Belgische regeering gevormd. De tariefsverlaging bij het P.E.N. De overneming van gemeentelijke bedrijven. HITLER WIL DEN VREDE. Orkaan boren de Califomische knst. Ontslag aan de huwende ambtenares in Noordholland. JAPAN ANTWOORDT. gritsche voorstellen afgewezen. HOOGVERRAAD-ZAAK. Volwassenen en kinderen voor het Volksgerecht. KIJKEn is K0j9PEn bij CLOECK THEUNIS GESLAAGD. MATUSCHKA'S DOOD GEEISCHT. Groote vischaanvoer te IJmuiden. Motorlogger in beslag genomen. Dinsdag 20 November 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9600 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere rogel meer 15 cent ibewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Hoe moeilijker de tijden, des te meer van be- lang, dat de levering van electrische energie In één hand komt. Op het afdeelingsverslag betreffende de Provin ciale bedrijven in Noord-Holland, antwoorden Gede puteerde Staten, dat de toestand daarvan aanleiding geeft tot een gematigd optimisme. Voor het P.E.N. kunnen de tijdelijke ingevoerde tariefsverlagingen nog voor 1935 worden verlengd; voor het P.W.N. kon tegen 1 Januari een tariefsverlaging worden aange kondigd. Hiertegenover staat, dat aan de vooral voor het P.E.N. mede in verhand met mogelijke wijzigin gen in do techniek, zoo dringend noodige reserve, slechts in feité een te gering bedrag zal kunnen wor den toegevoegd. Voor de onrendahiliteit van het bedrijf wordt niet gevreesd. De huidige omstandigheden mogen er niet van weerhouden met het overnemen van gemeente lijke bedrijven voort te gaan. Hoe moeilijker de tijden zijn, te meer zal het voor de Provincie als geheel van belang zijn, dat de opwekking en distributie aan huis van electrische energie in handen zijn van één goed geoutilleerd lichaam, dat over in alle opzichten gespecialiseerde krachten beschikt en dat levert tegen de laagst moge lijke prijzen, dus zonder dat op de levering winst wordt gemaakt. Gedeputeerde Staten zijn van meening, dat de fis cus een te groot bedrag aan omzetbelasting heft van de electriciteitsbedrijvon. Tegen den aanslag is beroep ingesteld. Mocht dit het gewenschte resultaat opleveren, dan zullen uiter aard de afnemers de voordeelen daarvan plukken. Van de gemeenten, waarvan de levering en gros zal eindigen, is van de gemeente Haren karspel 't gemeentelijk bedrijf reeds in han den der Provincie overgegaan, en is met de gemeente Enkhuizen overeenstemming ver kregen over een overneming van het G.E.B. per 1 Januari 1935. Aan de gemeenten Castricum, Andijk en Zuid- en Noord-Schermer Is een aanbieding gedaan. Met de gemeenten Egmond aan Zee, Schel linkhout en Naarden zijn besprekingen ge opend om tot een aanbieding te geraken, waarbij Naarden uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven zich alle vrijheid van handelen voor te behouden. De gemeente Limmen heeft het openen van onderhandelingen geweigerd. De Minister van Waterstaat heeft het adres van de „Vereeniging van Hoofden van Stroomdistribu- tiobedrijven in Nederland" op 15 October j.1. aan Ge deputeerde Staten toegezonden om advies. Een uit voerig antwoord is terzake aan den Minister toege zonden. Dit is, evenmin als andere adviezen aan de Regeering, voor publicatie vatbaar. Interview met twee Fransche oud-strijders. Duitschland zal zich bij den uitslag van de Saar-stemming neerleggen. Twee Fransche oud-strijders Jean Coy (Kamerlid en voorzitter van de Union Nationale des Com- battants) en Robert Monnicr (lid van den Parijschen gemeenteraad) hebben te Berlijn een onderhoud ge had met den Führer Adalf Hitier, die. volgens een verslag dat „de Matin" van het onderhoud geeft, o.a. heeft gezegd: De moeilijkheden die op het oogenblik tusschen Frankrijk en Duitschland bestaan vloeien voort uit de Saarkwcstie. Nu heeft do Fransche pers beweerd, dat wij een coup do main voorbereiden, maar dat is dwaas heid. Ik verklaar U hier stellig, dat wij ons zullen schikken naar den uitslag der volks stemming, boe deze ook moge uitvallen. Over de wapeningskwestie heeft Hitier o.ra. ge zegd: Frankrijk verwijt ons herwapening, maar hel wapent zichzelf tot de tanden en rechtvaardigt dat met het argument, dat Duitschland weigert zich aan de ontwapeningsverplichting te houden. Is het niet mogelijk door rechtstreeksche onderhandelingen een einde to maken aan dezen toestand? Ten slotte zette Ilitler uiteen welk een groot aandeel de oud-strijders van alle landen in de hand having van den vrede kunnen hebben. Acht dooden in San Francisco. Volgens een bericht van l'nitcd Press uit San Fran cisco, heeft langs de Califomische kust een zware storm groote vernielingen aangericht. In San Fran- cisco werden acht personen en in Los Angeles vier personen gedood. In de ïilmstad I.a Crescenta beschadigde de orkaan een reeks huizen van de hier wonende filmsterren. Wijziging van de bepalingen op aan drang der regeering. Bij Kon. Besluit van 28 Aug. zijn de Provinciale Staten van Noord-Holland aangemaand om vóór 1 December a.s. het ambtenarenreglement 1920, dat sindsdien gewijzigd is, aan te vullen met een twee tal bepalingen betreffende het ontslag van de hu wende ambtenares en van de ambtenares, die in concubinaat gaat leven. In de Statenzitting van 16 October j.1. is deze salariskwestie uitvoerig bespro ken, en zegde gedeputeerde Gerhard (s.d.) toe, al vorens met een nieuw voorstel bij de Staten te ko men, met de regeering in onderhandeling te treden en het statenbesluit van 24 Juli j.1. waarbij de door Gedeputeerden voorgestelde wijzigingen, zooals de regeering die wenscht, waren verworpen, met kracht te verdedigen. Het college doet thans het voorstel om op dat afwij zend besluit terug te komen: het handhaaft de mee ning, dat de door de regeering noodig geachte voor schriften ongewijzigd in het Ambtenarenreglement behooren te worden opgenomen. Deze luiden: De vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, wordt met ingang van dien dag eervol ont slagen; uitzondering hierop is: wanneer de betrok kene den -45-jarigen leeftijd heeft bereikt, of wan neer de ambtelijke werkzaamheden worden verricht in de echtelijke woning of in een localiteit welke binnenshuis gemeenschap heeft met die woning; of ook in een speciaal geval b.v. indien het ambt als een hij betrekking kan worden waargenomen. Gelijkgesteld voor deze beplingen is de vrouwelijke ambtenaar die in concubinaat gaat leven. Andere wijzigingen, voorgesteld door de centrale commmissie voor georganiseerd overleg zullen vol gens Ged. Staten niet de Koninklijke goedkeuring kunnen verkrijgen. Een nieuwe fase in de gewichtige vloot- besprekingen te Londen. Londen: De Japansche regeering heeft dc Britsche vlootvoorstellen beantwoord met een beleefd doch niettemin krachtig negatief antwoord. Dit antwoord is gisteravond door Matsudeira aan Sir John Simon medegedeeld. Met het bovenstaande is een nieuwe fase in de gewichtige vlootbesprekingen te Londen geopend. Uit de eerste berichten omtrent dit antwoord blijkt, dat het niet kan worden beschouwd als een mededeeling, welke een onverwijlde oplossing der moeilijkheden biedt, doch het brengt de. besprekingen een stap ver der en zal worden gevolgd door nieuwe ontmoetingen tusschen de Britsche en Japansche gedelegeerden. Voorts zal een spoedige gelegenheid worden gezocht, hetzij morgen of overmorgen, om de Amerikaansche delegatie van de Japansche houding in kennis to stellen. Verwacht wordt dat er vóór het einde der week verdere Britsch-Japansche besprekingen zullen worden gehouden. Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. De heer P. van Dongen, Terheyden, N.Br., «hrijft on» dd. 26 October 1934: Over de resultaten met Bertels' Opfokvoeder en Bertels' Kunst- korrel ben ik uiterst tevreden. Myn 92 jonge hennen,gedurende 8 weken opgefokt met Bertels' Opfokvoeder en daarna uitslui tend met Bertels' Kunstkorrel, begonnen reeds op 4£ maand te leggen en leggen thans op 5& maand reeds gemiddeld 50 eie ren per dag.De voederkosten bedragen 0.7 ct.per kip p.dag. Gedurende deze maand geven wij bi) aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluimvee voeder één droogvoederbak cadeau. Bestel bij Uw leverancier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V., Amsterdam (O.) MASSA PROCES TEGEN DE SOCIALISTISCHE ARBEIDERSPARTIJ IN DUITSCHLAND. Op 26 November a.s. begint voor het. volksgerecht te Berlijn het proces tegen 25 leden der socialistische arbeiderspartij, die wegens het voeren van illegale actie en propaganda tegen de rijksregeering terecht zullen staan wegens hoogverraad. Onder de 25 beklaagden bevindt zich een zeer groot aantal nog zeer jeugdige personen, die deel uitma ken van het socialistisch jeugdverbond. Tot de oudsten behooren de medicus Klaus Zwel ling. de tandarts Georg Weinberg en do schilderes Kathe Schuftan. Zes van de beklaagden zijn meisjes tusschen 16 en 22 jaar, ongeveer tien jongens tusschen de 16 en 25 jaar. Tevens behoort tot hen de in 1903 te Dresden ge boren kopersmid Kurt Liebermann, die als emigrant in het buitenland vertoefde en in Februari j.1. in Nederland was, waar hij deelnam aan een inter nationale socialistische jeugdconferentie te Laren N.-H., bij welke gelegenheid hij door de Larensche politie gearresteerd werd en naar de Duitsche grens werd geleid, waar hij aan de Duitsche politie werd overgeleverd. De dagvaarding beschuldigt alle beklaagden van Het nieuwe kabinet dooi: den koning goedge keurd. BRUSSEL. De kabinet.- formateur Theunis, die door koning Leopold III belast was met de vorming van een nieuwe regeering, is in deze opdracht geslaagd. Gister is hij van het koninklijk paleis to Laeken teruggekeerd en heeft aan het Belgische Pers agentschap de nieuwe mi- nisterlijst voorgelegd, waar aan de koning zijn goedkeu ring had gehecht. In de nieuwe regeering hebben zitting: Minister-president, minister zonder portefeuille: Theunis \R.K.); Minister zonder portefeuille: Fran- qui (Lib.); Buiteniandsche Zaken: Hymans (Lib.); Landverdediging: Devèze (Lib.); Justitie: Bqgesse (Lib.); Binnenlandsche Zaken: Pierlot (Lib.); Open baar onderwijs: Hiernaux (R.K.); Financiën: Gutt (Lib.); Openbare Werken, Landbouw, Middenstand: v. Cauwelaert (R.K.); Arbeid, Maatschappelijke Voorzorg: Rubbens (R.K.); Economische Zaken: v. Isacker (R.K.); Vervoerwezen, P.T.T.: Dubus do Warnaffe (R.K); Koloniën: Charles (R.K) Theunis was op het laatste oogenblik bij de sa menstelling van zijn ministerie op moeilijkheden ge stuit, doordat hij den katholieken afgevaardigde van Brussel, du Bus de Warnaffe, die bekend staat als een krachtig voorstander van de subsidieering der katholieke scholen, wilde belasten met de leiding van een der ministeries. Er was reeds algeheele overeenstemming bereikt op het gebied van de financieele, economische en be- lastingpolitick, doch te elfder ure had de buiten het parlement staande persoonlijkheid, die tot minister .van Economische Zaken zou worden benoemd, zich De kabinetsformateur Theunis wordt ge. intervlewd. teruggetrokken, zoodat er een wijziging moest komen in de oorspronkelijke ministcrlijst. Op aandrang van katholieke zijde heeft Theunis toen een beroep ge daan op de medewerking van du Bus de Warnaffe. De liberalen waren van oordeel, dat een derge lijke partijman niet behoort in een kabinet, zooals Theunis wil vormen. Gistermiddag zijn de liberale ministers van staat bijeengekomen, om de situatie te bespreken. Zij meenden, dat du Bus de Warnaffe zich niet boven het partijbelang kan verheffen hebben Theunis hiervan op de hoogte gesteld. Dit incident had in politieke kringen eenige on gerustheid verwekt en men vroeg zich zelfs reeds af, of Theunis en Franqui zich niet zouden terug treken. daar zij niet wenschen. dat hun kabinet door politieke motieven wordt beinvloed en hoofdzakelijk door partijbelangen wordt geleid. Laat in den avond konden echter alle moeilijk heden overwonnen worden. hoogvcrraderlijke actie ter voorbereiding van jfïwcld- dadige wijziging der rijksgrondwet. De beklaagde Kurt Liebermann en vier anderen worden er van beschuldigd, drukwerken uit het bui tenland in Duitschland tê hebben ingevoerd met het doel, deze in Duitschland zelf te verspreiden, waar bij van de 18-jarige kinderverzorgster Lilly Adel en. den 16-jarigen scholier Wolfgang Bötzcr wordt aan genomen, dat zij ten tijde van het plrgen vnn hun misdrijf voldoende geestelijk en moreel ontwikkeld waren om de onwettigheid van hun daad te kunnen inzien en hun wil ondergeschikt tc maken aan hun inzicht. De meeste beklaagden bevinden zich reeds gcrüi- men tijd in hechtenis en hebben alvorens ter be schikking van de justitie te zijn gesteld, reeds gerui- men tijd doorgebracht in S.A.- en S.S.-kazcrhcs of iu concentratiekampen. Vandaag de uitspraak. V.D. verneemt uit Boedapest: Het Matuschka-proces nadert thans zijn einde. Het vonnis zal waarschijnlijk heden Dinsdag wor den uitgesproken. In de zitting van gister begon de procureur-gene raal zijn requisitoir met een beschrijving van den aanslag, waarna hij den levensloop van den beklaag de schilderde. Daarbij stelde hij vooral de spoorweg aanslagen bij Ansbach en bij Jutcrbog in het licht. De beklaagde heeft zijn daden gepleegd met de op zettelijke bedoeling een massamoord te verrichten. Hij bestudeerde den treinenloop, beschikte over spoorwcgtechnische kennis en zocht voor zijn aan slag het gevaarlijkste punt uit. Onder verwijzing naar de medische rapporten constateerde de aanklager, dat dc beklaagde noch onder hypnotischen invloed, noch onder suggestie heeft gehandeld. Er is bij hem geen verstoring van de wilsuitingen, van het bewustzijn of van de toe rekeningsvatbaarheid aanwezig. Aan het einde van zijn requisitoir eischte de pro cureur-generaal ten slotte tegen Matuschka de dood straf, die echter in geval van een terdoodveroordee- ling door het gerechtshof niet ten uitvoer kan wor den gelegd, daar Matuschka Oostenrijksch onder daan is en ten tijde van het begaan van den aan slag in Oostenrijk geen doodstraf bestond. In zijn pleidooi trachtte dc verdediger het bewijs te leveren, dat Matuschka in hooge mate geestes ziek is. Winzucht is niet het motief van zijn daden geweest. Ook politieke motieven waren bij de aan slagen niet aanwezig. De hal tweemaal gevuld. Veel vcrsche haring. Er was gister te IJmuiden een zoo groote visch aanvoer als er in lang niet is geweest, aldus de cor respondent van het Hsbl. Zeventien stoomtreilers en tien loggers, ook een Decnschc, hebben groote voorraden verschc visch aangebracht. Ook de aanvoer van verschc haring is nu huiten- gewoon groot. Er zijn negentien loggers uit Schevc- ningen, acht uit Katwijk, drie uit Ylaardingen met versche visch te IJmuiden binnengeloopen. .Ook vier Engelsche drifters zijn hier aangekomen. De voorraden zijn zoo groot, dat dc hallen twee maal geheel gevuld zijn geweest. Reeders uit Scheveningen, Katwijk en Ylaardingen zijn naar IJmuiden gokomen ter bespreking van do prijsregeling, opdat voorkomen wordt, dat door de zen plotsclingen grootcn aanvoer do prijzen der voor export bestemde visch te veel omlaag zullen gaan. Voor IJmuiden geeft deze groote aanvoer gelukkig weer handen vol werk aan tal van menschen. Wegens smokkelarij van de opvarenden. De politie te IJmuiden heeft gistermorgen den mo torlogger Christina Kw. 40 in beslag genomen. Deze logger behoort, aan de visscherijmaatschappij Konne- merland te IJmuiden. De reden was het smokkelen van alcohol. De motorbotter heeft evenals dc andere loggers van deze reederij een bemanning uit Katwijk en na binnenkomst van dc schepen gaan dc opvarenden steeds in autobussen nnar hun woonplaats. Zoo ook gistermiddag. Toen de chauffeur van de autobus een mand daarin wilde plaatsen waarmee hij van den logger was gekomen, vonden de speurende komniie- zen dit verdacht. Dc man werd aangehouden .en de mand in beslag genomen. In de mand bevonden zich 40 flesschen alcohol als cognac, champagne, eau de cologne etc., die uit Frankrijk waren binnengesmokkeld. Daar de schipper de verantwoordelijke persoon is, is tegen hem proces verbaal opgemaakt. De logger is in beslag genomen en zal vermoedelijk slechts te gen een hooge borgstelling worden vrijgegeven.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1