Belgrado's aanklacht. De Kunstijsbaan te Amster dam en onze hardrijders. 1 Banketletters en Banketstaven KROL Ih inister van sociale zaken, prof. Slotemakcr de Bruine, heeft zich bereid verklaard heden het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen en een delegatie van de hierbij aangeslo ten vakbonden te ontvangen, teneinde het petition nement inzake de werkloosheid in ontvangst te ne men. In 745 van de 1076 in ons land bestaande ge meenten werden handteekeningen ingezameld. Het totaal aantal bedraagt 1.556.747, zijnde ruim 35 pet. der meerderjarige bevolking. In Zeeland. Limburg en Xoordbrabant werden in liet geheel 141.920 hand teekeningen bijeengebracht, in Friesland 116.764. te Amsterdam 187.358. KIJKEnKQltfPEn bu CLOECK Postrekening No. 23330 Int, Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Situatie begint zich scherper af te teekenen. VERPLICHTE KINDERTOESLAG. Voor particuliere bedrijven. FILMSTER VEROORDEED. Brigette Helm krijgt twee maanden gevangenisstraf. Het 'petitionnement van het N.V.V. HET RIJWIELPLAATJE. Nu op het yoorspatbord. Voedselvergiftiging. Auto rijdt tegen een boom. De bemanning van de Panderjager. Firma Telefoon 70 - Schagen Dinsdag 27 November 1934, SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9605 CODRANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot '•morgens 8 uur, worden AdvertentiSn nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlêN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent vbewtjsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Italië achter Hongarije en Frankrijk achter Znid-Slavië. - Niet de medeplichtigheid, maar het politiek belang geeft den doorslag. De eisch der Hongaarsche regeering om de tegen haar ingediende aanklacht reeds de vol gende week te behandelen, is volkomen gerechtvaar digd door den ernstigen aard der beschuldiging waar door de eer der Hongaarsche natie in z'n geheel wordt aangetast. Zoolang deze aantijging niet volkomen is weerlegd of geheel bewezen, kan de rust in de Donaulanden niet weerkeeren en het is te begrijpen, dat Honga rije op volkomen opheldering aandringt. Eigenlijk is deze kwestie een geschil dat thuis hoort bij het Internationale Hof van Justitie te 's-Gra- venhage, doch het is wel zeker da$ Zuid-Slavië met een behandeling voor dit hoogste rechtscollege der wereld geen genoegen zal nemen. Of veroordeeling óf wij treden uit den Volkenbond Is de eisch van Joego-Slavië. Nu zal dat wel zoo'n vaart niet loopen, want èn Duitschland èn Japan hebben reeds ondervonden dat uittreding groote nadeelen met zich brengt, maar de houding van den aanklager is niet erg geschikt om te hopen, dat het Haagsche Internationale Hof nog een woordje zal mogen medespreken. Daartoe is het geschil trouwens ook te weinig ge- localiseerd. Er zit veel meer aan vast. Steeds duidelijker blijkt, dat achter de Zuid-Slavi- eche actie geheel de Kleine Entente met Frankrijk staat, terwijl Hongarije gesteund wordt door Italië en Oostenrijk. Voorwaar een fraaie situatie! Want nu gaat de „eer" een rol spelen. Frankrijk, 'dat Polen al verloren heeft, kan zich niet permittee- ren ook de Kleine Entente kwijt te raken. Daardoor toch zou het Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië in de armen drijven van Duitschland, dat thans reeds gnuift en rustig de situatie zich ziet ontwikkelen. Want aan den anderen kant is Rome evenzeer ge bonden om aan Hongarije en Oostenrijk hulp te ver- leenen. Het kan niet toestaan, dat de macht van haar con current aan de Adriatische Zee sterk toeneemt en vormt dus een sterk en vastberaden front tegenover de Fransche groep. Het is op het oogenblik nog niet duidelijk hoe de moeilijke situatie^zich zal oplossen. Engeland is huiverig om hier als bemiddelaar op te treden, zoodat het geïsoleerde Hitlerrijk de taak der verzoening op zich zal dienen te nemen. Is het hiervoor te vinden, dan kan men er op re kenen dat het zich daarvoor in goud en goed rijke lijk zal laten betalen. Gömbös en Bethlen te Weenen. Ge ruchten van Oostenrijksche troepencon centratie tegengesproken. De voormalige Hongaarsche minister-president, graaf Bethlen. is met zijn echtgenoote te Weenen aangekomen, waar gisteren ook Gömbös van zijn jachtpartij in Stiermarken terug verwacht werd. Daar Gömbös Bethlen dikwijls voor belangrijke za ken raadpleegt, verwacht men dat beide staatslie den ook te Weenen besprekingen met elkaar zullen voeren. Van officieele Oostenrijksche zijde wordt ver klaard. dat Gömbös zonder verdere besprekingen met officieele Oostenrijksche instanties uit Weenen naar Boedapest zal terugkeeren. De geruchten, dat de Oostenrijksche regeering troepen aan do Zuid- Slavische grens zou hebben geconcentreerd, wordou tegengesproken. Anderzijds wordt echter verklaard, dat de Zuid-Slavische regeering troepen aan de Oostenrijksche grens samentrekt. (De Daily Herald had nl. gemeld, dat Oostenrijk sche troepen uit Weenen, Linz en iut het Burgen- land aan de Zuid-Slavische grens waren geconcen treerd tot versterking van de grenswacht. Het betreft infanterie, die per auto naar de grens is vervoerd en lichte artillerie. Ook Heimwehrtroepen zijn naar de grens getrokken.) Hongarije constateert ontspanning. Volgens een laatste bericht uit Boedapest wordt daar in toonaangevende kringen een zekere ontspanning in den toestand gecon stateerd. Men verwacht, dat zich althans voorloopig geen ernstige Internationale ver wikkelingen znllen voordoen, waarvoor en kele dagen geleden nog werd gevreesd. ONTPLOFFING IN TURKSCHE SUIKERFABRIEK. Drie personen gedood. Stamboel. In het laboratorium van de suikerfa briek te Eskisjehir (Anatolië) is een ernstige ontplof fing ontstaan, waarbij drie personen gedood en ver scheidene anderen zwaar gewond werden. Onder de zwaargewonden bevinden zich twe„ Duitsche inge nieurs. Een korte inhoud van het voorontwerp, dat bij den Hoogen Raad van arbeid aanhangig is gemaakt. Een dezer dagen zal bij de Landsdrukkerij verkrijgbaar worden gesteld een voorontwerp van wet voor een verplichte bedrijfskinder- toeslag, welk voorontwerp dezer dagen bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig is ge maakt. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het zal mogelijk zijn om werkgevers, die niet al reeds vrijwillig kindertoeslag betalen, te dwingen om de in hun bedrijf arbeidenden een kindertoeslag te garandeeren door tusschcnkomst van het kinder toeslagfonds. Het is niet de bedoeling dat de overheid in deze kwestie op eigen gelegenheid ingrijpt, doch het gaat veeleer om het bieden van hulp aan het georgani seerde bedrijf. Hieruit volgt dus, dat de kindertoe slagregeling niet steeds zal gelden voor het geheele bedrijf, doch dat zij beperkt kan zijn tot een bepaal de plaats of een bepaalde streek. De werkgevers zullen de vastgestelde premiën, die niet op de arbeiders mogen worden verhaald, hebben te storten in het Kindertoeslagfonds, dat zij nerzijds weer verplicht is de verschuldigde toesla gen uit te keeren. Vrijwillige regelingen blijven geheel in tact. Berlijn: In overeenstemming met den eisch, heeft de vijfde strafkamer van het Berlijnsche lands- gerechtshof gisteren de filmactrice Brigette Helm wegens toebrengen van lichamelijk letsel door onacht zaamheid veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en de kosten van het geding. De beklaagde had 27 Augustus in den loop van den avond met haar auto te Berlijn een vrouw overreden. De voorzitter wees in de motiveering van het vonnis, dat een geldboe te hier niet kan worden toegekend, aangezien de be klaagde reeds eenmaal om gelijke redenen voor het gerecht is verschenen. Ruim 35 pet. van de meerderjarige be volking teekende. Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. De heer P. van Dongen, Terheyden, N.Br., schrijft on» dd. 26 Octaber 1934: Over de resultaten met Bertels' Opfokvoeder en Bertels' Kunst- korrel ben ik uiterst tevreden. Myn 92 Jonge hennen,gedurende 8 weken opgefokt met Bertels' Opfokvoeder en daarna uitslui tend met Bertels' Kunstkorrel, begonnen reeds op maand te leggen en leggen than3 op 53 msand reeds gemiddeld $0 eie ren per dag.De voederkosten bedragen 0.7 ct.per kip p.dag. Gedurende deze maand geven wij bij aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluimvee voeder één droogvoederbak cadeau. Bestel bij Uw leverancier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V., Amsterdam (O.) Nieuwe bepalingen omtrent de wijze van bevestiging van het belastingmerk. De minister van financiën, gezien artikel 2 van de rijwielbelastingwet (Stsbl. 1924 no. 306) heeft be paald, dat 2 van de resolutie van den minister van financiën van 9 Juli 1924, no. 1, wordt aangevuld met het navolgende: Voorts mag het rijwielmerk worden bevestigd op den bovenkant van het vóór de voorvork van het rijwiel, uitstekende gedeelte van het spatscherm van het voorwiel, mits binnen een afstand van 15 centi meter van de balhoofdbuis. Het merk moet in dit geval zoodanig zijn gevat in een houder, dat het in vertikale richting wordt geplaatst met de daarop voorkomende teekening naar voren gekeerd. Deze teekening moet geheel zichtbaar zijn, terwijl voor het merk geen voorwerpen op het spatscherm mo gen zijn aangebracht, die het gezicht op het merk belemmeren. Vergiftigingsverschijnselen tengevolge van het eten van ondeugdelijke kaas. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn vier leden van 't gezin van den heer v. L. in de Ruwaard- straat te Oss ernstig ongesteld geworden. De vrouw des huizes en drie kinderen werden door ondraag lijke pijnen gekweld, gepaard gaande met maag kramp en brakingen. De dokter constateerde, dat de patiënten lijdende waren aan een ernstige voedselvergiftiging. Het bleek dat de moeder en de drie kinderen bij hun avondeten oude kaas hadden genuttigd, waaraan waarschijnlijk de vergiftiging te wijten zou zijn. De vader en de oudste zoon hadden niet van de bewuste kaas gegeten en mankeerden niets. Den heelcn nacht en ook des Zondags bleef de toe stand van de patiënten gevaarlijk. Gistermorgen is een verandering ten goede inge treden. De etensresten worden aan een onderzoek onderworpen. SCHAATSENRIJDEN EENIGE VRAGEN AAN DEN HARDRIJDER LANGEDIJK VAN OUDKARSPEL. In verband met de vraag, welke betcckenis de Sportfondsenijsbaan te Amsterdam heeft, voor de hardrijders, heeft onze correspondent te Langendijk zich eens gewend tot den bekenden schaatsenrijder Jan Langedijk te Oudkarspel, die bij de openings wedstrijden op deze baan zulk een goed figuur heeft geslagen. Hij heeft toch op de 1500 Meter, welke Za terdag verreden werd, de overwinning behaald In den tijd van 2 min. 50.2 sec, op den voet gevolgd door Dijkstra, die er één seconde langer over deed. Het was voor onzen Jan ^weer een goed begin. Langedijk beantwoordde®nze vraag, of de baan geschikt was voor het houden van snelheidswedstrij den, ontkennend, want daarvoor is de baan eigen lijk te klein. Zooals de baan nu uitgezet was, had hij een lengte van 150 M., zoodat voor de 1500 Meter tienmaal in de rondte moest worden gereden. De wedstrijd van Zaterdag was dan ook niet meer dan een demonstratierit, daar men onmogelijk z'n uiter ste krachten kon inspannen, wat hier wel uit kan worden afgeleid, dat, als men de gang er behoorlijk in had, met twee streken het rechte eind was geno men en men de hoek weer moest ingaan. Ook waren de rijders nogal bevreesd voor de hoek in het lagere gedeelte van de baan. Daar de baan ook dienst moet doen als zwembad, loopt hij eenigszins af. In die hoek staat men dus heel wat losser, dan op de andere hoeken. Sommigen probeer den nog, aldus onze zegsman, hard te rijden, maar dat gelukte niet. In de bochten kon men zich heel slecht op de been houden en voor de stcenen wal, welke om de baan heen is gebouwd (hoewel voor zien van matten) hadden de rijders respect, zoodat het maar het beste was, zich niet al te druk te ma ken. Ook was het wel wat benauwd in de bochten. Maar het ijs was best. Om kalm te trainen, ja, daar voor is het wel een geschikte baan, doch voor de lange afstanden is het niets. De training in Zwitser land zal er dus niet door kunnen worden vervangen. Hiervoor is de baan dan ook niet aangelegd, 't Is speciaal voor ijshockey en kunstrijden. Daar is het wel een mooie gelegenheid voor. De sportfondsenhaan beteekent dus in zekeren zin voor de Hollandsche schaatsenrijders wel een verbe tering, want men mag nog zoo veel door droge training z'n lichaam in goede conditie houden, als men op de schaatsen staat en daarmee traint zal het toch beter tot z'n recht komen. Maar of de rijders er van zullen profiteeren, dat is nog niet bekend. Langedijk wist n.1. nog niet, of hij nog wel meer op de Sportfondsenbaan zal kun nen trainen. Hiermee hebben wij ongeveer weergegeven wat Langedijk ons in het gesprek als z'n meening mede deelde. Vijf passagiers in een sloot geslingerd. Allen liepen blessuren op. Gisteravond half acht had op den Rijksstraatweg onder do gemeento Nuland een auto-ongeluk plaats. Een groote luxe auto, komende uit de richting Kruis straat, reed met volle vaart tegen een langs den weg staanden boom. De 5 inzittende passagiers werden uit de auto in een sloot geslingerd en kregen allen nict-levcnsgevaarlijkc verwondingen. De auto was totaal vernield en is door de politie naar Rosmalen vervoerd. Deze weck terug in het land. Deze week komt ook de bemanning van den Pan- derjager terug in het vaderland. Zooals men weet maken zij de terugreis met het s.s. „Johan de Witt". Woensdagmorgen komt dit schip te Genua aan en naar wij vernemen zullen Geyscndorffer, Asjes en Pronk vandaar verder reizen met de Nederland-ex press. Deze trein komt Donderdagochtend om 7.14 uur in Arnhem aan en vervolgens om 8 uur te Utrecht en om 9.15 uur aan het Centraal Station te Am sterdam. lekker vers, met croquante, boterige korst en heerlijke malse Amandelspijs vulling. Zó alleen vindt U ze bij Hoog zijde

Schager Courant | 1934 | | pagina 1