Vandaag de „lliver" thuis. Toezicht op de Gemeenten. Vrachtauto in het Merwedekanaal. MATUSCHKA TER D0>D VEROORDEELD ENGELSCHE PARLEMENT GEOPEND. De troonrede van koning George. In de provincie Noord-Holland. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND. Werkloozcnrelletjes te St. Quentin. Woensdag 21 November 1934. Postrekening No. 23330 SCHEED 78ste Jaargang. No. 9601 COURANT. Int Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Als de mist geen spelbreker wordt, zal hedenmid dag de „Uiver" weer thuis zijn. Daarmee zal de geest drift, waarmee de kranige bemanning tijdens haar thuisreis op verschillende landingsplaatsen is ont vangen, haar climax bereiken. Tienduizenden zullen naar Schiphol optrekken om 'de sierlijke Douglas-vogel op het eigen nest te zien neerstrijken en de lucht zal trillen van hun gejuich. Evenals met de „Pelikaan" zal zich ook nu weer een nerveuze spanning van de massa meester maken, die steeds grooter wordt, naarmate het oogenblik na dert, waarop de Uiver boven Nederlandsch grondge bied zal zijn. En als dan eindelijk de trotsche vogel pijlsnel komt aanschieten, dan zal er een kreet uit de tien duizenden kelen opstijgen, dat het zware geronk der motoren geheel zal overstemmen. Elders in dit nummer geven wij een fotomontage van deze, met groote spanning verbeidde thuiskomst van de „Uiver". Ter verduidelijking van den inhoud der montage diene het volgende: Op den rug van de ooievaar, die de „Uiver" behou den thuis brengt, de bemanning. V. 1. n. r.: v. Brug ge Moll, Parmentier en Prins. De gezagvoerder Pai- mentier bestuurt den vogel. Rechts onderaan: De vrouwen en kinderen der vier luchtvaarders verwel komen hun cchtgenooten. V. 1. n. r.: Mej. Geudeker, mevr. Moll, mevr. Parmentier en haar beide doch tertjes en mevr. Prins. Links: de Nedcrlandsche Leeuw, symbool van den Nederlandschen Staat, met in de klauwen de vier ridderkruisen der Orde van Oranje Nassau, welke onderscheidingen aan de bemanning bij haar thuis komst zullen worden aangeboden. Gisteravond te Parijs. Gistermiddag precies om half drie is de „Uiver" op het vliegveld „Le Bourget" te Parijs geland. Nog tamelijk onverwacht dook de machtige vogel aan den einder op. Dit was een indrukwekkend oogenblik en toen de Uiver feilloos neerstreek, kon geen landgenoot zijn geestdrift beheerschen. In blakenden welstand troffen wij do bemanning aan in een opperbest humeur,, aldus de luchtvaart- medewerker van do N.R.Crt. te Parijs. Aan waar deering en enthousiasme had het op den terugweg niet ontbroken, Uveral waar de Uiver neergestre ken was, heerschto een onverdeelde bewondering. Parmentier en zijn mannen waren de hulde wel ge woon geraakt; dit was dus niet de reden van hun vreugde-stemming. Deze was begrijpelijk gebaseerd op het blijde vooruitzicht, dat zij Woensdag weer in het oude land terug zouden zijn. Parijs betee- kende voor hen de laatste pleisterplaats. liet. liefst hadden ze in één ruk doorgevlogen en den nacht in den familiekring doorgebracht, doch dat kon niet wegens den grootschen opzet van de hulde, welke hen vandaag in Nederland bij aan komst wacht. Wat had het traject RomeAmster dam in één dag voor hen ingehouden? Ze waren Dinsdagmorgen 5 minuten over 9 uit de eeuwige stad opgestegen en na precies 3 uren bevonden zij zich reeds to Marseille. Van hier uit hebben ze te 12.12 den tocht naar Parijs voortgezet In den morgen was een Douglas uit Cherbourg de Uiver voor geweest. In deze machine bevond zich de heer Fokker, die hier de onovertroffen construc tic officieel aan de luchtvaart-leiding kwam presen- tecren. Dat de heer Fokker van de gelegenheid gebruik gemaakt heeft om de bemanning van de Uiver per soonlijk de hand te drukken en geluk te wonschen, spreekt van zelf. Bemanning en toestel hebben de zen nacht rust volkomen verdiend, want heden, Woensdag, wacht hen een van de meest onvergete lijke en ongetwijfeld vermoeiendste dagen. Het een defecte stuur-lnrichting aan het slingeren geraakt. Een schadepostje voor „Zwarte Piet". Een zware vrachtauto, geladen met stukgoederen, is gisteren even voorbij Jutphaas in het Merwede kanaal gereden. De wagen, die uit Amsterdam at- komstig was, reed met vrij groote snelheid, toen bil, waarschijnlijk ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting, begon te slingeren. De auto kwam daarbij aan de rechterzijde van den weg terecht, waar het diepe Merwedekanaal onmiddellijk aan den weg grenst en raakte in groote vaart te water. Bestuurder en een mede-inzittende hadden de groot ste moeite, zich uit hun netelige positie te bevrijden, zij slaagden daarin door het stukslaan van een ruit, Later werd gepoogd den wagen met een kraan wagen •uit het kanaal te takelen, hetgeen nog al eenigen tijd vorderde; tengevolge van de moeilijke positie, waar in het vehikel 'ag. De lading b nd uit appelen en Sinterklaaskock- jes, zoodat Zwarte Piet een schadepostje op zijn re kening en verantwoording zal hebben te noteeren. EEN HARDE STRAF. Aan een in de streek van het Wuppertal gevestig de textielfabriek is het voor den tijd van een jaar verboden te adverteeren, omdat de fabriek per cir culaire aan haar afnemers den raad had gegeven, zoo speodig mogelijk te bestellen, met de motivee ring. dat wol schaarsch was en niet vervangen kon worden. De Kamer van Koophandel is tot de con clusie gekomen, dat de tekst van de circulaire „mis leidend" was cp dat het „onti-nationaal" was om de moeilijkheden van het land op 't gebied der grond- stoffenvoorziening op egoïstische wijze uit te buiten. De rechtbank te Boedapest heeft gister Matuschka, den pleger van den spoorwegaanslag bij Bia Tobagy cn van vele andere spoorwegaanslagen, ter dood ver oordeeld. Voorlezing van het vonnis duurde zes uur. Nader uit Boedapest: De voorlezing van het doodvonnis in het Matusch- ka-proces door den senaatspresident, dr. Marton, heeft van één uur 's middags tot 7 uur 's avonds onafgebroken geduurd. Daarna machtigde de president den „Saatsanwalt" den beklaagde weer naar Oostenrijk terug te doen brengen, alwaar hij nog drie jaren tuchthuis moet uitzitten. Na dien lijd zullen de Oostcnrijksche autoriteiten moeten beslissen over de al of niet uitlevering van Matuschka aan Hongarije. De voltrekking van dc doodstraf op Matuschka is hiermede van de toekomstige beslissing van de Oos- tenrijksche autoriteiten afhankelijk gemaakt. Matuschka's laatste woord. De president, gaf het woord aan den beklaagde voor een laatste verklaring; Matuschka sprak opvallend vlug, klaarblijkelijk vreezende, dat de president zijn vaak zeer verwarde uiteenzettingen zou onderbre ken. De president liet Matuschka echter rustig uit spreken. Aan het einde van zijn verklaring gaf Matuschka uiting aan zijn diep berouw en zijn innig medelijden met de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. Daarop werd de zitting gesloten. De president ver zocht de vertegenwoordigers van hen, die schade ge leden hadden hun eischcn in te dienen. De vertegen woordiger van de Hongaarsche staatsspoorwegen diende daarop een eisch tot schadevergoeding in ten bedrage van 550.000 pengö. Twee andere vertegen woordigers van personen, die schade hebben opge- loopen, verklaarden, dat zij langs civielrechtelijkcn weg hun eischen zouden indienen, Het vonnis is volgens de algemeene verwachtingen uitgevallen. De voltrekking van het doodvonnis kan naar men weet niét paatsvinden, daar Matuschka Oostenrijksch staatsburger is cn ten tijde van den aanslag de doodstraf in de Oostcnrijksche republiek niet bestond. STOPZETTING VAN ZUIVELFABRIEKEN IN FRIESLAND. Twee zuivelfabrieken in Friesland, behoorende tot de Kon. Maatschappij van Melkfabrieken, n.1. die te Wommels en BoveD-Knijpe, zullen de volgende week worden stopgezet. Naar vernomen wordt, zal dan de melk in twee groote tankauto's naar Hoek van Holland vervoerd worden, waar ook uit andere streken melk wordt aangevoerd. In een tankschip wordt dan de melk naar Engeland overgebracht. KIJKEN Mn tij (LOECK LONDEN: Gistermiddag te twaalf uur heeft Ko ning George, vergezeld door Koningin Mary en in aanwezigheid van den Prins van Wales cn andere leden der Koninklijke familie in het Hoogerhuis met het gebruikelijke ceremonieel en het voorlezen van de troonrede de nieuwe zitting van het Parlement ge opend. In de troonrede zeidc de koning o.m., dat de we reldvrede de Engelsche regeering dc grootste zorg blijft bereiden. Zij zal- voortgaan den Volkenbond to steunen en zijn gezag uit te breiden, wat een der voornaamste punten van haar politiek is. Zij ver trouwt, dat het algemeene werk der ontwapenings conferentie actief zal worden hervat in een gunstiger atmosfeer om defintievc resultaten te bereiken. Ten aanzien van de binnenlandsche aangelegen heden werd gewezen op de positie van den scheeps bouw, verbetering van de volkshuisvesting en de maatregelen, die zullen worden genomen om som mige streken te helpen, waar de langdurige werk loosheid problemen van bijzonderen aard heeft ge schapen. Tenslotte kondigde de koning maatregelen aan voor verbetering en versnelling der luchtverbindin- gen in het Rijk, tot verbetering van dc positie der landbouwnijverheid en tot reorganisatie van de ha ringindustrie. Critiek. Onder groote belangstelling is het Lagerhuis he denmiddag weer bijeengekomen. Lansbury becriti- scerde verschillende punten in de regeeringsvoorstel- len, gelijk die uiteen gezet zijn in de troonrede en legde er de nadruk op, dat ondanks de groote toene ming van het aantal arbeidende werknemers dc wer keloosheid nog steeds zeer groot is. Hij drong er op aan, dat werkgevers en werknemers tezamen zouden trachten middelen uit te werken tot beperking van het aantal werkuren en het in dienst nemen van een extra aantal arbeiders, zonder verlaging van loo- nen of vermindering van winsten. Macdonald gaf vervolgens een overzicht over den buitcnlandschen toestand, waarbij hij uiteen zette, dat er geen twijfel aan was, dat in Europa, geduren de de laatste achttien maanden gebeurtenissen wa ren voorgevallen, die het vertrouwen niet hadden vergroot, doch die oorzaak geweest zijn van groote bezorgdheid onder de volkeren. Betreffende den handel zeide Macdonald, dat do regeering haar tegenwoordige politiek zou voortzet ten, welke een zoo goede uitwerking had gehad op de handelspolitiek van Engeland. Men geeft subsi dies, omdat men beconcurreerd wordt met door an dere landen verleende subsidie. Het eenige, wat men zich voorstelt te doen. is een zekere mate van gelijk heid te handhaven. „Hier en thans, langs dezen weg maakt de regecring aan deze landen bekend", aldus zeide Macdonald, „dat zoodra zij bereid zijn tot een regeling te komen, welke fair zou zijn, wij bereid zijn die overeenkomst aan te gaan." Zoowel de gemeenten als de provincie in steeds moeilijker iinancieele omstan digheden. In de Memorie van Antwoord op het algemeen verslag der afdcelingen van dc Provinciale Staten van Noord-Holland omtrent de begrooting der pro vinciale inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1935 maken Gedeputeerden bezwaar tegen een ge- dachtenwisseling over de wijze, waarop zij het hun door de wet opgedragen toezicht op de gemeentebe sturen in het gewest uitgeoefend hebben. Wel wil len zij mededeelen, welk algemeen inzicht hen daar bij geleid heeft, en op welke wijze zij zich in het al gemeen daarvan hebben gekweten. Zij hebben in de eerste plaats overwogen, dat de gemeenten in dit gewest, evenals het gewest zelf sedert 1931 èn door den economischen toestand, èn als gevolg van Regeringsmaatregelen in voortdu rend moeilijker financieele omstandigheden zijn gaan verkeeren; aanvankelijk in een langzaam, later in een versneld en in de laatste maanden in een hollend tempo. Zij hebben voorts overwogen, dat de financieele draagkracht der ingezetenen dier gemeenten belang rijk gedaald is en dat de laatste reserves van bijna alle gemeenten en van nagenoeg alle contribualen verbruikt zijn. Zij hebben er zich eindelijk rekenschap van ge geven, dat primaire eisch voor eene gezonde demo cratische ontwikkeling van alle publiekrechtelijke lichamen is evenwicht in de uitgaven cn inkomsten, waaruit volgt, dat uit dalende inkomsten dalende uitgaven noodwendig moeten voortvloeien. Zonder goede financiën, is geen goede politiek mo gelijk. Het zal hieruit duidelijk blijken, dat zij zich geens zins kunnen vereenigen met de door een aantal le den uitgeoefende critiek, dat zij „op den zwakken grond der financieele draagkracht" aan een bepaald besluit hun goedkeuring hebben onthouden. Deze grond is in hun oogen niet zwak. doch hecht en sterk. Ten einde te kunnen beoordcelen, of er bij een be paalde gemeente te verwachten is, dat het even wicht tusschen de inkomsten en uitgaven niet zal kunnen worden gehandhaafd, en ten einde alsdan to kunnen beoordcelen of en zoo ja, welko eischen vóór de vaststelling der begrooting aan deze zullen moeten worden gesteld door de Ministers van Bin nenlandsche Zaken en Financiën, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, mede namens zijn ambt genoot van financiën, aan de Colleges van Gedepu teerde Staten van de verschillende provinciën bij brief d.d. IS Juni 1934 eene uitnoodiging gezonden om zich er van te vergewissen of de ontwerp-be- grootingen, zoodra deze door B. en W. zijn opge maakt, reëel sluitend gemaakt zijn kunnen worden en wel ten einde, indien zulks niet hot geval mocht zijn, daarvan zóó tijdig aan de Regeering te berich ten, dat voldoende gelegenheid bestaat om over de in verband hiermede te nemen maatregelen overleg te plegen en het in te nemen standpunt te kunnen be palen, vóórdat de ontwerp begrooting door den Gemeenteraad wordt vastgesteld. Ged. Staten der provinciën zijn, verplicht aan de ze uitnoodiging gevolg te geven. Het College heeft gemeend aan deze uitnoodiging op de beste en snelste wijze uitvoering te kunnen geven, door van alle gemeentebesturen de ontwerp begrotingen 1935 op te vragen. Bestrijding werkloosheid. Ged.Staten deelen geheel de meening van de le den, die van oordeel zijn dat energiek gepoogd moet worden om de werkloosheid sterk te doen verminde ren cn om het bedrijfsleven steun te bieden. Ged. Staten achten dc medewerking van de pro vincie aan do bestrijding van de werkloosheid niet temin van groot belang en toonen dit duidelijk door, ondanks de dalende inkomsten, aan de Staten voor to Btellen ook voor het jaar 1935 weer een bedrag van f 200.000 voor de bestrijding van de werkloosheid te besteden. Gewezen wordt op het ter hand nemen van groote werken als de aanleg van de Westfrie- sche Kanalen. Ged. Staten hebben een beroep gedaan op het Werkfonds 1934 voor de uitvoering van het kanaal HoornMedemblik en voor in het provinciaal duin- terrein uit te voeren werken als bebossching, aanleg van wegen, enz. Ged. Staten moeten voorts ontkennen, dat van een trage uitvoering van het kanalcnplan zou kunnen worden gesproken. Subsidies. Door Ged. Staten is o.m aan den Staten voorge steld om voor elk der jaren 1935 en 1935 f 4500 sub sidie aan de Prov. Regelingscommissic voor dc Paardenfokkerij in Noord-Holland te geven. Een Industriebank in Noord-Hoiland. Vijftien leden van Prov. Staten van Noord-Holland (de heeren F. van de Walle c.s.) hebben het vol gende voorstel bij het college ingediend: „De Staten van Noordholland noodigen Gede puteerde Staten uit: le. zoo spoedig mogelijk in te stellen een com missie. welke van voorlichting zal kunnen dienen voor de gemeentebesturen, om te komen tot uit voering van bepaalde werken, en welke com missie ook activeerend en stimulecrcnd zal kun nen optreden; 2. het initiatief te nemen tot oprichting van een Economisch Technologisch Instituut voor de provincie en de mogelijkheid te onderzoeken van het oprichten van een industriebank voor Noordholland". Ged. Staten verzoeken dit voorstel in hun handen te stellen voor prae-advies. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag, 20 November. NOG STEEDS GEEN OVEREENSTEMMING MET BELGIë. Ook Duitschland baart zorg. Middel-Europeesche tijd aangenomen. Minister de Graeff, onze leider van het Departe ment van Buitenlnndsche Zaken is gisteren in het vuur geweest om de begrooting van zijn departement te verdedigen, en, laten wij het inaar direct zeggen, hij heeft het succes gehad, dat zijn begrooting door dc Tweede Kamer werd goedgekeurd, met slechts de stemmen der communisten en den heer Sneevliet tegen. In do debatten werd uitvoerig stilgestaan hij do kwestie met België. Minister de Graeff moest erken nen, dat deze zaak nog steeds niet geregeld was. Hij meende te moeten vastleggen, dat hij. meer dan welk Kamerlid ook, de ernst van deze zaak inzag, doch kon helaas nog niet tot een oplossing komen. Over het Albert kanaal sprak de minister geen woord. Met kracht kwam hij op tegen de geuite bewering, dat wij in Gcnève steeds maar in het zog van Frank rijk koersten. Het „neen" bij Ruslands toetreding is het beste bewijs van het tegendeel. Het spreekt vanzelf dat ook de verhouding tot on ze Oosterburen een onderwerp was van discussie. Bij de behandeling van het geval Spnnsicr, do Ne derlander die naar ons gevoel volkomen ten onrechte reeds geruimen tijd in een Duitsche kerker zucht, bleek dat deze zaak reeds tot een serie de marches had geleid. Aan ons departement ligt het zeker niet. Dat ook de particuliere wapenfabricage een onder werp van bespreking zou uitmaken was te venvach ten. Do regeering zou internationale controle zeer toejuichen, doch gevoelt er niets voor om tot een eenzijdig verbod van wapenfabricage over te gaan. Nadat de moties-Kupers ,om enkele Nederlandsche vereenigingen in Duitschland met subsidies te steu nen, waren venvorpen. werd de begrooting met het hiervoor reeds genoemde stemmencijfer goedgekeurd. Daarna kwam het wetsontwerp over de nieuwe regeling van de surséance van betaling aan dc orde, dat. bijna zonder bespreking, werd goedgekeurd. Dit ontwerp heeft hoofdzakelijk tot doel de gelegen heid tot accoord te openen. Ook de herziening van den wettelijken tijd bracht weinig strijd. Alleen Ds. Kersten trad in het krijt. Het wetsontwerp werd, met slechts dc stem van Ds. Kersten tegen, aangenomen, zoodat Nederland niet. langer in dit opzicht een uitzonderlijke positie in West-Europa inneemt. Daarna kwam oeconomische zaken aan dc beurt. Zooals vanzelf spreekt, mankte dc vraag: conttn- genteering of hooge beschermende rechten, een on derwerp van uitvoerige besprekigen uit. "Bij de postbegrooting werd gediscusseerd over do naasting van de telefoonnetten der drie groote ge meenten, terwijl ook 't distribueeren van radio door het. Rijk nogal wat stof deed opwaaien. Do heer Schaepman (r.-k.) bracht op geestige wijze de verhouding radiopers ter sprake, en zeide. dat de radiovorennigingen nooit moesten vergeten, dat zij zijn gekoesterd en groot geworden aan de borst der pers. De besprekingen duren voort Gisteravond per Batavier II uit Rotter dam vertrokken. Met het stoomschip Batavier II is gisteravond Prinses Juliana van Rotterdam naar Londen ver trokken, waar zij, zooals bekepd, tegenwoordig zal zijn bij het huwelijk van prins George en prinses Marina, dat Donderdag 29 November a.s. gesloten zal worden. Op de Jobskade was veel publiek bijeen gekomen, dat, toen de Prinses uit dc auto stapte, met welke zij uit Den Haag was gekomen, haar hartelijk toe juichte. Toen de Batavier II vertrok was het op den Water weg wat de zeeman noemt heiig. Wel lag er een ne vel over het water, doch deze was toch nog ijl ge noeg om de vaart der schepen niet te beletten. Buitengaats echter was het erger. Toen om S.10 uur het schip daar kwam, was het mogelijk niet „potdicht maar toch was de mist al zoo dik, dat verschillende schepen, welke voor Rotterdam waren bestemd, het veiliger oordeelden voorloopig niet te trachten den Nieuwen Waterweg op te stoomen doch kalm voor anker hieven liggen, waar de misthoorn slechts hun aanwezigheid verried. Kapitein Swart, dc gezagvoerder van de Batavier zette echter de reis ongestoord voort, vele malen als hij deze route reeds heeft gevaren. Het raadhuis binnengedrongen. P a r ij s. In St. Quentin schoolden gister voor het raadhuis een aantal werklooz.cn samen en dron gen. ondanks het krachtige verzet van de plaatselijke politie het gebouw binnen. Zij sloegen verschillende deuren en vensters in, bezetten verscheidene ver trekken en weigerden weg te trekken, voordat zekere kortingen op de werkloozensteun zouden zijn opge heven. De gemeenteraadsleden zijn thans in zekeren zin de gevangenen van de werkloozen. Een ingrij pen van de gewapende macht is slechts mogelijk met toestemming van den prefect, die tot gisteravond nog niet was gearriveerd. Het raadhuis weer ontruimd. Nader wordt gemeld: Het stadhuis van St. Quentin, dat door werkloozen was bezet, is ontruimd, nadat dc burgemeester een deputatie der werkloozen had toegezegd, rekening met hun wenschen te zullen houden. Dc politic heeft niet ingegrepen. ARBEIDER BEKLEMD GERAAKT EN GEDOOD. Hoek van Holland. Bij het verleggen van pers buizen bij het opstuiten van grond uit den Nieu wen Waterweg, is de arbeider J. Kraaicveld uit Slie- drecht tusschen twee buizen beklemd geraakt en gedood. De man was ongehuwd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1