De politieke toestand van ons KIJKEn is K09PEn Uj CLOECK Felle brand aan de Zaan. Cacaofabriek in vlammen opgegaan. Prov. Staten van Noordholland. Drukke Zondag op Schiphol. BELGRADO'S AANKLACHT. Hongarije eischt spoedige behandeling. TEGEN DEFENSIE. Ernstig mijnongeluk in Japan. Drie V.-D.'ers voor de radio. Gerard Cloeck -f- Groote brand te Luik. Drie auto smet elkaar in botsing. Amerikaansche protesten bij Duitschland. Maandag 26 November 1934. Postrekening No. 23330 SCHA6ER 78ste Jaargang. No. 96 04 COURANT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks. Debalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een geweldige vuurzee trekt duizenden menschen. Het gebouw geheel verwoest Koog a.d. Zaan, 24 Nov. Zaterdagavond tegen negen uur is brand uitgebroken in het uitgebroken in het uitgebreide gebouwencom plex van de cacaofabriek „Hollandia", toebe- hoorende aan de firma Kamphuys en Aly en staande aan de spoorlijn nabij het station Koog a.d. Zaan. Tegen de geweldige vuurzee, die door groote voorraden olie en cacao-pro- ducten werd gevoed, stond do brandweer te Koog a.d. Zaan, welke werd geassisteerd door die van Zaandam en Zaandijk, machte loos. De geweldige fabrieksgebouwen met het aangrenzende kantoorpand stonden aan alle zijden in lichter laaie. Tc ongeveer tien uur stortte het bovenste gedeelte van 't uit drie verdiepingen bestaan de gebouw reeds ineen. De oorzaak van den brand zou gezocht moeten worden in het overkoken van een ketel olie. Er werd in de fabriek nog door een aantal arbeiders werk verricht, welke ploeg te tien uur door de nachtafdeeling zou worden afgelost Nader meldde men ons Zaterdagavond uit Koog a. d. Zaan: Te half twaalf woedde de geweldige brand, die vanavond tegen negenen is uitgebroken, in de ca caofabriek „Hollandia" nog met hevige felheid voort. Koog aan de Zaan was met drie brandspuiten op het terrein aanwezig, terwijl ook uit de gemeen ten Zaandijk en Zaandam ieder met drie spuiten present waren. Onder leiding van den commandant van de brandweer te Koog aan de Zaan werd het vuur van alle kanten ingesloten. Geweldige water massa's werden op de vuurzee geworpen. Dikke rookwolken bolderden omhoog en de vuurtongen die weldra aan alle kanten naar buiten sloegen wa ren tot ver in den omtrek zichtbaar, zoodat honder den Zaankanters in den milden winteravond een tocht naar Koog a. d. Zaan maakten. Het verkeer en de afzetting waren zeer gemakkelijk te regelen, daar de toegang tot de fabrieksterreinen wordt afgesne den door de spoorlijn Amsterdam-Uitgeest, en de belangstellenden slechts tot hiertoe mochten komen. Betreffende het ontstaan van den brand vernemen wij nog dat een van de elf arbeiders die in de fa briek werkten, plotseling bemerkte dat in de bran derij alles in lichter laaie stond. Met groote tegen woordigheid van geest wisten de arbeiders de stoom- leidingen en de electrische leidingen buiten werking te stellen. Toen zij hiermede gereed waren, was het de hoogste tijd om zich in veiligheid te stellen. De brandweer was spoedig ter plaatse. Het vuur stond in het vele brandbare materiaal zooals cacaodop- pen en cacaoboter, gretig voedsel. Bovendien bevon den zich in den stookkelder nog 20.000 liter olie. wel ke voorraad ook weldra door het vuur was aangetast Aan behoud der fabriek was dan ook geen oogenblik te denken. Op bet oogenblik is nog moeilijk te zeg gen, hoe groot de schade is, welke door verzekering wordt gedekt. Vacature-Kostelijk aangevuld. De voorzitter van bet Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten, maakt bekend, dat bij zijn besluit van Vrijdag tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland is >e- noemd verklaard de heer W. de Boer te Den Helder, ter voorziening in de vacature, in dat college ont staan door bot overlijden van den heer P. Kostelijk Pzn. te Heerhugowaard. Niet minder dan 322 pleziervliegers. A. r.iam. Ondanks het feit, dat de Uiver gis ter op liet appèl ontbrak het toestel staat op Waalhaven te Rotterdam heeft Schiphol zich de zen Zondag in een druk bezoek mogen verheugen. Van de gelegenheid tot het maken van een goedkoo- pe rondvlucht een z.g. Uivervlucht is door niet minder dan 322 personen gebruik gemaakt, het geen voor «lezen tijd van het jaar een record is. De Amsterdanische luchthaven heeft overigens nog niet geheel haar gewone aanzien teruggekregen. Of schoon druk wordt gewerkt aan het verwijderen van de tribunes, die hij de Uiver-huldiging hun onmis- bnre diensten hebben bewezen, zullen er nog wel enkele dagen mee gemoeid zijn, nlvorens de norma le toestand weer zal zijn ingetreden. 12000 beozekers op Waalhaven Niet minder dan 12.000 personen hebben Zondag oen bezoek aan het vliegveld Waalhaven te Rotter dam gebracht, waar de Uiver in een der hangars «er hezichtiging was opgesteld. In verband met de ze enorme belangstelling blijft het toestel ook Maan dag en Dinsdag nog op de Rotterdamscho vlieghaven Honderd twintig hezoekers hebben pleizlcrvluchten gemaakt. Toen de Uiver Zaterdagmiddag op Waal haven daalde, waren er zeven duizend toeschouwers op het terrein aanwezig. Stijgende verontwaardiging te Boedapest Italië steunt Hongarije's standpunt. Zaterdag heeft de Hongaarsche regeering een schrijven tot den secretaris-generaal van den Vol kerenbond gericht met dringend verzoek de Joego slavische nota reeds op 3 December a.s. op de agen da der Buitengewone Raadszitting te plaatsen, opdat Hongarije zich zoo spoedig mogelijk tegen de be schuldigingen die in de Joego-Slavische nota tegen Hongarije worden ingebracht, zal kunnen verdedi gen. Gewezen wordt op de gespannen verhoudingen die zijn ontstaan door de hardnekkige lastercampagne waaraan Hongarije sinds den dag van den moord te Marseille blootstaat en waardoor niet alleen de normale betrekkingen tusschen bepaalde staten ge vaar loopen, doch ook de wereldvrede wordt be dreigd. De Hongaarsche regeering stelt prijs erop te ver klaren, dat het een zaak van levensbelang voor zijn land is, de eer van Hongarije te verdedigen te gen handelingen, die geen ander doel hebben, dan de goede faam van het geheele Hongaarsche volk in discrediet te brengen. Het spreekt vanzelf dat men in Italië met groote aandacht de ontwikkeling volgt, welke de overhan diging van de Joego-Slavische nota, tengevolge kan hebben en het is wel zeker, dat Italië het standpunt van Hongarije krachtig zal steunen. In het algemeen acht men in Italië den thans geschapen toestand zéér hachelijk, hoewel men niet direct aanneemt, dat ze tot ernstige verwikkelingen zal leiden. Het is te verklaren dat in het aangeklaagde land, Hongarije, de gemoederen warm loopen. Op feilen toon richten de bladen zich tegen den door Joego Slavië te Genève gedanen stap, terwijl ook Frank rijk, dat zoo na verbonden is met de landen dei- kleine entente, niet aan scherpe aanvallen ont snapt. Het is opvallend, dat de Hongaarsche minister president Goemboes en de minister van Landbouw Kolley, Zaterdag naar Weenen zijn afgereisd en on middellijk een onderhoud hebben gehad met bonds kanselier Schuschnigg. Dit wijst wel op een bevestiging van de reeds eer der geuite bewering, dat de Joegoslavische nota ook een aanklacht tegen Oostenrijk zou inhouden. De Vrijz.-Democratische Kamerfractie zal tegen de Delensiebegrooting stemmen. Mr. Joekes deelde in de Zaterdag gehou den jaarvergadering van den Vrijz.-Democra- tischen Bond te Rotterdam, onder gejuich me de, dat de Vrijzinnig-Democratische Kamer fractie tegen de Defensie-begrooting zal stem men. Heer dan veertig dooden. TOKIO: Volgens een officieus bericht heeft in de provincie Naga saki in de mijn Hatsjisma een ontzettend ongeluk plaats gevonden, waarbij, naar reeds is komen vast te staan, meer dan veertig personen om het leven zijn gekomen. Bjj het graven van een nieuwen mijngang maakten de mijnwerkers een gat, waardoor zeewater binnenstroomde. De arme lieden zijn verdronken. Op het laat ste oogenblik zag men nog kans 15 personen die in een lilt zouden afdalen, te laten terug- keeren. Marchant en Oud gaven rekening en ver antwoording. - Voor alles dient de par lementaire democratie beschermd. Zaterdag en Zondag is te Rotterdam de Alge- meene vergadering gehouden van de Vrijzinnig De mocratische partij en het spreekt vanzelf dat de mi nisters Marchant en Oud deze gelegenheid zouden aangrijpen om voor hun partij den politiekcn toestand van ons land te behandelen en daarnaast hun hou ding in verschillende kwesties te verdedigen. Hun redevoeringen zijn Zaterdagavond door de radio uitgezonden. Allereerst kwam aan het woord minister Mar chant, die met voldoening constateerde dat het cri siskabinet Colijn absoluut homogeen is en een gelijk gericht inzicht heeft in de actueelc vraagstukken. Was onze partij, meent spr., in do oppositie ge gaan, dan hadden de getroffen bezuinigingsmaatre gelen heusch niet achterwege gebleven. Integendeel! Eerst na afloop van de vier jaren kan gevraagd worden of het kabinet in het belang van het volk heeft geregeerd. Toen wij in dit kabinet traden, wis ten wij, dat we geen toejuichingen zouden oogsten. Maar de overweging was: wat zullen wij zijn, als wij er buiten blijven. Zie naar de partijen, die in de oppositie bleven. Negatie is de eenigc eenheid in de S.D.A.P. Eer me delijden dan afgunst past hier tegenover. Omzichtigheid en trouw zijn noodig. Steeds heb ben we ons te realiseeren, wat het zou geweest zijn, indien we de leiding aan anderen hadden overgela ten. Tijdens de rede van Minister Marchant werd er achter in de zaal nu en dan geïnterrumpeerd door opposanten of fascisten. Een enkele maal, als er werd gelachen, reageerde Minister Marchant doorop met een: „Daarom kan alleen de domheid lachen". Na afloop van Marchant's rede stond de vergade ring op en juichte hem langdurig toe. Minister Oud, die vervolgens op het spreekgestoel te verscheen, begon zijn rede met te herinneren aan de laatste algemecne vergaderingen, waarop spr. steeds op een verslechtering van den economischeu toestand had moeten wijzen. Ook nu is de toestand woer zooveel erger en het laat zich aanzien, dat hij het volgend jaar nog moeilijker zal zijn. Hot tijdperk van de individualistische economU is voorhij en wij gaan thans naar een bedrijfsorde ning. Maar daarbij waarschuwt de historie om niet in uitersten te vervallen: het groepsegoïsme der be- roepsstanden werd als reactie gevolgd door de indi vidualistische economie. De nieuwe organisatie van het bedrijfsleven mag niet stranden op die klip. De bedrijfsordening door do organisaties, uit de vrije maatschappij optrekomen, is ons V. D., zoo zeide spr., uiterst sympathiek. In dezen tijd, waarin zoo veel is afgebroken, en nog zoo veel zal moeten worden afgebroken, biedt deze ontwikkeling een perspectief voor de toekomst. Onder daverend applaus besloot Minister Oud zijn rede met het gedicht van den Vlaamschen pries terdichter Guldo Gezelle: „Het leven is de vrede niet. Geen wapenstilstand vragen. Het leven is de Kruisbanier Tot in Gods handen dragen." Als derde spreker trad tenslotte het Kamerlid Mr. A. M. Joekes op, die deed uitkomen, hoe de zware taak van het ÏA.ndsbestuur. dat de Ijindshuishou- ding in overeenstemming moet brengen met de ver minderde welvaart en tevens heeft zorg te dragen voor de groote groep van meer dan 300.000 werk- De eerste Nederlandsche kunst.,sjaan ia Zatei uag te AmAui..ain teel groote wed strijden, Een overzicht van den 1500-meter wedtrijd tusschen d. Scheer en van d. Heiden. loozen met hun gezinnen ,tot een overmaat van kri tiek met de voor velen daaruit voortvloeiende pijn lijke gevolgen aanleiding geeft. Spr. wijdde ook een beschouwing aan de geestelij ke vrijheid, waarbij hij den toestand te dien aanzien in Duitschland als een voorbeeld aanhaalde, hoe het niet moet zijn. Na aangedrongen te hebben op maatregelen tegen de manipulaties van de internationale wapenindus trie, waardoor de defensie-uitgaven worden opge jaagd, eindigde spr. zijn rede met enkele korte op merkingen in verband met het werkloosheidsvraag stuk. Hedcmorgen ontvingen wij het ontstellend be richt, dat te Alkmaar plotseling is overleden de heer Gerard Cloeck. De overledene was een zeer bekende persoonlijk heid, dio in het openbare leven in Alkmaar een belangrijke plaats heeft ingenomen. Jarenlang was hij secretaris van het Burgerlijk Armbestuur, regent van het Stadsziekenhuis, terwijl hij ook voorzitter is geweest van de Middcnstands- vereeniging en van de bekende Tooneelvereeniging „Bilderdijk." Nog onlangs trad hij zeer op den voorgrond in do bekende kwestie van den IJshond N.H. Noordorkw. Millioenen franken schade. LUIK: Een zware brand is Zondag uitge broken in de afdeeling stoffen en weefsels van de socialistische coöperatie. Toen voor bijgangers het vuur bemerkten bad dit reeds een groote uitbreiding genomen. De geheele brandweer van Luikk wam met volledig materiaal ter plaatse. Gezien het dreigend gevaar voor uitbreiding heeft de po litic de belendende woningen doen ontrui men. De schade bedraagt verscheidene mil lioenen franken. Van alle drie wagens en nog een boeren kar zoo goed als niets meer overgebleven. Os, 25 November. Zaterdagavond kwam op den Rijksweg GraveDon Bosch een personenauto, bestuurd door den heer Ma essen uit Tilburg, in bot sing met een boerenkar, welke geladen was met chili: salpeter. I)e auto kantelde hierbij en bleef geheel ver nield op den weg liggen. Een passeerend automobilist, de heer Fleu ren, die het ongeluk zag gebeuren, bracht zijn wagen tot stilstand om hulp te bieden aan den heer Maessen. Inmiddels kwam van de tegenovergestelde richting een personen auto van den oliehandel Bijp uit Grave aan rijden, die den stilstaanden auto van den heer Fleuren niet zag. Met hevige vaart botsten de auto's tegen elkaar. Van de drie personenauto's, evenals van do boerenkar, was niet veel meer overgebleven. De bij dit gecompliceerde auto-ongeval be trokken personen bekwamen slechts enkele ontvellingen. Eenige uren na dit ongeval had op denzeifden weg een auto-ongeluk plaats. Een auto, bestuurd door den café-houder J. van Dinter uit Schaik, reed ter hoogte van Heesch tegen een boom. Do heer van Dinter werd gewond, de auto werd totaal vernield. Tegen discriminatie van Amerikaansche houders van Duitsche papieren. „On aanvaardbare en gevaarlijke" politiek. Washington De regeering der V. S. heeft Zaterdag formeel een beroep op Duitschland gedaan, een einde to maken aan zijn „onaanvaardbare en gevaarlijke" politiek van discriminatie van Ameri kaansche houders van Duitsche effecten in de toe kenning van intcrestbetalingen. De Amerikaansche ambassadeur William Dod<t heeft bij het Duitsche departement van buitenland- sche zaken een scherpe nota ingediend op telegrafi sche instructies van staatssecretaris Huil. Dit is hot vierde protest sedert Juni j.1. toen de politiek van het betalen van slechts een gedeelte der vallende renten ingeeet werd. Huil heeft toen het voorstel van de Duitsche regeering betreffende betaling van eon gedeelte in contanten en een gedeelte in scrips af gewezen evenals het voorstel Jot het brengen van den Duitsch-Amerikaanschen handel op ruilbasis. Eervol ontslag aan Ir. Mesu. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is thans inct ingang van 1 Januari 1035 aan den rijkslandbouwconsulent, ir. F. P. Mesu, eervol ont slag verleend als lid van de voorloop!ge directie van don dienst voor het in cultuur brengen van in dc Wieringermecrpolder drooggevallen gronden, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen belang rijke diensten. Zooals men weet is ir. Mesu benoemd tot inspecteur van de werkverschaffing in dc noor delijke provincies. NOORDSCHARWOUDE. 20 November 1031. Aanvoer: 0000 Kg. uien f 1.80—2, dreilingen f 1.30, grove f 2.30; 1800 Kg. roode kool. doorschot f 1—1.10, 10400 Kg. D. witte kool f 0.70-1.30.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1