Minister Oud over het regeeri T. NICOLAAS fa' <Mv2j£ iVijjios GESCHENKENLIJST KIJKEI1 is KOjDPEn ty CLOECK UITBREIDING ZIJN MEISJE VERMOORD. Gruwzaam drama in een veldhut Woensdag 14 November 1934. Postrekening No. 23330 SCIAGER 78ste Jaargang. No. 9596 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks. Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in hel eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent vbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Tweede Kamer. De moeilijkheden stijgen nog steeds. „Men zegge echter niet, dat de regeering niet hard genoeg vooralt wil." In de gistermiddag voortgezette behandeling van de Rijksbegrooting voor 1935 in de Tweede Kamer, heeft minister Oud de algemeene beschouwingen beant woord. De minister van financiën schuwt geenszins een Openhartige uiteenzetting. Hij komt er b.v. eerlijk voor uit, dat het tekort over 1934 heel wat grooter sal zijn dan het indertijd verondftrstellenderwijs ge noemde bedrag van 30 millioen. Had reeds de mil- lioenennota, waarin dat cijfer voorkomt, gerept van verdere tegenvallers, minister Oud telde bij die 80 millioen thans de 25 millioen op, welke de om zetbelasting over 1934 beneden de raming zal blij ven mitsgaders 10 millioen misrekening bij andere belastingen. Zoo kwam hij over het loopende jaar reeds tot een tekort van 65 millioen. Voorts wees minister Oud er op, dat de economische toestand nog aanzienlijk moeilijker is dan een jaar geleden. De economische en financieele moeilijkheden stijgen met den dag. Het aantal werkloozen neemt nog steeds toe. De internationale afsluiting op han delsgebied gaat verder. Daarbij gaat de belastingop brengst achteruit. Men is genoodzaakt., bepaalde maatregelen te nemen, die weer moeilijkheden in het leven roepen. Zoo leidt salarisverlaging tot ver mindering der belastingopbrengst. Men moet terug gaan tot den Franschen tijd om moeilijkheden te vin den, als waarin wij nu verkeeren. Het meerendeei der sprekers had oog voor de moeilijkheden, die de regeering ontmoet. Aanpassing beteekent niet teruggaan naar vroegere toestanden. Aanpassing is vooruitzien. Verdere belastingverhooging in het algemeen is uit gesloten. Er is geen sprake van een bedoeling om de bezittende klasse te sparen. Het bankgeheim zal niet worden opgeheven. Deze afwijzing is niet alleen in het belang der grooten, maar ook in dat der kleinen. Dat de gemeenten in moeilijkheden zitten, is niet de schuld van het Rijk, maar van de tijdsomstandig heden. De moeilijkheden van het meerendeei der gemeen ten zijn gelukkig niet het gevolg van eigen schuld. Ook spr. beschouwt de gemeentelijke autonomie als een kostelijk goed. Maar er zijn wel eens belangen, zoo groot, dat men de gemeentelijke autonomie er voor opzij moet schuiven. Spr. erkent dat in het algemeen niet alles bereikt Is, wat hij zou willen bereiken. Maar men kan over de bezuiniging ook te gemakkelijk spreken. Alleen bij onderwijs zijn er tusschen 2 tot 3000 wachtgelders. Terwijl de gemeenten aanstonds wor den ontlast van de salarissen, vallen de wachtgelden op het Rijk terug. De regeering zal de bezuiniging met alle kracht doorzetten. Zij zal deze voorstellen in één wetsont werp indienen, omdat het een groot saneeringsplan betreft, en één geheel is. Er zijn uitgaven, die volstrekt onvermijdelijk zijn, juist door de crisis. Vervolgens sprak minister Oud zich uit tegen devaluatie. Het vertrouwen in ons staatscrediet is van groot belang. Als wij de waarde van den gul den vernietigden tot tachtig, zal men vreezen, dat wij morgen gaan tot zeventig en overmorgen tot zestig. Dit is het element der onzekerheid. Nu heeft men vertrouwen in ons staatscrediet. Dit vertrou wen worde niet verstoord door een monetaire poli tiek, welke die verstoring noodzakelijk moet veroor zaken. Als ons crediet is verstoord, wordt hierdoor ook bepaald het regeeringsstandpunt nopens werkver ruiming en steun aan de industrie. Wat wij hebben, worde zoo doelmatig mogelijk aangewend. Daarom worde voorzichtigheid betracht. "Wij moeten profijt trekken, van wat wij doen. Men zegge niet, dat de regeering niet hard genoeg vooruit wil. Men beginne bij de financiering der industrie niet van bovenaf, zooals de heer Van den Tempel wil, maar van onderen op, zooals de heer Bongaerts wil, bij de regionale banken. Misschien moet daar later een kop op worden gezet, maar dit wachte men af. De regeering moet oppassen, dat zij niet zoo hard loopt, dat zij op haar neus valt De toestand is door en door ernstig, maar als wij ernstig werken, is de toestand niet wanhopig. Maar wij moeten hem aan het volk voorhouden, zooals hij is. Wij moeten het niet voorstellen, alsof het geld er wel is, als de regeering het maar halen wil. Men kweeke geen noodelooze verbittering. Anders is de ontgoocheling straks nog veel en veel erger. Laat ons den toestand voorstellen, zooals hij is, en laat ons gezamenlijk alles doen om do moeilijkheden het hoofd te bieden. (Bravo's). Replieken. Ds. Kersten fulmineert tegen Rome, tegen de ze- geltjesplakkerij en het afslachten der veestapel. Daar de heer Albarda in het buitenland vertoeft, repliceerde de heer Vliegen, die vastlag dat de rede Colijn neerkwam op de regeeringspolitiek „Laat ons blijven waar wij zijn en geen experimenten begin nen." Hij ontkende, dat het toetreden van Rusland tot den Volkenbond een verzwakking beteekende en he kelde de meening van den heer De Geer, die de poli tiek der SD.A.P., een politiek van potverteren noemt OUDE BONS OOK O EL O I G Ten efn Jemeerdere IceuzeTe ReBbenmet St. Nlcolaas is de Geschenkenlijst met verscheidene PRIMA KWALITEITS-artikelen aangevuld, zooalst Eetlepels* Vorken, Soeplepel, Dessert Lepels, Tafelmessen, Fruit* mesjes, Broodzaag, Taartschep, Kaasschaaf, Maat houdende Theepot met maatje. Koffiepot met,Filter* Wekker, Theemuts enz. Deze artikelen zijn niet alleen vsrkrljgfinr tegen de nieuwe bons, doch ook tegen inwisseling, van de In Uw bezit zijnde puntenbons'i Volledige Geschenkenlijst wordt op aanvrage gaarne per omgaande Toegezonden. Het Bankgeheim. Hij was van meening, dat opheffing van het bank geheim niet tot de, door den minister genoemde ge volgen zou leiden en bepleitte sterke verhooging der successiebelastingen. Spr. meent, dat in het hypo theekwezen moet worden ingegrepen en vraagt nu eindelijk eens duidelijk te verklaren waar en wan neer de SD.A.P. het gezag heeft aangerand en de illegalen weg heeft gepropageerd. De heer Westerman (N.H.) dringt aan op scherper optreden tegen de revolutionnaire elementen en ver dedigt den N.S.B. Een klein incident. In het vuur zijner redeneering beweerde de heer Westerman dat partijgenooten van den heer de Visser winkels plunderen. Op verzoek van den Voorzitter wijzigde spreker deze uitdrukking. De heer van der Tempel (S.D.) stelde de regee ring verantwoordelijk voor de trage gang van het Werkfonds en achtte oprichting van een industrie- bank een noodzakelijkheid. De heer De Geer zou afschaffing der weerafdee- lingen van den N.S.B. als voorwaarde willen stellen voor de opheffing der uitsluiting, terwijl hij van mee ning bleek dat, wat de steunregeling betreft, een taak is weggelegd voor de particuliere en kerkelijke liefdadigheid. Hij wees voorts op het gevaar voor verzwakking der gemeentelijke autonomie en fulmineert tegen de door den heer Aalberse aanbevolen aantasting van het hypotheekwezen. Spreker prefereerde dan nog zelfs devaluatie. Ook de heer De Geer was tegen cumulatie. De heer Sneevliet meent dat deze regeering slechts zorg heeft voor de bezitters, doch de bezitloozen in het geheel niet tegemoet komt. Hij doet een beroep op de S.DA.P., om te komen tot éen rood arbeiders front Hierna werd de vergadering tot des avonds geschorst DUIZEND GULDEN VERMIST. Gistermiddag heeft een reiziger aan het politie bureau Raampoort te Amsterdam aangifte gedaan van diefstal van een bedrag van duizend gulden. Hij zou dit geld in den trein, tusschen Den Bosch en Amsterdam, zijn kwijt geraakt. Het geld, bestaande uit bankbiljetten, was in een enveloppe in zijn zak geborgen. CORRUPTIE-SCHANDAAL TE YOKOHAMA? Tokio. In verband met het aftreden van den burgemeester van Yokohama, Onishi, zijn verschei dene gemeenteambtenaren gearresteerd, zoodat men vermoedt, dat te Yokohama een groot corruptie schandaal is ontdekt. KONING PETER WEER NAAR ENGELAND? Londen. -- Uit Belgrado wordt gemeld, dat aldaar een wijziging van de grondwet wordt overwogen, waardoor het den jeugdigen Koning Peter mogelijk wordt gemaakt naar Engeland terug te kceren om daar, evenals voor den moord op zijn vader, wijlen Koning Alexander, weer de school te bezoeken. RECHTBANK. 1 Het drama van lief en leed te Koog aan de Zaan. Tien jaar geëischt Gistermiddag heeft de rechtbank te Haarlem de zaak tegen den 32-jarigen metaalbewerker K., uit Amsterdam behandeld, die terecht stond wegens moord, gepleegd den 21sten September te Koog aan de Zaan. Verdachte had omgang met de 23-jarige fabrieks arbeidster D. Drieman uit Amsterdam, die deelnam aan de staking bij de bonbonfabriek De Lelie, te Koog aan de Zaan. K. wilde de verbroken liefdesbe trekkingen weer aanknoopen en had des middags een onderhoud met het meisje. Plotseling trok hij een dolkmes en stak mej. D. recht door het hart. Zij overleed vrijwel onmiddellijk. De dader deed daarop nog een poging tot zelfmoord en bracht zich een steek in de zij toe, doch de wonde bleek niet levens gevaarlijk te zijn. Na een langdurig verhoor bekende hij, den moord met voorbedachten rade te hebben gepleegd. De moeder van het meisje verklaarde, dat ver dachte vaak bij haar aan huis kwam. Haar dochter en verdachte hadden ongeveer 2y2 jaar verkeering gehad. Hun gesprekken liepen dien tijd over de sta king. Verd, wilde, dat haar dochter er zich niet zoo veel mee bemoeide. Verdachte schijnt de dochter ook wel eens bedreigd te hebben. Verd. zcide, dat het meisje hem had gezegd, dat zij haar levensgeluk had gevonden in het commu nisme. Op een avond had het meisje op een vraag, of er niet nog wat anders was dan de C.P.H., geant woord dat zij sympathiseerde met een ander. Verd. verklaarde daarop dat hij het mes had gekocht om haar gezicht te verminken. Verder gaf hij toe, dat hij haar eens gezegd had, dat wanneer ze lid bleef van de C.P.H., hij haar zou vermoorden. Toen ze met hem stond te praten, zei ze plotseling en overtuigd: Ik ga met de communisten mee en daarop heeft hij direct gestoken. Verd. vond het ge beurde zelf heel droevig, want hij hield veel van haar. In zijn requisitoir zeidc de officier van justitie, dat ofschoon hij niet wil uitsluiten, dat politieke harts tochten achter het misdrijf hebben gezeten, men toch do zaak objectief moet beschouwen. Do officier las een zinsnede voor uit een brief, welke verd. uit de gevangenis aan zijn moeder had geschreven. Hierin schreef hij o.m.: ..Zij had niet alleen het communisme, maar ook een ander lief... Verdachte was steeds een kalme, rustige jongen, geweest. Spr. ziet dan ook in verdachte geen misda dig individu, doch het volk moet weten. dat. wan neer een menschenleven opnoodig wordt afgesne den. een strenge straf volgt. Spr. eischte een gevan genisstraf van tien jaar. Mr. Th. P. Sikens. verdachte's raadsman, schil derde in den breede het milieu, waarin verdachte is opgevoed, volgens spr. staat het vast, dat de ouders hun kinderen mishandelden. De goede dingen vond hij buitenshuis en on twintieia-'gen leeftijd leerde hij zijn eerste mels'e tonnen. p,» jongen, die zoo eenzaam was opgegroeid, klampte zich geheel aan haar vast. De verkeering raakte uit en verd. kreeg een hevlgen slag. Daarna leerde hij een ander meisje kennen. Toen ook deze verkeering uitraakte, trachtte hij zich van het leven te berooven. Daarna maakte hij kennis met het nu vermoorde meisje. Enkele jaren ging de verloving goed, doch spr. is er van overtuigd, dat in den laatsten tijd een derde persoon zich tusschen beiden schoof. „Politieke motieven hebben geen rol gespeeld", riep pleiter uit. „Het feit, dat verdachte het meisje meer bij zich wilde hebben, is een vol komen menschelijk gevoel". In de week, waarin de moord geschiedde, was ver dachte volkomen overstuur. De moord was tenslotte gevolgd op de verklaring van het meisje, dat ze van een ander hield, die reactie was te groot voor hem. Na repliek van den officier bepaalde de rechtbank de uitspraak op 22 November. Spiritus-drinkers voeren een slachtoffer dood. Nabij een veldhut in de omgeving van Voerendaal waar brandspiritusdrinkers plachten samen te ko men, had in den nacht van 12 Augustus jl. een gru welijk drama plaats. De zwerver H. II., die reeds dronken was. werd door zekeren A M. D. gedwongen eeeen flesch brandspiritus leeg te drinken. Het slachtoffer overleed onmiddellijk daarna. Deze afschrikwekkende gebeurtenis werd Maan dag gereconstrueerd in de rechtszaal te Maastricht, waar terecht stond de zwerver A. M. D. en zijn minderjarige gezel F. M. v. d. V., wiens zaak met gesloten deuren werd behandeld. Aan A. M. D. was ten laste gelegd, dat hij H. H., die reeds dronken was, gedwongen had in diens mond gegoten brandspiritus te drinken. De ingeno men brandspiritus kwam in de luchtwegen en over- zadigde het lichaam van H. die overleed. Als getuigc-deskundige werd gehoord de heer van Waegeningh te Maastricht. Het O.M. eischte tegen verdachte D. ter zake: van „opzettelijk tegen den wil van het slachtoffer toe dienen van bedwelmende middelen, tengevolge waar van het slachtoffer den verstikkingsdood is gestor ven", drie jaren gevangenisstraf. Tijdens behandeling van de strafzaak tegen den minderjarige verdachte v. d V. werd wegens „mede plichtigheid aan dood door schuld" een jaar ge- gevangenisstraf geëischt. Ter zake van „landlooperij" werd bovendien tegen beide verdachten een dag hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar geëischt. De rechtbank zal 26 November a.s. vonnis wijzen. Dalend gasverbruik te Haarlem. Het aantal afsnijdingen enorm gestegen. Het aantal aangeslotenen op het gasdistributicbe- drijf blijft steeds dalen, ondanks de tariefsverlaging met ingang van 1 November. Was het aantal aange slotenen op den muntmeter in September gedaald met ongeveer 300, thans blijkt uit de officicele cij fers der gemeente dat deze teruggang in October nog is toegenomen, zoodat aan het eind van de afgeloo- pen maand het aantal afsnijdingen gestegen was tot 452. Bij het vastrechttaricf daalde het aantal kleine verbruikers over den gewonen meter met 88 en over den muntmeter met 560. Het particuliere gasdebiet is eind September met 122.299 kub. meter gedaald in vergelijking met de cijfers van September van het vorige jaar.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1