Frankrijk weer een nieuweRegeering. Stikstof op suikerbieten Plaatselijk Nieuws. VELO TAFELBILJARTS Bij Ruwe Handen Purol Eindelijk een Directeur-Generaal «oor den landbouw. Zaterdag 10 November 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9593 Ir. Roebroek's taak. Japansch schip vermist. Kabinetscrisis opgelost. Theater Royal. Wij zullen het roer moeten omgooien en ons thans noodgedwongen hebben te oriën- teeren op onze eigen binnenlandsche markt. Geslachten lang reeds is ons land de groententuin van Europa! De Nederlandsche boer voorzag in de behoefte aan land- en tuinbouwproducten van onze Ooster- en .Westerburen en vaarde daarbij wel. Engeland en Duitschland waren de groote klan ten van onze veehouders en land- en tuinbouwers, terwijl ook in andere landen de producten van onze bodemcultuur gereede aftrek vonden. Ir. Roebroek In hoofdzaak was onze landbouw gebaseerd op het reveren van veredelde producten, die in overvloedige mate geproduceerd werden. Dank zij het uitmuntende landbouwonderwijs en niet te vergeten ook dank zij de voorlichting en hulp der landbouworganisaties, heeft Nederland een in het algemeen goed ontwikkelde landbouwenden stand, die steeds trachtte door toepassing van de nieuwste vindigen en ontdekkingen op technisch en landbouw kundig gebied, de kwaliteit van het product op te voeren en de gemiddelde opbrengst per H.A. te ver- hoogen. Nederland had daarvoor een zéér sterke po sitie op de wereldmarkt, waar het op vele markten met haar producten van land-, tuinbouw en veeteelt de toon aangaf. Dit alles is, althans voorloopig, ten einde. Onze grootste afnemer is insolvent en de andere hebben of gedeprecieerde valuta's of beschermen hun eigen boeren, met zulke hooge invoerrechten, dat daar slechts tegen ruïneus lage prijzen is te verkoo- pen. Wij zullen dus het roer hebben om te gooien. Onze voorsprong, waaraan ook vorige geslachten zoo naarstig hebben gewerkt, zijn wij kwijt en wij zullen ons thans in hoofdzaak hebben te oriëntee- ren op onze eigen binnenlandsche markt. Wij moeten, noodgedwongen, de tot versobering dwingende weg der autarkie betreden! En het stemt zeker tot verheugenis, dat onze nieu we Minister van Handel, Z.Exc. Mr. Steenberghe, onze noodlijdende boerenstand iemand als Ir. Roe broek heeft gegeven om deskundige leiding te geven bij de grondige, diepgaande verandering, die zich snel en spoedig zal dienen te voltrekken in geheel onze landbouw en veeteelt. De taak, die voor Ir. Roebroek is weggelegd, is een niet gemakkelijke. Wij voor ons zijn er echter van overtuigd, dat zijn groote capaciteiten en geble ken organisatiezin, onze boerenstand zal steunen in de komende tijden van aanpassing aan de nieuwe tijden. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Brand aan boord uitgebroken. Tokio:—Het Japansche vrachtschip „Ranan Maru" van de Nippon-Yushen-Kaisha-lijn, metende 1230 ton en met een bemanning van 42 koppen aan boord, wordt sedert Donderdag vermist. Blijkens de laatst ontvangen berichten was brand aan boord van het schip uitgebroken en werd het in de Japan sche zee bovendien door een storm overvallen. Alle pogingen om het schip te vinden, waren tot nog toe vergeefsch. De eonige hoop, die men nog koestert, is dat het schip midden door den storm in de richting van Wladiwostok is gedreven. WEDEROM EEN STAKING TE FflNFKIRCHEN. In het groote Hongaarsche kolengebied van Fünf- kirchen, waar reeds eonige weken geleden de bekend geworden hongerstaking uitbrak, zijn gisteravond 285 mijnwerkers van een andere mijn opnieuw in staking getreden. De arbeiders der overige mijnen hebben zich niet bij deze staking aangesloten. BELASTINGVRIJ - LAGEN PRIJS ONOVERTROFFEN KWALITIET Filialen der VELO Waschmachlne MIJ. Flandin, minister-president. PARIJS, 9 Nov. Vannacht te half één is Flandin er in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen. De voornaamste departementen worden ingenomen door: Flandin: minister-president zonder portefeuille; Herriot: minister van staat zonder portefeuille. Louis Marin: minister van staat zonder portefeuille. La val: Buitenlandsche Zaken. Generaal Maurin: Oorlog. Piétri: Marine. Marcliandeau: Handel. Germain-Martin: Financien. Het kabinet zal zich a.s. Dinsdag aan de Kamer voorstellen. Verklaring van Flandin. Na de vorming van zijn kabinet heeft Flandin de volgende verklaring aan de pers gegeven: „De Godsvrede duurt voort. Het is mij gelukt per soonlijkheden om mij heen te verzamelen, die naar ik overtuigd ben met ijver Frankrijk en de republiek zullen dienen en alles zullen doen om de scheiden de part ij verschillen te vergeten en slechts een doel hebben: strijd tegen ellende en werkloosheid, herstel van het bedrijfsleven, handhaving van het gezag, verjonging en hervorming van den staat. Ik hoop, dat het land de regeering die ik getracht heb jn den kortst mogclijkcn tijd te vormen en die onmid dellijk aan het werk zal gaan, met sympathie zal begroeten." Fransche persstemmen over het nieuwe kabinet. JOe „Matin" noemt de nieuwe rcgcering Flandin een kabinet van den wapenstilstand, van de aaneen sluiting der economische krachten en van den strijd tegen de werkloosheid! De eerste taak van het kabi net zal zijn, de begrooting voor 31 December a.s. te laten afhandelen. Frankrijk moet onvoorwaardelijk bevrijd worden van elke financieele onrust op een oogenblik, dat de buitenlandsche toestand aller aan dacht opeischt Het „Journal" noemt het kabinet Flandin minder links georiënteerd dan het kabinet Doumergue. Niet temin hebben de radicalen eenstemmig besloten het te steunen, terwijl ook de socialisten er niet afwij zend tegenover schijnen te staan. De „Ere Nouvelle", het blad van Herriot, zegt den nieuwen minister-president zonder voorbehoud den steun der radicaal-socialisten toe. Alle voorwaarden zijn vervuld om een gunstige concentratie te verze keren van alle krachten die een Godsvrede kunnen handhaven, zoowel om de. republikeinsche vrijheden te verdedigen, als om tijdig de begrooting af te han delen. Dit is voor het oogenblik voldoende. De op dracht aan Flandin is het blad temeer sympathiek, waar de minister-president zich op het Congres der democratische partij voor een nauwe samenwerking met de radicaal-socialisten heeft uitgesproken en ook een economische program heeft ontwikkeld, waarmee het blad accoord kan gaan. De socialistische „Populaire" beperkt zich tot het constateeren, dat door het aftreden van Doumergue een eerste overwinning op het fascisme is behaald. Het blijft de plicht der socialisten, den strijd tot de eindbeslissing door te zetten. De „Echo de Paris", die den nieuwen minister-pre sident de laatste dagen naar aanleiding van zijn aanbod van een bondgenootschap aan de radicaal socialisten op het democratisch congres te Arras scherp had aangevallen als een verrader van de zaak der nationale eenheid, staat zeer wantrouwend te genover de nieuwe regeering. Het blad weet niet wat het er van moet donken, dat Tardieux, Pétain en Marquet geweigerd hebben naast de lieden zitting te nemen, die Doumergue hebben weggewerkt. Voor generaal Dcnain wordt een uitzondering gemaakt, aangezien hij als zuiver technisch minister be schouwd kan worden. Met Pernot en Mandei heeft het nieuwe kabinet een meer naar rechts georiënteerd karakter dan de regeering Doumergue. Het blad be schouwt echter het gehcele kabinet als een politiek- strategische manoeuvre, aangezien de dolk, waaraan Doumergue ten offer is gevallen, de nationale een heid heeft verscheurd. De communistische „Humanité" keert zich ook scherp tegen deze nieuwe regeering. Evenals in 1933 is dit jaar wederom een proefveld geexploiteerd door het Rijkslandbouwconsulentschap voor Noord Holland, met het doel diverse stikstof meststoffen te vergelijken in hun werking op suiker bieten. Het proefveld was aangelegd op het bedrijf van den heer G. H. G e c r 1 i g s te Anna Paulowna- polder, op een perceel kleigrond. De vergelijking omvatte de meststoffen Ammonsal- peter (AS); Zwavelzure Ammoniak ZA); Kalksalpe- ter (KS) en Chilisalpeter (Ch) terwijl er ter con- trólo veldjes zonder stikstofbemesting tussen de be meste veldjes lagen. Ieder veldje was 3 are groot, waardoor het proefveld in totaal, tengevolge van 5-voudigc herhaling, een oppervlakte had van 25X3 75 are. De stikstof is toegediend naar een hoeveelheid, overeenkomende met een bemesting van 00 kg zui vere stikstof per ha, dus naar ongeveer 300 kg Am- monsalpeter of Zwavelzure ammoniak en 400 kg Kalk- of Chilisalpeter per ha. Tijdens de groei van bet gewas bleek het dat de veldjes die geen stikstof hadden ontvangen achter- bicven tegenover de wel met stikstof bemeste, on danks het feit, dat het veld in een goede bemestings toestand verkeerde. In de nazomer leek het dat Z.A. veldjes iets minder waren dan de andere stikstof perceeltjes. In het al gemeen kan gezegd worden dat de stikstof veldjes zich onderscheidden van de niet met stikstof bemes te veldjes door een meer donkergroene kleur in het blad. Er dient nog vermeld te worden dat het proefveld is gezaaid op 23 April, de stikstof is toegediend op 30 April en de bieten zijn gerooid op 20 September j.1. Even voor het rooien zijn monsters getrokken voor onderzoek op suikergehalte aan de Coöp Fries- Groningse Suikerfabriek. Van ieder veldje afzonderlijk is dit gehalte bepaald. Teneinde een meer overzichtelijk geheel te ver krijgen zijn hier alleen de gemiddelde cijfers van de vijfvoudige herhalingen weergegeven. kg. bieten kg. kg. kg. p. are Tar Sui- suiker bie- bie- sui- Objecten Netto ra ker p. are ten ten ker Geen stikstof 450 11,9 19 85,4 1.95 100 100 Ammonsalpcter 486 9,4 18,9 91,9 1,34 108 107,5 Zwavelz, Amm. 471 10,7 19,2 90,- 1.03 105 105 Kalksalpeter 480 10,4 18,8 89,3 0,8 107 104,5 Chilisalpeter 467 12,- 18,5 86,5 1,37 104 101 In de eerste plaats valt op het vrij hoge tarra, een gevolg van minder gunstige weersomstandighe den tijdens het rooien. De middelbare fout (m) in van het gemiddelde uitgedrukt wijst op een voldoende nauwkeurigheid en daardoor voldoende betrouwbaarheid van de re sultaten. Inzake de opbrengst aan bieten en aan suiker komt als nummer één de Ammonsalpeter voor de dag. Zwavelzure ammoniak cn Kalksalpeter gaven een vrijwel gelijke productie aan suiker. Merkwaar dig is het enigszins achterblijven van de Chilisal peter, de stikstofmeststof die de naam heeft juist bij bieten iets beter te zijn dan de andere. Evenmin als verleden jaar wordt dit laatste door onze proeven bevestigd. Alvorens een soort rentabiliteitsberekening te maken, moet nog gezegd worden, dat de opbrengst en de verdere cultuuronistandigheden lieten uitko men dat het proefveld overeen kwam met een uit stekend perceel bieten in de gewone landbouwprac- tijk. Dank zij de vele zonneschijn werd een hoog suikergehalte verkregen over de gehele linie. Vervolgens hieronder een klein overzichtje van enigo finantiele resultaten, die verkregen zijn met de diverse bemestingen. Wij gaan daarbij uit van de prijzen van de stik- stofmeststoffen in het voorjaar van 1934 en die als volgt luidden: Ammonsalp. (per 100 kg) f5.80; Zwavz. Amm. f4.75; Kalksalp. f6«05; Chiiisalp. f6. De prijs van de suiker is aangenomen op f 0.06 per kg, wat overeenkomt met een bietenprijs van f 10.20 per 100Ö kg van 17 Verder wordt voor het uitstrooien van de mest een kwartje per baal gerekend en voor extra werk door meeropbrengst f 1 per 1000 kg. bieten. Overzicht van meeropbrengsten door stikstof bemesting op suikerbieten. 1. Ammonsalpeter; 2. Zwavelz. Ammoniak 3. Kalksalpeter 4. Chilisalpeter Meeropbrengst aan kg suiker per ha tegenover geen stikstofbemesting 650 kg 460 kg 390 kg 110 kg Meeropbrengst aan suiker in geld uitgedrukt 39.27.60 23.40 6.60 Kosten stikstofmest (naar 60 kg N per ha berekend 16.97 13.90 23.41 23.22 Kosten uitstrooien 0.75 0.75 1.— 1.— Extra kosten verwerking meerdere bieten 3.00 2.10 3.1.70 Meerdere uitgaven voort vloeiend uit de bemesting 21.32 16.75 27.41 25.92 Winst of verlies t. g. van de stikstofbemesting 17.68 10.85 4.01 19.32 Gezien het betrekkelijk geringe verschil in bieten- opbrengst tussen de verschillende stikstofmeststoffen is de hierboven aangegeven berekening min of meer verrassend te noemen. Ammonsalpeter geeft een uit eindelijke winst van bijna 18 gulden per ha. Ook Zwavolzurc ammoniak komt best te voorschijn met een financieel voordeel van bijna elf gulden! On danks z'n kleinere meeropbrengst is z. a. toch voor delig gebleken door z'n goedkoopte. De Chilisalpeter is schadelijk geweest: de kosten van bemesting worden lang niet goed gemaakt door de meeropbrengst, er is zelfs een verlies dat bijna gelijk is aan xle kosten van bemesten! Ook kalksalpeter gaf hier zijn onkosten niet terug. De goedkope meststoffen ammonsalpeter en zwa velzure ammoniak kwamen verleden jaar al goed voor de dag en zij doen dit nu weer. Ieder die onder enigszins gelijke omstandigheden werkt als waar onder wij ons proefveld exploiteerden kan uit het bovenstaande kiezen wat hem te doen staat. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESCH. MARKTOVERZICHT. Weer meer vette koeien waren er een Donderdag j.1. aangevoerd, de handel was iets beter. Hoogste no teering kwam op naam van den heer D. P. Timmer man alhier, verkocht voor f 245 aan den heer C. Baars alhier; prijs per pond pl.m. 30 ets. De handel in kaifkocien was stug. In gelde koeien stug, duur. De handel in vaarzen was zeer matig. Graskalveren redelijk. Nuchtere kalveren goed, duurder. In paarden was do handel heel goed, er worden nogal veel paarden verhandeld den laatsten tijd. Oude slachtschapen 12—20 gld., handel tamelijk. Veel overhouders aangevoerd, die handel was matig. In vette schapen goed, hooge noteering, f 20.50. De aanvoer van vette varkens had grootor kunnen zijn, handel vlug. De biggen en schrammen, handel beter. Op de kippenmarkt handel goed. Opnieuw klinkt de stem van Tarzan! Een triomf tocht hebben de films van Tarzan in alle theaters over de gansche wereld gemaakt. Het laatste werk „De verdere avonturen" van Tarzan verschaft weer geheel nieuwe sensaties, nog weer opwinderder avon turen in de ongerepte wildernis. Een electrisch verwarmd bed, het nieuwste snufje op de tentoonstelling van werkstukken, door oorlogs-inv aiiden te Londen. gemaakt In „Tarzan dc aapmensch" hebben wc gezien, hoe de dappere Harry Holt de schoonc Jane Parker aan Tarzan moest afstaan en haar zien verdwijnen in het heilige en verboden olifantenrijk, achter het stei le rotsgebergte van Mutia, in Afrika. Doch Holt gaf de verwachting, Jane nog eens de zijne te mogen noemen, nooit op. Jane was opgevoed in Londen en in Parijs cn de moderne beschaving moét wel vat op haar hebben, zoo redeneert hij. Dus organiseert hij een nieuwe safari van inlanders teneinde Jane terug te brengen, naar hij hoopt. Hij weet Martin Arlington in Londen voor deze onderneming te in teresseeren door dezen te wijzen op het enorme ka pitaal aan ivoor, dat voor het grijpen ligt op het kerkhof der olifanten. Het is bekend, dat deze schrandere dieren zich instinctmatig naar een be paalde plek in het oerwoud plegen te begeven, als zij den dood voelen naderen. Zij kunnen dit olifantenkerkhof echter alleen vin den met behulp van Tarzan, die de geheimste plek ken van het oerwoud kent. De belangrijkste last, welken de boys der safari op hun tocht, naar bet binnenland te vervoeren hebben, zijn de Parijsche toiletten en parfums, welke Arlington op verzoek van Holt heeft meegebracht uit Europa. Arlington, die niet rijk is, zooals Holt had gedacht, heeft zijn laatste cent in deze onderneming gestoken en er is niets, dat hom ertoe bewegen kan zich het hegeerde ivoor te laten ontglippen. Hij ontpopt zich weldra als een bruut en zelfzuchtig sa fari-makker. De kleine groep is er spoedig ellendig aan toe. Men heeft te vechten tegen oen stam inboorlingen van zeldzame wreedheid en tegen de vele gorilla's, die het verboden land als bewakers afsluiten. Geluk kig verschijnen eindelijk Tarzan en zijn schoone levensgezellin. Tarzan laat zijn roep hooren en de apen staken hun aanval, terwijl de olifanten de wil den tot aftocht weten te nopen. Holt, dc oude vriend, en Arlington, de nieuwe, wor den gnstvrij in Tarznn's jungle-verblijf ontvangen. Arlington, getroffen door Jane's schoonheid, spant al zijn krachten in om zijn vriend in haar gunst te verdringen. Als deze laatste bespeurt, hoe lief Jane Tarzan heeft, onderdrukt hij zijn eigen verlangens. Maar Arlington heeft niet zulk een verheven opvat ting omtrent de liefde: hij neemt zich voor Jane aan Tarzan te ontfutselen en zijn vriend Holt te be driegen. Hij is 't en niet Holt, die de Parijsche fraaiig heden aan haar belangstellend oog ontvouwt en die haar met zijn liefdesbetuigingen van haar stuk' tracht te brengen. Ware het niet door Tarzan's be wondering voor do gramofoonmuziek, 't was leelijk' met Arlington afgeloopen. Zoozeer wordt Tarzan hekoord door de verleiding der Kuropeesehe kleedij, «lat hij Jane. die hem ftUoeil liefheeft, naar hun ver blijf, hoog in de lioomen, meevoert, Tarzan weigert den weg naar het olifantenkerkhof te wijzen. In zijn oogon is deze ivoorwinning een heiligschennis. Holt onderwerpt zich aan deze ge voelsoverweging, maar Arlington denkt er anders over. Hij schiet den argeloozen Tarzan in don rug en iedereen denkt, dat deze edele oermensch ge storven is. Toch wordt hij. zwaar gewond, gered en verpleegd door de apen. .Tane trekt mede met Ar lington en Holt, doch het kleine aapje Chita voegt zich na eenigen tijd hij haar en weet haar intuïtie te wekken voor het feit, dat Tarzan nog leeft. De safnri wordt door wilden overvallen, Arlington en Holt geven hun leven om dat van Jane te redden, maar eerst nadat zij met groot gevaar aan honge rige leeuwen is ontkomen en Tarzan haar ten slotte heeft bevrijd, worden do gelieven hereenlgd. Geze ten hoven op den grooten olifant aanvaarden Tar zan en zijn trouwe gezellin den terugtocht naar hun ocrwoudparadijs

Schager Courant | 1934 | | pagina 9