen zou Moreton van Cherbourg naar New York vertrekken, waar hij minstens een paar jaar hoopte te blijven werken. Het speet hem van Parijs cn het. Fransche leven, waar hij zoo aan gehecht was, maar toch leefde in hem het besef, dat een man, als bij het voor het kiezen heeft, er toch nog het best aan toe is, wanneer hij het grootste deel zijns levens in eigen land kan doorbrengen. Ze vormden een opvallend paar, zooals ze daar aan hun kleine tafeltje zaten; David Lanier met zijn antiek, Grieksch profiel, of hij zoo uit een van de zalen van het Louvre, of het Vatikaan was ko men stappen en Moreton, tamelijk lang, met bree- de schouders, als van een athleet en smalle heupen, krachtige gelaatstrekken, eigenaardige, lichte oogen en harde lijnen om don mond. Hij beschikte over een groot physiek magnetisme en cr werd gefluisterd, dnt de dames hem wel wat al te knap vonden voor haar zielovrede en dat hij meer dan eens een duel had gehad; doch voor dit gerucht was nooit eenig bewijs geleverd en het was een feit, dat ook de heeren hem graag mochten en dat hij zoowel in de Parijsche uitgaande wereld, als in diplomatieke en buitenlandsche kringen, zeer ge zien was. Hij bad echter diplomatieke verwikkelin gen en echtelijke kotenen weten te vermijden en de hechte vriendschap en genegenheid tusschen David I^inier en hemzelf was de sterkste band, die hij tot nu toe In zijn leven gekend had. Vanavond hadden ze snmen gepraat, gezwegen en weer gepraat, echt op de manier van menschen, die heel intiem met elkaar omgaan. „Wat zijn je plannen voor de naaste toekomst?" vroeg Lanier na een stille, die ze geen van heiden schenen wenschen te verbroken. „Je gaat toch niet, zóó als je aan land komt, dade lijk nl weer aan het werk, is 't wel?" Moreton stak een cigaret op en schoof het doosje over de tafel. „Neen. dnt denk ik niet. Tk moet eens naar Woods Crossing, om te zien. boe het er daar uitziet, want ik denk er aardig wat gebruik van te maken. Maar langer dan veertien dagen moet dat niet duren. Meer tijd wil ik niet verspillen." „En dan?" „Walter en ik zullen waarschijnlijk samen gaan wonen. Het huis op de Fifth Avenue is van mij en het is onnoodig dat we er aparte huishoudens op na gaan houden. Gek, zoo weinig als ik eigenlijk van dien jongen afweet, al is hij dan mijn broer." „Hij is nu dric-en-twintig, hé?" vroeg David af wezig. „Hij lijkt me een zeer populair jongmensch to oordeclen naar de keeren, dat zijn naam voorkomt in de brieven van Suzanno en Marilyn. Tusschen twee haakjes hij keek op, aarzelde even en ver volgde op eenigszins afgemeten toon: „Zou je me eens onomwonden over Marilyn willen schrijven? Hoe ze er uitziet, of ze gelukkig is?... Het zal wel verbeelding van me zijn, maar den laatsten tijd... heb ik zoo het idee, dat alles niet precies gaat, zooals het moest. Ze is nu niet bepaald in een ge makkelijke positie." „Jo ouders hielden toch genoeg van haar om haar als kind aan te nemen en haar heelemaal als een eigen dochter op te voeden", zei Moreton. „Wat heb ben ze er dan op tegen, dat jullie jc publiek ver looft? Jullie zijn toch hcelernaal geen familie van elkaar." David leunde met zijn elleboog op tafel en speelde wat met zijn glas. „Mijn vader vindt haar nog te jong om' zich aan eenigen man, wien dan ook, te hinden," zei hij na een poosje. „Het is pas het begin van haar tweede winterseizoen en moeder is het niet hem eens. Mis schien hebben ze wel gelijk. Ze is het aardigste meis- ke, dat je je maar kunt denken en moeder heeft het nu eenmaal in haar hoofd gehaald, dat ze nog wel eens een schitterend huwelijk kan doen." „Je bent er zelf ook lang niet beroerd nan toe", zei Moreton droogjes. „En geld is toch ook bijzaak, veronderstel ik." „Natuurlijk. Al ben ik het dan niet eens met de manier, waarop ze het toonen, daarom geloof ik toch, dat het hun enkel en alleen begonnen is om haar geluk. Moeder verbeeldt zich. dat het niet eer lijk zou zijn tegenover Marilyn, om haar niet alle kans te geven, haar eigen, vrije keuze te volgen." „Nogal een tijdverspilling, zou ik zoo zeggenzei Morcton. „Ik zal in ieder geval vóór alles naar me vrouw Lanier gaan en je een volledig verslag uitbren gen. Ik zal Marilyn ook wel eens hebben gezien, maar de. cenige, die ik me goed herinner, is Suzan- ne. Die kan ik nog heel goed '-oor me halen. F.en ma ger kind van dertien jaar. een echte spillebeen, met grijze oogen in een tamelijk bleek, klein snuitje en een warbos bruin haar. Het was vóór je varier naar Amerika ging. Toen was het al zoo'n vurig, jong ding toen jullie nog op Brilliac waren negen of tien jaar geleden. Dat is waar ook, is Brilliac nog altijd van jullie, of is het verkocht?" „Verhuurd. Vader is van plan den een of anderen dag nog eens terug te komen en er minstens ieder jaar een bepaalden tijd door te brengen. Zijn Fran sche bloed verloochent zich nooit. Ik heb er ook een tikje van beet, dat weet je." Moreton knikte. In gedachten was hij nog bij het bezoek, dat hij, jaren geleden, gebracht had aan Ch&teau Brilliac, waar David was geboren, een prachtig, oud kasteel, midden in een park, welks gazons afbelden naar de Seine, niet ver van Parijs. Het was eene heldere duidelijke herinnering, niet zonder bekoorlijkheid. Hij was tegen theetijd gekomen en zat in den sa lon met de gastvrouw te praten, toen iets hem op deed kijken en in de deuropening had hij een klein tenger figuurtje gezien, als het ware halverwege tus schen den kinder- en do jongemeisjestijd. Ze had donker, krullend haar. dat een bleek, eenigszins scherp gezichtje omlijstte, een rood, hartstochtelijk mondje, dat nu als in extase half open stond. Hij kreeg het eigenaardige gevoel, dat haar oogen ver weg staarden over de kamer, over de tuinen en de kalme rivier, zelfs voorbij den schitterenden zons ondergang,., naar een verre, onuitsprekelijke schoon heid, ergens aan de voeten van God Zelf. Toen riep iemand haar naam „Suzanne!" en ze was binnen gekomen, otji een paar woorden met hem te wisse len, hoewel haar jonge, in aanschouwing verzonken geest plotseling tot de aarde teruggeroepen was en hij wist, dat ze nu maar weer enkel de statige, oude kamer, dc bekende gezichten zag en den westerschen hemel, als een vlam van rosé cn goud in de omlijs ting der oude steenen vensterkozijnen, waarlangs in zware plooien de brocaat gordijnen van een twee eeuwen oude, blauwe kleur neerhingen. Het visioen en de herinnering vervaagden, More ton doofde zijn cigaret in het aschbakjc en stond op. „Ik wou wel, dat ons Amerikaansrhe ras nog was als een eeuw geleden", zei hij, terwijl hij den wenk brauwen fronsend, keek naar de lichten en het le ven van den grooten boulevard op den achtergrond. „We beginnen hard te lijken op een volk van bastaar den en ik betwijfel het of het goede, oude, Duitscha en F.ngelsche ras wel in staat zal wezen om al die vreemde invloeden het hoofd te bieden. Als vilftig jaar geleden een of andere staatsman genoeg door zicht had gehad om onze emigratiowettcn op een gezonden basis te brengen, was alles nog goed te recht gekomen." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7