De B rabantsche Brief van Dré. Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent Waarnaar men luistert UI venhout, 6 November 1931. Menler. Oogenschijniijk was zo zoo maar 'n doodgewoon inenschke, dat heur paai- kc deur 't leven zonder srhokskens afdribbeldc. Misschien was ze ok wel doodgewoon, in dieën zin dan, dat er veul, heel veul van die uitgedroogde, ver- rimpelde wefkens zijn, dio langs den kant van 't leven schijnen te gaan .liet heur stroeve kopkc, waarin 'n paar veugclen- oogskes 't leven verraaien. Üj, amico, ge zijt ze mis schien al duuzend koeren teugengekomen, zonder dat ge haar gezien hebt. Want zij hce nic veul plak noodig op do straat en ze drentelt zoo maar kleintjes weg, langs dn drukte van do stad. Do stad dio zij zoo goed kent, want ze is er geboren en nooit van daan gewist. Maar heel heur leven lang hee de stad heur nic leeren kennen. Want ze was zoo maar doodgewoon, zoo as er zoo- veul van die wefkens zijn, die bckaans van heur eigen nie weten, dat zo bestaan. Van die moederkens, die 'n heel leven leefden ictir man en kinders en eindelijk allecnig overschie ten* op 'n kleine hovenhuiske, dat alleen den post- booi hekend is, die er ééns in de week 'non brief brengt. 'Non brief van 'ncn zeun, die 't adreske nog nio hoelegaar vergeten is. Ja, 't was zoo maar 'n doodgewoon wefke, dat zóó- laank getrouwd gewist was, dat ze heuren eigen naam heel ego ar vergeten was en nouw weer zoo lank weduwe, dat ze den naam van licuren man nie meer zonder fouten schreef. Ik zou oe dan ok nie kunnen zeggen, hoe 't ver- rimpelde, stroeve wefke hiettc, maar laten we ze noemen hij den eenigen naam zooas alt ij aan heui gedocht is in 't kleine kringske van deus vrouwke en veural, zoo as ze vcur heur eigen hiettc: „Moeke". „Ze had 't goed", wisten de kinders. Want da schreef ze zei vers! Moeke had 't altijd „goed gehad". Ok toen zo, in den ouwen tijd, 'n huishouwen bestierde van zeuven kinders, met '11 tientje in de week. As Moeke 's avonds hongerig was en naar den broodtrommel ging en as dan bleek, dat er niks Af kon, want vu iler moest den aanderen morgen z'n pakske brood meehebben, de kindei's moesten toch mee 'nen vol len liuik naar school, dan doe Moeke den trommel weer dicht, blij dat cr ecnogt was. Genogt veur <l' aanderen. Want die moesten van huis. Vader moest naar 't werk, dc kinders naar schooi, zij mocht thuisblijven en da was genogt. Thuis, om 't huishouwentje te bestieren, met drukke handen, met 'nen suffen kop van veul zorgs kans, met '11 kommeke dunne koffie van don vorigen dag, dat bij heur de botrammen verving. Ja, moeke was maar '11 doodgewoon menschke, zoo doodgewoon, dat ze heur eigen zelfs vergat. Ze had" 'l goed. '11 Kigendommeke da ze zelf vcur do helft bewoonde en vcur de helft verhuurde en otiwcrdomsponsioen. Zes guldens in do week bicven bekaans schoon over. Den grootston onkostenpost waren do verjaars- en feestdagen van al de klcinkindcrs. Maar aanders Wel, dan luid ze al da geld nic üan gekund. Nou nou kwam ze eigenlijk tekort, maar 't gong altij sjuust as mee dieën broodtrommel; as Moeke over schoot, dan was er genogt. En as er zoo genogt was< dan had Moeke het goed. Nou za k oe zeggen, hoe 'k ze kende. '1 Was 'n klnantje van mijnen groentenwagcl. Virtig jaren heb ik ze bediend. Overgenomen van in nen vader z'n klaantenboekske, da'k nog altij be waard heb en waar Moeke in ojigenoteerd staat as: ,.'t kleine juffrouwkc". Naambordjes bestonden in die dagen nie, amico. Dus vader noteerde z'11 klaau- ten naar zijnen indruk. Zoo staan er nog op: „de schele"., ,.d':i kaptein ,,'t groote huishouwen", ,,'t blondo krullekopke" (ha, dieën ouwen Dré! Ik biet naar m'n vader!) „Mie do Tand", „Sjaan van Willeme' (da was natuurlijk goeie kennis) „de pukkeltjes", „de kwèèk", ,,'t zwartje „de slons", „gezijteduur'afijn, al aan do „namen" uit mijn vaders klaantenboekske kunt ge zien wa dieën ouwen Dré veur 'nen tiep was en.... da zijn klaantjes van toen, weinig verschilden mee mijn klaantjes van nouw! Ok, al zit cr dan 'n halve eeuw mee stoornmachienen, illektriek, vlicgwezen en radio tusschcnin. D n mensch veraandert nie veul. amico, as ge 'in op den keper beschouwt. De meeste veraanderings- kes zitten zoo maar aan den buitenkaant. Of dc wefkes bij in'11 vader aan d'n wagel kwa men mee vijf rokken over mekaar, of bij mijn in 'n slaapbroekske soms, inwendig is 't 'tzelfste soort, da pingelt, da lacht, da kwèkt, dat 'n blond krullcnkopke hee of 'nen ongekamden ragebol, op den keper zijn ze krek gelijk. Maar Moeke dan, ze staat nog ingeschreven as 't „kleino juffrouwkc'. K11 ditte mot ik er eerst bij zeggen: gin rooi krusko achter heuren „naam"' heu- re! De rooio kruskes, 'k heb die aantcekcning van Vaders overgenomen en virtig juren volgehouwen, die rooio kruskes, go wit. da zijn dc klaantjes die nie gepoft meugen worren! Du wit zelfs d'n kleinen Dré al, Dré lil, die met de vacaanties altij meegaat. Maar iaat 'k terugkomen op Moeke, 'k Zo uw ze vergeten, nouw zelfs, nouw ze veur t eerst in de krannt komt, al is 't dan ok zonder naam. Juren hè'k ze bediend, 'k Heb de jongsten nog ge boren zien worren, bij manier van spreken, 'k Heb heur kinders patersnosters gegeven veur d ren com munie, want veur 'n groot huishouwen, zoo as wij die vroeger tot klaant hadden, dejen we altij gèren wa! Groote huishouwens goeie klaanten! Goeie kluanteu veur den boer, den bakker, ja vcur me- nier pastoor zelfs, as ik zoo onstraant mag zijn, om- da zoo's te zeggen. Hij mot 't tcnslotto ok hebben van 'n vol kerkske! Wa gij? 'k Heb Moeke bediend as 't huishouwen kleiner wier, steeds kleiner, us do kinders wegtrokken, as den mun doodging, as Moeke eindelijk alieen over was. Dan hè 'k zo veurzieri van 'n maundjevol èór- pels per week. 'n klein kooltje, m'n kleinste spul len wieren allegaar te groot, vroeger kosten zo nie groot genogt zijn, en k had moeite om 'n kwartje opgeteld te krijgen veur 11 heele week, want na tuurlijk, ik rekende Moekes nie 't meeste. Op den akker, as ik 'n klein maar vast kooltje rooide, hiew ik 't al aiupart veur Moeke. As er nuuwe groentes kwamen, dan bleef er altij wel '11 haandvollekc over, veur Moeke, al was 't dan veur 'nen sjoew (2J$ centstuk). En zoo hè'k geperbeerd, Moeke 't erfstukske van vaders, zoo prontjes nieugelijk uit te dienen. Ze wist 't wel, horre. Ze wist da ze 'n stripke vcur had, da kleine wefke. 't Was 's in den Sinicrklaastijd, du 'k ze 's mid dags in de stad tcugenkwam. Twee felle, rooic klurkes glommen onder heur oogskes. 't Hoedje sting wa-a-dachtcrover, waant ze kost 'l nie rechtzetten, zoo was ze gepakt en gezakt. „.Moeke", zee ik: „legt oew paskes op mijnen wagel, dan zu'k ze veur oew deur rijen, menschke". Efkerrs docht ze, keek me vrindclijk aan, lachte veur heur eigen en zee: ,,'k draag ze liever zeivers, Dré". „Maar mensch Toen zachtjes: ,,'t is den Sinterklaas veur m'n kleinkinders, ziede." 's Mergens had ze niks noodig g'ad. Den aanderen dag had ze weer niks noodig. „Moeke „Dré? „Leg ik er uit, bij oe?" Ze schrok 11 bietje. „Na. na zooveul jaren Dré? Necë, borrc. Maar wezenlijk, 'k Heb niks noodig, Eh cr - 't heb niks noodig, neeël" 't Leugentje wou nie komen. „Moeke eh go mot 's luisteren. Sinterklaas hee bij ons al gerejen. Veur jou! Trui hcc-g-et mee gegeven. Eh maar as ge 't nic noodig hebt?" Zo kreeg '11 kleur. Moeke was nie verwend. Ze was gewend altij te geven. En nou iets krijgen, op heuren ouwen dag Da kon nie. „Ik begrijp nie, Dreé?" „Kek V'. Ik naar m'n wagel. 'k Duvelde m'n beste groenten in '11 benneke, vijf groote versche eiers, '11 partijko blommers van eerpels, en 'n maat boeien- botter. „Kek 's, Moeke, du-d-hee-t-ie veur jou gere jen. Dochte gij, dat Sinterklaas altijd alleen maar veur aanderen ree? Van t jaar zijde gij er ok bij, horre!" W ijd-open gingen heur oogskes van mijn naar 't kostelijke benneke. Ze tilde heur haantjes op, liet ze weer zakken. schuw niet vrij van boosheid, dat zulk een vreese- Üjkc kwaal zon in haar onmiddellijke nabijheid kon wortelen, want haar spilzucht, Imar harteloosheid, de ontstellende zelfzucht waarmee ze het leven be schouwde, hadden hem niet zoo zeer beroofd van zijn laatste greintje moed, als wel van zijn laatste beetje uithoudingsvermogen, waar het lichamelijk lijden betrof. In ieder geval, liet schot was gevalcn en hij ging heen om zijn Schepper te ontmoeten en zich tegen over Hem zoo goed en zoo kwaad hij dat vermocht, te verantwoorden. Zijn vrouw bleef achter om zich tot zcnuwhullbuicn en flauwvallen op te winden, en zich vol woede uf te vragen, waarom 1111 juist haar zulk een tragedie moest overkomen. Dit 1111 was het bericht, dat Lionel Moreton kreeg den ochtend 11a zijn aankomst te New Vork. Van iede- ro kranten,.kop" schreeuwde het hem aan en 11a wat cr in zijn eigen huis gebeurd was, trof het hem dos te dieper, omdat hij wist, wat het voor David zou wezen, die zoo veel en zoo oprecht van zijn vader had gehouden. Het huis der Laniers was niet ver van het zijne, maar grootor, moderner, pompeuscr, mot zijn Tu- dor-ramei), ijzeren hek, prachtig gebeeldhouwd lijst werk en achtergalerij waar hagepalmpjcs in tobben stonden. Drio uur 's middags zat hij na de iunch koffie to drinken en was nog niet besloten, of hij zijn belofte aan David 7.011 houden en dadelijk cr heen gaan om een en ander te onderzoeken, of dat hij wachten zou. Daar hij betrekkelijk een vreemde was, voelde hij, dut hij geen recht had, op zulk een tijd bij de zwaar getroffen familie in to dringen. Maar toch was er iets, dat hem aanspoorde, hen te gaan bezoeken en te vragen, of hij hun soms op eonigerlci wijze van dienst kon zijn. Na een half uurtje van besluiteloos heid, vond hij, dat hij maar gaan moest, liep de Avcnuo af naar de 57th Street, beldo nan en liet zich aandienen. Do butler, een oude Engclschman, liet hem in een kamer links van do met witte en zwarte tegels ge plaveide hall, ging met zijn kaartjo naar boven en Moreton liep naar het raam en staarde naar buiten, in de heldere herfstzonneschijn, tot het geluid van een opengnando deur hem om deed kijken. Een slank, donker meisje, in een zwarte japon, die dc bleekheid van haar gelaat des te scherper deed uit komen. stond in de kamer en een oogenhlik spra ken ze geen van beide. Moreton zag weer het spich tige mcisjo van tien jaar geleden, met de verwarde krullen; Suzane den man, die haar vurig kinder hartje dien middag stormenderhand had veroverd en het voor altijd had behouden. Toen behccrschto Toen drupten twee kanjers van tranen over 't smalle, gerimpelde kopke. „Mag ik 't efkens in oew keukentje zetten, Moeke, 't is nog al zwaar!' Zoo douwde ik ze binnen, in heur liuiske. Ge kost er van den vloer eten. Maar 'l was koud in 't liuisko. ,,'k Heb nog gin kachel aangemokt, Dré", zee ze, as ik naar 't zwarte, mooi-gepoetste kacheltje keek. Aan den muur hong 't vol van portretten. Flink dcurvocide, stoere kearcls; heur zeuns. Ze wees ze trotsch aan. Da's onzen Harrie, Dré. Die hcc-g-et ver gebroeht, hè'k gelezen. Die is Directeur ergens op '11 gasfabriek of illclrick fabriek. „Schrijft ie dan nooit, Moeke?" „Hij hee-g-et zoo druk, Dré! Hij kan nie gemist worren, gin minuut en dan vier kinders al. Hier zijn ze." Daar wees ze aandere portretten aa.n „Uit is z'11 vrouw. Mooi ee?" vroeg ze trotsch. Ze be doelde: deftig. „Da's onzen George. Die is zoo iets as schoolmeester, maar dan hooger, zicde. Op 'n ja, ik kan den naam nooit uitspreken van die school, maar daar zijn allemaal groote jon gens en meskes op." „Schrijft ie wel 's, Moeke?" lederen verjaardag, Dré! Alleen ze lachte: „al leen aitij 'n maand te laat, want hij is ultij in dc wèèr mee Junij of Julij." „Ditte is m'nen liefsten jongen". Ze aaide het. por tret. „Elke weck 'nen brief, Dré. Elke weck! Maar hij is wijd weg. Amerika, 't Is zeuven jaren gclejen, da'k '111 zag. Maar hij stel 't goed. Heelgocd." „Ze hebben 't wijd gebroeht, Moeke, jouw kin ders!" Moeke knikte. Knikte as 'n klein meskc da-d-'n plumpkc krijgt. Ze knikte dikkels en verlegen. „Ja, Dré, k heb hard gewerkt, net as mijnen man zaliger, maar ik heb er eer van." Ze keek in gedachten op 't tafelzeiltjc. Onderging 'n diep geluk. Hard tikte-n-'t klokske op den schoorsteen, 'k Was hier in 'n soortement van tempeltje, da Moeke op gericht had veur heur kinders en kleinkinders. „En ze weten allegaar, Dré, da'k 't zoo goed heb. Da'k niks tekort koom. Da's plazierig veur de kinde ren, ce, as ze 't zeivers zoo best hebben!" Ik knikte. Ik kon nie goed m'n woorden vinden. Maar hongerlijden mocht da wefke nio meer doen. I)a stond bij me vast. Alleen, hoe zou 'k 't aanleggen. Afijn, mee Trui 's over praten. En die kouwc kachel. Die stoelen mee de Sinter- klaaspakskes! „Moeke, 'k gaai!" ,,'k Heb nog gin koffie gezet, Dré, maar „Gin tijd, Moeke! De klaanten wachten. Op 'nen aanderen keer, dan gèrent" Ze is oud geworren. Tachtig jaren omtrent. Toen is ze begraven. In 'n kinderkistje. De zeuns waren present. Kwamen af in huiliën auto. 'k Heb 't stoetje sjuust gezien, as ik lanks kwani weer, mee den wagel. Toen hè 'k „Moeke" deurgestript in m'n boekske. Lochtjes maar, zooda ge 't nog lezen kunt. Gin mensch viel 't kleine stootje op. Er gaan veul van die stootjes deur de tijen. Maar efkens hé 'k gcwocht, tot. ze Moeke buiten- droegen. 'k lieb m'n petje diep afgelicht. 't Was toen da ze in de kraant kwam. Onder een Burgerlijken Staand. Weduwe Zusenzoo, maar nie- maand kende dieën naam meer. Moeke was wel èrg dood. Ik heb altij 't gedacht g'ad, dat er maar één traan over dit gouwen zieltje is gevallen. Eén van Trui. De vrouw van den groentenboer, want kearels willen van tranen nie weten. Moeke, 't was 'n doodgewoon, onopvallend, ge rimpeld wefke, deur gin mensch gekend. Die daar zoo kleintjes wegdribbcldo, lanks den kant van 't leven, over heur smalle paaike. Maar in den hemel, amico, daar troont ze naast dc heiligen, aanders is mijnen naam nie Dré. ZATERDAG 10 NOVEMBER. HILVERSUM (302 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12.00 Concert door het Radio Select Trio o.l.v. Willem Drukker; 2.00 Verzorging van den zender; 2.15 Lezing; 2.25 Piano recital; 3.30 Filmkwartiertje; 3.45 Gramofoonmuziek; 4.00 Orgelspel door Johan Jong; 4.30 Lezing; 4.50 Voordracht met gramofoonmuziek; ü.20 Letterkun dig overzicht; 6.40 Platen der maand, 7.08 Overscha keling zender; 7.10 Groningsche uitzending; 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.03 Gevraagde gramo foonmuziek; 8.15 Zaterdagavondfilmpjes; 8.25 Bonte avond uit de Buitensocieteit tc Zwolle; 9.35 Vaz Ilias 9.50 De Uiverprijsvraag; 10.20 Vervolg bonte avond; 11.30 Orgelspel; 11.40 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken; 11.00 Gra mofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest; 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.30 Kinderuurtje; 4.00 Rustpoos; 4,10 Orkest o.l.v. Marïmis vnn 't Woud; 5.00 Gramo- foopmuziek; 5.20 De KRO-hoys; 0.20 Journalistiek weekoverzicht; 6.45 Gramofoonmuziek; 7.00 Politie berichten; 7.15 Radio Volksuniversiteit; 7.35 Gramo foonmuziek; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Opera- cn operette- programma; 8.35 Lezing; 9.05 Vervolg concert; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Dc KRO-boys; 11.30 Gramo foonmuziek; 12.00 Sluiting. LUXEMBURG (1304 M.) 7.35 Accordeonspel; 8.20 Voordracht; 9.05 Orgelcon cert; 9.45 Gramofoonmuziek: 10.00 Gevarieerd muzi kaal programma; 10.30 Opera; 11.30 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.l 1.30 Populair concert; 550 Concert; 6.35 Idem; 7.C* Gramofoonmuziek; 8.20 Symphonie-orkest. BRUSSEL f322 M.) 12.20 Orkest; 1.30 Gramofoonmuziek; G.40 Zangreci tal; G.55 Orkest; 8.20 Orkest. KALUNDBORG (1261 M.) 750 Omroeporkest; 850 Idem; 9.55 Idem; 1150 Dans muziek. BERLIJN (357 M.) 3.20 Orkest; 6.10 Kamermuziek; 9.50 Dansmuziek. HAMBURG (332 M.V 5.20 Concert; 10.50 Idem; 1.35 Gramofoonmuziek; 6.50 Pianomuziek; 9.40 Muzikaal tusschenspel; 1050 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 11.20 Populair orgelconcert; 1.05 Gramofoonmuziek; 5.30 Idem. DROITWICH (1500 M.) 12.05 Orkest; 150 Idem; 350 Orgelconcert; 8.50 Con cert; 11.20 Dansmuziek. PARIJS POSTE PARISIEN (313 M.) 7.51 Gramofoonmuziek; 9.20 Dansmuziek; 10.45 Popu laire gramofoonmuziek. PARIJS RADIO (1648 M.V 1250 Populair concert;;850 Operette; 10.50 Dansmu ziek. MILAAN (369 M.) 4.30 Dansmuziek; 8.05 Opera. ROME (421 M.) 4.30 Populair concert; 5.15 Gramofoonmuziek; 9.20 Gevarieerd programma. WEENEN (507 M.) 7.50 Cabaret programma; 9.20 Orkest; 11.05 Dansmu ziek. WARSCHAU (1345 M.) 3.20 Vioolrecital; 6.50 Opera; 7.20 Orkest; 8.20 Idem; 950 Idem; 9.35 Dansmuziek. I BEROMUNSTER (540 M.) 550 Volksmuziek; 7.10 Gramofoonmuziek; 850 Con cert; 9.35 Dansmuziek. ZONDAG 11 NOVEMBER. HILVERSUM (301.5 M.) V.A.R.A.: 8.30 Gramofoonpl.; 8.35 S. S. Lantinga: plantenpraatje; 9.00 Voetbalmededeelingen; 9.03 Gra mofoonmuziek; 9.30 Orgelspel; 9.40 Van Staat en Mij* door A. Pleysier; V.P.R.O.: 10.30 Kerkdienst uit ze zich en trad met uitgestoken hand op hem toe. „Ik ben Suzanne," zei ze, naar hem opkijkende. „Keil je ine nog? 't Is tien jaar geleden." Hij nam haar handje in allebei zijn handen en hield het onder het spreken vast. Zijn oogon waren niet langer koud en scherp en schitterend, maar ze stonden zoo vriendelijk, als slechts weinig men schen vermoedden da» ze staan konden. „Ja, ik ken je nog wel kleine Suusje," zei hij en voegde ei bijna zonder het zelf te willen aan toe: „Arm kind!" Een seconde lang kon ze geen antwoord geven, maar huar lippen beefden. „Niet doen!" /.ei ze, toen met onvaste stem: „Niet doen!" Als jo vriendelijk tegen me bent ga ga ik domme dingen doen cn dat moet niet Ilij greep haar handje nog wat steviger vast, trok haar naar oen rustbank en ging naast haar zitten. Haar vingers waren ijskoud. „Ik had onder deze omstandigheden niet zoo maar binnen moeten ko men vallen, maar ik dacht, dat ik misschien van nut zou kunnen wezen," zei hij. „David is zoo ver weg. en ik beloofde hem, dat ik dadelijk na aan komst hier aan zou gaan. Er zal wel een en ander geregeld moeten worden, menschen zullen tc woord moeten worden gestaan, dingen die ik mevrouw Lu- nier en jou misschien kan besparen." Vanaf het vrceselijk oogenblik, dat de bedienden hun dooden meester hadden gevonden, had Suzanne het gevoel, of ze een hevigen slag had gekregen, die huar denkvermogen had gestoord, terwijl haar lichaam zijn gewonen gang ging. Ze was de eenige kalmo in de familie geweest, had Marilyn's wilde smart gesust, de zenuwaanvallen harcr moeder ge kalmeerd en haar in een donker gemaakt vertrek toevertrouwd aan do zorgen van haar handige ka menier. Ze had met do dokters gesproken, den be dienden gezegd, wat zo doen moesten en tot op jiit oogenblik was ze zichzelf nauwelijks van eenige aandoening bewust geweest. Maar dit was iets, dat ze niet verwacht had. Tien jaar lang had ze het beeld van dezen man bewaard in haar hart, een hel denverering uit haar kinderjaren, welke ze nooit te Iniven was gekomen. Dat ze hern 1111 weer ont moette, zijn stem weer hoorde, de verzachting, de troost voelde niet alleen van zijn medelijden, doch \»»ornl van zijn begrijpen, dat haar duidelijk werd uit zijn stem, zijn oogen, dut dreigde haar al haar zelf- hehcersrhing tc doen verliezen. Ze moest dus even wachten, eer 7.0 het aandurfde hem te antwoorden en toen ze het deed, klonk er in haar stem een aandoening door, welke hem niet ont ging. „Het is geen binnendringen," zei ze. ,,'t Is heel vriendelijk heel vriendelijk. Er moeten inenschcn worden ontvangen... van dc rechtbank komen ze om twaalf uur en moeder ligt op bed. Maar waarom zouden we jou daarmee lastig vallen ja, dieze moest weer even wachten en haar vingertjes omsloten zijn hand, als wilde ze moed putten uit zijn kracht. „Jc hebt al genoeg te dragen. Ik zou me schamen onze lasten nog tc voegen bij je eigen smart." Haar stem klonk nu weer vaster en ze zag hem aan. „Ik heb je nog niet eens gezegd, hoe we met je meevoelen," voegde ze cr aan toe, „maar we kunnen ons zoo echt in jouw toestand verplaatsen alle maal. Walter was een goed vriend van ons hij was altijd om en hij ons. We kunnen ons nog haast niet indenken, dat hot waar is." „Dank jc", zei hij vriendelijk. „Ik ben dankbaar voor jullie medegevoel. En omdat ik me zoo goed begrijpen kan, hoe het hier gesteld is, juist daarom moeten jullie me nu toestaan, te doen wat ik kan. Tcrwille van jullie vriendschap voor Walter en de mijne voor David en tenville van jezelf." Hij merkte, hoe ze haar best deed, kalm tc blijven en werd daarom strikt zakelijk. „Misschien wil mevrouw Lanier me toestaan, dc menschen van het gerecht te ontvangen en verder iedereen, met wie cr gesproken dient te worden." opperde hij. „Wil je dat eens gaan vragen? Ze heeft zeker wel een secretaris, die haar brieven beant woordt en 7.Je kunt mij gerust zeggen, hoe alles geregeld moet worden. Het is voor een man altijd gemakkelijker do direct noodzakelijke maatregelen te netnen." „Ja. Maar er zijn al zooveel menschen wezen hoo- ren en hun kaartjes af komen geven ik begrijp niet, waarom we niet inet rust kunnen worden ge laten tot nu toe tenminste. O! dat dacht ik wel!" Terwijl ze nog sprak, was do butler binnengeko men met een stapeltje brieven bezorgde, mede lijdende, nieuwsgierige en het volgende uur was liet een ware processie van bezoekers. Sommigen moest Suzanne wel ontvnngen en Moreton zag haar gezichtje al hleeker en bloeker worden. Haar meis jesmondje kreeg oude, vermoeide trekken. Het viel hem op, dat ze, voor zoo'n jong ding. een enorme verborgen reserve aan moed en krachten scheen te hebben en een innig gevoel van verteedering en bewondering voor haar maakte zich van hem mees ter. Na een poosio ging ze naar de kamer harer moeder fcwnm weldra terug om de groeten van mevrouw >r over te brengen, met haar dank voor de haar .v boden hulp, waarvan zc gaarne gebruik zou maken. Dus bleef hij en om twaalf uur ging hij naar de bibliotheek waaraan thans zulke droeve herin neringen waren verbonden, om daar Peter Fish, rechtskundig adviseur van de familie Lanier tc ont moeten. Peter Fish was de oudste firmant van do bekende, oude firma Fish, Kelly en Van Diemen en daar ze ook al gedurende twee geslachten de fami liezaken van dc Moretons behandelden, viel er niets voor te stellen of uit te leggen. Moreton luisterde naar wat Peter Fish te vertel len had en denkend aan Suzanne, vroeg hij nadere bijzonderheden. De oude man haalde zijn smallo schouders op. „Ze zullen de Berkshire Hall plaats moeten ver- koopen 't zal zc niet veel opbrengen, want er is nl een hypotheek op en dit huis moeten ze ook van dc hand doen. 'r Is hier toch zoo'n bespottelijke geld wegs-mijterij een heele kudde luie bedienden, bespottelijk hooge rekeningen, veel te overdreven feesten, tuinlui, chauffeurs, een jacht, oVchideeën- kassen, een eigen golf terreinpff! Lanier heeft geleefd als een multi-millionnair. N011! Dat is nu allemaal met één slag weg, maar hoe Alica en do meisjes het zulen opnemen, begrijp ik niet. Natuur lijk hebben ze het nog heel goed, maar ze zijn het veel heter gewend. Moet je zien! Marilyn be koorlijk als een schilderijtje, twee meiden voor haar alleen, een eigen auto, kleedgeld, zooals geen enkel meisje behoorde te hebben cn Suzanne Suzan ne heeft tenminste hersens, dat moet ik haar tot haar eer nageven. Ze is ook verkwistend, maar op een verstandige manier ze heeft natuurlijk haar eigen wagen en een stuk of wat rijpaarden. Rijdt veel, en doet meer aan sport, dan Marilyn. Ze speelt polo en zwemt als een visch. En dan nog hot jongst0 meisje die is ergens langs den Iludson op kost school ,ln de huurt van Albany. Ola heet ze. Aardig kind van veertien, moet volgend jaar naar Parijs en leert nu al vast, hoe ze meer gold stuk kan slaan, dan goed voor haar is. David is de eenige van het zoodje, die Lanier niet aan zijn eind geholpen heeft zonder dat ze er erg in hadden dan hoor. dat wil ik toegeven. Maar liet is de waarheid. Hij is een beste kerel, die David." „Dat hoef je mij niet te vertellen," zei Moreton met een zwakken glimloeh. „Neen. Zeker niet. David en Jonathan hé? Wel voor het oogenblik is het hier in huis nu niot be paald een prettig positie. En we moeten het voor mevrouw Lanier verborgen zien tc houden, dat er geen kans is op een uitvaartdienst in de kerk. 't Ligt er te dik bovenop, dat het zelfmoord was. Kwaaie boell" -t-fc Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 18