Het ontslag tan Wethouder Groote ramp te Brussel. Op het terrein van de wereld tentoonstelling. ACHT DOODEN. KIJKEI1 is KQ0l>En tij CLOECK LEVEND VERBRAND. Twee broers in de cabine omgekomen. Kinderopnamen, Familiefoto's, Studiekoppen enz. FOTOGRAFISCH ATELIER ARPAD MOLOOVAN, AUTO DOOR DEN TREIN GEGREPEN. NOORD-STER Trein ontspoord in België. De burgemeester wist „de ware redenen." Zaterdag 24 November 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9603 COURANT. Int. Telef. Nc. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdag». Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., 28 PAGINA'S. Scbagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bet dak van Belgisch paviljoen Ingestort, waardoor tal van arbeiders werden bedolven. Ontzettende toonee- Ien in duisternis en mist. Op het terrein van de wereldtentoonstelling te Brussel, waar in 1935 de groote exposities zullen worden gehouden, heeft zich gister middag een zware ramp voorgedaan. Een deel van de linker hall, gelegen naast het z.g. Grand Palais, is ingestort op het oogenblik, dat zich meer dan 80 arbeiders in het gebouw bevonden. Tot nu toe zijn 8 lijken geborgen en 21 gewonden naar het zieken huis overgebracht Een der gewonden zal waarschijnlijk den nacht niet doorkomen. De juiste oorzaak van de ramp is nog niet be kend. Toen omstreeks half 4 in de stad het gerucht van een catastrofe op de wereldtentoonstelling de ronde begon te doen, zag men onmiddellijk in groote vaart auto's alsook de brandweer naar Laeken rijden. Korten tijd daarna vernam men dat het ijzeren geraamte van de zijhall der Groote Paleizen was in gestort en in zijn val al de arbeiders, die aan het dak en in de hall werkzaam waren, had medege- sleurd, of bedolven. Het aantal daar arbeidende werklieden bedroeg 26. Spoedig vernam men het treurige nieuws, dat zes hunner door de neerstortende massa's ijzer waren gedood. Het schouwspel, dat het ingestorte gebouw bood is bij den valen gloed van de zoeklichten waarlijk allerbedroevendst. De lijken werden in afwachting van de komst van het parket in een hoek van het niet ingestorte gedeelte van het gebouw op den grond gelegd. Talrijke autoriteiten zijn ter plaatse gekomen. Een groote politie- en gendarmerie-macht was noo- dig om do volksmassa, die bij het vernemen van de ramp naar de tentoonstelling was gekomen, op af stand te houden. In de stad deden trouwens, als al- lijd in dergelijke gevallen, allerlei paniekwekkende geruchten de ronde. Uit het eerste onderzoek is gebleken, dat een der metalen hinten zou zijn doorgebroken. Door de zwaar te zijn vervolgens ook de andere hinten bezweken over een lengte van 50 M. en een breedte van 40 M. De tentoonstellingsterreinen zullen morgen voor de gewone bezoekers gesloten zijn. Tot dusver was de tentoonstelling, hoewel honderden arbeiders aldaar sedert verscheidene maanden werkzaam zijn, voor zware ongelukken gespaard gebleven. Meerdere instortingen. Het is helaas niet bij een instorting gebleven, en, naar thans is uitgemaakt, zijn het twee volgende in stortingen, die het grootste aantal slachtoffers heb ben gemaakt. Van alle zijden ijlden de op de tentoonstellings terreinen aanwezige arbeiders naar de getroffen zij hall toe om er hulp te bieden. Daar het inmiddels donker was geworden, en de In aanbouw zijnde hall het paleis der electriciteit moest worden, waarin de electrische lichtinstallatie was aangebracht, moest men zich aanvankelijk van inderhaast bijeengebracht toortsen bedienen. De mist was zoo zwaar, dat men geen paar meter voor zich uit kon zien. Het was met een ware doodsverachting, dat de redders tusschen de verwrongen stukken en hoopen ijzer, planken, stecncn enz. zijn gekropen, om hun verongelukte makkers te hulp te snellen. Het is onmogelijk den chaos te beschrijven, waar door doze moedige mannen zich een weg wildon ba nen. In tusschen waren ook verschillende in de omge ving wonende gencesheeren ter plaatse gekomen, om de gekwetsten te verzorgen. Ook geestelijken waren er spoedig aanwezig. Toen de redders volop aan het werk waren, deed zich de tweede instorting voor, waarvan tal van red ders het slachtoffer werden. Angstwekkende situatie. Een ontzettend gehuil steeg uit de puinen op. Zware stukken ijzer waren als lucifers doorgebro ken. of als ijzerdraad verwrongen. Verschillende arbeiders, die vóór de instorting zich voordeed, op het dak aan het werk waren, waren ln de ruimte aan afgebroken stukken ijzer blijven han gen, bloedend en smeekend, dat men hen zou komen bevrijden, want loslaten durfden zij niet, daar zij dan te pletter zouden zijn gevaleln. De eerste lijken worden naar buiten gebracht. Er waren er, waarbij het hoofd heelemaal was platge drukt, bij anderen ontbrak het hoofd, dat door de neerploffende stukken ijzer letterlijk was afgesne den. Alle lichamen waren gewoonweg geradbraakt. Dit afschuwelijke schouwspel belette evenwel de redders niet, in de geteisterde hal door te dringen om gewonden, die men hoorde kermen, uit de puinen te bevrijden. Er waren zoo een 100-tal mannen bezig, toen de derde instorting zich voordeed en de rest van het dak naar heneden stortte. Hierbij werd evenwel niemand gewond, omdat ingenieurs, die. ook bij de redding aanwezig waren, het gevaar bijtijds hadden voorzien en de redders verboden hadden op hst bedreigde punt in de hall te vertoeven. De meeste slachtoffers zijn bij de tweede lawine van ijzer en staal gevallen. Alleen de muren van wat hot Paleis moet worden zijn overeind gebleven. De reddingswerkzaamheden werden met verdub belden ijver voortgezet, toen brandweerlieden tor plaatse verschenen en even later ook militairen uit do naburige kazerne zoeklichten in werking stelden. Grondverschuiving oorzaak? Over de oorzaak van den ramp tast men op het oogenblik nog in het duister. Prof. Baes, die de be rekeningen voor de constructie heeft gemaakt, ver klaarde voor een raadsel te staan. Van andere des kundige zijde werd de veronderstelling geopperd, dat wellicht tengevolge van een grondverschuiving de fundamenten van het gebouw verzakt zijn, zoodat de dakconstructie ongelijkmatig op de peilers in de muren is gaan drukken, wat dan onvermijdelijk lot de catastrofe moest leiden. Deze hypothese schijnt weillicht eenigszins aannemelijk te zijn, als men weet dat de bodem, waarop de tentoonstellingsge bouwen worden opgetrokken, zeer zandig is. Gisteravond verscheen het parket ter plaatse, om een eerste onderzoek in te stellen. Ten teeken van rouw zullen vandaag alle werk zaamheden op de tentoonstelling rusten. Ontzettend ongeluk bij Ede. - Benzïne-tank van vrachtauto ontplofte bij botsing tegen een boom. Gister heeft op den rijksweg tusschen Arnhem en Apeldoorn onder het gebied van de gemeente Ede een ontzettend ongeluk plaats gehad, dat aan twee menschenlevens een einde maakte. Het was omstreeks half drie toen daar een vrachtauto, die bestuurd werd door den zes en twin tigjarigen A. Aartsen, terwijl naast hem in de ca bine zat zijn drie- en twintigjarige broer J. Aartsen, beiden afkomstig uit het gehucht „De Woeste Hoe ve' 'onder Ede, waarschijnlijk ten gevolge van het breken van de stuurstang, plotseling van den weg afschoot en opbotste tegen een boom. Met groot ge weld smakte de wagen tegen den boom op, en zoo hevig was de schok dat de benzlne-tank van de vrachtauto ontplofte. Onmiddellijk vatte de gevaar lijke brandstof vlam en zetten den heelen vrachtwa gen in een ommezien in lichte laaie Den inzittenden, geheel in vlammen ge huld, is het niet meer kunnen gelukkeo uit de cabine te ontkomen. Althans toen hulp uit de omgeving toesnelde en men erin ge slaagd was het vuur tu blusschen, bleek de 26-jarige bestuurder reeds geheel verkoold. De man was blijkbaar door de hitte en den rook gestikt en daarna verbrand. Den anderen broer heeft men nog levend uit de wrakstukken van den vernielden wagen kunnen halen. Het ging echter niet dadelijk, omdat een van zijn schoenen tusschen de pedalen beklemd was. Pas toen de schoen verbrand was, kon de man naar buiten worden gesleept. Hij stond toen over het geheele lichaam in brand. In zorgwekkenden toestand is hij door den geneeskundigen dienst, na dat dokter Kan, de gemeente-artse de eerste hulp had verleend, naar Arnhem naar het gemeentezie kenhuis aldaar vervoerd, waar hij ecnige uren la ter aan de gevolgen van de bekomen kwetsuren is overleden. ZWARE MIST BOVEN DE MAASVALLEL Bevolking ernstig verontrust. Brussel. Boven de Maasvallei hangt sedert Don derdagmorgen een zware mist. In «le omgeving van Luik klagen vele personen over keelpijn. Dit feit heeft onder de bevolking hevige onrust gewekt, daar men zich nog duidelijk de tragische gebeurtenissen herinnert van vier en vijf December 19.30, toen te Engis en omgeving vele personen doodelijkc vergif tigingen opliepen doordat fabrieksgassen tengevolge van den mist in de vallei bleven hangen. in de meest artistieke uitvoering. Venrrootingen ook naar amateuropnamen. Voor SL Nicolaas ge lieve vroegtijdige bestelling. Geopend dagelijks, ook 's Zondags, tot 's avonds 9 u. NIEUWE NIEDORP. Noodlottig ongeluk op een onbewaakten overweg te NunspeeL Een der inzittenden op slag gedood, de ander gewond. Gister heeft op een onbewaakten overweg bij N'unspect een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Te ongeveer kwart over drie gister middag is daar namelijk een personenauto, waarin gezeten waren dc teekenaar Funke Kupper en de journalist P. Bakker, beiden verbonden aan de N.V. „De Arbeiderspers" en die een rondreis maakten door Nederland, door een goederentrein gegrepen. De heer Funke Kupper werd op slag ge dood, terwijl de heer Bakker slechts licht werd gewond. Omtrent de toedracht van het ongeluk kan nog 't volgende worden medegedeeld: Do beide journalisten hadden den geheelcn dag doorgebracht bij een bekende van hen, die een huis bewoont, dat in dc onmiddellijke nabijheid van den overweg is gelegen. De oorzaak van het feit, dat hun auto desondanks door den trein gegrepen werd. moet dan ook worden gezocht in de omstandigheid, dat het betrekkelijk mistig was, waardoor het anders ter plaatse uitste kende uitzicht belemmerd werd en bovendien in de omstandigheid, dat do klaphekken, waarmee de on bewaakte overweg is afgesloten, en die in normale omstandigheden door hen, die willen passeeren. zelf moeten worden opengedraaid, door het publiek wa ren vastgebonden, zoodat een vrije doorgang was ontstaan. Waarschijnlijk zijn de journalisten dan ook, in de overtuiging, dat alles ln orde was, zonder al te veel >aart te verminderen, doorgereden, zoodat zij door de juist naderenden goederentrein in de flank gegre pen werden. De heer Funke Küpper, die de auto bestuurde, werd deerlijk verminkt en was. gelijk gezegd, op slag gedood. De heer Bakker bekwam, althans voor zoo ver voorloopig kon worden geconstateerd, slechts lichte verwondingen, hoofdzakelijk aan het hoofd. De machinist van den gocdrentrein had aanvan kelijk niets van het ongeval bemerkt, doch werd gewaarschuwd cn stopte toen aan het station Nuns- peet otn 2.53 uur. Er was onmiddellijk medische hulp ter plaatse, die verleend werd door de doktoren Van Loon, Verschoor cn Plomp. Het lijk van den verongelukte is overgebracht naar he'_ lijkenhuisje op de begraafplaakts te NunspeeL De heer Bakker werd voorloopig verbonden in een particuliere woning nabij den overweg. Brussel, 23 November V.D.: De bloktrein Brussel—Keulen, die gisterenmiddag om 14 uur 21 uit Brussel is vertrokken, is nabij Landen ontspoord, tengevolge waarvan de locomotief dwars over do rails kwam te liggen. De stoker en drie reizigers lie pen verwondingen op. Het verkeer over deze lijn on dervond ernstige vertraging. DRIE PERSONEN IN EEN VRACHTAUTO VERBRAND. Boehmisch Lei pa. Op den straatweg van Suko- rad naar Groos Ilubina is een vrachtauto van een brouwerij uit de boscht gereden en van een holling van acht meter naar heneden gestort en in brand gevlogen. Drie personen kwamen in de vlammen om, twee andere inzittenden werden ernstig ge wond. DRIE PERSONEN IN EEN VRACHTAUTO VERBRAND. Boehmisch Leipa. Op den straatweg van Suko- rad naar Groos Ilubina is een vrachtauto van een brouwerij uit de bocht gereden cn van een helling van acht meter naar beneden gestort en in brand gevlogen. Drie personen kwamen in de vlammen om, twee andere inzittenden werden ernstig gewond. Niet alleen om gezondheidsredenen. Incident ln den Alkmaarschen Raad. Toen in de vorige raadszitting de burgemeester dank bracht aan den afgetreden wethouder, den heer Westerhof, voor het vele en goede werk, dat hij verricht heeft in het belang der gemeente Alkmaar, voegde hij hieraan toe, dat hij er van overtuigd was, dat het den heer Westerhof zwaar zal zijn gevallen, door persoonlijke redenen genoopt te zijn geweest als raadslid en wethouder te bedanken. Weinigen hebben er erg in gehad, dat de burge meester niet sprak van gezondheidsredenen. Zooals steeds bij een dergelijke belangrijke gebeur tenis, liepen er geruchten, dat de ware oorzaak zou zijn van politieken aard. Men mompelde, dat het den scheidenden wethouder onmogelijk was geweest het gat in de begrooting te stoppen en dat hij daar om als een rat het zinkede schip verliet. Ieder die den hr. Westerhof goed kende, wist dat dit niet met zijn aard strookte, maar toch bleven dc ge ruchten aanhouden. Het is dus vanzelf sprekend, dat de fractieleider van de S.D.A.P., de heer Bakker, in de raadsverga dering van gepasseerden Donderdag oen lans brak voor zijn partijgenoot Westerhof en hevig toornde te gen den laster als zou hij lijden aan een politieke ziekte. Toen de heer Hoytink (a.r.) de opmerking plaatste, dat naar zijn overtuiging de voorzitter met opzet had gesproken van „persoonlijke redenen" en de voorzit ter dat beaamde en weigerde te verklaren, dat het aftreden uitsluitend was te wijten aan gezondheids redenen, brak de hel los. Heftig toornden verschillende S.D.A.P.'ers tegen dit, h.i. laakbare optreden van den burgervader, die op deze wijze de loopbaan van iemand, die geheel be langeloos de gemeenschap had gediend, kapot maak te. Al warmer werden de hoofden, al scherper do woorden en de verdedigers van den heer Westerlnf waren zoo dom te vergeten, dat goden onder dc men- schen nu eenmaal niet bestaan en er dus wel «io- gelijk „iets" kon zijn, waarover het beter was te zwij gen. Maar neen, de bres moest doorschoten en de heer Bonsema sloeg zich op de borst en zeide: „Wij heb ben niets te verbergen." Gelukkig dat Mr. I.angeveld (lib.) zoo tactisch was om een oogenblikje schorsing der vergadering te vragen. Dit had het voordcel, dat de burgemeester even rustig kon spreken met den fractieleider der S.D. A.P. en het raadslid Van Drunen. Men kon ..met gesloten deuren*' de affaire behandelen! F.n toen de geheele S.D.A.P.-raadsfractie in de burgemees terskamer werd ontboden, was het duidelijk dat de burgervader van Alkmaar had besloten, althans tegenover de partijgenooten van den heef Wester hof, open kaart tc spelen. Dat deze vertrouwelijke mededeeling niet prettig was om aan te hooren, bleek wel hij het weder be treden der raadszaal. Allen zagen^ er zeer opgewonden uit en slikten dankbaar do volgende verklaring van den burge meester: Het aftreden van den heer Westerhof is niet in het min9t beinvloed door politieke of financieele overwegingen van de gemeen te. Ik ben overtuigd van den minder goede gezondheidstoestand van den betrokken wethouder. De speech, die Ik in de vorige zitting heb gehouden, is buiten de wethouders om ge gaan en daar drnag ik geheel alleen de ver antwoordelijkheid voor. Het komt mij gewenscht voor op deze aan gelegenheid niet nader in te gaan en ik zou den raad nadrukkelijk willen verzoeken met deze verklaring genoegen te nemen. Wij kunnen niet nalaten het optreden in deze zaak van den heer Van Drunen (S.D A.P.) te laken. Hij althans wist, naar wij zeker weten, wat er aan de hand was en had o.i. zoo tactisch moeten zijn om zijn fractiegenooten vóór de raadszitting een wenk te geven. Ook wij wisten reeds enkele dagen dat er „Iets" was en ook „wat" er was en kunnen dus beoordee- len, dat zijn houding onjuist is geweest. Er zijn nu eenmaal dingen in het leven die men beter binnenshuis kan houden en het was, minst genomen, dom van hem om zijn argelooze partijge nooten In hun eerlijke ijver, een zaak te laten opra kelen, die ook wij meenen, dat niet voor publicatie 1 geschikt la.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1