Begrootingsmoeilijkheden in Japan KIJKEn is KQ0PEn ti CLOECK 25 cent per blik. Het gaat er nog warm toe in denjko Groot crediet voor België. Op weg naar Genève. Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Bijna alles voor leger en vloot Kardinaal Gasparri overleden. De „Uiver" op de terugtocht. SA troepleider door inbreker gedood. Incident in Abessinie. Auto op vier stratenmakers ingereden. Maandag 19 November 1934. SC11GER 78ste Jaargang. No. 9599 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden (1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels (0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een scherpe botsing te verwachten tnsschen den minister van financiën en de leger-autoriteiten. Tokio. 'Naar verluidt is de minister van finan ciën, Foejii, vastbesloten de nieuwe begrootings- eischen der verschillende ministeries siechts goed te keuren binnen een limiet van 50 millioen en aldus do uitgave van schatkistbiljetten op algemeene rekening het volgend jaar te beperken tot 700 millioen yen. Het grootste gedeelte van de nieuw aange vraagde credieten wordt gevormd door de eischen van leger en vloot, die, dit acht men zeker nooit voldaan znllen zijn over een zoo geringe concessie, zoodat men ver wacht, dat op dit punt een scherpe botsing zal ontstaan tnsschen den minister van fi nanciën en de autoriteiten van leger en vloot, hetgeen in ieder geval een ernstige ver traging met zich mee zal brengen ten op zichte van de beslissing van het kabinet ten opzichte van de begrooting voor het vol gend jaar. In een verklaring tegenover journalisten zeide minister Foejii, dat hij, toen hij drastische bezuini gingen invoerde op do begrooting, er op voorbereid tvas te komen te staan tegenover krachtige eischen betreffende grootere credieten van elk ministerie, doch in het bijzonder van de departementen van oor log en marine. Spr. was evenwol van meening, dat hij de huidige financieele omstandigheden niet ver der kon gaan. Daar bovendien beide departementen gelijkelijk belang hebben bij het nationaal welzijn, kan het niet moeilijk zijn om tot overeenstemming te komen. Voorts verklaarde do minister, dat ofschoon hij geen verdere groote credieten kan toekennen, tenzij ieder ministerie nieuwe bronnen van inkomsten aanwijst, hij daarmede niet wil zeggen, dat hij ab soluut geen concessies wil doen. Hij heeft een eigen plan, dat reeds is toegezonden naar den directeur van het rekeningen-bureau. De vroegere staatsscretaris van het Vati caan. Kardinaal Gasparri, de vroegere staatssecre taris van het Vaticaan, is Zondagavond te gen half elf tengevolge van longontsteking overleden. Woensdag heeft de kardinaal nog op het In ternationale Congres der Katholieke Juristen een Teferaat gehouden over een der belangrijkste wer ken uit zijn leven, n.1. de codificatie van het Ka- nonnieke Recht voor de Latijnsche Kerk. De 82-ja- rige kardinaal liep bij die gelegenheid een bronchitis op. Toen hij door kardinaal Pacelli als staatssecre taris werd opgevolgd, werd hij een der stuwende krachten voor de verzoening van Vaticaan met Quirinaal. Bakfiets aangereden. De bestuurder gedood. Getuigen opgeroepen per radio. Wassenaar: Zaterdagavond omstreeks half 'zes heeft op den rijksstraatweg hoek Rust en Vreugd laan te Wassenaar een ernstig ongeluk plaats ge had, waarbij één doode te betreuren is. Uit de rich ting Den Haag naderde een personenauto, bestuurd door den heer V. uit Alfen aan den Rijn. Plotseling zag de heer V. een bakfiets met hulpmotor voor zich rijden, die waarschijnlijk uit een zijweg te voorschijn was gekomen. Hij kon de aanrijding niet meer voor komen, de bakfiets bestuurd door den heer M. uit Den Haag word gegrepen en sloeg over den kop. M. werd zwaar gewond opgenomen en overleed eeni- ge oogenblikken na het ongeval Het lijk is naar het politiebureau te Wassenaar overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de bakfiets totaal vernield was. De politie maakte procesverbaal op en stelde een nauwkeurig onderzoek in; nog denzclfden avond werden per politieradio-omrocp getuigen op geroepen. Hevige tyfoon teistert opnieuw Phillippijnen. TWEEHONDERD VIJFTIG GEDOOD. MENSCHEN Manilla. De Philippijnen zijn Zaterdag avond opnieuw door een hevige tyfoon ge teisterd. Volgens de tot nog toe ontvangen berichten zijn ongeveer 250 personen om het leven gekomen. Het ergst werd het eiland Lnzon getroffen. Op vele plaatsen vonden overstroomingen plaats en talrijke huizen werden vernield. Te Manilla zelf werd slechts geringe schade aan gericht. De hulpmaatregelen worden van de hoofdstad uit geleid. Te Angora geland. Aneta Vaz Dias meldt, dat bij de Ki.M. bericht is ontvangen, dat de „Uiver" op de terugtocht naar Nederland, Zondag te Angora is aangekomen. Reuter seint nog uit Angora, dat de vliegers bij hun aankomst op het vliegveld welkom werden ge- heeten door de ministers van Defensie, Economische Zaken en Arbeid, de leden van de generale staf, de Nederlandsche legatie, de. sportfederatie, de lucht vaart-liga, de vertegenwoordigers van de groote pers en een enorme menigte. Minister-president Ismet Pasja, de minister van Defensie en de minister van Financiën wenschten de vliegers geluk cn maakten met. de „Uiver" een toch tje boven de stad. Op pel n: Zondagavond tegen negen uur heeft een inbreker geprobeerd binnen te dringen in de woning van den pachter van een bioscooptheater te Qppeln. Een bewoner van een belendend perceel be merkte den inbreker en maakte zijn buurman op dezen opmerkzaam. Toen de inbreker aan de somma tie „naar beneden te komen", geen gehoor gaf, riep de pachter om zijn pistool. De inbreker trok evenwel zijn wapen en loste eenige schoten, waardoor do pachter werd gewond. Een hem te hulp snellende S.A. troepleider uit Czarnowanz werd gedood door een schot in het hoofd. De dader zag kans tijdens de verwarring te ontkomen. Treinongeluk in Frankrijk» BOTSING TUSSCHEN TWEE GOEDERENTREINEN. Pa rij s: Op het station Albi-Madeleine zijn twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Een der treinen was door een defect aan de remmen blij ven staan op het station Albi-Orleans en plotseling in beweging gekomen, zonder dat men hem tot stil stand kon brengen. Do trein reed het station uit, pas seerde het viaduct over de Tarm en stoomde het sta tion Albi-Madeleine binnen op het oogenblik, dat daar een tweede goederentrein op hetzelfde spoor binnen kwam. De botsing was zeer hevig. Van den tweeden trein werden 15 wagons letterlijk versplinterd. Daar de wagens voor een deel geladen waren met kalk, was dc" plaats des onheils een tijd lang in een witte stofwolk gehuld. Bij liet ongeluk werden slechts de machinist cn de treingcleider van den tweeden goederenterein ge wond! Aanval op Italiaansche oonsulaat. Milaan: De pers behandelt een Italiaansch— Abessinisch incident. Het Italiaansche consulaat te Gondar in Abessiniö is dezer dagen door inboorlingen overvallen. De wacht kon den overval wel is waar afslaan, doch daarbij werd een Askari gedood cn twee gewond. Het consulaat van Italië te Gondar wordt in Italië zeer belangrijk geacht. Italiaansch protest bij regeering van Abessinië. Rome: De Italiaansche regeering heeft een krachtig protest ingediend bij de regeering van Abes sinië in verband met den nachtelijken overval op het Italiaansche consulaat te Gondar. MISDADIGERSBENDE GEARRESTEERD. W e e n e n, Een groote misdadigersbende, die in fantastische uniformen placht op te treden cn sedert maanden in Beneden Oostenrijk opereerde, is thans opgespoord. 25 personen zijn gearresteerd. 61 INBOORLINGEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Naar Reuter uit Eastlondon in Zuid-Afrika meldt, zouden in de nabijheid van Kaap dé Goede Hoop bij Clarqshory (51 inboorlingen door den bliksem zijn gedood. Zij waren in een groote hut hijeen om den maaltijd te gebruiken, toen de bliksem insloeg. Prijsverlaging van het vleesch in blik. Proe ven met blikken gehakt van rund en kalfsvleesch. Een mime ver strekking. Naar het departement van Economische Zaken meedeelt, zal met ingang van Maandag 26 Novem ber de prijs van de blikken rundvleesch, die de Ne derlandsche Veehouderij-Centrale beschikbaar stelt aan daartoe aangewezen groepen, worden verlaagd van 35 cent tot 25 cent per kilogramblik. Proeven worden genomen,, om voor den komen den winter naast de blikken rundvleesch een nieuw product voor dezelfde groepen beschikbaar te stel len: gehakt in blik, bestaande uit rund- en varkens- vleesch en bevattende een belangrijke hoeveelheid vet. De prijs hiervan zal 35 cent per kilogramblik bedragen. Tot nu toe kon het vleesch in blik ver kregen worden, door de navolgende personengroe- pen: 1. steuntrekkenden en armlastigen; 2. personen die naar het oordeel van het bestuur der gemeente, waarbinnen zij woonachtig zijn, een inkomen genieten, dat in het algemeen ten hoogste gelijk te stellen is met dat, hetwelk door steuntrek kenden wordt genoten. 3. personen die als mijnwerker in de steenkolen mijnen werkzaam zijn; 4. gestichten waar uitsluitend of nagenoeg uit sluitend armlastigen voor rekening van openbare kassen of instellingen van weldadigheid worden ver pleegd; 5. vercenigingcn of andere lichamen met een lief dadige doelstelling voor gebruik gratis of tegen zeer lage vergoeding verkrijgbaar te stellen warme maaltijden; 6. diaconieën of instellingen met een liefdadige doelstelling ten behoeve van door deze lichamen ondersteunden. Deze categorieën kunnen blikvleesch blijven be trekken. Voorts zal er toe worden overgegaan het vleesch in blik beschikbaar te stellen voor de in werkver schaffing tewerkgestelde arbeiders, voor de landar beiders en tevens in ruimere mate voor grootere ge zinnen. Groote overwinning van Paraguay. Asunclon. Medegedeeld wordt, dat twee verpletterende overwinningen, die Zaterdag door de Paraguavsche troepen werden bevochten, n.1. bij Ballivian en Guachalla in den Chaco, voor Paraguay den weg hebben gebaand voor een opmarsch langs de rivier Pilcomayo naar de stad Villa Montes, dc voornaamste voorzieningsbasis van Bolivie. Verzekerd wordt, dat de Boliviaansche nederlaag volledig is geweest, nadat de Paragauysche troepen een fel offensief hadden geopend. Een deel der vij andelijke troepen heeft de wijk genomen naar Ar- gcntijnsch grondgebied, terwijl duizenden andere vluchtelingen tevergeefs trachtten een veilig heen komen te vinden in de wilde jungles. De Paraguaysche commandant, generaal Estigarri- bia, maakte gebruik van de verwarring van den vij and, rukte in Noordelijke richting op en slaagde er in door een snellen aanval op de sterkte van Pilco mayo den Boliviaanschen rechtervleugel te vernieti gen. Joego-Slavisch minister zal het in verband met den moord op Alexander indienen. protest koning Belgrado. De minister van Buitenlandsche za ken, Jeftitsj, is naar Geneve vertrokken, waar hij het protest van Joogo Slavië in verband met den moord op koning Alexander zal indienen. Voor zijn vertrek heeft Jeftitsj uitvoerig rapport uitgebracht in den ministerraad. Tal van hooge functionnarissen hebben Jeftitsj uitgeleide gedaan. De Prawda verklaart, dat Joego Slavië bij zijn eisch persisteert de verantwoordelijkheid voor den aanslag vast te stellen en de terroristenorganisatie te vernietigen. Alle bladen wijzen er op ,dat zij op den steun van Frankrijk rekenen. Over den inhoud van het memo randum van Joego Slavië worden geen medcdeelin- gen gedaan. Men verwacht dat de protesten essentieel slechts gericht zijn tegen Hongarije. OPHEFFING VAN BESLAG OP AUTOBUSSEN. Rotterdam. Eenige cxploiteurs van autobussen die een dienst van Rotterdam op Amsterdam onder hielden en wier wagens derhalve in beslag werden genomen, hebben zich met een request gewend tot den kantonrechter mr. F. II Nelemans, om ophef fing van dit beslag te verkrijgen. Bij beschikking van den kantonrechter en op verzoek van de exploi teurs is de opheffing van het beslag heden ingegaan. IN HET POOLGEBIED. Byrd meldt belangrijke ontdekking. New York: Schout bij nacht Bichard Byrd heeft uit Klein-Amerika geseind, dat hij tijdens een ontdekkingsvlucht een „groote ontdekking" had ge daan. Bijzonderheden over den aard van deze ont dekking in het Zuid-Poolgebied zijn nog niet bekend. Barometorstand op Maandagmorgen 8u.: 773 m.M. stijgt. Temperatuur: 8 gr. C. is 45 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer. Voor een BRIL een BREUKBAND, een BUIK ND Is ROTGANS Uw adres! Vakkundig, billijk. Firma GEBR. ROTGANS Gedipl. Drogist-Opticien. SCHAGEN. Om te voorkomen, dat het den gouden standaard zou moeten prijsgeven. To New York is bekend geworden, dat het minis ter van Financiën onlangs door bemiddeling van do Federal Reserve Bank België een crcdiet van 25 millioen dollar tegen goudgaranlie heeft ter be schikking gesteld, ten einde in de voor de landen van het goudblok critieke dagen te verhinderen, dat België den gouden standaard zou moeten prijsgeven. Tengevolge van de roek-ontwikkeling door de stoomtram zag de automobilist de menschen niet. Leeuwarden: Zaterdagmorgen heeft onder Marssum nabij Leeuwarden een ernstig ongeluk plaats gehad. De vier gebroeders Wybe, Haye, Pel Ie en Pietcr Cnossen, wonende te Sneek werden op de zen weg, waaraan zij reparaties verrichtten door do auto van den handelsreiziger H. Vogelsang uit Hui- zum overreden. De heer Vogelsang haalde met zijn auto de stoomtram, die te omstreeks 10 uur uit Leeuwarden—Marssum in. Tengevolge van de rook ontwikkeling door dc stoomtram zag do heer Vogel sang de vier werklieden niet, met het noodlottig ge volg, dat de wagen de vier mannen overreed. De auto moet met vrij flinke vaart hebben gereden, want zij reed eerst nog het waarschuwingsbord omver om daarna over een hoop stecnen van ongeveer een hal ven meter heen op de vier mannen in te rijden. Wybe Cnossen kreeg de ernstigste verwondingen. Hij is per auto naar Sneek overgebracht, waarbij hij, begeleid werd door zijn broer Pietcr, die zoo goed als niet ge wond werd. Voor het leven van W. Cnossen wordt gevreesd. Haye cn Jellc Cnossen kregen minder ern stige verwondingen. Beiden zijn per auto van do marechaussee naar hun woning in Sneek overge bracht. Do auto, die de aanrijding veroorzaakte, werd niet ernstig beschadigd; dc bestuurder, tegen wien proces-verbaal is opgemaakt, kreeg geen letsel. Dronken achter het stuurrad Hevig slingerend door Amsterdam's stra ten. Een dronken automobilist te Amsterdam heeft Zaterdagavond te ongeveer 8 uur Overtoom en Am- stelvccnschrweg onveilig gemaakt. Met groote snel heid volgens sommige ooggetuigen ongeveer 86 K.M. reed hij, terwijl hij het stuur niet meester was en de wagen hevig slingerde, langs de Overtoom Een dame, die niet spoedig genoeg voor dezen roe- keloozcn rijder kon uitwijken, werd aangereden. Zij kwam er nog betrekkelijk goed af: eenige ontvellin gen en gescheurde kleeron waren het resultaat. De auto snelde intusschen voort en reed den Amstel- vcenscheweg op, waar hij in aanrijding kwam met een andere auto. Ook dit liep wonder boven wonder goed af. De dolle rijder kwam tot staan op de Schinkelkade, waar hij tegen een boom reed. Dit redde hem waarschijnlijk het leven, daar hij anders de Schinkelkade zou zijn ingereden. De auto werd geheel vernield. De dronken bestuurder kwam er zonder verwondingen af. Dc motorpolitie, die hem reeds achtervolgde, heeft hem veilig cn wel opge borgen in een der cellen van het bureau Overtoom. Nader wordt gemeld: De dronken automobilist is, nadat hij zijn roes op het bureau heeft uitgeslapen cn nadat van zijn heldendaden proces-verbaal is op gemaakt, weer op vrije voeten gesteld.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1